#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2009 17:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακυρώνεται αμετάκλητα η «Βωβούπολη»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S avatar
    S 15/05/2009 17:42:05

    Η δημαρχάρα δεν έκανε ακόμα δήλωση κατά του Σ.Ε;

  2. περιπετών avatar
    περιπετών 15/05/2009 17:50:35

    Ευτυχώς πού’ναι και κάποιοι στο Ελλαδιστάν που δεν ενδιαφέρονται μόνο για μίζες και τσιμέντα....ακόμη κι αν έχουν μπροστά τους ολόκληρο το κατεστημένο.

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 15/05/2009 17:58:22

    Καλά τόσο άσχετοι όλοι αυτοί οι "Βωβοί" που τους ξεφτιλίζουν 10 απλοί άνθρωποι και μερικά πολιτικά στελέχη του Συνασπισμού.

    Μήπως πρέπει τελικά για κάθε κίνηση που βλέπουμε να αρχίζουμε τα ασφαλιστικά μέτρα πρίν το καλημέρα ;

    Είναι δυνατόν όταν μπροστά από αυτό το "project - sic" να έχουν παρελάσει οι μισοί πολιτικοί της Αθήνας, και κανένας να μη ψυλλιάζεται ότι θα πέσει σφαλιάρα, και να κρατήσουν μία πισινή ; Τόση ασχετίλα ;

  4. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 15/05/2009 18:02:47

    Να και μια καλή είδηση! Πρέπει να φροντίσουμε τώρα να ξηλώσουν ότι έχουν κάνει για το Mall και να βάλουμε κανένα δεντράκι.

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 18:09:12

    -ωραια. να μην κανουμε εκλογες. να ζητησουμε να μας κυβερνησει το συμβουλιο της επικρατειας.
    με αυτη του -και με αλλες- την αποφαση,το συμβουλιο κανει πολιτικη ενω δουλεια του ειναι να ελεγχει το νομιμο και οχι το ΔΕΟΝ ενος εργου.

    -επικαλουμε την συνδρομη των νομικων που τυχον μπαινουν στο σαιτ.

    -αν αφηναμε τα εργα στις διαθεσεις του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα ειχαμε λεωφορο Συγγρου( η μοναδικη που δεν μποτιλιαρεται) γιατι ο προγονος του ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕεσ την κατηγγειλε εργο βιτρινας.
    δεν θα ειχαμε την αττικη οδο γιατι ο λαφαζανης και οι συν αυτω υπεράσπιζε τα πουρναρια του Υμηττου (και μενα με ενδιαφερουν αλλά κοιτας το αντιτιμο καλο), δεν θα ειχαμε μετρο γιατι εναντιωθηκαν. επισης θα ειχαν πεσει τα προσφυγικα της λεωφορου αλεξαντρας και στη θεση τοιυς θα ειχαμε ενα ωραιο παρκο, οπως σχεδιαζε η βασω παπανδρεου ως ΥΠΕΧΩΔΕ. και θα υπηρχε μονο η τελευταια σειρα των προσφυγικων ανακαινισμενα που θα λειτουργουσε ως μουσειο της προσφυγιας -αρα προσκυνημα στην προσφυγικη μνημη. αντεδρασε ο Συνασπισμος με "πρωτοπορα" την βουλευτη Αννα Φιλινη και το εργο δεν εγινε.
    Εχω και αλλα, αλλα μην τρωω το χωρο. ενδεικτικα ηταν τα παραπανω
    -να δωσουμε την κυβερνηση στο συμβουλιο, και επικουρικα να στελεχωθει απο τον ΣΥΡΙΖΑ. και αν δεν φτασουμε, αναπτυξιακα, στην εποχη του μεσοπολεμου να με κρεμασετε στο Συνταγμα

  6. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/05/2009 18:10:33

    αα ..και δεν ειμαι ποδοσφαιροφιλος, ποσο μαλλον οπαδος του παναθηναικου

  7. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 15/05/2009 18:12:45

    τρία πουλάκια, σε χάλασε που δεν θα γίνει το βωβό mall?

  8. ataktos avatar
    ataktos 15/05/2009 18:19:10

    Για το δικαστικό αγώνα κατά του “μεγαλύτερου αυθαιρέτου της Ευρώπης” και για τη σημασία του έχετε γράψει παλιά . Διαβάστε ντοκουμέντα και υλικό που πρώτη φορά δημοσιεύεται, στο www.facthemall.gr. …Είναι το μεγαλύτερο σκάνδαλο της τελευταίας 20ετίας – και το πιο κρυφό. Ίσως γιατί σε αυτό εμπλέκονται δύο πρωθυπουργοί, πάνω από μια ντουζίνα υπουργοί και ο πιο πλούσιος Έλληνας στον κόσμο…

  9. Ego avatar
    Ego 15/05/2009 18:25:20

    @6

    Δεν έχω διαβάσει την απόφαση...από πού προκύπτει ότι το ΣΤΕ έκρινε το Δέον και όχι το νόμιμο?

  10. ZΗΤΑ avatar
    ZΗΤΑ 15/05/2009 19:26:58

    ΤΑ 40 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΠΟΥ Ο ΕΧΕΙ Ο ΒΩΒΟΣ ΕΚΕΙ
    ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΣΑΝ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΤΙΚΑ
    ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ;
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΤΕΛΩΝ
    ΟΙ ΜΑΛ..ΕΣ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΟΥΝ ΟΜΩΣ
    ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΤΑΝΙΚΟ.
    ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΣΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΤΟΥ
    ΓΗΠΕΔΟΥ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΘΑ ΠΕΤΑΞΕΙ
    ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΛΑΒΑΝΟΤΣΙΠΡΑΙΩΝ.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/05/2009 19:48:48

    Aπλως οι δημοτες ή και ισως όλοι οι φορολογουμενοι θα πληρωσουν για το γηπεδο και οχι τα εσοδα απο το μαγαζι του Βωβου.

  12. AnonymOs avatar
    AnonymOs 15/05/2009 19:57:09

    Όποιος έχει, καί μπορεί νά βάλει τό μυαλό του νά δουλέψει, καί δέν ομιλεί μέσω τού θυμικού του, ή υπό τήν επήρρεια τού κόμπλεξ τής ήττας του παππού του τό 1949, (κάτι σέ εγχώριος Γκρουέφσκι, π.χ.), θά διαπιστώσει ευκολώτατα, ότι :
    α). Οι μόνοι υπερχαρούμενοι απ’ αυτήν τήν "απόφαση”, είναι οι "άσχετοι Βωβοί" ! Τό νόημα, πάντα, τό πιάνουν ΜΟΝΟΝ μερικοί "ανώνυμοι", εδώ μέσα.
    β). Οι μόνοι, πού πρέπει νά κλαίνε μέ μαύρο δάκρυ, θά πρέπει νά είναι διάφοροι επιπολαίως αλαλλάζοντες δημοκρατικοί "Μήτσοι", ώς ο at 6:12 pm, (ή, ακριβέστερον, οι γιοί καί οι κόρες τους), πού θά κληθούν νά πληρώσουν τά επικείμενα, νέα δανεικά τού Δήμου, γιά νά καταβληθούν τά τεράστια κερατιάτικα στούς "άσχετους Βωβούς" !
    γ). Οι "άσχετοι Βωβοί", ενήργησαν πρίν από τήν «...ακύρωση οικοδομικής αδείας του εμπορικού κέντρου.». Αυτήν τήν πράξη τής Διοικήσεως, κάποια ΑΤΟΜΑ τήν εξέδωσαν. ΠΟΙΟΙ, εν προκειμένω ?, έ ?

    ΠΡΟΤΑΣΗ : Καί, εάν κάποιος, ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, (πλήν εμού !!!), διανοηθή νά είναι σοβαρός, άς προτείνει τόν άμεσο καταλογισμό τών δαπανών πού ήδη έγιναν, καί όσων φεύ, θά προκύψουν, στούς εκδόσαντες τήν (ΠΑΡΑΝΟΜΗ ?) ακυρωθείσα άδεια. Γιά νά ξέρουν καί οι Δικάζοντες, ότι τά κερατιάτικα τής αποφάσεώς τους, δέν θά τά πληρώσω ΕΓΩ (καί ο γυιός τού Μήτσου), δηλαδή η ανώνυμη κόττα, άφωνη κοινωνία, αλλά οι παρανομήσαντες (?) φταίχτες, ΑΤΟΜΑ, ΜΕ ΟΝΟΜΑ.
    Τολμήστε, ντέ !! Οι Εγγλέζει, πρόσφάτως, (προχτές), κατελόγισαν καί πολλά, αλλά καί κάτι ψιλολίρες, ακόμα καί σέ νύν, εν ενεργεία Υπουργούς τους, ΑΤΟΜΑ, ΜΕ ΟΝΟΜΑ.

  13. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 15/05/2009 20:01:53

    Χαρά τώρα το Τσιπρόπαιδο! Το Athens Heart δεν θα αποκτήσει ανταγωνιστή σε απόσταση αναπνοής! Επόμενο στόχο έχει βάλει το The Mall. Έτσι και το κλείσει ελπίζει να μαζεύονται μιλιούνια στο Athens Heart. Δεν καταλαβαίνει όμως ότι το φτηνιάρικο Athens Heart της οικογένειάς του δεν πιάνει μπάζα μπρος στο The Mall, πόσο μάλλον μπρος στο Golden Hall. Άκου πλακάκια στο δάπεδο! Λες και βρισκόμαστε σε τουαλέτα.
    Καλά, αν είχαμε σοβαρό κράτος, θα είχε στείλει τους συμβούλους επικρατείας να δικάζουν κλεφτρόνια και βαποράκια. Αυτή είναι η δουλειά των δικαστικών και όχι να βάζουν τροχοπέδη στην ανάπτυξη της χώρας.

  14. Ego avatar
    Ego 15/05/2009 20:03:51

    @13

    Ρε φίλε στο μυαλό μου είσαι!!!

  15. ZΗΤΑ avatar
    ZΗΤΑ 15/05/2009 20:13:04

    @ψυχραιμια
    ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΩ ΤΟΥΣ [ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ]
    ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ.
    Ο ΒΩΒΟΣ ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ MALL.
    ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΩΣΩ ΣΤΟΝ ΒΩΒΟ;
    ΓΙΑ ΤΑ 40 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ
    ΧΡΥΣΑΦΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟ MALL.
    ΓΙΑ ΤΟ ATTICA ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ.
    ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ
    ΟΥΤΕ ΒΩΒΟΥΣ.ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΛΙΓΔΙΑΡΙΔΕΣ ΠΙΟ [.ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟΥΣ] ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΩΒΟ.

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/05/2009 20:41:46

    @13.
    Δεν μπορει να καταλογισεις σε κανενα τιποτα γιατι το σχεδιο της διπλης αναπλασης εχει περασει με νομο απο τη Βουλή.Απο τη στιγμη που οτιδηποτε εχει ψηφισθει απο τη Βουλη υποτιθεται οτι ο ελληνικος λαος του οποιου αντιπροσωποι ειναι οι βουλευτες το εχει εγκρινει και αυτος ειναι υπευθυνος.
    Τι γινεται λοιπον οταν τα δικαστηρια αποφασιζουν οτι ο ελληνικος λαος δια των αντιπροσωπων του εχει κανει μαλακια;Aπλως πληρωνει ο ιδιος τη μαλακια του και οχι αμεσα-αυξανει κατα τι το τεραστιο δημοσιο χρεος.Βασικα αυτη τη δουλεια κανει το Συμβουλιο Επικρατειας,αυξανει το δημοσιο χρεος επιδικαζοντας προσθετες αμοιβες και μισθους σε προσφευγοντες πασης φυσεως και αυξανοντας το κοστος των εργων.

    @16.
    Γιατι δε σε ρωτανε.Οπως ανεφερα και παραπανω εχεις ηδη πληρωσει το ΣτΕ και θα το πληρωσεις και αλλο.

  17. Ego avatar
    Ego 15/05/2009 20:58:48

    @19

    Έχεις δίκιο ως προς την ευθύνη του κράτους που θα την πληρώσουμε όλοι εμείς. Αλλά αν δεν απατώμαι υπάρχει η επιστημονική επιτροπή της βουλής που θα μπορούσε να έχει ερωτηθεί. Υπάρχει το ίδιο το ΣΤΕ που μπορεί να έχει αποφανθεί για την συνταγματικότητα του νόμου πριν την έκδοσή του. Υπάρχουν και οι νομικοί σύμβουλοι του δήμου. Προφανώς όλων αυτών οι γνώμες δεν είναι δεσμευτικές, αλλα αναρωτιέμαι αν ποτέ ρωτήθηκαν και τι απάντησαν!

    Με άλλα λόγια θα μπορούσαν τα πάντα να είχαν αποτραπεί ΠΡΙΝ την έκδοση του νόμου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι βουλευτές έχουν αστική ευθύνη. (έχουν σίγουρα πολιτική)! Για συγκεκριμένα πρόσωπα μέσα στον δήμο Αθηναίων, επιφυλάσσομαι!

    Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη γιατί περάσανε και κάποια χρόνια από τα όμορφα έδρανα στην Σόλωνος!

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/05/2009 21:08:01

    @ Εgo
    Προυποθετεις οτι το ΣτΕ εχει δικιο και αν γινοταν σοβαρη νομικη ερευνα θα το ειχαν ανακαλυψει.
    Ομως με οσα εχουν γινει οχι μονο στο ζητημα αυτο εχω πολυ μεγαλες αμφιβολιες.Αλλωστε το θεμα δεν ειναι νομικο αλλα τεχνικο-αν δηλαδη αξιζει για να γλυτωσουμε επι πλεον εξοδα να γινει εμπορικο κεντρο σε ενα σημειο που υποαρχουν μονο σκουπιδια.Ολοι αυτοι μαλλον ρωτηθηκαν και ειπαν ναι.Το ΣτΕ ειπε οχι οπως εχει πει οχι σε δεκαδες αναπτυξιακα σχεδια-αυτο κανει σχεδον παντα.Για τους ανθρωπους που βρισκονται στο Στε η Ελλαδα ειναι μια παμπλουτη χωρα που εχει την υποχρεωση ν αυξανει αποζημιωσεις και μισθους για καθενα που προσφευγει και ταυτοχρονα να αυξανει και το κοστος ολων των εργων.

  19. zapata avatar
    zapata 15/05/2009 21:18:07

    ζήτα και σχολιαστή,
    στον Βωβό δουλεύετε?
    Μήπως στη δημοτικη ΑΣΤΥΝΟΜΊΑ?
    μήπως είστε Ο Άδωνις( του Αδώνιδος) που τον ήπιε με την απόφαση του ΣΤΕ?
    Πάρτε το χαμπάρι εμπαθέστατα ανθρωπάκια, υπάρχουν ενεργοί πολίτες, θα σας τρελάνουμε στην νομιμότητα!
    (όσο για τις αστειότητες περί Λάτση, δέκα Μολ σήκωσε τα 9 τα πάνε δικαστικά οι Αλαβανοτσίπρηδες, ειδικά εκείνο στο Μαρούσι,τότε που εεί κούναγατε σημαιούλες βλέποντας την Χαλκιά και την Τζουμελέκα)

  20. Ego avatar
    Ego 15/05/2009 21:44:45

    @21

    Αυτό ακριβώς ήταν που δεν ήθελα να πω.

    Θεωρώ πως ανεξαρτήτως του αν έχει δίκιο ή όχι το ΣΤΕ, μπορούσε να προβλεφθεί ως ένα βαθμό η απόφασή του. Το γράφεις άλλωστε και εσύ:

    "Το ΣτΕ ειπε οχι οπως εχει πει οχι σε δεκαδες αναπτυξιακα σχεδια-αυτο κανει σχεδον παντα"

    Περαιτέρω, αν αυτοί που αναφέρω παραπάνω είχαν ερωτηθεί, το ζητούμενο δεν θα ήταν αν αξίζει να κάνεις τα σκουπίδια mall (αυτό είναι δουλειά οικονομολόγου) αλλά αν μπορείς να το κάνεις. Η σοβαρή απάντηση σε τέτοια ερώτηση πρέπει να περιέχει και μία πρόβλεψη της απόφασης του ΣΤΕ.

    Επειδή μία επένδυση τέτοιου μεγέθους δεν μπορεί παρά να έχει προβλέψει ένα τέτοιο ενδεχόμενο και από την πλευρά του Βωβού και από την πλευρά του Δήμου, να κάνω μία υπόθεση?

    Το ότι χρειαζόταν νόμος για να γίνει η επένδυση σημαίνει πως υπάρχει μετακύληση της ευθύνης από πρόσωπα στο κράτος και άρα στους φορολογούμενους. Αυτό περαιτέρω σημαίνει πως οι stakeholders γίνονται από λίγοι (Βωβός και Δήμος), 11 εκατομύρια πολίτες (στην περίπτωση της απαλλοτρίωσης) ή 5 εκατομύρια (στην περίπτωση της αποζημίωσης από τον δήμο). Άρα το κέρδος του Βωβού σημαίνει ένα σχετικά μικρό ποσό ζημιάς στην τσέπη του καθενός μας. Με άλλα λόγια όχι μόνο τα χέρια μας είναι δεμένα νομικά και δεν μπορούμε να μεταβιβάσουμε την ευθύνη στα λαμόγια αλλά επιπλέον επιπλέον δεν υπάρχει φλέγον ζήτημα για να το κάνουμε.

    Μήπως σε αυτό ακριβώς υπολόγιζαν τα μέρη της συμφωνίας?
    Μήπως το να κατηγορούμε το ΣΤΕ και το Σύριζα είναι αλυσιτελές? Το μεν έχει προβλέψιμη συμπεριφορά ως ένα βαθμό και στη θέση του δε θα μπορούσαν να είναι οι ανταγωνιστές του Βωβού!

  21. ZΗΤΑ avatar
    ZΗΤΑ 15/05/2009 22:58:47

    @ 22 ZAΠΑΤΑ.
    ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΩΒΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΝ [ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ] ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΔΩΝΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΣ
    ΚΑΙ Ο ΜΠΑΡΜΠΑ ΑΝΤΩΝΗΣ Ο ΚΑΝΑΤΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΙ
    ΜΑΣ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΑΛΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΖΟΥΜΕΛΕΚΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ
    ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΧΑΠΑΚΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ Η΄΄
    ΑΛΛΙΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΣΥΡΙΖΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

  22. Ιτεανετ avatar
    Ιτεανετ 15/05/2009 23:59:05

    Με αυτά και με αυτά οι Οικολόγοι Πράσινοι θα γίνουν σε λίγο δεύτερο κόμμα.
    Δεν στεναχώρησαν κανέναν δεν εμφανίστηκαν πουθενά, δεν συγκρούστηκαν με κανέναν , θα συγκυβερνήσουν κιόλας μαζί με ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ τι άλλο χρειάζονται για να τους σπρώχνουν στα Γκάλοπ;

  23. Albanian avatar
    Albanian 16/05/2009 10:02:09

    Αυτά κάνει η Απληστία, είχατε προειδοποιηθεί με λεπτομέρειες κύριοι αλλά επιμένατε.
    Αφήστε τις σάλτσες και γνωρίζετε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ απλά εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και το προηγούμενο του κτήματος Θον.
    Κάθε λογικός αναγνώστης καταλαβαίνει ότι Νομος που να νομιμοποιεί παρανομία ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

  24. roimat avatar
    roimat 16/05/2009 10:51:13

    @zapata, υπάρχουν ενεργοί πολίτες που μένουν στο Κολωνάκι και στην Εκάλη, μια κα Βήχου που δηλώνει κάτοικος σε 4 διαφορετικές περιοχές, όσοι προφανώς και οι γκόμενοί της. Έλεος. Η Αθήνα έχει 3 εκατομμύρια κατοίκους και ο ΣΥΡΙΖΑ βρίκε 131 από το Κολωνάκι και την Εκάλη και μας μιλάς για ενεργούς πολίτες; Μήπως αν συμμετείχε και η κατασκευαστική του μπαμπα Τσίπρα στο έργο, θα ήταν όλα μέλι γάλα;

  25. Giannis avatar
    Giannis 16/05/2009 11:53:55

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
    ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ.
    ΟΥΤΕ ΜΙΛΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.

    ΣΚΟΠΟΕΥΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΠΑΣΟΚ, ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΒΟΤΑΝΙΚΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΣΥΡΙΖΑ!

  26. roimat avatar
    roimat 16/05/2009 18:49:42

    "Ο ΣΥΡΙΖΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ"

    Το ανέκδοτο της χρονιάς! Με έκανες και γέλασα φίλε. Στην πράξη, ο Αλαβάνος έχει ακόμη αυτοκίνητο του 1998, ρυπαντικής και αντιοικολογικής τεχνολογίας. Και το Τσιπράκι, οικολογική μηχανή 2000 κυβικών. Ωραίοι οικολόγοι!

  27. babis lazarou avatar
    babis lazarou 16/05/2009 19:07:20

    ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΗ Ο ΒΩΒΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΒΟΒΟ. ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΑΚΙ ΚΗΜΕΝΕ; ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΥΛΩΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ Ο ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΣ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ. Η ΑΥΓΟΥΛΙΤΣΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ; ΔΕΝ ΡΩΤΑΝΕ ΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ; O SYRIGGA ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΡΑΣΑΔΟΡΑΚΙ. ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ.

  28. ss_sk avatar
    ss_sk 17/05/2009 16:10:34

    Αν κατάλαβα καλά, για κάποιους, το ΣτΕ είναι ένα δικαστικό όργανο το οποίο παίρνει αποφάσεις κατά το δοκούν? Και αυτήν την άποψη(?) είναι σε θέση να την τεκμηριώσουν? Διότι μιλάμε για μέγα θέμα.

    Διότι είναι τραγικό να υποστηρίζουν κάποιοι πως το ΣτΕ εμποδίζει την αναπτυξιακή πορεία της χώρας όταν υπάρχουν (αρκετά) συγκεκριμένοι κανόνες και προδιαγραφές που πρέπει το εκάστοτε έργο να ικανοποιεί.

    Αλλά φαντάζομαι είναι οι ίδιοι που θα θεωρούν ''δίκαιο'' βήμα την τακτοποίηση των Η/Χ που έχουν κλείσει - τί είναι λίγη νομιμότητα μπροστά στο...γενικό καλό?

    Καρμίρηδες...που θέλετε την ''ευρωπαϊκή'' ανάπτυξη με κανόνες ''τούρκικους''.

    Και για τελειώστε με αυτό το ανέκδοτο περί ΣΥΡΙΖΑ και Προσφυγικών! Ένα σωρό επιστημονικοί φορείς τάχθηκαν υπέρ της διατήρησης του κτηριακού συγκροτήματος. Όσοι επιμένουν να δίνουν πολιτικό (και μόνο) χρώμα στο εν λόγω θέμα - είτε για καλό είτε για κακό - αγγίζουν επικίνδυνα τα όρια της γελοιότητας. Είστε και μεγάλοι άνθρωποι...νομίζω.

  29. ss_sk avatar
    ss_sk 18/05/2009 10:57:14

    Τις απαντήσεις, κύριος @34, να τις αναζητήσεις από τους άχρηστους που πας και ψηφίζεις.

    Το ''200 χρόνια'' είναι εν ρύμη τω λόγω? Γιατί αν το 1800 ο Βοτανικός ήταν σκουπιδότοπος να το φάω το καπέλο μου.