02/03/2013 20:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αμετανόητοι... Πασόκοι



Έχουν τρελαθεί τελείως στο ΠΑΣΟΚ και βάλθηκαν να τρελάνουν κι εμάς. Αλλιώς πώς να εξηγήσεις τους εκατοντάδες Πασόκους που αποθέωσαν τον Γ. Παπανδρέου μόλις αυτός μπήκε χαλαρός στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Χαλαρός, όπως πάντα, ο πρώην πρωθυπουργός πήγε στο Συνέδριο αλλά ο Ευ. Βενιζέλος φρόντισε να… λείπει ώστε να μην αναγκαστεί να τον χαιρετήσει, να τον αγκαλιάσει και να θυμίσει στον κόσμο το δίδυμο της καταστροφής, μέσω των καναλιών που είχαν στηθεί για να καταγράψουν την… ιστορική στιγμή.

Το αστείο της υπόθεσης είναι, πάντως, ότι βρέθηκαν πολλοί να φωνάζουν «Νάτος, νάτος ο πρωθυπουργός» ή «το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό» ή ένα ρυθμικό «Παπανδρέου, Παπανδρέου».

Μάλιστα, όλοι οι σύνεδροι σταμάτησαν ότι έκαναν και χαιρέτησαν τον… ήρωα του ΠΑΣΟΚ. Αλλά τι να πει κανείς, όπως έλεγε και ο αείμνηστος Καραμανλής «ένα απέραντο φρενοκομείο» είμαστε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/03/2013 20:36:22

    Καλά, εγώ ξέρω ότι βρίζαμε τον Παπανδρέου αλλά όλοι την πολιτική του ακολουθούνε με επιτυχία. Και ο Τσίπρας αν/όταν βγει τα ίδια θα κάνει γιατί είναι ο βέλτιστος από τους διαθέσιμους δρόμους. Άλλη λύση είναι η έξοδος από το ευρώ, δεν νομίζω να την προτιμά κανένας φυσιολογικός άνθρωπος με ιδιοκτησία.

  2. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 02/03/2013 20:39:21

    Στο συνέδριο ο Γιώργος, θα μιλήσει αφιλοκερδώς;

  3. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/03/2013 20:44:47

    Τι άλλο να πεις!
    Ή ναι κάτι άλλο: ένα απέραντο οικόπεδο βολεμένων και κρατικοδίαιτων.
    Αυτοί οι ήρως του Έθνους.

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/03/2013 21:02:00

    http://www.youtube.com/watch?v=ECcFOkIG7X4

  5. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 02/03/2013 21:03:12

    Δεν τα λέτε όμως όλα.
    Τα χαπάκια έκσταση που είχαν μοιραστεί δωρεάν στους κλακαδόρους μία ώρα πριν, τα αποκρύψατε.
    Αλλά δε φταίει ούτε αυτός, ούτε αυτοί......
    Τη συγκυβέρνησή μου....
    Το συμβιβασμό μου...

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ Svart Drottning 02/03/2013 21:34:24

      Είναι απόλυτα δικαιωμένος...

      Το ΠΑΣΟΚ συγκυβερνάει και η σημερινή κυβέρνηση εφαρμόζει ακριβώς την ίδια στυγνή- για να μην πω πιο αποτρόπαιη- πολιτική με τη δική του.

      Θες κάτι άλλο..;;;

  6. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 02/03/2013 21:31:40

    λωλ !!! είναι πιο αστείο άραγε που χειροκροτάνε τον κονφερασιέ ή που είναι πρωην πρωθυπουργός ή που είναι ακόμα στην κυβέρνηση αυτοί οι άνθρωποι ???

  7. Πετράν avatar
    Πετράν 02/03/2013 21:36:02

    Μπορώ να το γράψω και να μην παρεξηγηθώ !


    Μας ξεκάζουν....

  8. lazaros avatar
    lazaros 02/03/2013 21:38:16

    φανταστειτε τωρα τι συγκεντρωσεις ειναι αυτες...και ας κατανοησουν ποσο κακο εκαναν οι απεχονντες απο την εκλογικη διαδικασια...

    για μενα ενα αιτημα υπαρχει,ουτε αυξησεις μισθων ουτε τιποτα...αμεσοδημοκρατια στα προτυπα της κλασικης εποχης,θα ειναι στην εποχη μας ενα πολυπλοκο,αλλα απολυτως επαναστατικο συστημα..θα βγαλει τον πολιτη απο τον καναπε και θα τον κανει κοινωνο των πολιτικων θεματων,μετοχο αποφασεων που επηρεαζουν την καθημερινοτητα του...λογικο να μην το θελει αυτο το συστημα η ολιγαρχια...ας μην ειναι προβατα ομως οι πολιτες,ας μαθουμε επιτελους ολοι να σκεφτομαστε ,να κρινουμε..ποσες χιλιετιες πολιτικου μεσαιωνα πρεπει να περασουν,ποσο περισσοτερο να θρονιαστουμε στον καναπε της τηλεορασης μας για να κατανοησουμε οτι η αμερικη εχει ανακαλυφτει,αλλα χρειαζεται κοπος να την στησεις.αν δεν το κανουμε εμεις ,ποιος θα το κανει?ο εφοπλιστης που κατεχει το ΜΜΕ?ο πολιτικος 30 χρονια θρονιασμενος στην εξουσια?ο εργολαβος ?

    ποσο κακο εκανε τελικα αυτος ο μεγαλεκος...μα ποσο!ολετηρας της δημοκρατιας,καταπτυστος

  9. skybarbas avatar
    skybarbas 02/03/2013 21:41:12

    το ωραίο είναι ότι κάνουν τα ΙΔΙΑ και με τον Καραμανλή!

  10. granik avatar
    granik 02/03/2013 21:53:49

    ...το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ με το Γιώργο αρχηγό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 02/03/2013 21:59:08

    Τἄ ἔξυπνα παρακαλῶ σέ διπλανό σάίτ!!!

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ Φωτεινή 04/03/2013 00:36:31

      Γιατί ρε δημοκράτισσα..;;

      Η αλήθεια πονάει;;;

      Θα επιβάλεις απαγόρευση σχολίων για τον πρώην πρωθυπουργό, που κραυγάζει δια της σιωπής του και λάμπει δια της παντελούς αφάνειας του;;;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ tzagerCrete 04/03/2013 15:13:23

        tzagerCrete,

        Εἶσαι ἰδιάζουσα περίπτωση τελικά! :D

  12. ανδρεας avatar
    ανδρεας 02/03/2013 22:13:58

    τι μπορει να εχει κανει η πολυ καταναλωση απο αλογισιο κρεας αληθεια.........

    • Karenin avatar
      Karenin @ ανδρεας 02/03/2013 23:42:03

      Το σπαστικό με το αλογίσιο είναι που κανένας δεν σου λέει αν είναι ανεμιγμένο με γαιδουρίσιο...

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ ανδρεας 03/03/2013 01:49:51

      @ανδρέα ...το καλύτερο σχόλιο

  13. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 02/03/2013 22:23:37

    Θέλω. Να εξαφανιστούν από μπροστά μου. ΤΩΡΑ.

  14. Queen In Black avatar
    Queen In Black 02/03/2013 22:25:36

    Οι παλιές αγάπες πάνε στον Παράδεισο !
    Πάντα τελικά :-)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Queen In Black 03/03/2013 02:03:09

      Εἶσαι σίγουρη;; :D

      • Queen In Black avatar
        Queen In Black @ Φωτεινή 03/03/2013 09:16:06

        Καλημέρα αγαπητή μου Φωτεινή. Σίγουρη δεν είμαι, αλλά το εύχομαι. Ο επόμενος έρωτας, οφείλει ΠΑΝΤΑ να ξεπερνά τον προηγούμενο! :-) Αλλιώς, ....χάσαμε.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Queen In Black 03/03/2013 13:14:26

          Καλημέρα Βασίλισσα μου. ῾Η καρδιά μου εἶναι μεγάλη καί μπορεῖ νά χωρέση παλιές καί καινοῦργιες ἀγάπες. :D

  15. euagelos avatar
    euagelos 02/03/2013 22:30:27

    Με ποιό τρόπο κινδυνεύει η ιδιοκτησία από το εθνικό νόμισμα και τις πολιτικές που το συνοδεύουν?

  16. μακεδων avatar
    μακεδων 02/03/2013 22:37:24

    Το ΠΑΣΟΚ ειναι εδώ μέσα στο δημόσιο

  17. Decodex avatar
    Decodex 02/03/2013 22:37:25

    Και μετα μας φταινε οι πολιτικοι για τη καταντια...Αυτοι ειναι κομματι του Λαου, δημοκρατια εχουμε ...πως περιμενετε να σωθουμε ρεεεεεεεεε!;

  18. Zame avatar
    Zame 02/03/2013 22:41:07

    Για ποιό λόγο να έρθει η πολυπόθητη ανάκαμψη..όσο το πασοκ είναι ακόμα εδω..

    Λέγανε παλιά, ότι «ήταν η κακιά η ώρα» η αιτία για τον χαμό κάποιου..

    Μόνο που δεν πήγαινε το μυαλό κανενός ότι η κακιά ώρα στα χρόνια μας θα έχει πρόσωπο, θα έχει ΟΝΟΜΑ και ΙΔΙΟΤΗΤΑ.

  19. euagelos avatar
    euagelos 02/03/2013 22:54:39

    Αν είναι τόσο κακοί ρε παιδιά και χαπακωμένοι και τρώνε αλογίσιο κρέας κλπ που διαβάζω στα σχόλια, γιατί συνεργάζεται μαζί τους η ΝΔ και δεν τηρεί τις προεκλογικές δεσμεύσεις περί μη συνεργασίας με το πασοκ? Υπάρχει περίπτωση επιτυχίας ενός τόσο σοβαρού σχεδίου όπως η "διάσωση χώρας" όταν συμμετέχουν τόσο άχρηστοι, αμετανόητοι, συμφεροντολόγοι άνθρωποι?

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ euagelos 03/03/2013 01:56:48

      διότι δυστυχώς @evagele "o σκοπός αγιάζει τα μέσα" και εν προκειμένω
      ο σκοπός είναι η καρέκλα και έτσι " τα μέσα" η συνεργασία με όλους τους άχρηστους και επικίνδυνους ............πικρή η αλήθεια

    • Vee avatar
      Vee @ euagelos 03/03/2013 12:27:27

      Γιατί κάποιοι "Δεξιοί", δήθεν πατριώτες χαροκαμένοι φρόντισαν να μην έχει ο Σαμαράς πλειοψηφία στις προηγούμενες εκλογές. Γι'αυτό συνεργάζεται με το Πασόκ!

      • tzagerCrete avatar
        tzagerCrete @ Vee 04/03/2013 00:44:46

        Ας μη συνεργαζόταν με το ΠΑΣΟΚ. Δεν ήταν υποχρεωμένος.

        Ας συνεργαζόταν με τους ΑΝΕΛ και ας τηρούσε την ίδια γραμμή κατά του μνημονίου που εξέφραζε τόσο δυναμικά το προηγούμενο διάστημα.

        Ας κατέθετε την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης πίσω στον πρόεδρο της δημοκρατίας, δηλώνοντας ότι δεν συνεργάζεται με αυτούς που όπως έλεγε καταστρέφουν τη χώρα με τη λάθος συνταγή τους.

        Τώρα σας φταίνε οι ψηφοφόροι;;;;

        Οι πολίτες δεν μπορούν να ακολουθήσουν τα μετέωρα βήματα του κάθε αρχηγού που αυτοσκοπός του είναι να γίνει πρωθυπουργός...

        Ευτυχώς δεν έχουμε χάσει ακόμα την ευθυκρισία μας.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ tzagerCrete 04/03/2013 15:16:43

          ". . .ευθυκρισία μας"

          Μέ τήν λέξη τό μεροκάματο;; :D

  20. roadrunner avatar
    roadrunner 02/03/2013 23:06:25

    Τώρα αν πω ότι το σκηνικό μου θύμισε harlem shake dance, θα παρεξηγηθώ ;

  21. Αγρότης avatar
    Αγρότης 02/03/2013 23:12:45

    Για να είμαστε σίγουροι , καλύτερα να πάμε το χρόνο πίσω και να εξαφανίσουμε τον ΑΠ.

  22. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 02/03/2013 23:14:15

    Χειροκροτείτε...Χειροκροτείτε...Χειροκροτείτε...
    Μεταλλαγμένα δέν παράγει μόνο η Mosanto.
    Αφιερωμένο σέ κάθε «ανυποψίαστο» μεταλλαγμένο.
    http://www.youtube.com/watch?v=MOKKO3p2NHo

  23. Αγρότης avatar
    Αγρότης 02/03/2013 23:20:13

    Κοιμήσου ξανά ... σαν ξημερώσει θα σε ξυπνήσουμε.

  24. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 02/03/2013 23:46:58

    Εννοείς την πολιτική του ΓΑΠ που ψήφισε το κόμμα σου( ΔΗΣΥ) τον Μάιο του 2010; Γιατί τότε αλλιώς μας τα λέγατε.
    Επίσης:
    - ο ΓΑΠ είναι υπεύθυνος για τον ολεθριο χειμώνα του 2009-2010 με τις παροχές και την αναστολή εισπρακτικών μέτρων
    - είναι ένοχος γιατί δεν έκανε μία(1) αποκρατικοποίηση και καμία μεταρρύθμιση , ενώ οι φαιδροί υπουργοί του ασχολούντο με τους ...ταξιτζήδες
    - για προσωπικούς λόγους τζογάρισε με την υπόθεση δημοψήφισμα, εξευτελίστηκε και κηλίδωσε τη χώρα διεθνώς ατιμάζοντάς την με τους ξένους να του καθορίζουν ημερομηνία και ερώτημα δημοψηφίσματος
    Το Πασόκ συγκυβερνά διότι κεντροδεξιοί όπως εσύ επέλεξαν τον Ιούνιο Καμμένους και Τζήμερους και τώρα ζητάτε και τα ρέστα;

    • παπαδόπουλος ηλίας avatar
      παπαδόπουλος ηλίας @ Κώστας ΜΠ 03/03/2013 00:19:01

      ΛΑΘΟΣ το πασοκ συγκυβερνά γιατι ΈΣΥ προτίμησες να ακολουθήσεις την πολιτική του και να μας "αδειάσεται"

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ Κώστας ΜΠ 03/03/2013 04:58:39

      Εσείς να δεις.

  25. firiki2010 avatar
    firiki2010 02/03/2013 23:55:58

    Γιατί η έκπληξη;;; Αν το σκεφθείτε ψύχραιμα δύσκολο πολύ και αμφίβολο το μέλλον του ΠΑΣΟΚ χωρίς Παπανδρέου.

    • HeadWind avatar
      HeadWind @ firiki2010 03/03/2013 12:16:45

      @ firiki2010 : Είτε με είτε χωρίς, άπατο πρέπει να πάει αν έχουμε λίγη αξιοπρέπεια. ΑΝ μας έχει απομείνει κάποια.

  26. δαρειος avatar
    δαρειος 03/03/2013 00:21:00

    Δεν είναι δυνατόν θα γίνουμε όλοι νευρασθενείς στο τέλος.
    Τα πράσινα άλογα καλπάζουν ακόμα.

  27. rally monkey avatar
    rally monkey 03/03/2013 00:56:01

    εσυ ακομα δεν καταλαβες τελικα τι ήταν αυτο που εκανε στην Ελλάδα ο Παπανδρεου...(πρεπει να παραδεχτω ο'τι δυστυχως δεν εισαι ο μονος, σε περιπτωση που σε παρηγορει αυτο ..)

  28. iconology2009 avatar
    iconology2009 03/03/2013 01:01:16

    Στόχω ξαναπεί πολλές φορές και σ'αλλα μπλογκ που σε συναντώ: είσαι κρυφοπαπανδρεϊκός χωρίς να τόχεις συνειδητοποιήσει. παπανδρεϊκός που το κρατά κρυφό ακόμη και από τον ίδιο τον εαυτό του! Και ενώ είσαι από τους συναρπαστικότερα εχέφρονες μπλόγκερ στο σημείο αυτό ξαφνικά μεταλλάσσεσαι και κάθε λογική που τόσο επιδέξια επιδεικνύεις σε τόσες άλλες ευκαιρίες, υποχωρεί και μέσα από παράξενα κανάλια όπου η λογική συγχέεται με ποιος ξέρει ποιο ανεκδήλωτο αίσθημα, αναδύεσαι σαν ο συνεπέστερος και συναρπαστικότερος παπανδρεϊκός. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου στον παπανδρεϊσμό!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ iconology2009 04/03/2013 10:08:24

      Αγαπητέ "Iconology"
      Aυτό το " είσαι από τους συναρπαστικότερους εχέφρονες blogger" είναι μάλλον το καλύτερο κοπλιμέντο που έχω εισπράξει και γι αυτό ευχαριστώ.
      Σχετικά με τον "Παπανδρεϊσμό που κρύβω κι από τον εαυτό μου" : Είναι Παπανδρείσμός αν πιστεύω πως υπάρχοντος στη σκηνή ή στο παρασκήνιο Παπανδρεου το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου (ή του οποιουδήποτε άλλου) δεν έχει ελπίδες; Είναι Παπανδρείσμός αν θεωρώ πως αν αύριο ο Παπανδρέου γίνει αρχηγός του ΠΑΣΟΚ ο ΣΥΡΙΖΑ θα βρεθεί κάτω από το 10%; Είναι Παπανδρείσμός να θιεωρώ πως μεγάλα τμήματα του εκλογικού σώματος δεν λειτουργούν ορθολογικά; Είναι Παπανδρείσμός να διαβλέπω προοπτικές ενδεχομένως δυσάρεστες;
      Με όσα έχω γράψει στο firiki2010 (και όχι μόνο) για την πλήρη προσωπική ανεπάρκεια και τις εμμονές του Παπανδρέου μου φαίνεται φοβερά περίεργο να κατηγορούμαι έστω και για ανεπίγνωστο Παπανδρεϊσμό.
      Παρά ταύτα πρέπει να ομολογήσω ότι τις κατηγορίες για Παπανδρείσμό τις έχω ξανακούσει κι από άλλους... άρα μάλλον κι εγώ δεν είμαι αρκετά σαφής σε αυτά που γράφω. Ισως πάλι να επηρεάζομαι από το γεγονός ότι με Σημίτη στην εξουσία και σε ανύποπτο χρόνο, όταν δεν υπήρχε θέμα διαδοχής του θεωρούσα τον Παπανδρέου καλή λύση για το μέλλον. Η πρόβλεψη περί "λύσης για το μέλλον" απεδείχθη σωστή, η κρίση για "καλή λύση " απολύτως λαθεμένη. Ο Παπανδρέου απεδείχθη καταστροφή για τον τόπο, η ολοκλήρωση της καταστροφής που ξεκίνησε ο πατέρας του. Αν διαβλέπω πως υπάρχουν αρκετοί που δεν ασπάζονται τη γνώμη μου αυτό δεν με κάνει Παπανδρεϊκό. (Α ρε iconology , για τι πράγματα με έχεις βάλει να απολογούμαι :) )

  29. rally monkey avatar
    rally monkey 03/03/2013 01:07:02

    δωστε λιγο χρονο... ερχεται η ωρα που θα εχει κοσμο και απ'έξω ..
    αλλα θα φωναζει το 'απο πού θα φυγετε' (ρυθμικά παντα)

  30. FALCON avatar
    FALCON 03/03/2013 02:26:05

    Ο Κεφαλογιάννης είχε πάρει υπογλώσσιο πριν υμνήσει και εκφωνήσει διθύραμβους για τον Α. Παπανδρέου . Γιατί κάποιους στεναχωρεί το χειροκρότημα στο παιδί και δεν θλίβεται γι αυτά που είπε ο Κεφαλογιάννης ο υμνητής του Ανδρέα Παπανδρέου του καταστροφέα της χώρας

  31. Αγροφύλακας, Ontario, Canada avatar
    Αγροφύλακας, Ontario, Canada 03/03/2013 07:54:06

    Το τραγικότερο από όλα είναι ότι γίνονται ακόμη κομματικά συνέδρια οπού υποτίθεται διαμορφώνεται πολιτική. Όσοι έχετε συμμετάσχει σε τέτοια συνέδρια πείτε και στον Ελληνικό λαό τι γίνεται εκεί πέρα.

  32. nikos avatar
    nikos 03/03/2013 07:55:41

    ΚΟΥΤΣΟΙ ΣΤΡΑΒΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ
    Στα 1830, σ’ ένα χωριουδάκι της Κυνουρίας, στο Άστρος, παρουσιάστηκε ένας περίεργος άνθρωπος, που άρχισε να διαδίδει επίμονα ότι ήταν ο. Άγιος Παντελεήμονας, που ήρθε να σώσει τον κόσμο από τις διάφορες αρρώστιες, που τον μάστιζαν.
    Όπως ξέρουμε όλοι μας σχεδόν, ο πραγματικός Άγιος Παντελεήμονας είναι ο προστάτης των ανάπηρων και οι Χριστιανοί πιστεύουν ότι γιατρεύει, εκτός από τις άλλες παθήσεις και τις παραμορφώσεις του σώματος, καθώς και τους τυφλούς.
    Ο άγνωστος, ωστόσο, του Άστρους δεν έκανε το παραμικρό θαύμα. Επειδή, όμως, δεν ενοχλούσε κανέναν με την παρουσία, τον άφηναν να λέει ό,τι θέλει. Παρ όλ’ αυτά, η φήμη πως στο όμορφο χωριό της Κυνουρίας παρουσιάστηκε ο Άγιος Παντελεήμονας, απλώθηκε γρήγορα σε όλη την τότε Ελλάδα.
    Όπως ήταν επόμενο, όσοι έπασχαν από τα μάτια τους, τ’ αφτιά τους, τα πόδια τους και από ένα σωρό άλλες ασθένειες, παράτησαν τα σπίτια τους και τις δουλειές τους και ξεκίνησαν να πάνε στο Άστρος, με την ελπίδα ότι θα γίνουν καλά.
    Κι ήταν τόσοι πολλοί αυτοί οι ανάπηροι, ώστε από τα διάφορα χωριά που περνούσαν, έλεγαν οι άλλοι που τους έβλεπαν: «Κουτσοί, στραβοί, στον Άγιο Παντελεήμονα»

    Διαβάστε περισσότερα: 24ωρο: Δείτε πως βγήκαν πολλές γνωστές παροιμίες!!! http://24wro.blogspot.com/2013/03/blog-post_8477.html#ixzz2MSAo2s9x

  33. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/03/2013 08:25:17

    Το λιβανιστήρι του Κεφαλογιάννη προς τον Ανδρέα είναι ανεξήγητο!
    Επειδή δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι ολιγότερο ευφυής του αναμενόμενου, πρέπει να αναζητηθεί και να αναληθεί ο απώτερος σκοπός αυτού του ...παραληρήματος .
    Ο Ανδρέας αντικειμενικά κρινόμενος, είναι αυτός που αναβίωσε και θέριεψε το κομματικό κράτος.
    Διέθεσε όλη του την χαρισματικότητα στο να ανασύρει από τα βάθη της ψυχής των Ελλήνων, την προαιώνια κατάρα της φυλής, τη διχόνοια!
    Δημιούργησε κρατικοδίαιτους, θανάσιμα φανατικούς οπαδούς .
    Εξέθρεψε την αναξιοκρατία, τη λαμογιά και χάιδεψε τα ποταπότερα των ενστίκτων των λαϊκών μαζών.
    Δημιούργησε νέα "τζάκια" και στρατιές διαπλεκόμενων, κατασπαταλώντας τεράστια ποσά, που για να καλυφθούν προχώρησε σε άφρονα δανεισμό που τις συνέπειες τις πληρώνουμε σήμερα!!!

    • aristarxos avatar
      aristarxos @ ΝΤΙΝΟΣ 03/03/2013 10:27:27

      Ο Ανδρεας εφτιαξε το κομματικο κρατος; εισαι σοβαρος;
      Δλδ απο το 50-81 που για να διοριστεις επρεπε να συμφωνησουν ολοι οι δεξιοι κομματαρχες της περιοχης σου υπηρχε αξιοκρατια;

      Η αληθεια ειναι οτι το μνημονιο που μας εχουν επιβαλλει επρεπε με συγκυβερνηση να το εφαρμοσουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ απο μονοι τους και οχι να μην τολμανε να ψελλισουν κατι και δυσαρεστησουν ολους τους κομματοκοπριτες.

      • GO avatar
        GO @ aristarxos 03/03/2013 19:59:09

        Και τότε, πώς από το 1982 και μετά, με παραταξιακά και όχι ενιαία ψηφοδέλτια, πλειοψηφούσε η ΠΑΣΚΕ σε Δημόσιο, ΔΕΚΟ κλπ;

  34. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 03/03/2013 11:16:29

    Εχει δίκιο ο φίλος! Γιά νά υπάρξει ΠΑΣΟΚ αύριο, όπως τό θέλουν οι Πασόκοι, πρέπει νά ξαναγυρίσουν όσοι σήμερα είναι στό ΣΥΡΙΖΑ, (καί νά βλέπεουν προφανώς, φώς εξουσίας, όπως παλιά). Αυτό, μόνο μέ παλιά αυνταγή μπορεί νά γίνει, δηλαδή, μέ επαναφορά "Παπαντρέου".
    Δέν είναι καί τόσο βλάκες εκεί στό Συνέδριο.
    Απλά, "μίλησε" η διαίσθησή τους.

  35. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/03/2013 12:43:53

    Αγαπητέ Αρίσταρχε,
    Για να κατανοήσεις το ποιόν και το μέγεθος του Πασοκικού Κράτους, αρκεί να προσέξεις τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών των συλλόγων προσωπικού, του Δημοσίου, των ΔΕΚΟ, και των Τραπεζών.
    Τα ποσοστά της ΠΑΣΚΕ θύμιζαν εκλογικά αποτελέσματα εκλογών κρατών μελών του Συμφώνου της Βαρσοβίας!
    Επίσης έχεις ακούσει ποτέ για κάτι Πρασινοφρουρούς;
    Εχεις ακούσει για Κρατικοδίαιτους Συνδικαλιστές; Που πολλούς από αυτούς εσείς οι ίδιοι τους ξεμπροστιάζετε τώρα; (Όρα Φωτόπουλο ΔΕΗ κτλ).
    Έχεις ακούσει για πράσινα και μπλε Καφενεία;
    Έχεις ακούσει για τον διαχωρισμό των Ελλήνων, σε Φασίστες (Δλδ. Νεοδημοκράτες) και σε άλλες Δημοκρατικές δυνάμεις;
    Μετά από αυτά και άλλα περισσότερα έλα να συζητήσουμε ποιος είναι σοβαρός ή όχι!!!

  36. granik avatar
    granik 03/03/2013 13:56:56

    ... αγαπητοί φίλοι δεξιοί φιλελεύθεροι,πρώην αντιμνημομιακοί και νύν μνημονιακοί καί τούμπαλιν,οφείλω να σας αναγνωρίσω.Πράγματι είμαστε και μείς οι ΠΑΣΟΚοι αλλά και σείς δεν πάτε πίσω.Εμείς έχουμε τον ένοικο στο σπίτι μας γιά τα χοντρά(γιατί είναι βρώμικη δουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει) αλλά όπως καταλάβατε προσεχώς έρχεται καί η έξωση.Αλλά το δικό σας με ξεπερνάει καί μου θυμίζει τη λαίκή ρήση ''2 γαιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα'', και ερωτώ τον κ. εκτόξευση του χρέους καί την παρέα του τον ρώτησε κανένας γιά τις βλέψεις σας στο μαγαζί του(σας το μεταφέρω όπως ακριβώς μου το ανέφερε φίλος μου καραμανλικός).Οπότε ίσως να 'ταν προτιμότερο το πεδίο των διαφωνιών σας να περιορίζεται στα πλαίσια ποιανού κυρίου η αποστασία έκοψε παραπάνω εισητήρια...
    Υ.Γ. ΄΄Τα πράσινα άλογα καλπάζουν ακόμα.''αγαπητέ Δαρείε ούτε ο πιό σκληροπυρηνικός δεν θα το έθετε καλύτερα...

  37. Ρηνα avatar
    Ρηνα 03/03/2013 13:59:01

    Εγω το ειπα εδω σε αλλη αναρτηση, το ξαναλεω: ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ, ΟΛΟΣ Ο ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠ ΑΥΤΟ.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Ρηνα 03/03/2013 19:21:52

      ῾Η πρωτιά στήν Κρήτη, Ρήνα.

  38. rally monkey avatar
    rally monkey 03/03/2013 14:05:45

    τελικα αυτος δεν ηταν αρχηγος κομματος... αυτος πρεπει να ήταν ο Αρχοντας του Σκοτους - Νταρθ Βειντερ και βάλε..

  39. Queen In Black avatar
    Queen In Black 03/03/2013 15:28:09

    Αυτά είναι τα ωραία !!!!! Συμφωνώ και επαυξάνω :-)

  40. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 03/03/2013 15:38:09

    Το σχόλιο μου αναφέρεται στον φίλο Κώστα Μπ. Και συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω αποστομωτικό σχόλιο του Ηλία Παπαδόπουλου.

    Μιλάνε οι πρώην ακραιφνείς αντιμνημονιακοί που εσχάτως τα έχουν κάνει πλακάκια με τη Μέρκελ και ο πιο πιστός υπερασπιστής της πολιτικής τους είναι ο Βενιζέλος, ο Βορίδης και ο Άδωνης..!!!

  41. anorfografos avatar
    anorfografos 04/03/2013 00:08:17

    αμετανοητοι πασοκοι μαλιστα να συνφωνισω..ο σαμαρας τι δουλεια εχει και κυβερνα με των στουρναρα και το βενιζελο θα μου απαντηση καποιος με επιχειρηματα?