#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2009 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αμερικανός πεζοναύτης, επιτέθηκε σε Ελληνορθόδοξο ιερέα - τον πέρασε για Άραβα τρομοκράτη.

 

Ένας Αμερικανός έφεδρος πεζοναύτης, που κατηγορείται πως επιτέθηκε με σιδερένιο γρύλο εναντίον Ελληνορθόδοξου ιερέα, αποκαλώντας τον «τρομοκράτη» και «ληστή», ισχυρίζεται τώρα μέσω του συνηγόρου του, πως ο ιερωμένος του επιτέθηκε σεξουαλικά. Ο δικηγόρος Jeff Brown, δήλωσε πως ο 28χρονος δεκανέας Jasen Bruce, είχε ακολουθηθεί από τον ιερέα Alexios Marakis στο υπόγειο γκαράζ του κτιριακού συγκροτήματος στο οποίο διαμένει στη πόλη Τάμπα της Φλόριντα,  και στη συνέχεια ο ιερέας του απηύθυνε σεξουαλικά σχόλια, ενώ συγχρόνως του «άρπαξε» και τα γεννητικά του όργανα. Ο συνήγορος επίσης, αποκήρυξε τη «μονομερή» και «χρωματισμένη», όπως την αποκάλεσε, εκδοχή του αστυνομικού τμήματος της πόλης, σχετικά με το συμβάν. Όπως είπε: «Είμαστε πεπεισμένοι, πως τόσο τα βίντεο παρακολούθησης  του χώρου, όσο και οι μαρτυρίες των αυτοπτών, θα αποδείξουν τελεσίδικα πως ο δεκανέας δέχθηκε σεξουαλική επίθεση και είναι το θύμα της υπόθεσης».

Η  επίσημη όμως αστυνομική αναφορά, παρουσιάζει μια τελείως διαφορετική εκδοχή του όλου περιστατικού. Όπως γράφεται σε αυτήν, ο ιερέας είχε χαθεί, και ακολούθησε τον Bruce μέσα στο χώρο του πάρκιγκ ζητώντας του οδηγίες. Εκεί όμως δέχθηκε επίθεση με έναν σιδερένιο γρύλλο, και μάλιστα κυνηγήθηκε από τον δεκανέα για αρκετά τετράγωνα. Όταν κατέφθασαν οι αστυνομικοί, ο Bruce αποκάλεσε τον ιερέα «τρομοκράτη» και ισχυρίστηκε πως λίγο πριν, αυτός φώναζε «Allahu akbar!» που σημαίνει ο Θεός είναι μεγάλος… στα αραβικά.

Η εκπρόσωπος της αστυνομίας της Τάμπα, Laura McElroy, ανακοίνωσε, πως ο Bruce δεν ανέφερε καν σεξουαλική επίθεση στην αρχική του κατάθεση, αλλά το έκανε πολύ αργότερα και αφού είχε ήδη προσφέρει διάφορες άλλες δικαιολογίες  για τα αίτια της επίθεσης του. Όπως ανακοίνωσε η εκπρόσωπος: «Μια δικαιολογία του ήταν, ότι ο ιερέας προσπάθησε να τον ληστέψει. Μια  άλλη ήταν, ότι τον πέρασε για Άραβα τρομοκράτη που κραύγαζε Allahu akbar, και όπως μας διευκρίνησε, αυτό το σύνθημα κραυγάζουν οι Άραβες  πριν μας ανατινάξουν… Τέλος ανέφερε πως ο ιερέας του άρπαξε τα γεννητικά όργανα, επιμένοντας να κάνουν σεξ! Έδωσε πολλές και διαφορετικές  εξηγήσεις για το τι ακριβώς συνέβη».

Στον Bruce απαγγέλθηκαν κατηγορίες για απρόκλητη σωματική βλάβη με επικίνδυνο όπλο, αλλά αφέθηκε ελεύθερος καταβάλλοντας χρηματικό ποσό εγγύησης. Ο ιερέας Marakis δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες σε νοσοκομείο της περιοχής  και επέστρεψε σπίτι του.

Ο  29χρονος πατήρ Marakis, είναι επισκέπτης στις ΗΠΑ, από τη Κρήτη της Ελλάδας. Σύμφωνα με την αστυνομία, λίγο πριν από το περίεργο συμβάν, είχε συμμετάσχει σε τελετή ευχελαίου. Όταν καταφέραμε να τον εντοπίσουμε στην ελληνορθόδοξη εκκλησία  του Αγίου Νικολάου στη πόλη Tarpon Springs, δεν μπόρεσε να μας καταλάβει,  και συνεχώς επαναλάμβανε πως δεν μιλάει αγγλικά. Τα μηνύματα που αφήσαμε στον εκπρόσωπο της ελληνικής ορθόδοξης αρχιεπισκοπής της Αμερικής, δεν έχουν τύχει κάποιας απάντησης.

Σε μια τετράλεπτη δήλωση προς τα ΜΜΕ, στη διάρκεια της οποίας ο Bruce ήταν αμίλητος, ο συνήγορός του αποκάλεσε έξι φορές τον ιερέα «γενειοφόρο δράστη», και αναφέρθηκε στο στρατιωτικό βαθμό του πελάτη του 17! φορές, απορρίπτοντας τις μαρτυρίες της αστυνομίας.

Ο επικεφαλής του Συμβουλίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων της Τάμπα, Ahmed Bedier, κάλεσε την αστυνομία να χειριστεί το περιστατικό ως μια υπόθεση ενός «εγκλήματος μίσους». Μίλησε, λέει, με τον ιερέα ο οποίος δηλώνει σοκαρισμένος με τις κατηγορίες για σεξουαλική παρενόχληση που του απευθύνει ο δεκανέας, και είναι, λέει, όλα  ψέματα. «Δεν τον άγγιξα καθόλου» δήλωσε πως  του είπε με σπαστά αγγλικά ο ιερέας. Ο Ahmed Bedier δηλώνει ανήσυχος, καθώς όπως ισχυρίζεται, το συγκεκριμένο περιστατικό είναι απόρροια της πρόσφατης αιματηρής επίθεσης στο  Fort Hood, όπου ο τ/χης Nidal Hasan δολοφόνησε 13 ανθρώπους και τραυμάτισε 29.

Ο πατέρας Marakis έχει μια μεγάλη γενειάδα, και την ώρα της επίθεσης φορούσε μαύρο ράσο, όπως συνηθίζεται από όλους τους ελληνορθόδοξους ιερείς.

www.marinecorpstimes.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/11/2009 22:07:43

    Όλα τα ειδησεογραφικά ρίχνουν το φταίξιμο στον έφεδρο πεζοναύτη. Στο dissentingjustice blogspot com (με τελείες κλπ) αναφέρεται ότι το βίντεο δείχνει τον πεζονάυτη να κυνηγαέι τον παπά με λοστό. Και ότι το GPS του παπά επιβεβαιώνει ότι έφτασε στο επίμαχο σημείο προσπαθώντας να πάει αλλού.

    Εξ άλλου εμείς δεν έχουμε τέτοια φαινόμενα... άκου να πάει να του πιάσει τα αποτέτοια... αίσχος.

  2. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 11/11/2009 22:25:59

    Δεν μπορω να πω το παραμικρο για το συγκεκριμενο περιστατικο. Ειναι, ομως, απολυτως αληθινο, οτι η Αρχιεπισκοπη Αμερικης κατεβαλε 16 εκατ.δολλαρια για αποζημιωσεις θυματων σεξουαλικης κακοποιησης απο ορθοδοξους "ιερωμενους". Η αποκαλυψη εγινε απο τον ιδιο τον Αρχιεπισκοπο Δημητριο σε συνεντευξη του σε δημοσιογραφο, οταν ειπε οτι το χρεος της Αρχιεπισκοπης μειωθηκε κατα το συγκεκριμενο ποσον που καταβληθηκε σε θυματα σεξουαλικης κακοποιησης. Ο Δημητριος δεν ανεφερε το παραμικρο για την μεταχειριση αυτων των ανθρωποειδων, αλλα ουτε και ο συγκεκριμενος και λιαν πεπειραμενος δημοσιογραφος ρωτησε αν οι υπευθυνοι για τις σεξουαλικες παρενοχλησεις ξηλωθηκαν και απομακρυνθηκαν απο το πληρωμα της Εκκλησιας 'η απλως μετατεθηκαν σε αλλες ενοριες, οπως εκαναν οι Καθολικοι της Βοστωνης σε αναλογες περιπτωσεις, με αποτελεσμα να κηρυχθει σε πτωχευση η οικεια μητροπολη. Σχετικα στοιχεια εληφθησαν απο την εφημεριδα "Εθνικος Κηρυξ" της Νεας Υορκης, πρεπει ομως να προστεθει οτι σε ορισμενες ελληνοαμερικανικες κοινοτητες υποστηριζεται οτι τα ονοματα των υπευθυνων σεξουαλικης παρενοχλησης πρεπει να δοθουν στη δημοσιοτητα για να αποφευχθει η συνεχιση της "δραστηριοτητας" και η δημιουργια νεων θυματων μεταξυ παιδιων των ομογενων και επιπλεον να κληθουν οι "δραστες" να επιστρεψουν στην Αρχιεπισκοπη τα ποσα που τους αναλογουν.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/11/2009 22:51:07

    Πρόκειτα απλά περί ενός κλασικού ηλίθιου αμερικανού ημιμαθή ο οποίος μέσα στη γενική προπαγάνδα που βομβαρδίζει τις ΗΠΑ πέρασε τον μαυροφόρο γενειοφόρο παπά για Άραβα τρομοκράτη. Το γεγονός ότι τη πάτησε δηλώνοντας πως ο παπάς κραύγαζε Αλλαχού Αμπάρ... τα λέει όλα. Αν είναι δυνατόν.

  4. Orestios avatar
    Orestios 11/11/2009 23:42:20

    Καλά, αυτός ο πατερούλης δεν είχε ένα κινητό να πάρει τους γνωστούς του και να τους πεί πως χάθηκε ώστε να τον περιμαζέψουν?

    • Λέλος avatar
      Λέλος @ Orestios 12/11/2009 02:31:06

      29 μόλις χρονώ είναι ο πατερούλης.
      Σε κάποια άλλα μπλόγκ , αξιωματικό τον ανεβάζουν αξιωματικό τον κατεβάζουν τον δεκανέα. Πάν καλά; ή δεν έχουν πάει στρατό για να ξέρουν τους βαθμούς;

    • Lucky Archer avatar
      Lucky Archer @ Orestios 15/11/2009 17:12:01

      He deserved it. On 9/11/01 the Archbishop of Athens said we deserved it. As a Greek American I know what an anti-American anti-Semite he is if he doesn't bathe, shave and wear pants unlike the priests of my youth under Iakovos. If he doesn't speak English, he came here to spread poison. You can imagine what unnatural islamosoviet actions take place under his filthy gutter-swabbing cassock.

      • mnk avatar
        mnk @ Lucky Archer 15/11/2009 19:56:19

        As a Greek American, do you know the nice word that starts with a MAL... and ends with a ...KAS? That's you!

      • loretta avatar
        loretta @ Lucky Archer 15/11/2009 20:20:46

        You are A MAJOR ASSHOLE!! and pardon my canadiangreek!!

  5. αντί avatar
    αντί 12/11/2009 00:11:18

    Κλασικό παράδειγμα μ@λ@κ@ Αμερικάνου πεζοναύτη που θέλει να σώσει τον κόσμο!

  6. mnk avatar
    mnk 12/11/2009 06:07:39

    Καλά, δεν βλέπετε πως είναι δαιμονισμένο το "παλικάρι"; Από ευχέλαιο ερχόταν ο παπάς, πως να μην τρομοκρατηθεί; (Έχει και "ωραία" ματάκια, το τετραπέρατο!)

  7. Γιάννης Βήτα avatar
    Γιάννης Βήτα 12/11/2009 06:52:54

    with a little help from my google, διαπίστωσα ότι όλα τα ειδησεογραφικά sites ότι έχουν την φατσούλα και τα στοιχεία του φερόμενου ως δράστη (alleged, etc), εμείς σε αντίστοιχες περιπτώσεις γιατί προστατεύουμε τα εγχώρια ή αλλοδαπά φυντάνια μας; μήπως τους διώξουν από τη δουλειά τους;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Γιάννης Βήτα 12/11/2009 10:55:16

      σπινθιροβολάει ευφυία το κούτσουρο

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2009 06:55:51

    λες να του είπε να σκύψει του ευλογημένου;

  9. dr.thess avatar
    dr.thess 12/11/2009 08:39:34

    να αγιασει το χερι του

    • qwerty avatar
      qwerty @ dr.thess 12/11/2009 18:49:40

      Μπράβο! Να σε χαίρεται η μάνα σου, αγόρι μου. Να σε καμαρώνει κι εσένα να δέρνεις κόσμο, έτσι απλά, γιατί "σου τη δίνουν" οι παπάδες...

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 12/11/2009 09:53:31

    Το αστειο αλλα και οχι απροσμενο ειναι οτι ο Αμερικανος λοχιας δεν ξερει την διαφορα αναμεσα σε Ελληνα ιερεα και σε μουσουλμανο "τρομοκρατη". Το επιπεδο τους ειναι θλιβερα χαμηλο, για να μπορουν να σκοτωνουν για τη "πατριδα".

  11. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 12/11/2009 10:48:30

    Τολμηρές φωτογραφίες του ενλόγω πεζοναύτη...

    Τα σχόλια στο μπλόγκ εκπληκτικά..
    πχ.[δουλεύει την πίσω πόρτα...]

    http://madabouttheboys.blogspot.com/2008/10/jasen-bruce.html

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Beyond The Stars 12/11/2009 16:07:46

      Κουφό... βρε μπας και όλη η ιστορία είναι ..."ξυνή"??? Μπας και ο Βruce πήγε να χουφτώσει τον παπά?

  12. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 12/11/2009 11:07:44

    Χτυπήστε στο Γκούγκλε το όνομα του πεζοναύτη,
    και θα δείτε πολλά...

    Ο πανέξυπνος γκέι-πεζοναύτης!
    Υπάρχουν και φωτογραφίες του...

    πχ. [http://madabouttheboys.blogspot.com/2008/10/jasen-bruce.html]

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/11/2009 15:58:43

    Μετά την 11η Σεπτεμβρίου, πολλοί αδαείς Αμερικανοί είχαν επιτεθεί εναντίον Ινδών Σιχ, μπερδεύοντας το τουρμπάνι τους με αυτό των Μουσουλμάνων.

  14. papas avatar
    papas 12/11/2009 16:33:14

    Τι διαφορά έχει ένας Έλληνες Παπας μαυροφορεντιμένος με μουσια με ένα ταλιμπαν τρομοκράτη ... καμία! Η μάλλον μία μπορεί να είναι γκει

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ papas 12/11/2009 16:39:31

      Ο οπισθογεμής δεκανεύς, είναι τελικά και τρύπιος και βλάξ. Εξ ου και πεζοναύτης στο Αμέρικα.(Όχι ότι οι παπάδες μας είναι και πολύ καλύτεροι, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον είναι αθώος ο δικός μας.)

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/11/2009 17:56:00

    Φαντάζομαι όλους αυτούς τους ανώμαλους διεστραμένους, όλον αυτόν τον υπόκοσμο, το λουμπεν προλεταριάτο της Αμερικής, μ ένα όπλο στο χέρι και με δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω στον ντόπιο πληθυσμό, τι αίσχη και σε τι όργιο βίας επιδίδονται.
    Και μετά κατηγορούμε τους Άραβες για τρομοκρατία χωρίς να λέμε τίποτα για τις αιτίες αυτής της αντίδρασης. Χωρίς να λέμε τίποτα για την τρομοκρατία του επικυρίαρχου.
    Είμαι περίεργος τι θα γίνει στην Αμερική, όταν ποτέ επιστρέψουν όλοι αυτοί οι μαχαιροβγάλτες, άνεργοι και μαστουρωμένοι.