#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλέκος, ο πρωθυπουργός των προέδρων



Την ξαναζεσταμένη σούπα του Αλέκου Παπαδόπουλου στο πλαίσιο μίας νέας μνημονιακής κυβέρνησης προωθούν και πάλι προκειμένου να αποτρέψουν τις εκλογές και την νίκη της ΝΔ. Η εγχώρια διαπλοκή και το ΠΑΣΟΚ (όπως και όλοι οι διεθνείς παράγοντες) γνωρίζουν ότι ο Γιώργος έχει τελειώσει.

Θα τον τελείωναν και χθες αν είχαν μια «εναλλακτική» λύση, που θα την προωθούσαν στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ώστε να ξέρουν ότι δεν θα γίνουν εκλογές από τις οποίες γύρω στους 100 θα χάσουν την έδρα τους.

Στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ το μόνο που δεν θέλουν είναι εκλογές – τυχαία ο Καρατζαφέρης είπε μία άλλη κυβέρνηση «πιο συνθετική» από την παρούσα Βουλή; Μια κυβέρνηση Αλέκου θα εξασφάλιζε θητεία μέχρι το 2013 και θα είχε και πιο άνετη πλειοψηφία στη Βουλή, θέλουν να πιστεύουν.

Ξανασκέφθηκαν τον Παπαδόπουλο, ο οποίος έτσι κι αλλιώς (εκ χαρακτήρος) θεωρεί ότι θα σώσει την Ελλάδα και πλασάρεται ως σοβαρός, μετρημένος, κινδυνολόγος τεχνοκράτης που «βαστάει τα γκέμια» της κοινωνίας. Το όνομα του είχε ακουστεί στην κρίση του Ιουνίου (μαζί με του Φώτη Κουβέλη), αλλά τότε ο ΓΑΠ έκανε τον Βενιζέλο αντιπρόεδρο και υπουργό Οικονομικών.

Και τώρα επανέρχεται παρασκηνιακά από τους ίδιους παράγοντες που πιέζουν για σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας με τη συμμετοχή όλων των πρώην προέδρων της κυβέρνησης. Διότι πίσω από τον Αλέκο κρύβεται ο Σημίτης, ο Μητσοτάκης, η Ντόρα, ο Καρατζαφέρης. Και πίσω από αυτούς παράγοντες με τράπεζες (που βλέπουν ότι θα τις χάσουν με το «κούρεμα»), Μέσα Μνημέρωσης, καράβια, τεχνικές εταιρείες, που όλοι μαζί θέλουν να σώσουν την Ελλάδα.

Σημείωση: όλοι αυτοί αγνοούν ότι οι κοινωνικοί συσχετισμοί έχουν αλλάξει. Η δημοκρατική λύση είναι να εκφραστούν οι νέοι συσχετισμοί και να προκύψει η κυβερνητική λύση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 16/10/2011 10:33:40

    Οτιδήποτε αρκεί να ΜΗΝ πάμε σε εκλογές !!
    Οτιδήποτε αρκεί να ΜΗΝ συμμετέχει το πόπολο !!

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ popolaros 16/10/2011 13:48:58

      Το πόπολο δυστυχώς αγαπητέ popolaro συμμετέχει κατά κόρον. Γράφει άπειρες καταχωρήσεις στα blog. Και νομίζει πως κάτι κάνει. Όλα τα περιμένει από ποιόν δεν ξέρω. Αν δεν αφήσουμε τα πληκτρολόγια και να βρεθούμε όλοι μαζί κάπου που να φαινόμαστε δεν έχουμε καμία τύχη να μετρήσει το τι θέλουμε.Όλη αυτή η δύναμη που εκφράζουμε όλοι εμείς γράφοντας εδώ μέσα - στα blogs εννοώ-δυστυχώς πάει χαμένη,γράφοντας μόνο.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Ταραχή 16/10/2011 19:23:09

        Την εποχή της κίνησης της πληροφορίας και της δύναμης της είδησης εσυ προτείνεις να κρατήσουμε πλακάτ στην ομόνια! Εκεί μένει ο πρωθυπουργός;

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/10/2011 10:59:09

    Μπα εγώ προτείνω τους μονούς μήνες Μητσοτάκη Πρωθυπουργό μα Παπαδόπουλο ΥΠΟΙΟ τους ζυγούς Σημίτη Πρωθυπουργό με Παπαδήμο ΥΠΟΙΟ, στις εναλλαγές το προηγούμενο ζευγάρι να είναι Αντιπρόεδροι του επόμενου.

    Ορισμένοι πάνω από το φουά γκρα, γκαρίζουν εκμαιεύοντας σχέδια σωτηρίας για του οίκου τους μόνο που η φωτιά στο δάσος δεν καίει δέντρα επιλεκτικά.
    Η κοινωνία δεν βράζει κοχλάζει και μια σπίθα αρκεί να γίνει όχι της Ρώμης αλλά της Λιβύης....800,000 άνεργοι που 31/12/2011 θα είναι πάνω από 1,000,000, συν διαχειριστής στα εισοδήματά σου ο κεφαλικός φόρος, συνιδιοκτήτης ο έκτακτος φόρος και το Κράτος να ασχολείται πόσο είναι ο ΦΠΑ στην μπουγάτσα ...με τυρί ή κρέμα.

    Εαν νομίζουν οι ΚΕΦΑΛΕΣ (ο τόνος όπου επιθυμεί ο καθένας) του τόπου ότι η αγωνία της κοινωνίας είναι ποιος πισινός θα κάτσει που τότε πολλοί κώλοι θα πάρουν φωτιά σύντομα.

  3. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 16/10/2011 10:59:50

    Καλημερα, παρακαλω θα ηθελα καποιος να μου δωσει μια απαντηση.Ποιος νομος προβλεπει να παραιτειται ο εκλεγμενος πρωθυπουργος και να οριζει καποιον αλλο στην θεση του? Και αν αυτο ειναι νομιμο, γιατι τοσες φορες κατεφευγαν αλλες κυβερνησεις σε προωρες εκλογες και δεν εκαναν το ιδιο?Περιμενω καποια απαντηση, σας ευχαριστω.

  4. xzetta avatar
    xzetta 16/10/2011 11:02:01

    χούντα χωρίς παπαδόπουλο δεν νοήται.

  5. δρόμος avatar
    δρόμος 16/10/2011 11:15:18

    Με ανοικτή επιστολή στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ο Στ. Ψυχάρης καλεί τον Κ. Παπούλια να επιτελέσει το θεσμικό του καθήκον προκηρύσσοντας εκλογές, ως τη μόνη λύση στο επιτακτικό πρόβλημα της χώρας. Εγώ διαβάζω λάθος ή πήραμε όλοι τα βουνά?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 16/10/2011 11:16:15

      διαβάστε το Κυριακάτικο "Βήμα" και περιμένω εντυπώσεις ....

  6. Expatriot avatar
    Expatriot 16/10/2011 11:19:35

    Δυστυχώς βοήθησαν πολλοί να χτιστή το επίπλαστο πολιτικό φωτοστέφανο του "Αλέκου".
    Αν τέτοιο είναι το "μπόι" του Κυβερνήτη που προωθεί η παρηκμασμένη πολιτικοοικονομική και μιντιακή "ελίτ", αλίμονό μας.

  7. Orestios avatar
    Orestios 16/10/2011 11:28:39

    Πόσο νοσηρή είναι αυτή η πολιτική κατάσταση πια???

    • Θοδωρής avatar
      Θοδωρής @ Orestios 16/10/2011 12:48:10

      Πολύ, τόσο που θυμίζει άλλες εποχές που έφεραν άλλες λύσεις...

  8. Y. avatar
    Y. 16/10/2011 11:34:40

    “….στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ώστε να ξέρουν ότι δεν θα γίνουν εκλογές από τις οποίες γύρω στους 100 θα χάσουν την έδρα τους”
    Τέτοια γράφεις φάκτορα και εκεί που ελπίζαμε θα βρεθούν καμιά εικοσαριά να μη ψηφίσουν το Ν/Σ τη Πέμπτη, πάει κια αυτή η ελπίδα
    (εικοσαριά, γιατί υπα΄ρχουν και οι εφεδρείες της μεγαλοκοπέλλας κόρης του μπαμπά και του Καρατζαφύρερ, που τους κρατούν ως καβάτζα σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης)

  9. makis avatar
    makis 16/10/2011 11:46:06

    Μανιφέστο από Α. Διαμαντοπούλου, Α. Λοβέρδου, Γ. Ραγκούση http://shar.es/brzFT

  10. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 16/10/2011 12:21:31

    Πέστα χρυσόστομε!
    Ο νομοθέτης της πιο πελατειακής και ευεπηρέαστης στη διαφθορά και τη ρεμούλα αυτοδιοικητικής μεταρρύθμισης, που συνδέθηκε ονομαστικά με τον πιο άξιο ιστορικό κυβερνήτη αδίκως, προτείνεται ως "λύση" από το γνωστό συστημικό πλαίσιο σοβαροφάνειας.
    Έλεος...

  11. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 16/10/2011 12:23:48

    H απαντηση αγαπητη Βικυ Γουλιωτη ειναι πως βρισκομαστε ενωπιον μιας καραμπινατης συνταγματικης εκτροπης που επιμενει να μασκαρευεται ως κοινοβουλευτικη δημοκρατια κι' η οποια ξεκινησε απο
    την υπογραφη της δανειακης συμβασης, χωρις την απαιτουμενη πλειοψηφια των 180 βουλευτων. Απο τοτε εχουν γινει ολες οι δυνατες
    προσπαθειες -με τη βοηθεια και των ιδιωτικων ΜΜΕ- ωστε να τρομοκρατηθει ο κοσμος με σωρεια ψεμματων -βασει του εγχειριδιου "Σοκ και Δεος" που εφαρμοστηκε παντου οπου υπηρξε επελαση του ΔΝΤ- ωστε να παραμεινει γατζωμενη στην εξουσια αυτη η κλικα, μεχρι να ικανοποιηθουν οι δεσμευσεις που εχει αναλαβει ο ΓΑΠ και η
    παρεα του. Την στιγμη αυτη, οπου ολες οι δημοσκοπησεις (οσο κι' αν μαγειρευονται ποικιλοτροπως) δινουν στο ΠΑΣΟΚ ενα 15%, υπαρχει μια σαφης δυσαρμονια αναμεσα στην λαϊκη βουληση και στην κοινοβουλευτικη εκπροσωπηση. Η κυβερνηση αυτη ειναι πλεον παρανομη και ο προεδρος της δημοκρατιας θα οφειλε να εχει παρει καποιες πρωτοβουλιες, εστω με το να αρνηθει να υπογραψει καποιο νομοσχεδιο (αφου ξεδοντιαστηκαν οι αρμοδιοτητες του θεσμου απο τον Αντρεα Παπανδρεου, την εποχη των "μπλε" και "πρασινων" ψηφοδελτιων !)

    • JOHN avatar
      JOHN @ Μ.Γ 16/10/2011 18:02:53

      Μ.Γ.Ακριβως φιλε μου λογω αυτης της καραμπινατης συνταγματικης εκτροπης,οπως πολυ σωστα γραφεις,επρεπε συσωμη η αντιπολιτευση να εγκαταληψει τη βουλη και ν αφεισουν το ΓΑΠ και τους δικους του ναμοθετουν μονοι τους.Γι αυτο ακριβως και τη δυσαρεσκεια του κοσμου δεν την εισπρατει ουτε η αντιπολιτευση,κυριως η αξιωματικη,γιατι και ο Σαμαρας να ελθει μαλλον σαν συνεχιστης του ΓΑΠ θα συμπεριφερθει παρα σαν ανατροπεας των φαυλων επιλογων της καμορας του ΠΑΣΟΚ!Εαν βαλεις και τα εξαπτερυγα που ειναι δεδομενα μαζυ με καποιους στη ΝΔ που κλεινουν το ματι στο ΓΑΠ τοτε το σχεδιο της διεθνους μαφιας καλα τραβαει.

  12. τάσος avatar
    τάσος 16/10/2011 12:30:38

    ο νόμος δυτικά του πέκος. του τζατζ ρόυ μπιν.

  13. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 16/10/2011 12:45:53

    Ο Ψυχάρης ζητάει από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας ουσιαστικά την παραίτηση του, η καινούργια τρόικα του πασοκ δήλωσε παρούσα, ο ΓΑΠ δηλώνει αδυναμία για έξοδο από την κρίση και δηλώνει ό,τι στην ουσία
    Στην επόμενη εβδομάδα μπορεί να συμβούν τα πάντα, κατά την γνώμη μου.
    Πιθανότερο σενάριο οι εκλογές συντομότατα.

  14. Dark Angel avatar
    Dark Angel 16/10/2011 13:11:42

    O κύριος "άλλη ερώτηση;", έχει ακόμα το θράσος να υπάρχει;
    Μνήμη χρυσόψαρου δεν έχουμε...

  15. Σταύρος avatar
    Σταύρος 16/10/2011 13:36:56

    Τα ματάκια του Παναγιώτη Βασιλλέλη μας κοιτάνε ακόμα.
    Ντροπή.

  16. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 16/10/2011 13:54:39

    Η αναγωγή σε έδρες, της τελευταίας δημοσκόπησης δίνει 145 έδρες στη ΝΔ.

  17. Αντώνης avatar
    Αντώνης 16/10/2011 16:11:49

    Εχετε δει πως γυαλίζει το μάτι του Αλέκου? Χειρότερα κα απο του Βενιζέλου και από του συνόνοματου της χούντας.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 16/10/2011 17:53:53

    Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ αν τον θεωρουσαν ικανο δεν θα τον ..απελυαν δυο φορες, εξαλλου οσο ικανος και να παρουσιαζεται αποκλειεται να τα καταφερει γιατι ...εχει μολυνθει απο το ΠΑΣΟΚ!!

    • ΒΑΡΒΑΣ avatar
      ΒΑΡΒΑΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 17/10/2011 00:35:32

      Ζήλεψε την επάξια δόξα του Τσοβόλα και θέλησε και αυτός να φορολογήσει " αντικειμενικά" και έβαλε κριτήριο κέρδους, τι χρώμα έχουν οι τοίχοι. Μα θα ρωτήσετε , παίζουν ρόλο τι χρώμα έχουν οι τοίχοι ?? Έχουν, όσο έχουν και τα τετραγωνικά που πραγματικά θέσπισε μεταξύ άλλων, στον σχετικό Νόμο, που μας ζεμάτισε.

  19. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 16/10/2011 23:30:38

    Ποιό ήταν, εδώ και πολύ καιρό, το καθήκον του Προέδρου του Ελλαδιστάν, ήταν γνωστό. Αν θυμηθούμε τον όρκο που δίνει ως Έλλην, όχι ως Ελληνόφωνας :
    ΑΡΘΡΟ 33 παρ.2 του συνταγματος. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, πριν αναλάβει την άσκηση των καθηκόντων του, δίνει ενώπιον της Βουλής τον ακόλουθο όρκο:
    “Ορκίζομαι στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας να φυλάσσω το Σύνταγμα και τους νόμους, να μεριμνώ για την πιστή τους τήρηση, να υπερασπίζω την εθνική ανεξαρτησία και την ακεραιότητα της Χώρας, να προστατεύω τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των Ελλήνων και να υπηρετώ το γενικό συμφέρον και την πρόοδο του Ελληνικού Λαού”.

    Δες τε και κρίνετε.......
    Τώρα να μας λέει και ο Ψυχάρης τι πρέπει να κάνουμε ....έ έλεος!!!!
    Καλά ο Λαμπράκης, αλλά και ο ????
    Πέραν των ανωτέρω, ας σκεφτεί ο καθένας το ανωτέρω απίθανο:
    Χούντα χωρίς Παπαδόπουλο δεν γίνεται......απίθανο!!!!

  20. η Κατινίτσα avatar
    η Κατινίτσα 18/10/2011 13:32:30

    Παρακαλώ οι γνωρίζοντες να μου επιβεβαιώσουν αν κος Αλ. Παπαδόπουλος χρημάτισε υπουργός υγείας και ας μπουν στον κόπο να με ενημερώσουν λεπτομερώς ποιους νόμους κ.λ.π πρότεινε προς ψήφιση για να σταματήσει η ρεμούλα στις προμήθειες των νοσοκομείων, σε ποιους ελέγχους προέβει δια των αρμοδίων οργάνων και ποιες βελτιώσεις επέφερε στο σύστημα υγείας ορατές και τότε και σήμερα.

    Φοβούμαι ότι τρελλαθήκαμε όλοι σ' αυτόν τον τόπο.Ύμνοι και στην πολιτική του Αλ. Παπαδόπουλο με τους μαοϊκούς συμβούλους; Α ρε αθάνατε δεύτερε εθνάρχη Καραμανλή πόσο σωστά το είπες. "Η Ελλάδα κατήντησε ένα απέραντο φρενοκομείο". Και το είπες πριν από πολλά χρόνια δυστυχώς, αλλά και συ τι έκανες για να σταματήσεις τον κατήφορο τς πατρίδας από "την αριστερά της αριστεράς" όπως αποκαλούσες το Πασόκ.

    Όλοι σας περάσατε καλά κ' εμείς μη χειρότερα, χρόνια τώρα.