18/12/2008 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλέξης: «Ο ΣΥΡΙΖΑ χαλάει τη σούπα»

«Ο ΣΥΡΙΖΑ αυτή τη στιγμή τούς χαλάει τη σούπα. Δηλαδή, την προοπτική μιας ομαλής δικομματικής εναλλαγής. Αυτό ενοχλεί πολλούς». Αυτά δηλώνει μεταξύ άλλων ο Αλέξης Τσίπρας, σε συνέντευξη του στα σημερινά ΝΕΑ ερμηνεύοντας με αυτόν τον τρόπο τις κατηγορίες που εκτοξεύτηκαν για τον ΣΥΝ και τη σχέση του με τους κουκουλοφόρους.

Στην ίδια συνέντευξη δηλώνει και άλλα πολλά και διάφορα τα οποία και επισημαίνουμε επειδή θέλουμε και τη δική σας γνώμη:

«Τα γεγονότα «σίγουρα αποτελούν μια κοινωνική αποσυμπίεση όλων όσων έχει υποστεί η κοινωνία τα τελευταία χρόνια. Μία αφορμή ήταν αρκετή για να ξεσπάσει ο κόσμος που δεν άντεχε άλλο την παρατεταμένη συσσώρευση αδικίας, ανέχειας, διαφθοράς και διάλυσης του κοινωνικού κράτους...

»Αυτή η έκρηξη δεν θα μείνει εδώ. Πώς θα μπορούσε άλλωστε; Ακολουθούν οι άνεργοι, η γενιά των 700 ευρώ, οι αγρότες, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, όλοι και όλες που νιώθουν στο πετσί τους τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές εδώ και 20 χρόνια στην Ελλάδα. Το γεγονός ότι θα υπάρξουν κι άλλες αντιδράσεις τουλάχιστον το λαμβάνουν υπόψη οι Ευρωπαίοι ηγέτες.

»Η ελληνική κοινωνία βρίσκεται σε ένα σταυροδρόμι. Ή θα αποφασίσει ότι θα είναι

μια κοινωνία με μεγάλο κομμάτι του κόσμου στο περιθώριο, με γκέτο, με φτωχοδιάβολους και με απροσπέλαστες γειτονιές, ή θα είναι μια κοινωνία ανοικτή όπου οι εργαζόμενοι, οι νέες και οι νέοι θα μπορούν να καλύπτουν τις ανάγκες τους στην εργασία, τη στέγη, τον ελεύθερο χρόνο, την υγεία, την παιδεία. Μια μερίδα του κόσμου βιώνει την κρίση εδώ και πολύ καιρό. Πολύ πριν αρχίσουν να πέφτουν οι χρηματιστηριακοί δείκτες και πολύ πριν σκάσουν οι βόμβες των τοξικών ομολόγων.

Οι κομμουνιστές, οι αριστεροί, οι προοδευτικοί άνθρωποι δεν τρώνε κουτόχορτο. Επιμένω να διακηρύσσω και μέσω της φιλόξενης εφημερίδας σας: το κέντρο του αγώνα πρέπει να μεταφερθεί από τις σπασμένες τζαμαρίες στα σχολεία και στις σχολές. Η νεολαία, με τις συνελεύσεις της, τα συντονιστικά της, πρέπει να δείξει τη διέξοδο επιλέγοντας αυτόνομα τις μορφές του αγώνα. ..»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγγελης avatar
    βαγγελης 18/12/2008 22:35:14

    αν και σαν κομμα δε με εκφραζει σε παρα πολλες θεσεις (γιαυτο κ δεν το ψηφιζω)
    αν και σαν 'ηγετης' ο Αλεξης δε μου γεμιζει το ματι και ως ειλικρινης και ως σθεναρος
    αν και σαν κινησεις ο Συριζα κανει κ καποιες υπερβολες (βουρ σε οτι κινειται μηπως και ακουστουμε παραπανω)
    παρολα αυτα πολυ σωστα οσα λεει σε γενικες γραμμες :)

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2008 22:40:12

    χωρίς προκατάληψη...

    όποιο κόμμα κουνιέται για ο,τιδήποτε,
    να μας πει:

    πως θα καλύψει τα ελλείμματα;
    τι θα κάνει με το ασφαλιστικό;
    τι θα κάνει με την ΛΑΡΚΟ (είναι καλό τεστ trust me)
    πως θα ηλεκτροδοτήσει την χώρα;
    πως θα φορολογήσει τις Α.Ε.;
    πως θα μειώσει την ανεργία;
    τι θα κάνει αν η χώρα γίνει BB από την Moody's

    ας ακούσω απάντηση, και θα φύγω να πάω στο Όρος.

  3. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 22:41:22

    κι εγω συμφωνώ βαγγελάρα μου αλλά δεν με έχει πείσει οτι δεν θα συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ κάποια μέρα και αυτό με κάνει να τρέχω μακριά απο τον ΣΥΡΙΖΑ με χίλια

  4. t avatar
    t 18/12/2008 22:43:02

    Από Δευτέρα όλοι στα χωριά για τις γιορτές.
    Στο γκέτο, οι φτωχοδιάβολοι θα χορεύουν.

  5. aris53m avatar
    aris53m 18/12/2008 22:43:20

    @ 3

    το Άγιον, του Βατοπαιδίου ή των ελαιών? :)

  6. tony avatar
    tony 18/12/2008 22:44:04

    Για να ανοίξει η κοινωνία Αλέξη μου θέλει άλλου είδους δουλειά.Ο κοινοβουλευτισμός τελείωσε.Οι άνθρωποι πλέον δεν χρειάζονται, αρχηγούς, επαναστάτες, και οράματα.Δεν έχουν κανένα λόγο να βγουν στο δρόμο να φωνάξουν.Το μόνο εμπόδιο στην εξέλιξη της κοινωνίας είσαι εσύ και οι όμοιοι σου.
    Οι εθνικές κυβερνήσεις δεν έχουν 5 χρόνια ζωή.Μετα θα δούμε ενα εντελώς καινούριο σύστημα διακυβέρνησης που δεν έχει καμιά σχέση με οτι ξέρουμε.Πάνω στα συντρίμμια του παλιού θα χτιστεί ο θαυμαστός νέος κόσμος.

  7. t avatar
    t 18/12/2008 22:55:42

    Το Χάρλεμ είναι παράδεισος σε σχέση με το γκέτο της Αθήνας.

  8. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 18/12/2008 22:55:54

    archaeopteryx: +1000

    Ντροπή τους. Αφού σκυλεύσαν το νεκρό παιδί για κομματικά οφέλη υποκινώντας καταστροφές, το γύρισαν πάλι στα επαναστατικά. Επί του πρακτέου 0 όπως πάντα.
    Ανώφελα ιδεολογήματα κενά περιεχομένου.
    Στην επόμενη συνέντευξη ας μας πει πώς συνδέονται αυτά που ζούμε τις τελευταίες εβδομάδες με την "ανοιχτή κοινωνία" και την καλύτερη κάλυψη των αναγκών που αναφέρει: "εργασία, στέγη, ελεύθερο χρόνο, την υγεία, την παιδεία"
    Τέλοσπαντων,πραγματικά ελπίζω να μην αληθεύουν όσα ακούγονται για οργάνωση των "μπαχαλάκηδων" - "κουκουλοφθόρων" από ΣΥΡΙΖαίους.

  9. βαγγελης avatar
    βαγγελης 18/12/2008 22:56:16

    @7 ε; οι ανθρωποι παντα θα χρειαζονται αρχηγους, απλα δε θα χρειαζονται δημαγωγους. Εννοειται πως με ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ και τα παραγωγα τους δεν μπορουμε να περιμενουμε καλυτερες μερες .....

    @4 κοιτα, εγω ουτως η αλλως δεν θα ψηφιζα ΣΥΡΙΖΑ γιατι διαφωνω επι της ουσιας σε πολλα. Ωστοσο δεν θεωρω οτι κρυβεται πισω απο τις ταραχες.
    Αλλωστε εγω ειμαι υπερ του ξεσηκωμου , ακομα και με εκτροπα. Το προτιμω απο τον καναπε και το δικομματισμο (τρικομματισμο με το ανεπαρκες ΚΚΕ). Προτιμω να διαλυθει η χωρα και να ξαναφτιαχτει απο το να πλεει σε πελαγη βρωμια και αποσυνθεσης χωρις αυριο . Διοτι αν καποιος μου πει οτι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ειναι η εγγυηση για το αυριο τοτε θα γελασω πολυ. Ηδη ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εχουν αποδειξει οτι ειναι τοσο βρωμικα που δεν μπορουν να ηγηθουν. Ειδικα η ΝΔ που κυβερνα τωρα ειναι για ολικη διαγραφη ολων των στελεχων ...
    για να μην ξεχναμε
    http://www.dentnews.net/?p=1429

  10. Xase avatar
    Xase 18/12/2008 22:57:49

    Αν καταλαβα καλα, για τον Τσιπρα το κεντρο του αγωνα ηταν μεχρι σημερα το σπασιμο των τζαμαριων και πρεπει να μεταφερθει στις σχολες... Ας το πει και στην επομενη ομιλια που θα κανει ενωπιον των καταστηματαρχων να τον χειροκροτησουν και αυτοι. Σιγουρα οι αριστεροι δεν τρωνε κουτοχορτο, αλλα ο Τσιπρας δεν κανει για αρχηγος με αυτα που λεει. Στην πολιτικη δεν λες τετοιες αρλουμπες.

  11. βαγγελης avatar
    βαγγελης 18/12/2008 22:58:41

    @3 archaeopteryx
    δηλαδη ΝΔ κ ΠΑΣΟΚ τα εχουν παει καλα σε αυτους τους τομεις; Χειροτερα δεν γινοταν...

  12. βαγγελης avatar
    βαγγελης 18/12/2008 23:00:39

    ρε παιδια, οσο μαπα κ να ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν ειναι αυτος το προβλημα μας. Το προβλημα ειναι τα 2 μεγαλα κομματα που εχουν καταστρεψει την Ελλαδα. Κ εγω δεν θελω ΛΑΟΣ,ΚΚΕ κ ΣΥΡΙΖΑ αλλα δεν βαζω τα 3 μικρα κομματα απεναντι στους γλειωδεις ανθρωποφαγους της δεξιας κ του σοσιαλισμου (λεμε τωρα)

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/12/2008 23:08:17

    Ουδεν καινον.
    ο Alexis του USΙΡΥΖΑ "χαιδευει"τα αυτια των (πιστευει οτι αυτον θα ψηφισουν στο μελλον) μελλοντικων ψηφοφορων. Ενα προιον του συστηματος ειναι και αυθεντικα το εκφραζει. Δηλαδη 1+(-1)=0. Απλα πραγματα. Ουτε θεσεις εχει, ουτε σημεια πως θα συνενοηθουν οι "άρχηγοι" των κομματων για να βγαλουν την ελλαδα απο την αναρχια που βαφτισαν εξεγερση (γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα κομματικα τους συμφεροντα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ), ουτε ΤΙΠΟΤΑ. Γκρινια, γρινια μια ζωη απο ανθρωπακια κατωτερα των περιστασεων.
    Αμ Alexis μου, για να αλλαξει οι κοινωνια πρεπει πρωτιστως να αλλαξουν τα μυαλα σας τα μηδενιστικα. Να κανετε πολιτικες που θα προαγουν την εκβιομηχανιση, τη δημιουργια αξιας και υπεραξιας. Καταστροφες μπορω και εγω να κανω. Η απολυτη βλακεια απο βλακες ενος βλακωδους συστηματος (εισαγωγικες---πανεπιστημιο---κομματικοποιηση--καταστροφη του πανεπιστηιμακου περιβαλλοντος απο ψευτοαριστερους, για το βιογραφικο δηλαδη---θεσεις στα κομματα/μαφιες--υπουργοι--διευθυντες---κομματαρχες--πρωθυπουργοι). Ενα μηδενικο, διχως πειρα ουσιαστικη.

  14. t avatar
    t 18/12/2008 23:12:17

    Εκδήλωση συζήτηση: 70 χρόνια 4η Διεθνής
    ΑΘΗΝΑ, Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2008, 18:00
    Ακριβής τοποθεσία: ΝΟΜΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ
    Διοργάνωση: ΟΚΔΕ-ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ
    athens.indymedia.org/calendar/event.php?id=12897

    Για να μην ξεχνάμε τον Trotsky!

  15. Αναχωρητής avatar
    Αναχωρητής 18/12/2008 23:13:42

    Και τώρα ΦΑΚΤΟΡΑ που αποκαλείς και τον ΤΣΙΠΡΑ ΑΛΕΞΗ (τον ήξερες και απο εχτές???) πές μας πόσο καλός είναι ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ (ξέρεις εσύ !!!)

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2008 23:18:41

    γιατί... δήλωσα ποτέ αισιόδοξος για κάποιο κόμμα;

    τον ΚΚ τον β' τον χαιρόμαστε

    ο Βενιζέλος βγήκε και είπε ότι έχει πρόβλημα με την αισθητική της ΝΔ! Κόντεψα να τρακάρω!!!

    ο ΛΑΟΣ είναι ορθόδοξος (και εγώ κρυπτοσεϊχουλισλάμης)

    ο Συριζα... να ήξερα τι πρεσβεύει... Μείωση κηφήνων στον Δημόσιο τομέα; Μιλάμε για 1.500.000 κηφήνες. Θα κατέβουν αυτοί στο δρόμο; Και καλά κάτι ζουμπουρλούδες με χρυσή αλυσιδίτσα στο γιαλί...τους αξύριστους τι τους κάνεις;

    Το ΚΚΕ, αστεία αστεία είναι το μόνο με κάποια συνέπεια, αλλά με συγχωρείτε, δεν μου βγαίνει.

    Άρα, καλοί μου άνθρωποι, κάτι ήξεραν οι Ιταλοί: Τσιτσιολίνα. Τουλάχιστον να έχουμε αρχηγό να βλέπεται.

    Σοβαρά τώρα... λέει ο ΣΕΒ για συνεργασία ΝΔ και Πασοκ; Ζαγορίτης και Βενιζέλος; Πολύδωρας και Βασούλα; Γιακουμάτος και Κουλούρης; Φώλιας και ;;; με ποιον πάει ο Φώλιας;

    Θα πηδήξω από το παράθυρο!

  17. Factorx avatar
    Factorx 18/12/2008 23:19:28

    @Αναχωρητής. Δεν σας καταλαβαίνω αγαπητέ. Δεν πρέπει να αποκαλώ "Αλέξη" τον κύριο Τσίπρα; Πρέπει να λέω "κύριος Αλέξης"; Αν είναι έτσι θα επανορθώσω;

    Και τι να ξέρω για τον Σαμαρά; Περισσότερα ξέρω για τον Αλέκο Αλαβάνο που γνωριζόμαστε 25 χρόνια. Τον Σαμαρα τον γνωρίζω μόνο δέκαπέντε. Τον Ρουσόπουλο 20. Τον Καραμανλή δυο φορες τον συνάντησα. Τη Ντόρα πολύ περισσότερες - ουτε που θυμάμαι. Με άλλα λόγια αυτές είναι δημοσιογραφικές σχέσεις και δεν είναι φιλικές

  18. tony avatar
    tony 18/12/2008 23:30:22

    Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται αρχηγούς, χρειάζονται ιδέες, τάσεις, οράματα,προγράμματα.Τα κόματα σήμερα ειναι δομημένα πάνω στην εμπιστοσύνη που χτίζει η απο κοινού συμμετοχή στο έγκλημα.Μεγάλες συμμορίες που κλέβουν το δημόσιο χρήμα.Αυτή η εμπιστοσύνη βρώμισε,σήμερα δεν χρειάζεται επειδή η πληροφόρηση τρέχει γρήγορα.Τα εθνικά κόμματα συμμορίες και οι εθνικές κυβερνήσεις συμμορίες ήταν ωραία όσο ήταν σήμερα όμως είναι άχρηστα.Χρειαζόμαστε ενα νέο παγκόσμιο απρόσωπο συμμετοχικό σύστημα διακυβέρνησης οπού δεν θα λειτουργούμε με πρόσωπα άλλα με ιδέες

  19. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 18/12/2008 23:36:17

    ολα καλά αλλά δεν μας εξηγησε τινι τροπο ενοχλεί τον δικοματισμό. Με την συμπαγη εκλογική του βάση?? με την επαναστατική του στάση?η με τις ριζοσπαστικές του πολιτικές προτάεις??

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/12/2008 23:59:34

    @ περαστικός
    Eννοεί ότι αν πάρει αρκετά μεγάλο ποσοστό δεν θα μπορεί κανείς να είναι αυτοδύναμος και να σχηματίσει κυβέρνηση.

  21. donaE avatar
    donaE 19/12/2008 00:10:24

    Αχ, αυτη η'φιλοξενη εφημεριδα' τα ΝΕΑ.

  22. Factorx avatar
    Factorx 19/12/2008 00:30:02

    Δηλαδή, το "δηλαδή, την προοπτική μιας ομαλής δικομματικής εναλλαγής" δεν το πρόσεξε κανείς;

  23. Factorx avatar
    Factorx 19/12/2008 00:30:19

    Μπράβο donaE

  24. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 19/12/2008 00:47:11

    Καλά τα υπόλοιπα, γιατί όμως προτρέπει σε καταλήψεις σχολείων; Ωραία η ορμή της νεολαίας, αλλά δε θα ρίξει αυτή την κυβέρνηση, άσε που οι καταλήψεις έχουν καταντήσει ανέκδοτο. Θα έπρεπε να προτρέψει τους γονείς να κατεβούν στους δρόμους με τα παιδιά τους.

  25. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/12/2008 00:58:02

    Τι λετε ωρε λεβεντες? Απο που κι ως που ακουστηκε αυτονομη επανασταση η εστω εξεγερση? Η εξεγερση του ιντερνετ χωρις καθοδηγηση, χωρις στοχο χωρις προταση? Μονο με αντιθεση και χωρις θεση? χωρις κατευθυνση? Μονοπ και μονο τα 700 ευρω να γινουν ας πουμε 1700? Και τι εγινε? εχουμε οικονομικη επανασταση? Οι ανεργοι διαδηλωνουν με κουκουλες για να μη τους αναγνωρισει ο εργοδοτης και τους απολυσει?
    Υπαρχει υπερτατος ρεβιζιονισμος απο αυτα που δηλωνει το Τσιπρα στηριζομενο απο ολα τα ΜΜε ξενα και ντοπια?
    Απο που κι ως που εχουμε το ανεξαρτητο αυτονομο κρατος της "νομικης" αυτοχρηματοδοτουμενο και με σκοτεινους καθοδηγητες?
    Εξ αλλου η οικογενειοκρατια δεν εχει μονο το συνωνυμο Καραμανλης-Παπανδρεου. Το Αλαβανεικο 100 χρονια πολιτικο τζακι με ιστορια στη Τηνο κλπ κλπ περναει στο ντουκου?
    Ωριμασαν οι συνθηκες της επαναστασης η εστω της εξεγερσης?
    Με πρωτοπορους ποιους?
    Με προβοκατορες ποιους?
    Με προσβολη του Παρθενωνα και κυριως με οτι συμβολιζει?
    Αν το προτυπο μας εξαντλειται στο αγαλμα της "ελευθεριας" made in usa τοτε το τσιπρα και οι "αγανακτισμενοι κουκουλοφοροι" χωριε οραμα, χωρις προοπτικη, χωρις αυριο, και με στοχο την υποδουλωση ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!!!!

  26. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/12/2008 01:03:24

    ΚΑΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΙΣΟΥΛΑ ΑΚΟΜΗ
    ΤΟ athens.indymedia απο που χρηματοδοτειται? Που στεγαζεται ο server του και γιατι?
    Βαζω δυσκολα κι ειμαι αντιδραστικος ε?
    Με συγχωρειτε
    Δεν χαλαω αλλο το βαθυ σας υπνο
    Ουτε ρωτω ποιοι, ποιες, και τι σκοπο εξυπηρετουν οι ΜΚΟ (Μη Κυβερνητικες Οργανωσεις)
    Ουτε ρωτω απο ποιους χρηματοδοτουνται και για ποιο σκοπο
    Ουτε επισης ποιοι δημοσιογραφοι και ποσοι ειναι αργομισθοι η μαλλον κρατικοδιαιτοι, για ποιο σκοπο, ποιοι ειναι αυτοι και ποια η σχεση τους με τις μυστικες υπηρεσιες
    Καληνυχτα και ονειρα γλυκα

  27. ειδηση@ειδηση avatar
    ειδηση@ειδηση 19/12/2008 01:41:10

    Όταν σκοτώθηκε ο 15χρονος είμουν απο τους πρώτους που έδωσα όλα τα γεγονόΤΑ ΌΠΩς ΈΓΙΝΑΝ (Με το ψευδώνυμο "Δημοσκοπήσεις)

    Εγραψα ότι η αστυνομία δεν θα κάνει τίποτα τις πρώτες μέρες, ότι η σφαίρα εξοστρακιστηκε κτλ.

    Λοιπόν σας δίνω και την είδηση του νέου έτους.

    Θα γίνουν μεγάλες αστυνομικές επιχειρήσεις ομοιές της δεν έχεται ξαναδεί.
    Οι φυλακές που άδειασαν δεν απο 5.500 φυλακισμένους...δεν έγιναν τυχαία.

    Σήμερα υπογράφηκε η αποφυλακισή τους από τον ΠτΔ και τις αμέσως επόμενες εβδομάδες αποφυλακ΄ζονται, ώστε στη θέση τους να μπου΄υν οι λεγόμενοι κουκουλοφόροι.

    Σημειώστετο.

    Επίσης, απο αυτούς που θα συλληφθούν, αρκετοί θα πάνε για πολλά χρονια μέσα λόγω εμπλοκής τους με κακουργηματικές πράξεις όπως εμπόριο ναρκωτικών και όπλων. Τέλος Ιανουαρίου η κατάσταση θα έχει ηρεμήσει...

  28. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/12/2008 01:44:51

    @ ειδηση@ειδηση
    ειναι μονο του ποινικου δικαιου, η θα τυλιχτουν σε αυτο ενω απο κατω μπορει να κρυβονται αλλα?
    αν θελεις φυσικα απαντας

  29. Νίκος avatar
    Νίκος 19/12/2008 02:18:52

    Μαυρη αντιδραση

    Προσυπογραφω ο,τι γραφεις.

    Για το ΙΝΤΙΜΕΝΤΙΑ εχω γραψει επανειλημενα, οπως και αλλοι. Αν δεν κλεισει η σφηκοφωλια, θα γεννησει και αλλες σφηκοφωλιες, ειδικα απο αγνους ελληνες που δουλεια δεν θα εχουν παρα να ανοιγουν ιστολογια για να υπερασπισθουν την "άληθεια" της Νεας Ταξης εννοειται.

  30. ειδηση@ειδηση avatar
    ειδηση@ειδηση 19/12/2008 02:22:58

    Αυτοί που αποφυλακίζονται είναι του ποινικού δικαίου και πολλοί τοξικομανείς.

    Αυτοί που θαμπούν θα καταδικαστούν για ποινικά αδικήματα τα οποία όμως σαφέστατα σχετίζονται με την Κουκολοφορική/΄δράση.

    Για να λέμε τα πράγματα όπως έχουν..σε αδρές γραμμές το 90% των καθοδηγητών και εάς πούμε στελεχών των κουκουλοφόρων είναι γνωστο. Αυτοί μπαίνουν μέσα και ορισμένοι ξαναβγαίνουν αφού πρώτα καρφώσουν "ποιοί και πως έσπρωξαν τα δολάρια"

    Σε δεύτερη φάση συλλαμβάνονται και μερικοί άσχετοι εν πολλοίς για να ασχολείτε ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτούς.

    Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα εκτιμήσεις η δουλειά οργανώθηκε ως προς το σκέλος της δημιουργίας κλίματος και οργάνωσης¨"κινήματος" απο ειδικούς σε μπλόγκς που έχουν σχέση με "Μωσαικά" και λοιπά προγράματα "διακρατικής συνεργασίας"

    'Επεσε τρελό χρήμα, ίσως και 50 μύρια σε διάστημα μερικών μηνών.


    Μην ξεχνάται αυτό που είχε πει πριν απο πολλά χρόνια ένας σπουδαίος Έλληνας καθηγητής " Η Ελλάδα είναι το πετράδι στο στέμμα κάθε αυτοκρατορίας"...

  31. ειδηση@ειδηση avatar
    ειδηση@ειδηση 19/12/2008 02:38:23

    Κάτι ακόμα και τα λέμε αύριο σε... άλλο ποστ

    Η φασαρία στην Ελλάδα δεν έχει σχέση μόνο με μεγάλες δυνάμεις...αλλά και με μικρότερες

    Ο σημερινός πυροβολισμός τουπιστσιρικά στο Περιστέρι έγινε με παλαιού τύπου όπλου από ότι φαίνεται Ανατολικού τύπου και έτσι εξηγείτε και το πέρδεμα για το διαμέτρημα και γενικότερα η αφασία που υπήρξε στην αρχή.

    Ο πατέρας του-μέλος του ΠΑΜΕ- μίλησε για "σκοτεινές δυνάμεις- αφότου μίλησε πρώτα με την αστυνομία.


    Μετακινήστε λίγο την προσοχή σας βορειότερα και δείτε τι παίζει σε Βοσνία, Κόσβο και Σκόπια. Με τη Χίλαρι τώρα στο Αμερικανικό ΥΠΕΞ κάποιοι βέλπουν μεγάλες πατρίδες και έχουν ξεφύγει.



    Τέλςο να αναμένεται μεγάλες εξελίξεις σε κοινωνικό επ΄πεδο στις ΗΠΑ, είναι μια χώρα που κοχλάζει και εκεί δεν χρειάζεται έξωθεν προσπάθεια αποσταθεροποίησης...το 1% του πληθυθησμού ήδη κοιμάται στους δρόμους και το 5% κινδυνευει να χάει το σπίτι του άμεσα...

  32. ataktos avatar
    ataktos 19/12/2008 08:48:11

    ειδηση@ειδηση-πάντως αυτό το παιδί, εννοώ τον Αλέξη ,πρέπει να σου έτσουξε τα μάτια .Αντί να ρήξεις λύγο νερό στα ματάκια σου κάθεσαι όλη την νύχτα μπροστά στο πληκτρολόγιο σου. Θαυμάζω την αφοσιώσει σου στα ιδανικά παίδαρε.

  33. osaperas avatar
    osaperas 19/12/2008 09:13:06

    Είναι αξιοπερίεργο.

    Πόσο πολύ κάποιοι άνθρωποι απαξιώνουν την χώρα και τις δυνατότητες της

    Μπορεί αυτά τα κρατίδια της πλάκας (στα βόρεια) με τις ανύπαρκτες μυστικες υπηρεσίες να "στήσουν εσωτερικό πρόβλημα στην Ελλάδα";

    Φυσικά και όχι.

    Ούτε για ανέκδοτο δεν μπορούμε να το πούμε αυτό το πράγμα.

    Κι όμως ορισμένοι αδυνατώντας να δώσουν κάποια εξήγηση σε όσα γίνονται αυτές τις μέρες στην χώρα μας, προσπάθησαν να επάναφέρουν τις παλιές και ξεπερασμένες συνταγές του κινδύνου από το βορρά.
    Αστεία πράγματα.

    Αφήστε τους ανύπαρκους πράκτορες και ας κοιταχθούμε όλοι μεταξύ μας. Μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορεί να βρεθεί η λύσητου προβλήματος.

    Όσο για το άλλο το ανέκδοτο ότι η κυβέρνηση θα αδειάσει τις φυλακές από τους 5.500 κρατούμενους για βάλει μέσα τους διαδηλωτές,΄ τι να πούμε για την ..κρυάδα του.

    Η απόφαση της κυβέρνησης για αποσυμφόρηση είχε παρθεί εδώ και πολύ καιρό. Και οι λόγοιν ήταν πραγματικοί και ουσιαστικοί. Και τίποτε δεν έχει να κάνει με όσα ακολούθησαν.

    Εκτός κι εάν οι ΄καραγκιόζηδες που μα ςκυβενρουν έχουν και μαντικές ικανότητες

  34. ataktos avatar
    ataktos 19/12/2008 10:06:41

    Το ποιο γελοίο αυτήν την ώρα είναι ότι η κυβέρνηση δεν έχει κανένα σχέδιο πολιτικό ούτε δίνει όραμα και πολιτικό λόγο στο λαό του .Έχει ξεγυμνωθεί και θυμίζει το παραμύθι του «Γυμνού Βασιλιά» του Άντερσεν .Προσπαθεί και ενεργοί ως κάθε «αφέντης» ,βασιλιάς να εισπράξει τους φόρους δίκαιος η όχι δεν έχει σημασία .Αυτό το ξέρη όλοι οι κοινωνία ,τώρα εξεγείρετε οι νεολαία .Αυτή ήταν οι πρώτοι που το ξεκίνησαν και ο λόγος είναι απλός δεν παρακολουθούν της ειδήσεις τον παπαγάλων . συμπέρασμα που προκύπτει είναι απλό έχουμε να κάνουμε με εξέγερση της νεολαίας και σε συνεχεία λόγο οικονομικής κρίσης της κοινωνίας χθες αγρότες αύριο άλλες κοινωνικές ομάδες πληθυσμού . Άρα σε κάποια εδώ παπαγαλάκια που «επαγγελματικά» αποπροσανατολίζουν ένα ερώτημα το κάνουν υποσυνείδητα (άρα υπάρχει θέμα ψυχιάτρου) η με τα διάφορα επώνυμα που χρησιμοποιούν εδώ είναι η Ελληνική Κυβέρνηση (μα τέτοια κομματική ταύτιση?) η μήπως απλά φόβος και ανασφάλεια τον κεκτημένων που πρόκειται να χάσουν . Και το ένα και το άλλο τους «τιμά» Κρίμα .

  35. βαγγελης avatar
    βαγγελης 19/12/2008 10:10:10

    υπαρχει ενας νοημων ελληνας ευχαριστημενος με την ελληνικη πραγματικοτητα (δεν εννοω την εξεγερση κλπ) και με τα 2 κομματα; Υπαρχει ενας σοβαρος ελληνας που να πιστευει οτι τα 2 κομματα ειναι 'καλα' και θα πανε τη χωρα μπροστα; Αντι να ασχολουνται οι νδιτες κ πασοκοι με τον συριζα κ τους αριστερο-κεντρο-δεξιους ας ασχοληθουν με τα αθλια κομματα τους, να τα διαλυσουν, να τους μαντρωσουν τους κλεφτες και μετα να μιλανε για εξωτερικα κεντρα και για προβοκατορες του συριζα και καθε συριζα. Ειπαμε, δεν γουσταρουμε τον συριζα(σαυτο κι εγω μαζι) αλλα οχι να ειναι το μειζον θεμα μας ... νδ κ πασοκ (οχι κ κεφαλαια στα 'μικρα' κομματα) μας εχουν ξεζουμισει τοσα χρονια και μας εχουν φερει εδω που ειμαστε... κ θεωρω πως ζουμε εναν συγχρονο μεσαιωνα.... οσο κ να μη θελουμε να το παραδεχτουμε

  36. ataktos avatar
    ataktos 19/12/2008 10:29:55

    ειδηση@ειδηση-ενα τελευταιο μαθημα για εσενα κλπ .Αν θυμάσαι καλός ,αν όχι διάβασε συνέχεια ότι η Βαστίλη στην Γαλιά ήταν τόπος κολάσεως για τους κολασμένους και ταπεινωμένους τον «αφεντικών» σκέψου και ενημερώσου κατά την Επανάσταση τι έγινε με αυτούς και που (τα αφεντικά) ,τώρα έχουμε όλοι την δυνατότητα επίσκεψης εκεί και περισκέψεις . Ηρέμησε .

  37. Helmut avatar
    Helmut 19/12/2008 10:30:26

    O Τσίπρας κάνει 2 λάθη. Στη διάγνωση και στη θεραπεία.

    Στη διάγνωση: ο κόσμος δεν έχει αγανακτήσει από 20 χρόνια νεοφιλελεύθερων πολιτικών. Η διάλυση του κράτους, η ατιμωρησία, η διαφθορά, ο νεποτισμός, κλπ... δεν είναι συμπτώματα του νεοφιλελευθερισμού. Οι περισσότερες χώρες που νοσούν/νόσησαν από τέτοιες παθήσεις (ΕΣΣΔ και Ανατολικό μπλόκ λίγο πριν την διάλυση τους, Αφρικάνικες δικτατορίες, κλπ...) καμία σχέση έχουν με νεοφιλελευθερισμό.

    Στη θεραπεία: αν τα συντονιστικά μαθητών άλλαζαν τον κόσμο, θα το ξέραμε... Ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να προχωρήσει επιτέλους σε μία πολιτική πρόταση που να μην απευθύνεται μόνο στους φοιτητές και μαθητές, αλλά και στην παραγωγική κοινωνία, στους εργαζόμενους. Αντί να ζητάει ψήφο από τα 16 γιατί πιστεύει πως έτσι θα ισχυροποιήσει το πολιτικό βάρος του ΣΥΡΙΖΑ, καλό θα ήταν να προσπαθήσει να πείσει μεγάλα κομμάτια του εκλογικού σώματος που δεν αγγίζει σήμερα ότι έχει θέσεις, πρόγραμμα. Αλλιώς παραμένει απλώς εκφραστής "μειονοτήτων" μέσω πυροτεχνημάτων (αποποινικοποίηση χασίς, γάμος ομοφυλόφιλων, χωρισμός Εκκλησίας-Κράτους).

  38. βαγγελης avatar
    βαγγελης 19/12/2008 10:34:26

    @helmut πες μας τωρα οτι φταιει ο κομμουνισμος και ο σοσιαλισμος για την ελλαδα και για τον κοσμο... αν δεν καταλαβουμε οτι ο καπιταλισμος με την ευρεια εννοια του που εφαρμοσε ΚΑΙ το πασοκ και ολη η δυση μας εφεραν εδω. Ενω και ο κομμουνισμος που εφαρμοστηκε επισης σε ανατολικες χωρες και καποιες δυτικες ηταν καταστροφικος. Επιτελους, ο ανθρωπος δεν εχει αναγκη απο 'ιδεολογιες' του 'ποπου'. Εχει αναγκη απο ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ-ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΗ πολιτικη.... σε ολο τον κοσμο, αλλα εν προκειμενω στην ελλαδα... Δηλαδη ακομα πιστευει ενας ελληνας οτι ο (νεο)φιλελευθερισμος ειναι η λυση; Η καταστροφη ηταν και οδηγησε στην κριση αν θυμομαστε-> usa...

  39. Helmut avatar
    Helmut 19/12/2008 15:02:52

    @βαγγελη.
    Εγώ δεν είπα πουθενά ότι ο φιλελευθερισμός είναι η λύση. Είπα ότι δεν είναι το πρόβλημα.

  40. ..... avatar
    ..... 19/12/2008 15:05:34

    Anonymous-αφού εσύ τα έχεις σπάσει μετά από ώρες τώρα καλή σου όρεξη , μην τα τηγανίσεις πολύ ?

  41. tony avatar
    tony 19/12/2008 15:22:09

    αρκετή διαφήμιση του κάναμε του σύριζα.Ο Αλέξης είναι το νέο προϊόν της tv όπως και ο Ομπάμα και στο τέλος θα καταλήξει όπου καταλήγουν όλα τά προϊόντα.Το αποτέλεσμα των επόμενων εκλογών αν γίνουν,θά είναι μια η άλλη.Κάτι σαν συγκυβέρνηση
    πασοκ συριζα η νδ λαος.Τα μεγάλα γεγονότα θά έρθουν
    απο αλλού.Κάτι σαν Τουρκία Ισραήλ Σκόπια η ίσως Ρωσία.Πάντως μην ανχωνόμαστε τα μεγάλα γεγονότα ξεπέρασαν την τοπική σκηνή.

  42. enoratikos avatar
    enoratikos 19/12/2008 15:27:04

    Αν ο ΣΥΡΙΖΑ και ο αρχηγός του πρεσβεύουν κάτι διαφορετικό, που θα αλλάξει τα δεδομένα του συστήματος, δεν μένει παρά να παραθέσει προτάσεις πρακτικές και εφαρμόσιμες (σαν κυβερνητικό πρόγραμμα ας πούμε). Όμως θεωρώ ότι για το επόμενο άμεσο διάστημα θα πρέπει να υπάρξει κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα ωφεληθεί γιατί θα αποκτήσει κυβερνητική εμπειρία. Το ΠΑΣΟΚ θα ωφεληθεί γιατί θα εγκαταλείψει δεξιές πρακτικές και πρόσωπα. Η χώρα και οι πολίτες θα ωφεληθούν, γιατί ένα αριστερό κόμμα θα ελέγχει θα διορθώνει και θα δρα αποτρεπτικά σε νεοφιλελεύθερες πρακτικές (σαν κι αυτές των κυβερνήσεων ΣΗΜΙΤΗ). Νομίζω ότι άμεσα μέτρα, ανακούφισης των μεσαίων και χαμηλών στρωμάτων και αμβλυνσης των κοινωνικών αντιθέσεων μπορούν να ληφθούν μόνο από αριστερόστροφη κυβέρνηση. Η συνεργασία αυτή επιβάλλεται να εφαρμοστεί για το μέλλον τόσο του ΠΑΣΟΚ όσο και του ΣΥΡΙΖΑ.

  43. oktapus avatar
    oktapus 19/12/2008 17:07:47

    O ataktos
    το κλιμα αυτο δηλωνει εντονο φοβο και ανασφαλεια για τα παρανομα κεκτημενα.
    Μη δουμε ταγκς στα προπυλαια και αυτους σε πτηση για Παρισι με ξενα διαβατηρια για την εξασφαλισης μιας μετεπειτας επιστροφης ως λυτρωση και διαγραφης των κλεψιμαιικων για τα οποια τρεμουν;
    Καθονται σε βομβα μεγατονων κι εμεις τους διασκεδαζουμε.

  44. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 23:29:55

    @ειδηση, επειδή μάθαμε οτι τώρα στο ξεκούδουνο γίνονται κάτι παραχωρήσεις εναέριου χώρου στην Τουρκική πολεμική αεροπορία προς Κυκλάδες μεριά,και διαβάζουμε εφημερίδες για Κεντρική Ασία και καυτό ενδιαφέρον Βουλγαρίας για τα Σκόπια που σαν τον λαμπρό υπεραπιστή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων Κούγια θα μας σύρουν στα Διεθνή δικαστήρια,νομίζω οτι δεν ξεχνάμε, απλώς η καυτή επικαιρότητα ειναι στην γειτονιά της Βουλής. Γιατί, οπως έλεγε και ο Χαρίλαος, "οι μέρες ειναι γκαστρωμένες".

  45. kazanias avatar
    kazanias 20/12/2008 11:31:07

    Ακουστε λιγο και προσπαθηστε να ηρεμησετε.

    Οταν ξεσπαει μια φωτια απο μια σπιθα ειναι ανεξελεγκτη.
    Σε ολες τις περιοδους της ανθρωπινης ιστοριας οποτε εγιναν επαναστασεις ή εξεγερσεις, παντα υπηρχαν φαινομενα χαους.
    Η σχηματοποιηση ενος αγωνα και οι στοχοι του γινονται ευδιακριτοι οταν σε αυτον συμμετεχουν ολες οι γενιες και οι ταξεις.
    Αυτη τη στιγμη δεν βρισκομαστε μπροστα σε μια επανασταση, αλλα σε μια εξεγερση.
    Η διαφορα τους ειναι στο οτι στην επανασταση πρεπει να υπαρχει πολιτικος προσανατολισμος και ιδεολογικος δρομος και καλειται να κατευθυνει την κοινωνια προς τα εκει ενας ηγετης.
    Στην δευτερη περιπτωση υπαρχει απλα αναβρασμος και καθολου συντονισμενος ελεγχος του τι θελουμε και που παμε.
    ΟΜΩΣ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΟΙΜΙΟ ΜΙΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΕΙ, ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑΜΠΟΥ, ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Η ΙΣΟΡΙΚΗ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΕΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.