03/02/2010 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακόμα και οι πράσινοι εργατοπατέρες είναι εναντίον

Ούτε οι δικοί τους, τα «διορισμένα συνδικάτα» όπως λέει το ΚΚΕ, δεν αντέχουν την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης. ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ ανακοίνωσαν ότι έρχεται απεργιακή θύελλα, προετοιμάζοντας την κυβέρνηση για πολλά θερμά επεισόδια. Χαρακτηριστική η δήλωση του «πράσινου» Γ. Παναγόπουλου της ΓΣΕΕ ο οποίος είπε πως η κυβέρνηση έκανε στροφή σε όσα έλεγε  και υποχώρησε στις εντολές της Κομισιόν και των αγορών. Πόλεμος ante portas μας μυρίζεται εκτός αν οι εργατοπατέρες την κάνουν πάλι γυριστή...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. karenin avatar
    karenin 03/02/2010 23:13:57

    Ιθαγενή, σε μια μεγάλη ιδιωτική εταιρεία μπαινε ο ιδιοκτήτης και ανακοινώνει στους εργαζόμενους πως παρα την κρίση εσείς θα συνεχίζετε να δουλεύετε και θα παίρνεται κανονικα τον μισθό σας. Το βραδυ οι εργαζόμενοι είχαν πάρτι.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/02/2010 23:18:44

    Δεν νομίζω να την κάνουν γυριστή. Η πεμπτουσία αυτού που ονομάζεται ΠΑΣΟΚ είναι η δια βίου μάσα εις βάρος άλλων. Τώρα που πάει να τους το κόψει ο γιος του Ανδρέα, σου λέει, τι έγινε ρε φίλε;

    • loretta avatar
      loretta @ Επώνυμος 03/02/2010 23:32:46

      Επωνυμε εχε και αυτο υποψην σου μια που μιλας για την δια βιου μασα του ΠΑΣΟΚ

      ΕΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΗΜΑΞΕΙ ΟΤΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ
      Στην ΒΟΡΕΙΟ ΕΛΛΑΔΑ εχουν υπαχθει 99 επιχειρησεις στον νεο κωδικα πτωχευσης και ζητουν τα ΠΑΣΟΚΙΑ της ΓΣΕΕ να γινει ΝΕΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!
      Επειδη το εχω ζησει το παραμυθι αυτο….ενα σας λεω…ΘΑ ΡΗΜΑΞΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΘΑ ΤΙΣ ΣΤΕΛΕΧΩΣΟΥΝ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΩ!!
      ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
      “Το άρθρο 99 προσφέρει μια λύση σωτηρίας, μάλιστα με αφορμή τον νέο κώδικα πτώχευσης εταιριών η ΓΣΕΕ είχε προτείνει τη δημιουργία ενός νέου οργανισμού εξυγίανσης προβληματικών εταιριών, σας τον Οργανισμό Ανασυγκρότησης Εταιριών που είχε δημιουργηθεί τη δεκαετία του ’80.”

      Αναρωτιεμαι ξερει κανενας απο εσας ολους εδω μεσα το τι μασα ειχε πεσει τοτε με τον Οργανισμο ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ επι Ανδρεα Παπανδρεου? εχετε ιδεα ποσες επιχειρησεις τις φαγαν εν μια νυκτι ? εχετε ιδεα ποσοι που ηταν γκαρσονια...περιπτεραδες...κλητηρες γιναν μελη Δ.Σ σε επιχειρησεις και τρωγαν τον απακο επειδη απλα ηταν Πρασινοφρουροι???

      Ε αν ξανασυγκροτηθει αυτο το αισχος που λεγοταν Ο.Α.Ε τοτε θα καταλαβετε μερικοι στο πετσι σας τι σημαινει ΠΑΣΟΚ.

      Με το καλημερα σας ασήμωνε!!

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/02/2010 23:38:24

    Το σύστημα δουλεύει πάντα έτσι τόσα χρόνια, για μένα θα είναι έκπληξη να σηκώσουν μπαϊράκι... Ο ΓΑΠ το ΠΑΣΟΚ και οικοκοινωνικόπολιτικο κατεστημένο είναι το μόνο που μπορούσε να πάρει αυτή την στιγμή τα όποια μέτρα είναι όλοι τόσο προβλέψιμοι και ελεγχόμενη.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/02/2010 23:38:36

    Μεγάλο λάθος να πιστέψουμε ότι ο Παναγόπουλος και η ΓΣΕΕ πραγματικά στρέφονται κατά της κυβέρνησης.
    Μανούβρες κάνουν για να μην χάσουν την επιρροή τους στους ψηφοφόρους τους, ώστε την αποφασιστική στιγμή να είναι σε θέση να τους χειραγωγήσουν υπέρ του ΠΑΣΟΚ.
    Αυτή είναι και η ουσία του πράσινου συνδικαλισμού.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ εναςάσχετος 03/02/2010 23:43:21

      Μπορεί να είναι και έτσι. Μπορεί όμως να ισχύει το άλλο που είπε το Μέγκα: "Δεν εκδηλώθηκαν πολλές αντιδράσεις μέσα στο ΠΑΣΟΚ, μόνο και μόνο επειδή την εξαγγελία την έκανε ο ίδιος ο Παπανδρέου".

      Στο πασοκικό πρεσ-τζι-αρ βλέπεις κάτι ωραίες αντιδράσεις που τις έθαψε τελείως η κατεστημένη ενημέρωση. Τζουμάκας, Π. Οικονόμου, Παναγιωτακόπουλος. Δεν ξέρω αν το κατάλαβαν, αλλά είναι όλοι τους μια ωραία ατμόσφαιρα. Καλά μυαλά.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ εναςάσχετος 04/02/2010 00:03:31

      Παρακολουθώ το ΠΑΣΟΚ και το είδος του συνδικαλισμού που κάνει απο το 81 που πρωτοέγινε κυβέρνηση. Παραμένει ίδιο και απαράλαχτο.
      Δήθεν το κόμμα και οι συνδικαλισταράδες ασκούν κριτική στη κυβέρνηση και την κατάλληλη στιγμή χρησιμοποιούν την επιρροή που απέκτησαν απο αυτή την κριτική και καθοδηγουν τον κόσμο εκεί που θέλουν.
      θα το δείτε ότι έτσι θα γίνει και τώρα.
      Οι υψηλόβαθμοι πράσινοι συνδικαλιστές, είναι πέμπτη φάλαγγα μέσα στο συνδικαλιστικό κίνημα.
      Και φυσικά αμοίβονται πλουσιοπάροχα (βουλευτές, μέλη ΔΣ των ΔΕΚΟ κλπ)

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/02/2010 23:45:50

    Ναι, αλλά η φύση των μέτων αυτών είναι πριόνισμα του κλαδιού πάνω στο οποίο κάθεται ο ΓΑΠ.

    Όταν πριονιστεί το κλαδί τελείως, τότε θα πέσει και το κλαδί και αυτός που κάθεται πάνω του.

    Αυτό είναι το δικό μου "αισιόδοξο" για το μέλλον της πολιτικής στη χώρα μας, σενάριο.

  6. Orestios avatar
    Orestios 03/02/2010 23:59:28

    Αν ο εργάτης έχει τέτοιους εργατοπατέρες, δεν τους χρειάζεται τους εχθρούς.

  7. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 04/02/2010 08:56:54

    =Σε μεγάλη κ ρ α τ ικ ή ασφαλιστική εταιρία:
    -260 εργαζόμενο [σε σύνολο περίπου 500] έχουν πληρωθεί διπλά την κανονική τους άδεια[16,5 μισθοί το χρόνο] .
    -Τρεις απαλλαγμένοι συνδικαλιστές, έχουν επίσης κάνει το ίδιο.
    -….και αυτός[απαλλαγμένος συνδικαλιστής], με αγωγή που κατέθεσε κατά της εταιρείας διεκδικεί να πληρωθεί την άδεια και σε πρώτο βαθμό έχει δικαιωθεί....
    ….και μετά σου λένε η ανεργία καλπάζει.
    .
    = ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο κ. ΛΟΒΕΡΔΟΣ. ΚΑΙ Η κα ΜΠΑΤΖΕΛΗ????

  8. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 04/02/2010 09:33:09

    Τέτοιους και χειρότερους.............
    Και ο εργάτης και ο αγρότης........
    Και ο πολίτης...(πολιτευτές)

  9. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 04/02/2010 09:58:48

    Γιά να μην ξεχνιόμαστε:Ορύεται το Πασόκ,ότι η δεξιά,γέμισε το δημόσιο με οπαδούς της.Α!...ναί;;;;Πάμε λίγο στο 81:Πρόεδρος τότε της ΟΤΟΕ η κυρία Ζερβάκη.Καραδεξιά ,έ;;;;;Ολυμπιακή:Κανελλόπουλος:Καραδεξιός ,έ;;;;;ΕΙΝΑΠ:Παπαδέλης.Καραδεξιός κι αυτός!!!!Γιά να μην ξεχνάμε και τους αλήστου μνήμης,Μπάκουλη,Πιπεργιά,Κολλά,Μανιάτη,Πολυζωγόπουλο και ών ουκ έστιν αριθμός.Το δούλεμα,να το πουλήσουν στους παρασινοχαχόλους τους.Φθάνει πιά.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Σπάρτακος 04/02/2010 10:32:49

      Συμφωνώ Σπάρτακε. Και τώρα οι αρχισυνδικαλιστές παζαρεύουν την θέση τους στο επόμενο Ψηφοδέλτιο. Βέβαια αυτό το σύστημα δεν αφήνει και τους γαλάζιους έξω! Τόσο ανέξάρτητο είναι το συνδικαλιστικό μας κίνημα (?).Ακολουθούν και οι αμερόληπτοι και αντικειμενικοί "λειτουργοί" της 4ης εξουσίας.Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά τα τελευταία χρόνια μου έρχεται πολύ συχνά να κάνω εμετό ..

  10. man8os avatar
    man8os 04/02/2010 10:05:01

    Ειναι στημενο το παιχνιδι. Τα εχουν κανονισει τελεια στο ΠΑΣΟΚ. Το σεναριο παιζει ως εξης: Η κυβερνηση παιρνει τα μετρα που πρεπει να παρει, μεχρι να τα παρει οι εργατοπατερες φωναζουν σε εξαιρετικα υψηλους τονους. Η κυβερνηση καλει εθνικο διαλογο, προσερχονται οι εργατοπατερες, τους εξηγουν οτι τα μετρα ειναι απο τις Βρυξελες και δεν μπορουν να ανατραπουν, οι εργατοπατερες απογοητευμενοι- και καλα- αποχωρουν και συμμορφωνονται, ενω μεχρι τοτε εχουν καταιβασει τον κοσμο στους δρομους να ξεθυμανει.

    Στοχος ειναι: Να περασουν τα αναγκαια μετρα, και να εκτονωθει ανοδυνα ο λαος.

    • alejandro avatar
      alejandro @ man8os 04/02/2010 10:54:36

      Δυσκολο να εκτονωθει ανωδυνα ο λαος. Η κατασταση ολο και χειροτερευει.Απολυσεις,μειωσεις μισθων και επιδοματων, ανεργεια,ασφαλιστικο και φυσικα η εγκληματικοτητα (ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ GOLDEN, ΟΛΑ ΚΑΛΑ?)να καλπαζει με γεωμετρικη προοδο.Ολα αυτα συσσωρευονται και οταν θα σκασουν, το βλεπω δυσκολο οι εργατοπατερες να κουμανταρουν το οτιδηποτε..

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 04/02/2010 11:26:47

      Παντως αυτη ειναι η γραμμη πλευσης ,απο τι καταλαβαινω.
      Θα προσπαθησουν να εκτονωσουν την κατασταση. Το αποτελεσμα της προσπαθειας το αγνοω.

  11. Γραβατοφορος avatar
    Γραβατοφορος 04/02/2010 10:08:58

    Λεφτα υπαρχουν..............αλλα για τους κολλητους τους........

    http://adiavroxoi.blogspot.com/2010/02/blog-post_03.html

  12. Aristos avatar
    Aristos 04/02/2010 11:19:11

    Όλες αυτές οι διαφορετικές γνώμες που εκφράζονται εδώ, βοηθούν όυσιαστικά τη συζήτηση που γίνεται. Αυτοικανοποίηση, η μόνη λέξη που ταιριάζει.

  13. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 04/02/2010 11:33:54

    Δεν υπάρχει πραγματική αντίδραση από τους πράσινους συνδικαληστές.
    Οι όποιες κινητοποιήσεις είναι μόνο για ξεκάρφωμα γι' αυτό άλλωστε διαρκούν κανα δυό μέρες.
    Το ξέρουν πολύ καλά το παιγνίδι της πολιτικής επικοινωνίας οι πασόκοι.
    Η μόνη ερώτηση είναι γιατί δεν αντιδρούν οι εργαζόμενοι (ειδικά της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ) εναντίον των συνδικαληστών αυτών, όπως έκαναν οι αγρότες εναντίον των ξεπουλημένων πράσινων συνδικαλιστών τους.

  14. ataktos avatar
    ataktos 04/02/2010 12:09:50

    Αφού έχουν ξεφτιλίσει , υποβαθμίσει ,απαξιώσει και ιδιωτικοποίηση τόσα χρόνια την ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ..ήρθε η ώρα να το παίξουν και «επαναστάτες»

  15. ΦΟΡΟΣ avatar
    ΦΟΡΟΣ 04/02/2010 13:49:50

    Ντουφεκιες στον αερα ριχνουν.Μια 24ωρη για τα ματια του κοσμου και τελος

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΦΟΡΟΣ 04/02/2010 18:12:19

      Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Τα πράσινα λαμόγια που νέμονται χρόνια τώρα τον συνδικαλισμό δεν ξέρουν από δικές τους στρατηγικές και όλα αυτά που ταλάνιζαν τον ίδιο χώρο στην ΝΔ, από τους δικούς της συνδικαλιστές. Για τα μάτια του κόσμου το κάνουν. Αυριο θα γλείφουν έκεί που "έφτυσαν".

      Εξάλλου, έτσι όπως το θέτει ο Παναγόπουλος είναι σαν να λέει "ο καϋμένος ο γιωργάκης ήθελε να πάρει φιλολαϊκά μέτρα αλλά η κακή Κομισιον δεν τον αφήνει".