03/12/2008 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακύρωση πλειστηριασμού, ύστερα από κινητοποίηση

Να και κάτι που αξίζει τον κόπο και δείχνει πως, όταν κινηθούν σοβαρά και σωστά πολιτικές οργανώσεις και άλλοι φορείς, ο στόχος επιτυγχάνεται. Ύστερα από πρωτοβουλία του ΣΥΡΙΖΑ Καισαριανής, απετράπη ο πλειστηριασμός πρώτης κατοικίας κατοίκου του Δήμου Καισαριανής από τη τράπεζα Millenium.

Στην παρέμβαση συμμετείχαν κινήσεις πολιτών της περιοχής ,η τοπική δημοτική αρχή και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γρηγόρης Ψαριανός. Ακολούθησε δυναμική πορεία στους δρόμους της Καισαριανής με την έντονη παρουσία της νεολαίας και των κατοίκων, η οποία κατέληξε σε ....κατάληψη της τράπεζας Millenium Καισαριανής.

Ύστερα από αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ Καισαριανής δεσμεύεται ότι θα συνεχίσει: «1.Να αποτρέψει κάθε νέο πλειστηριασμό στην περιοχή. 2.Τον αγώνα ενάντια στην αισχροκέρδεια των τραπεζών. 3.Τον αγώνα ενάντια στην πολιτικής της φτώχειας που οδηγεί στη ληστεία του λαϊκού εισοδήματος». 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 03/12/2008 19:21:03

    Ώχ, ωχ! ποιος ακούει το βράδυ τον Πρετεντέρη

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/12/2008 19:26:01

    Ωραια.Και τωρα πως τη βλεπουν τη δουλεια οι μαγκες του τσιριζα;
    Δηλαδη,αν ενας αρνειται να πληρωσει αυτα που χρωσταει, τι θα πρεπει να γινει κατα τη γνωμη σας;
    Να του τα χαρισουν;Η εχετε στο μυαλο σας κατι αλλο;
    Οταν υπεγραφε τα χαρτια για το δανειο, δεν ηξερε οτι αν δεν πληρωσει, θα του γινει κατασχεση;
    Η θα γινει σαν εκεινους τους μπατακτσηδες του ΟΕΚ,που εδω και 25 χρονια, πηραν τα λεφτα και δε γυρισαν τιποτα πισω, στερωντας απο τον οργανισμο,τη δυνατοτητα, να δωσει μετα, δανεια και σε αλλους;
    Η αυτο δεν το εχει αντιληφθει το πολυ "εξυπνο" μυαλο σας;

    • καιτη αξιοτοπουλπου avatar
      καιτη αξιοτοπουλπου @ Προβοκατωρ. 26/12/2010 15:00:55

      το 1999 για χρεος 19.000.000 μου πηρανε 3 σπιτια και ενα μαγαζι μονο το μαγαζι εκανε πανω απο 50.000.000. εκ βγηκε στον πλειστηριασμο για 6.500.000εκ οταν τους ζητησα δανειο 20.000.000 εκ και να δινω 1.οοο.οοο εκ μου ειπαν δεν γινεται και τωρα μου ζητας να στεναχωριθω για τις τραπεζες οπως καταλαβες δεν ζητησα τιποτα να μου χαρισουν υ.γ. το μαγαζι εφυγε με συνοπτικες διαδικασιες μεσα απο την τραπεζα ταδε εφη ΙΟΝΙΚΗ

  3. KaryID avatar
    KaryID 03/12/2008 19:40:51

    @Προβοκάτορα: μην γενικεύεις από μεμονωμένες περιπτώσεις. Τώρα απολύονται άνθρωποι καθημερινά, όλοι αυτοί όταν έπαιρναν το δάνειο πριν από τρία, ή τέσσερα, ή πέντε χρόνια είχαν το μισθό τους, πίστευαν ότι η κατάσταση θα ήταν σταθερή, δεν φαντάζονταν τι έμελλε να γίνει στην παγκόσμια οικονομία. Η κατάσταση είναι γενικευμένη με τους πλειστηριασμούς.
    Εγώ βρίσκω σημαντική αυτή την κινητοποίηση κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, για να μεταστραφεί το κλίμα στην κοινωνία. Επιτέλους κάτι κινείται. Και ας είναι κίνηση που έχει στοιχεία εντυπωσιασμού.

  4. μανώλης avatar
    μανώλης 03/12/2008 20:24:03

    Τώρα εσείς πιστεύετε σοβαρά, ότι με την ακύρωση του πλειστηριασμού καθάρισε ο δανειολήπτης;
    Το έσωσε το σπιτάκι του λέτε;
    (@Προβοκάτορα, κάποιες αλήθειες καμιά φορά αποφεύγουμε να τις λέμε, ή τέλος πάντων τις λέμε λίγο ...πιο διπλωματικά).

  5. vel avatar
    vel 03/12/2008 21:36:24

    Δηλαδή οι τράπεζες λειτουργούν καθ' όλα νόμιμα και
    σέβονται τον νόμο ενώ ο δανειολήπτης είναι απλώς ένας απατεώνας;
    Αν η τράπεζα εξηγήσει πχ ότι στην συνολική οφειλή δεν υπάρχουν καταχρηστικές χρεώσεις (σύμφωνα με τις δικαστικές αποφάσεις κλπ) τότε να το συζητήσουμε.
    Σωστή κίνηση του ΣΥΡ και εις ανώτερα με ανάλογες πρωτοβουλίες ΠΟΛΙΤΩΝ σε όλους τους τομείς.

  6. Kamarieris avatar
    Kamarieris 03/12/2008 22:01:28

    Έχει κάνει άλλες 3 φορές αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ. Η πράξη είναι και συμβολική. Ας ενεργοποιηθεί και ο κόσμος.

  7. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 03/12/2008 22:11:08

    Βρήκα στο pathfinder news, την ειδηση για την σημερινή ακύρωση του πλειστηριασμού.

    Κινδύνευσε να χάσει το σπίτι της για 5.000 ευρώ
    ΑΝΤ1
    Ο αντίκτυπος στην καθημερινότητα, της έντονης οικονομικής κρίσης, φαίνεται στις μεγάλες δυσκολίες που περνούν τα νοικοκυριά.

    Μια γυναίκα κινδύνευσε να χάσει το σπίτι της σε πλειστηριασμό, για χρέος προς ιδιωτική τράπεζα από καταναλωτικό δάνειο, ύψους 5.000 ευρώ. Την συγκεκριμένη γυναίκα, την είχαν ληστέψει πριν από λίγο καιρό και αδυνατούσε να αποπληρώσει το χρέος της προς την Τράπεζα.

    Ο πλειστηριασμός ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή στο Δημαρχείο τής Καισαριανής. Να σημειωθεί ότι το διοικητικό συμβούλιο του Δήμου, έχει αποφασίσει ότι τέτοιου είδους πλειστηριασμοί δεν θα γίνονται στο Δημαρχείο, αλλά στο Ειρηνοδικείο.

  8. donaE avatar
    donaE 03/12/2008 22:19:39

    @vel 5 τα λεει αψογα.

  9. DESANDRI avatar
    DESANDRI 03/12/2008 22:29:52

    Το Δημοτικό Συμβούλιο δεν αποφάσισε μόνο αυτό.Κανένα σπίτι Καισαριανιώτη δεν θα βγεί στο σφυρί

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/12/2008 22:41:11

    Σωστότατη ενέργεια του ΣΥΡΙΖΑ...
    Φυσικά θά αντιδράσουν και ήδη αντιδρούν οι λεγόμενοι και ΄Νοικοκυραίοι΄σύμφωνα μέ την ρήση τού μακαρίτη τού Αβερωφ.
    Μακάρι να μεταβληθεί σε κίνημα Πολιτών..
    Οταν ο Αλογοσκούφης μειώνει την φορολογία τραπεζών είναι όλα ΄νόμιμα΄,όταν αντιδρά ο κόσμος διαπράττονται ΄αδικήματα΄.

  11. salmonellas avatar
    salmonellas 03/12/2008 23:04:50

    Bravo, xilia braavo sto SYRIZA. An den analavoume prwtovoulies tha mas xeskisoun kai tha mas fane.H Ellada katandise kourela apo tous aesxrous politikous pou evgale. Kapoios na mas glytwsei apo afti tin katandia paedia.

  12. Αυγόφετας avatar
    Αυγόφετας 03/12/2008 23:14:03

    Δεν είναι δικαιολογία ότι οι τράπεζες μπορεί να έχουν καταχρηστικούς όρους και κρυφές χρεώσεις, γιατί αυτά επιβαρύνουν έστω ελάχιστα το συνολικό ποσό. Το θέμα είναι ότι κάποιοι θέλουν να "φτιάξουν" τη ζωή τους, ενώ αντικειμενικά δεν μπορούν, κρίμα δλδ, αλλά τι να κάνουμε. Θα βοηθούσε πάντως να βλέπαμε για ποιο σπίτι μιλάμε.
    Ο κος ΣΥΡΙΖΑ αντί να διαδηλώνει γιατί δεν βγάζει κάτι λίγα από την κρατική επιχορήγηση να ξεπληρώσει το σπίτι? ή μήπως ανησυχεί ότι έτσι θα ενισχύσει τα υπερκέρδη της τράπεζας?
    Κάποτε πρέπει να αναλαμβάνουμε και τις ευθύνες των λάθος επιλογών μας.

    • sawas avatar
      sawas @ Αυγόφετας 26/12/2010 15:37:55

      ωραία......ας βάλει λοιπόν το χέρι στην τσέπη της η τράπεζα ώστε να μην την χρηματοδοτούμε (ρευστότητα, εγγυήσεις) εμείς.....

      μονά ζυγά δικά τους……

      πάντως η ρητορική σου είναι ίδια με τον Bush Jounior

      δες και αυτό: h**p://www.imdb.com/title/tt0762117/

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/12/2008 23:21:43

    Γιατι φιλε μου;Οταν εγω πληρωνα επι 25 χρονια,εμενα γιατι δε μου τα χαρισε κανεις;
    Και με ποιο μποι ο δημαρχος λεει αυτα που λεει;
    Δικα του λεφτα ειναι;
    Αμα ετσι νομιζει, ας τα βαλει απο την τσεπη του, η απο το Δημο.
    Και οι απ εξω φωναζοντες,ας βαλουν κι αυτοι ενα χερακι.
    Και κατι αλλο.
    Καλα, δεν θα τους κανουν πλειστηριασμο,αλλα τι προτεινετε;Να τους τα χαρισουν;
    Και ποιος θα τα επιβαρυνθει,οι Τραπεζες; Μα αυτες εχουν ηδη απλωσει το χερι, για δανεικα απο το κρατος.Αρα;Θα τα επιβαρυνθει αυτο, δηλαδη ολοι εμεις;Γιατι αν δεν το ξερεις, το κρατος ειμαστε ολοι εμεις.
    Και φαινεται οτι σου διαφευγει, οτι το κρατος αυτο, που ολοι βριζουμε, εχει χρεωθει το 100% του ΑΕΠ,αν ξερεις τι πα να πει αυτο.
    Και επειδη οι δανειστες του, το ξερουν και φοβουνται οτι θα χρεωκοπησει και θα χασουν τα λεφτα τους, ανεβαζουν συνεχεια τα spreads,δηλαδη τη διαφορα επιτοκιων και ετσι δανειζομαστε τωρα, με 172 μοναδες βασεως παραπανω απο τους Γερμανους,οταν δανειζονται κι αυτοι.
    Ετσι, ενω το χρεος ειναι καπου 260δις Ευρω, και μονο για το 2009, προβλεπεται προσθετος δανεισμος, αλλων 53 τουλαχιστον ακομη.Κι αυτα,χωρις τα λεφτα, που υποσχεθηκε οτι θα δωσει στις Τραπεζες, για να μη φαλιρισουν.
    Καταλαβες για τι πραγμα μιλαμε τωρα;
    Τωρα, για να δω την κατασταση και απο μια αλλη πλερα, προφανως και πρεπει να υπαρχει πληρης διαφανεια στα ποσά που χρωσταει καποιος και δεν θα του κανουν νουμερα, και ισως θα πρεπει να αναμορφωθει και το νομικο πλαισιο.
    Αλλα αλλο αυτο, και αλλο να περνατε στον κοσμο,ιδεες, οτι θα πρεπει να του χαριστουν τα δανεια.
    Οταν λοιπον ανοιγετε μερικοι απο σας το στομα σας και μιλατε, παρακαλω, διαβαστε και λιγο, τι γινεται παρα εξω και μετα μας γραφετε κι εμας.
    Και κατι πανω στα στεγαστικα δανεια.
    δανειζεται ενας καποια λεφτα, και υποσχεται να τα πληρωσει, με τον τοκο τους, μεσα σε 25 χρονια.
    Αν μετα τα 2 πες, χρονια, αρνηθει να πληρωσει, και φωναζει, μου παιρνουν το σπιτι, για ποιο σπιτι μιλαει, οταν απο τις 50 εξαμηνιαιες που χρωσταει, εχει πληρωσει μονο τις 4;
    Δικο του ειναι;
    Σας στενοχωρω, αλλα πρεπει και καοπιος να μιλαει και καποιια αλλη γλωσσα, για να μην ξεχνιομαστε.
    Αν εχετε λογικα επιχειρηματα,και οχι συναισθηματισμους απλως, σας παρακαλω να τα γραψετε, και εγω, με απολυτο σεβασμο, θα σας απαντησω,αν μπορω.

  14. donaE avatar
    donaE 03/12/2008 23:38:23

    @ Προβοκατωρ13 Συμφωνοι για τα στεγαστικα.Ομως για 2000 ευρω της καρτας ειναι κριμα να χανεις ολοκληρο πατρικο.Καμια φορα τα πραγματα ερχονται ασχημα στην ζωη.Ας μην τα χαρισουν,αλλα εχεις υπ'οψη σου οτι ουτε αναχρηματοδοτηση δεν κανουν μιας και 'κοκκινιζεις'.Δεν αφηνουν διεξοδο.

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/12/2008 23:50:57

    Το Κράτος ΄δουλεύει΄με δανεικά απο τάς Ευρώπας και δις ευρώ κλεμένα απο τούς Πολίτες.
    Απο πότε το Ελληνικό Κράτος υπήρξε ανταποδοτικό στούς Πολίτες του γιά να γίνει σεβαστό.??
    Moνον ξεπούλημα τής δημόσιας περιουσίας γίνεται με ταυτόχρονη εσκεμένη διάλυση Δημόσιας Υγείας και Παιδείας.
    Οπότε τέτοιο Κράτος να το ΄σέβεται΄η περίφημη ΄Σιωπηλή Πλειοψηφία΄και οι ΄Νοικοκυραίοι΄...........

  16. probokator2 avatar
    probokator2 04/12/2008 00:22:14

    @ 13 Προβοκατωρ

    «Γιατι φιλε μου;Οταν εγω πληρωνα επι 25 χρονια,εμενα γιατι δε μου τα χαρισε κανεις;»

    Επρεπε το δικαίωμα στη στέγη να είναι κατοχυρωμένο με χαμηλότοκα δάνεια και ευκολίες αποπληρωμής ή αναστολής σε περίπτωση ανεργίας ή δυσκολιών λόγω χαμηλού μισθού τα οποία παρέχονται από ένα δημόσιο φορέα και όχι να αποτελεί αντικείμενο πόθου για τους τραπεζικούς ληστές.

    «Και με ποιο μποι ο δημαρχος λεει αυτα που λεει;
    Δικα του λεφτα ειναι;»

    Βεβαίως, γιατί τις τράπεζες όπως και την ανάπτυξη τη χρηματοδότησαν τα ασφαλιστικά ταμεία που κατέθεταν άτοκα τα λεφτά τους δια νόμου (ακόμη και όταν ο πληθωρισμός ήταν σε διψήφια νούμερα). Τότε τα έκλεψαν, καιρός να τα επιστρέψουν (για να μη μιλήσουμε για τα ληστρικά επιτόκια και τα περιθώρια κέρδους, για το χάρισμα των οφειλών των τραπεζών στα ασφαλιστικά ταμεία και άλλα τέτοια ωραία).

    «Καλά, δεν θα τους κανουν πλειστηριασμο,αλλα τι προτεινετε;Να τους τα χαρισουν;
    Και ποιος θα τα επιβαρυνθει,οι Τραπεζες;»

    Θα πρέπει να υπάρξουν ευκολίες αποπληρωμής, με μείωση του ποσού του δανείου. Προφανώς θα επιβαρυνθούν οι τράπεζες, δηλαδή θα υποχρεωθούν να επιστρέψουν από τα «κλεμμένα» και τα δυσθεώρητα κέρδη που έβγαλαν τα προηγούμενα χρόνια. Οποια δεν μπορεί να κρατικοποιείται.



    «Μα αυτες εχουν ηδη απλωσει το χερι, για δανεικα απο το κρατος.Αρα;Θα τα επιβαρυνθει αυτο, δηλαδη ολοι εμεις;Γιατι αν δεν το ξερεις, το κρατος ειμαστε ολοι εμεις.
    Και φαινεται οτι σου διαφευγει, οτι το κρατος αυτο, που ολοι βριζουμε, εχει χρεωθει το 100% του ΑΕΠ,αν ξερεις τι πα να πει αυτο.»

    Όπως λέει και ο Γκάλμπρεηθ (Ελευθεροτυπία http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=23.11.2008,id=80766516) όσοι σκέφτονται το χρέος τη στιγμή που ανατινάζεται και καταρρέει το οικοδόμημα που μας φόρεσαν είναι ηλίθιος ή μύωπας. Θα πρέπει το κράτος (η κυβέρνηση, οι πολιτικοί θεσμοί) αντί αν μυξοκλαίνε περί κρίσης να ζητήσουν την ομαδική παραίτηση του θιάσου των Μπαρόζων (οι σύγχρονες Μαρίες Αντουανέτες) και να φτιάξουν πανευρωπαϊκό μηχανισμό δανεισμού και βοήθειας εξόδου από την κρίση

    Και συ αντί να μυξοκλαίς για να σε ανταμείψει κανένας τραπεζίτης να ανοίξεις τα μάτια σου να δεις τι συμβαίνει γύρω. Στη μεγάλη ύφεση του 29 ο Ρούζβελτ προφανώς υποχρέωσε τις τράπεζες να μειώσουν τα ποσά των δανείων σε όσους δεν μπορούσαν να τα ξεπληρώσουν και η Σουηδία το 92 βγήκε από την χρηματοπιστωτική κρίση επειδή κρατικοποίησε τις τράπεζες και άσκησε μακροοικονομική πολιτική μέσα από αυτές.
    Και τελευταίο, κράτος δεν είμαστε όλοι εμείς. Το κράτος είναι κάτι τύποι οι οποίοι κάνουν βατοπέδια και σκάνδαλα πετρελαίων και γάλακτος και στέλνουνε τα ΜΑΤ (άλλο μέρος του κράτους) στους συνταξιούχους, τους άνεργους, τους εργαζόμενους και όσους δεν συμμετέχουν στο φαγοπότι

  17. Ρήγας Κοσμίδης avatar
    Ρήγας Κοσμίδης 04/12/2008 00:47:18

    Μπράβο του ΣΥΡΙΖΑ...ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!! Τόσα χρόνια οι τράπεζες τρώνε και πίνουνε στις πλάτες του κοσμάκη...Τόσα χρόνια βγάζουν τα άντερά τους και δεν πληροώνουν μια...Και στα @@ αν το ρίσκο είναι μεγάλο...Αυτές δημιούργησαν μια κοινωνία του ρίσκου ερήμην των πολιτών...Και προκτωκρατωρ... αν μια εταιρεία δεν τα βγάζει πέρα, ή κάνει άυξηση μετοχικού κεφαλαίου, η δίνει τα κλειδιά...και βεβαίως κακώς που η κυβέρνηση δίνει τα πακέτα των 28 δις... αφού θέλουν ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΙ ΑΝΟΘΕΥΤΗ ΑΓΟΡΑ οι τράπεζες, ας κάνουν άυξηση μετοχικού κεφαλαίου...αν όχι ας τις δώσουν το κράτος χωρίς να έχει καμία άλλη υποχρέωση το κράτος...Όσο αφορά το ότι πλήρωνες επι 25 χρόνια....ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ!!!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΉΡΩΝΕΣ..

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/12/2008 00:56:13

    Η μεγαλύτερη κατάντια είναι πού η Οικονομική κρίση αντί να οδηγεί σε κινητοποιήσεις και αντίδραση μεγάλων Κοινωνικών Ομάδων οδηγεί μερίδα πολιτών στό νά αναπτύσσουν ΄Φοβικά Σύνδρομα΄και συγχρόνως σέ ατομικές λύσεις τού στύλ ΄Ο Σώζων Εαυτόν....΄..
    Και μάς τάχουν πρήξει τόσο καιρό κάτι δήθεν ΄νηφάλιες φωνές΄πού δικαιολογούν πλήρως τήν νεοφιλελεύθερη λαίλαπα και επιρρίπτουν τίς ευθύνες στον κόσμο...
    Η φασιστική αντίληψη τής ΄Συλλογικής Ευθύνης επανέρχεται μέ ΄νηφάλιο οικονομίστικο΄πρόσωπο και συμβουλάς πρός ΄επενδυτάς΄...
    Προφανώς γεμίσανε τά μπλόγκια απο Ιδιοκτήτες Καγιέν και εφοπλιστάδες............

  19. donaE avatar
    donaE 04/12/2008 01:02:46

    Μπα,εγω διακρινω μια αυταρεσκεια του στυλ εγω τα καταφερα και δεν λυπαμαι κανεναν.Οσοι πραγματικα τα καταφερνουν μονοι τους ξερουν ολες τις διαδρομες και τα σκαμπανεβασματα που εχει αυτη η υποθεση.Και τους εχθρους εκει εξω.

  20. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 04/12/2008 01:20:35

    Το θέμα της τοκογλυφίας είναι πολύ παλιό και ανάγεται στην εποχή της δουλοκτησίας.Από τότε τοκογλύφοι και δουλέμποροι ταυτιζόντουσαν στα ίδια κατεστημένα. Και στην εποχή της δουλοκτησίας οι φτωχοί-άποροι αγρότες δανειζόντουσαν ΕΚΟΥΣΙΑ για να φάει η φαμελιά ένα κομμάτι ψωμί και μετά οι στημένοι μηχανισμοί, που επέβαλαν την πολιτική της φτώχειας, ανάλογα με το σημερινό σκηνικό, τους κάνανε σκλάβους. Ένας από τους μεγαλύτερους τραπεζίτες, ο Τζορτζ Σόρος είναι και μεγαλέμπορας ναρκωτικών. Η διεθνής χρηματιστική ελίτ, που είναι ταυτόχρονα και οι μεγάλοι πετρελαιάδες, φονιάδες των λαών, που ελέγχουν την πολεμική βιομηχανία, μέσω των λεσχών της αληταμπουρίας τύπου Μπίλντερμπεργκ, υποδουλώνουν βήμα με το βήμα την ανθρωπότητα.
    Οι αδηφάγα πολιτική των τραπεζών είναι αυτή που ευθύνεται και για την βαθύτατη πρόσφατη οικονομική κρίση, που οδηγεί βαθμηδόν τις χώρες και τα κράτη στο ολοκληρωτικό μπανκρότ. Τα κράτη είναι καταχρεωμένα στις τράπεζες για να αγοράσουν τη σκουριά που παράγει η πολεμική βιομηχανία - η οποία είναι ιδιοκτησίας των μεγάλων τραπεζών - και για να ταϊστούν τα σκυλιά πέρα δώθε και οι νταβατζήδες, που γυροφέρνουν τις κομματικές νομενκλατούρες.
    Το παιχνίδι που παίζουν οι τράπεζες στην Ελλάδα, με τα πανωτόκια, τα "εύκολα" δάνεια, τους πληστηριασμούς σπιτιών για ένα κομμάτι ψωμί είναι στην κυριολεξία μοναδικό σε όλη την Ευρώπη. Είναι αισχρά αντικοινωνικό και χαρακτηρίζει τον τριτοκοσμισμό της Ψωροκώσταινας.
    Το γελοιωδέστερο όλων είναι τα αντικοινωνικά στοιχεία, που φτύνουν απάνω στην ένδοξη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ κοινωνικής χειραφέτησης από τα τοκογλυφικά φρικιά και που παρουσιάζονται ως δήθεν "προβοκάτορες", διαρηγνύοντες τα ιδεολογικά τους κουρέλια, για να διαμαρτυρηθούν επειδή κάποιοι νεολαίοι κατέλαβαν κάποιο υποκατάστημα μιας τράπεζας, ΩΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ, με αφορμή το βγάλσιμο στο σφυρί μιας κατοικίας.
    Ο ΣΟΛΩΝ ΚΑΙ Ο ΚΛΕΙΣΘΕΝΗΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ.
    Και να μην συγχέουμε την Καισαριανή με τον Τσίριζα. Η ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ ΕΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗΣΕΙ.
    Πρέπει να καταλάβουμε ότι η Δημοκρατία δεν είναι το μηχανάκι της πλειοψηφίας, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

    - ΚΑΤΩ Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ
    - ΚΑΤΩ ΟΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ
    - ΚΑΤΩ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ (666) ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ
    (Γιατί λέει, ότι δεν θα έχει να φάει, ούτε θα μπορεί να αγοράσει ή να πουλήσει εάν δεν λάβει το χάραγμα των Μολοχιστών).

    - ΖΗΤΩ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ
    - ΕΛΛΑΣ Η ΘΑΝΑΤΟΣ

  21. donaE avatar
    donaE 04/12/2008 01:43:59

    Τutti-frutti.Ολα καλα,αλλα αυτο με τον αντιχρηστο και το φαγητο του...

  22. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 04/12/2008 01:57:30

    @Α(θα)νάσης
    Aν έχεις επιχειρήματα γράφτα συγκεκριμένα, και κόψε τις σπόντες της τεθλιμμένης συμπεθέρας.

    @donaE
    Έχεις ακούσει κάτι για το "Bohemian Groove Club" στην Καλιφόρνια, ή για τη Scull and Bones, ή για τη σχεδιασμένη, ολοκληρωτική κατάργηση του ρευστού χρήματος;

  23. Le canard avatar
    Le canard 04/12/2008 01:59:00

    Το... και δέκα αυγά Τουρκίας ξέχασε ο μποτίλιας. Ρε (Α)θανάση τό'χουμε πεί πολλές φορές, ορισμένοι θα μπαίνουν εδώ για να σπάσουν το καλό προφίλ της εναλλακτικής ενημέρωσης και συζήτησης που οικοδομεί σιγά-σιγά αυτό το μπλόγκ.

  24. donaE avatar
    donaE 04/12/2008 02:02:08

    @ Mποτίλια στο πέλαγος οχι,για πες

  25. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 04/12/2008 02:17:41

    @donaE
    Αν θέλεις δες αυτό και τα συναφή βίντεο για το θέμα και έπεται συνέχεια.
    http://www.youtube.com/watch?v=P_PAqT2JZOw

    @Le Canard
    Φιλαράκι εδώ μπαίνει η σάρα και η μάρα και υποστηρίζουν τις τράπεζες, εγώ σου ξίνισα;
    Αν έχεις πρόβλημα βάλε θέμα στο διαχειριστή να μου ζητήσει να φύγω. Σε τέτοια περίπτωση απέρχομαι αμέσως. Δεν είδα όμως την "ευαισθησία" σου απέναντι σε κάτι τύπους όπως ο Προβοκάτορας. Εκτός εάν αυτοί είναι που οικοδομούν "το καλό προφίλ της εναλλακτικής ενημέρωσης". Όσο αφορά τα αυγά μετράνε μόνο οι απόψεις. Έχεις;

  26. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 04/12/2008 02:29:39

    Προς όλους τους "έξυπνους":
    Έφαγα να νιάτα μου να μελετάω πολιτική και θρησκειολογία. Όποιος έχει απόψεις και αντέχει, εδώ και τώρα.

  27. Le canard avatar
    Le canard 04/12/2008 02:37:59

    @Mποτίλια στο πέλαγος

    Σεβαστές όλες οι απόψεις και οι προσπαθειές σου στη μελέτη της πολιτικής και της θρησκολογείας.

    Περί απόψεών μου; Τώρα δεν αδειάζω, διότι ψάχνω τα δέκα αυγά τουρκίας.

  28. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 04/12/2008 02:54:07

    @donaE
    Δες αν θέλεις και αυτό:
    http://www.youtube.com/watch?v=l39XsMcyvgA

  29. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 04/12/2008 03:12:20

    Καλό είναι να μην μπερδεύουμε και τον Χριστούλη με την επερχόμενη παγκόσμια δικτατορία. Αυτοί που "συνέγραψαν" την "Αποκάλυψη του Ιωάννου" αντιγράψανε από τη Σίβυλλα. Τα προφητικά κείμενα είναι αρχαιότερα και είναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

  30. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/12/2008 08:40:07

    "Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!!!- σκύψε, λίιιιγο, να τον δεις!

    "...
    Στο 13ο κεφάλαιο, κάνουν την εμφάνισή τους τα «θηρία». Ο συγγραφέας ήταν αραχτός και light «επί την άμμον της θαλάσσης», όταν του …"κόπηκε η χολή", βλέποντας να αναδύεται από την θάλασσα, καθώς την χάζευε ρεμβάζοντας χαμένος, ένα θηρίο μεγάλο σαν τον «Τιτανικό», που είχε δέκα κέρατα σε επτά κεφάλια (: ήτοι, …1,42 κέρατα ανά κεφαλή!) και ήταν «όμοιον παρδάλει, και οι πόδες αυτού ως άρκτου και το στόμα αυτού ως στόμα λέοντος». Ο …«αρχαίος μέγας δράκων» του είχε δώσει όλη την δύναμή του κι έτσι μπόρεσε να θεραπεύσει …ένα απ’ τα κεφάλια του που είχε θανατωθεί.

    Μόλις οι άνθρωποι το είδαν αυτό, έμειναν μ’ ανοικτό το στόμα, πιστεύοντας, έτσι, στην παντοδυναμία του δράκου- «Πατρός», που έδωσε την δύναμη στο θηρίο- «Υιό» κι ανέστησε το κεφάλι- μη « Άγιο Πνεύμα»! Γίνεται φοβερή μάχη, την οποία κερδίζουν οι «κακοί» και τους προσκυνάνε όλοι, πλην όσων είναι γραμμένοι «εν τω βιβλίω του αρνίου του εσφαγμένου από καταβολής κόσμου».

    Άλλο «θηρίον», τώρα! Αυτό βγαίνει από την γη, έχει δυο …αρνίσια κέρατα και μιλάει σαν …δράκος (: δηλαδή, πώς, ρε, παιδιά, μιλάν οι δράκοι;). Ζητάει απ’ όλους τους ανθρώπους να προσκυνήσουν το προηγούμενο «Θηρίο» που ανέστησε το ένα απ’ τα επτά κεφάλια του, φτιάχνοντας παράλληλα και την εικόνα του, την οποία όποιος δεν προσκυνήσει, θανατώνεται! Όποιος παραδέχεται και προσκυνάει το «Θηρίο», σταμπάρεται, «χαράζεται» στο δεξί χέρι ή στο μέτωπο. Σκοπός του Θηρίου είναι, κανείς (πλούσιος ή φτωχός, ελεύθερος ή δούλος) να μην μπορεί να πουλήσει ή ν’ αγοράσει τίποτα, «ει μη ο έχων το ΧΑΡΑΓΜΑ, το όνομα του θηρίου ή τον αριθμόν του ονόματος αυτού. Ώδε (= εδώ) η …σοφία εστίν. Ο δε έχων νου ψηφισάτω τον αριθμόν του θηρίου. Αριθμός γαρ ανθρώπου εστί. Κι ο αριθμός αυτού χξς΄ ( = 666)»

    «Ποιός έγινε πρώτα; H κότα ή το αυγό»; Και «πιασ’ τ’ αυγό και κούρεψ’ το, στην …κατηφόρα»! Αν είσαι «"γινομένος" εν πνεύματι» κι «έχει γυρίσει η πεπόνα» σου από το «θυμίαμα του λαού» που κάνουν χρήση ο συγγραφέας και οι ακροατές της «Apocalypses, τότε», κατανοείς κάθε ψευδαίσθηση ως φαινόμενο και κάθε παραίσθηση ως γεγονός, οπότε και το «τι θέλει να πει o ποιητής», κι απορείς, γιατί οι άλλοι δεν αντιλαμβάνονται τ’ …αυτονόητα!

    Στο 14ο κεφάλαιο αποδεικνύεται, ότι είχαν δίκιο αυτοί που έσπευσαν να κλείσουν νωρίς συμβόλαιο με τον συγγραφέα, για σενάρια μουσικών video clips. Ξεκινάει μ’ ένα πανοραμικό πλάνο του όρους Σιών και zoomάρει στην κορυφή, όπου: «ιδού το αρνίον εστηκός και μετ’ αυτού εκατόν τεσσαράκοντα τέσσαρες χιλιάδες (: «α-κρι-βώς, α-κρι-βώς, Γιάννη Ευαγγελίου!», επιβεβαιώνει η χορωδία των μαρκουτσοφόρων θυμάτων της γκλαμουριάς, ως ήθους) έχουσαι το όνομα αυτού και το όνομα του πατρός αυτού ΓΕΓΡΑΜΜΈΝΟΝ επί του μετώπου αυτών».

    Και καθώς ολοκληρώνεται τι μουσικό χαλί της εισαγωγής, ακούγεται επιβλητικά μεταλλική και μελωδικά διεισδυτική στον χώρο (: σαν του Ozzy ένα πράγμα!) «φωνή εκ του ουρανού ως φωνή υδάτων πολλών και βροντής μεγάλης». Επειδή δε, Rock χωρίς κιθαρόνια είναι σαν ...τζατζίκι δίχως σκόρδο, ακολουθεί σκηνή «βροντής μεγάλης κιθαροδών κιθαριζόντων εν ταις κιθάραις αυτών».

    Το τραγούδι είναι σε γλώσσα κατανοητή μόνο για
    τον Ένα του θρόνου,

    τα τέσσερα ζώα μπροστά του,

    τους 24 πρεσβυτέρους νταλαβεριτζήδες με τις κιθάρες και το θυμίαμα που περιτριγυρίζουν τον θρόνο και, τέλος,

    τους 144000 Εβραίους για τους οποίους μας ενημέρωσε πιο πριν ο δαιμόνιος ρεπόρτερ Ιωάννης Ευαγγελίου. (: 12 φυλές x 12000 η κάθε μία.

    Καλά, ρε, κουμπάρε, Ρωμηοί και λοιποί Υπαρκτοχριστιανοί, δεν έβαλαν κανέναν στους …τελικούς της «Δευτέρας Παρουσίας»;).

    «Ποιοί» είναι αυτοί και «γιατί» απολαμβάνουν των προνομίων της ...Θεϊκής Ύπατης Αρμοστίας; Αυτοί είναι «οι ηγορασμένοι από της γης». Δηλαδή; Δηλαδή, αδερφέ, αυτούς που επέλεξε, ξεσκαρτάρισε και αγόρασε, τελικά, ο Θεός απ’ την Αγορά του Κόσμου των ανθρώπων που έζησαν πάνω στην Γη, ΕΩΣ ΤΟΤΕ! Και γιατί επέλεξε αυτούς κι όχι κάποιους άλλους; Ποιό ήταν το κριτήριο του Μεγαλοδύναμου Ιαχβέ; «ΑΜΩΜΟΙ γαρ εισιν»!!!

    Πώς μπορεί να γίνει κάποιος «άμωμος» = αψεγάδιαστος κι αναμάρτητος, θείο, ώστε να μην χάσει τον Παράδεισο; Ποιοί είναι «άμωμοι»; Κι ο θείος θείος είπε:

    - «Μελετάτε τας Γραφάς», αδελφοί! Διαβάστε:«ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ”, now!, ιδ΄ 4:

    Ούτοι εισιν
    ΟΙ ΜΕΤΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΟΥΚ Ε-Μ-Ο-Λ-Υ-Ν-Θ-Η-Σ-Α-Ν !
    *Π*Α*Ρ*Θ*Ε*Ν*Ο*Ι* γάρ εισιν!!!


    Φιλενάδα,
    «σοφόν το σαφές» και ξεκάθαρο: όσοι δεν κάνουν έρωτα μαζί σας, δεν μολύνονται!

    Φιλαράκι,
    αν έχεις την …διαστροφή, σύμφωνα με τον Θεό, να «πηγαίνεις» με γυναίκες, σύμφωνα με την Φύση σου, «την έβαψες» κι «ας πρόσεχες»! Γιατί,
    μ-ό-ν-ο-ν οι ανέραστοι ή οι στηδες-πού, που δεν μολύνονται με γυναίκες, είναι άμωμοι και, ά-ρ-α: οι εκλεκτοί του Θεού Γιαχ!βέ! Ενώ, οι πατεράδες μας κι ό,σοι από εμάς γίναμε πατεράδες, είμαστε Μ*Ο*Λ*Υ*Σ*Μ*Ε*Ν*Ο*Ι…

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/12/2008 08:59:26

    ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ


    Η «Αποκάλυψις», είναι ένα «απόκρυφο» βιβλίο, από το όνομα του οποίου πήρε το όνομά της η «Αποκαλυπτική Φιλολογία», που τα θέματά της άπτονται υποθέσεων …«θείας αποκαλύψεως». Δηλαδή, αυτοπροσώπως ο Θεός Γιάχβε ή ο «Χριστός» ή το Άγιο Πνεύμα, ή κανάς άγγελος- αρχάγγελος, εμφανίζεται και «λέει!», σαν αυθεντικό medium, καφετζού ή χαρτορίχτα, το τι μέλλει γενέσθαι .

    “Search Engine”: «Απόκρυφα. Συνήθως τα βιβλία της Π. και Κ. Διαθήκης, άτινα, καίπερ φερόμενα υπό σπουδαία ονόματα της Βίβλου, έχουσι αποκλεισθή από τους κανόνας της αγίας Γραφής. Όθεν (= απ’ αυτό) λέγονται και «ακανόνιστα», «ψευδεπίγραφα» και «νόθα». Ήδη από των αρχών του τελευταίου π-ρ-ο Χριστού αιώνος ήρχισαν να εμφανίζονται επί ιουδαϊκού εδάφους τοιαύτα βιβλία, τα οποία υπέστησαν παρεμβολές υπό Ιουδαίων το πρώτον, έπειτα δε και υπό Χριστιανών, ποικίλους επιδιωκόντων σκοπούς. Το χρονικόν διάστημα της γενέσεως των βιβλίων τούτων είνε από το 100 π.Χ. – 500 μ.Χ.

    Ο ΣΚΟΠΟΣ ον επιδιώκουν αι διάφοραι αποκαλύψεις είνε η ΠΑΡΑΜΥΘΊΑ (= η παρηγοριά […«στον άρρωστο μέχρι να βγει η Ψυχή του»]) κι η εποικοδομή (= ανασυγκρότηση, ενθάρρυνση) του δοκιμαζομένου, (: όπως ο κάθε δοκιμαζόμενος στις κατακόμβες, τότε!). Ο αποκαλυπτικός παραλαμβάνει τας θείας αποκαλύψεις οτέ (= άλλοτε) μεν εν λόγοις - είτε παρ’ αυτού του ΘΕΟΥ είτε δια μέσου ΑΓΓΕΛΟΥ τινός - οτέ δε εν οράμασι δια μέσου εκστάσεως. Ο παρών κόσμος εμφανίζεται εν τη φιλολογία ταύτη ως κυβερνώμενος υπό του Διαβόλου και των οργάνων αυτού, των αντιθέτων δυνάμεων (των "εθνών"- "εθνικών"- "άπιστων"), αίτινες καταδυναστεύουσιν τον περιούσιον του Θεού λαόν (: ποιός είναι;). ΕΓΓΥΣ (!) όμως είνε Ο ΚΑΙΡΟΣ καθ’ ον ο Θεός θέλει συντρίψει τας εναντίας δυνάμεις και θέλει αγάγει (= οδηγήσει) εις θρίαμβον τον λαόν αυτού, συνενούμενον από των περάτων της Διασποράς (: ποιοί βρίσκονταν στην «Διασπορά»;) εις ενιαίαν δύναμιν, έχουσα κέντρον την Ιερουσαλήμ, υφ’ ην (= υπό την οποία) θα υποταγώσι πάσαι αι φυλαί της Γης.

    Μετά του μέλλοντος του Ι-Σ-Ρ-Α-Η-Λ συνδέεται στενώτατα εν τη προοπτική των αποκαλυπτικών και το μέλλον του κόσμου ό-λ-ο-υ, η δε μεσσιακή εσχατολογία συνυφαίνεται τη παγκοσμίω εσχατολογία. Τούτο καθιστά τον αποκαλυπτικόν λόγον έτι μάλλον ασαφή και σκοτεινόν (: σώωωπα!). Η αποκαλυπτική φιλολογία οφείλει την γέννησιν αυτής εις την συναίσθησιν της ανάγκης της παραμυθίας (= παρηγοριάς) του λαού εν ημέραις δεινής δοκιμασίας αυτού. Κατά τους χρόνους του Σωτήρος δύο των αποκαλύψεων ήσαν αι μάλιστα δημώδεις (= δημοφιλείς), η του Δανιήλ και του Ενώχ …

    Τοιαύτες αποκαλύψεις, ανήκουσαι εις το φιλολογικόν είδος των ιουδαϊκών ενεφανίσθησαν ουκ ολίγαι παρά τοις Χριστιανοίς. Συμφώνως προς τα «κανονικά» βιβλία της Κ. Διαθήκης διακρίνονται και τ’ απόκρυφα αυτής: α) απόκρυφα ευαγγέλια β) αποκρύφους πράξεις Αποστόλων και γ) αποκρύφους επιστολάς. Εις τα απόκρυφα της Κ. Διαθήκης καταλέγονται και τα πλείστα των λεγομένων «αγράφων λογίων του Ιησού», έτι δε και τα λεγόμενα «λόγια του Ιησού», (Ελευθ.).

    *****






    *****

    Το ότι υπάρχει το 666 στο “bar-code” (= «στήλη κωδικού») των προϊόντων, είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙ!!! παραπληροφόρηση. Καμία σχέση!

    Cd: Ι+Α+Π+Ε+Τ+Ο+Σ = 10+1+80+5+300+70+200 = 666 (!). Ο Ιαπετός, στον οποίο αποδίδεται η θεία, μαθηματική ελληνική γλώσσα, ήταν Τιτάνας, γιος του Ουρανού και της Γαίας, πατέρας του Άτλαντα, αλλά, και του Προμηθέα, που γέννησε τον Δευκαλίωνα, τον πατέρα του ΕΛΛΗΝΑ!.. “Περικαλώ;”, μπαρμπα-σκαριμπαέϊκο…

  32. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/12/2008 09:48:57

    ΙΣΤΟΡΙΑ σημαίνει "ΓΝΩΣΙΣ"

    «ΑΛΛΆ ο πολιτισμός της αρχαίας Ελλάδας ήταν ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ της ΠΟΛΗΣ και διέποταν από την ΕΥΘΥΝΗ και τη ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. Η πνευματική ανάπτυξη των χαρισματικών ατόμων και των μυημένων στα “απόκρυφα εκπαιδευτήρια” μετουσιωνόταν σε ποίηση, τραγωδία, φιλοσοφία, τέχνη, επιστήμη αρχιτεκτονική, δημοκρατία, χορό, θέατρο, τραγούδι, αισθητική, άθληση, πνεύμα εξερεύνησης και διαστολής μέσα στον υπαρκτό χειροπιαστό κόσμο.

    Που σημαίνει, ότι η απόκρυφη διδασκαλία δεν είχε κατά κανέναν τρόπο σημασία καθ’ εαυτήν. Οι αποκρυφιστές της αρχαίας Ελλάδας είτε βρίσκονταν χαμένοι στην προσπάθεια να βιώσουν το υπερπέραν και ήταν ΑΧΡΗΣΤΟΙ για το ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ, άρα, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ, είτε μετουσίωναν την επαφή τους με το πνεύμα στις ποιότητες που προαναφέραμε, δηλαδή σε μεγαλειώδη τροφή για το κοινωνικό σώμα, οπότε ΔΕΝ ΗΤΑΝ "ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΕΣ"!», Στέλιος Φανός, «Οδηγός βιβλίων για την Αρχαία Ελλάδα», τ. β΄, Κίνηση Ιδεών. Ο συγγραφέας μεταφέρει την άποψη από το βιβλίο τού Αντωνίου Χαλά, «Αι εκπληκτικαί αποκαλύψεις επί της Αρχαίας Ελλάδος της Ελένης Πετρόνβα-Μπλαβάντσκη», επιμ. Έκδοσης Ν. Πρεάρης, 1998
    ***

    "Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΣΟ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΥ"

    «Κατά τους πρώτους Χριστιανικούς χρόνους η προσδοκία της Δευτέρας Παρουσίας δεν αφορούσε χρονικά ένα ακαθόριστο μέλλον. Ο Παύλος πίστευε ότι το Τέλος θα έφτανε κατά τη διάρκεια της ζωής του. Πράγματι, η προσδοκία της Δευτέρας Παρουσίας διατρέχει τα πρώτα Χριστιανικά χρόνια και επανέρχεται συχνά. Η Αποκάλυψη του Ιωάννη, που γράφτηκε την περίοδο 75-95 μ.Χ., δίνει την εντύπωση πως ο συγγραφέας της πιστεύει στην εγγύτητα του Τέλους.

    Όταν αυτό δεν ήρθε, οι Χριστιανοί άρχισαν να αναζητούν σ’ αυτήν ΚΡΥΦΑ και ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΙΚΑ μηνύματα εκεί που δεν υπήρχαν. Η Αποκάλυψη του Ιωάννη συνάντησε σοβαρές αντιδράσεις κι έμεινε επί αιώνες εκτός του Κανόνα της Καινής Διαθήκης. .. Στις αρχές του 2ου αι. γράφτηκε μια άλλη αποκάλυψη, η οποία ΜΕΧΡΙι τον 5ο αι. διαβαζόταν επίσημα στις ορθόδοξες εκκλησίες.

    Σ’ αυτήν, εκείνο που είναι απτό και υλικό δεν είναι ο Παράδεισος, αλλά η Κόλαση. Οι βλάσφημοι κρέμονται από τις γλώσσες τους, οι γυναίκες που βάφουν τα μαλιά τους με σκοπό την ακολασία κρέμονται απ’ αυτά και τους λαιμούς τους κ..ά. Οι απολαβές των δικαίων αναφέρονται με συντομία και χωρίς ιδιαίτερη φαντασία. Αν η πρώτη Αποκάλυψη διαβαζόταν από ανθρώπους που ενθαρρύνονταν για τα βάσανα της παρούσης ζωής και ήλπιζαν θερμά να φτάσει η ώρα της ανταμοιβής τους, η δεύτερη ενέτεινε το ΦΟΒΟ της αιώνιας τιμωρίας, καθώς Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΣΟ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΥ.

    Στα 139 μ.Χ, ο Ιουστίνος, .. εξήγησε πως το Τέλος θα καθυστερούσε (: !!!), διότι ο Θεός επιθυμούσε να δει το Χριστιανισμό να εξαπλώνεται στον κόσμο.

    Στα 200 μ.Χ. ο Τερτυλιανός παραδέχτηκε πως οι σύντροφοί του Χριστιανοί προσεύχονταν να μην έλθει το τέλος κατά τη διάρκεια της ζωής τους, ενώ στα 250 μ.Χ. ο Κυπριανός συμβούλευσε τους επισκόπους στην Αφρική να μην ταράζονται από την κακή συμπεριφορά των Χριστιανών, αφού αυτή αποτελούσε το πρελούδιο και την απόδειξη πως το Τέλος πλησιάζει. Ο Ιππόλυτος είχε υπολογίσει ότι θα συνέβαινε το 202. Όταν αυτό δεν ήρθε, άλλοι προτεινόμενοι υπολογισμοί το έθεσαν στο 500 μ.Χ. ..

    η αναγνώριση της Εκκλησίας από το ρωμαϊκό κράτος και η αναβολή της Κρίσης ΣΗΜΑΝΕ και την αλλαγή της στάσης του Χριστιανισμού απέναντι στην ιδιοκτησία και τον πλούτο», «Το Λυκόφως των Θεών», Δ. Κοργιανίτης, σελ. 73-5

    ΥΓ1. Το "(Ελευθ.)" στο #31 είναι "(Ελευθερουδάκης)".

    ΥΓ2. "Δούρειος ίππος" ο Ομπάμα, τελικά. "Μπροστινός". Σύμφωνα με τα συμφραζόμενα των υπουργών του. Οι Ευαγγελιστές Νεο- συντηρητικοί, σύμμαχοι των "Σιωνιστών" (= εθνικιστών Εβραίων & συμπαθούντων αλλοθρήσκων ή άθεων), και συνεταίροι των πετρελαιάδων, κατέλαβαν τα κρίσιμα πόστα άσκησης και επιβολής της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ. Τα σενάρια για διάφορα "Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ" και "2012- Τέλος ημερολογίου Μάγια => Συντέλεια του Κόσμου", αποπροσανατολίζουν, αποβλακώνουν και, εν τέλει, τρελαίνουν

    ΥΓ3. e-φίλε Μποτίλια στο πέλαγος", επειδή είδα τώρα ότι το σχόλιο 30 με την "προβοκατόρικη" επικεφαλίδα μπήκε ακριβώς κάτω απο το δικό σου, που δεν είχα δει πριν, θέλω να διευκρίνισω, -αν και είμα σίγουρος ότι το κατάλαβες, αλλά, να, ούτε μία στο εκατομμύριο δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ-, ότι δεν αναφέρεται σε σένα, έτσι;

    Πάντως, το θέμα αυτό, οι προφητείς, τα αποκρυφιστικά, οι αλληγορίες, οι συνωμοσίες τους, τα μυστικά, οι κρυμμένες αλήθεις θέλουν μεγάλη προσοχή. Διότι απευθύνονται στο "θυμικό", στο συναίσθημα, στην ψυχή, το οποίο και ευμετάβλητο είναι και μεταβάλλεται με μη μετρήσιμα, αποδείξιμα, χειροπιαστά δεδομένα. Σε ευχαριστώ, λοιπόν, για την ευκαιρία της συν-ζήτησης...

  33. Lara avatar
    Lara 04/12/2008 11:44:50

    Γεια σου βρε Μποτιλια!!!

    Εκει οπου ο ειρμος της δικιας σου σκεψης
    μεσουρανει,
    πεφτει το φως της αληθειας στη γη,
    χρυσοβολαει η σκυταλη του σεβασμου
    των ανθρωπινων αξιων
    σε εναν απροσπερατο
    και απροσπελαστο κοσμο.
    λαρα

  34. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 04/12/2008 14:08:26

    @νήπιος γέρων

    Αγαπητέ νήπιε γέρων:
    Στο θέμα του Αντιχρίστου δεν θέλω να επεκταθώ στα σχόλια αυτής της ανάρτησης για λόγους δεοντολογίας. Οι φίλοι που ισχυρίστηκαν ότι μιλάω για "αυγά Τουρκίας" έχουν δίκιο, άλλ, εάν ταυτοχρόνως μου απέδωσαν προθέσεις, που τουλάχιστον συνειδητά, κρίνω ότι δεν μπορώ να έχω. Το παρόν μπλογκ είναι κυρίως πολιτικό. Ο FactorX μπορεί να χαρακτηρίζεται από βαρβάτη αίσθηση δημοκρατίας και να δείχνει ανοιχτό πνεύμα απέναντι σε όλα, όμως δεν δικαιούμαι να ταλαιπωρώ αυτό το καλό ήθος κατά βούληση. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό της αντίστοιχης αναφοράς, ενώ πράγματι αυτή θα μπορούσε να παραληφθεί και να γίνει αλλού με εύσχημο τρόπο. Λυπάμαι που έφερα σε αμηχανία και τον φίλο Le Canard, ένα πρόσωπο, μπροστά στη συμβολή του οποίου σε αυτό το μπλογκ, υποκλίνομαι.
    Ο διαχειριστής δημιούργησε τον "Κόσμο των ιδεών", όπου εκεί χωράνε ίσως και "άλλου είδους" θέματα, που μπορεί ίσως να προκαλούν ή και να εκνευρίζουν κάποιους επισκέπτες, που θα ήθελαν απλά να διαβάσουν τα σχόλια απάνω σε ένα πολύ συγκεκριμένο και επίκαιρο θέμα.
    Επειδή έχω υποσχεθεί την αποστολή σύντομης αναφοράς με θέμα "Πολιτική και Θρησκειολογία" για να αναρτηθεί στον "Κόσμο των ιδεών", όπου έχω δώσει συγκεκριμένα και τα περιεχόμενα σε άλλο ποστ, θα είμαι αποσπασμαστικά τηλεγραφικός:
    Κατ΄αρχήν θα ήθελα να σε παρακαλέσω να δεις τα βίντεο που προτείνω (είναι σύντομα).
    Είναι αδύνατον να συζητήσουμε για θρησκειολογία - ένα θέμα που είναι κυριολεκτικά θαμμένο - εάν δεν καθορίσουμε προηγουμένως τους βασικούς όρους και τις συναφείς έννοιες, διότι θα μιλάμε παράλληλα.
    Για μια ακόμη φορά επαναλαμβάνω ότι κεντρική μου θεώρηση είναι η Πυθαγόρεια φιλοσοφία και κατά προέκταση ο Πλατωνισμός, κατά συνέπεια δεν μιλάω σαν χριστιανός. Την άποψη μου για την χριστιανική εκκλησία δεν την έχω εκφράσει δημόσια, για να μην προσβάλω - χωρίς συγκεκριμένη ανάλυση - την ευσέβεια των ολίγων, που πιστεύουν πραγματικά σε αυτή. Κατά συνέπεια η όλη σου αναφορά σε αυτήν δεν με αφορά και σε μεγάλο μέρος με βρίσκει σύμφωνο.
    Στο θέμα του αποκρυφισμού, που αναφέρεσαι και που πραγματικά έχει απορρίψει η Ελληνική Σκέψη, θέλω να αντιπαραβάλω την έννοια του Μυστικισμού. Εάν απορρίψουμε τους Μυστικούς δεν απομένει τίποτε υπόλοιπο από την Ελληνική Σκέψη. Ούτε Πυθαγόρας, ούτε Πλάτων, ούτε Αριστοτέλης, ούτε Νεοπλατωνικοί.

    Ευχαριστώ εγκάρδια τον διαχειριστή για την υπομονή και την ανοχή του. Το πνεύμα που διέπει αυτή τη σελίδα πείθει, ότι η Δημοκρατία όχι μόνο πρέπει, αλλά μπορεί νικήσει.

  35. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/12/2008 15:29:07

    @Μποτίλια στο πέλαγος: δεν πήγες για δουλειά; Ωχ!

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/12/2010 15:21:09

    Είναι εύκολο να βρίσεις τις Τράπεζες και το κάνω καθημερινά, αλλά όχι για αυτό.

    Αν πας να φας στο εστιατόριο, η παραδοχή είναι ότι έχει λεφτά για να καθήσεις. Αν δανειστείς από την τράπεζα, με σύμβαση που είναι παράνομη (πριν δανειστείς) , δανειζόμενος κάπου υπογραφεις ότι, παρ όλα αυτά, δανείζεσαι.

    Αν η τράπεζα σου βάλει υποθήκη εν αγνοία σου (δύσκολο) τότε και μόνο τότε είναι φάουλ. Πόσοι και πόσοι δεν έτρεξαν για φωτοβολταϊκά δάνεια; Πόσοι έβαλαν προσημείωση στο ακίνητο; Καλό να κλέβεις τον καταναλωτή, αλλά όταν δεν βγαίνει η απάτη τι κάνουμε;

    Οι τράπεζες έχουν ηθική ευθύνη που διαφημίζουν καλύτερο τρόπο ζωής με δανεικά. Είναι εγκληματικές όταν γράφουν τόκους σε δάνεια που είναι κατά δήλωση του δανειζόμενου σε εμπλοκή. Αλλά ως εκεί.

    Εκτός εάν είστε έτοιμοι να πάρετε τα όπλα και να πάτε να λεηλατήσετε το σπίτι του γείτονα. Που μπορεί να γίνει καιο αυτό, αλλά το απεύχομαι.

  37. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/12/2010 15:25:02

    Πάντως και ο Φίλιππος ο Δ, ο Ωραίος, έβγαλε βρώμα ότι οι Ναϊτες φιλούσαν ο ένας τον πισινό του άλλου, και τους έσφαξε και έλυσε το ταμειακό του πρόβλημα με την χρηματοδότηση του πολέμου με την Γαλλία. 'Η λάτρευαν και αυτοί τον αντίχριστο;