27/10/2009 11:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αληθεύει ότι ο Μητσοτάκης ήθελε να δωροδοκήσει τον …Γκλιγκόροφ;



Οι μέθοδοι της... Αγίας Οικογένειας είναι γνωστές εδώ και περισσότερα από 50 χρόνια. Αποστασίες, δολοπλοκίες και κάθε λογής πολιτικά παιχνίδια με μόνο στόχο την προσωπική ανέλιξη και μοναδικό κίνητρο την εξουσιομανία.

Αυτό, όμως, που εξομολογήθηκε στο Πρώτο Θέμα ο πρώην πρόεδρος των Σκοπίων, ο 93χρονος πλέον Κίρο Γκλιγκόροφ, δεν έχει προηγούμενο. Η συνέντευξή του στο μπορεί να γίνεται κατόπιν εορτής, μπορεί να είναι «χρύσωμα» στο χάπι από ένα άνθρωπο που μας είχε σαν έθνος βγάλει έξω από τα ρούχα μας, αλλά αν αληθεύουν όσα λέει τότε η ιστορία θα πρέπει να ξαναγραφτεί.

Αφού λοιπόν υποστηρίζει ότι οι Σκοπιανοί είναι Σλάβοι και ουδεμία σχέση έχουν με τον Μέγα Αλέξανδρο, στη συνέχεια ερωτάται αν η κυβέρνηση Μητσοτάκη προσπάθηκε το 1993 να τον χρηματίσει. Και απαντά ναι περιγράφοντας απίστευτες ιστορίες.

Λέει ότι τρεις φορές ο στρατηγός Γρυλλάκης, ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές του Κ. Μητσοτάκη, του έδινε μέσω του Σκοπιανού υπουργού Εσωτερικών, στην αρχή ένα Ρόλεξ χρυσό, έπειτα ένα αρχαίο αμφορέα ανυπολόγιστης αξίας και στο τέλος μια βαλίτσα με 1 εκατ. δολάρια. Ο πρώην πρόεδρος των Σκοπίων λέει ότι αρνήθηκε και τις τρεις φορές και μάλιστα ζήτησε να πετάξουν έξω από τη χώρα τον Γρυλλάκη.

Τα ερωτήματα μεταξύ σοβαρού και αστείου είναι τα εξής:

1. Για ποιο λόγο θέλησε ο Μητσοτάκης να δωροδοκήσει τον Γκλιγκόροφ; Που στόχευε;

2. Το Ρόλεξ ήταν αληθινό ή μήπως μαϊμού που αγόρασε από κανένα πλανόδιο της Ομόνοιας;

3. Ο αμφορέας ήταν μήπως από την προσωπική του συλλογή; Άλλωστε η οικογένεια Μητσοτάκη φημίζεται για την... ανιδιοτελή λατρεία της στα αρχαία αντικείμενα.

4. Το 1 εκατ. δολάρια που πήγε σε βαλίτσα στα Σκόπια ήταν από τα κρατικά ταμεία ή από τον... προσωπικό λογαριασμό του κ. Μητσοτάκη;

5. Η Ντόρα που ήταν εκείνη την περίοδο; Μήπως... διάβαζε όπως ο μακαρίτης ο Χριστόδουλος στη Χούντα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 27/10/2009 12:14:15

    Υπερήφανη εξωτερική πολιτική, που θα΄λεγε και ο Ανδρέας.
    Δεν έκανε για τέτοια ο Σαμαράς και τον έστειλε.

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/10/2009 12:57:12

    Είχε πει και ο Γρυλλακης στην τηλεοραση πως εφερνε Σκοπιανους στο Ανατολικο αεροδρομιο και τους περναγε κρυφα στο Δυτικο(η αναποδα)σαν να ηταν απο εσωτερικη πτηση....και μαλιστα τους εβγαζε και τα βραδια στην νυχτερινη Αθηνα και περναγαν πολυ καλα.
    Ο Ζαχαρακης και ο Κωφος(και οι δυο ηταν πρεσβευτες)εχουν δηλωσει πως οι Σκοπιανοι τοτε ειχαν αποδεχθει και το ονομα Σλαβομακεδονια(σε μια λεξη χωρις παυλα και οσοι ασχολουνται με ιστορια ξεςρουν πολυ καλα τι κανει μια παυλα...οπως πολεμο ειχαν οι Τσεχοι με τους Σλοβακους και εκεινη την παυλα στο Τσεχοσλοβακια) και πως επισης ειχαν πει ναι στο Nova Makedonija...γαμω την τοτε δικη μας εθνικιστικη υστερια.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Νικόλας 27/10/2009 13:13:27

      Νομίζω ότι είπαν ότι εμείς είχαμε προτείνει το Σλαβομακεδονία και αυτοί είχαν δεχτεί το Νέα Μακεδονία. Δεν είναι το ίδιο, υπάρχει μεγάλη διαφορά. Μακάρι να είχαν δεχτεί το Σλαβομακεδονία, αλλά αυτό είναι μόνον διαδόσεις του Μητσοτάκη.

      • ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
        ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ @ Blimblomblim 27/10/2009 13:38:23

        ο Γρυλλακης (που δεν λεει καλημερα ποια στον Μητσοτακη) ειχε πει οτι ειχε συμφωνηθει η ονομασια Σλαβομακεδονια.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 27/10/2009 13:45:10

          Δεν το λένε πάντως οι Κωφός και Ζαχαράκης, αλλά μόνον ο Γρυλλάκης, του οποίου η αξιοπιστία δεν είναι μετρήσιμη. Όχι δηλαδή μόνον αν λέει αλήθεια, αλλά αν και το με ποιους το είχε συμφωνήσει. Αν το είχε συμφωνήσει με τις μυστικές τους υπηρεσίες, που είχε επαφή όπως φαίνεται, δεν είναι αρεκτό ως "συμφωνία".

    • χμμ avatar
      χμμ @ Νικόλας 27/10/2009 16:06:15

      Στην αρχη ειχε συμφωνηθει για το Nova Makedonija ομως δε προχωρησει γιατι Εβερτ κτλ πηγαν στο Μητσοτακη και του ειπαν οτι δεν δεχονταινα υπαρχει ο ορος Μακεδονια και οτι θα ριξουν την κυβερνηση.Ετσι τους ειπε να ερθουν πισω γιατι δεν μπορει να γινει η συμφωνια.
      To Σλαβομακεδονια δε προχωρησε γιατι διαφωνησαν οι Σκοπιανοι, δεν υπηρχε πλειοψηφια στο κοινοβουλιο τους.

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/10/2009 12:59:02

    Επίσης βγηκε τοτε ο Γκλιγκόροφ και ειπε την πικρη αληθεια για τους σκοπιανους και τον φαγανε τον ανθρωπο με την βομβιστικη επιθεση...εχετε δει πως εχει γινει το προσωπο του;Οταν μιλαει στην τηλεοραση μιλαει παντα με προφιλ.

  4. Spm avatar
    Spm 27/10/2009 13:31:44

    ΡΕ ΤΟΝ ΚΙΡΟ, ΠΛΗΓΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΗΓΕΙ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΟΥ!!!
    ΚΑΤΣΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΚΙΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΘΕΝΗ ΜΝΗΜΗ, ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ, ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΘΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ.
    ΜΠΡΑΒΟ ...ΜΝΗΜΗ Ο ΚΙΡΟ ΓΚΛΙΓΚΟΡΟΦ!!!

    • ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
      ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ @ Spm 27/10/2009 13:39:37

      δεν ανοιγει πληγες ο Κιρο!!
      αλλα ο ρεπορτερ που ΕΤΥΧΕ να ρωτησει τετοια ωρα τον Κιρο!!

  5. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 27/10/2009 13:39:42

    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΝΕΛΑΒΑΝ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΚΚΑΛΗ(ΥΠΟΤΡΟΦΟΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?)ΧΑΛΑΣΕ "Η ΔΟΥΛΕΙΑ".

  6. Spm avatar
    Spm 27/10/2009 13:58:49

    ΣΟΡΟΣ, ΤΙ ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ!!!
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ, Ο ΣΟΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥΣ?
    ΤΟΝ ΣΟΡΟΣ ΣΤΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ -ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ- ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ Ο κος ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗΣ, ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ, Ο ΥΙΟΣ ΤΗΣ κας ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ.
    ΜΠΛΕΞΙΜΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΟΛΥ ΜΠΛΕΞΙΜΟ!!! ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ, ΝΥΦΕΣ, ΚΟΡΕΣ, ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙΔΕΣ...
    ΤΩΡΑ ΜΠΛΕΞΑΜΕ !!!
    ΑΛΗΘΕΙΑ Η κα ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΝΔ, ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ?

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Spm 27/10/2009 14:07:36

      Soros=Ουγγροεβραιος ο οποιος μαλιστα απο μικρος μιλαγε την Esperanto(μαλλον για αυτο θελει να κατακτησει τον κοσμο)στο internet τον δηλωνουν και ως φιλανθρωπο και πολιτικο ακτιβιστη...ας γελασω!!!

  7. anetos avatar
    anetos 27/10/2009 14:56:35

    ο Σορος ειναι χρηματοδοτης και των διαφορων ΜΚΟ που συμετεχουν οι Τρεμοπουλος,Ηρακλειδης,Βοσκοπουλωφ,βαλλιανατος ολα τα καλα παιδια....

  8. «Κασσάνρα» avatar
    «Κασσάνρα» 27/10/2009 17:35:08

    Παρασκήνιο πάντα υπάρχει το θέμα είναι να μάθουμε την αλήθεια, χαλάλι το ένα εκατομύριο αν καταφερνε να τους πείσει έστω για το Σλαβομακεδονία, αλλά οι Σκοπιανοί ποτέ δεν αποδέχθηκαν μία ονομασία (ακόμα και με το Μακεδονία) για όλες τις χρίσεις.

  9. belos avatar
    belos 27/10/2009 17:53:26

    Η ήττα της Ελλάδας, αποδεικνύεται περίτρανα, από το γεγονός, ότι οι μισοί Έλληνες θεωρούν ως αληθινό γεγονός, τη δήθεν αποδοχή του ονόματος "Σλαβομακεδονία" από τους Σκοπιανούς, κάτι που φυσικά δεν έγινε (και δεν θα γίνει) ποτέ. Ένα ενδεχόμενο, που δεν απασχόλησε ούτε ένα δευτερόλεπτο τους Σκοπιανούς, έγινε "αστικός μύθος", τόσο αληθοφανής, που απασχολεί ακόμη και κόμματα....
    Γιώργο χάσαμε.

  10. σκέψου διαφορετικά avatar
    σκέψου διαφορετικά 29/10/2009 17:05:44

    Είναι μία μέθοδος που τηρούν όλες οι χώρες για να εξαγοράζουν τις τύχες των λαών διαφθείροντας τις συνειδήσεις όσων τυγχάνει να τις οδηγούν.
    Το Σλαβομακεδονία δεν το δέχτηκαν ποτέ οι Αλβανοί μέσα στη FYROM και ούτε και οι περίοικοι το δέχτηκαν με ιδιαίτερη ικανοποίηση.

    Ας ελπίσουμε στο μέλλον που οι δυνάμεις των κρατών και οι συμμαχίες των εθνών αλλάζουν διαρκώς, να μη βρεθούμε στη δυσάρεστη θέση να μας εγείρουν απαιτήσεις και αξιώσεις για τη δική μας Μακεδονία ως αντίστοιχη του ονόματός τους και γεωγραφικά υποταγμένη.