Αλαλούμ με το βίντεο Βαρουφάκη στη Γερμανία: Τελικά ήταν πλαστό ή αληθινό;
19/03/2015 12:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλαλούμ με το βίντεο Βαρουφάκη στη Γερμανία: Τελικά ήταν πλαστό ή αληθινό;

Σύγχυση προκάλεσε η «ομολογία» του παρουσιαστή του σατιρικού προγράμματος Neo Magazin Royale του δεύτερου καναλιού της γερμανικής δημόσιας τηλεόρασης, ZDF, ότι το επίμαχο βίντεο με το υψωμένο μεσαίο δάχτυλο του Έλληνα υπουργού Οικονομικών, Γιάνη Βαρουφάκη, είναι... δάκτυλος της εκπομπής!

Το ZDF, επισήμως επιβεβαίωσε σήμερα το πρωί ότι η παραδοχή του Neo Magazin Royale για το «πειραγμένο» βίντεο ήταν μία καλοστημένη φάρσα...

Ο διευθυντής προγράμματος του δικτύου, Νόρμπερτ Χϊμλερ, δήλωσε στο Spiegel, ότι «θα πρέπει να είμαστε αναγκασμένοι να αποδεικνύουμε στο μέλλον ότι το Neo Magazin Royale είναι μία σατιρική εκπομπή. Ο Μπέμερμαν είναι βέβαιο ότι δεν πρόκειται να θεωρηθεί ποτέ άνκορμαν του καθημερινού δελτίου ειδήσεων».

Λίγη ώρα αργότερα ο Μπέμερμαν ανέβασε στον προσωπικό του κανάλι στο youtube, ένα βίντεο, όπου παρουσιάζεται ο ίδιος να λέει: «Το δικό μας βίντεο είναι 100% αληθινό. Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο είναι ψεύτης. Σε ένδειξη καλής θέλησης αλλά και ως κίνηση ειλικρινούς μετάνοιας προς τους Ευρωπαίους φίλους μας, θα έπρεπε ο Γκίντερ Γιάουχ και η εφημερίδα Bild να εγκαταλείψουν αμέσως και εθελοντικά την Ευρωζώνη».

«Ο υπαινιγμός ότι το βίντεο είναι μονταρισμένο από εμάς είναι απόλυτα αβάσιμος. Εμείς ποτέ δεν θα δίναμε τόσο ασυνείδητα αξία στην γελοιότητα των απαραίτητων και αναγκαίων συζητήσεων στα δημοσιογραφικά πάνελ, καθώς και όσων διάγουν με σοβαρότητα τις συζητήσεις αυτές, περί ενός εδώ και δύο χρόνια σηκωμένου μεσαίου δαχτύλου, αποκομμένου από το σύνολο ενός βίντεο», κατέληξε.

Η γερμανική εφημερίδα Bild σε σημερινό δημοσίευμά της αναφέρει ότι το προτεταμένο δάκτυλο του κ. Βαρουφάκη είναι αληθινό και υποστηρίζει πως το απόγευμα το ZDF «θα πει όλη την αλήθεια».

Νωρίτερα σε μια απίστευτη αποκάλυψη προχώρησαν οι συντελεστές του γερμανικού σατιρικού σόου του ZDF, Neo Magazin Royale, όταν παραδέχθηκαν ότι εκείνοι έκαναν το μοντάζ με την επίμαχη άσεμνη χειρονομία που φέρεται να έκανε ο υπουργός Οικονομικών Γιάνης Βαρουφάκης προς τη Γερμανία.

Οι Γερμανοί την «έστησαν» στο υπουργό προκαλώντας σάλο και τώρα αποκαλύπτουν και καρέ-καρέ πώς το έκαναν.

Το κανάλι ARD στην εκπομπή του Γκίντερ Γιάουχ έπαιξε το βίντεο με τον Βαρουφάκη που εμφανίζεται να λέει ότι η Ελλάδα θα έπρεπε να ανακοινώσει τη χρεοκοπία τον Ιανουάριο του 2010 και στη συνέχεια «να δείξει το δάχτυλο» στη Γερμανία και να της πει ότι τώρα αντιμετώπισε εσύ το πρόβλημα. Στο σημείο που μιλά για τη Γερμανία, στο βίντεο που προκάλεσε σάλο και έντονη διαμάχη του παρουσιαστή με τον Γιάνη Βαρουφάκη, ο Ελληνας υπουργός Οικονομικών εμφανίζεται να κάνει την επίμαχη, άσεμνη κίνηση.

Την Τετάρτη οι συντελεστές του σατιρικού σόου, εξήγησαν τι συνέβη. Τον περασμένο Φεβρουάριο, όπως υποστηρίζουν στο βίντεο, έψαχναν πλάνα του Γιάνη Βαρουφάκη. Δεν μπορουσαν όμως να βρουν άλλα πέραν αυτών από την ομιλία που είχε κάνει στο Ζάγκρεμπ το 2012 ο νυν υπουργός Οικονομικών, τότε καθηγητής πανεπιστημίου.

Οπως οι ίδιοι υποστηρίζουν, επειδή ήθελαν να κάνουν... πάταγο με το βίντεοκλίπ, πείραξαν την επίμαχη σκηνή προκειμένου ο Γιάνης Βαρουφάκης να εμφανίζεται να κάνει την άσεμνη χειρονομία προς τη Γερμανία. Οπως φαίνεται και στο βίντεο για να το πετύχουν χρησιμοποίησαν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας και τον σωσία του ΥΠΟΙΚ που εμφανίζεται και στο βίντεοκλιπ.

Στο τέλος του βίντεο-αποκάλυψη, μάλιστα, εξηγούν ότι το έκαναν για να παγιδεύσουν τον παρουσιαστή του ARD και να τονίσουν για άλλη μια φορά το πάθος των Γερμανών κατά όσων επιτίθενται στην πατρίδα τους.

Αμεση ήταν η αντίδραση του υπουργού Οικονομικών.

Απευθυνόμενος στον παρουσιαστή του ARD, Γκίντερ Γιάχουκ, ο κ. Βαρουφάκης αναρωτιέται αν υπάρχει καμία συγγνώμη στον ορίζοντα γιατί χρησιμοποίησε ένα παραποιημένο βίντεο για να φιμώσει μια συμφιλιωτική ελληνική φωνή.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 19/03/2015 12:44:54

    Μα κάνουν οι Γερμανοί πλάκες?...Πάει χάλασε ο κόσμος...

    • akalestos avatar
      akalestos @ Αιρετικός 19/03/2015 12:56:22

      παλι ρεζιλι ο βαρουφακης, απαιτησε συγνωμη για βιντεο που δεν εχει 9ειραχτει καθως οι συγκεκριμμενοι καναν πλακα και δεν εχουν πειραξει το βιντεο. Ενω ο ιδιος επισης παραδεχθηκε πως ειχε κανει την χειρονομία. ..ατελειωτη κατηφορα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αιρετικός 19/03/2015 13:04:42

      Λένε αυτοί ότι έχασαν την εμπιστοσύνη τους απέναντι στην Ελλάδα. Αμ,έτσι χάνουμε κι εμείς τη δική μας απέναντί τους. Όχι πως την είχαμε και ποτέ δηλαδή...

      • foros1 avatar
        foros1 @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/03/2015 13:35:26

        τι υπέροχη "ενωμένη" Ευρώπη!!! δεν το διαλύουμε το "μαγαζί" να βρούμε την ησυχία μας;

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ foros1 19/03/2015 15:39:44

          Έτσι όπως πάει...

  2. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 19/03/2015 13:21:41

    Χάλασαν οι Γερμανοί σας λέω. βλ. http://www.kathimerini.gr/807985/article/epikairothta/kosmos/germania-o-antipalos-ths-merkel-san-allos-varoyfakhs

  3. Εμμανουήλ Πέτρου avatar
    Εμμανουήλ Πέτρου 19/03/2015 13:28:23

    Όλα τα διαδικτυακά και έντυπα φύλλα έχουν τον ίδιο τίτλο και μεταφέρουν την ίδια "είδηση". Με μια διαφορά. Από τις 9 το πρωί μέχρι τώρα, Καθημερινή, Πρώτο Θέμα, Σκάι κ.α., έχουν αλλάξει τους τίτλους από «Μονταρισμένο το βίντεο...» σε «Θρίλερ με το βίντεο...», μετά το κράξιμο που έφαγαν από τον γράφοντα και δεκάδες άλλους... Όσοι ξέρουμε γερμανικά και είδαμε την εκπομπή στο ZDF (όπως αντίστοιχα και στο ARD πριν λίγες ημέρες), καταλάβαμε ότι πρόκειται για μια χιουμοριστική εκπομπή. Οι ισχυρισμοί της ομάδας (η οποία έφτιαξε πριν λίγες ημέρες και το χιτ μουσικό βίντεο με τον Βαρουφάκη) που ισχυρίζεται ότι μοντάρισε το βίντεο, είναι στα πλαίσια τηλεοπτικής πλάκας (για όσους γνωρίζουν το τηλεοπτικό σκηνικό της Γερμανίας, οι συγκεκριμένοι είναι τύπου ΡαδιοΑρβύλα). Το κοινό μάλιστα γελάει... Εξάλλου, ο ΥΠΟΙΚ, αφού πρώτα αρνήθηκε την εγκυρότητα του βίντεο στην εκπομπή του ARD 1, κατόπιν στο τουίτερ του παραδέχθηκε ότι το βίντεο είναι αυθεντικό, αλλά η χειρονομία δεν αναφερόταν στους Γερμανούς. Το ότι ακόμα και έγκριτα ελληνικά media δεν έβαλαν έναν γερμανομαθή να μάθει τί λένε οι χιουμορίστες στην εκπομπή του ZDF είναι τoυλάχιστον ανησυχητικό... Επίσης ανησυχητικό είναι ότι πριν από λίγο ο ΥΠΟΙΚ ανέβασε στο τουίτερ αίτημα συγνώμης από το ARD διότι τάχα τον παγίδευσε με ψεύτικο βίντεο. Προφανώς ούτε είδε, ούτε τον ενημέρωσε κανένας για να τον προστατεύσει από δεύτερη ξεφτίλα ότι η «είδηση» δικαίωσης είναι ΡαδιοΑρβύλα... Και κάτι τελευταίο: πώς άραγε το βίντεο μονταρίστηκε από Γερμανούς τώρα, όταν είναι γνωστό στο διαδίκτυο από το 2013 (με την χειρονομία)...?

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Εμμανουήλ Πέτρου 19/03/2015 15:55:30

      Πέστα γιατί θα τρελαθούμε. Ο Βαρουφάκης πάντως είναι απίθανος ο άνθρωπος. Εκαναν μία πλάκα οι Γερμανοί "Ράδιο-Αρβύλα", όπως σωστά λες, και αυτός αμέσως τσίμπησε. Το έχει ρε παιδί μου στην ψυχή του το ψέμα, είναι τρομερό.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Εμμανουήλ Πέτρου 23/03/2015 11:14:26

      Μιλάμε για μεγάλο παιχνίδι που παίζεται στις πλάτες των Ελλήνων και από τα ΜΜΕ και από την Ελληνική κυβέρνηση μόνο και μόνο για να έχει τη στήριξη του λαού ο Τσίπρας με το Βαρουφάκη και τον Καμμένο. Για διαβάστε επιστολή Τσίπρα σε Μέρκελ, Γιούνγκερ και Ολάντ που εκλιπαρεί για λίγα χρήματα για να μη χρεοκοπήσουμε ενώ 2 μήνες στην Κυβέρνηση δεν έχει κάνει τίποτα να βρει χρήμα και να επαναφέρει την εμπιστοσύνη των επενδυτών. Μιλάμε για μεγάλο δούλεμα από τους "αντιμνημονιακούς"...

  4. airman avatar
    airman 19/03/2015 14:24:44

    Τη χειρονομία δεν την έκανε. Αυτό που είπε όμως ήταν η "περιγραφή" της χειρονομίας. Βέβαια άλλο να το λες κι άλλο να το δείχνεις κιόλας! Ή αλλιώς άλλο να το ακούς κι άλλο να το βλέπεις κιόλας! Από μεγάλη ως τεράστια διαφορά!

  5. alex23 avatar
    alex23 19/03/2015 15:57:54

    οι γερμανοι κωμικοι τρολλαραν τον κ.γιανη και αυτος μαζι με τους προθυμους στα μμε το φαγανε και ζηταγανε και τα ρεστα..το καναλι τους ομως μετα τον θορυβο ειπε την αληθεια, οτι εκαναν πλακα οτι πλαστογραφησαν το βιντεο (αρα ειναι αληθινο) και μαλλον σημερα θα το αναφερει και η σατυρικη εκπομπη οτι εκανε πλακα οτι πειραξε το βιντεο..

    αυτο αφηνει τον κ.γιανη εκθετο αλλη μια φορα, γιατι εσπευσε να κανει το θυμα και να ζητησει τον λογο...τελικα τον βλεπω αντι να δινει διαλεξεις σαν μεγαλοοικονομολογος που τον 'εφαγαν' τα συμφεροντα που 'εριξαν' τον τσιπρα και δεν μπορεσε να αλλαξει την ευρωπη, να κανει τον ανκορμαν σε κανα σοου του λαζοπουλου ή τον κασκαντερ του ζινταν ή τον σωσια του παλιου σποκ στο νεο σταρ τρεκ..