26/09/2009 03:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλάζει τακτική το ΠΑΣΟΚ



Κάτι τρέχει εκεί στην οδό Ιπποκράτους και στο ΠΑΣΟΚ αφού κάποιοι έχουν αρχίσει να μαζεύουν τα περί συντριπτικής νίκης και ισχυρής αυτοδυναμίας. Οι γνωστοί παπαγάλοι, πράσινοι αυτή τη φορά, έχουν ξεκινήσει ένα αγώνα δρόμου να πείσουν ότι το τελευταίο χαρτί της Νέας Δημοκρατίας είναι οι φήμες περί των δημοσκοπήσεων που δίνουν κλείσιμο της ψαλίδας και μη αυτοδυναμία.

Ήδη στο ΠΑΣΟΚ, οι πληροφορίες μας λένε ότι επεξεργάζονται δύο σενάρια: Αυτό της «μαζεμένης» νίκης που δεν θα δώσει 150 βουλευτές και το σενάριο της αυτοδυναμία των 151-153 βουλευτών.

Στην πρώτη περίπτωση, λένε οι παπαγάλοι, θα επιδιωχθεί συνεργασία με ΣΥΡΙΖΑ ή Οικολόγους (αν μπουν στη Βουλή) και αν δεν προκύψει τίποτε να πάμε σε εκλογές μέσα σε 40 ημέρες.

Το δεύτερο σενάριο θα θυμίζει κάτι από... Νέα Δημοκρατία όπου με την πρώτη στραβή η οριακή αυτοδυναμία θα φαντάζει με γυαλί έτοιμο να σπάσει. Άλλωστε ο Βενιζέλος και οι Βενιζελικοί δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον Γ. Παπανδρέου. Στην περίπτωση αυτό ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ, λένε τα σενάρια θα πάει σε νέες εκλογές την άνοιξη με αφορμή την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας.

Το γεγονός, πάντως, ότι έχουν αρχίσει να γίνονται νέοι σχεδιασμοί στο επιτελείο του ΠΑΣΟΚ, δείχνει πως κάτι έχει αλλάξει τις τελευταίες δύο ημέρες.

Η στήριξη του Τσίπρα και των Οικολόγων με συνεχείς αναφορές και εμφανίσεις στα κανάλια, οι διαρροές περί πίεσης του ΛΑΟΣ από τη ΝΔ και η υπόθεση της τρομοκρατίας έχουν αλλάξει, έστω κι ελαφρά τις ισορροπίες. Κάποιες δημοσκοπήσεις που έχουν τα κόμματα δείχνουν ότι όλα είναι ρευστά σε ότι αφορά τη διαφορά των δύο κομμάτων και την αυτοδυναμία. Γι’ αυτό και ο Γιώργος Παπανδρέου έχει αρχίσει να μιλά για ψήφο «πόρτα – πόρτα» και αγώνα διαρκείας.

Φοβούνται ότι την τελευταία εβδομάδα θα ανακάμψει ο Κ. Καραμανλής, θα αυξηθεί η συσπείρωση και το παιχνίδι μπορεί να γίνει ντέρμπι. Μην εκπλαγείτε, λοιπόν, αν δείτε δημοσιεύματα σε εφημερίδες που θα δίνουν όλα τα σενάρια και τις πιθανές εκδοχές της νίκης του ΠΑΣΟΚ.

 

Και κάτι ακόμη: Δεν σας φαίνεται περίεργο που κανάλια όπως το Mega κατά κύριο λόγο, έχουν ξεκινήσει μια εκστρατεία στήριξης του σχεδίου της ΝΔ να φαίνεται ο Καρατζαφέρης ψαλιδισμένος και ο ΣΥΡΙΖΑ με τους Οικολόγους να δείχνουν πιο ισχυροί και έτοιμοι να μπουν στη Βουλή; Επίσης, το γεγονός ότι παίζουν για πολλή ώρα στα δελτία τους την υπόθεση της τρομοκρατίας, η οποία δεν είναι και του επιπέδου 17 Νοέμβρη μήπως έχει να κάνει με την προσπάθεια επαναπατρισμού των παραδοσιακών δεξιών νοικοκυραίων από τον Καρατζαφέρη πίσω στο μαντρί της Ρηγίλλης.

 

Άλλωστε, τους μεγαλοεκδότες και μεγαλοεργολάβους που είναι πίσω από τα ΜΜΕ τους βολεύει η ακυβερνησία ώστε να έχουν το πάνω χέρι και να επιβάλουν πρόσωπα και πολιτικές στο Γ. Παπανδρέου ή όποιον άλλο εκλεκτό θελήσουν να στηρίξουν. Φανταστείτε τη «φαγωμάρα» στο ΠΑΣΟΚ αν ο Γ. Παπανδρέου δεν καταφέρει να κερδίσει καθαρά μια διαλυμένη ΝΔ. Θα αρχίσουν τα όργανα, παράλληλα φυσικά με τα άλλα όργανα στη Ρηγίλλης με τη Ντόρα να περιμένει στη γωνία. Τα διαπλεκόμενα δεν θα στεναχωρούνταν καθόλου για το χάος ώστε να πάμε σε μια κυβέρνηση με την υπόγεια στήριξη των επιχειρηματιών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/09/2009 06:01:22

    Ο Καρατζαφερης και ο Αλεξις δεν εχουν τυχη σε αυτες τις εκλογες !

    Η Ντορα εχει Βγενο.

    Ο ΓΑΠΠ εχει Ευαγγελο -σιωπηλο μεχρι στιγμης και ουτε ψυλος στον κορφο του στο σεναριο #1.

    Ο ΚΚ εχει τρελλη πεινα... και ο χειμωνας δε του παει καθολου λεμε!

    Η Αλεκα στα ιδια στανταρ.

    Οι Οικολογοι ΣκοΠΙΑΝΩλογοι οτι τους φωτισει ο Αγιος Σορος

    Ο Αλεξις.. μμμμ... παει για γαμο ( νυφη ψαχνει μ φαινεται )

    κ εμεις εδω ψηνομαστανε μονοι μας

    Βλεπετε καποπιο προβλημα στον τοπο αυτον τον ευλογημενο?

    Αυριο ( σημερα ) Σαββατο εχει ψωνια, κινηση, καφεδιες, το βραδυ εξοδους κλπ


    Τωρα θα μου πειτε ρε ΠΠ 6 η ωρα και σολαρεις?? ε ναι ρικαρα σε γνωστο ροκ κλαμπ και μολις μπηκα και διαβασα το Ποστ και προΒΛΗΜΑτιστηκα.

    ΠΠ

    • Swell avatar
      Swell @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/09/2009 08:20:17

      "Ρίκαρα": Είμαι σε γνωστό ροκ κλαμπ με τη φίλη μου Ρίκα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Swell 26/09/2009 11:39:59

        ΜΕΡΑΑΑ

        συγγνωμη.. ΡΟΚΑΡΑ με τη Ρικα Διαλυνα και μου ρθε καπως.. χαχαχα

        ΠΠ

  2. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 26/09/2009 08:16:28

    Μήπως, αντιθέτως, όλα αυτά είναι ένα κόλπο για να μειωθεί η χαλαρή ψήφος και να πάνε οι ψηφοφόροι στα δύο μεγάλα κόμματα;

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 26/09/2009 09:03:46

    Ένα νέο πρόβλημα που έχει ανακύψει για τα δύο μεγάλα κόμματα, είναι πως κάηκαν και τα δέντρα, που παραδοσιακά στήριζαν το δικομματισμό στις εκλογές.

    • Σπατζιώτης avatar
      Σπατζιώτης @ Διογένης 26/09/2009 09:14:34

      Δεν ήταν όλα τα δέντρα υπέρ του δικοματισμού. Πολλές φτελιές, για παράδειγμα, στήριζαν τους τεταρτοδιεθνιστές, ενώ οι λεπτοκαρυες, γνωστές περισσότερο ως ''ήμερες φουντουκιές'' (λατ.Corylus Avellana) κινούνταν στον χώρο της ακροδεξιάς...

      • Σπατζιώτης avatar
        Σπατζιώτης @ Σπατζιώτης 26/09/2009 09:24:36

        "δικομματισμού" - για να μη μας δείρει ο Κριαράς...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/09/2009 09:50:37

    έχω επίγνωση των πιθανών σκοπιμοτήτων που συνοδεύουν την άποψή μου, αλλά είτε βγουν πράσινοι, μπλε, κίτρινοι, κόκκινοι, ή ροζ, τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά.

    Ο προϋπολογισμός του 2010 θα είναι κάτι μεταξύ επιστημονικής φαντασίας και φοροεπιδρομής σε βαθμό εξαθλίωσης. Αν βγει το πασόκ αυτοδύναμο, που μάλλον θα βγει, το τελευταίο πράγμα που θα κάνει είναι να κόψει έξοδα. Που σημαίνει θα ψάχνει έσοδα. Αυξημένα είσοδα σε καιρό ύφεσης, με την παραγωγή στο ναδίρ είναι ουτοπία. Οι πράσινες ανεμογεννήτριες θα δώσουν λίγο φαγάκι σε χωματουργούς και μπετατζήδες, αλλά θα ακριβύνουν το ρεύμα και θα χειροτερέψουν τα ισοζύγια υπέρ των Γερμανοευρωπαίων. Επομένως;

    Αν βγει το πασόκ, το 99% σε αυτή την ιστοσελίδα θα επισημαίνουν τα λάθη του (και σε μερικά θέματα, θα είμαι στο 99%). Αν αποτύχει το πασόκ (ή όποια κυβέρνηση προκύψει) η μεθεπόμενη κυβέρνηση θα είναι κυβέρνηση αναγκαστικής διαχείρισης. Αναγκαστική διαχείριση είναι κάτι που όσοι υπάρχουν σήμερα στην επικράτεια, ΔΕΝ το ξέρουν και δεν συνειδητοποιούν τι δυσάρεστο θα είναι.

    Ακούγομαι, ίσως, σαν το "ή εγώ ή το χάος". Ακούγομαι σαν να υποστηρίζω κόμμα Βγενόπουλου, ή Τζαβέλλα, ή Παπαδήμου. Ωστόσο ο προϋπολογισμός του 2010 είναι μπροστά μας, οι αριθμοί αμείλικτοι, και οι εξαγορές βενζινάδικων δεν είναι ακριβώς αναπτυξιακά deals.

    Έτσι, προσωπικά μου είναι αδιάφορο ποιος θα βγει, έχω άποψη για το ποιός είναι πιο ανίκανος, ξέρω τις ανεπάρκειες και αδυναμίες του ελληνικού κεφαλαίου, αλλά εκεί σταματάνε οι επιλογές μου και οι "γνώσεις" μου. Το πρόβλημα είναι εκεί, μια μέρα μετά τις εκλογές, και αφορά εμάς. Εσάς, να μην αρχίσω να σας αναφέρω έναν-έναν... Δεν αφορά την οποιαδήποτε Ιπποκράτους ή Ρηγίλλης.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 26/09/2009 11:22:54

      Ο προϋπολογισμός του 2010 έχει ήδη καταρτιστεί και απλά 24/10 θα μας δοθεί για ...διεκπεραίωση.
      Το πρόβλημα δεν είναι η οικονομία αλλά η διαχείριση, καθώς και οι δύο δεν είναι χθεσινοί τους ξέρουμε.
      Οι ικανότητές τους είναι φανερές σε όλους.Υπάρχουν λύσεις απλές και καθημερινές.Το φωνάζουμε πάρα πολλοί εδώ και καιρό. πχ δεν χρειάζεται να δανειστούμε 5 - 6 δις για μισθούς και συντάξεις έως το τέλος του χρόνου. Αρκεί να ενταχθεί στην κλίμακα και να καταργηθεί η αυτοτελή φορολόγηση εισοδημάτων, που όμως δεν γίνεται γιατί είναι γνωστοί και φίλοι όπως, πρόεδροι συνδικαλιστικών οργανώσεων, εφοριακοί, μηχανικοί, υπάλληλοι της Βουλής, του ΥΠΟΙΟ, κλπ. Η δε παρακράτηση γίνεται στην πηγή οπότε έχουμε άμεση εισροή χρημάτων.
      Να μην αναφέρω όλες τις υπόλοιπες αλλαγές που είναι απλά αυτονόητες, όπως ότι η κατάργηση των αναθέσεων, η μηχανογράφηση και διασταύρωση στοιχείων, η μη πρόσληψη συμβασιούχων για ένα εξάμηνο κλπ ρίχνει το έλλειμμα και το χρέος κατά 2 μονάδες.
      Εδώ όμως είναι το πρόβλημα: πως θα κάνει εξυπηρετήσεις και θα βολέψει γνωστούς και φίλους ο κάθε πολιτικός;
      Αντί για αυτά θα έχουμε φοροεπιδρομή απλά γιατί κανένας δεν θέλει να κάνει την δουλειά του.
      Γιατί στην εξουσία εκπροσωπούνται οι συντεχνίες και όχι η πλειοψηφία. Οπότε αν πάμε να γίνουμε ...Δανία θα μείνουμε χωρίς βενζίνη, γιατί οι Τελωνειακοί έχουν τα επιδόματά τους και οι φορτηγατζήδες την συντεχνία τους.
      Αυτός είναι και ο λόγος που όποιος και να βγει θα αποτύχει, γιατί συνομιλητές είναι οι εκπρόσωποι των συμφερόντων, που τους θίγει η οποιαδήποτε αλλαγή.
      Πως να προτείνει μέτρα όποιος "κονομάει" από την κατάσταση;
      Τον βαθμό αποτυχίας επιβραβεύουμε σε κάθε εκλογή...

      ΥΓ

      τα αυξημένα έσοδα σε περίοδο ύφεσης δεν ισχύουν για την χώρα που είναι στις 5 πρώτες θέσεις αναλογικά στην εισαγωγή ειδών πολυτελείας είτε είναι αμάξια είτε είναι τσάντες.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 26/09/2009 16:45:32

        και, υποθέτω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το υποστώ και να γκρινιάζω στο διαδίκτυο...

  5. vel avatar
    vel 26/09/2009 11:51:56

    καλά σχόλια τα δύο τελευταία (αρχαίος και ιθαγενής)..
    να ακούσουμε και τίποτα άλλο εκτός των αφισοκολλητών εκατέρωθεν..

    • Solo avatar
      Solo @ vel 26/09/2009 12:01:46

      Περίμενε αγαπητέ λιγουλάκι!!Σε λίγο θα αφυπνισθεί ο αντικειμενικός Ορέστιος.......

      • Orestios avatar
        Orestios @ Solo 26/09/2009 12:18:17

        Σε ευχαριστώ Solo που αφιερώνεις το χρόνο σου για να ασχολείσε μαζί μου. Τη γνώμη σου μπορούμε να δούμε σχετικά με το άρθρο?
        Και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, μπορείς να μας μιλήσεις για την διαχείρηση ήττας, καθ'όσον αυτή εκφράζεται πια από τα λεγόμενα του GAP?

  6. parsifal avatar
    parsifal 26/09/2009 12:16:10

    @Ιθαγενής : Εάν η οποια κυβέρνηση για αλλη μια φορά δεν τολμήσει να συντρίψει τις φασιστικές συντεχνίες φορτηγατζήδων - ταξτζήδων - τραπεζικών και υπαλλήλων της ΔΕΗ, τις φωλεές αυτές καθημερινού, ερποντος φασισμού και αυθαιρεσίας ΔΕΝ θα μπορέσει να κάμει τίποτε.
    Σειρά πρέπει να πάρουν βενζινοπώλες, ιατροί, τελωνειακοί και λιμενεργάτες ωστε να ξεκαθαρίσει το αγος του "εκδημοκρατισμού" του 74 -85 που εσήμανε την εφοδο των συντεχνιών κατά της κοινωνίας. Μετά, με τους φασίστες "συνδικαλιστές" ξεδοντιασμένους και τις κρατικές και κοινωνικές λειτουργίες απρόσκοπτες συζητούμε για ανάπτυξη, οικονομία κλπ.

  7. προσεκτικος avatar
    προσεκτικος 26/09/2009 12:27:53

    Η Νέα Δημοκρατία βαδίζει με το κεφάλι ψηλά.... στο γκρεμό, και επειδή δεν βλέπει το έδαφος θα καταλάβει τι γίνεται το βράδυ της Κυριακής. Το ΠΑΣΟΚ κρατάει χαμηλούς τους τόνους μέχρι την Κυριακή γιατί έχει μπροστά του οκτώ άνετα χρόνια για να απολαύσει την εξουσία και να χαζεύει τους Καραμανλήδες να ξύνουν το κεφάλι τους πως έγινε το κακό.
    Τα υπόλοιπα χαζά που διαβάζουμε γενικώς για ποσοστά για τον ΣΥΡΙΖΑ στο χώμα για τον Καρατζαφέρη και για το 7% των Οικολόγων που θα κόψει την αυτοδυναμία του ΠΑΣΟΚ, είναι παραμυθάκια για παιδία και για να περνάει η ώρα.
    Εκεί που έφεραν τα πράγματα ο Καραμανλής με τη Ντόρα και διέλυσαν το κόμμα της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΤΑΤΙΑΣ δεν υπάρχει σωτηρία και το κόμμα θα δεί φώς όταν όλοι αυτοί συνταξιοδοτηθούν. Μέχρι τότε ας απολαύσουμε την Πράσινη Ανάπτυξη και τα κλάματα των απατεώνων που θα χάσουν τις αργομισθίες τους.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ προσεκτικος 26/09/2009 18:56:57

      ουάου!!! το όνειρο κάθε πασοκου...

  8. Solo avatar
    Solo 26/09/2009 12:37:39

    @ Orestios:Δεν ασχολούμ..ε άλλο μαζί σου αγαπητέ...Σχετικά με την γνώμη μου που ζητάς,δεν έχω να σου γράψω τίποτα.Θες να γράψω την δική σου?Ιδού: ''το GAP το λούζει κρύος ιδρώτας.Ξέρει ότι τελικά θα χάσει γι'αυτό και έχει αμολύσει όλα τα διαπλεκόμενα συγκροτήματα τύπου για να κρύψουν την τραγική του ανεπάρκεια.Ξέρω από έγκυρες πηγές πως το τελευταίο του χαρτί είναι η υποστήριξη που εξασφάλισε από το CNN.Γι'αυτό άλλωστε και ταξίδεψε στην Νέα Υόρκη.Καυμένο GAP,δεύτερος θα βγεις και αυτοδύναμος θα'ναι πάλι ο Κ.Κ. ''.
    ΑΥΤΆ.. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Solo 26/09/2009 13:33:10

      Πηγαινε τώρα σαν καλό παιντί να πάρεις τα φαρμακάκια σου.

  9. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 26/09/2009 19:03:03

    ΠΑΣΟΚΟΙ
    ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΛΕΤΕ ΤΟ 2010 ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΦΟΡΟΕΠΙΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.