#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2013 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλέξης Τσίπρας: O καταστροφέας του μαζικού λαϊκού κινήματος



Προτού καν γίνει πρωθυπουργός ο Αλέξης Τσίπρας, θα μείνει στην ιστορία ως… καταστροφέας του μαζικού λαϊκού κινήματος. Μαζί και τα συνδικαλιστικά γκρουπούσκουλα που ταυτίζονται λίγο – πολύ με την Κουμουνδούρου. Οι καταστροφείς αυτοί έχουν καταφέρει να… κρατήσουν τον κόσμο στα σπίτια τους, τους διώχνουν από το πεζοδρόμιο, από τις ειρηνικές διαδηλώσεις, την έκφραση οργής για τις θυσίες που έχουν υποστεί.

Έτσι έγινε και στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Ο ΣΥΡΙΖΑ γέμισε την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη με αφίσες για το νέο ξεκίνημα που θα γίνει στη ΔΕΘ. Έχει μιλήσει ξεκάθαρα για «δημοκρατική ανατροπή», ζήτησε τις προηγούμενες ημέρες από τον κόσμο να ανατρέψει την κυβέρνηση και με τη συμμετοχή του στις συγκεντρώσεις της ΔΕΘ, να δώσει μήνυμα στον κακό Σαμαρά ότι πρέπει να σηκωθεί και να φύγει.



Φευ, η πλατεία ήταν πάλι άδεια Αλέξη, και γι’ αυτό φταις εσύ και οι όμοιοί σου. Με ξύλινη γλώσσα, χωρίς όραμα για την Ελλάδα, με θέσεις μπερδεμένες, που προκαλούν σύγχυση στους πολίτες και δεν δίνουν διεξόδους, ο ΣΥΡΙΖΑ και οι επαγγελματίες συνδικαλιστές έχουν καταφέρει να «ευνουχίσουν» ακόμη και την αγνή λαϊκή έκφραση διαμαρτυρίας.

Τελικά στη Θεσσαλονίκη τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας δε χρειάστηκαν και πολύ, πέραν ορισμένων μπαχαλάκηδων που προσπάθησαν να δώσουν την εικόνα της «καυτής» διαδήλωσης. Η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ, η ΟΛΜΕ, οι επαγγελματίες «κάτοικοι» των Σκουριών και φυσικά ο ΣΥΡΙΖΑ με επικεφαλής τον Αλέξη Τσίπρα δεν κατάφεραν να… ανατρέψουν την «αντιλαϊκή» κυβέρνηση. Ίσως μια άλλη φορά…



Μέχρι και το ΠΑΜΕ είχε πιο μεγάλη και δυναμική συγκέντρωση. Αν, λοιπόν κάποιοι περιμένουν την ανατροπή από τον Αλέξη, καλύτερα να βρουν κανένα καλύτερο. Ο Αλέξης βγήκε… μούφα Αντρέας, ούτε τώρα δε μπορεί να κινητοποιήσει τον κόσμο. Πήγε στη Θεσσαλονίκη, έκανε διάφορες συναντήσεις με εργαζόμενους, μίλησε και στην απεργιακή ΕΤ3, εξαπέλυσε δριμεία επίθεση κατά του πρωθυπουργού, καταλογίζοντάς του «πρωτοφανές πλεόνασμα κυνισμού, αλαζονείας, ψεύδους και υποκρισίας», ζήτησε εκλογές, έκανε και μια βόλτα στην πορεία κι εκεί τέλειωσε η επαναστατική γυμναστική του. Α, μην ξεχάσουμε τη σημαντική συνάντηση που είχε με έναν υπουργό της Βολιβίας, όπου συζήτησαν για τα… κινήματα στη Λατινική Αμερική!

Την επόμενη εβδομάδα, λοιπόν, ίσως να είναι καλύτερα συντονισμένος ο κ. Τσίπρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik avatar
    Nik 08/09/2013 15:04:50

    Ο Αντρέας είχε πολλά κακά, αναιδής δεν ήταν. Ο Αλέξης είναι κυρίως αναιδής και κοινωνικά αμόρφωτος. Αυτό θα τον κρατήσει εκεί που του αξίζει, στην Κουμουνδούρου μεταξύ συνιστωσών. Με τιμωρία να βλέπει τη Ζωή κάθε μέρα, δυστυχία και αυτή, έεεε!

    • GJ avatar
      GJ @ Nik 08/09/2013 15:50:54

      Αυτο που ειπατε ειναι μεγάλη αλήθεια!!! Δεν λέω οτι μια κυβέρνηση είναι σε ολα σωστή. Αλλα αν μη τι αλλο, δεν μπορω να ανεχτω τον ειρωνικο λογο, τον υπερφίαλο λογο του οτι "θα τα κάνω ολα και συμφερω"!! Πρεπει να ειναι καποιος πολυ ημιμαθής για να πιστευει σε τέτοιο ισχνο πολιτικο λόγο. Δεν συζηταω για τα "θα", έχουμε φαει τοσα "θα", που δεν παιρνει άλλο. Ο κόσμος, και μιλάω για το νοημων κομματι του Ελληνικου λαου ψαχνει για καποιον που θα του μιλήσει αληθινα, θα του πει την κατασταση ως έχει και θα του προτεινει στο μέτρο του δυνατού, λύσεις βιώσιμες και όχι "φυκια για μεταξωτες κορδέλες". Σταθηκα σε ενα σημείο του κ. Τσίπρα σχετικα με τη "σταση πληρωμών", δεν καταλαβα, το μετρο αφορα το λαό ή το χρέος? Και στις δυο βεβαια περιπτωσεις "φιδι που μας εφαγε" γιατι αν αφορά το λαο, μάλλον προς εξεγερση τυπου Αργεντινής το βλεπω, αν δε αφορά το χρέος, εκει τα πραγματα θα οδηγησουν σε απομόνωση τυπου Β. Κορέας. Σε αυτες τις λεπτες ισορροπίες "πολιτικές μαγκιες" με τις πλατες βέβαια του λαου δεν ισχύουν, δεν είμαστε κατάληψη λυκείου για να πάμε το μεσημέρι να φάμε στο σπίτι και μετα να επιστρέψουμε στο σχολειο να συνεχίσουμε την καταληψη. Κάπου θα πρεπει να σοβαρευτει με αυτα που λέει ή να αλλάξει τον υπέυθυνο που του γραφει τις ομιλίες.

    • ΛΑ avatar
      ΛΑ @ Nik 08/09/2013 16:47:30

      Μα τι συγκρίνετε τώρα κι εσείς; Υπάρχει χάσμα γενεών! Ο Ανδρέας γεννήθηκε το 1919 και ήταν ένας τζέντλεμαν. Άλλοι καιροί. Ο κ. Τσίπρας γεννήθηκε το 1974. Οι μετα-μεταπολιτευτικές γενιές, μιλούν άλλη γλώσσα, έχουν άλλα ήθη και τελείως διαφορετικές παραστάσεις.
      Οι πολίτες και οι πολιτικοί με τις συμπεριφορές και τον τρόπο έκφρασής τους, αποτυπώνουν την εικόνα της κοινωνίας την οποία αποτελούν.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ ΛΑ 08/09/2013 17:32:58

        +++

      • Vee avatar
        Vee @ ΛΑ 08/09/2013 22:36:53

        Τζέντλεμαν;;; Ήρθε η Πρωταπριλία και δε το πήρα χαμπάρι; Για ποιόν Ανδρέα μιλάτε;

      • IOKLOS ZARAS avatar
        IOKLOS ZARAS @ ΛΑ 09/09/2013 10:02:21

        "Οι μετα-μεταπολιτευτικές γενιές, μιλούν άλλη γλώσσα, έχουν άλλα ήθη............" για το οποιο την ευθυνη φερει μονο η το "προοδευτικο" κομματι της γενιας των "τζέντλεμεν" το οποιο απαξιωσε μια αλλη γενια αληθινων κυριων και εξοχοτητων.
        Αλλα ως γνωστο ολα εδω πληρωνονται και τωρα αρχιζουν να σκανε τα γραμματια του 81 που αφορουσαν τα ηθη (τα σχετικα με την οικονομικη πολιτικη των "τζέντλεμεν" τα πληρωνουμε ηδη)

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Nik 08/09/2013 17:03:53

      Με δυό κουβέντες , τα είπες όλα !

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 08/09/2013 15:17:06

    Οντως ο Τσιπρας ειναι οτι χειροτερο εχει δει η μετα το 1974 Ελλαδα.

  3. christof avatar
    christof 08/09/2013 16:27:34

    Ειναι η γενια της μεταπολιτευσης.

    • WY avatar
      WY @ christof 08/09/2013 17:40:03

      Αυτός είναι (ό Αλέξης), από τήν γενιά μούλων τής μεταπολίτευσης!!!

      • Αντώνης avatar
        Αντώνης @ WY 08/09/2013 19:42:03

        Όπως πάντα εσύ, να μας τρίψεις στη ...μούρη το θαυμαστό ύφος και το σπάνιο ήθος σου! Δεν κρατιέσαι.
        Σε πνίγει η ανωτερότητα. χαχαχαχα

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ christof 09/09/2013 12:12:19

      "Χούντα δεν θυμάμαι μα ούτε ελευθερία, της μεταπολίτευσης καημένη γενιά" ... αλλά θυμάμαι πολύ καλά την ευημερία των δανεικών

  4. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 08/09/2013 16:56:41

    Τα καταλαβαμε τα αλλα ηθη τους,ειναι τα γνωστα ''οικιακα ειδη''

  5. factorx avatar
    factorx 08/09/2013 17:09:15

    Η μικρή συμμετοχή στην πορεία του ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να εξηγηθεί. Υπήρχε dress-code.Όσοι δε φορούσαν Burberry δεν μπορούσαν να συμμετέχουν.
    #DETH

    • Ελευθεριάδου Βούλα avatar
      Ελευθεριάδου Βούλα @ factorx 08/09/2013 17:52:41

      σωστός..

    • Νικος avatar
      Νικος @ factorx 08/09/2013 17:58:33

      Δε φταίει ο Τσίπρας αλλά ο κόσμος που θα κάτσει να υπομείνει και τις περικοπές και τα μνημόνια. Αυτός ο λαός ήταν πάντα υποταγμένος και δε θα αλλάξει ΠΟΤΕ αυτό.

  6. Πέτρος avatar
    Πέτρος 08/09/2013 17:54:21

    Αυτα που νομίζω χαρακτηρίζουν τον (φευ!) αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης ειναι νομίζω τρία:
    1. Η αναίδεια (οπως πολυ σωστα αναφέρθηκε παραπάνω). Το έχω ακούσει πολλές φορές να μνημονεύει τον πρωθυπουργό ως "ο Σαμαράς", για να μην αναφερθούμε σε σχόλια τύπου "χρειάζεται ψυχίατρο", "Μερκελιστές" κλπ
    2. Ο συναισθηματικός λόγος. Δεν εννοώ την ξύλινη γλώσσα, αλλά το οτι καθε του αποστροφή εχει και μια τουλάχιστον λέξη με συναισθηματική φόρτιση. Καθε του φράση ειναι προετοιμασμένη απο πριν και στοχεύει στο θυμικό και μόνο. Μηδέν αυθορμητισμός. Συναίσθημα σε κονσέρβα με πολλά συντηρητικά.
    3. Η απουσία πολιτικού fair play. Δεν εχει ξαναγίνει, να χάνει καποιος εκλογές (βλ. Ιούνιο) και να μην τηρείται η σειρά με την οποια κανουν δηλώσεις οι πολιτικοί. Θυμίζω ότι μίλησε ο πρόεδρος του 1ου σε ψήφους κόμματος και ακολούθως έκανε ομλια σε συγκέντρωση (!) ο αρχηγός του δεύτερου σε ψήφους κόμματος. Ακομα και το βράδυ των εκλογών που ο λαός ειχε εκφραστεί (οπως ειχε εκφραστεί) κάποιοι στόχευαν στο συναίσθημα και τις εντυπώσεις καταστρατηγωντας το άτυπο πρωτόκολλο. Δεύτερο παράδειγμα. Ανέβηκε στη ΔΕΘ την ημέρα που ηταν ο (οποίος) πρωθυπουργός ωστε να υπονομεύσει την επίσκεψη του και ακολούθως θα ξανανέβει για μια "άνετη" (δεύτερη) επίσκεψη.

    Τυχοδιωκτισμός, λαϊκισμός και δημαγωγία και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

    Αυτο που δεν καταλαβαίνουν οι θιασώτες της πολιτικής αυτής συμπεριφοράς ειναι οτι οσο υπονομεύουν την σοβαρότητα της πρότασης της αριστεράς τόσο οι αγορές θα κυριαρχούν εν η απουσία σοβαρής εναλλακτικής, Λησμονούν επισης οτι αν τύχει και κυβερνήσουν χρησιμοποιώντας αυτές τις μεθόδους για να εκλεγουν, οι σύμμαχοι που θα εχουν την επόμενη ημέρα των εκλογών θα ειναι μονο οι κλακαδώροι του "λεφτά υπάρχουν", οι πρώην πράσινοφρουροί και τα παιδιά αυτών. Με αυτό το κομμάτι της κοινωνίας καζίνο, το να επιδιώκεις να κυβερνήσεις είναι αυτοκτονία και για τον τόπο και για την αριστερά.

  7. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 08/09/2013 18:46:07

    Γράψτε ό,τι θέλετε αλλά να ξέρετε πως ο Αλέξης τη δουλειά του την κάνει περίφημα. Τον πάω!
    Μπορεί ο Αντρέας να προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις του και ο Γιωργάκης να ξεπέρασε τον εαυτό του όμως η ιστορία θα γράψει ότι ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ Ο ΑΛΕΞΗΣ. Σε γουστάρω Αλέξη...

    • Αντώνης avatar
      Αντώνης @ MantisKalhas 08/09/2013 19:45:55

      Τυφλή εμπιστοσύνη στον Μάντη Κάχλα!
      Έχει κληρονομικό χάρισμα. Βλέπει πολύ μακριά λέμε!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ MantisKalhas 08/09/2013 20:50:56

      Ὁ Ἀλέξης ἐκπροσωπεῖ ὁλόκληρη τήν Ἀριστερά;

      • Άρμα avatar
        Άρμα @ Κυθήριος 08/09/2013 21:09:35

        Ναι. Η ...υπερβατική αυτή θεώρηση, εξηγείται ως εξής :
        '' Το θολωμένο μου μυαλό
        μ’ έχει προδώσει προ πολλού,
        του λέω αλλού και τρέχει αλλού,
        με κάνει και παραμιλώ.
        Με κάνει και παραμιλώ,
        το θολωμένο μου μυαλό....''
        Άκης Πάνου-απόσπασμα

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Άρμα 08/09/2013 22:27:24

          Ἀφιερωμένο στή νέα γενιά:https://www.youtube.com/watch?v=jCsMpabGEbM

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ Κυθήριος 09/09/2013 04:55:15

        Όχι αλλά δεν χρειάζεται να εκπροσωπείς το όλο για να το καταστρέψεις.

        • Αντώνης avatar
          Αντώνης @ MantisKalhas 09/09/2013 08:20:28

          Ειδικός στις καταστροφές του ''όλου'' εσύ, με εμπειρία στις τυφλές...προγνώσεις.

      • Γιώργης Α. avatar
        Γιώργης Α. @ Κυθήριος 10/09/2013 09:01:42

        Όχι αλλά δυστυχώς για την αριστερά... κάνει την πιο πολλή φασαρία.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ MantisKalhas 08/09/2013 20:55:46

      Ἀλλοῦ γράφεις ὅτι,Ἀριστερά=ΚΚΕ.
      Μήν ἐκτίθεσαι τόσο...

      • Άρμα avatar
        Άρμα @ Κυθήριος 08/09/2013 21:53:34

        Δεν τον πειράζει να εκτεθεί. Αστειεύεται πια, μιας και κανένας δεν τον λαμβάνει σοβαρά υπ΄όψη του. Απλό.

        • MantisKalhas avatar
          MantisKalhas @ Άρμα 09/09/2013 05:05:31

          Αχ εσύ αβανταδόρικο ΑΡΜΑ...
          Που τα μαθες αυτά; Να υποθέσω ότι μαζί με τον Αλέξη πέρασες και εσύ από το μάθημα προπαγάνδας της ΚΝΕ; Καημένο ΚΚΕ τί φίδια είχες και έχεις στον κόρφο σου;
          Καλά να πάθεις όμως...Να πρόσεχες.

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ MantisKalhas 09/09/2013 12:43:50

            Τα έμαθε στο Μαντείο των Δελφών. Ξέρεις. Από εκεί που εσύ δεν αποφοίτησες ποτέ γιατί χρωστάς 222 μαθήματα αιώνιε κι ανεπίδεκτε σπουδαστή. Τσαρλατανάκοοοοοο.

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ Κυθήριος 09/09/2013 04:59:23

        Ποιά είναι η αντίφαση;
        Μάλλον έχουμε διαφορετική αίσθηση της λογικής.
        Ακριβώς όπως ο Σαμαράς με τον Τσίπρα...

        • Άρμα avatar
          Άρμα @ MantisKalhas 09/09/2013 12:35:14

          Εσύ την έχεις χάσει εντελώς πια την αίσθηση αυτής της κυρίας !

  8. FAIR avatar
    FAIR 08/09/2013 21:35:26

    Φίλε ΝΙΚΟ , θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι ηγέτες εμπνέουν τους λαούς και όχι αντίστροφα. Θυμάσε εσύ όταν ο Αντρέας ήταν στην Αντιπολιτευση να βγαίνει κανείς συνεργάτης του να λέει ότι κουταμάρα του κατέβει? Κανείς, Αυτός φαίνονταν στο λαό ότι ηταν αρχηγός και ηγέτης. Τολμούσε κανείς να μιλήσει όταν κυβερνούσε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής? Ουδείς.
    Ο Τσίπρας καλός είναι για ηγέτης δεκαπενταμελούς. Τίποτα παραπάνω.

  9. parsifal avatar
    parsifal 08/09/2013 23:37:50

    Αντί σχολίου ενα περιστατικό, σημερινό, στην παραλία. Φίλη, συνταξιούχος της Ολυμπιακής (καλοστεκούμενη, ξανθιά, αεροσυνοδός, "τούμπανο" στον καιρό της και ακόμη...) αφού αφηγήθηκε τα μύρια οσα για την ανάλγητη κυβέρνησ, την εφορία, τα χαράτσια κλπ, μας είπε οτι είναι ξενοίκιαστα τα οροφοδιαμερίσματα στην πολυκατοικία που εκτισε η οικογένεια στην ΚΑστέλλα (ολοι, μα ολι, δούλευαν στην Ολυμπιακή η στο Αεροδρόμιο...) και οτι ο σύζυγος, συνταξιούχος και εκείνος της Ολυμπιακής είναι στην Θεσσαλονίκη "γιανα ακούσει τον Αλέξη".
    Αυτοί είναι οι ψηφοφόροι του Αλέξη. Οι ... πενόμενοι καλοφαγάδες της Ολυμπιακής, οι συνεργάτιδες της κυρίας Δήμητρας (εκπληκτική η ομοιότης και το ... εκτόπισμα σε συγκεκριμένο σημεία των δυο κυριών !), που εχασαν το μέλι μέσα απο τα χέρια τους και ψάχνουν στον αφελή Αλέξη νέο πατέρα. Να νοικιασθούν και τα οροφοδιαμερίσματα στην Καστέλλα διάβολε !

  10. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 09/09/2013 08:55:38

    Προσέξατε το βλαχο-Burberry πουκάμισο;;;;;;