31/03/2009 12:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλάζει η «επετηρίδα» στη ΝΔ

Φυσικά δεν είναι, πλέον, «είδηση» η επιβεβαίωση της πρωτοπορίας του ΠΑΣΟΚ στις διαθέσεις της κοινής γνώμης, σύμφωνα και με τη νέα δημοσκόπηση που παρουσίασε χθες η GPO για λογαριασμό του MEGA και της εκπομπής «Ανατροπή».

Είναι όμως «είδηση» η αλλαγή των συσχετισμών στη ΝΔ, μετά την αναγγελία της αποχώρησης Καραμανλή. Έτσι σύμφωνα με την ίδια δημοσκόπηση ο Αντώνης Σαμαράς, με λίγους μόνο μήνες στην κυβέρνηση, έχει πλησιάσει τη Ντόρα Μπακογιάννη σε απόσταση αναπνοής, στις θετικές κρίσεις, με 19,6%, έναντι 20,8%. Πρώτος ο Γιώργος Σουφλιάς με 34,3%.  

Σύμφωνα με τα ευρήματα της μέτρησης της GPO, στην πρόθεση ψήφου η ΝΔ συγκεντρώνει το 28,6%, το ΠΑΣΟΚ 33,4, το ΚΚΕ 7,9%, ο ΣΥΡΙΖΑ, 7%, ο ΛΑΟΣ 5,5% και οι Οικολόγοι - Πράσινοι 3,3%. Η κομματική συσπείρωση της ΝΔ παραμένει χαμηλή (βρίσκεται στο 62,2%), ενώ το 10,1% των ψηφοφόρων της οδεύει προς το ΠΑΣΟΚ, το 5,3% προς τον ΛΑΟΣ και το 16,8% δεν απαντά ή δηλώνει λευκό ή άκυρο. Σε ό,τι αφορά το ΠΑΣΟΚ, η κομματική συσπείρωση είναι στο 74%, ενώ σε ό,τι αφορά τις μετακινήσεις των ψηφοφόρων του το 3,1% πηγαίνει προς τη ΝΔ, το 4% προς τον ΣΥΡΙΖΑ και το 11,3 % είναι στην αδιευκρίνιστη ψήφο.

Η εικόνα του πρωθυπουργού παρουσιάζει ρωγμές, καθώς αυξάνονται σχεδόν 3 ποσοστιαίες μονάδες οι αρνητικές γνώμες των πολιτών, ενώ κλείνει και η ψαλίδα σε σχέση με το ερώτημα ποιος είναι καταλληλότερος πρωθυπουργός, με τον κ. Καραμανλή να προηγείται έναντι του κ. Παπανδρέου με 3,6%.

Πάντως, το 61,1% θεωρεί ότι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι έτοιμο να κυβερνήσει, ενώ το 53% των αναποφάσιστων (που απαρτίζουν το 13% του συνόλου) προέρχονται από τη Ν.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 31/03/2009 12:45:34

    Επειδή δεν είδα την εκπομπή, και ίσως και άλλοι να μην την είδαν, να ζητήσω μία διευκρίνηση;

    Τα ποσοστά Σουφλιά/Ντόρας/Σαμαρά (34/21/20) είναι το ισοζύγιο θετικών μείον αρνητικών κρίσεων από το σύνολο του δείγματος;

    Αν ναι, τότε ποια είναι τα αντίστοιχα ποσοστά μεταξύ των ψηφοφόρων της ΝΔ το 2007;

    Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε αν ο Σαμαράς έχει ομοίως ικανοποιητική αποδοχή και εντός της ΝΔ, γιατί το χαρακτηριστικό του είναι ότι έχει μεγαλύτερη διεισδυτικότητα εκτός από όσο εντός, σε σύγκριση με την Ντόρα που μόνο εντός ΝΔ είναι δυνατή.

    Δεύτερη ερώτηση, μήπως τυχόν καταγράψατε ξεχωριστά τα θετικά και τα αρνητικά τους; Ενδιαφέρουν κυρίως τα θετικά της Ντόρας (στο σύνολο), και τα αρνητικά Σαμαρά (εντός ΝΔ).

  2. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 31/03/2009 13:07:48

    η διαφορά μετά τις αναγωγές είναι περίπου 2,5 μονάδες αλλά πολύ μακριά απο την αυτοδυναμία και για τους δύο. Κλειδί οι απώλειες προς ΛΑΟΣ και ΣΥΝ. Δύο είναι οι βασικές διαφορές με πέρυσι: η επιστροφή του ΣΥΝ σε χαμηλά ποσοστά και η αύξηση της αποσυσπείρωσης της ΝΔ.
    Το Πασοκ κερδίζει σημαντικά ποσοστά από ΝΔ αλλά παράλληλα χάνει ακόμα από ΣΥΝ και ΝΔ. Για την ΝΔ δεν φτάνει η αύξηση της συσπείρωσης αλλά χρειάζεται να μειώσει το ισοζύγιο των εισροών και εκροών προς το Πασοκ αλλά και προς το ΛΑΟΣ.
    Συμπερασματικά η εκλογική κατάσταση είναι εξαιρετικά ρευστή καθώς δεν υπάρχει παγίωση θετικού εκλογικού ρεύματος για το Πασόκ αλλά εντυπωσιακή αποδοκιμασία της κυβέρνησης που διατηρεί το όπλο Καραμανλή. Φυσικά περαιτέρω αποδόμηση της εικόνας όπως συνέβει με το μη γεγονός της "κούρασης" κλπ αποτελεί και το μεγαλύτερο κίνδυνο για την κυβερνητική παράταξη. Είναι επίσης σημαντική η αδυναμία Παπανδρέου να κεφαλοποιήσει θετικά για τον ίδιο έστω και μια αίσθηση ισοδυναμίας με τον Καραμανλή.
    Πέρα από τις δημοσκοπήσεις όμως σημαντικότερος κόμβος θα είναι η κάλπη των ευρωεκλογών. Η ουσιαστική εκδήλωση στην κάλπη της κομματικής προτίμησης θα υποδηλώσει και το υπό διαμόρφωση πολιτικό σκηνικό. Εάν η διαφαινόμενη αδυναμία αυτοδυναμίας επιβεβαιωθεί σε συνδιασμό με την κρίση είναι αρκετά πιθανό να απομακρύνει την πιθανότητα εκλογών ακόμα και πέρα από τον Μάρτιο του 2009.

  3. Siopilos avatar
    Siopilos 31/03/2009 13:59:47

    Mπα τι μου λέτε ο ΣΑΜΑΡΑΣ πλησιάσε την ΝΤΟΡΑ!!
    Κατεξοχήν πολυ σημαντική πληροφορία!!!

  4. kitsios avatar
    kitsios 31/03/2009 14:31:29

    paides, o k. Mhtsotakhs tha dei
    en zwh ton Samara, toulaxiston
    arxhgo ths ND

  5. kanis avatar
    kanis 31/03/2009 14:51:17

    @6...το "θα" δε σε προβληματίζει;

  6. Aris M. avatar
    Aris M. 31/03/2009 15:07:25

    Αναμενόμενο τα ευρήματα της δημοσκόπησης αν και πιστεύω πως η έρευνα είναι λίγο "biased" εις βάρος του Σαμαρά αν λάβουμε υπ'όψη μας ποιος την παρήγγειλε. Φάνηκε εξ'άλλου αυτό από τα σχόλια του Πρετεντέρη...

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 31/03/2009 15:08:23

    @7
    -Ως γνωστόν ποτέ δεν επιτεθήκαμε ...ποτέ δεν θελήσαμε να πάμε στην κόκκινη μηλιά…. ούτε το 1897 κάναμε τίποτα. όλο αμυνόμενοι είμαστε ως κακομοίρηδες....

    Κόψε τα παιδιά σου απ το πανεπιστήμιο να μην μολύνονται από αυτόν τον ανθέλληνα- που κατάγεται , σημειωτέον από τα κατεχόμενα της Κύπρου, αλλά τάχθηκε υπέρ του σχεδίου Ανάν όταν όλοι εμείς οι ορεσίβιοι ελληναράδες είχαμε άποψη κατά, χωρίς να το έχουμε διαβάσει !

    -Με χωρίζει άβυσσος από τις ιδέες του Ηρακλείδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο εν λόγω είναι προδότης και ανθέλληνας

    -Οπως δεν είναι ανθέλληνας όποιος – ως προϊόν του σημερινού σύμπαντος ιδεών- ντρέπεται για τα ποτάμια αίματος που έτρεξαν στην άλωση της Τριπολιτσάς.

    -Εκτός αν πρέπει να τους δικάσουμε για προδοσία, και να κόψουμε τον μισθό του Ηρακλείδη από το Πάντειο και στη θέση του να βάλουμε τον Αδωνι Γεωργιάδη.

    -Κουλαρε πατριωτη

  8. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 31/03/2009 15:14:20

    Κυριοι, ο ΣΑΜΑΡΑΣ δεν εχει ΚΑΜΙΑ ελπιδα να μπει μπροστα στην ΝΔ.. διοτι εχει μεγαλο ελλειμα μηχανισμου... η "αυλη του" μπλοκαρει καθε αξιοπιστο συνομηλιτη που θα ηθελε να ερθει σε επαφη μαζι του! Παρομοιες καταστασεις και με αλλους πολιτικους... Συνηθισμενα φαινομενα στο Ελλαδισταν! Το πολιτικο συστημα εχει τελειωσει....ειναι θεμα χρονο να το καταλαβουν και οι Ελληνες φωστηρες!

  9. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 31/03/2009 15:15:33

    στο @ 8
    απευθυνοταν.το προηγούμερνο για τον ... πεοκρουστη του μηνα!!!

    - ελληνικο ηθος και αυτο -νεοελληνικο δηλαδή..

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 31/03/2009 15:17:04

    αλλαξε η αριθμηση

  11. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 31/03/2009 15:22:47

    @11
    Να κουλαρουμε μηπως και για τον Τελογλου που ειχε οργανωσει εκεινη την ημεριδα για τα δικαιωματα των τσαμηδων??
    Πας καλα ρε??

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 31/03/2009 15:35:51

    @ΑΓΡΑΠΤΑ
    Ο Τέλλογλου απλώς κατέγραψε κάτι που έγινε. Αν είναι δυαντό να κατηγορείται δημοσιογράφος που δημοσίευσε κάτι που έγινε…
    - Είναι άλλο να είσαι κατά των αιτημάτων των τσάμηδων και άλλο να μην επιτρέπεις να γίνει κάποια ημερίδα από ειδικούς επιστήμονες ( μου θυμίζει τους μακεδόνες που διέλυσαν -τα βλαχαδερά- ολόκληρο συνέδριο επειδή , λεει, ασχολείτο με την ομοφυλοφιλία των αρχαίων Ελλήνων και κατ επέκταση των αρχαίων Μακεδόνων, και έβγαινε ο λάβρος "μπαοκτζής" και έλεγε "μένα ο Φίλιππος είναι παππούς μου ρε, θα τον πούνε αυτά τα αρχ... μπουστη?"
    -Μου θυμίζει επίσης την υπέρμαχη της ελευθερίας των ιδεών .. Παπαρήγα που διαμαρτύρεται επί παντός του επιστητού, και κυρίως για έλλειψη δημοκρατίας στην Ελλάδα !!!( α ρε Πάγκαλο που θέλει.) αλλά η ΚΝΕ διέλυσε ημερίδα στην οποία θα συζητείτο το βιβλίο "η Μαύρη βίβλος του κομμουνισμού"

    -Λογικό να ρωτήσω με τη σειρά μου: Πάτε καλά ρε?

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 31/03/2009 15:40:23

    ΥΓ:
    παρεμπιπτόντως η ΚΝΕ δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί της όσον αφορά το άσυλο, επειδή είναι... υπέρμαχος της ελευθερίας διακίνησης των ιδεών!!!
    Το χρείαν έχομεν μαρτύρων?

  14. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 31/03/2009 15:50:37

    @ 17
    1) δεν αναφερομουν σε προσωπική θέση για την τριπολιτσά. θεωρω απολυτα φυσικο ότι συνεβη...400 χρονια ηταν αυτα..
    2) οι ελληνοκύπριοι απλώς, ρατσιστικώ τω τρόπω, δεν θέλουν συμβίωση με τους τουρκοκύπριους. Η θαναι αυτοί τα αφεντικά, η χώρια...εξ ου και το "οχι"!(δες την ιστορία)
    3) δεν υπερασπίζομαι τον συγκεκριμένο Ηρακλείδη. δεν τον γνωρίζω άλλωστε - πέρα απο κάποια άρθρα του. Του δικαιώματος της διαφορετικής αιρετικής άποψης υπεραμύνομαι

  15. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 31/03/2009 17:13:56

    @11 τρια πουλακια καθονταν Says:
    ""Οπως δεν είναι ανθέλληνας όποιος – ως προϊόν του σημερινού σύμπαντος ιδεών- ντρέπεται για τα ποτάμια αίματος που έτρεξαν στην άλωση της Τριπολιτσάς""
    Ενα και μοναδικό περιστατικό γυρνάει γύρο-γύρο για να αμαυρώσει ποτάμια Ελληνικού αίματος. Το έγραψα και σε προηγούμενη ανάρτηση για την 25 Μαρτίου. Οι Ελληνες ζήτησαν την παράδοση της Τριπολιτάς με αντάλλαγμα την ζωή και την κινητή περιουσία των πολιορκουμένων οι οποίοι, περιμένοντας ενισχύσεις, όχι μόνο αρνήθηκαν, αλλά προέβησαν σε αγριότητες εις βάρος του Ελληνικού στοιχείου. Οπότε η σφαγή ήταν σχεδόν επιβεβλημένη τόσο για λόγους αντεκδικήσεως όσο παραδειγματισμού κι εκφοβισμου για να μην επαναληφθούν τέτοια κρούσματα. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΟΠΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΣΦΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ. Οταν αφανίζονται τα Ψαρά, οταν σφαγιάζεται η Χίος δεν απαντάς με ιπποτισμούς και ρεβεράντζες.

    ""Εκτός αν πρέπει να τους δικάσουμε για προδοσία, και να κόψουμε τον μισθό του Ηρακλείδη από το Πάντειο και στη θέση του να βάλουμε τον Αδωνι Γεωργιάδη""
    Συμφωνώ. Θεωρώ ότι πολύ ποιο χρήσιμος σε εθνικά θέματα είναι ο Γεωργιάδης.

    ""Με χωρίζει άβυσσος από τις ιδέες του Ηρακλείδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο εν λόγω είναι προδότης και ανθέλληνας""
    Οχι! Οπως άλλωστε δεν είναι η Λιακορεπούσιδες, ο Δήμου, Ο Βερέμης, ο ΙΟΣ της ελευθεροτυπ'ιας, και οι άλλες κερκόπορτες. Πάω ν΄ακούσω Μαρκόπουλο το ¨¨ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΙ ΟΧΤΡΟΙ¨¨

  16. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2009 17:24:09

    @ 22
    Γιατι? Ήταν ανθέλληνες οι κουκουλοφόροι της περιόδου 40-44? Απλά είχαν μία διαφορετική άποψη!

  17. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 31/03/2009 17:28:44

    @8
    ""Και σαν να μην έφταναν αυτά, κατέληξε μιλώντας στην τηλεοπτική εκπομπή «Το κουτί της Πανδώρας»: «Ντρέπεσαι που είσαι Ελληνας""
    Μα ο Ηρακλείδης ΔΕΝ ειναι Ελληνας. Κύπριος εξωμότης από τα κατεχόμενα είναι, μίσθαρνο όργανο των κατακτητών της πατρίδας του. Εγώ πάντως ΔΕΝ ντρέπομαι που είμαι Ελληνας. Ντρέπομαι για το ότι ορισμένα περιτρίμματα ισχυρίζονται ότι ειναι Ελληνες.
    Περιμένω τους δημοκράταρους πολυπολιτισμικούς διεθνιστές να πέσουν να με ξεσκίσουν

  18. γιος του Ηρακλείδη avatar
    γιος του Ηρακλείδη 31/03/2009 17:37:11

    Ο Ηρακλείδης πριν 1-2 χρόνια κοκορευόταν στους συναδέλφους του ότι έβαλε τον γιο του να ποδοπατήσει μία ελληνική σημαία που του την είχαν δώσει σε μία εθνική εορτή

  19. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2009 18:25:13

    Μια άλλη περίπτωση αυτών που βρίζουν το δημόσιο είναι αυτών που δεν θα ικανοποιήσει το αίτημά τους ο βουλευτής για διορισμό. Επίσης οι "πολυάσχολοι βιαστικοί", που όλο βιάζονται....και καλά. Επιπλέον οι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι, που θεωρούν ότι εργάζονται περισσότερο από αυτούς τους οποίους βρίζουν. Μεγάλη μερίδα είναι αυτοί που έχουν λαδώσει, ενώ κανονικά θα έπρεπε να πληρώσουν τα 10πλάσια, αν ο ΔΥ ακολουθούσε το νόμο, που οι ίδιοι υβριστές πρωτίστος καταπατούν κατηγορώντας τους ΔΥ ότι καταπατούν.
    Τέλος είναι αυτοί που με τίποτα δεν μένουν ικανοποιημένοι και κατηγορούν τους πάντες ότι εκείνοι (οι παντες) είναι υπεύθυνοι για την μιζέρια τους.

  20. kitsios avatar
    kitsios 31/03/2009 18:36:56

    Σουφλιάς μεταβατικός πρωθυπουργός ΝΔ
    Ο ΚΚ άλλωστε του το χρωστάει αφού εξαιτίας του
    Έγινε αρχηγός ΝΔ το 96.
    Εκλογές μάλλον Απρίλιο του 2010 και μετά την ήττα
    Τα 2 μπλοκ θα είναι Σαμαράς versus Ντόρα.
    Μην ξεχνάτε ότι το 96 στο Συνέδριο ΝΔ ο Σουφλιάς πήρε 30% (Μητσοτακικοί) , χωρίς ο ίδιος να ήταν ποτέ μητσοτακικός.
    Ο Ντόρα άντε να πάρει το 40%
    Αυτό το απέδωσε πολύ καλά ο Μητσικώστας χθες.
    Έτσι ο Κ. Μητσοτάκης θα δεί τον Σαμαρά αρχηγό με την έννοια ότι ο ίδιος δεν γερνάει ποτέ αλλά το πορτρέτο του αγαπητέ @9

  21. stelios avatar
    stelios 31/03/2009 21:16:32

    Κοιμάται όρθιος αυτός ο ο Ζαγορο (και μετά αναρωτιόμαστε γιατί επικοινωνιακά η ΝΔ είναι για τα μπάζα):
    .......
    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ

    Δημοσκόπηση GPO για το Mega (30-3-2009)

    Απαντώντας στο «ερώτημα» των ημερών, το 53% του συνόλου και το 77% των γαλάζιων ψηφοφόρων εκτιμά ότι ο Κ. Καραμανλής δεν θα πρέπει να παραιτηθεί από την Προεδρία της Ν.Δ. ακόμη και σε περίπτωση ήττας.

    Αντίστροφα είναι τα ποσοστά για τον Γ. Παπανδρέου αφού το 66% του συνόλου και το 63% των «πράσινων» εκτιμούν ότι σε περίπτωση ήττας θα πρέπει να παραιτηθεί από πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ.

    ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

    Εάν ο Καραμανλής χάσει τις εκλογές η μεγάλη πλειοψηφία της Ν.Δ. ΔΕΝ θέλει να φύγει, εάν ο Γιωργάκης χάσει τις εκλογές ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΝΥΧΤΑ!

    Γιωργάκη, ήλθε η ώρα σου αγόρι μου.

    Έλα, έλα τώρα, ξέρεις εσύ.

    Με ελαφρά πηδηματάκια!

    Φτωχή κυρία Τσάντ.

  22. isnogood avatar
    isnogood 01/04/2009 01:07:50

    Το οτι δεν έχει ΑΚΟΜΗ μηχανισμό ο Σαμαράς μέσα στη Ν.Δ. δεν πάει να πει οτι οι λίγοι σήμερα κομματικοί Μουτζαχεντίν του δεν μπορούν να τον στήσουν μέσα σε λίγο διάστημα...
    Αυτό που έκανε ο Ζαφειριάδης μέσα σε δέκα χρόνια, ο Σαμαράς θα το κάνει σε λιγότερο απο ένα.
    Απλά δεν έχει λόγο να βιάζεται ακόμη...
    Ενώ η εν λόγω κυρία ...τρέχει να προλάβει.
    Και φυσικά θα υπάρχει πάντα η ...ΖΗΜΕΝΣ.
    Όπως για παράδειγμα τελείωνε η ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ με εκείνο το άπαιχτο για το...Παρίσι!