01/12/2008 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλαβάνος εναντίον υπουργών και ρασοφόρων

Το ήδη βεβαρημένο από το πρωί πολιτικό κλίμα επιδεινώθηκε με βολές του Αλέκου Αλαβάνου εναντίον «ρασοφόρων ιερωμένων» και «γραβατωμένων υπουργών οι οποίοι «έχουν ποινικές ευθύνες. Είναι απαράδεκτο, είπε, να βρίσκονται στις φυλακές μία κοπέλα για κλοπή κινητού τηλεφώνου, μαζί με υπερήλικες και ανάπηρους που  χρωστάνε στο δημόσιο 700 ευρώ και «να κυκλοφορούν, χάρη στο νόμο που υπάρχει, ελεύθεροι γραβατωμένοι υπουργοί, οι οποίοι έχουν ποινικές ευθύνες για την απώλεια τεράστιων πόρων οι οποίοι ανήκουν στο Δημόσιο».

Ο κ. Αλαβάνος επέκρινε επίσης το μεν ΠΑΣΟΚ για την έναρξη της απώλειας της δημόσιας περιουσίας, τη δε ΝΔ για την κλιμάκωση με τις ανταλλαγές, «η οποία έγινε». Όπως αναφέρει το NonPaper300 πραγματοποιήθηκε μυστική συνάντηση βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ με θέμα την συνεργασία των δύο πλευρών στην σύνταξη κοινού πορίσματος, με κανένα όμως αποτέλεσμα. "Εμείς επιμένουμε, μόνο η προανακριτική θα είναι για τον πολιτικό μας βίο "καθαρκτική", πρόσθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kamarieris avatar
    Kamarieris 01/12/2008 17:18:00

    Καλά που υπάρχει και ο ΣΥΡΙΖΑ. Το ΠΑΣΟΚ θέλει να βγάλει λάδι τους δικούς του Δρη και Φωτιάδη.

  2. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 01/12/2008 17:44:15

    Λές ότι μόνο γραβατωμένοι υπουργοί κάνουν λαδιές..
    Και ο αγραβά(τοτος) Αλαβάνος είναι ο πυλώνας της ηθικής.

  3. o tsimas DEN psonizetai stin kavalas avatar
    o tsimas DEN psonizetai stin kavalas 01/12/2008 17:47:18

    popo po mas piran ai skones apo ta latomeia.

  4. donaE avatar
    donaE 01/12/2008 17:51:08

    'συνεργασια' για κοινο πορισμα ειναι μια καλη αρχη... με τους πρωην γραβατωμενους εστω.

  5. Giorgos avatar
    Giorgos 01/12/2008 17:52:47

    εξακολουθεις φαίνεται να το θεωρεις πολυ αξιοπιστο το nonpaper.
    τι ξερεις και δε μας το λες?
    Σπανια αναφερεσαι σε αλλα blogs...

  6. ant95388 avatar
    ant95388 01/12/2008 18:06:28

    Μήπως αγαπητοί μου συμπολίτες έχουμε φάει τους καρπους όλων των λοτοδένδρων του κόσμου?
    Κάποτε μετά απο ΔΙΕΘΝΗ διαγωνισμό η κατασκευή του Αεροδρομίου ανατέθηκε για (α) ποσό τελικά οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ το <> (9α) περίπου(κάτι δις ευρό η διαφορά) αποδεδειγμένα .
    Επίσης οι Ολυμπιακοί αγώνες μετά απο ΔΙΕΘΝΕΙΣ διαγωνισμούς προυπολογίστηκαν στο (χ)ποσό τελικά οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ τα <> (3α) περίπου(κάτι δις ευρό η διαφορά), αποδεδειγμένα .
    Πριν κάποια χρόνια έγινε η μεγαλύτερη ληστεία στα παγκόσμια χρονικά χιλιάδες αφελείς συμπολίτες μας παρέδωσαν με τις ευλογίες της τότε κυβέρνησης
    το ΚΡΥΦΟ ή ΦΑΝΕΡΟ κομπόδεμα τους για να το <> αλλά φεύ !!!ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΣΤΑ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ που όλως τυχαίως ήταν διαχειριστές του πολιτικοοικονομικού συστήματος, (κάτι τρις δραχμες)αποδεδειγμένα.
    ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΥΓΕ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για μερικά εκατομύρια (οχι δις)ζημιά του δημοσίου που δεν έχει αποδειχθεί ακόμα ζητάτε την κεφαλή του ανθρώπου που επι κυβερνήσεώς του ειναι όλα στην επιφάνεια? (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΝΑΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΟΣΟ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ ΥΠΑΙΤΙΟΙ)

  7. Factorx avatar
    Factorx 01/12/2008 18:08:37

    @Giorgos. Δεν νομίζεις οτι αποτελεί στοιχειώδη πράξη δεοντολογίας να αναπαράγω κάποια δημοσιεύματα ενός σαφώς φιλοκυβερνητικού μπλογκ όταν όμως φαίνεται σοβάρό, δεν βρίζει (βασικό) και όταν έχουμε αναδημοσιεύσει κατά κόρον δημοσιεύματα δήθεν απελεύθερων μπλόγκερς; Δεν πρέπει να υπάρχει πολύπλευρη ενημέρωση των αναγνωστών μας;

  8. donaE avatar
    donaE 01/12/2008 18:56:23

    Τα ΜΜΕ οπως βλεπεις.Καλυπτουν την αριστερη ζητηση μια χαρα.

  9. g700 avatar
    g700 01/12/2008 20:28:05

    Ελα βρε (8) που αναρωτιέσαι.Εγώ και άλλο ένα 13% ασχολούμαστε με τον Τσίπρα και τον Αλαβάνο.

  10. nas avatar
    nas 01/12/2008 20:28:37

    καλά τα λέει ο Αλέκος. Μετά απο δύο τρείς δημοσκοπήσεις θα τα λέει ακόμη καλύτερα...

  11. Giorgos avatar
    Giorgos 01/12/2008 20:46:08

    re: Factorx

    Δε βρίζει βρε φακτορα αλλά καγχάζει... Καλύτερο είναι αυτό? Επίσης, δεν πρέπει να διαχωρίζουμε την εννοια φιλοκυβερνητικός από την έννοια προπαγανδιστικός?
    Απλά ρωτάω, το βρίσκω μυστηριώδες το blog, και κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο αναπαρήχθηκε στο άψε-σβήσε η συγκεκριμένη ανάρτηση.
    Κι επειδή ο μόνος τρόπος να κοινοποιηθηθεί ενα νεο blog είναι να το προτείνουν κάποια άλλα δημοφιλη blogs, μου φάνηκε κάπως υποπτη η προβολή του..
    Αναγνώρισέ μου την καλή πρόθεση.
    Σε κρίνω, αυστηρά, το ξερω. Να μου επιτρέψεις ομως να σε διαχωριζω απο τα κοινά, - ή κοινότατα-, ΜΜΕ.

  12. Xase avatar
    Xase 01/12/2008 22:17:21

    Ο Αλαβανος πολλακις εχει τονισει οτι δεν μπορει να υπαρξει κανενος ειδους συνεργασια με το ΠΑΣΟΚ. Επομενως η η μυστικη συναντηση εγινε με τις ευλογιες του οποτε ειναι ασυνεπης με τις δηλωσεις του η δεν εγινε με τις ευλογιες του οποτε υπαρχει υπογειο ρευμα στο ΣΥΝ. Κατα την γνωμη μου το νον πειπερ 300 ειναι φουσκα. Ο Αλαβανος εχει ακομα την εκτιμηση της πλειονοτητας στον ΣΥΝ και κανεις δεν θα του εβαζε τοσο οφθαλμοφανη τρικλωποδια.

  13. Factorx avatar
    Factorx 01/12/2008 22:18:47

    @Giorgos. Απαντώ μόνο στο "κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο αναπαρήχθηκε στο άψε-σβήσε η συγκεκριμένη ανάρτηση",επειδή για τα άλλα απάντησα:

    Κάθε μπλογκ νέο η παλιό που θέλει να προβάλει ένα θέμα μας στέλνει (όπως και άλλου μειλ). Λαμβάνουμε δεκάδες τέτοια κάθε ημέρα και επιλέγουμε. Αν υπήρχε τρόπο να δεις , θα καταλάβαινες οτι τα περισσότερα απο τα "δημοφιλή" μπολγκς που βλέπεις στηρίζονται σε συστηματάκια που στέλνουν καθημερινά χιλίαδες μηνύματα. Δεξου το ως γεγονός.

  14. exiled avatar
    exiled 01/12/2008 22:19:50

    Καλά τα είπε ο Αλαβάνος.

  15. tiramola avatar
    tiramola 01/12/2008 22:25:56

    Την αθλιοτητα του συγκεκριμενου blog μπορεις να την δεις ακομα και τωρα...
    "Διορθωση" δεν εχουν κανει ακομα για τον μοναχο Παπανδρεου...
    Ενα ετος εξω επεσαν...
    Μεγαλη καψα στη Ρηγιλης...

  16. Factorx avatar
    Factorx 01/12/2008 23:38:21

    @tiramola & Giorgos: επειδή εσείς θα με τρελάνετε. Δεν θέλετε να ξέρετε τι παιχνίδια παίζει η φιλοκυβερνητική προπαγάνδα; Πότε γράφεται το απόσπασμα που ανέβασα; Ταυτόχρονα με την επίθεση Αλαβάνου που αφορά τα πορίσματα που θα βγουν.

  17. zapata avatar
    zapata 02/12/2008 08:43:43

    Πάλι ΑΛΚΟΠΑΣΟΚ δημοσκόπηση είδες (17)?

  18. KaryID avatar
    KaryID 02/12/2008 09:42:33

    @giorgos: διάβασε και κανένα σιβυλλικό χρησμό, κατά τα άλλα και η σημειολογία της εικόνας στη μετωπίδα του blog αρκεί καμιά φορά ...

  19. νικος 1 avatar
    νικος 1 02/12/2008 11:09:05

    Ν. Κωνσταντόπουλος: Ο ΣΥΝ ώριμος να προχωρήσει σε γενναία ανανέωση 30/11/2007
    Την εκτίμησή του ότι ο ΣΥΝ είναι ώριμος να προχωρήσει σε γενναία ανανέωση εξέφρασε (Ρ/Σ 9,84) ο πρώην πρόεδρος του ΣΥΝ Ν. Κωνσταντόπουλος, κάνοντας λόγο για "ουσιαστική ανανέωση σε δημοκρατικές λειτουργίες, προγραμματικές θέσεις, πολιτικές πρακτικές και πρόσωπα". Δεν χρειάζεται ο ΣΥΝ ούτε νεο-χαοτικές αντιλήψεις, ούτε νεοδογματικές αντιλήψεις, ούτε νεο-εσωστρεφείς αντιλήψεις, είπε χαρακτηριστικά. Διευκρίνισε ότι δεν θέλει να μπει στη συζήτηση για τα πρόσωπα γύρω από την εκλογή προέδρου στον ΣΥΝ, ενώ για την απόφαση του Αλέκου Αλαβάνου δήλωσε ότι "την σέβομαι και νομίζω ότι όλοι πρέπει και να την σεβαστούν και να την αξιοποιήσουν".
    Ο Ν. Κωνσταντόπουλος σημείωσε ότι έχουν αλλάξει οι συνθήκες και η σύνθεση του εκλογικού σώματος, υπογραμμίζοντας ότι "ούτε με υμνολόγια στην 3η του Σεπτέμβρη το ΠΑΣΟΚ, ούτε με εορταστικές εκδηλώσεις για την Οκτωβριανή Επανάσταση το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ παράγουν πολιτική σήμερα. Χρειάζεται να ανταποκριθούν τα κόμματα όλα στις προκλήσεις της εποχής και να αξιοποιήσουν τις νέες αντιθέσεις, τις νέες εντάσεις και τις νέες ανασφάλειες για προγραμματικές παρεμβάσεις".

  20. zapata avatar
    zapata 03/12/2008 09:06:29

    Ωχ,ωχ (17).Μην δεις την σημερινή δημοσκόπηση...!