25/08/2008 00:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακόμα και μαχαιροπήρουνα “made in USA”

 

_____________________________________________________ 

(Μόνο στο antinews).Ακόμα και τα μαχαιροπήρουνα που έχει ο γεωργιανός στρατός, είναι made in USA. Το τι εξοπλισμός –αμερικανικός, ισραηλινός και από άλλες δυτικές χώρες- έχει πέσει στα χέρια των Ρώσων, δεν λέγεται. Έχουν κυριολεκτικά σηκώσει τεράστιες αποθήκες πυρομαχικών, όπλων και προσωπικού εξοπλισμού του γεωργιανού στρατού, δυτικής προέλευσης ως επί το πλείστον. Εκτός αυτών μεγάλος αριθμός βαρέων όπλων (αρμάτων μάχης και άλλων τεθωρακισμένων οχημάτων) που αγοράστηκε κυρίως από την Ουκρανία και εγκαταλείφθηκε από τους γεωργιανούς στην άτακτη φυγή τους, έχει συγκεντρωθεί σε μεγάλους χώρους.

 Το ενδιαφέρον είναι όμως, ότι σημαντικό ρόλο τόσο σε πωλήσεις όπλων, όσο στον εκσυγχρονισμό παλαιών οπλικών συστημάτων (αεροσκαφών, αρμάτων μάχης, κ.λ.π.) έχουν παίξει οι Ισραηλινοί. Ενδεικτικό είναι και το manual που βρήκαν οι Ρώσοι στην κατοχή γεωργιανών στρατιωτικών. Είναι της ισραηλινής Εlbitsystems και αφορά διεύθυνση πυρός σε άρματα. Βεβαίως, όταν έγινε γνωστό ότι η Γεωργία εισέβαλε στην Οσετία, το Ισραήλ έσπευσε να διαβεβαιώσει τη Μόσχα ότι σταματάει τις προμήθειες όπλων στην Τιφλίδα.

 Μετά την συντριβή και –ουσιαστικά- τη διάλυση του γεωργιανού στρατού, έχει ενδιαφέρον, ότι τώρα γίνεται συζήτηση περί ενίσχυσης των γεωργιανών με σύγχρονο οπλισμό, με αεροσκάφη F-16, με δυτικά τανκς και γενικότερα μοντέρνα πολεμική τεχνολογία. Εάν τα καταφέρουν οι ΗΠΑ να διατηρήσουν στην καρέκλα του τον Σαακασβίλι («είναι τρελοί εκείνοι οι Ρωμαίοι», που ’λεγε και ο Οβελίξ), οι δυτικές πολεμικές βιομηχανίες θα έχουν πολύ δουλειά τα επόμενα χρόνια για να εξοπλίσουν τον γεωργιανό στρατό. Και η Ουάσιγκτον θα έχει έναν πολιτικό που θα είναι έτοιμος να ξαναοδηγήσει τη χώρα του σε μια –ενδεχομένως- πιο καταστροφική περιπέτεια από αυτή της Οσσετίας. Μένει βέβαια, να δούμε εάν τελικώς θα συγκατανεύσουν οι Ευρωπαίοι στο τέλος του έτους να μπει η Γεωργία στο ΝΑΤΟ. Πάντως, ο αχυράνθρωπος Σαακασβίλι είναι το μόνο που περιμένει για να κρατηθεί στην καρέκλα του.

Στις φωτογραφίες:

1.Μαχαίρι και πιρούνι Made in USA.
2.Αμερικανικά αυτόματα Μ-6.
3.Αμερικανικά στρατιωτικά εγχειρίδια.
4.Εγχειρίδιο της ισραηλινής «Ελμπίτ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρίστος avatar
    Χρίστος 25/08/2008 01:07:15

    Στον ελληνικό στρατό η μια αυτοκτονία διαδέχεται την άλλη και ασχολούμαστε με τους Γεωργιανούς;

  2. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 25/08/2008 01:19:52

    Δυστυχώς αυτή είναι η μοίρα των χωρών που μετατρέπονται σε εξάρτημα της διεθνούς κρατικής τρομοκρατίας. Η εσωτερική οικονομία διαλύεται και ο πληθυσμός γίνονται μισθοφόροι.
    Το επάγγελμα έχει μέλλον και δημιουργεί παράπλευρες θέσεις εργασίας: Κατασκευή καροτσάκια αναπήρων, φερετροποιοί, ορφανοτρόφοι.
    Μια γεύση πήραμε και στην Ελλάδα με τις μονάδες του Ελληνικού στρατού που φυλάνε τα χασίσια στο Αφγανιστάν.
    Παράπλευρες θέσεις εργασίας: Κατασκευαστές χασισόπιπας, νεκροθαύτες.

  3. Factorx avatar
    Factorx 25/08/2008 01:30:19

    @Χρίστος: καινουργιος είσαι; ασχοληθήκαμε ηδη. Εχεις κατί νέο;

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/08/2008 01:44:58

    2 Μποτιλια στο Πελαγος

    Σωστο, αλλα ποιος σ ακουει...

    Για το θεμα των χασισιων εχω μια απορια. Διαβαζω παντου οτι οι ταλιμπαν χρηματοδοτουν τον αγωνα τους με την καλλιεργεια οπιου.

    Οι Αμερικανοι δικαιολογουν αρκετους βομβαρδισμους λεγοντας οτι ειναι για να καταστρεψουν φυτειες και πως εχουν ελλατωθει στο ελαχιστο.

    Και μαθαινουμε μετα πως η παραγωγη (στο Βορειο Αφγανισταν που ειναι 100% υπο Αμερικανικης διοικησης και οχι στο Ανατολικο κοντα στο Πακισταν οπου υπαρχουν πολλοι θυλακες Ταλιμπαν)εχει αυξηθει οσο ποτε! - Στοιχεια ΟΗΕ και σοβαρων μη κυβερνητικων οργ.-

    Το ερωτημα δεν ειναι ποιος μας δουλευει,αφου το νιαου νιαου στα κεραμιδια εδιωξε ολα τα ποντικια, αλλα πως γαμωτο τοσο ακρα του ταφου σιωπη για αυτο το ψεμμα που ειναι και τεραστιο πολυδιαστατο εγκλημα κατα της παγκοσμιας πλεον νεολαιας!!!

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/08/2008 04:34:51

    Οι Ταλιμπάν είχαν απαγορέψει δια θανάτου την καλλιέργεια οπίου. Η "Β. Συμμαχία" του Αφγανιστάν γι' αυτό εναντιώθηκε στους Ταλιμπάν και συνεργάστηκε με τους Αμερικανούς.

    Το Κοσσυφοπέδιο έγινε το προπύργιο προμήθειας ναρκωτικών της Ευρώπης.

    Όποιος ελέγχει την παραγωγή οπίου, ελέγχει τον κόσμο.

    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ...

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/08/2008 08:36:17

    Μπραβο! Αυτο ακριβως ηθελα να διαβασω.Μην εχω τρελλαθει τελειως δηλαδη...

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/08/2008 09:55:25

    Η πυραυλάκατος ΜΠΑΤΣΗΣ που δώσαμε στους Γεωργιανούς πάντως και μετονομάσθηκε σε DIOSCURIA προς τιμή της ελληνογεωργιανής φιλίας δεν συμπεριλαμβάνεται στα λάφυρα γιατί βυθίστηκε.

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 25/08/2008 10:07:02

    Δε βυθίστηκε αυτή αλλά μια άλλη που είχαν.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/08/2008 10:12:12

    http://strategy-geopolitics.blogspot.com/2008/08/blog-post_2366.html

  10. ξενάκι ξένο avatar
    ξενάκι ξένο 25/08/2008 10:24:44

    Σάμπως δεν εκσυγχρονίζουν οι Ισραηλινοί το Τούρκικο στρατό...

  11. Nick avatar
    Nick 25/08/2008 10:37:35

    Εξάκτινε, τη πυραυλάκατο Dioskouria τη βύθισαν με ελεγχόμενη έκρηξη στο λιμάνι του Πότι.

  12. Theodore avatar
    Theodore 25/08/2008 10:41:07

    Ρε συ Χριστο, τι επαθες; Μπερδεψες τα ...κακα με τη γραβατα.
    Τι σχεση εχουν οι αυτοκτονιες με τα αλλα;
    Στο Στρατο, πηγαινει κοσμος και λαος.Υγιεις και ασθενεις.
    Νουνεχεις, αλλα και τρελλοι.
    Εχεις ακουσει για την εφηβικη, η μεταεφηβικη σχιζοφρενεια;
    Ασε τις καταθλιψεις.
    Οταν λοιπον ενα τετοιο ατομο, βρεθει μεσα σ ενα δυσκολο περιβαλλον, (οχι και τοσο τα τελέυταια χρονια), οπως ο στρατος, δεν ειναι και πολυ να γινει το μοιραιο.
    Τωρα γιατι δεν τους ανακαλυπτουν πριν την κανουν;
    Ε καλα τωρα. Και που αλλου γινεται αυτο που πρεπει;
    Αφου το δημοσιο στην Ελλαδα, ειναι φτιαγμενο, για να περνανε καλα οι υπαλληλοι, οχι οι πολιτες.

  13. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 25/08/2008 10:47:08

    Καλημέρα Φάκτορα! Γυρίσαμε και με χαρά σε βρίσκω επί των επάλξεων, οπότε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε να παίρνουν τα πληκτρολόγια φωτιά. Μια παρατήρηση που θέλω να στην κάνω καιρό τώρα αλλά δεν θα τη συμμεριστείς και το καταλαβαίνω ! Πολύ γυναικείος κώ...ς βρε παιδί μου τι μανία είναι αυτή !

  14. Suhoi avatar
    Suhoi 25/08/2008 11:47:03

    @ψυχραιμια. Σχετικά με την ελληνική πυραυλάκατο που δώσαμε στους Γεωργιανούς -μετά από ΝΑΤΟϊκή εντολή, όπως μεγάλες ποσότητες παλαιού οπλισμού έχουμε δώσει στο Αφγανιστάν- και οι Γεωργιανοί την ονόμασαν "Διόσκουροι". Διοσκουροι ή Διοσκουρία, λέγεται, ότι ήταν η ονομασία της πρωτεύουσας της Αμπχαζίας, Σοχούμι. Πόλη που βασίλευαν κυριολεκτικά Ελληνες έμποροι με καταπληκτικά νεοκλασσικά αρχοντικά που παρόμοιά τους πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα βρίσκει κανείς στην Ελλάδα. Ολα κατεστραμμένα βέβαια (ακόμα και σήμερα) μετά την αιματηρή σύγκρουση Αμπχάζιων-Γεωργιανών το 1993, με αποτέλεσμα μια ακόμα ήττα των Γεωργιανών, την εκδίωξη δεκάδων χιλιάδων Γεωργιανών από την Αμπχαζία και τελικά την απόσχισή της από τη Γεωργία. Λίγο πρίν είχαν προηγηθεί οι Νότιοι Οσσέτιοι που επίσης με -λιγότερο- αιματηρό τρόπο είχαν αποσχισθεί από τη Γεωργία. Τόσο τη Ν.Οσσετία, όσο και την Αμπχαζία, την είχαν εκχωρήσει (διοικητικά!) στη Γεωργία, επί Στάλιν (Γεωργιανός από το Γκόρι, γιός παπά) οι Σοβιετικοί. Η ελληνική πλευρά πάντως, όταν έδωσε την πυραυλάκατο θα έπρεπε να μεριμνήσει, ώστε τουλάχιστον να μην δοθεί το όνομα "Διοσκουρία" στο πλοίο, δεδομένου ότι παραπέμπει σε αλλυτρωτισμούς του Σαακασβίλι και των ομοίων του.

  15. Factorx avatar
    Factorx 25/08/2008 11:55:54

    Anonymous 15: Λυμπάμαι κι εγώ που θα δυσαρεστήσω, αλλά αν διαβάσεις καλύτερα το δημοσίευμα του olympia. gr θα παρατηρήσεις οτι όπως το γράφει είναι αναδημοσίευση του δικού μας ρεπορτάζ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ.

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/08/2008 14:22:02

    Το όνομα "Διοσκουρία" για ένα πλοίο της Γεωργίας είναι τόσο αλυτρωτικό όσο και το όνομα "Κερύνεια" για ένα πλοίο της Κύπρου.
    Ανεξαρτητως διεθνοπολιτικών συμμαχιών τα μικρά κράτη που αντιμετωπίζουν μειονοτικούς κινδύνους αναγκαστικά τάσσονται με τη διεθνή νομιμότητα.
    Η Γεωργία παρ ότι είναι από τα πιο φιλοαμερικανικά κράτη του κόσμου δεν εχει αναγνωρίσει ανεξάρτητο Κόσοβο ακριβώς γιατί είναι προηγούμενο για την Αμπχαζία και Οσσετία.
    Το τουρκόφωνο Αζερμπαιτζάν απέφυγε να αναγνωρίσει τη Βόρειο Κύπρο επειδή απειλήθηκε από την Ελλάδα με άμεση αναγνώριση του Ναγκόρνο-Καραμπάχ.
    Η Ελλάδα δεν πρέπει να στραφεί κατά της εδαφικής ακεραιότητος οποιασδήποτε ευρωπαικής χώρας.
    Οι μεγάλες δυνάμεις παίζουν αλλιώς.

  17. clopy avatar
    clopy 25/08/2008 14:55:07

    το άρθρο στο Olympia είναι εδώ
    http://olympia.gr/2008/08/24/georgia-2georgia-2/

    και γράφει ξεκάθαρα ότι είναι αναδημοσίευση από το antinews. Και στην αρχή και στο τέλος. Βέβαια έχουν ασχοληθεί με το θέμα και είχαν βγάλει εδώ και καιρό παρόμοιες ειδήσεις απότι βλέπω, με στοιχεία. Factor για τα φούμαρα που αναφέρεις τι εννοείς;

  18. vaggelas avatar
    vaggelas 25/08/2008 16:15:29

    Οι μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ αλλά και όχι μόνο αυτές, ελέγχουν σε μεγάλο ποσοστό την παγκόσμια διακίνηση και παραγωγή ναρκωτικών, καθώς έτσι χρηματοδοτούν έξω από τον προυπολογισμό αλλά και κάθε άλλο έλεγχο τις διάφορες "μαύρες επιχειρήσεις" τους.

    Ίσως να θυμάστε στη δεκαετία του '90 τον "WAR on DRUGS" κατά αντιστοιχία του "WAR on TERROR" σήμερα; Σε εκείνον τον μυστικό πόλεμο η CIA και η DIA ανέλαβαν τον έλεγχο της κοκαινής από τα μεγάλα καρτέλ του Π. Εσκομπαρ και του Μεντεγίν στην Λ. Αμερική.

    Ένα πολύ μεγάλο ποσό αυτών των κερδών κατευθύνεται επίσης προς την έρευνα και ανάπτυξη εξωτικών τεχνολογιών τόσο υψηλής διαβάθμισης που ούτε οι εκάστοτε πρόεδροι δεν τα γνωρίζουν. Εξαίρεση αποτέλεσε ο πατέρας Μπους, ο οποίος πριν γίνει διοικητής της CIA επί κυβέρνησης Ρήγκαν, χρησιμοποιούσε τις πλατφόρμες εξόρυξης πετρελαίου των εταιριών του για να μεταφέρει ναρκωτικά στο μητροπολιτικό έδαφος!

  19. Factorx avatar
    Factorx 25/08/2008 16:25:14

    @clopy: Κανένα πρόβλημα με το http://olympia.gr. Το αντίθετο μάλιστα. Παραπέμπουμε συχνά εκεί. Η αναφορά πάει για αλλού - εκνευρισμός της στιγμής για κάποιους άλλους clopystes και την βγάζω αμέσως για να μην γίνεται παρανόσησ

  20. ataktos avatar
    ataktos 25/08/2008 19:20:35

    anonymous-ολο κακια εκπεμπεις τεκνο

  21. fantomas avatar
    fantomas 25/08/2008 23:36:20

    ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ .... ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ!!!
    ΜΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΤΡΑΒΗΞΕ..... ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΕΠΙΤΟΠΙΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ!!
    ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ !!
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

  22. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 26/08/2008 03:28:09

    (Σε συνέχεια του σχολίου "Το Κοσσυφοπέδιο έγινε το προπύργιο προμήθειας ναρκωτικών της Ευρώπης")
    ***

    "Σύλληψη διπλωμάτη στη Ρώμη
    Δευτέρα, 25.08.08

    Συνελήφθη τη Δευτέρα από τις ιταλικές αρχές υπάλληλος της αλβανικής πρεσβείας στη Ρώμη, όταν οι αστυνομικοί βρήκαν στο αυτοκίνητό του, που φέρει διπλωματικές πινακίδες, ένα κιλό κοκαΐνη.

    Σύμφωνα με όσα μετέδωσαν τα αλβανικά μέσα ενημέρωσης, ο 33χρονος συνελήφθη έπειτα από έλεγχο των αστυνομικών σε μία από τις εξόδους ενός αυτοκινητόδρομου στο Μιλάνο.

    ΑΠΕ - ΜΠΕ