#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2012 22:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αμετανόητος ο Βενιζέλος!!!



Αν θα ήθελε να βάλει κάποιος τίτλο στην ομιλία του κ. Βενιζέλου, είναι ένας και με μία λέξη: ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ.

Χωρίς να κάνει ίχνος κριτικής, για την καταστροφική διετία, χωρίς να κάνει ίχνος κριτικής για τη δική του αλαζονική στάση και την αποτυχία της πολιτικής του.

Και το κυριότερο, χωρίς να πει δυο λόγια για το κόμμα του που το οδήγησε από το 43% στο 15%, αρκέστηκε σε διάφορες θολές προτάσεις για την επόμενη ημέρα.

Θέλοντας να προλάβει εσωκομματικές εξελίξεις για τη δεινή ήττα του ΠΑΣΟΚ, ανέλαβε να μας πει ότι θα είναι παρών στις εξελίξεις. Οτι την επόμενη ημέρα αυτός θα έχει κεντρικό ρόλο στις διεργασίες.

Μας ποιος του το ζήτησε; Δεν κατάλαβε τίποτε; Δεν κατάλαβε ότι ο κόσμος δεν τον θέλει και πρέπει να πάει σπίτι του; Μέτρησε τις ψήφους που παίρνει στη Θεσσαλονίκη; Βγαίνει ο ίδιος βουλευτής;

Παρ' όλα αυτά, με μειδίαμα που ήταν εμφανές ότι έκρυβε την οργή του για το αποτέλεσμα των οργισμένων Ελλήνων έκανε και πρόταση για κυβέρνηση εθνικής ενότητας. «Με βάση τα δεδομένα, είναι δύσκολος ο σχηματισμός κυβέρνησης των φιλοευρωπαϊκών δυνάμεων, όπως την ξέραμε ως σήμερα».

Επομένως, απέκλεισε τη συνεργασία με τη ΝΔ, έστω κι από τη θέση του τρίτου κόμματος;

Και ποια είναι η πρότασή του; Να συνεργαστούν όλοι με τον Τσίπρα, τον Καμμένο και τον Μιχαλολιάκο; Είναι αδύνατο, λοιπόν, να σχηματιστεί αυτή η κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

Και στο κάτω – κάτω ποιος είναι αυτός που προτείνει κάτι τέτοιο; Τον Σαμαρά τον ρώτησε που είναι στην πρώτη θέση;

Ασφαλώς και η χώρα δεν μπορεί να μείνει ακυβέρνητη. Ασφαλώς και το πολιτικό σύστημα πρέπει να βρει λύσεις και διεξόδους από το αδιέξοδο. Αν δε βρεθεί κάτι τέτοιο τότε μόνο οι εκλογές το συντομότερο δυνατό είναι η λύση.

Κατά τα λοιπά, ο Βενιζέλος έχει περάσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, απλά δεν το παραδέχεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/05/2012 22:22:23

    Σωστός.
    Αμετανόητος μέχρι τέλος.
    ...& εμείς τον στηρίζαμε δια της ψήφου μας...

    • vagkalf avatar
      vagkalf @ Ο Ιθαγενής 07/05/2012 02:59:47

      ο κακλαμανηςν τα εχωσε κανονοκα στον προεδρο στο αντενα...παντα θετικα....εχασε την ευκαιρια του δεκεμβρη και αμοληθηκαν οι καιροσκοποι μετα...αν δεν παει σε επαναληπτικες....εγω το κοβω το κεντροδεξιο χερακι.....

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/05/2012 22:26:13

    Αν δεν ήταν αρχηγός κόμματος, δεν θα έβγαινε καν βουλευτής.
    Το Ευάκι πήρε πιο πολλές ψήφους απ αυτόν, λένε.
    Καιρός να παραιτείται, αν έχει τσίπα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 06/05/2012 22:32:24

      Μπα...πρώτα έχει να επιτύχει και άλλες επιτυχίες σαν τις Φιλανδικές εγγυήσεις, αλλά πρώτα πρέπει να επιλύσει το δυσεπίλυτο πρόβλημα του ΦΠΑ στην μπουγάτσα.

    • SZAE avatar
      SZAE @ Strange Attractor 06/05/2012 22:41:54

      Με τόσο λιπος, η τσίπα μετανάστευσε!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2012 23:03:33

    Τα ειρωνικά χαμόγελα, σε συγκεκριμένα σημεία της δήλωσης (κυρίως προς το τέλος), τα προσέξατε; Αν όχι, ξαναδείτε τη στο YouTube. Είναι ενδεικτικά για την "ποιότητα" του ανδρός που επί ένα χρόνο τώρα σοδόμιζε οικονομικά και κοινωνικά τον Ελληνικό λαό.

  4. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 06/05/2012 23:29:32

    Πρόκειται για έναν άκρως επικίνδυνο πολιτικό απατεώνα. Θα κάνει τα πάντα για να ανακατέψει τούς πάντες μήπως και κρατήσει, μέσα στην εξουσιομανία του, μιά καρέκλα έστω και... γενικού γραμματέα για να είναι "στά πράγματα". Η ομιλία του πριν από λίγο αυτό δείχνει ξεκάθαρα.

  5. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 06/05/2012 23:56:28

    ΑΙΣΧΟΣ!

  6. anideos avatar
    anideos 07/05/2012 05:31:35

    Απιστευτο.
    Δεν εχω λογια.
    Αλλαζωνια και μαγαλομανια.

  7. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 07/05/2012 08:24:48

    Συμφωνώ απόλυτα τα συνεχές ειρωνικό χαμόγελο του έδειχνε τα πάντα .....

  8. SALONIKIOS avatar