#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2010 11:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλ. Παπαρήγα: Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω



Πολύς κόσμος πάλι στους δρόμους

«Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω», δήλωσε η γ.γ. του ΚΚΕ  Αλέκα Παπαρήγα κατά την απεργιακή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ και πρόσθεσε πως «σημασία έχει να μετατραπεί σε έναν ορμητικό χείμαρρο, σε έναν αληθινό καταρράκτη».

«Να βγάλουμε από τη μέση όλα τα φράγματα, όλα τα αναχώματα που δυσκολεύουν να περάσει ο λαός απ’ αυτό που πρέπει να είναι ζητούμενο, το δρόμο της κοινωνικής λαϊκής ευημερίας», συμπλήρωσε η κ. Παπαρήγα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 20/05/2010 12:04:50

    Wise words.

  2. nikos tsardinis avatar
    nikos tsardinis 20/05/2010 12:05:09

    τελικά το μόνο κομα που πραγματικά αγωνιζετε αυτή την στιγμή για εμάς εινε το κκε και μετά από πολλά χρόνια ψηφοφόρος που ποτέ μου δεν το ψήφισα αποφάσισα εγώ και η οικογενία μου από εδώ και μπρος να το στηρίξο για με πούλησαν και το πασοκ και η νέα δημοκρατία όσο για το λαός δεν θέλω να σκεφτομε πόσο βλάκας είμουνα

  3. Σάκης avatar
    Σάκης 20/05/2010 12:31:16

    Σύμφωνα με στοιχεία του ταξιδιωτικού γίγαντα Thomas Cook, το ποτάμι της κυρα-Αλέκας (και του Αλεξάκη) έχει μέχρι στιγμής προκαλέσει πτώση της κίνησης προς Ελλάδα κατά 24% στην Βρετανία και κατά 30% στην Γερμανία δίνοντας μία ωραία αφορμή στους tour operators να "πατάνε" τις ελληνικές τουριστικές επιχειρήσεις απαιτώντας έκπτωση τουλάχιστον 20% και φέρνοντας το διαχρονικό αίτημα γιά λαϊκές διακοπές στην Μύκονο κοντά στην πραγμάτωσή του.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Σάκης 20/05/2010 12:59:04

      άντε για τις ακυρώσεις από τη γερμανία να δεχτούμε ότι πονάει. για τους βρετανούς μπατιροτουρίστες τι μας καίει; ακόμη και τα μεθύσια τους all inclusive τα κάνουν, και μας κοστίζουν κι από πάνω οι διακομιδές τους στα νοσοκομεία μας για να ξενερώσουν. και για να είμαι ειλικρινής, δε λυπάμαι κι ιδιαίτερα τους έλληνες ξενοδόχους. μιά χαρά αρμέγαν τους έλληνες τόσα χρόνια. θέλουν κόσμο; να κάνουν και στους έλληνες τουρίστες τιμές, όχι τις ξευτιλισμένες που δίνουν στους ξένους, αλλά σημαντικά καλύτερες από αυτές που είχαν και θα κάνουν σούμα στο τέλος της χρονιάς. οι ταβερνιάρηδες; να βελτιώσουν την ποιότητα και να μη χρεώνουν τη χωριάτικη 6 και 7 ευρώ. γιατί να δίνουμε 7 και 8 ευρώ για ένα ποτό μπόμπα;! οι ξενοδόχοι θέλουν κατά τη διάρκεια της τουριστικής σεζόν να βγάλουν χρήματα για να ζουν, πλούσια, όλη τη χρονιά. όχι ρε φίλε, εμείς που δουλέυουμε 11 μήνες τι είμαστε; να πάνε να δουλέψουν κι αυτοί κι όχι να κλαίγονται, τέρμα αυτά που ήξεραν! σε τελική, ας βάλουμε μυαλό οι ταλαίπωροι υπόλοιποι κι ας απαρνηθούμε για μιά χρονιά τις διακοπές σε νησί και θα δούμε αν οι εφοπλιστές μειώσουν τις τιμές των εισητηρίων, θα δούμε αν οι ξενοδόχοι κι οι ταβέρνες βάλουν μυαλό. αντί να δώσεις κανά χιλιάρικο για μιά εβδομάδα διακοπές σε νησί, δώσε τα μισά να πηγαίνεις κάθε μέρα την οικογένεια για μπάνιο και φαγητό έξω να γλυτώσει κι η καϋμένη η γυναίκα σου, πάρε παγωτό στα παιδιά σου και πήγαινέ τα σε λούνα παρκ. στο τέλος της εβδομάδας πάλι λιγότερα θα έχεις ξοδέψει και θα βάλεις και καινούρια λάστιχα στο αυτοκίνητο για να μην κάνεις τσουλήθρα στην πρώτη βροχή και πληρώνεις φαναρτζή.
      μας ξεζούμιζαν πολλά χρόνια, ας πάρουν ένα μάθημα.

      ανάλογη πρέπει πιά να είναι η καταναλωτική συμπεριφορά μας απέναντι σε όσους μας "ληστεύουν".....

      • Σάκης avatar
        Σάκης @ σιδεράκιας 20/05/2010 14:12:12

        @σιδεράκιας, η αισχροκέρδεια που θίγεις είναι άλλο θέμα και τα αίτιά της πολλά: ελλιπής ενημέρωση, ανυπαρξία ελέγχου - κυρώσεων - καταναλωτικής συνείδησης, φτηνό χρήμα (παλιότερα), η ξιπασιά του (κατά βάσιν αγροτικής νοοτροπίας) νεοέλληνα και άλλα ων ουκ έστι αριθμός. Μην μου πεις όμως ότι δεν έχουμε ανάγκη και το τελευταίο τουριστικό ευρώ, έστω και των βρετανών που είναι βέβαια αφελές να πιστεύουμε ότι είναι όλοι μπατίρηδες. Οσο γιά μένα, είναι χρόνια που δεν κάνω διακοπές στην νταβέλικη ψωροκώσταινα, πέρσι πήγα στις βαυαρικές Αλπεις που νοίκιασα σαλέ 3 υ/δ με 60 (!) ευρώ/ημέρα και φέτος θα πάω στα τουρκικά παράλια, όχι θα κάτσω να μου πιάνουν τα οπίσθια οι λήσταρχοι.

  4. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 20/05/2010 12:44:24

    Το ποτάμι όμως γυρίζει πίσω ( ! ) .

    Εάν είναι σωστές οι ρέουσες ειδήσεις , το μεγάλο μπλόκ του ΠΑΜΕ γύρισε πίσω και αντι για την προγραμματισμένη πορεία προς την Βουλή κατευθύνεται προς την Πειραιώς... , με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνεται η τρομοκρατία των ¨προληπτικών συλλήψεων¨... , επαναλαμβάνω -εάν- οι πληροφορίες είναι σωστές.

    Η προβοκάτσια , της προβοκάτσιας , ω προβοκάτσια ... , ο ελληνικός λαός δεσμώτης , χωρίς Προμηθέα.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 20/05/2010 12:55:00

      Για να λέμε την αλήθεια .

      Κάπου αλλού δόθηκε η παρακάτω πληροφορία για την αλλαγή πορείας του ΠΑΜΕ :

      ¨Το ΠΑΜΕ κάνει πορεία προς το Υπ. Εργασίας στην Πειραιώς, στο οποίο έχει κάνει κατάληψη από τις 6 το πρωί...¨

      Για να δούμε θα κάνει τελικά πορεία προς την Βουλή ή θα αφήσει την τρομοκρατία να περάσει ;

      • Trelos avatar
        Trelos @ ΝΤΑΝΤΟΝ 20/05/2010 14:15:00

        NTANTON μπορείς να πεις πιο ξεκάθαρα τι ακριβώς έχει γίνει και για ποιό λόγο δεν πήγε το ΠΑΜΕ στη Βουλή; Με ποιά δικαιολογία έγινε κάτι τέτοιο;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΝΤΑΝΤΟΝ 20/05/2010 14:26:18

      Οι ίδιοι λένε, ότι την προηγούμενη φορά, πήγαν να τους χρησιμοποιήσουν "γνωστοί άγνωστοι" για να "μπουκάρουν" εξ ονόματός τους, αλλά η περιφρούρησή τους το απέτρεψε. Άν είναι έτσι, χαζοί είναι να ξαναπάνε μόνοι τους στην παγίδα; ΄Για ποιόν και γιατί θα ήταν καλό να "ξαναπιαστούν" κορόιδα:

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 20/05/2010 14:50:43

      Τι να σου πω φίλε "Thelos" ( ;) , ίσως για τον ίδιο λόγο που δεν άφηναν στα Ιουλιανά του 65΄τον κόσμο να φωνάξει ¨κάτω ο βασιλιάς και η μοναρχία¨ και τους έπειασε τελικά η Χούντα το 67΄με τα σώβρακα στα κρεβάτια τους.

      Ίσως για τον ίδιο λόγο που το 1973 ήταν ενάντια στην κατάληψη του Πολυτεχνίου και τα στελέχη τους αποφάσησαν την 2η μέρα να εισέλθουν σε αυτό .

      Ίσως διότι οι επαναστατικές αλλαγές μπορούν να γίνονται μόνο όταν το Κ.Κ.Ε. , όχι ο λαός , είναι έτοιμο να καθοδηγήσει τα πράγματα.

      Και όπως ξέρεις ούτε τον Δεκέμβρη του 44΄ που είχαν όλη την χώρα στα χέρια τους ήταν έτοιμοι... και έδιναν μάχες με τον ¨εφεδρικό ΕΛΑΣ¨ της Αθήνας ...

      Ελιναι μια αντίληψη , σεβαστή , αλλά μάλλον αλλαγή δεν θα μπορέσει να γίνει ποτέ με το Κ.Κ.Ε. , λόγω ¨αντικειμενικών¨ και ¨υποκειμενικών¨συνθηκών¨ ...

      C'est la vie!

  5. GreenHorses avatar
    GreenHorses 20/05/2010 13:35:05

    Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω λίγο ακόμα και θα μας φέρει την πλήρη αργεντινοποίηση.

  6. Greg avatar
    Greg 20/05/2010 14:43:53

    Ντροπή! Αργεντινοποίηση επαγγέλλεται η πολιτική ΓΑΠ-ΔΝΤ και μόνη ελπίδα ανάσχεσής της είναι η κινητοποίηση του ελληνικού λαού.

  7. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 20/05/2010 21:21:47

    Η Νυχτα εφτασε στο ΤΕΛΟΣ της

    ΔΕΝ μπορουμε να προσποιουμαστε

    παρε μας μακρυα απο εδω

    προστατεψε μας να ΜΗΝ πληγωθουμε,

    πρεπει να κερδισουμε

    πρεπει να κερδισουμε

    ΕΙΝΑΙ η ΩΡΑ να ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ !!!!

    Π.Α.Μ.Ε. για ΑΝΑΤΡΟΠΗ και Κοινωνια ΑΛΛΗ

  8. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 21/05/2010 00:28:22

    ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.
    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΕΝΩΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΑΥΤΟ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΑΣΠΑΣΗΣ
    ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΙΝΙΣΗ.
    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΔΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΑΖΩΝΕΙΑ.