09/09/2008 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανήμπορος και παγιδευμένος

Παρά τα όσα είπε στη Θεσσαλονίκη ο Κώστας Καραμανλής, θέλει να κάνει τον περιβόητο ανασχηματισμό, μπας και αλλάξει το κλίμα. Προσέξτε όμως πως τον παγιδεύει το ίδιο το περιβάλλον του. Διάφορες εφημερίδες γράφουν σήμερα την ίδια περίπου είδηση: «Κυβερνητικά στελέχη θεωρούν ότι είναι πολύ πιθανότερος πλέον ένας ανασχηματισμός μετά την ψήφιση του νέου προϋπολογισμού τον Δεκέμβριο».

Μπορεί όμως να γίνει ανασχηματισμός όταν το κεντρικό του ζήτημα είναι η αντικατάσταση του Αλογοσκούφη (που θέλει να φύγει από το Οικονομικών και μην πιστεύετε τι σας λένε); Δεν μπορεί; Γιατί τότε ποιος θα συντάξει και υπογράψει τον προϋπολογισμό; Άσε που δεν μπορεί να βρει και κάποιον που να δέχεται να αντικαταστήσει τον Αλογοσκούφη.

Κατά τα άλλα είναι να το λυπάται κανείς το Μαξίμου. Τα τελευταία εικοσιτετράωρα έχει αποδοθεί σε μια απέλπιδα προσπάθεια να πείσει τον κ. Γ. Βουλγαράκη να παραιτηθεί, ενώ είναι πασιφανής πλέον και η προσπάθεια του κ. Θ. Ρουσόπουλου να αποστασιοποιηθεί από τον στενό φίλο του. Κυκλοφορεί επίσης ότι θα μετακινηθεί και ο κ. Ρουσόπουλος, στο υπουργείο Πολιτισμού μάλλον – κοίτα να δεις μανία του καραμανλικού περιβάλλοντος με το ΥΠΠΟ. Και τότε ποιος θα κάνει τη δουλειά ρε παιδιά;



Και μέσα σε όλα ξαναβγαίνει και η Ζήμενς στο προσκήνιο. Η Ελευθεροτυπία αποκαλύπτει σήμερα ότι 1,3 εκατ. ευρώ δόθηκε στο διάστημα Ιουνίου-Νοεμβρίου του 2004, στη Κυβέρνηση Καραμανλή μέσω γαλάζιου χρηματιστή. Λίγους μήνες δηλαδή μετά την αναρρίχησή της στην εξουσία.

Και που είστε ακόμα. Να δείτε τι έχει να γίνει όταν έρθει η ώρα των μεγάλων αποκαλύψεων για το πώς ακριβώς ανέβηκε η ΝΔ στην εξουσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dhmhtrhs Siganos avatar
    Dhmhtrhs Siganos 09/09/2008 14:41:55

    Ayton exei h xwra prwthypourgo
    Omologa: megas arxitektonas o Karamnlhs, Diaktoriko Natassas: O Karamanlhs, Siemens: ehh kala bebaiws o Karamanlhs einai pisw apo ta perissotera embasmata, Limania: E gia poion ta phre o Boulgaros, Zahopoulos: Kala twra ti elelge bre h kasseta se poiou ta sexoualika anaferotan.

  2. μπραβο avatar
    μπραβο 09/09/2008 15:06:32

    KAMIA ΞΕΦΤΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ. Η ΠΟΛΤΙΚΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ. ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΑΟΣ,ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ,Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΝΑ ΧΑΡΑΞΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟ... ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ ΣΤΟΝ ΕΥΡΩΜΟΝΟΔΡΟΜΟ.

  3. Greek citizen avatar
    Greek citizen 09/09/2008 15:22:42

    Ενδιαφεροντα θεματα αναμενονται!

  4. Xase avatar
    Xase 09/09/2008 15:28:59

    Σχετικα με το υπουργειο πολιτισμου δεν πρεπει να ξεχναμε και το ιδρυμα Αθηνα (ετσι νομιζω λεγοταν), οπου προεδρος ηταν η κ. Νατασα. Εκει δεν φαγωθηκαν κατι χρηματακια;;. Μηπως γιαυτο η μανια για το ΥΠΠΟ να μπαινουν φιλαρακια;; Καραμανλης, Λιαπης, Ζαχοπουλος και τωρα ισως ο Ρουσοπουλος.

  5. Δοντόπαστα avatar
    Δοντόπαστα 09/09/2008 15:34:56

    Από τη στιγμή που δεν υποστηρίζεις η ΝΔ, Φάκτορα, το "να δείτε τι έχει να γίνει όταν έρθει η ώρα των μεγάλων αποκαλύψεων για το πώς ακριβώς ανέβηκε η ΝΔ στην εξουσία" φαίνεται "κάπως".

    Είναι σαν να λες "εμείς ξέρουμε εδώ και χρόνια". Ωραία, ας υποθέσουμε πως ξέρετε. Τότε, υπάρχουν δύο λόγοι για τους οποίους σωπαίνετε: φόβος ή σκοπιμότητα. Το πρώτο το καταλαβαίνω, ειδικά μετά την ιστορία του περιοδικού. Το δεύτερο είναι απεχθές.

  6. Kraepelin avatar
    Kraepelin 09/09/2008 15:41:05

    "όταν έρθει η ώρα των μεγάλων αποκαλύψεων για το πώς ακριβώς ανέβηκε η ΝΔ στην εξουσία." Δηλαδή εσύ ξέρεις αλλά δεν λες; Τι μας λες ρε παλληκάρι, τέτοια αποκλειστική πληροφόρηση και τη βγάζεις με ένα μπλογκάκι;

  7. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 09/09/2008 15:55:09

    @ Xase
    Το ίδρυμα λεγόταν 'Ανέμη'

  8. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/09/2008 15:58:51

    Δηλαδή έχουν αποφασίσει να τον ρίξουν. Βρήκανε και τον καταλληλότερο οι 'ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο';

  9. ataktos avatar
    ataktos 09/09/2008 16:14:46

    Αλεξάνδρα –ίδρωσες βλέπω για το ποιον θα βρουν αυτοί .Ας τον βρούμε επιτέλους εμείς .

  10. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 09/09/2008 16:49:17

    Μου ειναι συμπαθης ο Καραμανλης αν μη τι αλλο για την πολιτικη σε σχεση με τον αγωγο που σταθηκε ορθιος στην Κοντολιζα και τον Μπους.Το πληρωσαμε με τις φωτιες και με τα Σκοπια βεβαια αλλα τουλαχιστο απεχουμε πολυ απο την Γεωργια αφου δεν εχουμε Υπουργους απο το Ισραηλ.Τωρα ισως βλεπουμε την αρχη του τελους για εναν που τολμησε να πη οχι στους Αμερικανους αλλα ας δουμε και την διαδοχη λυση που μας εχουν ηδη ετοιμασει.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/09/2008 17:02:19

    Αν για να είσαι δημοφιλής πρέπει να είσαι αντιαμερικάνος...συνταγή Ανδρέα. Χαίρομαι που ο Πρωθυπουργός φροντίζει τα Ελληνικά συμφέροντα, λυπάμαι που είναι βραχυκυκλωμένος.

    Η είδηση πάντως είναι άλλη: Χρηματιστής σε ξέπλυμα χρήματος?? Τι απαράδεκτη υπερβολή είναι αυτή? Ποτέ!

  12. ataktos avatar
    ataktos 09/09/2008 17:03:20

    Καπσουλη -Εμεις εχουμε την Ντορα και ειμαστε περυφανη ΧΑΧΑΧΑΧΑ Ας τον βρούμε επιτέλους εμείς!!!

  13. fox-terrier avatar
    fox-terrier 09/09/2008 17:30:18

    Καπσουλη, πλήρωσε εσύ και οι λοιποί ομοιδεάτες σου τα νταβατζηλίκια για τον αγωγό (άν θέλεις, ψάξε να βρείς και ποιοί θα τα πάρουν, ο Μπόμπολας ή ο Κοπελούζος, το ίδιο κάνει).
    Κατά τα άλλα, τι αετό έχει στη φάτσα του ο οίκος ανοχής (αμερικάνικο ή τσαρικό), ποσώς ενδιαφέρει εμάς, όσους σταυρώνεται το μέλλον των παιδιών τους για το μέλλον των παιδιών του Αλογό και του Βουλγαρό. Και για να βολτάρουν οι γονείς με Καγιέν στη Μύκονο.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/09/2008 17:51:14

    Το πως ανέβηκε στην εξουσία το ξέρουμε.
    ΣΤις 15-12-2003 έγιναν οι εκλογές των Τουρκοκυπρίων που έβγαλαν τον Ταλάτ,διακηρυγμένο οπαδό του Σχεδίου Ανάν το οποίο μέχρι τότε απέρριπταν οι Τούρκοι.
    Η αντίδραση Σημίτη δεν ήταν να πανηγυρίσει για το κοσμοσωτήριο όπως υποστήριζε σχέδιο Ανάν αλλά να παραιτηθεί ,να δώσει το "δαχτυλίδι" στον Παπανδρέου και μαζί να προκηρύξουν εκλογές που ήξεραν ότι θα χάσουν για να ΑΠΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ να υπογράψουν το Σχέδιο Ανάν.

  15. MIG avatar
    MIG 09/09/2008 18:13:09

    Ρε Φακτορα μπορεις να μου πεις γιατι καμια εφημεριδα δεν ασχολειται με το πως το πηρε το πτυχιο η κιουρια του καταλληλοτερου...?

    Μονο στοιχειωδως σοβαρα να ασχοληθουν με αυτο το θεμα, παει θα μας αποχαιρετισει...

  16. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 09/09/2008 19:08:51

    Όπως Κάπως παλιά θυμάσαι την Dr.honors Causal Πανεπιστήμιου Αθηνών Έλενα Τσαουσέσκου

  17. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/09/2008 19:21:37

    @ataktos
    Ιδρωσα; Ενα θέατρο παρακολουθούμε φίλε μου,παραγίναμε υποψιασμένοι, προσπαθούμε να ειμαστε πιο πληροφορημένοι και να κάνουμε τους σωστούς συνειρμούς.Αλλα η πραγματική εξουσία δεν ειμαστε εμείς. Εμείς μπορούμε μόνο να χαλάσουμε το παιχνίδι.

  18. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 09/09/2008 21:54:37

    @Mentor- στα θολά νερά ψαρεύεις εδώ φιλέ ,βρες κανένα καλύτερο κολυμβητήριο .Ο Κωστάκης δεν υπόγραφε την σύμβαση με τους Ρώσους (ρωτά να μάθεις η σύμβαση ήταν και στα ελληνικα ?) .όταν ακόμα σήμερα δεν υπάρχει επικηροποιημενω ενεργειακό ισοζύγιο για την Ελλάδα για τα επόμενα 20 χρόνια μας φταίει η Αμερική .Σοβαρέψου λίγο εγινες Σωτηρας μας .

  19. Graf Tolstoy avatar
    Graf Tolstoy 09/09/2008 22:08:39

    Υπάρχει ακόμα ακροατήριο που τρώει την παραμύθα για το Μόσκοβο και τα αέρια; Ακόμα να ξεκολλήσουμε από τα Ορλωφικά;
    Άντε ρε βάλτε καμμιά ανεμογεννήτρια και κανένα φωτοβολταικό, καταντήσατε νοτιοδυτικό Καραμανλιστάν με πρωτεύουσα τη μπουζουμπούρα.

  20. Factorx avatar
    Factorx 09/09/2008 22:19:05

    Kraepelin: Δεν μου λές, δεν μπορείς να γράψεις σαν άνθρωπος; Καμία άποψη έχεις να καταθέσεις εδώ; Η πιάνεις το χώρο μόνο για αφορισμούς; Αρχίζεις και γίνεσαι κουραστικός

  21. Kraepelin avatar
    Kraepelin 09/09/2008 23:14:42

    Δεν με ενδιαφέρει η καλή σου γνώμη.

  22. saska avatar
    saska 10/09/2008 00:59:44

    factorx η παρεούλα πάει μαζί με το Έθνος και την Ελευθεροτυπία ;
    Μια χαρά σας βρίσκω που συμφωνείτε όλοι επιτέλους !
    Είμαι σίγουρος ότι από τούδε και πέρα απαλλαγμένοι από τον καταλληλότερο θα κάνετε επιτέλους και αντιπολίτευση !
    Χαχαχαχα !

  23. thanos avatar
    thanos 10/09/2008 02:45:59

    @5.Δοντόπαστα
    September 9th, 2008 at 3:34 pm

    Αγαπητε μου κυριε το δευτερο, λετε οτι ειναι απαχθες.Το πρωτο κατα τη γνωμησας τι ειναι?? γιατι το περνας ετσι επιδερμικα? Περι αγωγων εχεις υποψιν σου?