#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2010 22:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακόμα και τα κανάλια κατάλαβαν ότι πάμε να γίνουμε Ουρουγουάη



Ιδού τι ακούσμε σε γενικές γραμμές στα αποψινά δελτία ειδήσεων

Mega

Η διαπραγμάτευση της κυβέρνησης με την τρόικα για την επέκταση των κλαδικών συμβάσεων δεν είχε αποτέλεσμα.

Η τρόικα επέστρεψε το κείμενο της Κατσέλη.

«Πάτωμα» μισθών τα 740€, αλλά μπορούν να ψαλιδιστούν από 20% - 35% ανάλογα με την επιχείρηση.

Χάσαμε τη ρήτρα των απολύσεων.

Οι απολύσεις επιτρέπονται, είναι προϊόν διαπραγμάτευσης εργοδότη – σωματείου, φτάνει να διατηρηθεί αμετάβλητος ο όγκος των απολύσεων, όποιος φεύγει να αντικαθίσταται. Ευνοούνται οι νεότεροι εργαζόμενοι.

Αποσυντίθενται οι εργοδοτικές και εργατικές οργανώσεις.

Νόμοι που ίσχυαν 80 χρόνια καταργούνται σε μια νύχτα, αφαιρώντας την παραμικρή προστασία των εργαζομένων.



Διαψεύστηκαν οι προσδοκίες που δημιούργησε η Κατσέλη για τις κλαδικές συμβάσεις.

Ενώ φαινόταν η αποτυχία, η Κατσέλη έβαλε στη μέση και τον Γ. Παπανδρέου να αναλάβει ένα μέρος του κόστους.

Δεν απέδωσε η εμπλοκή του Πρωθυπουργού.

Θα απαιτείται αιτιολογημένη και αναλυτική έκθεση του επιχειρηματία.

Ο επιχειρηματίας θα κάνει ό,τι νομίζει.

Είναι μια απίστευτη κακοφωνία.

Έχουμε μια τρομακτική κοινωνική οπισθοδρόμηση.

Η τρόικα έχει έρθει για να αλλάξει την κοινωνία μας.

Είναι μια δραματική μέρα.

Εργασιακές σχέσεις τύπου Λατινικής Αμερικής.

Πάμε να γίνουμε Ουρουγουάη.

Δεν μπορούμε να γίνουμε Λατινική Αμερική.

Είναι πολύ επικίνδυνο.

Alter

Θρίλερ στις διαπραγματεύσεις για τις εργασιακές συμβάσεις.

Το υπουργείο μπορεί να μιλάει για ισοπαλία αλλά θα λέγαμε ότι είναι μάλλον «άνθρακας ο θησαυρός» και θα μιλάμε πλέον για οδυνηρή ήττα.

Σε ισχύ οι κλαδικές συμβάσεις ωστόσο δημιουργείται μια ειδική επιχειρησιακή σύμβαση εργασίας. Δεν υπάρχει όριο στις απολύσεις. Στους μισθούς θα υπάρχει το κατώτατο όριο των 740€.

Μαχαίρι στα επιδόματα των ΔΕΚΟ. Μείωση 10% σε όλους τους μισθούς από 1800€ και πάνω.

Αύξηση του ΦΠΑ σε ορισμένα αγαθά.

Μείωση στο 6,5% όσον αφορά τα φάρμακα.

Αναστολή του «πόθεν έσχες» για 2 χρόνια για την 1η κατοικία.

Υπάρχει γκρίνια στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ. Στην διάσκεψη των προέδρων ο Απ. Κακλαμάνης είπε ότι είναι  απαράδεκτο να έρχεται ένα νομοσχέδιο κατά αυτόν τον τρόπο και οι βουλευτές να μην έχουν την ευκαιρία να δουν προσεκτικά τα μέτρα.

Βαρύ το κλίμα στο υπουργικό καθώς τώρα καταλαβαίνουν τα υπουργικά στελέχη τι έχουν μπροστά τους.

Εδώ πάμε σε πλήρως ελεύθερες απολύσεις και σε ισοπέδωση των μισθών.

Δεν υπάρχει ούτε μία κόκκινη γραμμή τι συμβάσεις ειδικών συνθηκών. Τι συμβάσεις θα είναι αυτές όταν δεν θα απαιτείται καμία αιτιολόγηση;

Την έκθεση των επιθεωρητών Εργασίας ο επιχειρηματίας θα την πετάει στα σκουπίδια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 09/12/2010 22:57:02

    Ακομη κι ετσι δεν αθοωνεται ο Μπομπολας. Εβαλε πλατη να στηριξει την κυβερνηση. Οτι και αν πει ηχει το ιδιο. Οταν χρεοκοπησουμε τα εργα και οι εταιρειες του θα δημευθουν για την εξυπηρετηση του χρεους.
    Μηπως αυτο φοβαταια και αλλαζει σταση?

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ man8os 09/12/2010 23:09:38

      Γιατί; θα βρουν κάτι περισσότερο από ντουβάρια;
      Οτι έκανε ο Αγούδημος θα κάνουν κι όλοι οι άλλοι.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/12/2010 23:06:47

    Το έγραψα και αλλού για τον εργασιακό μεσαίωνα που ήδη ισχύει, θα γράψω τώρα κι ένα συγκεκριμένο παράδειγμα.

    Ένα ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΚΟΛΠΟ στην πιάτσα, είναι να βάζει ο εργοδότης τωον εργαζόμενο με το που διορίζεται να υπογράφει την... παραίτησή του με κενή ημερομηνία!

    Έτσι, όταν θέλει να τον απολύσει, συμπληρώνει απλώς ο εργοδότης την ημερομηνία "παραίτησης" και τον παραιτεί, χωρίς φυσικά να πληρώσει ούτε αποζημίωση, ούτε τίποτα!

    Αυτά γίνονται σε αυτή την απίστευτη χώρα. Οπότε, δεν θα αλλάξουν στην πράξη και πάρα πολλά.

    Όμως, αυτό που αλλάζει, είναι το ΚΛΙΜΑ. Διότι δημιουργείται τώρα ένα κλίμα ότι "ο εργαζόμενος δεν έχει καθόλου δικαίωματα". Και αυτό θα είναι καταστροφικό, καταστροφικό από κάθε άποψη...

  3. anonymous avatar
    anonymous 09/12/2010 23:13:36

    οι Ελληνες πεινανε και οι brothers στοχαζονται

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=372379&dt=09/12/2010#ixzz17domv4Um

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 09/12/2010 23:34:32

      Ας φάνε παντεσπάνι οι Έλληνες.

  4. Aris avatar
    Aris 09/12/2010 23:34:29

    Όλα τα καναλάκια τόσους μήνες στηρίζουν το μνημόνιο... Τώρα κατάλαβαν τι γίνεται; Οι φωστήρες της δημοσιογραφίας ανακάλυψαν την Αμερική; Τώρα που θα ανακαλύψουν ότι δεν θα μπορούν να τρώνε κάθε μέρα σφυρίδα και χαβιάρι, θέλω να δω τα μούτρα τους που θα την βγάζουν με φασολάδα! Όξω όλοι ρε!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Aris 09/12/2010 23:35:22

      Τώρα που κανείς δεν θα αγοράζει εφημερίδες ή τα προϊόντα των διαφημίσεων θα κλάψουν μανούλες.

  5. λαλακης avatar
    λαλακης 09/12/2010 23:53:57

    Μονη λυση πλαφον 700 ευρω στο δημοσιο τομεα .
    Σε οποιον δεν αρεσει ας παραιτηθει.

    Δεν μπορει οι ΙΥ να εξαθλιωνονται για το χατιρι των ΔΥ.

    Το χρεος ειναι του ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

    • thanos avatar
      thanos @ λαλακης 10/12/2010 00:15:28

      Τι λες ρε λαλάκη?

      Τσιμπάς τόσο εύκολα, η μία εργασιακή ομάδα εναντίον της άλλης κ το ΠΑΣΟΚ να κυβερνά?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ λαλακης 10/12/2010 00:20:54

      Και συ αποτυχών του ΑΣΕΠ;

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ Strange Attractor 10/12/2010 00:39:14

        Ποιό ΑΣΕΠ ρε strange

        Ο λαλάκης ουτε που το έχει ακουστά.

        Απλά είναι από αυτούς που ήθελαν να γλείψουν και να φιλήσουν κατουρημένες ποδιές για να γίνει χαλίφης στη θάση του χαλίφη αλλά ΟΥΤΕ αυτό μπόρεσε να καταφέρει............

        • k avatar
          k @ ΕΛΛΗΝ 10/12/2010 00:52:33

          Πολύ άδικο αυτό που λες...σε λυπάμαι

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ λαλακης 10/12/2010 00:25:12

      Κάντο καλύτερα 500 ευρώ.
      Μόλις γίνει αυτό, αυτομάτως οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα θα διπλασιαστούν.
      Δες για παράδειγμα τι έγινε μέχρι τώρα.
      Εκοψαν 20% από τα επιδόματα και τα μισά δώρα των ΔΥ και αυτομάτως πήραν σαν δωράκι οι ΙΥ μια ωραία κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων συν μείωση αρχικού μισθού καί έπεται συνέχεια.
      Η συνταγή πιάνει...

      • Μisha avatar
        Μisha @ Κάποιος 10/12/2010 00:35:45

        Μα τι λες;
        Να τρωνε στα συσσίτια του Δημου και να ευχαριστούν τον Τσαγλαγιανγκίλ που τους παρεχει διέξοδο στην ανία, δίνοντας τους ταυτόχρονα και χαρτζιλίκι.
        Ξέρεις ποσα θα πλήρωναν για εργοθεραπεία;
        Κι εδώ τους παρέχεται όχι απλώς δωρεάν αλλά και με φιλοδώρημα.
        Α, κι εχουν κι από δυο νεφρά ο καθείς. Τι τα θέλουν και τα δύο; Δε μπορούν να δωσουν το ενα , να βοηθησουν κι εναν συνάνθρωπο και να πάρουν και κάποια λεφτά για να κινηθεί η αγορά;
        Και στα καμπαρε γιατί να δουλευουν μονο ξένες; Να αδυνατισουν οι γυναίκες ΔΥ και να ανέβουν στη μπαρα.
        Τα παιδιά στο σπίτι θα τα φυλάει ο άντρας τους μόλις επιστρέφει από την εργοθεραπεία.
        Και τα παιδιά , τι κάνουν τοσες ωρες στο σπίτι; σε μαθήματα, γλωσσες, μουσικές κλπ; Αντε να δουνε λίγο Βασιλάκη Καϊλα και να βάλουν πλάτη για να ορθοποδήσει η χώρα. Κασελάκια λούστρου και στην Ερμού.Μη πω για τα εκατομμύρια ευρω που χανονται επειδη δεν υπάρχουν οργανωμένα συνεργεία καθαρισμού υπαλοπινάκων οχημάτων στα φανάρια.
        Διέξοδοι υπάρχουν, αρκεί να έχει κανείς φαντασία και δημιουργικότητα :P

        • Maximilien avatar
          Maximilien @ Μisha 10/12/2010 10:26:37

          χαχα θεικό!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ λαλακης 10/12/2010 00:27:34

      Καθαρά οικονομικά αν το πάρεις, και ο ιδιωτικός τομέας εξαρτάται από την κατανάλωση του δημόσιου τομέα και των εργαζομένων σε αυτόν.

      Οπότε δεν λύνεται τόσο εύκολα το πρόβλημα με τον τρόπο που λες.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ λαλακης 10/12/2010 09:44:54

      Περαστικά, όλοι στο ίδιο καζάνι βραζουμε

  6. Zio avatar
    Zio 09/12/2010 23:58:33

    την ίδια στιγμή http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=231923

    καλό μας χειμώνα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Zio 10/12/2010 00:06:20

      Κι ενώ το σύνολο επιβαρύνεται χαρίζονται λεφτά τώρα που τα κορόιδα δέχονται μείωση μισθών.
      χαχαχαχαχαχαχαχα
      Ποιού σοσιαλιστή τα χρέη χαρίζονται?

  7. Zio avatar
    Zio 10/12/2010 00:18:13

    http://www.youtube.com/watch?v=cNkkWxjuPOY

    πιο επίκαιρο σήμερα παρά ποτέ...

  8. anonyme avatar
    anonyme 10/12/2010 00:49:15

    Εργασιακό μεσαίωνα , η Ελλάδα ζει σε πλέον σε συνθήκες Ντίκενς.
    Το προδοτικό πασόκ έχει ξεπεράσει εδώ και καιρό την ανοχή της κοινωνίας
    και οδεύει ακάθεκτο προς την καταστροφή της χώρας .Πόσο ακόμα θα το επιτρέψουμε αυτό , για πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε αυτή την κυβέρνηση να καταστρέφει την ζωή μας , πότε θα ξεσηκωθούμε να τους στείλουμε στον αγύριστο.Τι άλλες αποδείξεις χρειαζόμαστε για την εκκωφαντική ανεπάρκεια αυτής της κυβέρνησης και τον ολέθριο δρόμο στον οποίο κινούνται;
    Θα ξεσηκωθούμε ρε παιδιά, θα βγούμε όλοι στους δρόμους μια γροθιά να κάνουμε εμείς την επανάσταση του αυτονόητου, την ανατροπή αυτής της κυβέρνησης.Είμαι σε απόγνωση , θέλω να βγω έξω στους δρόμους να φωνάξω , να τους τσακίσω , να τραβήξω στη βουλή να τους ξεφτιλίσω , να τους πετάξω ό,τι κρατάω στα χέρια μου , να φάνε γιαούρτια ,ντομάτες ,τα πάντα.
    Να στρατοπεδεύσω έξω από τα κανάλια των νταβατζήβων , να γιουχάρω όλα τα παπαγαλάκια , τις εξωνημένες θεραπαινίδες της δημοσιογραφίας , να τους λούσω με μπογιά , να κάνω δολιοφθορές στις εγκαταστάσεις τους , να να ....
    Με έχουν φτάσει στα όρια μου , δεν θα τους περάσει .
    Είμαστε Έλληνες ρε π...στη μου , πώς τους το επιτρέπουμε αυτό;;
    Δεν μας έχει μείνει καθόλου αξιοπρέπεια ; Φτάνει πια.
    Ας βγούμε στους δρόμους με αυτό το σύνθημα !
    Φτάνει πια ρε!!!!

    • man8os avatar
      man8os @ anonyme 10/12/2010 00:51:07

      Καλως ηρθες στο κλαμπ. Αυτο λεμε σε αυτη http://www.antinews.gr/?p=75306#comment-585669 την αναρτηση.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonyme 10/12/2010 10:15:27

      Φίλε μου, το ίδιο συζητούσα το πρωί με έναν συνάδελφο. Ξέρεις ποια ήταν η απάντησή του;

      "Και τι να κάνω; Να βγω μόνος μου στους δρόμους;"

  9. λαλακης avatar
    λαλακης 10/12/2010 01:36:05

    Ο Δημοσιος τομεας ουτε παραγει αλλα χρεωνει και τη χωρα.

    Καθε ΔΥ μεταφραζεται σε χρεος.

    Το οτι καποιος εχει πτυχια δε σημαινει οτι πρεπει να τον φορτωθει το κρατος
    και να τον ταιζει.

    Τα 700 ευρω(καθαρα) πρεπει να ειναι ο ανωτατος μισθος ενος ΔΥ.
    Πρεπει να τελειωνουμε με τη γαγγραινα του δημοσιου.
    Να παρθουν γενναια μετρα εξυγιανσης.

    Η λυση ειναι αναπτυξη του ιδιωτικου τομεα και δημιουργια πραγματικου πλουτου.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ λαλακης 10/12/2010 01:47:16

      Ζούνε και με 500 ευρώ και χωρίς δώρα.
      Μην γίνεσαι λαικιστής χαρίζοντάς τους 200 ευρώ παραπάνω απ'ότι αξίζουν.
      Και να δουλεύουν και τα Σάββατα!

      • λαλακης avatar
        λαλακης @ Κάποιος 10/12/2010 01:53:01

        Αν εφαρμωστουν αυτα που γραφω θα δουμε στην Ελλαδα
        αλματα αναπτυξης και δημιουργιας πλουτου.

        Κανονικα οι μισοι ΔΥ πρεπει να απολυθουν και να λαμβανουν ενα επιδομα μεχρι να βρουν αλλη δουλεια.

        Οι υπολοιποι Ελληνες δεν ειναι κοροιδα

        • Orestios avatar
          Orestios @ λαλακης 10/12/2010 02:01:41

          Πώς δεν σου έδωσαν ακόμη Νόμπελ?
          Μέσα σε 2 σειρές έδωσες λύση.
          Εύγε αστέρι μου!

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ λαλακης 10/12/2010 02:02:04

          Τώρα μιλάς σωστά.
          Αν απ'τους 760.000 ΔΥ απολυθούν οι μισοί θα μείνουν περίπου 380.000.
          380.000 χ 400 ευρώ επίδομα = 152 εκ ευρώ.
          380.000 χ 700 ευρώ μισθός = 266 εκ ευρώ

          Σύνολο ετήσιας κρατικής δαπάνης ΔΥ περίπου 5 δις ευρώ.
          Στον δεύτερο χρόνο που θα κοπεί το επίδομα στους μισούς απολυμένους η ετήσια δαπάνη θα πέσει στα περίπου 3,1 δις ευρώ.

          Σωθήκαμε!

        • george avatar
          george @ λαλακης 10/12/2010 09:54:25

          Επειδή προφανώς κάνεις παρέα με "Παιδιά από το Σικάγο" του "Θεού" Μ. Φρίντμαν, πριν συνεχίσεις να μας τα πρήζεις με το μίσος σου γι' αυτούς που επίσης προφανώς θα ήθελες τη θέση τους, να διαβάσεις το "Δόγμα του Σοκ" της Καναδής Naomi Klein και μετά τα ξαναλέμε...Λαλάκη...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ λαλακης 10/12/2010 10:17:10

          Ρε παιδιά, έχετε σκεφτεί μήπως ο "λαλάκης" είναι ο "Φιλόσοφος" με άλλο ψευδώνυμο;

          Αφήστε τον τον άνθρωπο, να μας χαρίσει λίγες ευεργετικές στιγμές ακράτητου γέλωτος, που τόσο πολύ μάς λείπει σήμερα!

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ λαλακης 10/12/2010 16:19:02

      Ο μεγαλος Ελληνας ζωγραφος Γιαννης Τσαρουχης ειχε πει: "Οι αποψεις ειναι σαν τις κολοτρυπιδες, ολοι οι Ελληνες εχουν απο μια...". Για σου ελληνα!!!

  10. zackii avatar
    zackii 10/12/2010 07:03:46

    Ελπίζω αυτοί που έδωσαν στις εκλογές τη λευκή επιταγή που τους ζήτησε ο ΓΑΠ, να καταλαβαίνουν σήμερα τι έκαναν.

    • aengus avatar
      aengus @ zackii 10/12/2010 08:55:23

      Το έναν, τον κύριο Ντομινίκ, μας τον φέρανε εδώ για να μας πει να καθόμαστε ήσυχα, όταν μας δίνει το «φάρμακο»...

      Τον άλλον, τον Ολι Ρεν, μας τον φέρανε για να μας πει ότι τα Σάββατα χάνει την προπόνησή του, επειδή ασχολείται με την Ελλάδα...

      Στο άκουσμα αυτής της εξ Εσπερίας γραβατωμένης αυθάδειας, τα εγχώρια τσιράκια του ΣΕΒ το μόνο που βρήκαν να κάνουν ήταν να χασκογελάνε...

      Μην πάει, όμως, το μυαλό σας ότι το χάλι τους οφείλεται στο ότι είναι χάχες. Κάθε άλλο. «Χαλασμένοι» είναι. Εντελώς «χαλασμένοι». Γεγονός που θα προσμετρηθεί όταν θα τους στέλνει ο λαός να χαριεντίζονται με τους φίλους τους, «απαλλαγμένοι» από δημόσια βάρη. Θα 'ρθει η ώρα...

      • Orestios avatar
        Orestios @ aengus 10/12/2010 09:17:42

        Γιατί να τους στείλεις ταξίδι, ενώ μπορείς να τους έχεις εδώ ωστε να εργαστούν και να βοηθήσουν την Ελλάδα?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 10/12/2010 09:41:59

          Φανταζεσαι τον Παγκαλο τον Πεταλωτη το Χυτηρη να δουλευουν δηλαδη ?? χαχαχαααα
          Θα φερουν το Χαρρυ Ποττερ να δουλεψει γ αυτους!
          Ρε συ ο ΓΑΠ με χαρα ανακοινωσε οτι ΚΑΤΑΦΕΡΕ να μας δανεισει 110δις. Δηλ καταφερε να δωσουμε 450 εκ αερα προμηθεια, 5+ επιτοκιο, μας εχωσε τη Δανειακη Συμβαση και ενα Μνημονιο για ντεζερτ.
          Βγαινει και περηφανευεται που φεωγουν δις απο τις καταθεσεις εξω, που αυξανει το ΦΠΑ! κλπ κλπ
          Οι ΠΑΣΟΚΟΙ δεν παλευονται! Εχουν στο DNA το γονιδιο της γαιδουριας! τελος.
          Εμεις τι κανουμε?

          ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/12/2010 09:04:24

    Οσον αφορα στο ΜΕΓΚΑ, αυτοι ειδαν και δεν ειδαν το DVD του Θεμου ολοι μαζι και χωριστα και μας εβγαλαν τρελλους!! Ειναι ΠΑΣΟΚΟΙ. Αρα καμια εμπιστοσυνη σε οτι λενε. Αυριο θα κωλοτουμπιασουν υπερ ΓΑΠ στο φτερο.
    Οσον αφορα στο Αλτερ, αλλα λενε στην τηλεροραση αλλα στο ραδιοφωνο!!!! το εχετε προσεξει? Ολα εξηγουνται ευκολα! στο γιαλι ειναι κυριοι.. στο μικροφωνο μαγκες.
    Οι υπολοιποι βαρανε ντουφεκιες οπου βρουν. Λαικιζουν ενω 6 μηνες πριν χορηγουσαν τον ΓΑΠ καθε μερα. Διερει και βασιλευε.

    ΟΥΣΤ Σομπολακια. Ευτυχως υπαρχει το διαδικτυο και βγαινουν οι αληθειες χωρις σποσνορα.


    ΠΠ

  12. Enzo avatar
    Enzo 10/12/2010 09:10:16

    αν μειωθουν οι μισθοι στον ιδιωτικο τομεα δεν θα μειωθουν και οι εισφορες?
    αρα το κρατος χανει και τα ταμεια.
    γουσταρω ωραια οικονομικα. ειναι μαγοι

  13. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 10/12/2010 09:49:20

    Το ΦΑ.ΣΟ.Κ είναι εδώ , ενωμένο δυνατό! Χοχοχοχοχοχοχοχο.

  14. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 10/12/2010 10:18:49

    "Ακόμα και τα κανάλια κατάλαβαν ότι πάμε να γίνουμε Ουρουγουάη"

    Φανταστείτε τι θα απογίνουν όλοι αυτοί οι διακεκριμένοι ψεύτες των καναλιών !

  15. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 10/12/2010 10:28:59

    δεν σωζονται-ειδικα του μεγκα. δεν εχουμε μνημη χρυσοψαρου ας τους πληροφορησει καποιος.

  16. spiros avatar
    spiros 10/12/2010 11:17:30

    Μην αγωνιάτε. Μόλις "ψωφίσουν" όλοι τότε θα μπορέσει να λυθεί το δημοσιονομικό πρόβλημα της Ελλάδας. Μόνο έτσι θα επιζήσουν οι τυχεροί της 'Κιβωτού"

  17. ti lete vre pedia avatar
    ti lete vre pedia 10/12/2010 13:21:10

    Η ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ ΣΤΟ PROSPERITY ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΟ 28 ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ 39.

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΖΩΗ ΕΚΕΙ.

    • Enzo avatar
      Enzo @ ti lete vre pedia 10/12/2010 14:52:47

      εχουν παει εκει τις εδρες τους και μενουν μονιμα πολλοι ελληνες εφοπλιστες. Τυχαιο?

  18. ti lete vre pedia avatar
    ti lete vre pedia 10/12/2010 13:33:00

    ΠΑΝΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΧΩΡΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΑΝ.

    http://www.prosperity.com/

    • The Saint avatar
      The Saint @ ti lete vre pedia 10/12/2010 14:34:44

      Xώρες που υποτίθεται ότι ...δεν χρωστάνε οπως εμείς ε?
      Αντε να δώ πότε θα ξυπνήσει η βιοχλαπάτσα....

      • ti lete vre pedia avatar
        ti lete vre pedia @ The Saint 10/12/2010 14:48:34

        Ε ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΑΝΕΒΕΝΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

  19. Stavros avatar
    Stavros 10/12/2010 15:50:09

    Μην περιμένεται κάτι αλλο απο καναπέ και τηλεόραση αυτός είναι ο νεοέλληνας ραγιας και αυτό θα μείνει!!!