#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2008 02:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλαγή λιμναίων συνόρων με τα Σκόπια;

Την περασμένη Δευτέρα έγινε νομαρχιακό συμβούλιο στο Κιλκίς και ο σύμβουλος της πλειοψηφίας και πρώην αντινομάρχης Νικόλαος Ορφανίδης, κατέθεσε το ψήφισμα που ακολουθεί. Το ψήφισε η πλευρά Συμπιλίδη (γνωστός και ως ανατροπέας του ακατονόμαστου) και η πλειοψηφία της ΝΔ είπε ότι θα επανέλθει θετικά αν αληθεύει το δημοσίευμα. Οι σύμβουλοι του ΠΑΣΟΚ τα καταψήφισαν, όπως και ένας του ΚΚΕ «

Την Κυριακή 22-6-2008, μια ημέρα μετά τον εορτασμό της απελευθέρωσης της πόλης του Κιλκίς από τους Βουλγάρους κατά τον Β Βαλκανικό πόλεμο, η εφημερίδα ‘ΠΑΡΟΝ’ δημοσίευσε άρθρο σύμφωνα με το οποίο το Ελληνικό Κράτος δεν έκανε χρήση του διεθνούς δικαιώματός του για επέκταση των λιμναίων συνόρων του στις λίμνες Πρεσπών και Δοϊράνης μετά την διάλυση της Γιουγκοσλαβίας, με αποτέλεσμα τα 2/3 των υδάτων να παραμένουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ στην πλευρά του κράτους των Σκοπίων! Το άρθρο υποστηρίζει ότι σύμφωνα με τη διεθνή νομολογία, το μεγαλύτερο σε έκταση κράτος παίρνει τα 2/3 των υδάτων και το μικρότερο το 1/3.Με την διάλυση της Γιουγκοσλαβίας έπαψε να ισχύει αυτό και η Ελλάς είναι τώρα το μεγαλύτερο σε έκταση κράτος. Εμείς ως νομαρχιακό συμβούλιο Κιλκίς – με βάση πάντα το δημοσίευμα και τη διεθνή νομολογία που επικαλείται- καταδικάζουμε την ολιγωρία των Ελληνικών κυβερνήσεων και απαιτούμε από το Ελληνικό Υπουργείο των Εξωτερικών να προβεί στις ενέργειες εκείνες που θα διεκδικούν τα συμφέροντα των κατοίκων της ακριτικής περιοχής μας.Απαιτούμε να προχωρήσετε στις νόμιμες ενέργειες.» 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. συμβολαιογράφος avatar
    συμβολαιογράφος 28/06/2008 02:34:29

    οχι, ισχύει η χρησικτησία

  2. rs avatar
    rs 28/06/2008 09:16:41

    Γεγονός είναι οτι σ' αυτήν την χώρα δεν θα ...πλήξουμε ποτέ!!!!!

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/06/2008 09:17:08

    Είστε προκλητικοί εθνικιστές προβοκάτορες!!!
    :P .
    .
    .

  4. exorcist avatar
    exorcist 28/06/2008 11:32:18

    Μωραίνει Κύριος, όν βούλεται απωλέσαι.
    Και το νησάκι στους κληρονόμους του Αλή-Πασά!

  5. isnogood avatar
    isnogood 28/06/2008 11:46:29

    Συμβολαιογράφε, όπως ισχύει και στην Κύπρο ένα πράμα, εδώ και 30 χρόνια...
    Χρησικτησία!

  6. slipknot avatar
    slipknot 28/06/2008 14:20:40

    ορεξη εχουνε...

    τι εγινε βαλανε στο ματι τα "πετρελαια" της λιμνης?

    ε, ρε σφαλιαρες που θελουν μερικοι καλοκαιριατικα

  7. Αρμός avatar
    Αρμός 28/06/2008 15:24:05

    Φυσικά, να ενωθούν τα εδάφη στα οποία σήμερα κατοικούν σχεδόν αποκλειστικά Αλβανοί.

    Κι εμείς έτσι δεν φτιάξαμε το σύγχρονο ελληνικό κράτος;

    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κοιτάμε το συμφέρον μας, ώστε να στηρίξουμε τους Αλβανούς και να πάψουν να κοιτάνε προς Τουρκία μεριά. Να πάρουν εκείνοι Κόσοβο και δυτικές περιοχές ΠΓΔΜ, να πάρουμε εμείς πίσω τη Βόρεια Ήπειρο, όπως θα έπρεπε να είχε γίνει και άσε τους άλλους να κουρεύονται. Έτσι, δε θα τα έχουν καλά με καμιά χώρα της περιοχής και θα είναι ένα μικρό κρατίδιο! Να σου πω εγώ μετά, βάζουν μυαλό, που μου θέλουν πλατείες Φιλίππου Β΄και τα λοιπά;

  8. thief42 avatar
    thief42 28/06/2008 19:33:10

    Πάντως πρέπει να υπάρχουν και πρακτικά προβλήματα στην αλλαγή συνόρων, γιατί αυτή τη στιγμή ταιριάζουν καλά με τα χερσαία.

    Παρεπιμπτώντος, τα λιμναία σύνορα υποτίθεται ότι σηματοδοτούνται από μία επιπλέουσα σημαδούρα, η οποία όμως εδώ και αρκετό καιρό έχει ξεσύρει προς την ελληνική μεριά, με αποτέλεσμα τα σύνορα να φαίνονται ακόμα μικρότερα απ'ότι είναι. Βέβαια κανείς δεν το υπολογίζει αυτό, αλλά είναι ενδεικτική της νοοτροπίας που έχουμε στο θέμα

  9. exorcist avatar
    exorcist 29/06/2008 12:14:26

    Τη λίμνη Λόχ-Νέςς την εγακαταλείψαμε οριστικά στους Σκωτσέζους; Τα τέρατα και τα σημεία είναι μόνον δικά μας. Όπως ο λίμνη "Κορώνεια" και σχετικές Κοινοτικές ενισχύσεις γαι τη σωτηρία της, άς πούμε.
    Ουαί ημίν Γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί. Πατρίδα σας είναι ο λογαριασμός σας στην Ελβετία, έθνος σας τα απανταχού λαμόγια.

  10. exorcist avatar
    exorcist 29/06/2008 13:45:29

    @ Αρμός (June 28th, 2008 at 3:24 pm):
    Άν έχεις περάσει ποτέ από το Μενίδι, άν έχεις διασχίσει την Εύβοια, Κορινθία και Μεγαρίδα, κι άν έχεις ακούσει τι γλώσσα μιλούν οι παλιοί στα μέρη αυτά, εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι θα γίνει και μ' αυτά τα μέρη.
    Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι, και πάλι.

    Ή, άν δεν σας αρέσουν τα χριστιανικά:
    Των οικιών υμών εμπιμπραμένων, υμείς άδετε (δεν κοιτάμε τα χάλια μας, που θέλουμε να παίξουμε και τον Κλαούζεβιτς).