18/06/2009 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλαβάνος: δεν αλλάζω γνώμη

Την απόφασή του να παραιτηθεί από επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ αλλά και από βουλευτής Ηρακλείου, γνωστοποίησε σήμερα ο Αλέκος Αλαβάνος και στα μέλη της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΝ, ενώ παράλληλα, καταλόγισε σωρεία λαθών στον Αλέξη Τσίπρα, κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου, ιδίως από τον Δεκέμβριο και μετά.

«Δεν πείσαμε ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι», είπε μεταξύ άλλων ο κ. Αλαβάνος και αναφέρθηκε στο καυγά για το debate των πολιτικών αρχηγών και το  ευρωψηφοδέλτιο, στο οποίο όπως είπε ο κ. Παπαδημούλης έπρεπε να είχε τεθεί επικεφαλής. Για το debate είπε ότι στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ του είχαν ζητήσει να εκπροσωπήσει αυτός το κόμμα και μόλις το δέχτηκε άρχισαν οι επιθέσεις από τους συμβούλους του κ. Τσίπρα.

Η Πολιτική Γραμματεία αποφάσισε κατά πλειοψηφία να ζητήσει από τον κ. Αλαβάνο να μην επιμείνει στην πρόθεσή του να παραιτηθεί και να συνεχίσει το έργο του από την θέση ευθύνης του προέδρου της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ.

Ωστόσο και παρά τις πιέσεις που δέχτηκε από την πλευρά της πλειοψηφίας και τον ίδιο τον Αλέξη Τσίπρα, ο κ. Αλαβάνος έκανε σαφές σε όλους τους τόνους ότι δεν προτίθεται να αλλάξει γνώμη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λακούβα avatar
    λακούβα 18/06/2009 22:00:22

    Αρα δεν έχει νόημα η ανάρτηση της enimerosi.gr που στάζει χολή και ειρωνία και τσουβαλιάζει τον Μανώλη και τον Αλαβάνο στο ίδιο σακί.
    Απαράδεκτο και για το blog που αβασάνιστα υιοθετεί χωρίς να ερευνά και "όποιον πάρει ο χάρος"!!

  2. ferry corsten avatar
    ferry corsten 18/06/2009 22:03:55

    οπως ελεγε και ο μπακαλογατος στη ταινια:''να πας,να πας..''

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2009 22:28:57

    Τους έφαγε η (ντεμέκ) "εξέγερση" του Δεκέμβρη....

  4. Flying Dutchman avatar
    Flying Dutchman 18/06/2009 22:39:43

    Σιγά τον...Τραγάκη της αριστεράς.
    Θα βρεί τουλάχιστον καιρό να ασχοληθεί με τον Εθνικό Υμνο μπάς και καταλάβει τι εννοεί ο ποιητής.

  5. CORFU avatar
    CORFU 18/06/2009 23:02:03

    ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΡΑΥΓΗ ΑΓΩΝΙΑΣ ΑΛΕΞΗ ΠΡΟΣ ΑΛΕΚΟ. http://www.youtube.com/watch?v=YBmuGicbb38

  6. no frost avatar
    no frost 18/06/2009 23:03:32

    Ο Τσίπρας είναι και αχάριστος και ανίκανος και αλαζόνας! Και αυτό το καρφί οτι τάχα ο Τσίπρας είναι "καπετάνιος¨ενω ο Αλαβάνος εγκαταλείπει ως τάχα "δειλός" το καράβι είναι Η ΚΑΤΙΝΙΑ της χρονιάς. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα στον παντελώς πολιτικά άπειρο Τσίπρα με τις άπειρες γκάφες και τους αγορίστικους εξυπνακισμούς lifestyle και σε έναν πολιτικό ανδρα πολιτικά ευφυή και ώριμο σαν τον Αλαβάνο με 25 χρόνια θητεία ως ευρωβουλευτή και σημαντικότατη παρουσία στην βουή και τους μεταδικτατορικούς αγώνες. Απλά ο Τσίπρας εδω και μήνες αδιαφορούσε για το τι έλεγε ο Αλαβάνος δεν τον άκουγε καθόλου, δεν συνεργαζόταν μαζί του και τον υπονόμευε με τα τσιράκια του, Καρίτζη, Τσούτσιια κλπ. Πολύ καλά έκανε που έφυγε. Ας βγάλει τώρα μόνος του o Ts;ipraw με την "αγέλαστο πέτρα"δολοπλόκο Καρίτζη τα κάστανα απ΄την φωτιά.Ο κωλοπαιδισμός έχει και τα όριά του.

  7. ορεστης avatar
    ορεστης 18/06/2009 23:50:10

    η φτωχεια φερνει γκρινια

  8. KeniLogikiBlog avatar
    KeniLogikiBlog 19/06/2009 00:00:43

    Η παραίτηση είναι δικαίωμα. Ο καρεκλοκενταυρισμός είναι αρρώστια.
    Τείνω να συμφωνήσω με την άποψη Γλέζου, ότι ένας αριστερός δεν παρετείται, συνεχίζει να δίνει τη μάχη. και η αλήθεια είναι, ότι ο Αλέκος είναι εξαιρετικά χρήσιμος, ειδικά σε ιδεολογικές μάχες, εντός, εκτός και επί τα αυτά της Κουμουνδούρου, της Βαλτετσίου, και γενικότερα.
    Ας παραιτηθεί, αλλά να δίνει καθημερινά το στίγμα του

  9. CORFU avatar
    CORFU 19/06/2009 00:50:33

    ΟΙ ΚΡΑΥΓΕΣ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ.
    http://www.youtube.com/watch?v=PuDxJL0Ps2w

  10. lolos avatar
    lolos 19/06/2009 03:50:14

    vre koita na deis pou tha pethymhsoume k ton alavano!!!
    telika, panta yparxoun xeirotera!!!...

  11. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 19/06/2009 08:32:28

    Κάποτε ήμουνα παιδί
    και σε αγάπησα πολύ

    Μα έγινε η αγάπη μου
    κλωνάρια μαδημένα
    Σπασμένα τριαντάφυλλα
    στο χώμα πεταμένα

    Το περιβόλι της καρδιάς
    το ‘καψες όπως ο βοριάς
    τα όνειρα μου πέσανε
    βαριά τραυματισμένα
    Σπασμένα τριαντάφυλλα
    στο χώμα πεταμένα

    Οι αναμνήσεις στο μυαλό
    χορό αρχίσανε τρελό
    τα περασμένα μου ‘πανε
    πως είναι πια για μένα
    Σπασμένα τριαντάφυλλα
    στο χώμα πεταμένα

  12. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 19/06/2009 09:04:42

    Μωρε ας πάει να ησυχάσει.Καλός ηταν και επειδη τον συμπαθω ας φύγει γαι το καλό του!

  13. αλάβαστρος avatar
    αλάβαστρος 19/06/2009 09:23:09

    όλο τον κόσμο ΓΥΡΙΖΑ
    και την μαϊμού ΞΕ-ΨΥΡΙΖΑ

  14. Iπταμενος avatar
    Iπταμενος 19/06/2009 10:06:54

    Αλαβάνος: δεν αλλάζω γνώμη

    ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ Ή ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ?

  15. Iπταμενος avatar
    Iπταμενος 19/06/2009 10:07:44

    Αλαβάνος: δεν αλλάζω γνώμη

    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙ Η ΒΕΝΕΤΙΑ ΒΕΛΟΝΙ !!!

  16. Iπταμενος avatar
    Iπταμενος 19/06/2009 10:11:53

    αεροπόρος

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΓΑΠΩ!!!

  17. Naruto avatar
    Naruto 19/06/2009 13:17:17

    @15 Με τον Τσιπρα ολα παιζουν. Μιλαμε εξαλλου για τον ανθρωπο που εμαθε τα παντα μεχρι τα 13 του.

    Χωρις τον Αλαβανο σε ρολο ΟΗΕ θα συμφωνουν οτι διαφωνουν μεχρι τουλαχιστον τις εκλογες ή ακομη χειροτερα.
    Συνιστωσες και μ... λες και μιλαμε για διανυσμα. Δεν κατεβαινουν ολοι ανεξαρτητοι να γουσταρουν.

    Τελος μην ξεχασω τους αγαπητους σχολιαστες που λεγαν οτι ειναι κολπο και δεν θα παραιτηθει τελικα.

  18. Συριζόμπολας avatar
    Συριζόμπολας 19/06/2009 13:24:26

    Η επικείμενη παραίτηση του Αλέκου Αλαβάνου βρίσκεται στο επίκεντρο της συνεδρίασης της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ, το πρωί της Παρασκευής. Παρά τις πιέσεις, ο Αλ.Αλαβάνος επιμένει στην απόφασή του, ωστόσο αφήνει να εννοηθεί ότι δεν θα αποχωρήσει από την ενεργό δράση. Τα σενάρια για τον διάδοχό του.

    Θα γίνει κάτι σαν "Επίτιμος" δηλαδή