18/09/2008 18:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλάζει ο καταλληλότερος

(Ενημερωμένο) Καθίζηση της εικόνας του Πρωθυπουργού και πρωτιά του ΠΑΣΟΚ στην πρώτη θέση της πρόθεσης ψήφου των πολιτών προκύπτει από τη νέα δημοσκόπηση της εταιρείας Alco για τον τηλεοπτικό σταθμό Alter.

Συγκεκριμένα, στο ερώτημα «ποιος είναι καλύτερος πρωθυπουργός», το 34,2% των ερωτηθέντων υπέδειξε τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ κ. Γιώργο Παπανδρέου έναντι 30,7% για το σημερινό πρωθυπουργό κ. Κωνσταντίνο Καραμανλή. Το 25,2% των ερωτηθέντων έχει την ίδια γνώμη και για τους δύο υποψήφιους.

Η «βουτιά» στην εικόνα του κ. Καραμανλή προκύπτει και από τις θετικές και αρνητικές κρίσεις για τους δύο αρχηγούς. Στη συγκεκριμένη ερώτηση, το 51,4% διατύπωσε αρνητικές κρίσεις για τον κ. Καραμανλή έναντι ποσοστού 44,2% που μίλησε θετικά. Αντίστοιχα, για τον κ. Παπανδρέου, οι κρίσεις ήταν θετικές σε ποσοστό 44,5% και οι αρνητικές 47,1%.

Πρωτιά στο ΠΑΣΟΚ δίνει η δημοσκόπηση και στην πρόθεση ψήφου, με ποσοστό 27,9% έναντι 26,1% της Νέας Δημοκρατίας. Το αντίστοιχο ποσοστό για το ΣΥΡΙΖΑ είναι 8,3%, για το ΚΚΕ 6,6% και το Λάος 5%, ενώ στο 2,2% ανέρχεται το ποσοστό των Οικολόγων. Το 15,9% των ερωτηθέντων απάντησε ότι δεν γνωρίζει ενώ το 5,5% ψήφισε λευκό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 18/09/2008 18:38:22

    Παλιά μου τέχνη κόσκινο ,και στο χωριόμ τα κακά το λέμε σκατό .

  2. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 18:48:57

    Αχ, τι κάνουν οι άνθρωποι για να αυτο-ξεφτυλιστούνε.

    Άντε και καλό... ντέρμπυ!

  3. kioles avatar
    kioles 18/09/2008 18:57:11

    δεν θελουμε αλλα ονοματεπωνυμα φτανει πια τους βαρεθηκαμε

  4. mareli avatar
    mareli 18/09/2008 20:00:38

    Αντε πάλι αυτή η ALCO! Σε 5 ημέρες έγινε καταλληλότερος ο Γιώργος! Ήμαρτον Θεέ μου. Αυτός ο άχρηστος, ο διαπλεκόμενος Ρουσόπουλος δεν κατάφερε να πείσει τα αφεντικά του να διατηρήσουν την κατάλληλότητα του αρχηγού του. Ρε σεις λέτε όλα αυτά τα χρόνια να μας έκρυβαν οι Ρουσο-δημοσκόποι ότι καταλληλότερος ήταν ο Γιώργος;

  5. nas avatar
    nas 18/09/2008 20:02:52

    γιατί σου φαίνεται απίθανο;

  6. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 18/09/2008 20:10:11

    ΑΝΤΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ

  7. Xase avatar
    Xase 18/09/2008 20:18:35

    Αυτη την στιγμη αναλυουν που θα πανε αυτοι που θα μετακινηθουν απο το ενα κομμα στο αλλο. Λες και τα ξερουν ολα, ρε παιδια θα τρελλαθουμε. Και να φανταστεις ποως ολα ειναι μεσα στο στατιστικο λαθος.

    Μπορει καποιος εδω να μου πει ποσο κοστιζει μια τετοια δημοσκοπηση;;

  8. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 18/09/2008 20:19:45

    ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ

  9. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 18/09/2008 20:22:57

    θα το θέσω μαθηματικά:

    Aν δεχτούμε οτι οι δημοσκοπήσεις αντιπροσωπεύουν την κοινή γνώμη, τότε η αλλαγή του σκηνικού είναι τρομακτικά γρήγορη και απότομη.

    Αν ΔΕΝ δεχτούμε οτι οι δημοσκοπήσεις αντιπροσωπεύουν την κοινή γνώμη, τότε η αλλαγή του σκηνικού είναι τρομακτικά περίεργη.

  10. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 18/09/2008 20:24:11

    ΤΟ ΠΟΛΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

  11. Κωστάκης και Γιωργάκης avatar
    Κωστάκης και Γιωργάκης 18/09/2008 20:46:33

    Μην ακούτε τον Μπάμπαλη. Είναι βαλτός.

  12. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 18/09/2008 20:56:48

    Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΣ ΚΩΣΤΑΚΗ
    ΜΕΝΩ ΚΟΖΑΝΗ ΜΙΛΑΩ ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΩ ΛΑ.Ο.Σ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ "ΜΕΓΑΛΑ" ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

  13. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 18/09/2008 20:57:31

    ΩΗΦΙΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

  14. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 18/09/2008 20:58:06

    Και λεγομαι Μπαμπαλής

  15. punisher avatar
    punisher 18/09/2008 21:12:21

    ΦΙΛΟΙ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ, ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΕΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ 4ΕΤΙΑ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΚΑΚΙΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΑΖΟΥΝ ΕΓΚΑΙΡΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ. ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ!

  16. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 18/09/2008 21:29:41

    Ειτε ειναι - τα γκάλλοπ - η αποτίμηση της κοινης γνωμης ειτε η εκφραση της επιθυμιας των διαπλεκομενων , γαλάζια μου στρουμφακια, το συμπερασμα ειναι το ιδιο : Το σκηνικό αλλαζει.

  17. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 18/09/2008 21:36:25

    Απόψε ο Χατζηνικολάου έκανε δριμύτατες παρατηρήσεις στον Παναγόπουλο της ALCO γιατί αντί για καταλληλότερος έβαλε καλύτερος και δεν συμπεριέλαβε στις ερωτήσεις την επιλογή κανένας.
    Τι πάει να πει ωρέ πατριώτες η επιλογή "κανένας";
    υπάρχει πρωθυπουργός με το όνομα κανένας είτε εν ενεργεία είτε υποψήφιος; Με τέτοιες μπούρδες στήριξαν τόσο καιρό τον νυν παραπαίοντα καταλληλότερο. Βλακώδης και προβοκατόρικη η ερώτηση - ηλίθια η απάντηση.

  18. Γιωργος avatar
    Γιωργος 18/09/2008 22:48:16

    Οιεπόμενες εκλογές θα έιναι ντέρμπι με πιθανή πρώτη αλλά όχι αυτοδύναμη την ΝΔ. Οπως δείχνουν οι συσπειρώσεις στην δημοσκόπηση της ALCO το ΠΑΣΟΚ κινείται κοντά στο 75% και η ΝΔ στο 65% και στην παράσταση νίκης είναι 10 μονάδες μπροστά το κυβερνών κόμμα . Επομένως όλα είναι ανοιχτά.
    Φιλική συμβούλη προς πασόκους , μην εμφανίζεστε τόσο πεινασμένοι τρομάζετε τον κόσμο.

  19. Κωστάκης και Γιωργάκης avatar
    Κωστάκης και Γιωργάκης 19/09/2008 01:34:58

    Κύριε Μπάμπαλη ο Καρατζαφέρης είμαι και κάνω πλάκα. Αν είχατε λίγο περισσότερο χιούμορ θα σας έβαζα και στη λίστα επικρατείας.

  20. Κωστάκης και Γιωργάκης avatar
    Κωστάκης και Γιωργάκης 19/09/2008 01:35:54

    κύριε Μπαμπαλή, συγγνώμην και πάλι.

  21. anonymous avatar
    anonymous 19/09/2008 03:16:09

    Εγώ εκείνη την αποφράδα Κυριακή στο ΔΕΘ είδα και άκουσα ένα κaλόπαιδο, μαθημένο σε νταντάδες που του λένε πάντα ΝΑΙ και ΜΑΛΙΣΤΑ, να βγαίνει ξαφνικά στον κόσμο και να μας φέρεται σαν σε υπηρέτες που αυθαδίασαν ξαφνικά και θέλουν μία γερή κατσάδα. Δεν μου άρεσε και βάζω στοίχημα ότι δεν άρεσε και σε εκατομμύρια άλλους. Τσαντίστηκα ΠΑΡΑ πολύ. Τα γκαλοπ ακολούθησαν εντελώς φυσιολογικά.

  22. mareli avatar
    mareli 19/09/2008 10:50:39

    Η είδηση για όσους δεν κατάλαβαν είναι: ΣΥΡΙΖΑ 8.5%. Είναι η πρώτη δημοσκόπηση που δείχνει το ΣΥΡΙΖΑ κάτω από 10%!
    Ο στόχος είναι διττός:
    1. Ο Καραμανλής
    2. Ο ΣΥΡΙΖΑ
    Αν δεν μας βγει τότε τέλος ο Γιώργος! Αλλιώς θα 'χουμε στο σβέρκο μας τον Καραμανλή και τρίτη φορά και δεν το αντέχουμε με τίποτα.
    Το όριο της διαπλοκής είναι οι Ευρωεκλογές. Αν τις κερδίσει ο Καραμανλής ... τότε ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ!

  23. potamiotis avatar
    potamiotis 19/09/2008 21:07:57

    Γιώργος says ΣΕΙΣΜΟΣ..ΣΕΙΣΜΟΣ..ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΝΑΤΕΛΛΕΙ ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ Ο ΠΥΡΣΟΣ...ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΚΕΡΑΤΟΥΚΛΗΔΕΣ ΔΕΞΙΟΥΛΗΔΕΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ? ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΠΑΧΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥΓΚΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΜΕ...ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΚΑΠΕΤΑΝ ΘΟΔΩΡΗ ΤΟΥ ΡΙΡΙ.ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΡΠΑΧΤΗ ΚΑΙ Η ΡΕΜΟΥΛΑ Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.. ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΤΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΧΑΛΛΛΛΛΑΡΑ ΠΟΟ ΛΕΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ...