#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2012 18:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανάπτυξη και ΑΟΖ στο επίκεντρο της συνάντησης Σαμαρά - Μέρκελ

[caption id="attachment_149892" align="alignnone" width="600" caption="Μια ... ιστορική φωτογραφία"][/caption]

Σε πολύ κλίμα πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα, στο πλαίσιο της Διάσκεψης Κορυφής του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (ΕΛΚ) στις Βρυξέλλες, η συνάντηση του προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά με την Καγκελάριο της Γερμανίας Άγκελα Μέρκελ.

Στη συνάντηση ο κ. Σαμαράς έθεσε με έμφαση τρία ζητήματα:

-Την ενίσχυση της ρευστότητας στην πραγματική οικονομία για να χρηματοδοτηθούν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις

- Την αξιοποίηση της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων και της δικής του ιδέας για μια Ελληνική Αναπτυξιακή Τράπεζα προκειμένου να υπάρξει Ανάπτυξη

- τα οφέλη που θα προκύψουν για την Ελλάδα από την ανακήρυξη της ΑΟΖ

 

Ο κ. Σαμαράς, είχε επίσης κατ’ ιδίαν συναντήσεις με τον Πρόεδρο του Γιουρογκρούπ (Eurogroup), Πρωθυπουργό του Λουξεμβούργου, Ζακ-Κλοντ Γιούνκερ και τον Επικεφαλής των Ευρωβουλευτών του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, κ. Γιόζεφ Ντόλ, και την

Μετά το τέλος των συναντήσεων, ο κ. Σαμαράς δήλωσε:

«Σήμερα στο ΕΛΚ, και στις κατ’ ιδίαν συναντήσεις μου με Μέρκελ, Γιούνκερ και Ντολ, επανέλαβα την ανάγκη:

1ον. Να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε συμφωνήσει και ήδη ψηφίσαμε. Και

2ον. Να λάβουμε άμεσα μέτρα για την Ανάκαμψη και Ανάπτυξη της Οικονομίας.

Γιατί, χωρίς Ανάκαμψη, ούτε οι δημοσιονομικοί στόχοι θα επιτευχθούν, ούτε το χρέος θα καταστεί βιώσιμο.

Συζητήσαμε συγκεκριμένες αναπτυξιακές πρωτοβουλίες ώστε, άμεσα, να περιορισθεί η ύφεση και να μειωθεί η ανεργία, ειδικά των νέων.

Συγκεκριμένα:

Να ενεργοποιηθούν τα Ευρωπαϊκά κονδύλια (ΕΣΠΑ).
Να αξιοποιηθούν οι πόροι της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων.
Να δημιουργηθεί μια Ελληνική Αναπτυξιακή Τράπεζα.
Να τονωθεί η ρευστότητα στην πραγματική οικονομία, να χρηματοδοτηθούν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις και να ενισχυθούν οι εξαγωγές.
Να απεμπλακούν, επιτέλους, τα μεγάλα έργα υποδομής.

Μίλησα ακόμα και για την ανθρώπινη πλευρά της κρίσης.

Κρίση η οποία δεν είναι απλώς οικονομική, καθώς δοκιμάζονται, με πρωτοφανή σκληρότητα, οι πολίτες και απειλείται η κοινωνική συνοχή.

Αυτό το αρνητικό κλίμα πρέπει να αντιστραφεί το ταχύτερο.

Ώστε να περάσουμε, το ταχύτερο δυνατόν, από το φόβο για τα χειρότερα, στη σταθεροποίηση της οικονομίας και στην αποκατάσταση της ψυχολογίας της αγοράς. Και - πιστέψτε με - το 50% της αγοράς είναι η ψυχολογία.

Για να επιστρέψει η ελπίδα στους Έλληνες.

Και αυτήν την ελπίδα, θα φέρουν οι εκλογές που έρχονται!»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kostas avatar
    Kostas 01/03/2012 18:57:52

    Μα , τι δείχνει με τα χεράκια της αυτή η γυναίκα;
    Τό έπιασε το Υπονοούμενο ο Αντώνης;

    • spiros avatar
      spiros @ Kostas 01/03/2012 19:44:49

      Ότι καημό έχει δείχνει. Πάντως από την συζήτηση τον κάλεσε να κάνει "ψυχικό" για την συνοχή του λαού.

    • Κλεόστρατος avatar
      Κλεόστρατος @ Kostas 01/03/2012 19:53:33

      Για όποιον αρέσκεται στις θεωρίες συνωμοσίας αυτό που δείχνει με τα χέρια της η Μέρκελ είναι το σύμβολο των illuminati.
      Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Κλεόστρατος 02/03/2012 20:58:23

        Εσύ που το ξέρεις;

    • franc avatar
      franc @ Kostas 01/03/2012 20:03:35

      Eχεις διαβάσει ψυχανάλυση?
      Eκει εξηγείται σαφώς η κίνηση αυτή των χεριών μιας γυναίκας με το σχήμα που εμφανίζεται...

    • Y. avatar
      Y. @ Kostas 01/03/2012 20:23:23

      Και σκέφτετε. Να το κάνω το ψυχικό, ή όχι
      “..Για την Ελλάδα ρε γαμώτο...”

    • m.s avatar
      m.s @ Kostas 02/03/2012 08:13:00

      το θέμα είναι απλό : τα έχει κολλημένα ...
      https://lh4.googleusercontent.com/-aLuIEOQCNhY/T1BkFklxy3I/AAAAAAAAAGE/R75KhfJR954/s512/%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B11.jpg

    • Kostas avatar
      Kostas @ Kostas 03/03/2012 08:44:21

      Διάβασα τις απαντήσεις σας. Λίγο εως πολύ , οι περισσότεροι περνάτε το μάθημα, πλην των illuminati . Η ορθή απάντηση :

      "Τον μέτρησα και τον βρήκα έτοιμο πλέον για εκλογές"

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 01/03/2012 18:59:36

    Εκλογές ΤΩΡΑ.
    Ανθρώπινη πλευρά της κρίσης και συζήτηση με την Μέρκελ για λύση ,νομίζω ότι είναι ασύμβατο θέμα.

  3. Y. avatar
    Y. 01/03/2012 19:02:44

    Καλά τα ‘λεγες, τα λες και θα τα ξαναπείς Αντώνη. Αλλά γι αυτές τις εκλογές που έρχονται και ξανάρχονται, κι ακόμα δεν τις βλέπουμε...?
    Αναμένουμε το κλείσιμο του ΠΣΙ

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 01/03/2012 20:01:06

    Τι επιδεικνύει η Άντζελα;

    • juliet avatar
      juliet @ Σταύρος 01/03/2012 20:04:30

      Λέει του Αντώνη ,του Μπένυ του πλάθω κουλουράκια τοοοοοόσα......

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Σταύρος 01/03/2012 20:15:25

      την μεγάλη της καρδια!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Σταύρος 01/03/2012 20:23:34

      Τη γη χωρίς το (νοητό) άξονα;

    • ΝΕΚΚ avatar
      ΝΕΚΚ @ Σταύρος 01/03/2012 22:02:51

      - "Ετσι θα σας γινει..."

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Σταύρος 02/03/2012 06:15:15

      Το μνημόνιο της υπέθεσα αλλά τελικά κατέληξα , επιδεικνύει το αποτέλεσμα της πολιτική της έναντι στην Ελλάδα.

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 01/03/2012 20:58:40

    Και να μην ξεχνάμε ότι οι Γερμανοί είναι παραδοσιακοί σύμμαχοι των Τούρκων και τους συμβούλευαν πάντα για το πώς θα εξοντώσουν τους Ελληνες.

  6. Wolf avatar
    Wolf 01/03/2012 21:46:00

    Η φωτο όντως είναι ιστορική.
    Δε βλέπεις καθε μέρα την αναβίωση του: ο πενταμορφος και το τέρας!!!
    Όσο για τα υπόλοιπα, της είχε πει οταν το προγραμα σου αποτύχει, θα είμαι εδω να σου δείξω το σωστό δρόμο.
    Ε, ήρθε η ώρα για να τις κάνει ταχύρυθμα εντατικά μαθήματα, ως ευγενής άνθρωπος που είναι και ουχι Ουνος!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Wolf 01/03/2012 22:41:58

      Με έκανες και γέλασα Λύκο!

      • Wolf avatar
        Wolf @ Γεώργιος Τ. 01/03/2012 23:31:12

        Δουλειά μας!!!

  7. Δικερως avatar
    Δικερως 01/03/2012 23:19:04

    Εγω θυμαμαι ενα βλαχοδημαρχο,στην ευρεια περιοχη ονοματα δεν λεμε,που για να δειξει περισπουδαστος ο καμμενος,εκανε συνεχως την ιδια χειρονομια.Αυτος δεν ηξερε να χωρισει τα προβατα απο τα κατσικια.
    Οπως καταλαβαινεις,με τους Πεφωτισμενους δεν ειχε
    ουτε καν εγκυκλοπαιδικη σχεση.

  8. Μάνια avatar
    Μάνια 01/03/2012 23:47:42

    Με συγχωρείς franc αλλά και ο Καρατζαφερης την εκανε πολλες φορές αυτην την χειρονομία.
    Μηπως εχει δικαιο ο Κλεόστρατoς?

    • franc avatar
      franc @ Μάνια 02/03/2012 09:05:23

      Αγαπητή Μάνια μπορεί να έχει δίκιο. Η ψυχανάλυση μιλάει μόνο για την περίπτωση της γυναίκας.

      • Κλεόστρατος avatar
        Κλεόστρατος @ franc 02/03/2012 10:30:22

        Θα ήθελα να ξέρω τι λέει η ψυχανάλυση γι'αυτή την φωτογραφία:
        http://aftermathnews.files.wordpress.com/2008/11/merkel-jay-z.jpg

        • franc avatar
          franc @ Κλεόστρατος 02/03/2012 12:28:39

          Λέει οτι ο Ομπάμα εκτός απο ψηλος σαν τον Σαμαρά, είναι και μαύρος.
          Γι αυτό το "σχήμα" είναι μεγαλύτερο και έχει και μεγαλύτερη κλίση...

  9. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 02/03/2012 16:19:51

    Τι σχέση έχουν οι Γερμανοί και η Μέρκελ με την Ελληνική ΑΟΖ;
    Απο που και ως που συζητάμε κυριαρχικά μας δικαιώματα μαζί τους;
    Μήπως πρέπει να πάρουμε και γιαυτό την έγκρισή τους;
    Θα απαντήσει κάποιος ή έγινε και η ΑΟΖ νέο αντικείμενο προεκλογικού πατριωτισμού;;;
    Aν θες ΑΟΖ Σαμαρά κήρυξέ την.
    Τι περιμένεις;
    Έχεις το Υπ. Εξωτερικών και Άμυνας.
    Που είναι το πρόβλημά σου;

    • franc avatar
      franc @ Γιώργος 33 02/03/2012 19:19:20

      Σου απάντησε: Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού και στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που λέγονται αλλά δεν γίνονται. Ενίοτε (σπανίως)
      συμβαίνει και το αντίθετο. Τι ζητάς εσύ τώρα που τα βρίσκουμε σιγά σιγά,
      θες να μας ρίξουν κι άλλα μέτρα και να ανγκαστούμε να πούμε κι άλλο Ναί?

  10. jimmys avatar
    jimmys 03/03/2012 08:56:31

    Αυτό που ΄κάνει η Αγγέλα είναι αυτό που μας κάνανε η αυτό που θα μας κάνουνε ...Οσο για την περιβόητη ΑΟΖ εμμμμ ποιος θα την πάρει ???? γιατί όλα αυτά ???? Θέλουν να μας υποβιβάσουν και μετα να έρθουν σωτήρες .... στα δικά μας ομως χωράφια .......