09/09/2008 19:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανένδοτη και η …Μάρα

Οι πιέσεις κορυφαίων υπουργών προς το Μαξίμου (από όσα λένε οι ίδιοι τουλάχιστον) έχουν δυο σκέλη. Το ένα είναι ο κ. Βουλγαράκης. Το άλλο είναι ο κ. Ρουσόπουλος, για τον οποίο, με αφορμή ότι βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα, λένε ότι «έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του» και καιρός είναι να μετακινηθεί σε ένα άλλο υπουργείο, το Πολιτισμού για παράδειγμα που του αρέσει και του ίδιου.

Οι πιέσεις για τον κ. Ρουσόπουλο, όμως, προδιαγράφουν και την κυβερνητική μοίρα του κ. Βουλγαράκη, αφού εκτιμάται ότι «θα θυσιαστεί ο ένας για να σωθεί ο άλλος». Έτσι ερμηνεύεται και η φημολογούμενη εγκατάλειψη του κ. Βουλγαράκη ακόμα και από ισχυρούς φίλους και φίλους ταυτόχρονα του Μαξίμου.

Αξίζει τέλος να σημειωθεί ότι εκτός του κ. Βουλγαράκη, που δεν παραιτείται με τίποτα, ανένδοτη είναι και η κ. Μάρα Ζαχαρέα. Και αρνείται επιμόνως να αναστείλει τις δημοσιογραφικές δραστηριότητές της, που όπως λέγεται της υποδείχθηκε, για να διευκολύνει τον σύζυγο της.

Είναι δυνατόν θα αναρωτηθείτε; Ναι είναι. Αυτά «λέει» το ρεπορτάζ τουλάχιστον.

Αλλά ακόμα κι αν αυτή η πληροφορία δεν αληθεύει, δεν χρειάζεται να είναι κανείς Αϊνστάιν για να αντιληφθεί ότι η κ. Ζαχαρέα έπρεπε ήδη να έχει παραιτηθεί από μόνη της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kraepelin avatar
    Kraepelin 09/09/2008 19:49:32

    Ερχόμαστε απ' την άμμο της έρημος, απ' τις Θάλασσες του Πρωτέα,
    ψυχές μαραγκιασμένες από δημόσιες αμαρτίες,
    καθένας κι ένα αξίωμα σαν το πουλί μες στο κλουβί του.
    Το βροχερό φθινόπωρο σ αυτή τη γούβα
    κακοφορμίζει την πληγή του καθενός μας
    ή αυτό που Θά 'λεγες αλλιώς, νέμεση, μοίρα
    ή μοναχά κακές συνήθειες, δόλο και απάτη,
    ή ακόμη ιδιοτέλεια να καρπωθείς το αίμα των άλλων.

  2. Μακρυκουρήδες και Κοντοψυχάρηδες avatar
    Μακρυκουρήδες και Κοντοψυχάρηδες 09/09/2008 19:52:02

    Δεν κατάλαβα, γιατί να θυσιαστεί η Μάρα;
    Να πέσουν, να πέσουν ενδόξως όλοι μαζί, και η Μάρα να μείνει στη δουλειά, εκεί με το αδελφάτο. Μετά, άν τυχόν όλα έλθουν τούμπα, ο Χατζηνικολάου θ' αρχίσει το νέο ανένδοτο στον Παπαντρέα και η Μάρα θα κρατάει τις ισορροπίες. Θα υπάρχει δουλειά για όλους.
    Άν μάλιστα ο ΔΟΛ συνεταιρισθεί με τους Κουρήδες κατά πώς φαίνεται, ο Θοδωρής μπορεί να πάρει ακόμα και τη θέση του Πρετεντέρη στο Μέγκα, αφού τότε, μάλλον ο Βαρδής θα καλύψει το κενό.

  3. Κωστάκης avatar
    Κωστάκης 09/09/2008 19:56:06

    Κι εγώ τι θα λέω μετά; ότι θριάμβευσαν οι μεσαιωνικές αντιλήψεις;

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/09/2008 20:20:29

    Φαίνεται να υπάρχουν δεσμοί αίματος μεταξύ Μαξίμου και Υπουργών. Για το λόγο αυτό οι Υπουργοί δε φεύγουν και το Μαξίμου αναγκάζεται να καλύψει. Μόλις ψηφιστεί ο προϋπολογισμός θα έχουμε ανασχηματισμό και θα αλλάξουν πόστα.

  5. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 09/09/2008 21:07:49

    Αφού και η «συντρόφισσα» Λιάνα την υποστηρίζει(λόγο φίλου ) τι θα πούμε εμείς τα μιάσματα εδώ κουτσομπολιά κάνουμε μόνο .

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/09/2008 21:16:31

    Ας πάψουμε να το παίζουμε Ζαχαρίες.
    Κανένας ΟΠΑΠ δε θα μας σώσει.
    Ούτε και σαν τσιράκια του εκάστοτε μεγιστάνα έχουμε τύχη.
    Ήρθε η ώρα να διαλέξουμε με ποιους θα πάμε και ποιους θ' αφήσουμε.

    ΥΓ

    Πολλοί ανένδοτοι μαζεύονται....

  7. ??? avatar
    ??? 09/09/2008 21:56:31

    Μη μας στερείτε παρακαλώ την κωμωδία του αιώνα. Τη Μάρα να κάνει αντικειμενική δημοσιογραφία σχολιάζοντας αμερόληπτα την επικαιρότητα.
    World patent!

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 09/09/2008 22:15:31

    4 Εξακτινος

    Δεσμοι σπερματος!

  9. sofia avatar
    sofia 09/09/2008 22:41:08

    Φυσικα και πρεπει να παραιτηθει η μαρα,οκει να δουλευει για να ταισει τα παιδακια της,αλλα τι δουλεια εχει σε δελτιο ειδησεων? μας λεει τις ειδησεις αντικειμενικα? η ....μαρα! ας παει στον αδεσμευτο του ριζου,μια χαρα θα περναει.Απο γερμανια

  10. thanos avatar
    thanos 10/09/2008 01:55:52

    @5.Anonymous
    September 9th, 2008 at 8:57 pm

    Και το κοριτσι μονο του στη ζουγλα που λεγεται Αθηνα?

  11. nas avatar
    nas 10/09/2008 14:31:42

    Μπορεί στ' αλήθεια να υποστηρίξει κάποιος πως αν η Μάρα δεν ήταν σύζυγος του Υπουργού Επικρατείας (και παρακοιμώμενου του Πρωθυπουργού) θα την πλήρωνε ο Κουρής για να πιάνει χώρο στο δελτίο ειδήσεων; Καλά, για τον Κοντομηνά, δεν λέω...
    Εντάξει... χαλαρώστε. Μεσαίωνας είναι να μην μπορεί να βρεί δουλειά μιά γυναίκα και να χρησιμοποιεί την θέση του άντρα της...