#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακροαριστεροὶ καὶ ὑπερδεξιοὶ στὴν κολυμβήθρα τοῦ ἀντιμνημονιακοῦ Σιλωάμ



Τὸ πρόβλημα μὲ τὴν περίπτωση τοῦ Ἰφικράτη Ἀμυρᾶ δὲν εἶναι μόνο τὰ κορυφώματα τῆς ρητορικῆς του, δηλαδὴ ὅλη αὐτὴ ἡ ἱστορία μὲ ἐπαναστατικοὺς στρατούς, ὅπλα καὶ μολότωφ κλπ. Αὐτὰ εἶναι ἁπλῶς ἡ ἀκρότατη συνέπεια. Πρόκειται γιὰ μία εὐρύτερη ρητορική, ὅπου ὁ ἀκροατὴς/ἀναγνώστης καλεῖται νὰ ἐξαγριωθεῖ καὶ νὰ ἐξωθηθεῖ στὴ βία, νὰ διχοτομήσει τὴν ἐλληνικὴ κοινωνία σὲ καλοὺς καὶ κακούς, πατριῶτες καὶ προδότες, νὰ μεγεθύνει τόσο πολὺ αὐτὰ τὰ ὁποῖα ἀποστρέφεται ὥστε νὰ χάνει ἐπαφὴ μὲ τὴν πραγματικότητα.

Ἄλλο νὰ λὲς κάποια μεγεθυμένα πράγματα (π.χ. «ζοῦμε χούντα», «ζοῦμε κατοχή») μία φορά, μὲ σαφῆ τὴν ὑπερβολή, κι ἄλλο νὰ γίνονται πολιτικὴ ἀτζέντα, μόνιμη ἐπαναλαμβανόμενη ρητορικὴ καὶ ἐπωδός, mantra πρὸς ἐμπέδωση. Ὁ Ἀμυρᾶς μιλάει συνεχῶς κατὰ λέξη γιὰ

(α) «δυνάμεις κατοχῆς», «κατοχικὴ συμμορία»,

(β) «δωσίλογους»,

(γ) «μνημονιακὴ χούντα»,

(δ) τάσσεται «ὑπὲρ τῆς θανατικῆς καταδίκης ὅσων ὐπέγραψαν τὰ μνημόνια». Οἱ πολίτες παροτρύνονταν νὰ ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ γιὰ «νὰ μὴν περάσουν ἀτουφέκιστοι οἱ ἐχθροὶ τῆς Ἑλλάδος. Καλὸ βόλι...»

(ε) Παράλληλα, πρεσβεύει ἕναν σκληρό, μισαλλόδοξο, ἔμμισο δωδεκαθεϊσμό, ὅ,τι πιὸ δηλητηριῶδες γιὰ τὴ συνοχὴ ἀλλὰ καὶ τὴν ἀλήθεια τῆς ἑλληνικῆς κοινωνίας. (Δηλαδή, ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα καὶ τοὺς Ἕλληνες ποὺ πίνουμε νερὸ στὸ ὄνομά τους ἐξαιροῦνται οἱ... χριστιανοὶ καὶ μένει μόνος του ὁ Ἀμυρᾶς καὶ τρία-τέσσερα φιλαράκια νὰ ἐκπροσωποῦν τὴν «Ἑλλάδα» καὶ «πατρίδα»).

Νὰ σημειωθεῖ ὅτι ἡ «ἀντιμνημονιακὴ» τρέλλα ἔχει πολλὰ ποδάρια. Ὁ κ. Ἀμυρᾶς ἔκανε τὴ γύρα του καὶ ἀπὸ «τὸ χωνὶ» τοῦ καζακικοῦ ΕΠΑΜ καὶ ὄχι μόνο, ἀλλὰ ὡς σωστὸς ἀντισυστημικὸς πλήρους ἀπασχόλησης κατέληξε στὴν ΣΥΡΙΖΑϊκὴ κολυμβήθρα τοῦ ἀντιμνημονιακοῦ Σιλωάμ, διότι ὡς γνωστὸν κουτσοὶ στραβοὶ στὸν ἅγιο Παντελεήμονα (καὶ ὡς ἐπίσης γνωστόν, μετὰ τὸ συριζαϊκὸ χάος σὲ κάθε Ἅγιο Παντελεήμονα «ἀνεβαίνουν» οἱ χρυσαυγίτες...) Ὁ ἑνοποιημένος πλέον ΣΥΡΙΖΑ στὸν εἰκαζόμενο δρόμο πρὸς τὴν πρωτιὰ ὅλα τὰ ἀντιμνημονιακὰ τὰ σφάζει, ὅλα τὰ ἀντικαθεστωτικὰ τὰ μαχαιρώνει (στὴ μαγειρικὴ κέκληται «τουρλοὺ» ἢ «μπριάμ»).

Φυσικά, ὁ Καμμένος καὶ οἱ φίλοι του οὔτε ὁρκίζονται στὸ ὄνομα τῆς Ἀριστερᾶς (ἂν καὶ προτιμοῦν νὰ συνεργαστοῦν μαζί της), οὔτε καλοῦν σὲ ἔνοπλο ἀγώνα. Ὅμως, ἡ ρητορικὴ χάρη στὴν ὁποία καρδάμωσε τὸ κόμμα «Ἀνεξάρτητοι Ἕλληνες» μόνο ἔτη φωτὸς δὲν ἀπέχει. Ἂς ἀναφέρουμε δηλώσεις τοῦ ἴδιου τοῦ κ. Καμμένου, οὔτε κἂν τοῦ ὀργιάζοντος «περιβάλλοντος» τοῦ κόμματος μὲ τὰ παλαβὰ μπλόγκς:

(α) «δυνάμεις κατοχῆς», «δυνάμεις κατοχῆς», «δυνάμεις κατοχῆς»

(β) «δωσίλογοι ὅσοι ψήφισαν τὸ μνημόνιο», «νὰ τιμωρηθοῦν οἱ δωσίλογοι»

(γ) «χούντα ἠ νέα κυβέρνηση»

(δ) «τὸ Γουδὶ δὲ θὰ μᾶς (σ.σ.: δηλαδή, σᾶς) χωράει» , «οἱ προδότες δὲν θὰ ἔχουν αὔριο»

Ξαναλέμε, τὰ παραπάνω εἶναι δηλώσεις τοῦ ἴδιου τοῦ κ. Καμμένου. Οἱ διαδικτυακοί οπαδοί του ὅμως ὡς γνωστὸν περνᾶνε πολὺ πέρα ἀπ’ αὐτά, ὀργιάζουν. Πῶς νὰ κάτσεις νὰ ἀσχοληθεῖς ψύχραιμα μὲ τὸ τί ἀκριβῶς πρέπει νὰ κάνει ἡ Ἑλλάδα στὸ ἑπόμενο τέρμινο, ὅταν εἶσαι πολὺ ἀπασχολημένος μὲ τὸ πόσο «χούντα» καὶ «κατοχὴ» μὲ «δωσιλόγους» ζοῦμε; Οἱ ἀκραῖα ὑψηλοὶ τόνοι μπορεῖ νὰ φέρνουν κάποιες ψήφους, ἀλλὰ προσφέρουν κάκιστες ὐπηρεσίες στὴν πατρίδα...

(ε) Ἕνα ἁπαλὸ φλὲρτ* πάντως μὲ τὸν δωδεκαθεϊσμὸ ὑπάρχει κι ἐδῶ. Παράλληλα, ὁ Καμμένος κόπτεται ἕως papercut γιὰ τὴν Ὀρθοδοξία: τρεῖς τόμους ἔχει βάλει νὰ τοῦ γράψουν ὁ ἄνθρωπος, «Ἑλληνισμὸς-Ὀρθοδοξία στὴν Δεὐτερη Χιλιετία» Α, Β καὶ Γ. Γιὰ ποιά ὀρθοδοξία ὅμως μιλᾶμε; Μήπως γιὰ ἕνα ἀξεσουὰρ ἐθνοκρατικῆς ἰδεολογίας, ancilla τοῦ κράτους, ποὺ ὄχι μόνο δὲ σχετίζεται ἀλλὰ ἔρχεται σὲ εὐθεία ἀντιπαράθεση μὲ τὴν ὀρθόδοξη οἰκουμενικότητα; Μιὰ «ὀρθοδοξία» τῆς Ἐσφιγμένου καὶ τῶν παλαιοημερολογιτῶν, μὲ τοὺς ὁποίους ὁ Καμμένος ἔχει κάνει ἀνόσιες καὶ παντοδύναμες συμμαχίες, μιὰ ὀρθοδοξία ποὺ ἀποτελεῖται ἀπὸ τὰ δύο συστατικὰ τοῦ φολκλὸρ καὶ τῆς κρατικῆς ἰσχύος, ἐν ὀλίγοις μιὰν ὀρθοδοξία παντελῶς ἀνορθόδοξη; Μά, ἂν εἶναι ἔτσι, ἕνας κὶτς δωδεκαθεϊσμὸς θὰ ἦταν τὸ συνεπέστερο μ’ αὐτὲς τὶς λογικὲς σχῆμα ἀπ’ ὅτι μιὰ παλαιοημερολογίτικη ἀποσχισμένη «ὀρθοδοξία». (Θὰ τὸ καταθέσω ὡς πρόταση στὴ διαδικτυακή τους διαβούλευση μὲ τὴν ἀμεσοδημοκρατικὴ ἑνὸς ἀνδρὸς ἀρχή, καὶ βλέπουμε.).

Ἔνοπλοι ἀκροαριστεροὶ ἐπαναστάτες καὶ ὑπερδεξιοὶ ἐπαγγελματίες εὐσεβεῖς γίναμε μαλλιὰ κουβάρια, μοῦ φαίνεται...

 

Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης

 

* Ἀπὸ τὸ πρόγραμμα τῶν Καμμένων Ἑλλήνων: «θα δημοπρατηθεί και θα κατασκευαστεί με συνεργασία Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα, ακριβές αντίγραφο των σταδίων, θυσιαστηρίων, θεάτρων, γυμναστηρίων και λοιπών υποδομών της Αρχαίας Ολυμπίας.[...] Ελλανοδίκες [...] Τα αγωνίσματα θα διεξάγονται κατά τον αρχαίο τρόπο, οι αθλητές θα αγωνίζονται με τον αρχαίο τρόπο και στα αυθεντικά αγωνίσματα [...]»

 ΥΓ: Παλιὰ λέγαμε, «ὅλοι κρύβουμε ἕναν [τὸν τάδε] μέσα μας». Τώρα ἔχουμε διχαστεῖ καὶ δὲν ξέρουμε, ποιός κρύβει Ἀμυρᾶ καὶ ποιός κρύβει Κασιδιάρη!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/06/2012 16:33:54

    Πέστα χρυσόστομε Ἀστυάναξ !!!
    Η Μεσοπολεμική βία των λέξεών τους καίει μυαλά και καταστρέφει τη χώρα.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ο Θείος 12/06/2012 16:51:55

      Ἐντάξει, μετὰ ἀπὸ τόση φασαρία ἔχουμε πλέον ἐμπεδώσει τὸ ὅτι ὁ Ἰφικράτης Ἀμυρᾶς εἶναι τελείως καμμένος. Κακῶς ὅμως δὲν ἔχουμε προβληματιστεῖ, κατὰ πόσον ὁ Καμμένος εἶναι τελείως ἰφικράτης ἀμυρᾶς...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 17:16:12

        Ή Σκαφάτος κουμπαράς.
        Ποιητική αδεία, δια την ομοιοκαταληξίαν.

      • kas avatar
        kas @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 22:27:58

        χαχαχαχα +++

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/06/2012 16:36:46

    Προσωπικά, με ενοχλεί αφόρητα και η σοβαροφάνεια των αριστεροδεξιών extreme.
    Ποτέ δεν θα τους ακούσεις να ειρωνεύονται, να αυτοσαρκάζονται, να αμφιβάλλουν για τον εαυτό τους, να δείχνουν συναισθήματα.
    Αλλά είπαμε, "η αισθητική είναι και ηθική" (Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι).

    • kas avatar
      kas @ Ο Θείος 12/06/2012 22:29:00

      είπες και ένα σωστό μετά από βδομάδες λέμε....που δεν έχει Γκράμσι μέσα

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/06/2012 16:47:32

    "Τα αγωνίσματα θα διεξάγονται κατά τον αρχαίο τρόπο, οι αθλητές θα αγωνίζονται με τον αρχαίο τρόπο".
    Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό. Οφθαλόμολουτρο, διά πάντας, καθότι στην Αρχαιότητα οι αθλητές αγωνίζονταν γυμνοί. Και εκεί θα μετριέται και το... μήκος (στους άρρενες, βεβαίως), αλλά και ο όγκος (στις θήλεις, βεβαίως). Και εκεί θα είναι το Βατερλώ της ΧΑ, καθότι η ανωτερότητα της μαύρης φυλής σε συγκεκριμένο θέμα θα είναι αυταπόδεικτη. Δόλιο σχέδιο του Καμμένου για να πλαγιοκοπήσει τον Μιχαλολιάκο.

    Στα άλλα για την Εσφιγμένου και για την "επαρχιώτικη" παλαιοημερολογίτικη Ορθοδοξία, αγαπητέ Αστυάναξ, θεωρώ ότι κάπως υπερβάλλεις. Δεν είμαι παλαιοημερολογίτης και με εκνευρίζει ο άμετρος και στενοκέφαλος ζηλωτισμός. Αλλά αν είναι να διαλέξω μεταξύ των Εσφιγμενιτών και του μητροπολίτη Γερμανίας Αυγουστίνου (του Σεπτού Κέντρου, βεβαίως, βεβαίως) που φωτογραφίζεται εν αγαλλιάσει και κατανύξει χριόμενος στο μέτωπο υπό Λατίνου αρχιεπισκόπου (με το καλό και τα βαφτίσια του Σεβασμιωτάτου....), προτιμώ να καθήσω σπίτι μου. Καθότι και από τον παλιοημερολογίτη και από τον μισο-Ουνίτη έχω συνειδησιακό πρόβλημα να μεταλάβω.
    Να διευκρινίσω ότι δεν θεωρώ το κόμμα του Καμμένου σοβαρή προσπάθεια. Περί του τι δέον γενέσθαι με τον κεντροδεξιό-δεξιό χώρο, θα τα συζητήσουμε, καλά νά' μαστε, μετά τις εκλογές.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΒΙΣ 12/06/2012 17:14:03

      Θα μας δώσουν πάντως άρτον (άνευ τυρού) και θεάματα.
      Κάτι τέτοια θεάματα διοργάνωνε και το NSDAP, άν και ελαφρώς Βαγκνερίζοντα.
      "Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν". Αιώνια επανάληψη, απίστευτη ανία.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΒΙΣ 12/06/2012 17:15:32

      Αὐτὴ ἡ φωτογραφία ἔχει τὴ δολιότητα τοῦ out of context. Δὲν "χρίει" κανεὶς κανέναν, νεράκι εἶναι καὶ δυὸ λεπτὰ μετὰ κάνει τὸ ἴδιο ὁ σ. Αὐγουστῖνος ("σεβασμιώτατος", ὄχι "σύντροφος" ἀναγνῶστες μὲ ἀριστερὸ παρελθόν!) στὸν ἄλλονε. Μὴν τὰ μεγαλοποιοῦμε. Στὰ πλαίσια γιορτῆς ἐπαναπροσέγγισης, οἱ ὀρθόδοξες συμμετοχὲς στὶς ὁποῖες δὲν ἔχουν ἀποφασιστεῖ ἀπὸ τὸ Σεπτὸ Κέντρο, ἀλλὰ ἀπὸ ὅλην τὴν ὀρθοδοξία συνοδικὰ ἐκπεφρασμένη.

      Ἐπίσης, ὁ "μισο-οὐνίτης" ποὺ λὲς ἔχει ἐξασφαλίσει τὴν δωρεὰ ἢ παραχώρηση ΠΟΛΛΩΝ ΔΕΚΑΔΩΝ ναῶν προτεσταντῶν καὶ καθολικῶν σὲ ὀρθοδόξους γιὰ τὶς ἐκκλησίες τους ἐδῶ στὴ Γερμανία. Ὑπάρχει καὶ ἡ ἐναλλακτική: δῶσε μας ἐσὺ τὰ λεφτὰ νὰ χτίσουμε ἐκκλησίες, νὰ μὴ μένουμε ἀκοινώνητοι!

      • cummulus avatar
        cummulus @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 18:44:42

        Α, μάλιστα. Ἀλισβερίσι. Σέ δίνω ναούς, μέ δίνεις "προσέγγιση". Τόσο απλό τό πράμα, πως δεν τό σκέφτηκαν αἰώνες τώρα οι Πατέρες, είνια άξιον απορίας.. τσ-τσ....

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ cummulus 12/06/2012 20:35:08

          Eίναι πολλά τα λεφτά αγαπητέ μου... Και το Σεπτόν Κέντρον έχει ανάγκας. Και ό,τι σου δίνουν, να το παίρνεις. Αυτό είναι το νέο δόγμα της Ορθοδοξίας. Και μετά λένε γιατί πολλοί νεοημερολογίτες συμπαθούν την Εσφιγμένου...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 20:33:06

        Αστα Αστυνάκτα, καμία Ορθοδοξία "συνοδικά εκπεφρασμένη" δεν αποφάσισε γιορτές με νεράκια και αγιασμούς μαζί με τους Λατίνους. Ψεύδεσαι συνειδητά. Άλλο διάλογος και άλλο αγιάσματα. Το αν πασάλειψε ο ίδιος ο Αυγουστίνος με τη σειρά του άλλους μετά, ποσώς με ενδιαφέρει. Ας κάνει ό,τι θέλει στο σπίτι του, ας παίζει και μπουγελώματα με τους Χάρε Κρίσνα, ας προσκυνάει και τον Βούδα, αλλά σκανδαλίζει κόσμο όταν τα κάνει δημοσία. Τραγική έκπτωση και λυπούμαι αν τον υποστηρίζεις. Σου είπα για τον μητροπολίτη Γερμανίας Αυγουστίνο τη γνώμη μου, ας μην την επαναλάβω, έχω συνειδησιακό πρόβλημα να μεταλάβω από αυτόν και από άλλους σαν αυτόν....

        • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
          Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΒΙΣ 12/06/2012 23:36:00

          Μὲ τὸν μισὸ ὀρθόδοξο κόσμο ποὺ ἐξομολογεῖτο γιὰ ἀιῶνες σὲ Ἰησουΐτες ἢ ποὺ θεωροῦσε ἔγκυρα κάποια μυστήρια τῶν Ἀρμενίων ἔχεις ἐπίσης πρόβλημα νὰ μεταλάβεις ἢ αὐτὸ εἶναι ἄλλο;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/06/2012 06:54:48

            "Τον μισό ορθόδοξο κοσμο"...
            Κοίτα, επειδή γνωρίζω εκκλησιαστική ιστορία (και αυτήν της περιόδου της τουρκοκρατίας), γνωρίζω ότι υπερβάλλεις και παραπλανείς. Πάντως, εμμέσως πλην σαφώς κατατάσσεις τον "αναβαπτισθέντα" μητροπολίτη Γερμανίας σε "μη φυσιολογικές", "μη κανονικές" εκκλησιαστικές καταστάσεις. Υπάρχει μεγάλη κατρακύλα στο "Σεπτόν Κέντρον" και όσοι πρόσκειστε στενά σε αυτό θα κάνετε όλο και μεγαλύτερες συνειδησιακές εκπτώσεις για να το ακολουθήσετε. Μπορείς, μάλιστα, να βρεις και κάποιον καλό Ιησουίτη ή Δομηνικανό για εξομολόγο (η έννοια του "πνευματικού πατρός" δεν υπάρχει στον Ρωμαιοκαθολικισμό), για να είσαι και απόλυτα συνεπής προς τις νέες αρχές σου. Θα πρότεινα, πάντως, Βενεδικτίνο, είναι εγγύτερα προς ημάς ως προς το πνεύμα. Όσο για εμάς που δεν είμαστε λάτρες του "πατριαρχοπαπισμού", αφήστε μας να πράξουμε με βάση τη συνείδησή μας...
            Εγραψα κάτι πιο πάνω στον cummulus για λεφτά, για μένα είναι το κλειδί της υπόθεσης.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 23:46:13

        Αστυάναξ, δεν γίνονται σε αυτά τα θέματα συμψηφισμοί.

        • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
          Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΚΜ 13/06/2012 00:46:29

          ΚΜ, ἐδῶ ἡ "Ἅλωση" εἶναι ἄλλου τύπου... Κάθε ὀρθόδοξος καὶ ἕνας ἀλάθητος Πάπας: κατακεραυνώνει Συνόδους, ἐπισκόπους, πατριάρχες, δηλώνει διαδικτυακὰ κάτοχος τῆς μόνης ἀδιαπραγμάτευτης ἀλήθειας καὶ ἡρωικὸς ὁμολογητὴς τῆς πίστης ἀπὸ τὴν "ἐκκλησιαστικὴ ἀσφάλεια καὶ σιγουριὰ" οὔτως εἰπεῖν μιᾶς ὀρθόδοξης βασικὰ χώρας. Μὴ φᾶτε ἄλλη ἁγιοσύνη, ἔχουμε γλαρόσουπα.

          • KM avatar
            KM @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/06/2012 01:06:44

            Επιμένω και αντιπαρέρχομαι την ειρωνεία.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ KM 13/06/2012 06:58:38

            ΚΜ, είδες τελικά το επίπεδο των οικουμενιστών....
            Από τις πολλές αγαπολογίες, όταν στριμωχτούν φτάνουν στη γλαρόσουπα...Θα "ενωθούν" με τους πάντες, όταν δεν μπορούν να αντέξουν την παραμικρή κριτική εκ μέρους των (υποτίθεται) ομοδόξων τους και μάλιστα για καταστάσεις αυταπόδεικτα αντικανονικές, όπως αυτή του συγκεκριμένου μητροπολίτη.
            Είναι απίστευτη η κατρακύλα της φαναριώτικης "αυλής". Δεν πειράζει, θα μείνουν μόνοι τους.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ ΒΙΣ 13/06/2012 01:00:26

      ΒΙΣ
      αν δεν έχεις αυτά τα ορθοδοξοκάπηλα κολλήματα...
      Το Σεπτό Κέντρο η ΜΗΤΗΡ ΕΚΚΛΗΣΙΑ κατέστησε την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ σε αλλόδοξα και ξένα περιβάλλοντα όχι μόνο επίσημη ισόνομη κι ιστότιμη των δογμάτων αυτών των χωρών αλλά και προσιτή σε κάθε άνθρωπο του Θεού καλής προαιρέσεως.
      Οι Ιεράρχες του Θρόνου δίνουν άξια μαρτυρίας Ορθοδοξίας κι Ελληνισμού ανά την Οικουμένη και δε βαυκαλίζονται για το μήκος της γενειάδας καθότι οι περιστάσεις απαιτούν την οξύνεια του πνεύματός τους και την Αγάπη που ο Κύριος και Σωτήρ, του ανθρωπίνου κι όχι μόνο του ελληνωνύμου Γένους, τους έταξε να υπηρετούν κι ευαγγελίζονται.
      Φως εκ Φαναρίου φαίνει πάσι!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Εύμηλος 13/06/2012 07:02:00

        Η Ρωσική Εκκλησία της Διασποράς μια χαρά ορθόδοξη μαρτυρία δίνει χωρίς να λαμβάνει εκ Φαναρίου τίποτα (ούτε εξ Αμερικής...).
        Εχω ζήσει σε χώρα της Δ. Ευρώπης και δεν πρόσεξα καμία μαρτυρία να δίνει o εκεί μητροπολίτης (του Οικ. Πατριαρχείου). Ούτε εγώ, ούτε άλλοι...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Εύμηλος 13/06/2012 07:05:18

        Και κάτι άλλο: Είδες να έγραψα για το μήκος της γενειάδας του Αυγουστίνου;
        Για το "χρίσμα" που δέχτηκε από λατίνο επίσκοπο έγραψα.
        Αν την αντίδρασή μου τη θεωρείς δείγμα "ορθοδοξοκάπηλου φρονήματος", πήγαινε ρώτα τον που χρίστηκε, να χριστείς και εσύ, θα σου κάνει καλό, νεράκι είναι που είπε και ο Αστυάναξ, θα σε δροσίσει. Μπορεί να λάβεις κιόλας επιφοίτηση, ο Αυγουστίνος στη φωτο φαίνεται εκστασιασμένος.

  4. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 12/06/2012 16:58:20

    Βασιλιά της πόλης, η λέξη που ψάχνεις είναι «αντικοινωνικοί».
    Εύγε για την ανάρτηση. Πολεμήστε το διχασμό!

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 17:00:16

    Bob, ἔχω βίντεο ποὺ ἀποδεικνύουν ὅτι εἶσαι τοῦ ΚΚΕ...

    http://www.youtube.com/watch?v=Urt2QucWWIc

    http://www.youtube.com/watch?v=1S4-9rOqp8o

    • kas avatar
      kas @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 22:42:10

      +++++++++++ χαχαχαχαχα

  6. avanti avatar
    avanti 12/06/2012 17:02:41

    Βέβαια ίσως να είχαμε γλυτώσει απ΄όλες αυτές τις αριστερές & υπερδεξιές ατραξιονίστηκες κορώνες αν η τρόϊκα μαζί με την κυβέρνηση του πασοκ είχαν χειριστεί διαφορετικά το θέμα. Η αδιαφορία της τρόϊκα και το αποφασίζουμε και διατάσουμε εξέθρεψαν μιά χαρά όλο αυτό το αντιμνημονιακό να το πω καιροσκοπικό καρναβάλι που τώρα λουζόμαστε.

  7. man8os avatar
    man8os 12/06/2012 17:11:35

    Οι αντιδημοκρατικες δυναμεις στις προηγουμενες εκλογες εκμεταλευτηκαν τον θυμο και πετυχαν μια απιστευτη νικη ψηφιζομενες απο το 33% του λαου.

    Σε αυτες τις εκλογες κρινεται η τυχη της χωρας, του λαου και του πολιτευματος

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/06/2012 17:39:56

    Άρχισε και η δίκη για την υπόθεση του τρις-τεράστιου που σαλτάρισε και καρφώθηκε στην μαρκίζα, με τα DVD και τους εκβιασμούς του Μαυροτρύπα.
    Μετά από 5 χρόνια !!!
    Όλα τά χε η Μαριωρή….τέρατα και σημεία.
    Τι χώρα αναρχο-μπουρδέτο είναι αυτή, Θεέ μου, που μ' έρριξες εδώ !

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ο Θείος 12/06/2012 17:46:54

      Πώς το είπες Θείε αναρχο-μπουρδέτο;Καλά το άναρχο το καταλαβαίνω, το μπουρδέτο με μπερδεύει!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Δαναός 12/06/2012 17:53:53

        Σαν παραφουσκωμένες σκορπίνες με αγκάθια είναι διάφοροι τέτοιοι τύποι. Έχουν φάει όλο το βούρκο του βυθού.
        Και ανάρχες εμφανώς, ακόμη και άν συνήθως δεν το δηλώνουν.

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ Ο Θείος 12/06/2012 18:18:08

          Ναι αλλά στο λινκ διαβάζω ότι «το καλό μπουρδέτο θέλει σκορπίνα θηλυκιά ξεγκάστρωτη». Η Ντόρα είναι Μάιο, η Άνγκελα Ιούλιο, μόνο η Χίλαρι μένει (Οκτώβριο). Δάκτυλος Αμερικανών πάλι – το ΄ξερα!

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Τιγράνης 12/06/2012 18:40:09

            Σ' ἔχει φάει ὁ κατ' οἶκον περιορισμός!!!

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/06/2012 19:06:25

            χαχαχαχα!

            Δεν είναι περιορισμός, είναι αντίσταση, είναι αυτοεξορία (που να τρέχεις στα Παρίσια τώρα;). Και μην ξεχνάς ότι πλέον έχω να δώσω και το παράδειγμα στη νέα γενιά (που μέχρι να περπατήσει θα μας βγάλει την πίστη απ΄ ότι βλέπω)…

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 12/06/2012 19:11:04

            Και πού είσαι ακόμα...

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Δαναός 12/06/2012 19:11:45

            Ωχ...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δαναός 12/06/2012 19:22:53

            Για ρώτα και κανέναν μεγαλύτερο.Το Strange ας πούμε!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 12/06/2012 17:56:05

        Λίγες μέρες μείνανε, μάτια μου γλυκά
        τα ευρώ τελειώσανε, τα δάκρυα στεγνώσανε
        Την άλλη Κυριακή μπαίνω στη δραχμή...

        Νυν Απολύομαι, Νυν Απολύομαι...(ο δούλος σου Δέσποτα)

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2012 18:08:48

          Άραγε τα είδαμε όλα; Τέσσερις και μία;
          Ή στο ενδιάμεσο θα δούμε κάποιο "κόλπο ιταλιάνο";
          Και γιατί αύριο Τετάρτη, σύμπασα η Τρόικα της SPD - Gabriel, Steinmeier και Steinbrück - πάει επίσκεψη στον François Hollande;
          Ποτέ μέχρι τώρα Γάλλος Πρόεδρος δεν έχει δεχθεί στο Elysée κορυφαίους κομματικούς συντρόφους του που είναι ακόμη στην αντιπολίτευση.
          h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/spd-verbuendet-sich-mit-hollande-gegen-merkel-a-838345.html

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2012 19:02:51

          To επιτόκιο στο Γερμανικό δεκαετές ομόλογο έχει ημερήσια άνοδο + 9 % σήμερα (στο 1,43 %) !
          To Ισπανικό σε νέα κορυφή στο + 6,83 %.
          Τα κάνανε εντελώς σκαδά, όλα μαζί άγρια σούζα σήμερα "PIIGS", Γάλλοι και Γερμανοί μαζί.

  9. Δαναός avatar
    Δαναός 12/06/2012 17:55:19

    Αχ Θείε τι μπορεί να σου κάνει η αλλαγή ενός γράμματος! Νόμισα για μιας, ότι έκανες λάθος στο γράμμα αυτό.Τώρα ησύχασα!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Δαναός 12/06/2012 17:59:17

      Με λάθος στο γράμμα πάει ακόμη καλύτερα με όσα διαδραματίζονται, αλλά τι να γίνει, είμαι πουριτανός. Το πιάτο με ψαρικά ειναι ευπρεπής διέξοδος.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Ο Θείος 12/06/2012 18:41:02

        Αν θα 'ρθούμε προς Ήπειρο θα υπάρχει μπουρδέτο με θηλυκιά σκορπίνα, που λέει κι ο Τιγράνης;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Δαναός 12/06/2012 18:44:41

          Θα το φροντισουμε.
          Και ντόπιο χέλι από την λίμνη, μαριναρισμένο σε κόκκινο κρασί.

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ο Θείος 13/06/2012 00:16:29

            Θείε πότε θα σε δούμε κι από κοντά ;
            Το Βερολίνο δεν είναι μακριά.

      • tak avatar
        tak @ Ο Θείος 12/06/2012 18:48:00

        Γεια σου θείε Ηπειρώτη! Που θα έλεγε κι ο Δαναός πως βρήκε ο tak τη γενιά του κι αναγάλλιασε η καρδιά του.

  10. Δαναός avatar
    Δαναός 12/06/2012 18:53:59

    Έτοιμοι για κοβα κι εσείς κύριοι;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Δαναός 12/06/2012 19:02:28

      Εσύ μυρίστηκες κονδύλια εγγραφών και θες να τους "οργανώσεις" σαν την κόβα Βερολίνου? Πάλι στις πιτσιρίκες να τα φας

  11. stamoschios avatar
    stamoschios 12/06/2012 19:21:16

    Αν σήμερα υπήρχε ένα κόμμα καθαρόαιμα δεξιό χωρίς τους εξτρεμισμούς της Χρυσής Αυγής θα μπορούσε να διεκδικήσει την εξουσία. Αν υπήρχε ένας φορέας ανάλογος της ΕΠΕΝ με αρχηγό το Βορίδη και η Νέα Δημοκρατία δεν είχε για αρχηγό το γνήσιο πατριώτη Αντώνη Σαμαρά θα βλέπατε τι ποσοστό θα λάμβανε στις εκλογές. Η δεξιά είναι η ελπίδα του έθνους. To θάρρος της Χρυσής Αυγής να πει τα αυτονόητα (π.χ μύθος πολυτεχνείου) και να θέσει τέλος στις θωπείες του αστικού κόσμου προς τους άπλυτους, καλύπτει το κενό που αφήνει η φοβική δεξιά στην καρδιά των εθνικοφρόνων. Για αυτό νεοδημοκράτες τον Αντώνη Σαμαρά και τα μάτια σας. Αποτελεί την εσχάτη ελπίδα του έθνους.

  12. tak avatar
    tak 12/06/2012 20:11:17

    Ποτέ δεν το περίμενα... Και τι να περιμένω;
    Κι αυτό να δω; Και αρχηγό, τον Πάνο τον Καμένο;
    Να βλέπω τόσους Έλληνες, να κάνουν τεμενάδες,
    φωνές, συνθήματα πολλά και αναμμένες δάδες...
    Χαλάκια να του στρώνουνε και να τον προσκυνάνε
    κι ο Ζώης κι ο Μαρκόπουλος να τον δοξολογάνε;
    Κι άλλα να δώ; Και τι να δω; Το Δαναό ... Ρασπούτιν;
    να δω με την επιταγή στο χέρι και τον Πούτιν;
    Κατέβα Πάνο απ' τ' "άλογο"... Μυαλό δεν έχεις δράμι;
    Εσύ για "γρίβα" το θωρείς! Οι άλλοι; Για ... καλάμι!

    • petron avatar
      petron @ tak 12/06/2012 21:37:23

      η αληθεια ειναι οτι οταν εμαθα οτι ο κος ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ μας εφυγε για αλλες πολιτειες.....χαρηκα πολυ....

      ειναι ακομα νωπα τα ρεπορταζ του ΕΧΤΡΑ 3 για οταν ηταν υπουργος....εμενα δεν θα μου λειψει....ο ανεξαρτητος.....

  13. Ο Ιθαγενής avatar