26/03/2008 21:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακρίβεια και Συλλογική Σύμβαση Εργασίας

Αυξήσεις της τάξης του 12,4% για το 2008-09 περιλαμβάνει η νέα διετής Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας που συμφωνήθηκε κατ΄ αρχήν σε σημερινή  συνάντηση της ΓΣΕΕ με τις εργοδοτικές Οργανώσεις. Σύμφωνα τη συμφωνία, οι αυξήσεις θα χορηγηθούν σε τρεις δόσεις και συγκεκριμένα: 3,45% από την 1/1/2008, 3% την 1/09/2008 και  5,5% την 1/05/2009. Έτσι, το Μάιο του επόμενου έτους ο κατώτερος μισθός θα είναι 739 ευρώ, έναντι 679 που είναι σήμερα. Δεν θα ξέρουν τι να τα κάνουν τόσα λεφτά οι εργαζόμενοι! Φυσικά, ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ έκανε λόγω για «καλή συμφωνία», ενώ ο γραμματέας της Συνομοσπονδίας Κώστας Πουπάκης (ο γνωστός συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ) , μίλησε για  «το maximum των εφικτών επιδιώξεων». Κυρίως μην πάθουν τίποτα οι στυλοβάτες της ΝΔ. Διαφωνούν έντονα  η Αυτόνομη Παρέμβαση (ΣΥΝ) και του ΠΑΜΕ (ΚΚΕ).

Σύμφωνα με το Ελληνικό Κέντρο Καταναλωτών (ΕΛΚΕΚΑ) το κόστος διαβίωσης μιας τετραμελούς οικογένειας ξεπερνάει σήμερα τα 3.000 ευρώ μηνιαίως. Όπως προκύπτει από τα στοιχεία του ΕΛΚΕΚΑ, περίπου τα μισά από τα χρήματα αυτά ξοδεύονται στα τρόφιμα-ποτά (540 ευρώ, ποσοστό 18%), το αυτοκίνητο-μεταφορές -καύσιμα (410 ευρώ, 14%) και την εκπαίδευση (365 ευρώ, 12%). Στις υπόλοιπες δαπάνες ακολουθούν οι εξής τομείς: ξενοδοχεία -εστιατόρια-καφετέριες (265 ευρώ, 9%), ένδυση-υπόδηση (260 ευρώ, 9%), ΔΕΚΟ-κινητή τηλεφωνία (225 ευρώ, 7%), διαρκή προϊόντα (215 ευρώ, 7%), υγεία (210 ευρώ, 7%) και ψυχαγωγία-πολιτισμός (125 ευρώ, 4%), ενώ οι διάφορες άλλες δαπάνες υπολογίζονται σε 420 ευρώ, ποσοστό δηλαδή 14%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/03/2008 22:07:30

    Δεν ντρέπονται λίγο οι ξεπουλημένη ηγεσία της ΓΣΕΕ (ΠΑΣΚΕ-ΔΑΚΕ) και οι άπληστοι και ανάλγητοι εργοδότες, για την εξευτελιστική "αύξηση" του 4,52% (κατά μέσο όρο για το 2008, ((9*3,45)+(5*(3,45+3))/14=4,52. Όταν ο τιμάριθμος της νοικοκυράς έχει ξεπεράσει το 10%, τουλάχιστον!!!.. Και που είναι τα κροκοδείλια δάκρυα των εργοδοτών και κυβέρνησης για τους χαμηλόμισθους και του εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα, προκειμένου να τους φέρουν σε αντιπαράθεση με όσους παίρνουν κάτι παραπάνω κατά τις πρόσφατες απεργίες. Και τι έγιναν τα "παπαγαλάκια" που ακούγαμε πρόσφατα, όπως και τα σε διατεταγμένη υπηρεσία κανάλια, που έσκιζαν τα ρούχα τους για τους φτωχούς και τους άνεργους; Τώρα που τους πετούν τα ψίχουλα του 0,95 € τη μέρα γιατί κατάπιαν τη γλώσσα τους; Σαν δεν ντρέπεστε όλοι σας, πουλημένα κορμιά, (ΜΜΕ -(μεγαλο)δημοσιογράφοι -ανάλγητη κυβέρνηση-συμβιβασμένη ΓΣΕΕ). Στα τσακίδια όλοι σας. Και ακόμα παραπέρα

  2. Nick avatar
    Nick 26/03/2008 22:22:40

    Για να τα βρήκαν, πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι έταξαν στους εργοδότες...

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/03/2008 22:38:19

    Προφανώς ο κος πρόεδρος της ΓΣΕΕ, λέγοντας "καλή συμφωνία",εννοεί την συμφωνία που έκανε αυτός για τον δικό του το μισθό. Και μετά το ΠΑΣΟΚ κάνει πρόταση μομφής στη κυβέρνηση για την οικονομική κατάσταση των ελλήνων,προσπαθόντας να μας πείσει ότι αντιπολιτεύεται την ΝΔ. Αυτό κι'αν είναι ανέκδοτο.
    Πάντως ας μήν απορούμε για την χαμηλή παραγωγικότητα των εργαζομένων.'Οπως αισχροκερδούν όλοι οι έμποροι και οι βιομήχανοι,έτσι αισχροκερδούν και οι εργαζόμενοι πουλώντας την εργασία τους.

  4. Τo blog του απολυμένου από την ΓΣΕΕ Δημοσιογράφου για θέματα εργασίας κα avatar
    Τo blog του απολυμένου από την ΓΣΕΕ Δημοσιογράφου για θέματα εργασίας κα 27/03/2008 03:02:43

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΣΑΣ Η ΓΝΩΣΤΟ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ BLOG TOY AΠΟΛΥΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΓΣΕΕ http://apasxolisi.wordpress.com Με τον πιο ωμό , κανιβαλικό παράνομο καταχρηστικό ΤΡΟΠΟ καταστρατηγώντας τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΗΣ ΓΣΕΕ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΓΣΕΕ –ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΤΟΥ 2004 ΝΥΧΤΑ , ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ , ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΑ ΚΑΝΙΒΑΛΙΚΑ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΓΣΕΕ -ΝΑ «ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΟΥΝ» ΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ( ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ! ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΨΕΥΤΟ ΑΝΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΨΕΥΤΟΜΑΡΤΥΡΕΣ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ 100.000 ΕΥΡΩ -ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΣΕΦΥΓΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ -ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΜΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΙΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΔΗΘΕΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ …. -ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΑΥΤΑ … ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ..ΠΕΤΥΧΑΝ ΠΡΩΤΟΔΙΚΑ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ… ΒΑΛΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ … -ΑΛΛΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ…συνεχίζω των αγώνα δικαστικά – ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ ΜΕ προσφυγή στο εφετείο … ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΟ «ΓΕΝΙΤΣΑΡΙΣΜΟ» --- ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ …ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ --- Η ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΕΛΥΣΑΝ---- ΕΛΕΩ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ … ΚΑΝΟΝΩΝ …ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ! ΒΕΒΑΙΑ Η ΨΕΥΤΟ ΑΝΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΓΣΕΕ ΓΙΑ ΤΑ 100.000 ΕΥΡΩ … ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ! ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ …. ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ….ΘΑ ΈΠΑΙΡΝΑΝ ΚΑΙ «ΠΡΟΙΚΑ» ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ Η Τις ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΣΕΕ --- Τώρα ΠΟΙΟΙ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ…! ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΓΣΕΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ … ( ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΡΗΚΑΝ ΕΚΕΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ) ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΕΜΕΝΑ εργαζόμενος 17 χρόνια εκεί ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΛΕΨΟΥΝ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ - Αν μπορούσαν θα έκαναν το Πεδίο του Άρεως πλατεία Κλαυθμόνος … όταν παίρνουν την εξουσία … απολύουν τους προηγουμένους!!! Για να βολέψουν τις οικογένειες τους !!! ΝΟΙΚΙΑΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΣΕΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΠΑΠΑ «ΤΟ 1993 ο ΤΟΤΕ Πρόεδρος ΤΗΣ ΓΣΕΕ Χρ Πρωτόπαπας προσλαμβάνει μια υπάλληλο ως γραμματέα του και μάλιστα αυτή φέρεται συγγενείς άλλου κορυφαίου προσώπου του ΠΑΣΟΚ και υπουργού μετά …την εκλογή του ως ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΊΟ ΤΟΥ…ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΧΑΜΕΝΗ …ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΣΕΕ. Το 2004 και λίγους Μήνες πριν απολύσουν εμένα με τον τρόπο που ανέφερα εμφανίζεται στην ΓΣΕΕ …και παίρνει πάλι την θέση της γραμματέας …εμφανίζοντας ότι είχε πάρει άδεια άνευ αποδοχών από την ΓΣΕΕ …για 10 ολόκληρα χρόνια ( ΕΙΧΕ ΚΑΒΑΤΖΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΑΪΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ) ΜΕ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ …» ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΟΛΥΖΩΓΟΠΟΥΛΟΥ Η ΓΣΕΕ «ΙΔΟΥ πόσες συνολικά προσλήψεις μελών της οικογένειας του ίδιου της συζύγου του και φιλικών του προσώπων , (τουλάχιστον αυτές που ξέρω εγώ γιατί η ΓΣΕΕ απασχολεί συνολικά πάνω από 200 άτομα !!) έχει κάνει ο κ. Χρήστος Πολυζωγόπουλος στη ΓΣΕΕ 1. Την αδερφή της Γυναίκας του από το Εργατικό Κέντρο Αθήνας την μετέφερε στην ΓΣΕΕ και την έβαλε στο ταμείο της οργάνωσης! 2. Μετά η αδερφή της Γυναίκας του έφερε την Ξαδέρφη της …και μια ακόμα συγγενή της γυναίκας του σε παράρτημα της ΓΣΕΕ ( ΙNE ΓΣΕΕ) 3. Δυο ανίψια του στο ΚΕΠΕΑ ! 4. Την Τότε αρραβωνιαστικιά ( μιλάω για την εποχή που εργαζόμουν ακόμα) του γιου του ! 5. Το 2002 την κόρη αδελφικού του φίλου, όπως την παρουσίασε, και επιχείρησε να την παρεμβάλει στο Γραφείο Τύπου της ΓΣΕΕ ως υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων … και της ανέθεσε την Ιστοσελίδα της ΓΣΕΕ την οποία εγώ είχα πρωτοστατήσει να δημιουργηθεί από το 1998 με αποτέλεσμα να είναι από τους πρώτους κοινωνικούς φορείς που είχε παρουσία στο διαδίκτυο . Και ενώ η ιστοσελίδα ήταν κατασκευασμένη από την πλέον έμπειρη τότε εταιρία την ΟΤΕΝΕΤ ανατέθηκε σε κάποιο ιδιώτη δεν ξέρω με ποιες διαδικασίες και με την συνεργασία της φιλικής αυτής πρόσληψης …και βέβαια παρουσιάζει αυτά τα αισθητικά και λειτουργικά χάλια…( κατά την άποψη μου ) 6. Το 2004 εμφανίζεται από το πουθενά μια δεύτερη πρόσληψη επίσης κάποιας συνεργάτιδας του από το ΙΝΕ ΓΣΕΕ και παρουσιάζεται ως δήθεν δημοσιογράφος …μου αφαιρείται το γραφείο που είχα δίπλα στον Γραμματέα τύπου για να εγκατασταθεί η εν λόγω συνεργάτιδα …»

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 27/03/2008 03:24:28

    Δε θέλουμε τόσα λεφτά! Δε χωράνε στις τράπεζες! Πάρτε τα πίσω!

  6. a8lios avatar
    a8lios 27/03/2008 10:03:40

    Θεϊκή η δήλωση του Γ. Πέρρου από το ΠΑΜΕ, που έπαιξε και στα κανάλια: "Δεν πρέπει να δεχθούν οι εργαζόμενοι την ...ευλυγισία(!!!) της ΓΣΕΕ". Ωραίος ο σ/φος!

  7. Family Man avatar
    Family Man 27/03/2008 15:24:40

    Αγαπητοί Κύριοι
    Θα επιθυμούσα διακαώς να μου δίνατε την συνταγή να κατορθώσουμε να επιβιώσουμε εγώ , η γυναίκα μου και τα δύο μου παιδιά ξοδεύοντας για φαγητό μηνιαίως το τρομακτικό ποσό των 543 ευρώ.
    σας ευχαριστώ

  8. TOX avatar
    TOX 27/03/2008 23:35:29

    Η συνταγή είναι μία : να ξαναψηφίσεις Καραμανλή !...

  9. george avatar
    george 28/03/2008 14:41:50

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑΡΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ.