#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2008 16:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλυσιδωτή «κατάρρευση» πρωθυπουργών

 του Xρήστου Γιανναρά

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_09/11/2008_291500

... Η μυθοποίηση της προσωπικότητας του Κωνσταντίνου Καραμανλή του πρεσβύτερου δεν καταργεί αυτοματικά και την ιστορική μνήμη: Ο αναμφισβήτητων ηγετικών προσόντων πολιτικός, το 1980, όταν πια ήταν ολοφάνερη η επερχόμενη πανωλεθρία του στην εκλογική αναμέτρηση με τον Ανδρέα Παπανδρέου, εγκατέλειψε προτροπάδην την πρωθυπουργία για να κατασφαλιστεί ταπεινωτικά στον θώκο της Προεδρίας της Δημοκρατίας. Αμαχητί.

Ακόμη πιο ταπεινωτική ήταν η κατάρρευση του αντιπάλου του, του δεύτερου ινδαλματικού εκτοπλάσματος των λαϊκών ψευδαισθήσεων, ύστερα από εννέα χρόνια. Μέσα σε κλίμα γενικευμένης αηδίας και αγανάκτησης, με το γενναία τίμιο περιοδικό «ΑΝΤΙ» να καταγγέλλει το παπανδρεϊκό σχήμα ως «Κυβέρνηση Απατεώνων» και το βιβλίο του επικεφαλής της πρωθυπουργικής φρουράς αξιωματικού να φέρνει στο φως τη σεξουαλική εξαργύρωση της εξουσίας, η κατάρρευση του 1989 ήταν όχι μόνο εξευτελιστική, αλλά και παροιμιώδης.

Τρίτη ακολούθησε η κατάρρευση του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, κορυφαίου της εγωπαθούς κομπορρημοσύνης στον πολιτικό στίβο της χώρας. Δεν κατόρθωσε ούτε καν να καταστήσει τετραετή τη «γαλάζια παρένθεση» στον εικοσάχρονο πασοκικό εφιάλτη. ... Κατέρρευσε μέσα στην ντροπή και αυτός χονδροειδέστατων λαθών, ανικανότητας και σκανδάλων καταγγελλόμενος από κορυφαίον υπουργό του για προδοσία εθνικού απορρήτου.

Τέταρτη και πιο ταπεινωτική από κάθε προηγούμενη ήταν η κατάρρευση του Κωνσταντίνου Σημίτη. Παρά τη φανερή ανεπάρκειά του σε φυσικά προσόντα ηγετικής παρουσίας, κατόρθωσε, σε μια πρώτη τετραετία, να κερδίσει την εμπιστοσύνη εχέφρονος μερίδας της ελλαδικής κοινωνίας. Έδωσε την εικόνα πολιτικού με σοβαρές φιλοδοξίες, φροντίδα να συγκεντρώνει γύρω του ικανούς επιτελείς, έγνοια για να παραγάγει έργο και όχι απλώς εντυπωσιασμό. Στη δεύτερη τετραετία της πρωθυπουργίας του έκανε ό,τι μπορούσε προκειμένου να ανατρέψει αυτή την εικόνα, να αυτοδιασυρθεί, να ταυτιστεί με πρόσωπα προκλητικώς διαβλητά. Μπροστά και αυτός στο φάσμα επερχόμενης εκλογικής πανωλεθρίας παρέδωσε πανικόβλητος το δαχτυλίδι της διαδοχής στον πιο κραυγαλέα μειονεκτικό από τους διεκδικητές της - επιλογή που παραμένει αινιγματική και υπονομευτική του πολιτικού ρόλου της αξιωματικής αντιπολίτευσης, υπονομευτική του μέλλοντος της χώρας.

Πέμπτη, είναι η εν εξελίξει κατάρρευση του σημερινού πρωθυπουργού: Τη βλέπουν όλοι, την καταγγέλλει και τη σχολιάζει ακόμα και ο φιλικός προς την κυβέρνηση Τύπος, τη συνειδητοποιούν απεγνωσμένοι και οι πιο εθελότυφλοι οπαδοί. Είναι μάλλον η περισσότερο σκανδαλώδης για την κοινή λογική κατάρρευση, επειδή ο σημερινός πρωθυπουργός είχε και τα ηλικιακά περιθώρια και τη χρονική άνεση (εφτά χρόνια αρχηγός πριν από την πρωθυπουργία) να σπουδάσει την ταπεινωτική κατάληξη των προκατόχων του, τις πραγματικές της αιτίες, και να βγάλει αυτοπροστασίας συμπεράσματα.... Διαχειρίστηκε την αρχηγία του κόμματος και εν συνεχεία την πρωθυπουργία σαν υπερήλικας μπουχτισμένος από εξουσία, βαργεστημένος, παραιτημένος από κάθε διάθεση για τολμηρές ρήξεις, γόνιμες ανατροπές. Στα σαρανταένα του χρόνια έμοιαζε κιόλας κουρασμένος και φοβισμένος, ακολουθούσε την παλαιοκομματική πεπατημένη, απέφευγε κάθε καινοτομία, κάθε δημιουργική πρωτοβουλία, κάθε ρίσκο....

( Ευχαριστούμε τον κ. Γιανναρά για τα καλά του λόγια και αφιερώνουμε το «ιστορικό» εξώφυλλο του «Αντί» στους δεξιούληδες που διακρίνουν κάποια πράσινη υστεροβουλία σε όσα γράφουμε σήμερα).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2008 17:30:50

    εγώ πολιτική ιστορία δεν ξέρω...εκτός από αυτά που θυμάμαι ή αυτά που γνώρισα εκ των υστέρων.

    Ο ΚΚ ο Α' θυμάμαι ταυτίστηκε με την μεταπολεμική οικονομική ανάπτυξη. Την πολυκατικοιοποίηση της Αθήνας. Κάτι εκλογές που το Παμέ έπαιρνε συνέχεια «μηδέν». Με χωροφύλακες που έριχναν καρπαζιές αν σε έβλεπαν με αεροβόλο (που δεν απαγορευόταν, νομίζω). Επίσης έμαθα ότι κρατικοποίησε την Εμπορική Τράπεζα (για προσωπικούς λόγους δικούς του ή κάποιου υπουργού του). Βόηθησε στο να φτιαχτούν κάτι Διυληστήρια και κάτι Ναυπηγεία (και ίσως την ΟΑ), αλλά μετά όταν αυτά άρχιζαν να κατηφορίζουν τα αγόρασε και ησύχασαν. (δηλαδή ξεκίνησε τις κρατικοποιήσεις).

    Τον ΑΓΠ τον θυμάμαι να ταυτίζεται με κάτι δακρυγόνα που μου έτσουζαν τα μάτια και μετά τον χάσαμε στην Αμερική. Κάπως, όταν τον ξαναείδα από απόσταση 50-60 μέτρων, θυμάμαι με απογοήτευσε ως ουδεμίαν σχέση έχων με τα βιβλία του, που εν τω μεταξύ είχα διαβάσει. Ο άνθρωπος φαινόταν ψεύτης από μακρυά. Τον ξαναείδα (σε εφημερίδες) το 89 αλλά δεν μου έκανε ούτε τότε καλή εντύπωση, αν και θυμάμαι η Μιμή ήταν το όχι κρυφό αντικείμενο του πόθου όλης της συντηρητικής μπουρζουαζίας. Μου εξήγησε κάποιος ότι ο ΑΓΠ διπλασίασε την μεσαία τάξη (αυτήν που δεν βγαίνει τώρα υποθέτω...)

    Από την Οικουμενική θυμάμαι τον Φωνφών και τον ...Δραγασάκη.

    Από τον Επίτιμο, θυμάμαι τον Σουφλιά που για ένα χρόνο δεν έκανε τίποτα (καλά, του κόβει;) και τον Μάνο που εμένα μου άρεσε αλλά δεν άρεσε σε κανέναν άλλο!

    Μετά έχασα λογαριασμό.

    Ξέρω ότι ο Σημίτης δεν είναι δημοφιλής εδώ, αλλά εμένα, την πρώτη τετραετία, μου άρεσε. Τουλάχιστον έλεγε κάτι που είχε νόημα...απελευθερωση συναλλάγματος (το ξεχνάτε αυτό...), δίκτυα, Βορράς-Νότος κλπ. Ό,τι δείγματα είδα από τους ανθρώπους του δεν είχαν ανεντιμότητα, απεναντίας. Οι Προεδρικοί αντιθέτως... Κατάλαβα ότι ο Σημίτης, την πρώτη τουλάχιστον τετραετία διαχειριζόταν πίττα, που τουλάχιστον μεγάλωνε. Βέβαια μάζεψε ένα σωρό τέως ΚΝΙτες, όχι καλής ποιότητας παιδιά. Μετά τους έχασα, αλλά αν κρίνω από τον Χριστοδουλάκη....ΧΨΑ!

    Όλοι αυτοί, ακόμα και επί οικουμενικής, είχαν κάποιο πολιτικό λόγο, κάποιο όραμα, όπου τα λόγια είχαν κάποια έστω μακρινή σχέση με τα έργα.

    Τα τελευταία 4 χρόνια;... Ή γέρασα και δεν μου αρέσει τίποτα, ή πρόκειται για merde.

    Τα περί μπλε και πράσινων είναι πια βαρετά. Παρακλώ να χρωματίσουμε ένα νέο πολιτικό φάσμα με κριτήρια την ικανότητα και την τιμιότητα.

  2. donaE avatar
    donaE 09/11/2008 18:11:54

    Πρεπει οι πολιτες να επιβάλλουμε στους ηγέτες,μιαν άλλη πολιτική ηθική πέρα από τη ρήση “ηθικό είναι το νόμιμο”.Αλλα αυτο ξεκινα απο την προσωπικη ζωη την δικια μας.

  3. xxx avatar
    xxx 09/11/2008 18:25:28

    Διαβάσατε τις δηλώσεις της αλέκας;

    Οταν έρθει στα πράγματα θα στείλει τους διαφωνούντες στα θυμαράκια:

    «Οταν θα γίνει σοσιαλισμός στην Ελλάδα, όλοι οι βιομήχανοι θα μας παραδώσουν τις βιομηχανίες τους και θα πούνε "πάρτε τα"; Θα είναι σκληρή η σύγκρουση. Και θα είναι και με τους συμμάχους τους, ανώτερα μεσαία στρώματα κτλ. Δεν κατάλαβα, δηλαδή. Βεβαίως θα υπάρξει βία, δεν το κρύβουμε».

    Τα νέα όμως δεν είναι ευχάριστα ούτε για τους ίδιους τους συντρόφους της καθώς η αλέκα στηρίζει στάλιν (μπορεί να έγιναν και κάποιες ακρότητες) και ως γνωστόν ο στάλιν απο τους δικούς του ξεκίνησε το ξεκαθάρισμα:

    «Εγιναν ακρότητες; Εγώ σου λέω ότι μπορεί και να έγιναν. Αυτό θα μας μείνει, σύντροφοι, από εκείνη την περίοδο; Και, στο κάτω κάτω, ας τα πουν οι ίδιοι οι Σοβιετικοί. Είμαστε εμείς μέσα στην ΕΣΣΔ το '30 και το '35 να ξέρουμε;

  4. miaouth avatar
    miaouth 09/11/2008 18:37:07

    Αυτή η ανάλυση Γιανναρά έχει πολλά σωστά στοιχεία. Αλλά το σχήμα της είναι μάλλον ισοπεδωτικό και κρύβει κάποια σπέρματα ιδεολογικού φονταμενταλισμού (ανάμεικτα με το επωφελώς κριτικό - αρνητικό της πνεύμα). Οι ηγέτες "έφτιαξαν" αυτή τη δύσμορφη κοινωνία πολιτών ή οι πολίτες διάλεξαν αυτούς τους ηγέτες;
    Συμφωνώ πιό πολύ με τις παρατηρήσεις του Αρχαιοπτέρυγα. Και προπαντός, μη ξεχνάμε ότι ο καθένας από τους ηγέτες αυτούς δεν ήταν ούτε άγγελος ούτε διάβολος, αλλά είχε κάποια (λίγα έστω θετικά) και κάποια συγκεκριμένα αρνητικά. Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.

  5. Papanakos avatar
    Papanakos 09/11/2008 18:39:40

    ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΚΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΙΣΡΑΪΛΙΝΟΙ (ΕΒΡΑΙΟΙ) ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΦΥΛΩΝ ΤΗΝ ΑΠΥΘΜΕΝΗ ΦΡΙΚΩΔΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΗ ΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟ ΕΡΕΒΟΣ .....

    http://makelio.blogspot.com/2008/11/blog-post_1004.html

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/11/2008 18:59:52

    Ο Ελληνας, εχει για προτυπο τον Καραγκιοζη.Ακομη.
    Μετα απο τοσους αιωνες σκλαβιας απο τους Τουρκους, εμεινε μια ταση, να κοροιδεψουμε το δοβλετι, το κρατος, οπως λεμε σημερα.
    Σκαβουμε λαγουμια λοιπον, με νυχια και με δοντια κατω απο το κρατος, με σκοπο,τι; Ουτε και ξερουμε ακριβως,γιατι καπου εχουμε αποστασιοποιηθει απ αυτο και νομιζουμε οτι και να καταρρευσει αυτο, εμας αυτο δε μας θιγει.
    Ετσι, γιναμε,ο κλεψας του κλεψαντος.
    Και οι πολιτικοι; Τι κανουν αυτοι;Μα τους νταβατζηδες.Ψηφιστε με να σας αφησω να κλεβετε.
    Και ο χορος, καλα κρατει.
    Ο υπερηφανος Ελλην λοιπον, εγινε ενα θρασυδειλο ανθρωπακι, που κοιταει πως να κλεψει, για να αγορασει σπιτι με πισινα και αυτοκινητο, μαρκας, για να προβαλει το φουσκωμενο μπαλονι του εγω του.
    Γι αυτο, και σε αντιθεση μ αυτα που διαλαλει urbi et orbi περι του Ελληνος ο τραχηλος κλπ, μολις βγει απο τα συνορα και παει σε καν κρατος κανονικο, σκυβει το κεφαλι, και γινεται νομιμοφρονεστερος απο τους νομιμοφρονες.
    Ουτε για φτυσιμο δηλαδη.

  7. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 09/11/2008 19:18:39

    kata tin gnomi mou to megalitero kako ine i iperboliki anohi (aperioristi) me apotelesma ola na ine kala . Blepoume dipla mas kakotehnies ,mbambesia ,klepsimo ke DEN antidra kanis . Pehenoun sinantropi mas apo to nefos (dilitiria) den mas endiaferi ke sinehizoume les ke den tha mas angiksi .To paradigma stin poli mou opou mono o "SILOGOS KARKINOPATHON Eordeas" pragmatopiise tim parousiasi apofasis prosfigis tou Idrimatos Marangopoulou ine ANATRIHIASTIKO . Pou ine i Ellanadiki Eklisia ,Kommata (me ekseresi ton SYRIZA) ,Sindikata (Spartakos ,Enosi GENOP-DEH
    0),Silogi (giatron ,Pedias ,athlitiki klp) .Lete oli tous na glitosoun apo ton efialri ke mono ego o blakas apo to 1993 na trigirno sto bourko ?
    i istoria mou den afora ke tous katikous Athinas ,Thessalonikis(fotohimiko nefos )?!?!?!?!?

  8. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 09/11/2008 19:40:36

    lete apo to parapano sholio na ekserounte i dikes mas mandan Marika ,Margaret,Natassa i sizigos tou Kokou klp.

  9. salmonellas avatar
    salmonellas 09/11/2008 19:56:06

    Kalos o Provocator, alla tha eixa pio isixi syneidisi an den eixan thysiasei tin zwi tous tosoi polloi progonoi gia na ftiaxoume emeis afto to Karagioz berde pou dystixws exakolouthei na legetai Ellada. Vrwmizoume synexws kati gia to opoio alloi thysiastikan. Tha eprepe na tous timoume, sevomenoi afto pou mas paredosan kai prospathwntas na exoume mia patrida ypodeigma pros mimisi kai oxi paradeigma gia apofygi.

  10. FILODHMOS avatar
    FILODHMOS 09/11/2008 20:23:43

    Καθε λαος έχει την κυβέρνηση που του αξίζει

  11. Factorx avatar
    Factorx 09/11/2008 20:51:47

    @Anonymous 12. Φυσικά και έχει σχέση, ειδικά του 89 και το συγκεκριμένο τεύχος - και το εξώφυλλο. Το site αυτό έγραφε πριν καν ...γεννηθεί, για να δεις τι εμβέλεια έχουμε.

  12. Factorx avatar
    Factorx 09/11/2008 21:23:21

    Ο διυλίζων τον κώνωπα

  13. KaryID avatar
    KaryID 09/11/2008 22:34:43

    @anonymous: ποιος είναι ο τζέφρυ;

    δεν ενδιαφέρει αν το σάιτ είναι ή δεν είναι του αντί, σημασία έχει η εξέλιξη και ότι διαβάζουμε ενδιαφέροντα πράγματα και μας σέβονται επίσης

  14. Anonymous avatar
    Anonymous 09/11/2008 22:37:29

    Επιδερμικές οι αναφορές στους εκάστοτε πρωθυπουργούς από την ανάρτηση.θα μπορούσαν να γίνουν σχόλια ημερών, για κάθε παράγραφο.Ωστόσο κάθε χώρα έχει τη δική της ιστορική διαδρομή,τους δικούς της πολέμους,να σκεφθούμε ότι κάποιες βόρειες δεν τους γνώρισαν καθόλου ,καθώς και τη δική της γεωγραφική θέση.Δεν αρκεί πολλές φορές μόνο η θέληση του λαού ,για την κυριαρχία πολιτικών καταστάσεων!!!Υπάρχουν πολλές συνιστώσες ανεξάρτητες από τη λαϊκή θέληση ,εξωγενείς παράγοντες π.χ.,που μπορούν να την καταπνίξουν,ακόμη και να την αιματοκυλήσουν.Ο Λαός έχει ζήσει ουκ ολίγα, έχει κουραστεί,ταλαιπωρηθεί και κάθε οικογένεια έχει κάτι να πει έστω ξεθωριασμένο,αλλά συναισθηματικά στιγματισμένο και διδακτικό.Δεν είναι ανεξήγητο ότι μετά τη δικτατορία εξελέγει ο Καραμανλής,όταν ο μέσος έλληνας φοβόταν για τη σταθερότητα ακόμη και μιας τέτοιας επιλογής.Ούτε ότι αργότερα έκανε το μετέωρο βήμα του πελαργού, με τον Παπανδρέου για περισσότερο εκδημοκρατισμό.Το 89 δεν ειναι μια υπόθεση μόνο του κεφαλαίου, που πήρε τα ΜΜΕ με τους Νταβάδες για τη χειραγώγιση της μάζας και την εξυπηρέτηση των προσωπικών τους συμφερόντων,πράγματα που βιώνουμε και σήμερα καθημερινά,αλλά εκεί δώθηκε μια μάχη επιθετικής τακτικής και από την Αριστερά που εκ του αποτελέσματος κρίνεται!!ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΧΡΗΖΕΙ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!Από εκεί και πέρα άρχισε ο εκφυλισμός με την ενεργή συμμετοχή της βάσης να εξασθενίζει έως και μηδενίζεται.Οι λόγοι πολλοί , γνωστοί,κάπου όλοι βολεύτηκαν και στην πορεία κάτι πολύτιμο πετούσαν στο δρόμο για να ...ξαλαφρώσουν ώστε να επιτύχουν τα ...πωθούμενα!!!!!ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!!!!!

  15. thanos avatar
    thanos 09/11/2008 22:45:35

    1-archaeopteryx Says:
    November 9th, 2008 at 5:30 pm

    Κουμπαρε δικο σου το παιδι,ονομασε λοιπον καποιον.

  16. antifono.gr avatar
    antifono.gr 09/11/2008 22:47:44

    Δείτε εδώ ένα αφιέρωμα στο Χρήστο Γιανναρά:

    http://www.antifono.gr/portal/index.php?option=com_content&view=section&id=12&Itemid=229

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/11/2008 22:52:00

    Δυστυχώς δεν είναι θέμα μονο βαριεστημάρας.Είναι και θέμα φόβου απέναντι στις αναγκαίες αλλαγές,φόβου επανάληψης των όσων έγιναν το 1990 - 93.
    Επί δύο χρόνια καιγόταν το κέντρο της Αθήνας για να περάσει μια επιδερμική αλλαγή για τα πανεπιστήμια λόγω του φόβου ότι πραγματική αλλαγή με αξιοκρατία και επιβολή της τάξης θα οδηγούσε σε εκτεταμένη σύγκρουση με ίσως και νεκρούς όπως το 1990-93 με τον Τεμπονέρα.
    Ο Χατζηδάκης τρέμοντας στη Βουλή ανακοίνωσε μέτρα συνταξιοδότησης ακόμη και υπαλλήλων 18 ετών γιατι μονο έτσι μπορούσε να πουλήσει την Ολυμπιακή χωρίς να γίνουν με αεροπλάνα όσα έγιναν με τα λεωφορεία επί Μητσοτάκη.
    Πυρήνας της διαδοχικής κατάρρευσης των πρωθυπουργών είναι η αδυναμία δημιουργίας λειτουργούντος κράτους που δεν μπορεί να υπάρξει όσο είναι ισχυρές οι μεταπολιτευτικές ιδεοληψίες.

  18. Factorx avatar
    Factorx 09/11/2008 22:57:01

    @ψυχραιμια: Το είπες επιγραμματικά: "Πυρήνας της διαδοχικής κατάρρευσης των πρωθυπουργών είναι η αδυναμία δημιουργίας λειτουργούντος κράτους που δεν μπορεί να υπάρξει όσο είναι ισχυρές οι μεταπολιτευτικές ιδεοληψίες".

    "Και πανίσχυρες οι πέντε - εξι πολιτικές και διαπλεκόμενες οικογένειες" θα προσθετα

  19. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 09/11/2008 23:04:35

    @Factorx
    Σωστα επραξες και ευχαριστησες τον Δασκαλο και δεν αμφιβαλλω καθολου ότι ηταν πηγαια η επιθυμια σου αυτή και όχι τυπικη εκφραση ευγενειας. Αλλα επειδη παρακολουθω ανελλιπως τον Δασκαλο (τον αποκαλω ετσι γιατι είναι η μεγιστη τιμη κατ`εμε ) Γιανναρα ,ο οποιος είναι ένα κοσμημα της Ελληνικης Διανοησης αναμφισβητητα , και σε ολους βεβαια προσφερουν ευχαριστηση και ικανοποιηση οι ευχαριστιες, αλλα τετοιας ποιοτητας ανθρωποι, ευχαριστουνται πραγματι όταν μεταλαμπαδευουν γνωσεις ιδεες και οραματα. Γι`αυτό ως καλυτερη ευχαριστια προς αυτόν θα σου προτεινα να αναρτησεις για συζητηση και προβληματισμο ,το αρθρο ενός εξαιρετου νεου επιστημονα το οποιο ειχε εντοπισει ο Δασκαλος και το ειχε προτεινει με τιτλο «Να συζητηθεί η πρόταση μεταπολίτευσης» βασισμενο σε προτασεις ενός εξαιρετου νεου επιστημονα του Ν.Ραπτη, ο οποιος συμμετεχει μεν σημερα σε ένα νέο κομμα το PPoL , μπορει καποιος να διαφωνει ιδεολογικα μαζι του,αλλα αξια εχη να ακουγονται και να προβαλλονται οι καθαρες φωνες από οποιο χωρο και εάν προερχονται , η αληθεια δεν είναι προνομιο κανενος αλλα ολων των εντιμων και αγωνιουντων για το καλυτερο. Το αρθρο μπορεις να το βρης στο http://giannaras.wordpress.com/2008/07/20/20_7_08/#more-276

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2008 23:07:30

    @thanos
    με υπερτιμάς...είμαι αρκετά αφελής περί τα πολιτικά, και όσον αφορά την Ελλάδα ακόμα χειρότερος. Όπως είπε ο ψυχραιμία στο 21 και ο factorx στο 22: περίεργες «επαναστατικές» δυνάμεις καθοδηγούμενες από μερικούς τσιφλικάδες. Κάτι σαν το καθεστώς των shogun

  21. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 09/11/2008 23:29:08

    @ 11 ψυχραιμια
    Θα μπορουσαν να χρησιμοποιουσουν «εργαλεια» δημοκρατικα ,όπως να θεσουν σε Δημοψηφισμα τετοιους ειδους ζητηματα ,αλλα φοβουνται να προχωρησουν σε τετοιες «παραχωρησεις» δημοκρατικες ,και γι αυτό ειτε καταφευγουν στην Βια η στην κουτοπονηρια όπως αναφερεις ,παραχωρωντας συνταξεις και προνομια για να βουλωσουν στοματα και να κανουν την δουλεια τους. Διεφθαρμενοι και ανικανοι είναι.

  22. donaE avatar
    donaE 10/11/2008 00:14:31

    Ο Γιανναρας ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει.Ο καθηγητης Καραγιωργας ειχε κανει ολοκληρο θεμα οταν πηγε ο Γιανναρας στο Παντειο.Εναντιον ητανε,γιατι δεν πιστευε οτι οι θεολογοι με τις αντιληψεις τους,μπορουσανε να διδαξουν φιλοσοφια,και να δουν τα κοινωνικα θεματα,ανοικτα.

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/11/2008 00:45:06

    Ο Καράγιωργας είχε δηλώσει οτι :'Δεν θά επιτρέψω σε κανεναν ΄Ανατολικό΄να μπεί στό Πάντειο΄.
    Ιστορικά μπορεί ο μακαρίτης ο Καράγιωργας ναταν εξαιρετος αγωνιστής αλλά η ξεφτίλα τού Παντείου με τα συνέδρια τών δηθεν ΄Δυτικών΄για τούς Τσάμηδες και την ΄Μακεδονία΄μάλλον δεν τον δικαιώνουν.
    Και να μήν ξενχιόμαστε:Πασόκοι βρίζανε τον Καράγιωργα οταν τον διέγραφαν με το συνθημα:'Kάτσε κάτω Κουλοχέρη΄.
    Και το χέρι του τοχασε ο αείμνηστος σε βομβιστική ενέργεια κατά τής Χούντας............

  24. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/11/2008 00:47:46

    donaE, προσωπικά μου είναι ψυχικά επώδυνο όταν αναγκάζομαι να συμφωνήσω με αυτόν τον άνθρωπο. Δεν είναι λίγες οι φορές, όπως και σε αυτό του το κείμενο. Όταν μιλάει ή γράφει περισσότερο με τη λαμπρή του μόρφωση και λιγότερο με την γκρίζα του ιδιοσυγκρασία, κεντάει. Στον γραπτό λόγο, είναι πάντοτε πιο καταγγελτικός και από εισαγγελέα όταν καταπιάνεται με κοινωνικά και πολιτικά ζητήματα. Στον προφορικό είναι γλυκύτερος.

  25. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/11/2008 01:03:12

    Ανώνυμε #15, δεν ξέρω κατά πόσον καταπίνεις την κάμηλο, αλλά στο συγκεκριμένο όντως διυλίζεις τον κώνωπα αδίκως. Όταν γνωρίζεις αποδεδειγμένα από savoir-vivre, σου επιτρέπεται να τρως και με τα χέρια που και που, αναλόγως την περίσταση βέβαια. Αν είναι δυνατόν τώρα να επιπλήξουμε τον Γιανναρά για το «βαργεστημένος» που άν θέλει σου χωρίζει το "βαριεστημάρα" σε ρίζες ατάκα κι επιτόπου, σου κάνει εκτενή ιστορική, γλωσσολογική αναφορά προέλευσης-χρήσεων και άμα λάχει χτυπάει και αυγολέμονο.

  26. donaE avatar
    donaE 10/11/2008 01:05:15

    Περιγραφει πολυ ωραια τα προφανη.Ολοι καπως χανουν,αλλιως θα ειχανε νικησει.Δεν διαβασα και καμια αναλυση ,καποιον συσχετισμο,καποια κεντρικη ιδεα.Ισως ομως και να μην αντιληφθηκα σωστα.

  27. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/11/2008 01:12:23

    ΤΟ ΑΝΤΙ υπηρξε σαφως το καλυτερο ελληνικο περιοδικο αν και βεβαια η συγκριση δεν επιτρεπει πανηγυρισμους...

    Το να ασχοληθω ομως με τα κουσουρια του Καραμανλη Α και του Ανδρεα οταν η συγκριση με τους σημερινους πολιτικους ειναι αστεια...το θεωρω σημερα ασκοπο.

    Φωνη ν αρθρωσει καποιος διεθνως δεν υπαρχει. Μονο φερεφωνα...

    Κι εγω σαν τον Αρχαιο εκτιμουσα κι εκτιμω τον Μανο, αγαπησα τον Τριτση και υπαρχουν Λεντακηδες,Παπαληγουρας πατερας,Ηλιου,Καραγιωργας για να πω απο ολους τους χωρους που κατα καιρους μ εκαναν να νοιωσω λιγοτερο σκουπιδι σε σχεση με το κρατος...

    Ελα ομως που εφυγα απο την Ελλαδα (που οσοι με γνωριζουν ξερουν ποσο την Αγαπω) και βρηκα την υγεια μου!!!! (Κυριολεκτικα και μεταφορικα)

  28. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/11/2008 01:33:14

    Τον Μάνο δεν πρόλαβα να τον ζήσω ως πολιτικό, μόνο στις κάμερες τον θυμάμαι, αλλά από όσα έχω διαβάσει μάλλον αδικημένος είναι από την κοινή γνώμη. Ειδικά η πρότασή του κατά την μεταπολίτευση όπου είχε ζητήσει από τον Καραμανλή κάθε αγορά σπιτιού άνω των 90 τετραγωνικών να συνοδεύεται απαραίτητα και από χώρο στάθμευσης. Ο Καραμανλής δεν τον άκουσε, λόγω φυσιολογικών πιέσεων, και ορίστε τα αποτελέσματα σήμερα στην Αθήνα. Σαν τον Ανδρέα κι αυτός, που δεν άκουσε τον Αρσένη για το «πρόγραμμα των 100 ημερών» που του πρότεινε πριν ξεκινήσει το ΠΑΣΟΚ την οικονομική του πολιτική (την ποια??). Ο Μάνος έχει πέσει σε ανυποληψία από τους «Ταύρους» κι έπειτα, όταν ταυτίσθηκε με τα βιομηχανικά συμφέροντα και αργότερα με την ΦΙΣ. Κι ας αποχώρησε, του έμεινε η ταμπέλα. Αυτό έχω καταλάβει.

  29. A-nomimous avatar
    A-nomimous 10/11/2008 02:04:57

    Τελικά ο Γιανναράς αφού μας τους βγάζει όλους ανίκανους, κλέφτες και ηλίθιους δεν μας λέει ποιος του αρέσει. Μήπως ο Πατακός και ο Γκιζίκης;

    Δεν υπάρχει τίποτα ποιο εκνευριστικό απ' αυτούς που εκμεταλλεύονται το χάρισμά τους στη γραφίδα για να λένε τελικώς αερολογίες.

  30. Νίκος avatar
    Νίκος 10/11/2008 02:26:08

    Δεν ξερω αν βλεπει κανεις το δασος, δεντρα δοξα τω Θεω ολοι βλεπουμε, αλλα μερικοι στην αλλη ακρη της λιμνουλας του ατλαντικου θα γελαν κατω απο τα μουστακια τους. Διοτι οι ελλαδικοι πολιτικοι κρετινοι,μπλεγμενοι στα κομματικα παιγνια μηδενικου αθοισματος, αλληλομαχαιρωνονται μεχρι θανατου του αντιπαλου κομματαρχη για την καρεκλα, αλλα δεν βλεπουν οτι αιμοραγει η Ελλαδα. Η εθνικη ενδημικη βλακεια και παλι σε εξαρση τωρα με ταμπελα "δημοκρατιας".
    Δυστυχως θα συμφωνησω με τον βρυκολακα της πολιτικης ζωης, τον επαρατο Μητσοτακη οτι η Ελλαδα χρειαζεται ισχυρη κυβερνηση, οχι αυτο το συρφετο ανθρωπαριων που σκοπος της ζωης τους ειναι να πεσει ο ΚΚ, και οχι δεν ειμαι ΝΔ, ουτε και κατι αλλο απο τα σιχαμερα κομματορνια που κατασπαρασσουν το σωμα της Ελλαδας.
    Και μονο το γεγονος οτι καταναλωσαμε τοσο πληκτροχρονο για πολιτικα σκουληκια π.χ. τυπου βαλλιανατου με τον μπραβογιωργο, ειναι δειγμα του συλλογικου ξεπεσμου μας.

  31. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/11/2008 02:26:52

    A-nomimous κοίταξε, κι εμένα στην πολιτική του ανάλυση μου δίνει κατά καιρούς την εντύπωση ανθρώπου που περιμένει από έναν ηγέτη-χρονομηχανή να μας γυρίσει πίσω στα χρόνια τα «ωραία» (τότε που νεράιδες χόρευαν στη στεριά και στα λιμάνια τριγύρναγαν όμορφα παλικάρια), για μια νέα αρχή σε μηδενική βάση. Αλλά εδώ, παραδόξως επαίνεσε την πρώτη περίοδο Σημίτη. Έκανε έναν τίμιο διαχωρισμό στις δύο τετραετίες. Αν τελικά αυτό που ζητάει είναι ένα καλώς εννοούμενο «Ελληνικό Ευρωπαϊκό όραμα», ποιος –πλην ΚΚΕ- να διαφωνήσει?

  32. Νίκος avatar
    Νίκος 10/11/2008 04:57:03

    Ξενε Δακτυλε,
    "Ειδικά η πρότασή του κατά την μεταπολίτευση όπου είχε ζητήσει από τον Καραμανλή κάθε αγορά σπιτιού άνω των 90 τετραγωνικών να συνοδεύεται απαραίτητα και από χώρο στάθμευσης".

    Ορθοτατος για τον κ. Μανο. Απο τους πιο παρεξηγημενους αλλα ορθολογιστες και καθολου λαικιστες, που τα λεει με ευθυτητα, πραγμα σπανιο για το μπακαλικο Ελλαδα. Γι' αυτο και ειναι μονιμως παροπλισμενος. Ας το παρει το ποταμι, ο Καραμανλισμος και οι εργολαβοι κατεστρεψαν -οικοδομικα- την Ελλαδα.

  33. AnonymOs avatar
    AnonymOs 10/11/2008 05:05:25

    Η κριτική Γιανναρά κάπου μπάζει, όταν όλους τους μεταπολιτευτικούς πρωθυπουργούς τους βγάζει σκάρτους.

  34. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/11/2008 05:15:59

    Πήγε όμως κι αυτός και κόλλησε πακέτο στη συνείδηση του κόσμου με τον ακραία νεο-φιλελεύθερο Ανδριανόπουλο σε εκείνη την "μεταγραφή” και χαντακώθηκε ακόμα περισσότερο. Αυτό πληρώνει τελευταία.

  35. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/11/2008 05:22:18

    Ανώνυμε #38 δεν τους βγάζει αυτός, μόνοι τους βγήκανε. Αν έχεις κατά νου τον Καραμανλή τον πρεσβύτερο, ήταν ίσως ο λιγότερο επιζήμιος αλλά όχι και για εικόνισμα.

  36. ερευνητής avatar
    ερευνητής 10/11/2008 09:46:08

    Ο Μαρκεζίνης, ο Καραμανλής Α', ο Γ. Παπανδρέου, οι "αποστάτες" και η χούντα δημιούργησαν τον πλούτο με τον οποίο επιβιώνει ακόμη η χώρα. Από τότε πακέτα και δανεικά -τώρα τέλος κι αυτά.
    Επιπλέον η καταστροφή της Αθήνας δεν έγινε για οικονομικούς μόνο λόγους αλλά και για κοινωνικούς.
    Η σεξουαλική επανάσταση έφερε στην πρωτεύουσα όλους τους φιλόδοξους νέους που έβλεπαν στον κινηματογράφο τον Χατζηχρήστο όχι μόνο να πλουτίζει αλλά και να περιτριγυρίζεται από ωραίες και απελευθερωμένες γυναίκες.

  37. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/11/2008 11:36:23

    42

    Ας φανει αιρετικο. Λιγοι ελληνες πολιτικοι ειχαν το πολιτικο του θαρρος κι ας εκανε το μοιραιο λαθος.

    Μην ξεχναμε οτι εκανε υποτιμηση της δραχμης,χωρις ουδεις να τον ψεξει για οικονομικο οφελος.Ακριβως οπως και το δημορκρατικο παλληκαρι ο Γιαννος!

    Οτι υπηρξε μαλλον και ο πλεον μορφωμενος Ελληνας σε πολλους σημερα φανταζει περιττο.

    Ομως...

    Να υπενθυμισω οτι ο Τριτσης ειχε προτεινει ν αγορασει το Ελληνικο δημοσιο την βιβλιοθηκη του. Αλλα αρνηθηκαν καποιοι λογω του πολιτικου παρελθοντος του Μαρκεζινη!!!!

    Στην Ελλαδα τα δεντρα ψηφιζαν και τα βιβλια εχουν πολιτικες προτιμησεις!!!

  38. cornelsen avatar
    cornelsen 10/11/2008 13:12:04

    Ο κάθε πρωθυπουργός -γενικότερα, οι πολιτικοί και η πολιτική- είναι παιδί τής κοινωνίας που τον αναδεικνύει. Σαφέστερα, τού επιπέδου στο οποίο βρίσκεται οι συσχετισμοί δυνάμεων τής ταξικής πάλης.
    Χαρακτηριστική η περίπτωση τού Ανδ. Παπανδρέου και τού ΠΑΣΟΚ: αποτέλεσμα τής ήττας τής ελληνικής αστικής τάξης από την εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο, της ενεργού παρουσίας τού εργατικού κινήματος την περίοδο 74-81 και της εξαγοράς τής εργατικής αριστοκρατίας την περίοδο 81-90.
    Μετά την πτώση τού κρατικού καπιταλισμού στην Αν. Ευρώπη και την πλήρη επικράτηση τού νεο-φιλελευθερισμού, η αποθέωση τής ατομικότητας, η αυταπάτη τού εύκολου πλουτισμού και ο παραδοσιακός αρπακολλισμός τής νεοελληνικής κοινωνίας πότισαν όλο το σώμα της. Δυστυχώς, απέναντι στα πρότυπα τής αστικής τάξης οι εργαζόμενες μάζες έμειναν να παρακολουθούν αμέτοχες ανακαλύπτοντας τώρα την γύμνια όλων μας και επιβεβαιώνοντας τα λόγια ενός μεγάλου και συνεπή επαναστάτη: "η κρίση τής κοινωνίας μας είναι κρίση ηγεσίας τής εργατικής τάξης".

  39. miaouth avatar
    miaouth 10/11/2008 16:02:28

    Οι νεωτερικές κοινωνίες (τουλάχιστον στην εποχή των δημοκρατιών, που δόξα τω Θεώ, ακόμα σ' αυτήν βρισκόμαστε), δεν είναι κοπάδια προβάτων για να μετατίθεται όλη η ευθύνη στους καλούς ή κακούς ποιμένες ή στους "ελέω Θεού" ηγέτες. Μακροπρόθεσμα, ή διορθώνουν τα λάθη τους πριν υποστούν καταστροφή, ή πληρώνουν πανάκριβά για ο λάθος και διορθώνουν κατόπιν εορτής (βλέπε πώς πλήρωσαν τον Χίτλερ και οι Γερμανοί, μαζί με όλο τον κόσμο).
    Ως χώρα, όντως (βλ. 44), μια από τις μεγάλες ατυχίες μας είναι που έχουμε πάρα πολύ κακή, μικρόψυχη και κοντόφθαλμη αστική τάξη. Μεγάλο μέρος της ευθύνης για την αποτυχία φέρει όμως μεταπολιτευτικά και αυτό που λέγεται ντόπια διανόηση: Η αφόρητα ευδαιμονιστική, αυτάρεσκη, και επαρχιώτικη.
    Σκεφθήτε: Άν υποθέσουμε ότι είχαμε αποφύγει έναν από τους 2 Καραμανλήδες, τον Μητσοτάκη, τον Α. Παπανδρέου ή τον Σημίτη, άραγε, μήπως στη θέση του θα είχαμε τότε υποστεί κάποιον χειρότερο; Τα παραδείγματα από τους άλλους, δυνητικά διαθέσιμους, στη σκέψη αυτή οδηγούν.
    Οι φονταμενταλιστικοί τρόποι σκέψης δεν οικοδομούν και δεν βελτιώνουν τίποτε. Εκτονώνουν μόνον ή στην ακραία περίπτωση, δημιουργούν ανώφελο πάθος που οδηγεί σε συμφορές.

  40. Νἰκος avatar
    Νἰκος 10/11/2008 18:03:03

    ΠαραγονταΧ,

    Λογοκρινεις κειμενα μου.

  41. miaouth avatar
    miaouth 10/11/2008 18:12:18

    @ (46)
    "Eκτός ΕΕ και εκτός ευρώ, θα ήμασταν αυτή τη στιγμή καλύτερα ή χειρότερα;"
    Αλήθεια, πλήν ΚΚΕ, υπάρχει κανείς σήμερα που επιμένει ότι θα είμασταν καλύτερα; Ακόμα και οι οπαδοί ή και μέλη του ΚΚΕ, άς βάλουν το χέρι στην καρδιά πριν απαντήσουν. Γιατί οι πιό πολλοί από αυτούς, δεν ανήκουν στους πιό μικρόκαρδους συμπολίτες μας.
    Όποιος λοιπόν λέει απλά, ότι ο Καραμανλής ο Α' και ο Σημίτης είναι για πέταμα, λέει ψέματα.
    Κι από την άλλη πλευρά, άν ο Καραμανλής ο Α' δεν είχε τις δεκαετίες 1950 - 1960 την οικονομική κοινωνική - πολιτική "πολυκατοικία + αντιπαροχή + Βeton + ΙΧ αυτοκίνητο + ξήλωμα των τράμ κτλ", ποίος αμφιβάλλει ότι σήμερα θα ζούσαμε πιό ανθρώπινα;
    Διάκρισις λοιπόν, άς προσέχουμε το μερικό. Και άν θέλουμε σώνει και καλά άσπρο-μαύρο, άς καταδικάζουμε πολιτικές, όχι ανθρώπους (εκτός άν είναι εντελώς ανεπαρκείς ή ηθικά τέρατα).

  42. Factorx avatar
    Factorx 10/11/2008 18:16:21

    @Νίκος Ποιό κείμενό σου λογόκρινα;

  43. donaE avatar
    donaE 10/11/2008 18:31:35

    Υπηρχε χρονος για αλλη κοινωνικη -οικονομικη πολιτικη απο αυτη της αντιπαροχης η επρεπε να γινει γρηγορα κατι,μιας και το εθιξες?

  44. miaouth avatar
    miaouth 10/11/2008 18:48:13

    @ donaE (50)
    Υπήρχε, υπήρχε: Όλες οι Ευρωπαικές χώρες μισογκρεμισμένες και φτωχές βγήκαν από τον πόλεμο, όλες πήραν σχέδιο Μάρσαλ, πουθενά αλλού (πλήν Καμορο - Νάπολης) δεν υπήρξε αντιπαροχή.

  45. Νἰκος avatar
    Νἰκος 10/11/2008 20:10:09

    "@Νίκο, Ποιό κείμενό σου λογόκρινα;"

    Χιλια συγνωμη, μαλλον λαθος δικο μου ΠαραγονταΧ. Οι λεπτομερειες δεν εχουν σημασια.

    Με μπερδεψες ομως με το "@Νικος;;;; ποιο...". Μηπως υπερβαλλω παλι αν και λεω οτι αυτη ειναι αγγλικη σκεψη ντυμενη με εεληνικες λεξεις;

    Και παλι συγνωμη που (α) θα κουρασω με την περι την Ελληνικη (ο Θεος να την κανει πια!) επιμονη μου, αλλα χρονια εξω εχω ξεμαθει το "δεν βαριεσαι αδελφε" και (β) που "ξυνω τη νευρωτικη γλωσσικη πληγη μας" αλλα δεν υπαρχει τροπος να μην γραφουμε ετσι;

    Δηλαδη, τι ειδους ελληνικα ειναι αυτα ρε παιδια; Δεν πιστευετε οτι αν τα διαβαζουν αυτα νεοι θα θεωρουν οτι ειναι επιτρεπτο να κανουμε ο,τι και οσα λαθη θελουμε, γιατι ετσι θελουμε; Ανωνυμο το διαδικτυο γαρ. Αυτη δεν ειναι η αδελφη νοοτροπια του "δεν βαριεσαι αδελφε που θα μας φαει τελικα στην Ελλάδα", αν δεν κανω λαθος, και επισυρω την μηνιν απαντων εδω;