#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/02/2013 23:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακυβερνησία στην Ιταλία, προς νέες εκλογές



(Ανανεωμένο) Νικητής των εκλογών στην Ιταλία είναι οι... εκλογές. Παράδοξο αλλά φαίνεται ότι οι Ιταλοί πολίτες με την ψήφο τους έστησαν ένα σκηνικό ακυβερνησίας και η μόνη λύση πλέον είναι η νέα προσφυγή στις κάλπες. Η νίκη Μπερλουσκόνι στη Γερουσία και της κεντροαριστεράς στη Βουλή προκαλεί τεράστια αβεβαιότητα στη γειτονική χώρα η οποία εξέρχεται από την εκλογική διαδικασία διασπασμένη. Η μάχη για τη Γερουσία αναδεικνύει νικητή τον Σίλβιο Μπερλουσκόνι ωστόσο κανένα κόμμα δεν έχει την απόλυτη πλειοψηφία, γεγονός που προκαλεί ήδη πολιτική κρίση. Για να μπορεί απρόσκοπτα ένα κόμμα να κυβερνά στην Ιταλία πρέπει να έχει απόλυτη πλειοψηφία και στα δύο σώματα. Δεδομένου του πολιτικού συστήματος στην Ιταλία, εάν η κάτω Βουλή και η Γερουσία ελέγχονται από διαφορετικά κόμματα τότε ενδέχεται να είναι αδύνατη η υπερψήφιση νόμων.

«Η Ιταλία που βγαίνει από τις κάλπες είναι μια χώρα διασπασμένη, όπου ακόμα ο συνασπισμός της κεντροδεξιάς δείχνει τα δόντια του» αναφέρουν ιταλικά δημοσιεύματα.

Η δημόσια τηλεόραση RAI βάσει του 55% των ψήφων υπολόγισε λίγη ώρα νωρίτερα ότι η κεντροδεξιά έως τώρα εξασφαλίζει 123 έδρες στην γερουσία, η κεντροαριστερά 104, το κίνημα του Μπέπε Γκρίλο 58 έδρες και η κεντρώα συμμαχία του Μάριο Μόντι 16.

Πάντως, ο όμιλος μέσων ενημέρωσης του Μπερλουσκόνι σε ό,τι αφορά το αποτέλεσμα στη γερουσία προβλέπει νίκη της κεντροαριστεράς με 31,8% έναντι του 30,5% για την κεντροδεξιά.

Σε ό,τι αφορά τη βουλή, η κεντροαριστερά φέρεται να προηγείται ελαφρά, με 29,1%, η κεντροδεξιά ακολουθεί με το 28,6%, το κίνημα του Γκρίλο συγκεντρώνει το 26,3% κι η κεντρώα συμμαχία του Μάριο Μόντι το 10,8%.

Στο μεταξύ, άλλο ένα στέλεχος του Δημοκρατικού Κόμματος, ο Ματέο Ορφίνι, είπε «όχι» σε κυβερνήσεις ευρείας συνεργασίας, «κυβερνήσεις-τέρατα με την κεντροδεξιά», όπως είπε, εκφράζοντας την προτίμησή του στην άμεση επιστροφή στις κάλπες.

«Νομίζατε ότι είχαμε πεθάνει, αλλά το πραγματικό αποτέλεσμα είναι η νίκη μας. . . κάντε την αυτοκριτική σας» είπε από την άλλη πλευρά απευθυνόμενος σε δημοσιογράφους ο εκπρόσωπος της κεντροδεξιάς στην βουλή, Φαμπρίτσιο Τσικίτο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δάμων avatar
    Δάμων 25/02/2013 19:35:39

    Λέτε η επανάσταση να αρχίσει απ' τον Μερλούσκα?

    • V avatar
      V @ Δάμων 25/02/2013 20:12:55

      Μακαρι. Οι Ιταλοι ψηφισαν με σοφια. Δεν χαμπαριαζουν απο εκφοβισμους.

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ Δάμων 26/02/2013 00:39:55

      Η επανάσταση ΞΕΚΙΝΗΣΕ, από την τόλμη και τη σοφία του Ιταλικού λαού, που τοποθέτησε ψύχραιμα κόντρα στους εκβιασμούς και τις απειλές, την ωρολογιακή βόμβα Μπερλουσκόνι, κάτω από την πολυθρόνα της Μέρκελ !! :-) Το παιχνίδι τώρα αρχίζει.

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 25/02/2013 20:07:03

    Τρειμερήτικα Sorosπορα τής Μεγάλης Ανατολής εναντίον Ρ2-Μπιλντεμπερκάκια τού Σκωτικού Τύπου.
    Σκύλα ή Χάρυβδη;
    Ο κόσμος περιμένει. Τί άραγε;
    Από ποιόν θά φαγωθεί.

  3. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 25/02/2013 20:17:05

    ο Σούπερ ΜΑΡΙΟ , ο άνθρωπος των αγορών και του συστήματος παίρνει την απάντηση από τον ιταλικό λαό , αφού έκαναν πλάκα και στους δημοσκόπους !
    ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΠΡΑΒΟ Τορο , ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ καλά έκανες και έγινες Ρωμαίος .

  4. Scarface avatar
    Scarface 25/02/2013 20:23:16

    Ειναι κωμικοτραγικο το γεγονος οτι η μονη ελπιδα της ευρωπης ειναι ο Μπερλουσκονι, ο μονος που μπορει να τιναξει στον αερα την πολιτικη της Μερκελ. Δυστυχως, περιμενουν οι λαοι απο ενα δισεκατομμυριουχο να τους γλιτωσει απο την τραπεζικη φεουδαρχια που θελει να επιβληθει, με βασιλιαδες το χρηματοπιστωτικο συστημα, βαρωνους τους επιμερους πολιτικους-υπαλληλους των τραπεζιτων και δουλοπαρικους, σκλαβους των χρεων κι οχι της γης, εμας τους υπολοιπους.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Scarface 25/02/2013 20:35:43

      Φίλτατε Scarface.
      Επέτρεψέ μου νά διαφωνήσω καί άς ακούγεται οξύμωρο στήν σημερινή οικονομική συγκυρία.
      Οι πιό πιστοί καί πορωμένοι πολιτικοί υπηρέτες τής τραπεζική φεουδαρχίας σήμερα είναι ο Ομπάμα, Σόρος, Μπερλουσκόνι, Τσίπρας καί Σία.
      Μήν τό παρεξηγήσεις. Έχω μιά διαφορετική άποψη.

      • MCA. avatar
        MCA. @ Ιαπετός 25/02/2013 22:46:24

        Φαινομενικά τουλάχιστον, ο Μπερλουσκόνι μιλάει για πιθανή έξοδο της Ιταλίας από το ευρώ.Από που βγάζεται το συμπέρασμα ότι είναι ένα,με τους υπόλοιπους που αναφαίρετε;Γιατί να μπει σ αυτήν την διαδικασία;Εκτός εάν παραπλάνησε τους Ιταλούς, για να επανέλθει απλώς στο προσκήνιο και να καθαρίσει με τους ενοχλητικούς στην χώρα του .Και πάλι όμως η αντιμετώπιση από τους ξένους ηγέτες και ΜΜΕ δεν είναι η καλύτερη.

        • Ιαπετός avatar
          Ιαπετός @ MCA. 25/02/2013 23:26:33

          Από πού βγάζετε τό συμπέρασμα ότι η τραπεζική φεουδαρχία θέλει ένα ισχυρό ευρώ;

          Διαβάστε τίς θέσεις τού Σόρος καί τών άλλων διαπρεπών οικονομολόγων (υπαλλήλων τών τραπεζιτών) γιά τήν ανάγκη πληθωρισμού τού ευρώ.

          Ή νομίζετε ότι ένας πληθωριστικός πυρετός (όπως από πολλούς προπαγανδίζεται) θά φέρει τήν ανάπτυξη; Ή ότι αποκατάσταση τής ρευστότητας φέρνει απλώς τό πολύ καί φρέσκο τυπωμένο χρήμα (ευρώ ή δραχμή όποιο άλλο); Μέ τήν ίδια λογική στήν κατοχή πού δέν πρόφθαιναν νά τυπώνουν καί τά χαρτονομίσματα τά ζύγιζαν αντί νά τά μετρούν είχαμε όλες τίς προϋποθέσεις ρευστότητας, άρα καί ανάπτυξης.
          Απλώς μάς παραμυθιάζουν όλοι. Πρώτοι καί καλύτεροι οι τραπεζίτες.

      • Scarface avatar
        Scarface @ Ιαπετός 25/02/2013 23:37:55

        Οι ευρωπαικες τραπεζες επενδυσαν (κι οχι δανεισαν) τεραστια ποσα μοχλευμενων ανυπαρκτων αεροχρηματων στις ευρωπαικες κυβερνησεις με τοκο, ενω οι κυβερνησεις αυτες θα επρεπε να μπορουν να τυπωνουν πληθωριστικο-ατοκο χρημα. Δεν το κανουν (υποτιθεται) λογω της πολιτικης διατηρησης χαμηλου πληθωρισμου στην ευρωζωνη.
        Οι ευρωπαικες τραπεζες μεταφεραν τη χασουρα τους απο τις επενδυσεις τους στις ευρωπάικες κυβερνησεις, χωρις ομως να μπορουν οι κυβερνησεις αυτες (που επωμιστηκαν τα βαρη) να αποκτησουν κυριωτητα στις τραπεζες.
        Οι κυβερνησεις μετεφεραν τη χασουρα των τραπεζων στους φορολογουμενους.
        Η ΕΚΤ, η κομισιον, η Γερμανικη κυβερνηση κι αλλοι, υπηρετουν ολη αυτη τη διαδικασια.
        Αυτος εινα λοιπον ο κυκλος που μας οδηγει στην τραπεζικη φεουδαρχια στην οποια αναφερωμαι, ενας κυκλος στον οποιο αλλοι κι οχι ο Μπερλουσκονι, εχουν ρολο.
        Αυτη ειναι λοιπον η δικη μου αποψη.

        • Daniel avatar
          Daniel @ Scarface 26/02/2013 17:14:53

          Και η δική μου!!!! 1000++++

      • Φιντίας avatar
        Φιντίας @ Ιαπετός 25/02/2013 23:41:51

        Ο Τσίπρας απο το δεκαπενταμελές,τη βίλλα Αμαλία,και την παρανομία, στην Τραπεζική Φεουδαρχία αγαπητέ Ιαπετέ? Μην λες τέτοια και απογοητεύεις τον Κεδίκογλου και τον Δένδια....Πολύ τον αναβάθμισες δεν νομίζεις?

  5. kapar13 avatar
    kapar13 25/02/2013 20:32:40

    Γεια σου ρε Σούπερ-Μάριο εκσυγχρονιστή!
    Τους σακάτεψες όλους, ω συνάδελφε του Παπαδήμου, του Σημίτη και του Γιαννίτση!
    Πάντα τέτοια και εις ανώτερα...

  6. cp avatar
    cp 25/02/2013 21:58:27

    Ειδατε και το "τσουνάμι" ,έτσι λέγεται ο εκλογικός συνδυασμός του κωμικού?
    Απόψε ολοι μας είμαστε Ρωμαίοι !

  7. Δεξί μπακ-χαφ avatar
    Δεξί μπακ-χαφ 25/02/2013 22:36:29

    Ο Παπιαδήμιος πότε είπαμε ότι ιδρύει το κάμμα του?

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ Δεξί μπακ-χαφ 26/02/2013 00:42:31

      Στις 30 Φεβρουαρίου 2013 !

    • WY avatar
      WY @ Δεξί μπακ-χαφ 26/02/2013 13:21:44

      @@@
      Δεξί μπακ-χαφ είπε:
      25/02/2013 στις 10:36 pm

      ...............................................................


      Τήν ίδια ημερομηνία,πού ιδρύει κι ό.....Λαζόπουλος τό ΄δικό του!!!!

  8. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 25/02/2013 22:39:34

    Το καλύτερο όλων η κατάληψη της τρίτης θέσης από τον Γκρίλλο. Ο κ.Μπάμπης του Σκάϊ είχε χάσει το χρώμα του απόψε... Τι ακροδεξιό εθνικιστή τον αποκαλούσε, τι ακροαριστερό... Γιατί πέταξε στην τελευταία θέση τον Μόντυ(Παπαδήμο).!!!... Η ατάκα, πάντως, της βραδιάς ανήκει στην εύστοχη παρατήρηση της Ακριβοπούλου... Ότι όποιος συνοδοιπορεί με τις πολιτικές της τρόϊκας αποτυγχάνει εκλογικά...

  9. δαρειος avatar
    δαρειος 25/02/2013 22:54:49

    forza italia!

  10. Φιντίας avatar
    Φιντίας 25/02/2013 23:49:42

    Οταν το πρώτο αποθεματικό νόμισμα στον κόσμο τυπώνει αβέρτα 4 χρόνια τώρα τρισεκατομμύρια χωρίς πληθωρισμό γιατί εσύ, εν αντιθέσει με τον Κρούγκμαν και τον Στίγκλιτζ φοβάσαι οτι το δεύτερο αποθεματικό που είναι το ευρώ αν τυπωθούν πχ.2 τρίς ευρώ θα έχει πληθωρισμόπάνω από 4%? Μήπως ξεχνάς την ύφεση?

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Φιντίας 26/02/2013 00:07:01

      Γιατί εγώ δέν είμαι ο Κρούγκμαν και ο Στίγκλιτζ. Αυτοί πληρώνονται αδρά νά κάνουν αυτή τήν δουλειά.

      • Daniel avatar
        Daniel @ Ιαπετός 26/02/2013 17:12:27

        Τότε ωφείλουν να σου παραδώσουν τα Νόμπελ τους...

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Φιντίας 26/02/2013 01:20:47

      Το ευρω, οπως και η στερλινα ειναι απο μονα τους πληθωριστικα νομισματα (για ανατυγμενες οικονομιες τουλαχιστον). Εδω τωρα, με τοση αυστηρη και τεχνοκρατικη ΕΚΤ και εχει η ΕΖ πληθωρισμο 2%. Ενω οι τσαχπινες Fed και BoJ που εχουν στοχο οχι μονο πληθωρισμο αλλα και ανεργια και αναπτυξη οσα και να τυπωνουν, πανω απο 1,8% η πρωτη και πανω απο -0,1% η δευτερη δεν χτυπουν. Θαρρω οτι οι φοβοι ειναι δικαιολογημενοι αλλα οτι το ευρω ειναι υπερτιμημενο και μαλιστα πολυ, συμφωνω.

  11. κανενας avatar
    κανενας 25/02/2013 23:56:28

    δεν ειναι αναγκη ν'ακολουθησει πληθωριστικος πυρετος..δημοσιες επενδυσεις απο την ΕΚΤ σ'ολη την Ευρωπη για να καταπολεμηθει το μεγαλυτερο προβλημα που ειναι η ανεργια...υπαρχει αραγε αλλος τροπος να μειωθει η ανεργια? κι εμας μας βολευει η πτωση του ευρω καθως θα ωφεληθουν οι εξαγωγες και ο τουρισμος.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ κανενας 26/02/2013 00:12:03

      Ξεχνάς ότι τό 2012 η ΕΚΤ τύπωσε ήδη ένα τρισ. €.
      Καί τί έγινε;
      Οι τράπεζες τά ξαναρίξανε στό διεθνές καζίνο.

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Ιαπετός 26/02/2013 01:22:30

        Και στα μπονους των ανωτατων στελεχων, μην ξεχνιομαστε...

  12. cp avatar
    cp 26/02/2013 00:10:18

    +10000 ! Εισαι ο μόνος που αναφέρεται στην παραγωγή του χρήματος.

  13. MCA. avatar
    MCA. 26/02/2013 00:14:28

    Εάν καταλαβαίνω σωστά από τα λεγόμενα σας,η Γερμανία και η οικονομική ελίτ της,η οποία θέλει ισχυρό ευρώ για τους δικούς της λόγους, πάει κόντρα στην παγκόσμια τραπεζική φεουδαρχία.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ MCA. 26/02/2013 00:43:29

      Όχι ακριβώς.
      Θέλει νά εξασφαλίσει πρώτα τά ειδικά συμφέροντα τής δικής της ελίτ.
      Εξάλλου σέ κάθε χώρα (καί στίς ΗΠΑ) οι επιδιώξεις τής ελίτ δέν είναι κοινές.

      • blue nile avatar
        blue nile @ Ιαπετός 26/02/2013 02:13:31

        Ο Ομπάμα μπορεί να έσωσε πολλές τράπεζες με το Geithner-Summers plan αλλά με το TARP πολλές αμερικανικές τράπεζες άλλαξαν χέρια και έφυγαν από τους τραπεζίτες που τις χρεωκόπησαν για να έρθουν νέοι που μετά που τις καθάρισε το δημόσιο από τοξικά ομόλογα και κόκκινα δάνεια πληρωσαν την χασούρα του δημοσίου, με συνέπεια οι αμερικανοί φορολογούμενοι να πάρουν τα λεφτά τους πίσω. Κάτι που δεν έγινε στην Ευρώπη που επιλέχτηκε ο δρόμος των μνημονίων για να επανακεφαλαιοποιούνται οι χρεωκοπημένες ιδιωτικές τράπεζες και να εξαθλιώνονται οι λαοί χωρίς οι τραπεζίτες που τις χρεωκόπησαν να τις χάσουν...

  14. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 26/02/2013 00:21:26

    Αυτή είναι η «μαγκιά» τού τραπεζικού κατεστημένου. Εδώ θέλανε εδώ μάς πήγαν. Μέ στόχο; Τήν τελική λύση.
    Σήμερα τί ζητάνε;
    Όχι μόνο τόν νομισματικό έλεγχο, αλλά καί τόν δημοσιονομικό έλεγχο.
    Δηλαδή τήν πλήρη υποδούλωση στήν τραπεζική φεουδαρχία.
    Είναι τόσο απλή η διαπίστωση, αλλά τά παπαγαλάκια τους προσπαθούν νά μάς πείσουν μέ κάθε τρόπο καί σέ κάθε στιγμή ότι αυτή είναι η σωτηρία μας.
    Τό κόκκαλο τό βλέπουμε, τόν Μπόγια;

  15. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 26/02/2013 00:25:22

    Φιντία.
    Ο Σόρος δέν είναι η προσωποποίηση τού φιλόπτωχου.
    Γιά νά ρίχνει τά λεφτά του στήν στήριξη τού Τσίπρα (μεταξύ άλλων) σέ κάτι προσδοκά.
    Στόν σοσιαλισμό;
    ή θέλει νά βοηθήσει τόν Φιντία καί μένα νά έχουμε μιά αξιοπρεπή εργασία.
    Εσύ τί πιστεύεις;

  16. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 26/02/2013 01:13:11

    Δεν σας καταλαβαίνω ώρες ώρες. Η Ελλάδα θα είναι το πρώτο βήμα της
    αβεβαιότητας. Ποια είναι η λογική σας, αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων; Αλλά θα μου πείτε αν υπήρχε λογική σ αυτή τη χώρα θα είχε φτάσει εδώ που έφτασε;
    Ούτε η Ιταλία ούτε η Γερμανία θα χαθούν. Μια χαρά θα τα βρούνε στο τέλος, μαζί και κατά μόνας. Αλίμονο στον αδύναμο κρίκο. Όταν το πλοίο κινδυνεύει, δεν πετάνε στη θάλασσα ούτε τις μηχανές ούτε και τον καπετάνιο. Άλλα πετάνε.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ MAYRO XABIARI 26/02/2013 01:29:34

      Μα να μην μπορει να χαρει κανεις εδω μεσα, βρε μαυρο χαβιαρι;

      Ειπαμε, χαιρομαστε που ο αποτυχημενος Μοντι που αλλα ειπε και αλλα εκανε εχασε, χαιρομαστε που τιμωρηθηκε η αναξιοπιστια του και παροτι ο Μπερλουσκονι αποτελει εναν διεφθαρμενο ελιτιστη δισεκατομμυριουχο που ασφαλως και δεν ενδιαφερεται για τον λαο, αποτελει τουλαχιστον τον μοναδικο που μπορει να κανει μια ωραια στρακαστρουκα στα αδιαφορα και αποτυχημενα προσωπα της ευρωπαϊκης φεουδαρχιας. Ασε μας να το χαρουμε. Η Ελλαδα, λιγο-πολυ, ειναι πλεον καμμενο χαρτι. Ας μην μας ενδιαφερει η επιρροη της Ιταλιας στα δικα μας καρβουνα...

    • WY avatar
      WY @ MAYRO XABIARI 26/02/2013 13:18:25

      @@@
      MAYRO XABIARI είπε:
      26/02/2013 στις 1:13 am

      ** Όταν το πλοίο κινδυνεύει, δεν πετάνε στη θάλασσα ούτε τις μηχανές ούτε και τον καπετάνιο. Άλλα πετάνε.**
      -----------------------------------------------------

      Πολλές φορές τό εγκαταλείπουν οί ίδιοι οί καπετάνιοι!!!
      Θυμήσου ** E/Γ ΣΑΜΙΝΑ** καί τό **C/S OCEANOS** αλλά καί τήν........ Αργεντινή!!!

  17. WY avatar
    WY 26/02/2013 09:51:47

    Μήν ξεχνάτε ότι οί Ιταλοί εξέλεξαν τήν 10ετία τού ΄80 τήν Τσιτσολίνα,θέλοντας νά εκπέμψουν έτσι τήν απέχθειά τους διά τό πολιτικό κατεστημένο καί δέν θά εψήφιζαν τόν Λαζόπουλο τής Ιταλίας,καιροσκόπο Γκρίλο,στίς χθεσινές εκλογές??

    Αvanti Silvio!!!!!!!

  18. mimikos avatar
    mimikos 26/02/2013 10:50:51

    .....ο Μπερλουσκονι ειναι σιχαμα ....αλλα ειναι ο μονος που σηκωσε αναστημα απεναντι στην Μερκελ.....η συνταγη ειναι λαθος γιατι να την συνεχισουν ?