#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2012 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αμετανόητα μνημονιακός ο Βενιζέλος



Μονομανία εναντίον του Τσίπρα έχει ο Βενιζέλος, υπονομεύοντας έτσι από μόνος του το σχέδιο που διακινεί για συμμετέχει ο ΣΥΡΙΖΑ σε κυβέρνηση. Αυτή η στάση επιβεβαιώνει την εκτίμηση ότι το πραγματικό σχέδιο του Βενιζέλου είναι να βάλει στην κυβέρνηση την ΔΗΜΑΡ και να «υποχρεώσει» την ΝΔ να αποδεχθεί και να στηρίξει τη νέα κυβέρνηση. Κατά τον Βενιζέλο «η παρούσα Βουλή μπορεί να δώσει βιώσιμη και υπεύθυνη κυβέρνηση, που να κάνει κάτι καλύτερο για τη χώρα»…

Μιλώντας στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ ο Βενιζέλος επιτέθηκε στον ΣΥΡΙΖΑ και στήριξε το μνημόνιο που έχει υπογράψει. Αναφορικά με τις δεσμεύσεις του ΣΥΡΙΖΑ για καταγγελία του μνημονίου, ο κ. Βενιζέλος είπε χαρακτηριστικά: «Καταγγελία ποιας σύμβασης; Αυτής που μείωσε το χρέος και 50% του ΑΕΠ; Αυτής που στηρίζει τις τράπεζες για να στηρίξει καταθέσεις πολιτών; Αυτής που προστατεύει τις καταθέσεις των ελληνικών οικογενειών; Αυτής που επιτρέπει να πέσουν τουλάχιστον 50 δισ. ευρώ ρευστότητας για επενδύσεις και καταπολέμηση ανεργίας; Αυτής που μας επιτρέπει να προχωρήσουμε έργα υποδομής ύψους 55 δισ. και μπορούν αν κινήσουν τον τροχό της ανάπτυξης;».

Για τον Βενιζέλο το ΠΑΣΟΚ τιμωρήθηκε γιατί θεωρήθηκε υπεύθυνο για τις επιπτώσεις της κρίσης, αλλά ο λαός μάλλον έκανε λάθος γιατί, όπως είπε, δεν διαχώρισε αυτούς που είχαν την κύρια ευθύνη έως το 2009 και αυτούς που ταυτίστηκαν με τη δύσκολη φάση της διαχείρισης της κρίσης!

Ο Βενιζέλος έδειξε ότι φοβάται τις εκλογές λέγοντας ότι «υπάρχει πρόβλημα εθνικής και κοινωνικής συνοχής, γι’ αυτό πρέπει αποφύγουμε άλλον ένα εθνικό διχασμό».

Όσον αφορά τα σενάρια για κυβέρνηση συνεργασίας, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ τάχθηκε υπέρ της συμμετοχής του ΣΥΡΙΖΑ, της ΔΗΜΑΡ, της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, με μοναδικό όρο ότι θα διασφαλίζεται η παραμονή της χώρας στο ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 10/05/2012 15:04:06

    ΑΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ Η ΝΔ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΗΣ ΝΑ ΕΚΤΟΞΕΥΟΝΤΑΙ....ΣΕ ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ

    • Απόστολος avatar
      Απόστολος @ IOANNIS 10/05/2012 16:00:19

      Δυστυχώς, απ΄ότι φαίνεται αυτό θα γίνει και θα είναι η ταφόπλακα στην μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη, που ήταν κάποτε η ελπίδα της Ελλάδος. Έχω την εντύπωση ότι έχει χαθεί το μέτρο και η φορά περιστροφής γίνεται ανάποδα από τη φορά των δεικτών του ωρολογίου.

  2. o deksios avatar
    o deksios 10/05/2012 15:34:25

    Παντως το σχεδιο Βενιζελου ειναι εκπληκτικα πονηρο..
    κυβερνηση σχηματιζει το πασοκ ΙΙ με ποσοστο 6% (!!), τη στηριζει αναγκαστικα η ΝΔ μπρος στο κινδυνο νεων εκλογων και κυβερνα ουσιαστικα και παλι το πασοκ Ι!!
    Ας κανονισει η νδ την πορεια της

  3. o deksios avatar
    o deksios 10/05/2012 15:48:17

    Ειμαι πολυ προβληματισμενος...
    παλι η νδ εφτασε στο σημειο να μην μπορει παρα να απδοεχθει προταση για κουβελη πρωθυπουργο και πασοκ στην εξουσια!!!
    δηλαση οι υπουργοι της νδ που θα συμμετασχουν στην κυβερνηση θα παιρνουν εντολες απ' τον αρχηγο του εκτου κομματος της βουλης..

  4. o deksios avatar
    o deksios 10/05/2012 16:09:39

    εκει που η νδ ηταν ετοιμη ενωμενη και δυνατη να παει για το καλυτερο τον ιουνη, τσουπ να πρωθυπουργος ο κουβελης!!
    ας ελπισουμε να πει οχι ο Σαμαρας.. αυτο που απετυχε στην εντολη σαμαρα, αμα πετυχει στην εντολη βενιζελου, θα ειναι καταστροφη

  5. o deksios avatar
    o deksios 10/05/2012 16:30:07

    επισης, συγγνωμη για τα 3 μηνυματα, αντι να τα συγκεντρωσω σε ενα...

  6. IOANNIS avatar
    IOANNIS 10/05/2012 16:36:51

    ΑΝ ΣΧΗΜΑΤΙΣΘΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΑΝΑΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΜΜΕ.ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ Η ΝΔ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑ.

  7. Athena avatar
    Athena 10/05/2012 17:00:42

    Δεν πρόκειται να γίνει καμμία κυβέρνηση συνεργασίας όσο κι αν το επιθυμούν διακαώς. Οι εκλογές τον Ιούνιο θα γίνουν και μάλιστα εν μέσω πολώσεως.
    Η ΝΔ δεν πρέπει να συμμετάσχει με τίποτα σε κυβέρνηση συνεργασίας γιατί τα ποσοστά της πραγματικά θα αγγίξουν μονοψήφιο αριθμό.

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/05/2012 22:22:18

    Τό πῆγες σάν τήν διερευνητική ἐντολή γιά σχηματισμό κυβέρνησης...,γιά τρεῖς ἡμέρες...