#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2012 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλέξης, ο …εισαγόμενος



Οι ενδυματολογικές προτιμήσεις του κάποτε cool Αλέξη, βρέθηκαν στο επίκεντρο των κουτσομπολιών του Συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ.

Ένας επαναστάτης του 21ου αιώνα δεν ντύνεται με ντουλαμάδες και χιαστί φυσεκλίκια, αλλά με Ralph Lauren, Timberland και Burberry’s.

Καταδεικνύει έτσι, με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο, την ένδεια της ελληνικής παραγωγής ειδών ένδυσης.

Ως πρωθυπουργός όμως θα φροντίσει οι ανωτέρω μάρκες να είναι προσιτές σε όλο τον κόσμο.

Και 300 χιλιάρικα (σε δραχμές) να  έχει το υποκάμισο, θα έχει τυπώσει τόσο χρήμα, που θα επαρκεί για όλους.

Τα γένια δεν κάνουν τον παπά ασφαλώς, αλλά η αριστερά με αστικές συνήθειες προκαλεί τα βιτριολικά σχόλια των Συριζαίων που δεν επιθυμούν να γίνουν ΠΑΣΟΚ σε άλλη συσκευασία. Με ρητορική που θα εξάπτει το συναίσθημα των αριστερογενών, αλλά ενδυματολογικές πρακτικές λαϊφστυλάτες και σοσιαλδημοκρατικές. Φοβούνται μάλιστα ότι σε τελική ανάλυση δεν προσχώρησαν οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά ότι οι “πράσινοι” βρήκαν νέο «μαγαζί» για να εκφραστούν.



Στη συνέχεια,  για να μην ξεχνάμε και την  ταξική πάλη μπορείτε να διαβάσετε  για τα “Sweatshops” που  κάνουν την παραγωγή για τα μεγάλα ονόματα της μόδας και του lifestyle: http://www.guardian.co.uk/global-development/poverty-

Η Ralph Lauren συμπεριλαμβάνεται σε αυτές τις μάρκες... όπως και οι Timberland και Burberry’s που τα φορά αρκετά συχνά ο Mr. Alex Tsipras....

Αχ αυτοί οι αμερικανοθρεμένοι αριστεροί (με ή χωρίς χωρίς εισαγωγικά η λέξη “αμερικανοθρεμένοι”)...

Μ.Ο.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 05/12/2012 15:31:58

    Aγαπητέ Μικρέ Οδυσσέα, το ράσο κάνει τον παπά;;;
    Δηλαδή αν ο Αλέξης και όποιος άλλος από δαύτους φορέσει μπαλωμένο τζιν [όχι το ..εξεπίτηδες σκισμένο το πανάκριβο :-)], πουκαμισάκι από τα Κινέζικα stores και παπουτσάκια απ΄τη λαϊκή αγορά 'Ανω Λιοσίων ok.;;;; Θα είναι αυθεντικός; Τον πιστέψαμε; Έγινε ένα με το πόπολο και συμπάσχει;;;;
    Πολύ απλά αυτοί οι άνθρωποι μισθοδοτούνται ΑΠΟ ΕΜΑΣ με 8.000 € μηνιαίως τουλάχιστον !!!! Τα Ralph Laurens λοιπόν, τα Timberland και τα Burberry’s, είναι απολύτως φυσιολογικά. Τα φορούσαν μέχρι πρότινος εξ΄άλλου πολλοί Nεοέλληνες, με χαμηλότερα εισοδήματα από των εκλεκτών μας ταγών.
    Εμένα δεν με ενοχλεί το...μαρκάτο.
    Το παραμύθιασμα με ενοχλεί, είτε φοράς Valentino είτε όχι.

  2. factorx avatar
    factorx 05/12/2012 16:24:27

    Τελικά ούτε απο χιούμρ καταλαβαίνεις. Συγκρατήσου λίγο, γράφεις περισσότερο κι απο εμένα - δεν είναι ανάγκη να έχεις γνώμη επι παντός επιστητου - σε εκτιμούμε και μελιγότερα. Κια πέρα απο την πλάκα έχει και δίκαιο ο ΜΟ. Βγάζει μια μπαναλιτέ ο Αλέξης σου ....αυτο θέλει να πει και οχι αυτό που κατάλαβες

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ factorx 05/12/2012 18:27:02

      ...Και μιας και το θίξατε αγαπητέ factorx το περί .... ''εκτίμησης'' των γραφομένων μου, των επί τούτου πολλών και των επί παντός του επιστητού :-), εγώ αντίθετα από ότι λέτε, κατανοώ απόλυτα οτι συνήθως παίζω με την ...ανοχή σας και όχι με την ...αποδοχή σας. Για να είμαστε ειλικρινείς αφού το θέλετε.

  3. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 05/12/2012 16:59:35

    Ενταξει, αλλα δεν φοραει την αριστεροξορκισμενη γραβατα! Δεν παει ποτε εναντια στις αναρχοσοσιαληστικες αρχες του. Αλλωστε, νομιζει κανενας οτι πολλοι καταλαβαινουν τι ρουχα φοραει στη φωτογραφια? Εκει πονταρει ο χλιδατος cool των βαρειων προαστειων.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 05/12/2012 17:00:34

    Μονο οι ενδυματολογικές?

    Μάθαμε ποτέ τι ήταν εκείνη μετανάστρια που είχε κουβαλήσει στο Προεδρικό Μέγαρο για να κάνει εφε? (μιλάμε για σοβαρό μελλοντικό πρωθυπουργό...)

    Ηταν νόμιμη? Με ποιά ιδιότητα τον συνόδευε? (Ώς...Περιστέρα?)

    Που βρίσκεται τώρα και με τι ασχολείται?

    Θα μου πείτε , ξαναζεσταμένο φαγητό. Οχι ,αλλο όταν κάποιος είναι αρχηγός ενός μικρού γραφικού αριστερίστικου κόμματος ,και άλλο όταν διεκδικει την ηγεσία της χώρας. Δικαίωμά μας να θέλουμε να μάθουμε τα πάντα για τον "τυχοδιώκτη κο Τσίπρα" ! (η προηγούμενη εκφραση είναι του "Βήματος"...)

  5. Karenin avatar
    Karenin 05/12/2012 17:31:45

    Που είναι το παράξενο; Η αριστερά πάντα υπόκλινόνταν στο ωραίο.

  6. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 05/12/2012 18:05:53

    Θα εμπιστευόσαστε κάποιον ο οποίος στην καθημερινότητά του ενεργεί, ζει, εργάζεται, συμπεριφέρεται με αντιλήψεις αντίθετες από αυτές που ουσιαστικά πρεσβεύει;
    Με ποιά ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ θα υπερασπίζεται τα εργασιακά δικαιώματα των Ελλήνων εργαζομένων όταν ο ίδιος στηρίζει ΕΜΜΕΣΩΣ την παραγωγή προϊόντων τα οποία προέρχονται από την εργασία εργαζομένων οι οποίοι δουλεύουν κάτω από βάρβαρες συνθήκες;
    Κάθε ΔΟΛΛΑΡΙΟ που δαπανά ο κύριος Τσίπρας γι'αυτά τα ρούχα σημαίνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ καταπίεση για κάποιους εργαζόμενους....σήμερα αυτοί οι εργαζόμενοι είναι στην Ταϋλάνδη...αύριο θα είναι στην Ελλάδα...
    Όταν αυτές οι άθλιες εργασιακές συνθήκες έλθουν στη χώρα μας τί θα πρέπει να περιμένουμε από τον κύριο Τσίπρα;
    Κατ' έμέ, τίθεται θέμα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ του ηγέτη της Ελληνικής Αριστεράς...

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 05/12/2012 18:15:10

    Μην ξεχνάς όμως Μ.Ο. ότι Ralph Laurens, Timberland και Burberry’s (μαϊμού) βρίσκει κανείς και στους πάγκους Νιγηριανών, Πακιστανών κτλ. Αν δεν τονωθεί ο τζίρος τους, από τους συντρόφους, από ποιον να περιμένουν ;
    Άσε δε και το άλλο: Από τη στιγμή που η γραβάτα απαγορεύεται αυστηρώς στο συριζαίικο dress code, τι να κάνει κοτζάμ αρχηγός ; είναι αναγκασμένος να καταφύγει στις εισαγόμενες φίρμες. Πάντως, δεν ντύνεται και με haute couture, να του αναγνωρίσουμε τουλάχιστον αυτό, ελαφρυντικό :)

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ roadrunner 05/12/2012 22:05:57

      Μπράβο!!! Μαϊμού είναι ΚΑΙ τα ρούχα του Τσίπρα. Γιατί για τα συνθήματα και τα...τσιτάτα το είχαμε ήδη εννοήσει. Καμμένο χαρτί.
      Ας μην ασχολούμαστε.

  8. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 05/12/2012 18:54:22

    Πῶ, πῶ ὑπεράσπιση τοῦ ᾿Αλέξη! Πιό διακριτικά τά ἀριστερά ἀντανακλαστικά σας. . .

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ Φωτεινή 05/12/2012 21:58:18

      Πω πω ευθυκρισία και θαυμαστή οξύνοια!!!! Βουλωμένο γράμμα διαβάζετε. Απλά, αυτό μπορείτε να καταλάβετε μιας και το αντι- Συριζέϊκο μένος σας, σας εμποδίζει να δείτε οτι η επόμενη συγκυβέρνηση θα εμπεριέχει σας αρέσει ή όχι, (μάλλον) ΚΑΙ τον ΣΥΡΙΖΑ. Ηρεμείστε λοιπόν, προετοιμαστείτε και ψυχραιμία !!!! Πάνω απ΄όλους τους φανατικούς ακραίους και όλους τους.... κοντόφθαλμους φανατικούς, πρέπει να τεθεί το συμφέρον της χώρας. Ψ Υ Χ Ρ Α Ι ΜΙ Α.
      Α. ΣΑΜΑΡΑΣ και Α. ΤΣΙΠΡΑΣ είναι οι πρωταγωνιστές στην ίδια ...προσεχώς Ελληνική ταινία, προορισμένη για διεθνή προβολή στα παγκόσμια φόρα. Εξασκηθείτε στη σύμπνοια και την ομοψυχία λοιπόν. Μη γίνεστε στενόμυαλα βαρίδια. Η ζωή απαιτεί ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ BLACK QUEEN IN STORM 06/12/2012 01:23:33

        "Ψ Υ Χ Ρ Α Ι ΜΙ Α."

        ᾿Εξαντλήθηκε ἀγαπητή μου. ᾿Εδῶ καί 30 + χρόνια ἐμεῖς οἱ ΔΕΞΙΟΙ ἔχομε ἐνοχές πού τόσο ἐντέχνως μᾶς καλλιέργησε ἡ ᾿ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ προπαγάνδα.

  9. factorx avatar
    factorx 05/12/2012 18:55:43

    dont get high by your own supply

  10. someone avatar
    someone 05/12/2012 19:23:25

    τελικα δεν ειναι πασοκ & ανδρεας παπανδρεου γιατι ο ανδρεας φοραγε ζιβαγκο ΟΥΦ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ!!!!!!!!!!

  11. sim avatar
    sim 05/12/2012 21:05:38

    Σαν να έχει παχύνει και λίγο ή μου φαίνεται?

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ sim 05/12/2012 22:01:33

      Ναι. και κοντός και παχύς. Ούτε για μανεκέν δεν κάνει... Δεν είναι καν ο τύπος μου, Μπλιαχ.

      • Sthlh Allatos avatar
        Sthlh Allatos @ BLACK QUEEN IN STORM 05/12/2012 23:35:33

        Ούτε και μένα, πολύ κοντός... και αυτό το στημένο image "είμαι το νέο αίμα", πόσα χρόνια πια το προβάλλει ;

  12. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 05/12/2012 23:22:36

    Τελικά μπράβο ,κάποιος τον εβγαλε στην σέντρα!!!
    Ο αριστερός τι είναι ? Αστος με ρητορική δηθεν για τον λαό και αλλα τετοια ?
    Δεν χρειάζεται να φοράει σκισμένο μπλου τζην αλλά δεν μπορεί να μέμφεται ολους και να ζει σαν σουπερ αστος με ρουχα ,αυτοκίνητα και σπίτια ,που καμιά σχέση δεν έχουν με την ρητορική και τον τρόπο ζωής ενός αριστερού .
    Αντε γιατί όλα αυτά μου θυμίζουν τον Παπαντωνίου ,που φώναζε στα χαζά συνέδρια του Πασοκ "για τον σοσιαλισμό παλεύουμε ,σύντροφοι''
    Και δεν είχε φανταστεί τον εαυτό του χωρίς ούτε θερμαινόμενη εσωτερική πισίνα.
    Γιάυτό ο κόσμος δεν ξέρει που να πιαστεί και δίνει 12% στην Χρυση Αυγη.

  13. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 06/12/2012 06:47:17

    Για το καλό όμως όλων μας, θάψτε κάπου πολύ βαθειά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΛΟΙ ΣΑΣ, από κάθε πλευρά, τα ''εμφυλιοπολεμικά'' σας σύνδρομα γιατί τόση ανωριμότητα, επιπολαιότητα και εγκληματική ανευθυνότητα, δε μπορεί παρά να μας οδηγήσει στην καταστροφή. 'Ηδη μας έχουνε γονατισμένους και καραδοκούν για την επόμενη κίνηση. Ας μην τους δώσουμε την ευκαιρία. Ας διακρίνουμε επί τέλους τον κοινό μας εχθρό, που σίγουρα δεν είναι ο διπλανός μας.....

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ BLACK QUEEN IN STORM 06/12/2012 13:31:01

      Ποιός μίλησε γιά διπλανό; Στό δάσος ἀναφέρομαι.

      ῾Υπάρχουν ἀριστεροί πατριῶτες, that is the question!

      I rest my case, your honor. . .

  14. ΓΞ avatar
    ΓΞ 06/12/2012 08:15:56

    Το βασικό είναι πως δεν φοράει ποτέ γραββάτα. Σαν τον Αχμαντινετζαν. Από κεί η Δύση από δώ η Ανατολή!