#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2010 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ανίερη» συμμαχία της Google με την διαβόητη NSA



Η Google δείχνει, πως το γεγονός ότι πολύ πρόσφατα έπεσε θύμα εξελιγμένου χάκιγκ, την έχει ταράξει αρκετά. Για αυτό και προχώρησε σε συμφωνία συνεργασίας με την υπηρεσία ασφαλείας των ΗΠΑ, τη διαβόητη National Security Agency (NSA). Η συμφωνία αυτή έρχεται να υπογραμμίσει το μεγάλο δίλημμα της εποχής, που αφορά στην εξεύρεση ισορροπίας μεταξύ των ιδιωτικών συμφερόντων και αυτών της εθνικής ασφάλειας. Η εν λόγω συμφωνία είναι η πρώτη του είδους της μεταξύ μιας κρατικής υπηρεσίας και μιας εταιρίας μηχανών διαδικτυακής αναζήτησης. Η NSA θα βοηθήσει τη Google να ανακαλύψει πως ακριβώς έγινε και έπεσε θύμα εισβολέων, αλλά και πως θα μπορέσει να αποτρέψει μελλοντικές επιθέσεις εναντίον της. Οι πρόσφατες παρεμβολές εις βάρος της Google είχαν στοχοποιήσει τον πηγαίο κώδικα της εταιρίας, καθώς και τους λογαριασμούς Gmail που διατηρούσαν διάφοροι ακτιβιστές ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις ΗΠΑ, στη Κίνα και στην Ευρώπη. Η NSA, που θεωρείται ως η ισχυρότερη υπηρεσία στον τομέα της ηλεκτρονικής παρακολούθησης παγκοσμίως, θα βοηθήσει τη Google να εκτιμήσει  το επίπεδο εξέλιξης των εισβολέων, και να εντοπίσει  τις τυχόν αδυναμίες της. Όπως λέγεται, σε καμία περίπτωση δεν θα επιτραπεί η πρόσβαση της NSA στο ιστορικό αναζητήσεων ή στους λογαριασμούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου των χρηστών της Google.

 Washington Post

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/02/2010 08:07:44

    Αφού είναι της μόδας η καταστροφολογία, θα καταστροφολογήσω και εγώ. To μηχανάκι στο οποίο πληκτρολογώ αυτές τις λέξεις, ξέρει τι με ενδιαφέρει να δω και να μάθω τα τελευταία 5 χρόνια. Ξέρει τι αγόρασα, πως το πλήρωσα και πότε το παρέλαβα. Ξέρει τι με ανησυχεί. Ξέρει τι μου αρέσει. Ξέρει την αντίδρασή μου σε διάφορα θέματα. Τι ώρα ξυπνάω, πότε δουλέυω, πότε κοιμάμαι. Με το Wifi και τα ασύρματα στικάκια ξέρει που είμαι.

    Έχω την ψευδαίσθηση ότι οι "ασφαλείς" συνδέσεις htpps είναι ασφαλείς. Ή, ότι η Microsoft δεν έχει αφήσει κάποια επικοινωνία της μηχανής με το καλώδιο που με συνδέει στο διαδίκτυο (τι λέω... όλα τα cookies τι είναι;). Η ότι η Νορτον και η Μακάφη δεν έχουν κάποιο δικό τους παραθυράκι.

    Η Google είναι ένας μεγάλος αλγόριθμος που μου επιτρεπει, σε λίγα λεπτά από τώρα, να γράψω "αντινιουζ" και "αλγοόιθμος" και να δω αυτό το σχόλιο. Η NSA δεν είναι παρά μάτι στις ασύρματες και ενσύρματες επικοινωνίες.

    Ο Μεγάλος Αδερφός είναι εδώ, αλλά είμαστε πολύ απασχολημένοι με τον άρτο και τα θεάματα για να του δώσουμε σημασία.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 05/02/2010 09:06:14

      καλημερα Αρχαιε.. ειμαστε οι περηφανες Μεγαλες Αδερφες !

      να προσθεσω τις καρτες πχ ΑΒ, Carrefour κλπ με τις οποιες γνωριζουν τι ωρα ψωνιζουμε και τι και ποσο πληρωνουμε. Ασε δε τις πιστωτικες. Ασε τα κινητα. Ασε τα διαρκειας στα γηπεδα. Ασε Τα στρατολογικα στοιχεια μας ( ειδικα οσων εξ ημων καναμε κατι παραπανω απ τη σκοπια...) Ασε τις φιλικες σχεσεις μας με καπιο κομμα.. Ασε εταιρικα δικτυα ΗΥ. Ασε τα email !!! Ασε τα ιατρικα δεδομενα μας. Τα ασφαλιστικα επισης. Ασε που το κινητο μας εχει γινει πουτανα στο καθε τυχαρπαστο "επιχειρηματια" με καθε ειδους προσφορες και Δημοσκοπισεις!! Ασε τις κατρες στα βενζιναδικα και καθε club card.. Ασε το ΔΙΑ ( Διατραπεζικα κλπ )...
      Σας αγχωσα?? ΝΑΙ ??? χαιρομαι.

      Ποια NSA και ποιο CFR!( δες το ).

      ΠΠ

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ archaeopteryx 05/02/2010 11:11:53

      Σε όλα αυτά, βάλε και το απαραίτητο σοφτγουεαρ που τα διαχειρίζεται, τα ομαδοποιεί, τα προβάλλει ή τα συνδέει στο χρόνο. Το μέγεθος ελέγχου είναι τέτοιο, που θα σε χαρακτηρίζουν χωρίς να αφήνουν κανένα περιθώριο λάθους. Αν καταδειχτείς "τέτοιος", "τέτοιος" είσαι και πάει και τέλειωσε... Αλλά άντε, ας έλθει ο όποιος ψυχαναγκάκιας να μας πει συνωμοσιολόγους να τελειώνουμε...

  2. niko avatar
    niko 05/02/2010 09:03:19

    εγώ πάλι νομίζω ότι καταναλώνουμε πολύ φαιά ουσία στο θέμα της ιδιωτικότητας στο διαδίκτυο. Αντε και μας παρακολουθούν (δε το καναν πριν?) άντε και ξέρουν ότι βίτσιο, ψώνιο, ενδιαφέρον έχουμε. Εκεί είναι το πρόβλημα; Αν υπήρχαν μηχανισμοί (λέμε τώρα) που να μην επιτρέπουν εκβιασμούς, αν το δίκτυο και οι κοινωνίες ήταν πιο δημοκρατικές τι θα μας ένοιαζε και αν ήξεραν τι κάνουμε ΑΝ δε μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν?

    Νομίζω δλδ ότι όλη αυτή η ιστορία με την ιδιωτικότητα έχει περισσότερο να κάνει με ιδεοληψίες και προσπάθεια να αποπροσανατολιστούμε από το πραγματικό πρόβλημα, την έλλειψη ελέγχου (για όλους σε όλα τα επίπεδα) στην παγκόσμια "δημοκρατία" μας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ niko 05/02/2010 09:12:16

      Εαν πιστεψουμε στην Παγκοσμια Κυβερνηση.. τοτε δεν υπαρχει ελεγχος χωρις τον BB του διαδικτυου και οσων ανεφερα πιο πανω !!

      Πιστευω οτι το ψηνουν σιγα σιγα και λαου λάου.

      Παρε για παραδειγμα το κραχ περσυ και το νταβατζιλικι τψν ολιγων με τα κρατικα δανεια φετος. Υπαρχει ενας νομος.

      Πραγματικο και απολυτο ελεγχο εχει αυτος ο οποιος εχει τον ελεγχο του Χρεους ενος κρατους.
      Πολλα κρατη στον κουβα? Ολα τα κρατη στον κουβα?? Αριστοι υπηκοοι των ολιγων ειτε το θελουμε ειτε οχι. Οι καθε ειδους πρασινο φιλολογιες ειναι ΤΚ. Αυτοι γνωριζουν. Management by Λεσχη.

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2010 10:08:13

    Ολοι μας γνωριζουμε η εχουμε ακουσει το ονομα illuminati

    Παρτε αυτη την ομορφη λεξουλα και γραψτε την αναποδα itanimulli

    Προσθεστε τωρα στα αριστερα της λεξης το www. και στα δεξια το .com ωστε να φτιαξουμε μια διευθυνση.
    Τελος πατηστε για να δουμε που θα σας παει το www.itanimulli.com

    ;)

    ΠΠ

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2010 10:15:08

      URL redirection.
      http://en.wikipedia.org/wiki/URL_redirection

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2010 10:18:02

      Εισαι ο Σερλοκ Χολμες και οχι ο Τζο !!! χαχαχαα

      ΠΠ

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2010 13:34:12

      http://www.pontifier.com/hot.jpg

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2010 21:44:51

      (Α)θανάση εσύ είσαι στη φωτογραφία;

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/02/2010 12:50:45

      Στη φωτό είναι ο John Fenley, που κατοχύρωσε το domain itanimulli, το έκανε redirect στο site της nsa και σπάει πλάκα έκτοτε...

  4. ασταναπανε avatar
    ασταναπανε 05/02/2010 11:45:51

    η συλλογή μεγαλου όγκου πληροφοριών κι η επεξεργασία τους δεν οδηγεί αποαραίτητα στην "αλήθεια". Θα μπορούσε να πει κάποιος πως οδηγεί ακριβώς στο αντίθετο, σύγχυση φέρνει.
    πχ τι προφίλ θα σχημάτιζε η cia για κάποιον που πηγαίνει τη μια στιγμή στο indymedia.rg, την άλλη στο brdela.tv, ύστερα στο antnews, κατόπι στο τροκτικο.μπλγκσπτ, μετά σε κάποιο bet κλπ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ασταναπανε 05/02/2010 12:22:13

      εξαρτάται από τους αλγόριθμους... 8)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ασταναπανε 05/02/2010 12:39:36

      Σιγουρα οχι κατι σαν.. " Ελληνομαθης ινδιανος μπουρδελιαρης, αντιστεκεται και τρωει τα κουπονια του στοιχηματος "

      ΠΠ

  5. Nazgul avatar
    Nazgul 05/02/2010 22:01:25

    Κύριοι η προσέγγιση στο θέμα είναι τύπου

    http://www.youtube.com/watch?v=0pndlnfmkrE

    μέχρι να καταθέσω την επαγγελματική μου άποψη με επιχειρήματα ποντάρω στην αίσθηση του χιούμορ σας

  6. parsifal avatar
    parsifal 05/02/2010 22:09:38

    Πολύ σωστά τα παραπάνω. Ομως, χωρίς google κάνετε ? Αφού δεν μπορούμε να το αποφύγωμε, απλώς χαλαρώνομε και το απολαμβάνομε. Και σε τελική ανάλυση απο πού να πρωτογλυτώσεις ? Τα κινητά να κλείσεις ? Η ακρίβεια εντοπισμού μέσω μικροκυψέλης φθάνει μερικές δεκάδες μέτρα ! Τις φωτοτυπίες της ταυτότητος μας που (παρανόμως) ζητά η κάθε τράπεζα και ασφαλιστική εταιρεία ? Ας ξεκινήσωμε απο τα facebook και τα my space, αποκορύφωμα εθελοδουλείας και αυτο-εκθέσεως.