#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2010 20:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλάξαμε, βουλιάζουμε, θα πνιγούμε;;;






Πάνω από τα μισά χρόνια της έως τώρα ζωής μου παρακολουθώ την πολιτική ζωή της χώρας από καθαρή... διαστροφή!
Πάρα πολλές φορές  όλα αυτά τα χρόνια έχω αναρωτηθεί κατά πόσον πραγματικά πιστεύουν πολλοί από τους πολιτικούς μας αυτά που λένε.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιων πολιτικών είναι ο ΓΑΠ και η κυβέρνησή του.

Από τις 100 πρώτες κιόλας μέρες της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ απέκτησαν το προσωνύμιο “παιδική χαρά”. Προφανώς γιατί από νωρίς φάνηκε ότι “έπαιζαν” με νέους νόμους αλλά και έκαναν πολλές “κωλοτούμπες” σε ότι έταζαν προεκλογικά.

Τώρα παίζουν κάτι μεταξύ κολοκυθιάς και σπασμένου τηλεφώνου.

Η ιστορία με τις δηλώσεις Γιούνγκερ περί διεφθαρμένης χώρας πήρε διαστάσεις γιατί το ΠΑΣΟΚ θεώρησε ότι μπορεί να το χρεώσει στον Καραμανλή.
Αν το είχαν σκεφτεί λίγο περισσότερο και αν ο Παπακωνσταντίνου δεν είχε μιλήσει (αλήθεια αυτός γιατί ανακατεύτηκε;) θα είχε περάσει απαρατήρητο και δεν θα χρειαζόταν τώρα τόσος αγώνας για να πείσουν τον κόσμο ότι είναι “μαγκιά” να βγάζεις τα άπλυτά σου στη φόρα γιατί λες αλήθεια!!!

Ύστερα έχουμε και την ιστορία του μνημονίου. Οι μεν λένε θα βγούμε το 2014, οι δε λένε "δεν θα μπορέσετε, να σας δώσουμε παράταση πενταετίας, δεκαετίας, ότι θέλετε"...
Τελικά με τα σημερινά δεδομένα και με το να μην φαίνεται φως στην άκρη του τούνελ, κανένας δεν μπορεί να πει πότε θα βγούμε από το μνημόνιο!
Ούτε λίγο, ούτε πολύ ετοιμάζονται να χτυπήσουν χαρμόσυνες καμπάνες όταν με το καλό βγούμε στις αγορές μόνοι μας για να ...δανειστούμε!

Πραγματικά το πιστεύουν;;;
Πραγματικά θα το θεωρήσουν επιτυχία;;;

Κυρίες και κύριοι της κυβέρνησης.

Δυστυχώς πολύς κόσμος σας πίστεψε προεκλογικά και με βάση τα μεγάλα σας λόγια και τα όσα τάζατε,  σας ψήφισε.

Είπατε “αλλάζουμε ή βουλιάζουμε” και ο κόσμος διάλεξε να αλλάξει.

Το θέμα είναι ότι τώρα βλέπει ότι παρά ταύτα βουλιάζει.

Βουλιάζει στην ύφεση, βουλιάζει στην ανεργία, βουλιάζει στα χρέη, βουλιάζει στην μιζέρια, βουλιάζει στην κακομοιριά...

Κυρίες και κύριοι της κυβέρνησης.

Αλλάξαμε, βουλιάξαμε και τώρα κοντεύουμε να πνιγούμε!
Για εκεί μας πάτε!

Σταματήστε τα παιχνίδια ... αν μπορείτε!
Κυβερνήστε ... αν μπορείτε!

Καταλάβετε επιτέλους ότι οι δηλώσεις σας δεν σταματάνε στα σύνορα γιατί δεν έχουν διαβατήριο!
Καταλάβετε επιτέλους ότι έτσι όπως κάνατε τα πράγματα δεν χωράει πια η γνωστή σας μικροπολιτική μπουρδολογία!

Φορολογήσατε τα πάντα χωρίς να πιάσετε την φοροδιαφυγή.
Αυξήσατε τον ΦΠΑ χωρίς να ελέγξετε πρώτα την ακρίβεια στην αγορά.
Η διαφθορά που κατήγγειλε τόσο έντονα ο ΓΑΠ ζει  και βασιλεύει.




Με λίγα λόγια, χωρίς να βελτιώσετε τίποτα
χειροτερέψατε τα πάντα!


Και ενώ ο κόσμος πνίγεται εσείς ασχολείστε με το κάπνισμα, το ενεργειακό πιστοποιητικό των κτηρίων, στην πράσινη ανάπτυξη, τις πράσινες θέσεις εργασίας, την πράσινη οικονομία και τα ...πράσινα άλογα!

Κυρίες και κύριοι.

Πάρτε απόφαση τι είστε!

Αν είστε κυβέρνηση με πρόγραμμα, στόχους και αρχές για το καλό του τόπου... κυβερνήστε!

Αν όμως είστε “παιδική χαρά” χωρίς να καταλαβαίνετε από που σας έρχονται τα προβλήματα και που θα βρείτε λύσεις... πηγαίνετε να παίξετε αλλού!


Αν δεν μπορείτε αφήστε να κυβερνήσει κανένας άλλος που μπορεί...

κατά προτίμηση πριν πνιγούμε!

Απλή κοινή λογική..

http://koinos-topos.blogspot.com/2010/10/blog-post_12.html#ixzz12AJqxbdu


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 21:11:10

    Εμ, καλά, αλλά υπάρχει και κάνας άλλος στην παρούσα στιγμή που να θέλει να μας κυβερνήσει;

    Εγώ μόνο το ΔΝΤ και την Τρόϊκα βλέπω πρόθυμους να μας κυβερνήσουν.
    Κάνας άλλος από τους δικούς μας εδώ, θέλει άραγε ή ...;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • neotera avatar
      neotera @ Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 21:20:01

      Πολύ σωστά ! Ηγέτες Ελληνες δεν φαίνονται, μόνον εχθρούς ορκισμένους του λαού που προσφέρονται να μαζεύουν τα χαράτσια για λογαριασμό των ξένων.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 21:29:11

      Θράκα εγώ θέλω ρε γμτ αλλά γραβάτες δεν έχω και φοράω όλο εκείνα τα "f*ck you" μπλουζάκια και θα τους τρομάζω...

      Πες μια καλή κουβέντα για μένανε...

      btw

      "Με λίγα λόγια, χωρίς να βελτιώσετε τίποτα
      χειροτερέψατε τα πάντα!"

      θΕΕΙΚΗ ΑΤΑΚΑ!!!

      • καινός avatar
        καινός @ tsilivithras 13/10/2010 11:18:11

        μα, δεν χρειάζονται γραβάτες πια! Ο Παπ/νου, δεν είχε πάει με σακίδιο πλάτης;
        Η άλλη η Μπιρμπίλο, το ίδιο!


        Οι αντιεξουσιαστές στην εξουσία, ίσα ίσα που με μπλουζάκι F-U μπορεί να σε κάνουνε και αντιπρόεδρο της κυβέρνησης!


        Ο πάγκαλος απειλείται από τον Τσιλιβήθρα, χοχοχο!!!

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 21:41:20

      Δεν χρειάζεται κυβερνήτης. Κληρωτός πρωθυπουργός που θα αλλάζει κάθε εβδομάδα.

  2. tony avatar
    tony 12/10/2010 21:23:19

    Θα πνιγούμε, είναι σίγουρο, μας αξίζει.
    Οπότε δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ tony 12/10/2010 21:30:39

      Εγώ ούτε να πνιγώ θέλω, ούτε πιστεύω πως μου αξίζει κιόλας.

      Και έχω την ίδια γνώμη, για πολλούς άλλους.
      Μα πάαααααααρα πολλούς.

      Οποιος πιστεύει ότι έχει ευθύνη γι' αυτό που γίνεται, ας την αναλάβει. Αντρίκια και παλληκαρίσια.

      Μια και έχουμε ξεμείνει από υπεύθυνους για το χάλι μας...

      Αλλά, παρακαλώ, μην την μοιράζετε την ευθύνη, όποιος νομίζει ότι την έχει, και με μας, που δεν φταίμε.

      Εμείς που δεν φταίξαμε, έχουμε άλλη γνώμη.
      Εντελώς.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • καινός avatar
      καινός @ tony 13/10/2010 11:19:25

      speak for yourself :)

      Δεν φάγαμε μαζί τα λεφτά,
      δεν θα πνιγούμε όλοι μαζί,

      Οι συλλογικότητες τελείωσαν φίλε μου !

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 21:33:53

    Τσιλιβίθρα

    Δεν έχω γραβάτες. Με στενεύουνε (λολ).
    Με δανεική παντρεύτηκα.

    Αλλά άμα είναι να σε δω υπουργό, θα μπω στα έξοδα (μου τα δίνεις μετά εσύ, ξέρεις...)

    Πα να πάρω δυο, μια για σένα μια για μένα.

    Ο Strange τα βρίσκει βέβαια πολύ σπορ αυτά τα ντυσίματα. Αυτός μονίμως με φράκο κυκλοφοράει.

    Θραξ Αναρμόδιος

  4. Dyer avatar
    Dyer 12/10/2010 22:35:16

    Πάντως ο Γιούνκερ με τις δηλώσεις του έβαλε μια πολύ καλή υποψηφιότητα.
    Βέβαια ο Cohn-Bendit είναι το φαβορί.
    Άραγε γιατί αυτά δεν τα ακούμε από Έλληνες πολιτικούς;
    Τα έχουν πάρει όλοι από τις πολυεθνικές;

  5. BlueSky avatar
    BlueSky 12/10/2010 23:02:42

    Τι έλεγε το παιντί προεκλογικά με σηκωμένα μανίκια; ''Πάμε'', να σας ρημάξω''.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/10/2010 07:21:51

    Σχετικά με το θέμα που έθεσε ο Θράκας για το αν βλέπουμε κανέναν να θέλει να κυβερνήσει. Συμφωνώ ότι ούτε ο Σαμαράς δείχνει να βιάζεται. Άλλωστε, μας το είπε και αρκετά καθαρά στη ΔΕΘ ότι δεν βιάζεται.

    Νομίζω όμως ότι αυτο που προσπαθεί να κάνει είναι να κερδίσει τους πάντες πριν κυβερνήσει. Κακά τα ψέματα, έτσι όπως είναι η χώρα δεν μπορεί να κυβερνηθεί από τη δεξιά. Αποδείχθηκε και επί Καραμανλή το ξέραμε κι από πριν. Χρειάζεται να σπάσουν οι συνεκτικοί δεσμοί της χώρας με το ΠΑΣΟΚ, ίσως και να διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ για να μπορέσει να κυβερνηθεί η χώρα από το κόμμα της δεξιάς. Όχι για να γίνει η δεξιά κυβέρνηση, αλλά για να κυβερνήσει. Ο Σαμαράς απέδειξε ότι έχει και πολιτικό και ιδεολογικό πρόγραμμα για την επικράτηση του και, μην ξεχνούμε ότι στο βάθος του μυαλού του πιθανότατα πότε δεν σταμάτησε να υπάρχει η ιδέα της υπέρβασης.

    Ζούμε μια δραματική μετάλλαξη του ΠΑΣΟΚ, που δεν θα μπορέσει να τη σηκώσει ο κόσμος. Θυμάμαι τον εαυτό μου να υποστηρίζει την ανάλγητη πολιτική Μητσοτάκη το 1990-92 με την ίδια ζέση που την υποστηρίζουν τώρα ο mitsosms και άλλοι που σίγουρα τότε κατακεραυνώναν τον σήμερα φιλο τους Μητσοτάκη. Όμως τελικά μείναμε μόνοι γιατί η λαϊκή ψυχή δεν μπορεί να συμβιβαστεί με αυτή την αναλγησία.

    Ο Σαμαράς ζητάει να πάρει τη λαϊκή ψυχή με το μέρος του. Θα τα καταφέρει, αρκεί να ξεπεράσει το εμπόδιο που λέγεται παλιά Νέα Δημοκρατία.

  7. CONVOY avatar
    CONVOY 13/10/2010 19:06:28

    Φίλε Επώνυμε,
    Θαυμάζω την αισιοδοξία σου. Να ' ξερες πόσο θα ΄θελα να πιστευω κι εγώ σε κάποιον !!! Δυστυχώς όμως αν ήταν ο Σαμαράς Κυβέρνηση τώρα θα ήσουν σε δύσκολη θέση και θα ' πρεπε να απολογηθείς γιατί απλά θα έκανε ακριβως ό,τι κάνει ο ΓΑΠ και ίσως θα ήταν και χειρότερα με την κόρη (Ντόρα) να του βάζει τρικλοποδιές. Γι' αυτό χαλάρωσε και μην ελπίζεις ... Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει ...