#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2010 18:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλοίμονο στους αλμπάνηδες αν μουλαρώσουν τα υποζύγια



Το Spread 10ετούς ομολόγου σε υψηλό από Φεβρουάριο 1998 στις 606,17 μονάδες βάσης !

Πεταλωτής:  Η Ελλάδα..θα συνεχίσει να δανείζεται από αγορές!!!

ΛΟΝΔΙΝΟ/ΑΘΗΝΑ, 22 Απρ.(Reuters) - To spread του 10ετούς ελληνικού ομολόγου  στις 17:05 ώρα Ελλάδας διαμορφώνονταν στις 606,17 μονάδες βάσης έναντι του αντίστοιχου γερμανικού ομολόγου.

   ΑΘΗΝΑ, 22 Απρ. (Reuters) - Πρόθεση της κυβέρνησης είναι η χώρα να συνεχίσει να δανείζεται από τις αγορές, είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής την Πέμπτη, χαρακτηρίζοντας τις συζητήσεις για επαναδιαπραγμάτευση του χρέους "κουβέντες καφενείου". "Εμείς αυτό που λέμε από την αρχή, είναι ξεκάθαρο. Είχαμε και έχουμε ακόμη την πρόθεση να δανειζόμαστε από την ελεύθερη αγορά", είπε ο Πεταλωτής, σύμφωνα με την απομαγνητοφώνηση συνέντευξής του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΑΥΡΟΣ avatar
    ΣΤΑΥΡΟΣ 22/04/2010 19:07:40

    ΓΙΑΤΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΤYΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΟΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ?ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΟΥ ΛΕΤΕ?ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΠΑΘΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΕΥΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΜΑ.Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ

  2. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 22/04/2010 19:15:36

    "Είχαμε και έχουμε ακόμη την πρόθεση να δανειζόμαστε από την ελεύθερη αγορά“

    ...αλλά αγωνιζόμαστε σκληρά εδώ και έξι μήνες,
    ωστε το spread να φτάσει σε αληθινά σοσιαλιστικά επίπεδα
    δηλαδή γύρω στις 750 μονάδες βάσης.

    Μετά θα βγούμε να δανειστούμε απο τις αγορές,[προοδευτικά πάντοτε]
    με επιτόκιο πιστωτικής κάρτας...

  3. Orestios avatar
    Orestios 22/04/2010 19:32:05

    Με τα spread να ίπτανται δεν αισθάνεστε "πιο σοσιαλιστές"?
    Το σοσιαλιστικό όραμα του GAP γίνεται πραγματικότητα.
    Σοσιαλισμός μόνο. Χωρίς ψωμί.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Orestios 23/04/2010 10:41:13

      Λάθος. Το όραμα Γιωργάκη ήταν να χρωστάμε στο ΔΝΤ δηλ. να υλοποιηθεί το όνειρο της πλήρους υποταγής-υπαγωγής της χώρας στους υπερατλαντικούς πατέρες του.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/04/2010 20:23:45

    Συγνώμη παιδιά, αλλά είναι η μοναδική φορά που λένε την αλήθεια: ακόμα και να έρθει το ΔΝΤ ακόμα και να έρθει η βοήθεια από την ΕΕ, δεν φτάνουν τα 30 δις έως 31/12/2010.
    Οπότε αναγκαστικά θα δανειζόμαστε από τις αγορές και αυτό δεν το έχουν πει τα ΜΜΕ και η κυβέρνηση στο κόσμο.
    Αν δε συνυπολογίσουμε και τα νεροπίστολα σε συνάρτηση με τις κόκκινες γραμμές και τις "μεγάλες επιτυχίες" των μαθητευόμενων μάγων η δεκαετία του '30 θα μας φαίνεται παιδική χαρά, να το θυμάστε αυτό, όπως λέγαμε μερικοί και μας ...κράζαν, το 2009 ότι από τον Οκτώβριο θα ήταν τα ...αγγούρια, έτσι και τώρα το 2011 και το 2012 θα κλάψουν μανούλες...

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ Ο Ιθαγενής 22/04/2010 20:29:58

      Μήν ξεχνᾶς ὅτι τά λεφτά ἀπό τό ΔΝΤ θά ἒχουν προτεραιότητα ἔναντι τῶν ΟΕΔ, τουτέστιν ὑψηλότερο ἐπιτόκιο

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ pikaia gracilens 22/04/2010 20:33:52

        Όχι μόνο δεν το ξεχνώ αλλά για αυτό λέω ότι πρώτη φορά λένε την αλήθεια αν και την κρύβουν επιμελώς: θα δανείζονται από την αγορά όσο και να είναι το επιτόκιο για να συμπληρώσουν το ...ταμείο.

  5. popolaros avatar
    popolaros 22/04/2010 20:27:30

    Jeffrey το βούλιαξες το ευρώ.
    Bravo αγόρι μου...άντε και κυβερνήτης στην μινεσότα, γιατί ΝΥΧΤΑ θα φύγεις από την χώρα που μισείς.

  6. yangoolas avatar
    yangoolas 22/04/2010 20:29:34

    Ήρθε γράμμα από το Ουλάν Μπατόρ. Τον κάλεσαν να κυβερνήσει την Μογγολία.

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 22/04/2010 22:11:40

    Μοιραίος άνθρωπος,μοιραίας φύτρας γιά μιάν άμοιρη Χώρα.
    Τι κι άν φώναζαν από την καταπακτή η Σοφία Βέμπο κι ο Μπάιρον.
    Τι κι άν δάκρυζαν, οι ασκητικές μορφές του Θεοτοκόπουλου και του
    Τσαρούχη,πλάι στο Νεοκλασσικό της οδού Δελφών.
    Εσύ,χαμένος στ'όνειρο και μεθυσμένος απ' τ'άρωμα των φθινοπωρινών νερών,
    σκεφτόσουν τι ωραίες που θ'άναι οι μέρες και οι νύχτες σου,στο μέλλον.
    Οι καβαλλάρηδες που σίμωσαν,ήταν όλοι τους γνωστοί σου.Τους καλωσόρισες
    μόλις ξεπέζεψαν.Ο Νικηταράς σε ταρακούνησε,μα εσύ γελούσες.Η Βέμπο δάκρυ-
    σε στον ώμο σου κι εσύ την απώθησες.Ο Μεγαλέξαντρος,σ'άρπαξε και σ'ανέ-
    βασε στον Βουκεφάλα,μα εσύ τραγουδούσες την Φραγκοσυριανή.Ο Ρήγας,
    σ'αγριοκύτταξε και σούπε να συνέλθεις,μα εσύ συνέχισες να σφυρίζεις.
    Κοντά στο χάραμα,άρχισαν ν'ακούγονται τα bandoneon,μιάς θλιβερής
    κομπανίας ρακένδυτων τυφλών,την ώρα που η Φρύνη και η Λαίς αποχωρούσαν.
    Μόνον όταν κάθισαν κοντά σου οι Αρχάγγελοι,κατάλαβες πως κάποιος σου έκλεψε τις νύχτες και το δάκρυ σου οριστικά.