15/04/2013 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανάσα σε περισσότερα από 200.000 νοικοκυριά δίνουν οι ρυθμίσεις για τα κόκκινα δάνεια

Ανάσα για περισσότερα από 200.000 νοικοκυριά που έχουν ενήμερα, ενυπόθηκα δάνεια δίνει η ρύθμιση που διευκολύνει για 48 δόσεις. Η συμφωνία με την τρόικα είναι καλή, στο μέτρο φυσικά του δυνατού και προβλέπει μεταξύ άλλων αλλαγές προς το καλύτερο σε σχέση με αυτά που είχαν διαρρεύσει αρχικά. Σύμφωνα με τις πληροφορίες:

Αυξάνεται το εισοδηματικό κριτήριο, πάνω από 25.000 ευρώ και χαμηλότερα από 35.000 ευρώ ανά νοικοκυριό. Προϋπόθεση είναι το εισόδημα αυτό να είναι μειωμένο, λόγω κρίσης,35% σε σχέση με το 2010. Η αρχική πρόταση του υπουργείου ήταν για εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ.
Ως εισόδημα θεωρείται το φορολογητέο συμπεριλαμβανομένων των ασφαλιστικών εισφορών που καταλαμβάνει ο δανειολήπτης ως εργαζόμενος. Η αρχική πρόταση του υπουργείου ήταν το εισόδημα να είναι μικτό.
Άνεργοι. Θα πληρώνουν μηδενική δόση για όσο διάστημα έχουν μηδενικό εισόδημα αλλά η κεφαλαιοποίηση των τόκων αυτής της περιόδου θα γίνεται με επιτόκιο κατά πάσα πιθανότητα με 1,5%. Η αρχική πρόταση του υπουργείου έδειχνε κεφαλαιοποίηση με το επιτόκιο που ίσχυε στη σύμβαση του δανείου.
Τετραετής περίοδος χάριτος με πληρωμή τοκοχρεωλυτικής δόσης, δηλαδή τόκος που θα είναι 1,5% συν πολύ μικρό μέρος του κεφαλαίου. Η δόση, πάντως, δεν θα ξεπερνά το 30% του εισοδήματος.
Στη διάρκεια της τετραετούς περιόδου χάριτος, αν το εισόδημα του δικαιούχου αυξηθεί, υποχρεούται σε ένα μήνα να το γνωστοποιήσει στην τράπεζα.
Μία φορά το χρόνο η τράπεζα έχει το δικαίωμα να καλεί το δανειολήπτη για έλεγχο εισοδήματος και περιουσιακών στοιχείων.
Αφορά ενήμερους δανειολήπτες με ενυπόθηκα δάνεια αντικειμενικής αξίας έως 180.000 ευρώ.
Η ρύθμιση αφορά περισσότερους από 200.000 δανειολήπτες, ενώ η αρχική πρόταση αφορούσε περίπου 110.000.
Στη ρύθμιση μπαίνουν όρια κινητής και ακίνητης περιουσίας αλλά και ανεξόφλητου υπόλοιπου δανείου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zame avatar
    zame 15/04/2013 20:05:16

    ουαααου!!!ΠΑΛΙ ΑΝΑΣΑ
    θα σκασουμε απο τις πολλες ανασες !!!
    ΠΩ-ΠΩ..
    ΤΙ ΓΕΝΑΙΟΔΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.
    πτου-πτου να μην σας ματιασουμε.

  2. kiki avatar
    kiki 15/04/2013 20:15:43

    Μου θυμίζετε τον ΚΚ το 2007 που για να μην υπάρξει περίπτωση να τον ψηφίσουν μέχρι και λίγο πριν τις εκλογές ...ανακοίνωσε αύξηση των διοδίων!!!

  3. ΝΠ avatar
    ΝΠ 15/04/2013 21:07:41

    Μα μιλάγαμε για κούρεμα των δανείων.... πρώτης.. κατοικίας.
    Πώς θα τα πληρώσει ο άνεργος ή αυτός που έχασε 40% και περισσότερο
    του εισοδήματος;
    Τι ωφελεί να χάσουν χιλιάδες την πρώτη κατοικία;
    Γιατί αυτό θα γίνει...
    Κερδίζει η πατρίς;

  4. SKAIs avatar
    SKAIs 15/04/2013 22:56:48

    Είστε απλά Ελληνες!
    Οι τροικάνοι θέλουν να σώσουν το τραπεζικό σύστημα. Η λύση αυτή εχει αυτό τον στόχο!
    Εμείς θα ανακουφιστούμε για λίγα χρόνια αλλά στο τέλος Θα πληρώσουμε! Είναι και αυτό Κάτι,μην είμαστε μίζεροι!!!!

  5. Tsol avatar
    Tsol 15/04/2013 23:05:13

    αφορά και τα δάνεια από το ταμειο παρακαταθηκών ??

  6. Ιωάννης avatar
    Ιωάννης 16/04/2013 01:29:57

    Απο το 2004 μέχρι τώρα οι τράπεζες έχουν λάβει περί τα 280 δισ ευρώ γιά την ανακεφαλαίωσή τους τα οποία παρανόμως έχουν εγγραφεί στο δημόσιο χρέος της Ελλάδος δηλαδή στις πλάτες του Ελληνικού λαού.
    Οι εργαζόμενοι και οι συνταξιουχοι τα τελευταία 3 χρόνια έχουν απωλέσει 30-60% του εισοδήματός τους.
    Εδώ και τώρα 100% προστασία της πρώτης κατοικίας και κούρεμα 30% το λιγότερο των οφειλών των Ελλήνων προς τις τράπεζες, όλα τα λοιπά είναι με άλλα λόγια να αγαπιώμαστε.

  7. zame avatar
    zame 16/04/2013 11:26:33

    Eλα ντε.
    εκτός και αν ήρθε η ώρα της επαλήθευσης..
    πού θέλει τους κομμουνιστές να παίρνουν τα σπίτια & τις περιούσιες..κλπ

    Να πληρωθούν ΠΑΓΩΜΕΝΑ
    ( λόγο της απρόβλεπτης οικονομικής μεταβολής στοιχείων..όχι με υπαιτιότητα των δανειοληπτών..)
    όταν τα οικονομικά στοιχεία να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα ίδια
    (γιατί όλοι προσδοκούσαν κάτι καλύτερο..& οχι μονον οι τραπεζες..)
    με την εποχή πού τα ειχαν συνάψει..
    γιατι Τοτε να ειναι Ψεματα πως ο σκοπός τους ήταν
    να αφήσουν τους Έλληνες να ξοδεύουν περισσότερα από όσα ήταν το επιτρεπτό όριο στο κατα κεφαλήν εισόδημα ανα οικογένεια.
    Αφου (& το ξανατονιζω) αν πχ. Δανείστηκες και πληρώνεις για διαμέρισμα 130 χιλιάδων ευρώ που σήμερα έχει αξία 80 και αύριο θα έχει 50
    και -πολύ πιθανό- μεθαύριο 30, αλλά εσύ χρωστάς και θα πληρώνεις με βάση το 130 που ήταν η αξία του δύο χρόνια πριν!
    και ας είσαι άνεργος.. η.. το ολοένα συρρίκνωθεν εναπομείναν εισόδημα σου δεν αρκεί ούτε για την στοιχειώδη διαβίωση σου..
    αλλά το ΟΠΟΙΟ ΔΑΝΕΙΟ σου θα εξακολουθεί να "παραΦΟΥΣΚΩΝΕΙ"
    Αραγε τοτε ποιός να είναι ο ορισμός τού οικονομικού εγκλήματος
    & μάλιστα κ α κ ο υ ρ γ η μ α τ ι κ ο ύ χαρακτήρα..
    & της φρενοβλαβούς κερδοσκοπίας στην λογική της ληστρικής ασέλγειας.

  8. vaggelis avatar
    vaggelis 16/04/2013 13:51:41

    αφορα ενημερους δανειοληπτες.............χαχαχαχαχα

  9. kp avatar