#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακόμα δεν έγινε κυβέρνηση και άρχισαν τα (διαπλεκόμενα) όργανα



Δεν περίμεναν με τίποτε να δουν το Σαμαρά πρωθυπουργό. Τον χτυπούσαν επί χρόνια σα… χταπόδι προτάσσοντας το συμφέρον της… δημοκρατικής παράταξης, δηλαδή τον Γιωργάκη και τον Βαγγελάκη και παλιότερα τον Σημίτη.

Μόλις είδαν λοιπόν το Σαμαρά και την κυβέρνησή του, άρχισαν την αποδόμηση πριν καλά καλά καθίσουν στις καρέκλες.

Ο λόγος για τα Media της διαπλοκής, τηλεοπτικά και ιντερνετικά κατά κύριο λόγο. Φυσικά περιμένουμε με ανυπομονησία τα φύλλα της Κυριακής για να δούμε που το πάνε οι νταβατζήδες.

Πάντως, το πρώτο δείγμα γραφής δεν ήταν και πολύ καλό. Πρώτο βιολί το Mega που φαίνεται ότι δυσαρεστήθηκε γιατί δεν έγιναν όλα όσα σχεδιάζονταν την Τετάρτη. Δηλαδή δεν μπήκε όλο το σύστημα Σημίτη με ολίγη από Νέα Δημοκρατία. Αλλά το αντίθετο. Ολίγη από εκσυγχρονισμό με πολλά στελέχη της ΝΔ.

Σε κάποιους που ήθελαν να επανιδρυθεί το σημιτικό υπουργείο Οικονομικών, δεν άρεσε ούτε η απομάκρυνση Ζανιά, ούτε του Στουρνάρα.

«Άλλα νομίζαμε χθες, είπε ο Γ. Πρετεντέρης. Αυτό το σχήμα δεν είναι τίποτα άλλο, από μια "βαριά, βαθιά ΝΔ", τόνισε και συμπλήρωσε ότι «το ΠΑΣΟΚ δεν ξέρω που είναι, αλλά εδώ στη κυβέρνηση δεν είναι». Αυτό φυσικά ήταν καρφί στο Βενιζέλο.

Όμως, παρατηρούμε μια παγωμάρα στους επιχειρηματίες των μέσων ενημέρωσης. Να περιμένουν άραγε τα πρώτα δείγματα γραφής του Σαμαρά ή από το Σαββατοκύριακο θα αρχίσουν τα όργανα;

Από κοντά και ορισμένα sites που ψάχνουν να βρουν ότι αρνητικό μπορεί να έχει η νέα κυβέρνηση για να το χτυπήσουν. Από τη γόβα της Κεφαλογιάννη, το παπούτσι του τάδε, την καθυστέρηση του Ρουπακιώτη, τη χαλασμένη πένα του Νικολόπουλου ή τις δύο μόλις γυναίκες.

Αν έτσι λέγεται η κριτική ας λείπει. Ας δουν πρώτα το έργο του Σαμαρά κι εδώ είμαστε να το κριτικάρουμε. Όχι όμως ότι δεν αρέσει στα αφεντικά να το χτυπάμε την ώρα που η χώρα χάνεται.

Και για να είμαστε δίκαιοι ορισμένοι πρωτοκλασάτοι της νέας κυβέρνησης - και στο περιβάλλον Σαμαρά - πρέπει να είναι εξ ορισμού ...αλλεργικοί στο γλείψιμο. Και ο νοών νοείτο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 22/06/2012 08:19:52

    Σώπα ρε Πρετεντέρη! Ε, τον αφιλότιμο το Σαμαρά, έπρεπε να ορίσει και Πρωθυπουργό το Σημίτη! Για τα δε site, άστα να πάνε, οι καλύτεροι είναι κάτι ΑΝΕΛάκηδες και κάτι ΟΦΑτζήδες της κακιά ώρας που είναι πλέον να τρως σπόρια και να τους φτύνεις τα τσόφλια...

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 22/06/2012 08:21:23

    Αντίθετα, σήμερα το πρωι στη ΝΕΤ υπήρχαν θετικότατα σχόλια για τα πάντα. Για το υπουργ.συμβούλιο, για τον πρωθυπουργό, για τις παραινέσεις Σαμαρά εντός του υ.σ. και εκτός κάμερας, με αποκορύφωμα την πρόβλεψη για τον αγώνα της Εθνικής: Θα κερδίσει η Εθνική με γκόλ του....Σαμαρά!

  3. tak avatar
    tak 22/06/2012 08:24:11

    Το όνομα Πρετεντέρης, δε λέει τίποτα στο Σαμαρά και γιατί άλλωστε πρέπει να λέει; Ας πάνε οι εργολάβοι των καναλιών να πληρώσουν τα χρέη τους και μετά κάνουν όση κριτική θέλουν!

  4. ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ avatar
    ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ 22/06/2012 09:08:15

    Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει σελίδα, με την κυριολεξία αυτής της τετριμμένης και παρεξηγημένης έκφρασης!
    Για να γίνει αυτό, πρέπει να καταλάβουμε ότι, ό,τι ξέραμε για τη δομή και τη νοοτροπία των κομμάτων μέχρι σήμερα, πρέπει να το ξεχάσουμε!
    Τα δύο κόμματα εξουσίας, αν δεν αλλάξουν θα βγουν από το κάδρο!
    Το να ψάχνει κάποιος σήμερα να βρει πόσο ΠΑΣΟΚ είναι ο τάδε υπουργός που πρότεινε ο Βενιζέλος, δείχνει ότι δεν έχει καταλάβει ότι ο Βενιζέλος ... δεν είναι ΠΑΣΟΚ!
    Το ίδιο συμβαίνει και στη Νέα Δημοκρατία. Τα πολλά νέα πρόσωπα, που θα μπορούσε να είναι και περισσότερα αλλά ας όψεται η "κρισιμότητα των περιστάσεων" αλλά και τα όσα, αυτονόητα, είπε στο Υπουργικό ο Αντώνης Σαμαράς, δείχνουν ότι κάτι κινείται και εκεί!
    Περιμένουμε περισσότερα στο άμεσο μέλλον!
    Όσο για τους διαπλεκόμενους μιντιάρχες, νομίζω ότι η αντιμετώπιση τους πρέπει να γίνει με το στρατιωτικό δόγμα: "Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση"! Πρακτικά αυτό σημαίνει: Άμεση δημοσιοποίηση των πάσης φύσεως οφειλών τους και ρύθμιση για βέβαιη είσπραξη μέσα στα χρονικά περιθώρια δράσης του μνημονίου!
    Και άσ΄τους να τρέχουν με τη φωτιά στα σκέλια τους!

  5. Gagaros avatar
    Gagaros 22/06/2012 09:31:20

    Σε γενικές γραμμές καλούτσικη η νεα κυβέρνηση με δεδομένες τις συγκυρίες. Λίγο με χαλάει ο παλαιοκομματικός ανθρωποδιώκτης Σταμάτης αλλά ελπίζω πως δεν θα έχει και καμιά αρμοδιότητα.

  6. ap avatar
    ap 22/06/2012 09:41:04

    Αφήστε τον κόσμο να λέει. Εδώ δεν μίλησαν για την κυβέρνηση Παπανδρέου με τους κηπουρούς, τους άσχετους και τις γνωριμίες γυμναστηρίου...
    Βέβαια τα πάντα κρίνονται από το αποτέλεσμα.
    Ο κόσμος περιμένει πολλά και γρήγορα. Να ενεργοποιηθεί και να αξιοποιηθεί παραγωγικά το ΕΣΠΑ, να μπει μπροστά η κρατική μηχανή που υπολειτουργεί και να ξεκινήσει με διαφάνεια πρόγραμμα αποδοτικών αποκρατικοποιήσεων.

  7. man8os avatar
    man8os 22/06/2012 09:46:37

    ΕΣΡ για οποιον δεν τηρει τη δεοντολογια και τη δημοσιογραφικη αντικειμενικη παρουσιαση των ειδησεων

  8. Jim Bim avatar
    Jim Bim 22/06/2012 10:05:47

    Τώρα μιλάει με τον λαό !!! Και η δύναμη του Σαμαρά είναι ο λαός ..

  9. adidrust avatar
    adidrust 22/06/2012 10:06:04

    κοίτα factor, και χθες αυτό που γινόταν στο antinews δεν άρεσε...ένα χάος αρνητικών σχολίων ΠΡΙΝ καν ανακοινωθεί η κυβέρνηση. Εκτέθηκε κόσμος παντού, ενώ έπρεπε να υπάρχει άλλη αντιμετώπιση.

    Υπάρχουν 2 κάδρα αυτή τη στιγμή. Της κυβέρνησης της ΝΔ (+Πασόκ +Δημάρ) και όλων όσων είναι στην αντιπολίτευση (άσχετα με το sui generis του κάθε κόμματος, αναπόφευκτα θα μπαίνουν στο ίδιο αντιπολιτευόμενο group). Όσο το πρόγραμμα και οι κινήσεις του ΑΣ θα βγαίνουν τόσο θα διαλύεται το δεύτερο και θα κερδίζουν φυσικά όλοι από το πρώτο.

    Τα media που αρχίσανε μία και καλά "κριτική" βγάζουν εντελώς οξύμωρη στάση λόγω του ανωτέρω συσχετισμού...και αυτό που θα ήθελαν κρυφά..δεν τους το δίνει, ούτε θα τους το δώσει ο Βενιζέλος.

    Οπότε αφήστε τον Πρετεντέρη να κάνει δημοσιογραφία με επιχειρήματα ¨η κυβέρνηση της ΝΔ έχει πολλούς από το κόμμα της ΝΔ" και "δεν υπάρχει άρωμα γυναίκας στην κυβέρνηση". Δηλαδή τι έκανε...προσπάθησε να "παίξει" λιγάκι κατινίστικα για τα τελευταία τους 15" κάποιους κομμένους και καμένους του Πασόκ. Ελπίζω ότι απ' αύριο θα τους χρησιμοποιούν ως τα αρνητικά παραδείγματα μπροστά στις επιτυχίες της κυβέρνησης.

  10. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 22/06/2012 11:29:14

    Ας ξυνίζουν τα μούτρα τους.
    Αυτό είναι καλό και δείχνει ότι ο σχηματισμός αυτής της κυβέρνησης είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
    Θα ανησυχούσα, αν άκουγα καλά λόγια από το ¨σύστημα¨....
    Καλή επιτυχία στη νέα κυβέρνηση, έκανε καλή εντύπωση στον κόσμο, έχουμε προσδοκίες, ελπίζουμε να είναι τολμηρή και ν΄αλλάξουν όλα τα κακώς κείμενα.

  11. Αννίτα avatar
    Αννίτα 22/06/2012 12:44:32

    ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΜΗ ΨΑΧΝΟΥΝ ΜΙΚΡΟΨΕΓΑΔΙΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΠΙΛΙΣΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΤΑ ΑΛΑΘΗΤΑ ΜΜΕ........ ΤΟΥΣ ΞΙΝΙΖΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΟΠΕΙ Η ΦΟΡΑ ΑΠ ΤΟΝ ΑΝ. ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΤΟΥΣ; Η ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΦΥΛΛΑΔΩΝ ΤΟΥΣ; ΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΣΩΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ. ΟΥΤΕ ΘΕΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΜΕ...... ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ MEGA Ε, ΥΠΑΡΧΟΥΝ.......

  12. Δεξιοστροφος avatar
    Δεξιοστροφος 22/06/2012 13:05:06

    Τ0 να του επιτιθενται τα MEDIA της διαπλοκης ειναι καλο σημαδι (ουτως η αλλως η δυνατοτητα επιρροης που τους εχει απομεινει τεινει στο μηδεν). Το αντιθετο θα ηταν ανησυχιτικο.

  13. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 22/06/2012 15:28:53

    Ολα αυτα δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο προειδοποιητικες βολες της διαπλοκης για να καταλαβει κι αυτος οτι οποιος δεν συμορφωνεται με τας υποδειξεις τον τρωει το μαυρο σκοταδι.Μια ερωτηση στο Κ.Καραμανλη θα το πεισει.Εκτος κι αν ειναι ενας τροπος διαπραγματευσης για τις επερχομενες μπισνες.