28/04/2009 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλαγή στρατηγικής σε Αγαθονήσι – Φαρμακονήσι

Από το 2007 η Τουρκική Αεροπορία έχει στοχοποιήσει το Αγαθονήσι και το Φαρμακονήσι στέλνοντας  μαχητικά F-16 και F-4E να πετούν χαμηλά  πάνω από τα δυο νησιά εκτελώντας εικονικές προσβολές στόχων  προσαρμόζοντας με αυτό τον τρόπο συγκεκριμένη επιθετική  επιχείρηση κατάληψης νησιού. Εκτός από τις υπερπτήσεις πάνω από το Αγαθονήσι και το Φαρμακονήσι οι Τούρκοι χειριστές των ραντάρ ελέγχου της περιοχής προειδοποιούν τους Έλληνες πιλότους ότι ο εναέριος χώρος πάνω από τα δυο συγκεκριμένα νησιά είναι τουρκικός.  

Ενεργό ρόλο στον αποκλεισμό αυτό που στήνει η Τουρκία στη περιοχή λαμβάνουν μέρος και οι τουρκικές μυστικές υπηρεσίες οι οποίες ενεργοποιούν το  Ελληνικό Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης ότι τάχα ναυαγοί λαθρομετανάστες  κινδυνεύουν στη περιοχή προκειμένου να προκαλέσουν θέμα στη δικαιοδοσία της Ελλάδας στην ερευνά και διάσωση στη περιοχή.

Επικαλυπτικά λειτούργησε και η  μεγάλη τουρκική αεροναυτική άσκηση «Ηγεμών» η οποία διεξήχθη το Μάρτιο του 2009 με συμμέτοχη για πρώτη φορά των ΗΠΑ Βρετανίας, Ολλανδίας και Βελγίου η οποία  διεθνοποίησε τις διεκδικήσεις της Τουρκίας  και προσπάθησε να πείσει τους νατοϊκούς συμμάχους ότι το εύρος του εναέριου χώρου της Ελλάδας(10 ναυτικών μιλίων) συμπίπτει με τα χωρικά ύδατα των 6 ναυτικών μιλίων

Πρέπει κάποτε να αντιληφθούμε ότι  οι τουρκικές αεροναυτικές  ασκήσεις και άλλες δραστηριότητες  στο Αιγαίο δεν είναι  εκδρομές για ξεμούδιασμα αλλά διεξάγονται εν όψει συγκεκριμένων επιτελικών σχεδίων και συνιστούν εφαρμογή της άμεσης στρατηγικής που υλοποιεί η Τουρκία. Οι καθημερινές αυτές υπερπτήσεις πάνω από ελληνικά νησιά επιβεβαιώνουν ότι η Τουρκία αμφισβητεί για πρώτη φορά κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας σε κατοικημένο έδαφος .

Η Τουρκία από το 2007 έχει αλλάξει τη στρατηγική των γκρίζων ζωνών, Ίμια και προχώρησε στην απαίτηση κατοικημένων νησιών .Η περιοχή Αγαθονήσι- Φαρμακονήσι ανταποκρίνεται στις νέες τουρκικές απαιτήσεις διότι αποτελεί ευρύτατο θαλάσσιο χώρο για στρατηγικούς ελιγμούς είναι αποκομμένη από τον κυρίως εδαφικό κορμό της Ελλάδας και προσφέρεται για αεροπορικές επιχειρήσεις κυριαρχίας . 

Συγκεντρώνοντας όλα τα στοιχεία των  τελευταίων αεροναυτικών ασκήσεων και υπερπτήσεων αλλά και της διπλωματικής τουρκικής δραστηριότητας μια προκλητική ενέργεια της Τουρκίας πρέπει να θεωρείται στο μέλλον αναμενόμενη.

Ύστερα από όλα αυτά δεν είναι δυνατόν η πολιτικοστρατιωτικη ηγεσία της χώρας  να μην αναγνωρίζει το κίνδυνο τον κίνδυνο και να μην αντιδρά στις στρατηγικές προθέσεις της Τουρκίας οι οποίες αποσκοπούν στο να αποκτήσει εδαφική κυριαρχία έστω και επί μιας μόνο νησίδας, δυτικά της αλυσίδας που δημιουργούν τα νησιά Σαμοθράκη Λήμνος Λέσβος, Χίος, Κάλυμνος, Κως ,Ρόδος και Καστελόριζο και να ανατρέψει οριστικά το υφιστάμενο νομικό καθεστώς του Αιγαίου.

Χρήστος. Κουτσογιαννόπουλος

Ταξχος(εα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 28/04/2009 13:45:16

    Διαφήμιση για αγορά νέων όπλων!!!1
    Ευχαριστούμε αλλά μόνο ο ΣΗΜΙΤΗΣ αγόραζε έτσι!!
    Καληνύχτα ΦΑΚΤΟΡΑ και ταξίαρχε
    Στην Ελλάδα όλοι είναι Παντογνώστες. Στο γήπεδο μετατρέπονται σε ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

  2. Factorx avatar
    Factorx 28/04/2009 13:51:42

    @ΣΚΑΙς: Απο τα υπόγεια της Ρηγίλης γράφεις και σχολιάζεις τόσο γρήγορα; Υπηρεσία είσαι; Πρόσεχε την γρίπη των χοίρων, προσβάλει και το μυαλό μαθαίνω

  3. Saloniciano avatar
    Saloniciano 28/04/2009 13:58:57

    Κύριε Κουτσογιαννόπουλέ μου, σσσσσς, μη φωνάζετε... Θα κόψει η κρέμα τού εσπρέσσο στο DaCapo!

  4. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 28/04/2009 14:10:16

    Αξιοτιμε Ταξιαρχε
    Εσυ καλα τα λες ,αλλα κοιτα λιγο πιο κατω (στα ποστ) να δεις τι γινεται. Δεν εχουν ουτε το πρωτογενες ενστικτο της αυτοσυντηρησης και την αυτονοητη πρωταρχικη αντιδραση ακομη και των πιο καθυστερημενων πολιτισμικα κοινωνιων.
    Εμπρος στην δυστυχια όλα τα μελη της οικογενειας ,της κοινωνιας ,συσπειρωνονται.
    Στηνουν « πολεμο» για τον ΚΚ τον ΓΑΠ η οποιον αλλον ,αλλα δεν εχουν καταλαβει ότι δεν είναι οι ηγετες αυτοι, το προβλημα αλλα αυτοι οι ιδιοι.
    Πώς να «τολμησει» ο ηγετης τους να τους πει ,ισως και τα σωστα,που αυτά ενδομυχα πιστευει όταν αυτοι αλλα ζητουν από αυτον;
    Aς τολμησει ο ΚΚ ο ΓΑΠ η καποιος άλλος να μιλησει σε αυτά τα τερατουργηματα, να τους μιλησει για τις ωμες πραγματικοτητες και όχι για τις εικονικες που ζουνε και να δεις τι καταληξη θα εχουνε.
    Σε εμας τους υπολοιπους που εχουμε «θυσιασει» Τρια χρονια στον στρατο και εχουμε σημερα ακομη ευθυνες για τα παιδια μας ,σε ευχαριστουμε ολοψυχα, που μας κτυπας τα «καμπανακια» και μας δινεις το σημα ότι πρεπει να εγκαταλειψουμε το ναυαγισμενο πλοιο η Ελλας.
    Γιατι πλεον δεν ειμαστε τοσο αφελεις να θυσιασουμε και τα παιδια μας ,για να σωθει ο υιος του Μπαλαδορου Φαμακοβιομηχανου και της ΤVκουνιστρας Μαρτακη.
    Αν θελουν να σωσουν τα υπαρχοντα τους οι κρατουντες ας βαλουν και το χερι στην τσεπη ,όπως κανανε οι Αρχαιοι προγονοι τους ,και να πληρωσουν μισθοφορους Αλβανους, Βουλγαρους ,ότι ρατσας θελουν ,δεν μας κοφτει, αλλα όχι να θυσιασουμε και τα παιδια μας σε μια Ελλαδα που ζει στην φαντασια πλεον ,καποιων ονειροπολων.
    Ευτυχως να λες που εισαι αποστρατος γιατι ο διαδοχος σου εάν τολμησει να παει να πολεμησει με τετοιους στρατιωτες , μαλλον τον βλεπω να καταληγει σε κανα Γκευ Μπαρ της Μυκονου.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/04/2009 14:16:43

    Αν συνεχιστεί η διοικητική απομόνωση και ο εποικισμός του νησιού με λαθρομετανάστες θα έχουν επιτύχει το στόχο τους χωρίς να χρειαστεί να ανοίξει ρουθούνι, ή μήπως υπάρχει κάποιου είδους "σιωπηλή" συμφωνία για να εκδιωχθεί "με τρόπο" και ο τελευταίος Έλληνας κάτοικος;

  6. osaperas avatar
    osaperas 28/04/2009 14:20:15

    @4 Το θέμα δεν είναι ότι σήμερα κανείς δεν είναι διατεθειμένος (με χίλιες δύο δικαιολογίες) έστω και να σκεφθεί την πιθανότητα να πολέμησει για αυτή την χώρα.

    Ασ πούμε ότι αυτό είναι too much.

    Το θέμα είναι ότι κανείς δεν είναι διατεθείμένος να σκεφθεί οτιδήποτε έστω και το πιο απλό το οποίο θα είναι για το καλό της χώεας μας.

    Οι λέξεις εδαφική ακεραιότητα και εθνική ανεξαρτησία είναι πλέον άγνωστες.

  7. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 28/04/2009 14:20:32

    Παντως από αισθητικης αποψης, λιγο κοκκινο χρωμα θα εσπαγε την μονοτονια του λευκου και θα είναι Σικ.

  8. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 28/04/2009 14:23:31

    *6 osaperas
    Μονο αυτες;

  9. Saloniciano avatar
    Saloniciano 28/04/2009 14:23:40

    Όταν μιλάω για την κρέμα τού εσπρέσσο στο Κολωνάκι, γι'αυτό μιλάω.

    Το σικ σε έφαγε Κ. Μακρή!

  10. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 28/04/2009 14:29:01

    Και βεβαιως με εφαγε. Το παν είναι να το κανεις με Σταιλ. Ορα Θωδη και τον δικο σας τον Νομαρχη!!

  11. osaperas avatar
    osaperas 28/04/2009 14:33:32

    @8 και πολλές άλλες.

  12. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 15:07:09

    H Eλληνικη πλευρα εχει αντιληφθει τον κινδυνο, και προετοιμαζεται, βεβαια με τους γνωστους ρυθμους της χελωνας. Αυτοι που δεν εχουν αντιληφθει τον κινδυνο ειναι αυτοι που τρωγοντας απο τον λωτο της καλοπερασης, της αποβλακωσης απο την τηλεοραση και του ελληνικου καταναλωτικου ονειρου, ξεχασαν ποιοι ημαστε ως Ελληνες, γιατι ειμαστε σημερα ελευθεροι, αλλα το πιο σημαντικο τι πρεπει να κανουμε για να παραμεινουμε ελευθεροι και να φανουμε ανταξιοι των προγονων μας, αλλα και αξιοι να φτιαξουμε ενα καλυτερο μελλον.

  13. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 15:16:40

    Σε περιπτωση που συμβει το κακο, δηλαδη αποπειρα της Τουρκιας να καταλαβει κατοικημενο νησι, αποψη μου ειναι οτι πρεπει1) η Ελλαδα να απαντησει με γενικευμενη Επιθεση κατα Τουρκικων στοχων, στρατιωτικων αλλα και πολιτικων, πχ βομβαρδισμος της Σμυρνης η και αλλων πολεων 2)Να ζητησει τη συνδρομη της Ρωσιας και να υποσχεθει εν αναγκη την παραχωρηση ναυτικης βασης στο βορειο Αιγαιο.

  14. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 28/04/2009 15:26:02

    Και εγώ ο αφελής, περιμένω να διαβάσω 200 σχόλια επί του θέματος.
    κ. Χ. Κουτσογιαννόπουλε,
    Θα εκτιμούσα δεόντως, περισσότερη ενασχόλησή σας με αυτόν τον ιστότοπο.
    κ. Κ. Μακρή, αλενάκι, osapera, Hellenic,
    Όχι άλλα "...και διηγώντας τα να κλαις".
    Και δεν μιλάω για περασμένα μεγαλεία.
    Μιλάω για τωρινά χώματα, και διαχρονικές έννοιες, και λέξεις, και....
    Ας υπάρχουν και κάποιοι που θα μιλάνε χωρίς να ντρέπονται.
    Και ας υπάρχουν πολλοί που θα μιλάνε πάντα για ποδόσφαιρο, και ότι το συνοδεύει.

  15. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 28/04/2009 15:29:37

    @2 ΦΑΚΤΟΡΕΣ
    Στα επιχειρήματα (σκληρά είναι η αλήθεια) η απάντηση είναι ύβρεις!!!!
    Διάβασε το άρθρο"Φταίμε και μεις" και θα καταλάβεις.
    Επιπλέον θυμάσε κάτι άρθρα τον Δεκέμβριο για PIGS και Δημοσιονομική κατάρευση της χώρας, θα μας διώξουν από την ζώνη του Ευρώ???
    Ήταν ανθελληνική διαφήνμιση προςτους ανθρώπους των Blogs.Αυτοί που τα έγραφαν πρέπει να ζητήσουν συγγνώμη γιατί τίποτε από όλα αυτά δεν έγινε καιτα spreads έπεσαν (στο 145 στα 3ετους κατα ΗΜΕΡΗΣΙΑ.Όμως το μόνο που κάνουν είναι η αλλαγή ψευδώνυμου.

    Στην ίδια κατηγορία εντάσσω και το εν λόγω δημοσίευμα
    Σημ. Είμαι ελεύθερα σκεπτόμενος πολίτης και δεν έχω σχέση με την Ρηγίλλης. Φιλτράρω ότι μο σερβίρεται και μάλιστα χωρίς χρέωση!!!!

  16. osaperas avatar
    osaperas 28/04/2009 15:35:00

    @16
    Δηλαδή πιστεύεις ότι το συγκεκριένο ποστ γράφτηκε κατευθυνόμενα ώστε να ασκηθούν πιέσεις για να πάρουμε νεα οπλα;

  17. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 15:38:22

    @15-0 νοων-νοειτο-Ποια ειναι τα περασμενα μεγαλεια?-Τιποτα δεν ειναι δεδομενο, ολα κερδιζονται. Το θεμα ειναι αν ανηκει κανεις στους τολμηρους(και σωστα προετοιμασμενους), για να νικησει η στους δειλους, οποτε και στους ηττημενους. Φαινεται τελικα οτι το "ευχαριστω τους Αμερικανους" του Σημιτη ηταν εστω και αν δεν το παραδεχονται, ενα ευχαριστω ενος σαπιου τμηματος της Ελληνικης κοινωνιας.

  18. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 15:41:50

    @16-Σκαις-Καληνυχτα και ονειρα γλυκα.

  19. Orestios avatar
    Orestios 28/04/2009 15:42:11

    Αυτοί οι απόστρατοι έχουν πολύ πλάκα. Πρέπει να πάτε στη λέσχη στου Παπάγου να τους δείτε να διεξάγουν πολέμους παγκόσμιους. Τι να κάνουν τα παιδιά. Στη σύνταξη όλα είναι εφικτά. Όταν ηταν εν ενεργεία γυάλιζαν τα παπούτσάκια τους μόνο και έτρεμαν για τα προσόντα τους.

  20. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 16:00:59

    @20-Εν τω μεταξυ ο Ταξιαρχος αναφερεται σε "μελλοντικη προκλητικη ενεργεια της Τουρκιας"-ουτε να εκφρασθει δεν μπορει ο ανθρωπος, να μην φοβησουμε τον κοσμο, αστον εκει να κοιμαται και να διαβαζει για την αλλαγη στρατηγικης, κτλ. Να καταλαβει ο κοσμος οτι ειναι πιθανη πολεμικη αναμετρηση με την Τουρκια και να το χωνεψει ψυχολογικα για να μην του ερθει λιγακι αποτομα

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 16:07:01

    Ο Ταξίαρχος θίγει ορθά - και αυτονόητα - στρατηγικά ζητήματα.
    Ποιος τον ακούει είναι το θέμα.

    Εκτός από τη στόχευση στα μικρά νησιά, οι τουρκικές ασκήσεις στο ΒΑ Αιγαίο αποτελούν πρόβες "αποκοπής" των μεγάλων ελληνικών νησιών (Λέσβος, Χίος) από τη σύνδεση, επικοινωνία, εφοδιασμό, βοήθεια σε περίπτωση πολέμου, με σκοπό την απόβαση και κατάληψη.

    Ενδιαφέρον θα είχε να κατατεθούν οι αντιδράσεις των πολιτικών, όταν ενημερώνονται από τους στρατιωτικούς.

  22. osaperas avatar
    osaperas 28/04/2009 16:18:10

    @22
    Περιμένεις αντιδράσεις πολιτικών;

  23. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 16:23:09

    @22-Προφητης-Ποια στρατηγικα ζητηματα, εδω ο εχθρος ειναι προ των Πυλων, και ποια η πολιτικη αντιδραση?-Με "ψυχραιμια και νηφαλιοτητα"-λειπει ομως μια λεξη: η αποφασιστικοτητα. Το καμπανακι χτυπησε ηδη απο το 1996, δεν θα χτυπησει δευτερη, τοτε θα ειναι αργα.

  24. vague avatar
    vague 28/04/2009 17:00:43

    καλά αυτοι οι αλήτες οι Τούρκοι πιλότοι... Μακάρι να μαθαίναμε και για τις ελληνικές πτήσεις πάνω από το τουρκίκο έδαφος και τα τα τερτίπια των Ελλήνων χειριστών ρανταρ....ή εμείς απλά απαντάμε στις προκλήσεις. Λίγο παλιά θα χαρακτήριζα τη συνταγή του γράφοντος...λίγο παραβίαση του εναέριου χώρου, λίγο σκόπια,λίγη επίκληση στον πατριωτισμό....δυστύχως υπάρχει η αφέλεια που την κάνει ακόμα επίκαιρη. Τα προβλήματα εντοπίζονται αλλού, και όχι στα ορθα στρατηγικά κτλ κτλ κτλ ζητήματα!

  25. blue nile avatar
    blue nile 28/04/2009 17:03:27

    ...κάπου κάπου είναι βαρετό να επαναλαμβάνεις τα αυτονόητα...προς όλους τους εκσυγχρονιστές , αναλυτές και όλα τα άλλα -ες...είναι προφανές ότι η Τουρκία επιθυμεί ανατροπή των διεθνών συνθηκούν που αφορούν το Αιγαίο...οτιδήποτε συμβαίνει εκεί από τη πλευρά της αντικατοπτρίζει ,σημαδοτεί και προιδεάζει τη σταθερή στάση της...τα Ίμια ήταν ένας σημαντικό τεστ όσον αφορά την εμπειρική διαβεβαίωση της θέλησης μας για υπεράσπιση των εθνικών κεκτημένων...δυστυχώς εκεί μετρηθήκαμε και βγήκαμε ελλιποβαρείς..ευθύς αμέσως μετά τα Ίμια οι Τούρκοι έθεσαν θέμα γκρίζων ζωνών ενώ δέκα χρόνια μετά όπως εύστοχα αναφέρει ο απόστρατος αμφισβητούν την ελληνικότητα κατοικημένων περιοχών...το ζητούμενο είναι το πως θα αντιδράσουμε εμείς σε επικείμενη απειλή κατά των συνόρων...θα υποχωρήσουμε και άλλο και ας πάει στο καλό το Φαρμακονήσι ή το Αγαθονήσι με σκοπό να σταματήσουμε εκεί ?...η ιστορία έχει αποδείξει ότι απλά είσαι καταδικάσμένος να μην υποχωρείς, για να διασώσεις μια εύθραστη ειρήνη, πουθενά ακόμα και στην πιο μικρή απαίτηση των αντιπάλων γιατί απλά τους ανοίγεις την όρεξη για μεγαλύτερες απαιτήσεις...είτε το θέλετε είτε όχι αυτή τη στιγμή η Τουρκία προκαλεί ενώ στο μέλλον θα πιέσει πιο ανοιχτά...σε αναμονή θερμού επεισοδίου λοιπόν και καιρός να καταλάβουμε όλοι μας ότι κάποια στιγμή πρέπει να βροντοφωνάξουμε : ως εδώ...όσο για τους εξοπλισμούς δίνουμε που δίνουμε τα χρήματα ασ πιάνουν τόπο σε αεροπλάνα και S300 και όχι σε γαλλικές φρεγάτες...εν ανάγκη πάρτε γαλλικά αεροσκάφη... για όσους ακούνε τη λέξη πόλεμος και τους σηκώνεται η τρίχα ας καταλάβουν ότι για να είναι εφικτή η ειρήνη πρέπει να το θέλουν και η Ελλάδα και η Τουρκία...με το να μη θέλεις να πολεμήσεις δεν λύνεις το πρόβλημα, άντε πείσε και το Τούρκο που έχει πειστεί πλέον ότι είμαστε του χεριού του ...και για όσους πιστεύουν στην ευεργετική παρουσία των διεθνών συσσωματώσεων ας θυμηθούν και λίγο τα μετα Ίμια...τότε που η αλητεία των ξένων ξεχείλισε λέγοντας ότι καταλαβαίνουν τα δίκια των ελλήνων αλλά επίσης καταλαβαίνουν τα άδικα των Τούρκων που είναι και δικά τους άδικα οπότε οι Τούρκοι έχουν δίκιο... στο φινάλε : <>

  26. blue nile avatar
    blue nile 28/04/2009 17:06:34

    ...για μας άλλο πράμα ήταν ο πόλεμος για την πίστη του Χριστού και για την ψυχή του Ανθρώπου καθισμένου στα γόνατα της Υπερμάχου Στρατηγού που είχε στα μάτια της ζωγραφισμένο τον καυμό της ρωμιοσύνης , εκείνου του πελάγου τον καυμό...

  27. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 17:14:00

    @26-Βlue nile- Στην επισημανση για τις φρεγατες κανεις λαθος, γιατι ως γνωστον, "Μεγα το της θαλασσης Κρατος". Γνωριζεις οτι οι Τουρκοι με τη βοηθεια των Γερμανων κατασκευαζουν μεγαλο αριθμο μικρων και ευελικτων σκαφων με μεγαλες επιχειρησιακες ικανοτητες?-Στην Αεροπορια παλι, με το "ευχαριστω τους Αμερικανους", η χωρα επρεπε να αγορασει και δυο-τρεις ντουζινες F-16, αντι αεροσκαφων 4ης γενιας Ευρωπαικης προελευσης που θα εδιναν στρατηγικο πλεονεκτημα.

  28. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 28/04/2009 17:15:42

    Ουσιαστικά άλλου τύπου Ίμια είναι, προσπαθούν να δημιουργήσουν τετελεσμένα.

  29. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 17:24:32

    @29-Καλημερα και σε σενα

  30. Hellenic avatar
    Hellenic 28/04/2009 18:00:34

    @31-Δεν υπαρχουν "ανθρωποι των Τουρκων", υπαρχει φοβικο συνδρομο και ατολμια, τωρα ομως εδω που φτασαμε αυτα ειναι πολυτελειες. Επισης οι Ενοπλες Δυναμεις διοικουνται απο ικανους, δεν εχει σημασια η κομματικη τοποθετηση του καθενος, ειμαι σιγουρος οτι ολοι εχουν αισθηση του καθηκοντος και της αποστολης τους. Το 1996 ηταν η πολιτικη ηγεσια, η οποια στη Δημοκρατια ελεγχει τις Ε.Δ.,που επρεπε να παρει την κρισιμη αποφαση.

  31. Evros avatar
    Evros 28/04/2009 18:27:50

    Αν νομίζετε ότι απο το μπάχαλο του Ελληνικού κράτους έχει ξεφύγει ο Στρατός είστε γελασμένοι. Ίσα ίσα, επειδή είναι στο απειρόβλητο τα πράγματα είναι χειρότερα.
    Όι τούρκοι κανουν το παιχνίδι τους, εμείς πως τους αντιμετωπίζουμε;
    Πού ήταν ο στρατός στα Ιμια;
    Γιατί ακόμα η οργάνωση του στρατού είναι προσανατολοσμένη στον ¨εσωτερικό εχθρό¨;

  32. blue nile avatar
    blue nile 28/04/2009 18:54:31

    Hellenic ...περί στρτηγικής είμαι ημιμαθής...η ημιμάθεια μου μπορεί και να είναι χειρότερη της αμάθειας...υπηρέτησα για 20 μήνες τη μαμά πατρίδα στην ΠΑ...μου έχει μείνει απο συζητήσεις μου μς αξιωματικούς ότι με ισοπαλία η νίκη μας στον αέρα μπορείς να ανατρέψεις αρνητικές εξελίξεις και ισσοροπίες στη θάλασσα...με ήττα στον αέρα όμως τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα...

    Evros...γι'αυτό το μπάχαλο που αναφέρεις δεν φταίει τόσο ο στρατός όσο η εκάστοτε πολιτική ηγεσία...αυτή κομματικοποίησε το στράτευμα και ευθύνεται για μύρια άλλα κακά...μην ξεχνάμε ότι με τον ερχομό της μεταπολίτευσης ο στρατός έπρεπε διαρκώς να απολογείτε και να αποποιείτε το αμαρτωλό παρελθόν της χούντας...όσο για τα Ίμια δεν μπορούσε κανείς στρατιωτικός να κάνει αυτό που έπρεπε, δηλαδή να βαρέσει, χωρίς εντολή της πολιτικής ηγεσίας...για τα Ίμια πάλι, έτυχε εκείνες τις μέρες να βρίσκομαι κάπου στο Αιγαίο πολύ κοντά με το πεδίο κρίσης...ποτέ δεν θα ξεχάσω ότι την κρίσιμη νύχτα υπήρχε έκδηλη η ανησυχία...υπήρχε όμως η στωικότητα και η αξιοπρέπεια των νησιωτών ακριτών που αποστόμωνε όσους εξυμνούν την ανελευθερία και το φόβο ως αρετές...

  33. Νἰκος avatar
    Νἰκος 28/04/2009 18:57:51

    "η Τουρκία αμφισβητεί για πρώτη φορά κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας σε κατοικημένο έδαφος".

    Υπερβολες Παραγοντες, ελατε τωρα. αυτα μονο υπερπατριωτες τα λενε.
    Αφου εχουμε και διερευνητικες και μυστικες συμφωνιες για αποχη ! (μη γελατε παρακαλω) απο προκλησεις (μονο εκ μερους της Ελλαδας, εννοειται). Τωρα αντιλαμαβανομαι γιατι η Ελλαδα ειναι τοσο ψυυυυυχραιμη !
    Δηλαδη, τι θελετε; να μας αφορισουν συλλογικα (στο ονομα της φιλιας των λαων, ω υστατη θρησκεια) οι Τουρκακλειδηδες, Ρεπουσηδες και λοιποι εφιαλτες της νεας ταξης μας;

  34. Νἰκος avatar
    Νἰκος 28/04/2009 19:08:35

    Φιλοι Hellenic και blue nile, με την γαλαζοπρασινη αλιτ να εχει μπουχτισει απο το ετοιμο φαι (της ΕΕ)και σε συνδιασμο με την σαπιλα της ψευτοδιεθνιστικα μεταλλαγμενης και εφιαλτικης αριστερας θα εχουμε ΜΕΓΑΑΑΑΛΟ προβλημα. Τα ξενηλατα τσιρακια θα πεσουν πανω μας για "αλληλοκατανοηση" εν'οσω οι Τουρκοι θα ροκανιζουν απο κανενα νησι.
    Το ζητημα δεν ειναι το οποιο νησι αμφισβητουν, αλλα η συνολικη υποταγη καιμεταφορα κυριαρχιας, πρωτα η ουσιαστικη με αποκλεισμους και επιβολη της Ελληνικης "απουσιας" και μετα η θεσμικη. Και εν τω μεταξυ, κατα εκατονταδες χιλιαδες θα στοιβαζονται οι μουσουλμανοι (κυριως) λαθραιοι στα απεναντι παραλια και οι εν Αθηνησι επαγκελματιες ψυχουλες τυπου Αλαβανου κ.α. θα μας κατηγορουν για...ρατσισμο. Δηλαδη αν το σπιτι σου χωρα μονο 5 ατομα και εισβαλουν ξαφνικα 500, αν δεν τους θελεις θα σε κατηγορουν για... ελλειψη ανθρωπισμου και ως ρατσιστη αφιλοξενο οι ψυχοπαυεις μεταλλαγμενοι και οι αναρχοβλαμμενοι. Που καταντησαμε λοχια, που ελεγε παλιο τραγουδι.

  35. Νἰκος avatar
    Νἰκος 28/04/2009 19:21:14

    "Η περιοχή Αγαθονήσι- Φαρμακονήσι ανταποκρίνεται στις νέες τουρκικές απαιτήσεις διότι...είναι αποκομμένη από τον κυρίως εδαφικό κορμό της Ελλάδας και προσφέρεται για αεροπορικές επιχειρήσεις κυριαρχίας".

    Απο τακτικης αποψεως ειναι ευκολο να καταληφθει οποιοδηποτε νησι. Αλλα, ειναι απειρως δυσκολοτερο να κρατηθει, ειδικα οταν η Ελληνικη αεροπορια (αν δεν την εξουδετερωσουν οι εντος των τοιχων εφιαλτες) εχει απολυτη αεροπορικη κυριαρχια. Δυστυχως η προηγουμενη ιστορια μας (65-67, 74 κ.α.) λεει οτι θα βγαλουμε τα ματια μας μονοι παλι. κυταξτε τι γινεται τωρα για να αντιληφθειτε σε τι χαλι ειμαστε, ενω οι Τουρκοι παρ'ολο που εχουν απειρως μεγαλυτερα εσωτερικα προβληματα, (Κουρδικο ανταρτικο, κ.α.)εχουν σοβαρο κρατος και συνοχη γιατι δεν αφηνουν στα διεθνοφασιστικα κορακια να μολυνουν την κοινωνια με μπουρδες για χρησιμους βλακες.

  36. Σαος avatar
    Σαος 28/04/2009 19:41:23

    Ο στρατός κινδυνεύει να καταστραφεί από αποτάξεις έμπειρων στελεχών του επειδή ήρθαν καινούργια φρούτα (άπειρα και βυσματικά). Ξέρω τέτοιες περιπτώσεις και το μόνο που μπορώ να πω είναι πως όλη αυτή η κατάσταση δεν μου προκαλεί μόνο θλήψη αλλά και ανασφάλεια για τα "κεφάλια" που θα διοικούν το στράτευμα (και επομένως και εμένα γιατί είμαι ακόμα νέος για επιστράτευση) σε καταστάσεις που μπορεί να ζήσουμε στο μέλλον. Το άρθρο δεν νομίζω πως έχει κάποια σκοπιμότητα. Το τι λέει ένας ε.α. αξιωματικός είναι λιγότερο σημαντικό από κάτι που θα πει κάποιος εν ενεργεία. Το θέμα είναι ότι πολλοί μιλάνε με ορίζοντα τους επόμενους μήνες, μέσα στο καλοκαίρι ή το φθινόπωρο οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για σοβαρές αγορές. Άντε το πολύ πολύ να μπορέσουν να παραλάβουν πυρομαχικά για τα γυμνά (από άποψη πυρομαχικών) Leopard 2 HEL...

  37. Νἰκος avatar
    Νἰκος 28/04/2009 20:58:37

    Γραφει ο Γ. Δελαστικ στο Εθνος,

    "η Ισλανδία ήταν από τις πρώτες χώρες στον κόσμο που ήδη από το 1976 επεξέτεινε την αποκλειστική οικονομική της ζώνη στη θάλασσα στα 200 (!) μίλια. Αυτό οδήγησε σε πολιτική σύρραξη με τη Βρετανία και έν τινι μέτρω και σε... πολεμικά επεισόδια, όπου οι ατρόμητοι Ισλανδοί ψαράδες με τις μηχανότρατες αντάλλασσαν πυρά (!) με πολεμικά πλοία των Αγγλων, μέχρις ότου το Λονδίνο υποχρεώθηκε να υποχωρήσει κάτω από την παγκόσμια κατακραυγή και έτσι ο «πόλεμος του μπακαλιάρου», όπως είχε τότε αποκληθεί, έληξε με νίκη!!! της Ισλανδίας επί της Βρετανίας".

    Μπορει κανεις να μου εξηγησει πωε γινεται η ΙΣλανδια να επεκτεινει τα χωρικα της σε ...200! μιλια και η Ελλαδα να μην μπορει ουτε ενα τουρκικο αεροπλανο να ριξει οταν πετα πανω απο κατοικημενες !!!! Ελληνικες περιοχες;

    Πως υποχρεωθηκε το Λονδινο να υποχωρησει στη ..υπερδυναμη Ισλανδια; Τι μυστικο κρυβει;

  38. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 21:04:29

    εσείς λέτε πολιτικά, εγώ φαντασιώνομαι πολλά F22 και F35, με τα υποστηρικτικά τους, αλλά που... θα μείνουμε με τις μηχανότρατες νέων ευρωπαϊκών προδιαγραφών, ούτα καν τα παραδοσιακά τα δικά μας.

  39. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 28/04/2009 22:53:29

    Όπως όλοι βλέπετε μέχρι και ο Αρχαιοπτέρυγας που ξέρει από κατευθυνόμενες διαφημίσεις (PIGS-spreads-ΔΝΤ και τελικά δανεισμός με επαχθείς όρους Δεκ.08) συμφωνεί μαζί μου για την αγορά νέων όπλων (βλ. 16).
    Ευτυχώς που ο Καραμανλής κάνει άλλου είδους πολιτική, όπως σωστά επισημαίνουν οι ΦΑΚΤΟΡΕΣ στο άρθρο τους με τίτλο"
    Μεσολάβηση Καραμανλή ζήτησε ο Πούτιν", που σβήστηκε πριν τελειώσω το κείμενο.

    factorx: τι μηχάνημα σας έχουν δώσει στην Ρηγίλλης; Ουτε εγώ δεν με παρακολιουθώ τόσο ... γρήγορα.

  40. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 28/04/2009 22:55:25

    Το άρθρο που σας έλεγα!!!
    Γιατί ΦΑΚΤΟΡΑ το κατέβασες????


    factorx: ΤΟ κατέβασα γιατι έπρεπε να το ανανεώσω με νεότερες πληροφορίες. Και το ξανανέβασα. Τι έχεις να πεις τωρα;

  41. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 23:08:42

    ΣΚΑΙς χωρίς να ξέρω ακριβώς τι θες να πεις, χαίρομαι που φιλτράρεις.

    Πολλά για τα ΠΙΓΚΣ κλπ τα έχω πει και εγώ. Εχουν ανεβει τα spreads, αλλά που να το καταλάβεις. Δες τις ληκτότητες, τα maturities. Δανειζόμαστε short, για να κάνουμε fund long. Αυηξάνουμε την επικινδυνότητά μας. Το ΔΝΤ είναι για τριτοκοσμικές χώρες. Η πειθαρχία του ΔΝΤ είναι αυτή που μας λένε ευγενικά ότι θα πρέπει να έχουμε. Κι ας τον πάμε στο μουσείο Ακρόπολης.

    Ψάξτο λίγο, 3ετή, 10ετή, έχουν κάποια διαφορά...

  42. Diplomatis avatar
    Diplomatis 28/04/2009 23:33:56

    Λοιπόν παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε ένα ένα τα θέματα.
    1. Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν έχει και ουδέποτε είχε την ανάγκη για εξοπλισμούς. Η Τουρκία με την επιθετική της πολιτική έχει οδηγήσει την Ελλάδα σε έναν αγώνα εξοπλισμών, καταστώντας την μια από τιο πιο σημαντικές δυνάμεις στον κόσμο.
    2. Η προσοχή της Ελλάδος πρέπει να εστιαστεί στο μειονοτικό ζήτημα της Θράκης. Αν πάρει κάποιος και χαράξει μια γραμμή σε ένα χάρτη γεωγραφίας από τη Θράκη εώς κάτω το Αιγαίο, θα δεί ακριβώς τη ζώνη που διεκδικούν οι Τούρκοι από την Ελλάδα. Αν το μειονοτικό ζήτημα λυθεί, οι Τούρκοι δεν θα έχουν κανένα πλέον έννομο δικαίωμα να παραβιάζουν το FIR της Ελλάδας και θα μπορούν να οδηγηθούν στη Χάγη. Σήμερα, βάσει της διεθνούς νομοθεσίας, αυτό δεν είναι εφικτό, διότι η Τουρκία έχει έννομο δικαίωμα να διασφαλίσει τα δικαιώματα της μειονότητάς της στην Ελλάδα, οπότε βρίσκει το παραθυράκι για τις προκλήσεις της και τις μελλοντικές της αξιώσεις στο Αιγαίο.

    Διπλωμάτης

  43. parsifal avatar
    parsifal 28/04/2009 23:45:52

    Πολύ καλά τα λέτε κ. Ταξίαρχε... Τι δέον γενέσθαι ομως? Πέραν των διπλωματικών και αλλων επιπλοκών, οι συνεχείς υπερπτήσεις λειτουργούν ως "ferret missions" Ηλεκτρονικού Πολέμου, ωστε να καταγραφούν στις τράπεζες απειλών των συστημάτων ESM - ECM των Μογγόλων χαρακτηριστικά, συχνότητες, PRF κ.α. των σταθμών αναφοράς και αεράμυνας, στην ουσία η ηλεκτρονική διάταξη μάχης (EOB)της χώρας μας στα νησιά...Την ημέρα Η θα ειναι ευκολη λεία για τα Harpys και τα αεροσκάφη "SEAD" ενω εμείς θα συζητούμε ...για το σύστημα αυτοπροστασίας των F-16, τυφλών και κουφών, κάπως σαν τα Leo χωρίς πυρομαχικά...
    Πως θα σας φαινόταν σαν ιδέα ο ορισμός μιας "ζώνης απαγορεύσεως πτήσεων" στην επίμαχη περιοχή (μη ονoμαστικά αναφερόμενες νήσοι / νησίδες στην συνθ. της Λωζάννης)? Οχι με λόγια ομως: ADATS, ZSU -23 και Hawk στα μικρά νησιά και Patriot σε Σάμο - Κώ.

  44. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 28/04/2009 23:59:42

    @42 ΦΑΚΤΟΡΑ δύο μόνο πράγματα
    1. Η διαφορετική 'αποψη δεν προέρχεται αναγκαστικά από την Ρηγίλλης. Εσύ γράφεις για λογαρισμό τίνος??
    2. Άλλο αυτό που έγραψες και άλλο αυτό που τελικά εμφάνισες. Το ένα είναι ωδή για τον Καραμανλή και το άλλο αφήνει υπονοούμενα μέχρι και για την Siemens και για πυρηνικά εργοστάσια μιλάς... δηλαδή μελάνι κανονικό!!! Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβεις τα δημοσιογραφικά τερτίπια!!!!

  45. Factorx avatar
    Factorx 29/04/2009 00:05:56

    @ΣΚΑΙς. Όταν μια είδηση εξελίσεται την αλλάζουμε. Και δεν θεωρούμε ευαυτούς αυθεντίες για να επιμένοθμε οταν κάνουμε λάθος. Τωρα, οι ερμηνειες σου ειναι επιπέδου δημοτικού και προσβάλουν την κοινή νοημοσύνη. Αφου ακόμα και τις καθαρές ειδήσεις τις θεωρείς δημοσιογραφική ερμηνεία. θα σε συμβούλευα λοιπόν να διαβάζεις άλλο σαιτ επειδη εδω μεσα μπορεί να πάθεις εγκεφαλικό μπλακ αουτ και δεν θέλω το κρίμα στον λαιμό μου.

  46. Νἰκος avatar
    Νἰκος 29/04/2009 00:08:49

    @45, parsifal καλα να εισαι. Γελασε ο καθε πικραμενος (ο σαρκασμος δεν στρεφεται εναντιον σου, τουναντιον). Εδω δεν μπορουν να ριξουν τουρκικο αεροπλανο που ΠΕΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΤΟΙΚΟΙΜΕΝΕς ΠΕΡΙΟΧΕΣ, θα κανουν υψηλη στρατηγικη, brinckmanship στην "ανωτερη" γλωσσα ντε.

    Αχα χαχαχαχαχαχα ! καλα να εισαι. Γελασε και το χειλακι μας το πικραμενο.

  47. Νἰκος avatar
    Νἰκος 29/04/2009 00:11:49

    Και το πιο ωραιο “ζώνης απαγορεύσεως πτήσεων”.

    Απαγορευσεως για ποιους; Το αντιστροφο δεν ισχυει τωρα; Ιδου η αποδειξη: Μπορω να παω να υψωσω την Ελληνικη σημαια στα Υμια σημερα;

    Αν οχι, γιατι;

    Απλα ερωτηματα απλου πολιτη της Τεμπελλαδας.

  48. blue nile avatar
    blue nile 29/04/2009 01:28:50

    ...τώρα που το ξανασκέφτομαι νομίζω ότι όλο το ανατολικό Αιγαίο μπορεί να περάσει στην Τουρκία χωρίς να ανοίξει ρουθούνι...σκεφτείτε το παρακάτω σενάριο...λόγω της δεδομένης οικονομικής αδυναμίας του ελληνικού κράτους παραμελούνται όλα τα νησιά...σταματούν οι επιδοτήσεις και πλοία και αεροπλάνα μεταφοράς ανθρώπων και αγαθών οπότε σταματά η σύνδεση των νησιών με τη στεριά...οι Τούρκοι εκμεταλεύονται προς όφελος τους τη κατάσταση και δημιουργούν ακτοπλοικές συνδέσεις με όλα τα νησιά και μάλιστα δωρεάν...γιατρό να θέλεις , ταξιδι αναψυχής , μόρφωση , αγορές όλα στον απέναντι...στη λάθος μεριά...ύστερα ώς ώριμο φρούτο θα δείτε να κυματίζουν στα νησιά σημαίες με την ημισέληνο...και όλα αυτό επειδή οι πολιτικοί μας ταγοί συναγωνίζονται για το ποιος θα κλέψει περισσότερο...ενώ το κράτος βουλιάζει όλα και πιο βαθιά όλο και πιο γρήγορα...στις 20 του τρέχοντος ο φάκτορας έγραφε : Καταλάβετέ το: Η διαφθορά μας ακουμπάει πλέον την εθνική μας ανεξαρτησία ... δίκιο είχε...

  49. blue nile avatar
    blue nile 29/04/2009 01:30:07

    ...πέστε μου ότι έχω ζωηρή φαντασία μήπως κοιμηθώ το βράδυ γιατί με τη σκέψη μου τρόμαξα...

  50. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/04/2009 02:19:42

    diplomatis@44
    Λύση τού μειονοτικού με τον τρόπο που το έλυσε η Τουρκία σε Πόλη, Ίμβρο, Τένεδο;
    Εδώ εμείς πουλάμε σε Τούρκους τη γη μας.
    "Μαζικές αγορές εκτάσεων και κτιρίων στη Θράκη
    Το σχέδιο «Δούρειος Ίππος» για την ανοχύρωτη περιοχή χρηματοδοτείται από το τουρκικό προξενείο
    [http://www.paron.gr/v3/new.php?id=27735&colid=37&catid=42&dt=2008-05-18%200:0:0]"

    Και by the way, υπάρχει τουρκική διεκδικητικότητα;
    Εμείς γιατί δεν διεκδικούμε την επιστροφή της Ίμβρου και της Τενέδου;
    Των κατοίκων και των περιουσιών;

  51. parsifal avatar
    parsifal 29/04/2009 12:43:53

    @48, Nikos : Ορθώς σαρκάζεις, αλλά η κουβέντα αφορά "άλλαγή στρατηγικής" οπως λέει ο κ. Ταξίαρχος.Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν αναφέρεται η πρόταση περι Ζ.Α.Πτήσεων. Τώρα, το οτι οι αμβλύνοες, προσοδοθήρες κυβερνώντες και μέλλοντες κυβερνώντεςί ειναι ανίκανοι να το πράξουν ειναι επίσης γεγονός, αλλά ειναι λύση η παραδοχή ? Η εγκατάσταση των προτεινομένων ΑΑ συστημάτων ειναι "χαμηλής εντάσεως" κίνηση,(ξεφεύγει ομως απο την λογική "ξέφραγο αμπέλι") αλλά η συστηματική χρήση των RADAR εγκλωβισμού θα δημιουργούσε μια κάποια αποτροπή και ενδεχομένως θα πίεζε και τους "συμμάχους" να αναμειχθούν πρός αποφυγήν περιπλοκών που δεν τις χρειάζονται αυτήν την στιγμή στην περιοχή...Συμφωνώ οτι μάλλον δεν εχομε balls ουτε και για μια τέτοια καθαρά "αμυντική" κίνηση... Εως πότε ?