#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/02/2012 18:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακολούθησε τα λεφτά (follow the money)



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Το ψηλό παιδί από τη Μινεσότα, όπως ξέρετε είναι πολύ απασχολημένο. Δεν ευκαιρεί να κουμαντάρει το πάλαι ποτέ Κίνημα, που έχει γίνει στήλη άλατος, γιατί γύρισε και κοίταξε κατάματα το ΔΝΤ και το κιμπάρικο βλέμμα του Ντομινίκ Στρος Καν, που ‘χει πάλι κάτι ντράβαλα με το Ηθών. Ο Γιώργος, αδέρφια είναι πολύ busy. Όπως θα διαβάσατε, αγόρασε δυο ποδήλατα πολύ μέγκλα και χάϊ τέκ κι εκπαιδεύεται. Έχετε δει στα ροντέο που βγαίνει ένας καουμπόϋ και ιππεύει δυο άλογα ταυτόχρονα, όρθιος, πατώντας στην σέλα του καθενός; Ο Γιώργος, που μετέχει των παραδόσεων του Μίντγουεστ, θα μάθει να το κάνει με ποδήλατα. Θα βάλει την κολλητή στολή του Μπάτμαν και το αεροπλανικό γυαλί του Μαραθώνιου κι όσο εσείς θα βογκάτε με την κολοβωμένη επιταγή της σύνταξης ή του μισθού στο χέρι, αυτός θα κάνει ζογκλερικά στην κατηφόρα του Διονύσου με τα καινούργια παιχνίδια του. Ποδηλατικός βαλκανικός σοσιαλισμός.

Επειδή λοιπόν το οικογενειακό «μαγαζί» έχει συρρίκνωση της πελατείας κι είναι ακέφαλο, σκάσανε μύτη οι μουστερήδες. Ο ένας πιο καλός από τον άλλο. Ο βοηθός κούριερ, ο Βενιζέλος, είναι χρόνια στην αφετηρία κι όλο σκιάζει την γραμμή εκκίνησης με την γαστέρα του. Του έκανε ένα μικρό κατενάτσιο στην φιλοδοξία ο καφές του Ρέλλου αλλά τώρα είναι η ώρα. Ο Λοβέρδος λίγο παρά πίσω, όταν δεν αμολάει τορπίλες για μακελειά (σιγά τα αίματα) χάριν προστασίας του κωπηλάτη, ποδηλάτη κι «ατζέντη» του ΔΝΤ, πίνει ισοτονικά ποτά, που βοηθούν να χωνεύεις και τους συνταξιούχους. Ξέρετε το γέρικο κρέας σφίγγει, στρίβει κι είναι δύσπεπτο. Υπάρχουν κι οι αυτόμολοι, όπως η Λούκα, αλλά όλο το Έθνος κρατάει την ανάσα του για το τι θα κατεβάσει η πολύστροφος κάρα του Χάρη Καστανίδη. Κανένα δημοψήφισμα ίσως, για το αν επιθυμούμε την εξακολούθηση της ισχύος του νόμου της βαρύτητας ή αν πρέπει το σουβλάκι με πίτα να εξακολουθούν στην Τούμπα να το λένε σάντουιτς με σουβλάκι. Ο Μιχάλης από την άλλη διαβάζει με κερί το Μνημόνιο, γιατί οι γερμαναράδες ελεγκτές, που θα πλακώσουν οσονούπω, μετά το μεσημεριανό τους με βουρστ και ξυνολάχανο, θα βγαίνουν παγανιά κι όποιον Υπουργό σβερκώνουν, θα του κάνουν τεστ multiple choice για το Μνημόνιο και τον Εφαρμοστικό. Φήμες λένε ότι οι ελεγκτές θα κυκλοφορούν με κατοχικές BMW με καλάθι, που στο πλάϊ θα έχουν το σήμα του Ευρώ και από πάνω ημικυκλικά θα γράφει Memorandum Zwei. Τα δε τεστ θα γίνονται στην οδό Μέρλιν. Αν οι φήμες αληθεύουν, αναμένεται η ανάκαμψη να ξεκινήσει από την βιομηχανία κολωνών πάγου. Και βραστών αυγών, θα προσέθετα, για τις απείθαρχες μασχάλες. Διαψεύδεται πάντως ότι το μανικούρ – πεντικιούρ θα γίνεται με τον παραδοσιακό τευτονικό τρόπο της τανάλιας.

Στην γραμμή εκκίνησης κάνει «ζυγείτε επ’ αριστερά» κι ο επιφανής μέτοχος της «Ανωνύμου Εταιρείας Ηρώων Πολυτεχνείου». Ο Χρήστος Παπουτσής, που έχει πλάκα τα γαλόνια και τα εύσημα. Ο ευσταλής παραστάτης της σημαίας του Πολυτεχνείου στις μεταπολιτευτικές πορείες της 17ης Νοεμβρίου, έχει στο στήθος καρφιτσωμένο το Σάμινα, ως Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας κι εσχάτως το μπουρλότο που βάλανε στην Αθήνα οι γνωστοί – άγνωστοι. Διότι και στην Προστασία του Πολίτη διέπρεψε.

Όλοι αυτοί και κάποιοι άλλοι, θα διεκδικήσουν, αν όχι την προεδρία του καταστήματος, την διάσωση τους στην εκλογική τους περιφέρεια. Διότι και στην Α΄ Αθηνών, αναμένεται εκλογικώς να κλάψουνε πράσινες μανούλες. Οπότε το επίδοξο προεδριλίκι εξασφαλίζει μια επιπλέον και διαρκή προβολή για να μην είσαι στους χαροκαμμένους, που θα βλέπουν την Βουλή από το roof garden της Μεγάλης Βρεταννίας.

Πόσο αφορά την Πατρίδα όλο αυτό; Όσο και το αν ο Γιώργος θα μάθει να ισορροπεί σε δυο ποδήλατα. Το ΠΑΣΟΚ οδεύει προς το νεκροταφείο των πολιτικών ελεφάντων. Ο σκληρός γραφειοκρατικός πυρήνας θα συρθεί ακόμη λίγο αλλά πάντως ιδεολογικά είναι ένα κουφάρι. Ότι υγιές υπήρχε, στη βάση, φεύγει κατά κύματα. Αποδημητικά πουλιά, χωρίς επιστροφή την Άνοιξη. Δεν χαίρομαι γι’ αυτό αλλά ποιος μπορούσε να φανταστεί ότι το πάλαι ποτέ δημιούργημα του Ανδρέα Παπανδρέου θα γινόταν τελικά και μάλιστα τόσο γρήγορα, ένας μεταλλαγμένος νεοφιλελεύθερος μηχανισμός παρακμής, ρουσφετολογίας, λεηλασίας της χώρας. Και υπογραμμίζω ότι οι πιο Αγανακτισμένοι των Αγανακτισμένων είναι όσοι αγόρασαν το 2009 τις χάντρες και τα καθρεφτάκια του «λεφτά υπάρχουν». Αυτοί δεν θα πάνε να ψηφίσουν. Θα πάνε να εκδικηθούν.

Τα ζόρια τα μεγάλα όμως θ’ αρχίσουν, όταν θα φτάσουν οι πρώτες επιταγές με τους μισθούς και τις συντάξεις, που θα έχουν τις τελευταίες περικοπές. Η πραγματικότητα θα ρίξει γροθιά στο στομάχι των απλών ανθρώπων, που αδυνατούν να καταλάβουν πως κάποιοι έχουν αυτή τη στιγμή καταθέσεις 600 δις στην Ελβετία. Δηλαδή δυο φορές το χρέος. Μεταξύ μας, ούτε οι Γερμανοί φορολογούμενοι και πολιτικοί το καταλαβαίνουν. Δίκιο έχουν.

Εκεί στη χώρα της Χάϊντι, με δυο τεράστιες συνεισφορές στον ανθρώπινο πολιτισμό, το ρολόϊ με κούκο και το τυρί με τρύπες, έχει καταλήξει ο λουφές, τα πλιάτσικα από την επί δεκαετίες λεηλασία της χώρας. Σίγουρα κάποια είναι νόμιμα, χρήματα εφοπλιστών, μεγαλοεπιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται εκτός Ελλάδος αλλά σίγουρα μεγάλο μέρος τους είναι μίζες, λαδώματα, προϊόν φοροδιαφυγής ή αυτά που έδιωχνε κατά κύματα από τις ελληνικές τράπεζες ο Γιώργος ο Έσχατος και Φαρμακερός, κάθε φορά που άνοιγε το στόμα του κι έπαιζε με τα «κουμπούρια». Χλωμό το βλέπω να γίνει κίνημα, να συλληφθούν οι εν λόγω καταθέτες των Άλπεων και να απειληθούν με τυφεκισμό αν δεν τα φέρουν πίσω σε λίγες μέρες.

Αυτό όμως που μπορεί να γίνει, είναι με κίνητρα αφορολόγητου να τα φέρουν πίσω οι νόμιμοι για να τα επενδύσουν. Π.χ. αν τα φέρεις πίσω κι επενδύσεις σε επιχειρήσεις, στην οικοδομή και σε έργα μέσα σε ένα χρόνο, χαμηλό και σταθερό φόρο για την επιχείρηση που θα ανοίξεις για δέκα χρόνια, αφορολόγητη η επένδυση κι αφορολόγητες και οι μεταβιβάσεις που θα κάνεις μετά σ’ ότι χτίσεις. Εκατό επαγγέλματα θα δουλέψουν και το κράτος θα μαζέψει αληθινό χρήμα από εισόδημα και ΦΠΑ, γιατί ο κόσμος θα δουλέψει, θα πληρωθεί κι όχι από δανεικά. Θα είναι ένα δημιουργικό αναπτυξιακό σοκ.

Αυτοί δε που έβγαλαν έξω το προϊόν φοροδιαφυγής να τα επαναπατρίσουν με γενναίο φόρο αλλιώς να βγουν λεζάντα και να τους τα πάρουν μέχρι φόδρα.

Όσοι δε έβγαλαν έξω τα κλεψιμέϊκα, τα ρέστα από δάνεια, ΜΟΠ, μίζες, έργων και προμηθειών, όχι μόνο να διαπομπευθούν, όχι μόνο να τους τα πάρουν και τα δόντια με τανάλια αλλά να κυνηγηθούν όπως οι αλεπούδες από τους Άγγλους.

Έτσι δεν είναι μόνο ότι θα δεχθεί η χώρα ένα σοκ επενδύσεων και ρευστότητας. Θα αποδοθεί και δικαιοσύνη. Διότι την μεγαλύτερη οργή, είπαμε, δεν θα την φέρει η φτώχεια. Θα την φέρει η ατιμωρησία. Όπως λένε λοιπόν οι Γιάνκηδες: follow the money.

(Δημοσιεύθηκε στην "Δημοκρατία")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tampakiotis avatar
    tampakiotis 29/02/2012 14:58:15

    η μονη λεξη που ερχεται αυθορμητα στα χειλη μου ειναι........γαματο το κειμενο!!!!!!
    ΥΓ, ναμε συγχωρειτε........

  2. φριξος avatar
    φριξος 29/02/2012 15:34:21

    Φαήλε, τα κλεψιμέϊκα, πως θα τα βρουν για να αποδοθεί δικαιοσύνη? Follow the money αλλά αυτό θέλει κότσια και θέληση και προς το παρόν δεν με πείθει κανείς ότι την έχει.

    Τα νόμιμα λες να τα επαναπατρίσουν με κίνητρα αφορολόγητου για τα επενδύσουν... προσθέτω με μισθούς των 400 ευρώ.... και μηδέν αφορολόγητο για τους υπαλλήλους...δεν μου κάθετε καλά ρε Φαήλε!

  3. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 29/02/2012 15:36:38

    Συμφωνώ απόλυτα με τον προλάλήσαντα.Όντως το κείμενο του συνέλληνα γ.... και δέρνει.
    Φαήλο ζυγώνει η ώρα που ο λαός θα πεί στον cowboy από τη Μινεζότα και το μαγαζάκι του ,ένα μεγαλοπρεπέστατο ''ΑΪ ΚΙΧΟΥ''.
    Συμφωνείς φαντάζομαι...

  4. pirandello avatar
    pirandello 29/02/2012 15:45:32

    Απολαμβάνω τον τρόπο γραφής σου και τη μυθιστορηματική αφήγησή σου, αλλά να με συγχωρείς...επί της ουσίας δε λες τίποτα.
    Θυμίζεις τον Καρατζαφέρη πριν κανα δυο χρόνια, κάτι τέτοια έλεγε!Εκτός και αν αυτά εννοούμε σαν δημιουργικό σοκ ανάπτυξης

    • voter avatar
      voter @ pirandello 29/02/2012 17:50:38

      Κι εμένα μου φαινονται ως " ευσεβεις πόθοι" όλα αυτα τα περι επιστροφης , επενδύσεων κλπ.

      Αυτοι οι τύποι που τα έβγαλαν , δεν σκέπτονται όπως εσύ αγαπητέ αρθρογράφε . Θα βρουν άλλους τρόπους , ουδόλως πατριωτικους να πλουτίσουν και όχι τους προτεινόμενους περι επενδύσεων κλπ .

  5. Costas avatar
    Costas 29/02/2012 15:51:44

    Failo pragmatika kalo arthro...
    To thema omos tha elega oti prepei na paei kai parapanw...
    POIOS THA PSAKSEI POU PANE TA LEFTA....???
    POIOS THA PSAKSEI TIS FONES POU VOOUSAN EN TI ERIMW KAI
    LEGANE PERI CDS KAI TIS OIKOGENEIAS
    Kai telos, afto to paidi to opoio dielyse tin Oikonomia me tin synfwni gnwmi tou NEANISKOU apo ti Minessota, POTE THA KRITHEI KAI an fysika vrethei enohos (pou kseroume oloi oti einai) THA KATADIKASTEI....???

    POIOS THA TO KANEI AFTO...??
    DIOTI SYNFWNA ME TIS TELEFTAIES EKSELIKSEIS ...DEN FENETE NA PAME PROS TA EKEI...!!

    Me sevasmo panta...!!!

  6. ΧΠ avatar
    ΧΠ 29/02/2012 15:53:40

    Πως βρε Φαήλο να έρθουν πίσω τα λεφτά όταν κάθε φορά που έρχεται η τρόικα αλλάζει το φορολογικό καθεστώς?Οταν τα χρήματα του ΤΣΜΕΔΕ και άλλων ταμείων από καταθέσεις στην τράπεζα της Ελλάδος έγιναν παρανόμως κουρεμενο μαλλί ομολόγων? Οταν η Υφεση βαθαίνει?Ποιός παλαβός θα επενδύσει σε μια χώρα που δεν μπορεί να καταναλώσει το προιόν που θα κατασκευάσει? Για να το κάνει εξαγωγή κατευθείαν ? Σε μια χώρα που θεωρεί ότι το άνοιγμα της αγοράς των ταξί και φαρμακείων σηματοδοτεί την πορεία προς την ανάπτυξη ?!!!

    Αγαπητέ μου αν ένας μηχανικός , γιατρός ,δικηγόρος διαπράξει λάθος έχει συνέπειες !Τουλάχιστον θα είναι δακτυλοδεικτούμενος συν τα ποινικά κτλ . Εδώ οι Πρωθυπουργοί ,υπουργοί έχουν εκατοντάδες συμβούλους -υποτίθεται οι περισσοτεροι σπουδαγμένοι στο εξωτερικό-και έχουν διαλύσει την οικονομία , έτσι χωρίς πρόγραμμα....Ερχεται ο Τομσεν μας δίδει εντολές ,οι οποίες είναι αποτυχημένες ,ψηφίζονται μνημόνια τα οποία κανείς δεν διαβάζει- γιατι πρέπει να πάρουμε την δόση -και κανείς δεν λογοδοτεί επί του πρακτέου.Πρέπει να είμαστε σκεπτικιστές ,διότι οι αλλεπάληλες αποτυχίες ίσως σημαίνουν ξεπούλημα αφού καταργούνται απλοί και διακριτοί κανόνες της Αγοράς και του Επιχειρείν.
    Παράλληλα έχω να επισημάνω τα εξής:
    1.Υπάρχει απεριόριστη ελευθερία κίνησης κεφαλαίων . Και σπανίως διακρίνεται το λερωμένο από το καθαρό χρήμα.(Για το λερωμένο λέω ,όχι το βρώμικο)
    2.Υπάρχει τάση μετανάστευσης κοφτερών δικων μας παιδιών στο εξωτερικό(πχ τα τρία ανηψια μου ,που αφού τα σπούδασε το Ελληνικό κράτος δουλεύουν για το Αγγλικό και το Αμερικάνικο).Παράλληλα Λόγω Σεγκεν ,περίπου ΝΟΜΙΜΑ, εισροή μεταναστών με τα γνωστα προβλήματα.
    3. Η παραγωγή και η ανάπτυξη είναι ,αν δεν την έχεις, σαν ένα μικρό παιδί.Δεν θα παίξεις μποξ μαζί του ,είναι άδικο.Αν το προστατέψεις και αναπτυχθεί μπορεί μετα από μερικά χρόνια να παίξεις κανονικά μαζί του.Και άμα γίνεις πολύ δυνατός κάνεις και στον αδύναμο έναν πόλεμο Οπίου ,έτσι για το ελεύθερο εμπόριο ! (βλέπε Αγγλία-Κίνα τον 19 αι)

  7. pinokio avatar
    pinokio 29/02/2012 15:57:03

    Φαηλο
    Ειδες κανεναν να ασχοληθει με τις αυξησεις της ΔΕΗ?
    Ειδες καμια παρεμβαση για μειωση τιμων προιοντων?
    Οι πολυεθνικες οργιαζουν και εμεις περιμενουμε να μας λυπηθουν για να κατεβουν οι τιμες?
    Γιατι δεν κατηγγειλαν τον Παπαιωάννου για τις παρεμβασεις στους δυο εισαγγελεις?
    Τον Χρυσοχοιδη οτι ειναι ανικανος ως υπουργος αναπτυξης οπως λεει ο Ρεσλερ?
    Ειναι μικρα θεματα αυτα για να ασχοληθει η ΝΔ?
    Ποια η αποψη σου για τον γιο του Ψυχαρη και τον ρολο του στηΝΔ καθως και για τον συμβολισμο του εν λογω "θεματος"?

    • Y. avatar
      Y. @ pinokio 29/02/2012 23:55:41

      Και το κυριώτερο. Τι δουλειά έχει η ΝΔ, ο Σαμαράς και εμείς σ’ αυτή τη κυβέρνηση

  8. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 29/02/2012 16:04:51

    Γεια στο στομα σου!!!!!!
    Συγχαρητηρια για το κείμενο και για την γλώσσα
    Αυτό το κειμενο ,όπως είναι γραμμένο πρέπει να διαδοθεί και να το διαβάσουν και εκείνοι ,που δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο η δεν αγοράζουν εφημερίδα.
    Πρέπει οι αλήθειες ,χωρίς ξύλινο λόγο να λέγονται και να γίνονται κτήμα του καθενός.
    Χωρίς θεωρητικό υπόβαθρο δεν αλλάζουν τα πράγματα

  9. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 29/02/2012 16:07:26

    Μόνο ο φαηλος μπορει να γράψει έτσι

  10. makis p avatar
    makis p 29/02/2012 16:26:33

    Φαήλο , που τα βρίσκεις τα κέφια τέτοια εποχή?
    Επισημάνσεις - διορθώσεις
    1. Ξέχασες τα λεφτά των ΜΚΟ και των CDS.
    και
    2. Σωστά λέγεται σάντουιτς με σουβλάκι ( όχι πίτα με καλαμάκι όπως το λέτε εσείς )

    • Berlousconication avatar
      Berlousconication @ makis p 29/02/2012 17:26:48

      1. Κι άλλα ξέχασε, αλλά γράφει με χιούμορ - δείγμα εφυίας, αφαιρόντας από το ουσιαστικό, το μανδύα της προπαγάνδας που μετατρέπει την ουσία σε αόρατη.

      2. Και το πραγματικό «σάντουιτς με σουβλάκι» πως το λές;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Berlousconication 29/02/2012 21:22:53

        Σουβλάκι - Μικρή ξύλινη σούβλα με κομμάτια κρέας
        Πίτα - Είδος παραδοσιακού αρτήματος για την παρασκευή μικρών γευμάτων υπό την μορφή αμφιάρτιων (κοινώς sandwich, από τον εμπνευστή του, λόρδο των νήσων Sandwich)
        Σάντουιτς - Το αμφιάρτιο, δηλαδή μικρό γεύμα με τα υλικά του εντός αρτήματος (και από τις δυο πλευρές ψωμί-αμφί+άρτος). Κατά την καθομιλουμένη αναφέρεται στο μικρό ψωμάκι που χρησιμοποιείται συνήθως για την παρασκευή των sandwich.

        Οπότε, πίτα σουβλάκι=πίτα με σουβλάκι μέσα, σάντουιτς με σουβλάκι=ψωμάκι με σουβλάκι μέσα. Μπορώ να δεχτώ τον όρο καλαμάκι για το σουβλάκι, αλλά κυρίως για το ξύλινο στέλεχος, δλδ το σουβλάκι είναι ένα καλαμάκι και κρέας, όχι σκέτο το καλαμάκι. Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα είναι πως το σουβλάκι μπορεί να σημαίνει γενικά οποιοδήποτε σάντουιτς. Εκτός αν εννοείτε μόνο τα σάντουιτς με γύρο και "καλαμάκι" τα οποία παρασκευάζονται με κρέας που έχει να κάνει με σούβλα.

        • Y. avatar
          Y. @ TopGunZ 29/02/2012 23:53:02

          Αφιέρωσες!!

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ TopGunZ 01/03/2012 10:20:10

          ...Τελικά...
          τον ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ, τα μεμέτια τον σουβλίσανε ή τον καλαμακίσανε;;;;;

          • daughter of mercy avatar
            daughter of mercy @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 02/03/2012 05:13:34

            Μπα, του διάβασαν το μνημόνιο,αργός θάνατος!

            Φάηλο εξαιρετικό το άρθρο όπως πάντα αλλά χλωμό το βλέπω, εκτός κι αν γίνει με τον "Λοβέρδειο" τρόπο (μακελειό)!

  11. Ραβινος avatar
    Ραβινος 29/02/2012 16:41:55

    Ο Φαηλος στις δοξες του !''Όσοι δε έβγαλαν έξω τα κλεψιμέϊκα, τα ρέστα από δάνεια, ΜΟΠ, μίζες, έργων και προμηθειών, όχι μόνο να διαπομπευθούν, όχι μόνο να τους τα πάρουν και τα δόντια με τανάλια αλλά να κυνηγηθούν όπως οι αλεπούδες από τους Άγγλους.'' Να προσθεσω οτι χωρις τα ''σκυλια'' να ξετρυπωσουν τις αλεπουδες δεν γινεται τιποτα !Να αρχισει αμεσως η μαζωξη κι εκπαιδευση των ''σκυλιων'' !Εδω και τωρα !

  12. ΧΠ avatar
    ΧΠ 29/02/2012 17:17:02

    ”Όσοι δε έβγαλαν έξω τα κλεψιμέϊκα, τα ρέστα από δάνεια, ΜΟΠ, μίζες, έργων και προμηθειών, όχι μόνο να διαπομπευθούν, όχι μόνο να τους τα πάρουν και τα δόντια με τανάλια αλλά να κυνηγηθούν όπως οι αλεπούδες από τους Άγγλους.”
    Καλά τα όνειρα......Αυτοί θα αγοράζουν σε λίγο καιρό οτιδήποτε θελήσουν,όπως γίνεται πάντα σε τέτοιες εποχές....Μαύρο χρήμα αφορολόγητο και με διάφορες μεθοδεύσεις νόμιμο.Καλό το θυμικό αλλά λίγος ρεαλισμός δεν βλάπτει !
    Οσο για την εξαγωγή κεφαλαίων είναι απόλυτα νόμιμη ,αν κάποιος διαθέτει εκατομμύρια μπορεί να τα εξάγει ανεμπόδιστα! Για μεγάλα ποσά με διάφορες μεθοδεύσεις η νομιμοποίηση δεν είναι δύσκολη (offshore,λίρες παλιάς κοπής κτ.λ),διότι έχοντας το χρήμα μπορείς με κατάλληλους λογιστές ,δικηγόρους ,να είσαι εκατό βήματα μπροστά. Αυτά τα λεφτά είναι χαμένα ,όσο η Ελληνική οικονομία δεν καταφέρει να αναπτυχθεί και να τα ενσωματώσει. Δυστυχώς είναι ήδη καλοφάγωτα για αυτούς που αναφέρεσαι.

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/02/2012 17:33:11

    <> Προσπάθησε μία φορα ασθμαίνοντας , λόγω size γαστέρας, αλλά έχασε από το χαζό της Μαργαρίτας.

  14. franc avatar
    franc 29/02/2012 17:50:15

    "Αυτοί δε που έβγαλαν έξω το προϊόν φοροδιαφυγής να τα επαναπατρίσουν με γενναίο φόρο αλλιώς να βγουν λεζάντα και να τους τα πάρουν μέχρι φόδρα.

    Όσοι δε έβγαλαν έξω τα κλεψιμέϊκα, τα ρέστα από δάνεια, ΜΟΠ, μίζες, έργων και προμηθειών, όχι μόνο να διαπομπευθούν, όχι μόνο να τους τα πάρουν και τα δόντια με τανάλια αλλά να κυνηγηθούν όπως οι αλεπούδες από τους Άγγλους."
    Aγαπητέ Φαήλο,
    Σιγά σιγά κοντεύεις να μας πείσεις οτι μόνο η Αριστερά έχει δίκιο...και άδικα ο Αρχηγός άρχισε να την χτυπάει ξαφνικά σα χταπόδι. Αλήθεια μήπως αυτή ήταν η μύγα που τον τσίμπησε ξαφνικά? Οτι πρέπει δηλαδή να πληρώσει και το Κεφάλαιο επιτέλους?

  15. xp avatar
    xp 29/02/2012 18:54:48

    Μιζες ,Siemens,λαμόγια ,υπηρχαν και την δεκαετία του 50'.Ας είμαστε ρεαλιστές!
    Ο Μαρκεζίνης έκανε την ποιό σωστή οικονομική πολιτική -παγκόσμια πρωτοτυπία: Ταυτόχρονα Χαμηλος πληθωρισμός-Υψηλή οικονομική ανάπτυξη.Μάλιστα κατηγορήθηκε τότε ότι απέκρυψε συμφωνία με την Siemens ,από τον τότε Πρωθυπουργό Παπάγο(Θεωρήθηκε Σκάνδαλο).H οικονομία με Πλαστήρα , Παπάγο , Καραμανλή , Παπανδρέου, Αποστάτες,Χούντα ,Καραμανλή έτρεχε από τον πάτο σε αξιοζήλευτα επίπεδα .Η πολιτική αναστάτωση ήταν άνευ προηγουμένου και ήταν υπαρκτός ο διχασμός και οι τρομερές συνέπειες της κατοχής και του εμφυλίου. Η ατμομηχανή όμως συνέχιζε στην έρημο της πολιτικής αστάθειας να δουλεύει!Μια χώρα ολοσχερώς κατεστραμμένη βάδιζε επάνω στις στιβαρές ράγες της οικονομικής ανάπτυξης , προς την πρόοδο και την ευημερία !Γιός χωροφύλακα μου αφηγήθηκε οτι το 1945 ,προσπαθούσε να βρεί τρόφιμα από την αμερικανική βοήθεια για να μην πεινάνε τα τέσσερα αδέλφια του!Αν εξαιρέσουμε την εγκληματική τακτική του ΓΑΠ με το μνημόνιο ,τους τιτανικούς κτλ τις πταίει?
    Οχι τοσο τα σκάνδαλα !Πολλοι μάλιστα μαυραγορίτες και δωσίλογοι (Χριστοφοράκος) της κατοχής , έγιναν αξιοσέβαστοι επιχειρηματίες .Αρα δεν είναι μόνο τα σκάνδαλα.Τις πταίει λοιπόν?

    "Που «πονάει» λοιπόν η Ευρώπη; Η αλήθεια είναι πως η ιστορία είναι κατά βάση νομισματική. Η εισαγωγή ενός κοινού νομίσματος, χωρίς την δημιουργία των θεσμών που θα του επέτρεπαν να λειτουργήσει, οδήγησε την Ευρώπη να «ανακαλύψει» ξανά όλα τα ελαττώματα του Κανόνα του Χρυσού - ελαττώματα που έπαιξαν μεγάλο ρόλο στην πρόκληση αλλά και την χρονική διάρκεια της Μεγάλης Ύφεσης.

    Πιο συγκεκριμένα, η δημιουργία του ευρώ δημιούργησε μια ψεύτικη αίσθηση ασφάλειας μεταξύ των ιδιωτών επενδυτών, που απελευθέρωσαν τεράστιες ροές κεφαλαίων στα κράτη της ευρωπαϊκής περιφέρειας. Ως αποτέλεσμα, τα κόστη και οι τιμές αυξήθηκαν, η βιομηχανική παραγωγή κατέστη μη ανταγωνιστική, τα κράτη που είχαν ισοσκελισμένα λίγο πολύ εμπορικά ισοζύγια το 1999 βρέθηκαν να συντηρούν μεγάλα εμπορικά ελλείμματα. Και μετά, η μουσική σταμάτησε.

    Αν τα περιφερειακά κράτη είχαν ακόμη τα δικά τους νομίσματα, θα μπορούσαν να ανακτήσουν γρήγορα την ανταγωνιστικότητα τους μέσω υποτιμήσεων. Αλλά δεν έχουν πια τα δικά τους νομίσματα, και αυτό σημαίνει πως έχουν μπροστά τους μακρά περίοδο μαζικής ανεργίας και αργού, βασανιστικού αποπληθωρισμού. Οι κρίσεις χρέους δεν ήταν παρά ένα υποπροϊόν αυτής της θλιβερής προοπτικής, διότι οι οικονομικές υφέσεις οδηγούν σε μεγαλύτερα δημόσια ελλείμματα και ο αποπληθωρισμός μεγεθύνει το φορτίο του χρέους.

    Η κατανόηση της φύσης των ευρωπαϊκών προβλημάτων προσφέρει περιορισμένα οφέλη στους ίδιους τους Ευρωπαίους. Όποια επιλογή κι αν κάνουν τα κράτη που έχουν πληγεί, θα είναι κακή: είτε θα υποφέρουν από τα βάσανα του αποπληθωρισμού, είτε θα κάνουν το δραστικό βήμα και θα αποχωρήσουν από το ευρώ, κάτι που δεν θα είναι πολιτικά εφικτό παρά μόνο αν αποτύχουν όλες οι άλλες οδοί - ένα σημείο στο οποίο δείχνει να πλησιάζει η Ελλάδα."
    P.Krugman
    To ερώτημα είναι ποιός θα δώσει μια λύση στο Ελληνικό πρόβλημα:
    1.Σε πολιτικές συνθήκες ασφυξίας ,έχοντας γίνει η Ελλάς ουσιαστικά προτεκτοράτο της Γερμανίας.
    2.Σε συνθήκες νομισματικού ελέγχου ,όπου τον διακόπτη τον κρατά η Μέρκελ και η παρέα της.
    Αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντηθεί ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ!

  16. d.o.t. avatar
    d.o.t. 29/02/2012 19:10:22

    Φαήλο, το κείμενό σου εξαιρετικό. Πές όμως στον Αντώνη το στόμα του οποίου να αγιάσει για όσα είπε σήμερα (ὁ νοῶν νοείτω) ότι έτσι και βάλει τίποτε υποψήφιες με μάτι βαμμένο με φούμο και οξυζεναρισμένο (δεν ξέρω και να το γράφω) μαλλί τύπου Ράπτη προς ηδονή των αρσενικών που σκέφτονται με το κάτω κεφάλι θα είμαστε μια από τα ίδια. Τελειώνετε στη Συγγρού με τα ορφανά του χαζοχαρουμενισμού, των ΜΚΟ και της εργολαβικά ψηφοθηρικής φιλανθρωπίας. Να 'σαι καλά, αγόρι μου.

  17. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/02/2012 19:11:53

    Μετά από το απολαυστικό σου κείμενο και με δεδομένη την επιρροή σου στην σημερινή ΝΔ, θα μπορούσαμε, άραγε, να ελπίζουμε ότι, η ΝΔ θα αναζητήσει ενόχους και θα πιέσει προς επιστροφή των λαφύρων, έστω και για επένδυση; Στα αλήθεια και όχι λεκτικά μόνο; Γιατί το πρόσφατο παρελθόν δεν πείθει για κάτι τέτοιο.

  18. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 29/02/2012 19:35:48

    Κάποιος θα την πληρώσει τη νύφη. Αυτό είναι σίγουρο. Ίχνη δόξα τω θεώ υπάρχουν, τόσα βουβάλια πέρασαν. Το ζήτημα της ανάπτυξης για κάποιους είναι γολγοθάς για άλλους παιχνιδάκι. Αν υπάρχει πάντως μία χώρα σε όλη την υφήλιο όπου ο τελευταίος οικονομολόγος μπορεί να εισηγηθεί ανάπτυξη αυτή είναι η Ελλάδα εκτός αν είσαι αριστερίζων Έλληνας σοσιαλιστής και θες:
    1. Φορολόγηση 40% στις επιχειρήσεις για να ταΐζεις με το αντίστοιχο 'λάδι' τα πρωτοπαλίκαρα.
    2. Να περάσει ο επενδυτής από αμέτρητα γραφεία αδειοδοτήσεων για τον ίδιο λόγο.
    3. Να μην 'ρυπαίνεις' το περιβάλλον σύμφωνα με τους κανόνες πάλι κάποιου πρωτοπαλίκαρου.
    4. Να μην 'εκμεταλλεύεσαι' τον εργάτη γιατί είναι ιδιοκτησία του σοσιαλιστικού αφεντικού εκτός αν μπορείς να τον εξαγοράσεις από τον αντίστοιχο πράσινο επόπτη.
    5. Να μην γίνονται επενδύσεις στον αιγιαλό γιατί πρέπει να πάνε το καλοκαίρι για αφόδευση τα σοσιαλιστικά τσικό της υφηλίου.
    6. Να απαγορεύονται τα ιδιωτ πανεπιστ για να ενισχύουμε τους ανατολικούς συναγωνιστές μας.
    7. Να κρατάμε κλειστές εδώ και σαράντα χρόνια τις μεταφορές για να κάνουμε ανταγωνιστικότερα τα τούρκικα φασολάκια.
    8. Να κάνουμε πανάκριβα δημ έργα υποδομών για να μην γκρινιάζουν οι μηχανικοί που εντελώς τυχαία είναι σοσιαλιστές.
    9. Να χρεώσεις τη νέα γενιά ώστε να έχει ενδιαφέρον αντικείμενο τα επόμενα 20 χρόνια.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Dexi Extrem 01/03/2012 10:27:02

      Χαχα,μπινγκο!

  19. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/02/2012 19:40:52

    Ποιά επιρροή; Απλά την γνώμη μου λέω.
    Αν δεν γίνει αυτό, καμμιά πολιτική δεν θα έχει ηθική νομιμοποίηση στις συνειδήσεις των απλών ανθρώπων.

    • franc avatar
      franc @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/02/2012 20:26:44

      Φαήλο μαζί σου,
      Αλλά αν δεν γίνει αυτό ούτε απο τον Σαμαρά, εκτός από την καταδίκη της πολιτικής του στη συνέιδησή μας, τι άλλο θα κάνουμε εμείς πλέον για να διεκδικήσουμε το δίκιο μας και την αποκατάσταση του εγκλήματος σε βάρος της πατρίδας μας?

  20. ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ avatar
    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 29/02/2012 19:52:24

    Ενθαρρυντικό που τα εκφράζεις εσύ όλα αυτά(που εισαι κοντά στον κ.Σαμαρα)
    Ελπιδοφορο που τα πιστεύει ο ελληνικός λαός και ίσως τα εκφράσει στην κάλπη
    ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ ,ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ,αν δεν τα κάνει πράξη ο κ. Σαμαρας

  21. xp avatar
    xp 29/02/2012 20:44:05

    Ειναι σωστή η πάταξη της γραφειοκρατίας,αλλά δεν φτάνει...Εχει πάει κανείς Βουλγαρία ? Ολο καζίνο,γυναίκες ,φουσκωτοί.Γραφειοκρατία περιορισμένη ,αλλά όλα τα υπόλοιπα μηδέν .Εχω δουλέψει Ορεστιάδα και πολλοί προμηθευτές έκαναν δουλειές εκεί .Μέσω αυτών είχα ιδία εμπειρία γιατί με ενδιέφερε και εμένα αρχικά ,να κάνω δουλειές εκεί(Εφυγα πανικόβλητος!).Απλά μας ανταγωνίζονται διότι δεν έχουν τις "πανάκριβες"υποδομές των Ελλήνων μηχανικών,που αν εξαιρέσεις κάποιους διαπλεκόμενους είναι πολύ φτηνές,και γενικά το κράτος είναι της αρπαχτής.Αν εννοείς λακουβες -κρατήρες στον οδικο τους δίκτυο και εξαγωγή πόρσε στην μύκονο με βουλγαρικά νούμερα,τότε ναι σφάλλω.Αν εννοείς βέβαια την καταστροφή του περιβάλλοντος σε στυλ πρώην Ανατολικών χωρών για το κάθε λαμόγιο δεν θα πάρω ! Εχουμε μπερδέψει το σύγχρονο κράτος με ευέλικτη οικονομία με τον Σοσιαλισμό!Ουδεμία σχέση !Μόνο στον τρίτο κόσμο είναι μπάχαλο !Εδώ ένας μοναχός -ανεξάρτητα αν συμφωνούμε με τις ενέργειες του ή όχι- μιλά με Πούτιν ,Πρίγκιπα Κάρολο κτλ.Σεβόμενος την παράδοση ,το στυλ της μονής ,το περιβάλλον ! Θέλει καλή διοίκηση, χαμηλή φορολόγηση ,καλές δημόσιες σχέσεις,σεβασμό στο περιβάλλον,αλλά φτάνουν για την ανασυγκρότηση της οικονομίας? Φαντάσου ότι ένας τύπος σαν εμένα με κιλά και ένας πρωταθλητής της κολύμβησης προσπαθούν να διασχίσουν τον Ατλαντικό Ωκεανό (χωρίς εξωτερική βοήθεια) .Ο πνιγμός και για τους δύο είναι βέβαιος ,αν και θα συμβεί σε διαφορετική χρονική στιγμή ,λόγω διαφοράς εξάσκησης! Αυτό περιγράφουν οικονομολόγοι σαν τον P.Krugman . Το ίδιο το ευρώ δημιουργεί , έτσι όπως είναι δομημένο προβλήματα,είτε πρόκειται για την πατρίδα μας είτε για την ΙΡΛΑΝΔΙΑ που έχει μειωμένα ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΜΠΟΔΙΑ .Αν η Ευρώπη γινόταν αυτή που ονειρευόμασταν την δεκαετία του 80 ,ολα θα λύνονταν ,τώρα όχι! Τι κάνουμε λοιπόν ως προτεκτοράτο?

  22. Δικερως avatar
    Δικερως 29/02/2012 21:38:21

    "Διότι την μεγαλύτερη οργή, είπαμε, δεν θα την φέρει η φτώχεια. Θα την φέρει η ατιμωρησία."
    Η πιο ευστοχη δηλωση,so far.
    Συντασσομαι all the way και right through.
    http://www.youtube.com/watch?v=qAYg_6Nr4NA&feature=related

  23. greek doctor avatar
    greek doctor 29/02/2012 22:01:37

    Το δημιουργικό,αναπτυξιακό σοκ ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό,αλλά (δυστυχώς) καθόλου Ελληνικό.
    Βεβαίως, η ελπίδα δεν έβλαψε ποτέ κανένα και εμείς την χρειαζόμαστε περισσότερο από κάθε άλλη φορά.
    Το άρθρο έχει εμψυχωτικό χαρακτήρα αλλά οι λύσεις που παρουσιάζει δεν είναι (ατυχώς) ρεαλιστικές για το Ελλαδιστάν, τουλάχιστον στον παρόντα χρόνο.

    Υ.Γ. Προς factor x: άλλη μια "αναγεννησιακή" (κατά το συν-φορουμίτη 'θείο') φωτογραφία σου;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ greek doctor 01/03/2012 00:28:11

      Η φωτό είναι εύστοχη..δείχνει τι ακριβώς εννοούσε ο ΓΑΠ για τη χώρα, με το ''λεφτά υπάρχουν''...

  24. Y. avatar
    Y. 29/02/2012 23:29:38

    “...την μεγαλύτερη οργή δεν θα την φέρει η φτώχεια. Θα την φέρει η ατιμωρησία”
    Φαήλε είπες τα πάντα όλα

  25. Y. avatar
    Y. 29/02/2012 23:48:36

    Το οικονομικό σύστημα, και πως είναι δομημένο σήμερα (..εκ του αποτελέσματος κρινόμενο), έχει πεθάνει. Ίσως και τόσο βαριά άρρωστο, που πεθαίνει, χάνεται. Και δεν μιλώ για την Ελλάδα. Η Ευρώπη είναι που χάνεται.
    Εξαιρετική η ανάρτησή σου και η επιλογή από Κρούγκμαν!

  26. anideos avatar
    anideos 01/03/2012 00:11:07

    Πολλα λεφτα αγαπητε Φαηλο ειναι ακομα εδω.
    Στη δεξια μερια της οθωνης υπαρχει ενα μονοπατι που οδηγει στα money.

    Απο ΕΤ:

    ''Γιατρός-αγγειοχειρουργός του Λαϊκού Νοσοκομείου, 52 ετών, συνελήφθη σήμερα από αστυνομικούς της Διεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ. για παθητική δωροδοκία, επειδή απαίτησε και πήρε «φακελάκι» από τους συγγενείς 82χρονου ασθενούς, τον οποίο χειρούργησε ο ίδιος.
    Συγκεκριμένα, ο γιος και η κόρη του 82χρονου κατήγγειλαν στην Υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων ότι ο αγγειοχειρουργός απαίτησε από αυτούς χρηματικό ποσό, το ύψος του οποίου δεν προσδιόρισε αρχικά, για τις παρασχεθείσες ιατρικές υπηρεσίες στον πατέρα τους, ενώ έκανε «εικονική» εισαγωγή στον ασθενή πέντε μέρες πριν από την κανονική.
    Ο γιατρός απαίτησε, πέρα από το χρηματικό ποσό των 350 ευρώ που του είχε αρχικά δοθεί ως «φακελάκι», από τα παιδιά του ηλικιωμένου ασθενούς, άλλα 300 ευρώ, τα οποία θα παραλάμβανε μετά την κοπή των ραμμάτων του 82χρονου.
    Σήμερα, σε προκαθορισμένο ραντεβού στο γραφείο του αγγειοχειρουργού στο Λαϊκό Νοσοκομείο, οι συγγενείς του ασθενούς παρέδωσαν στο γιατρό το ποσό των 300 ευρώ σε προσημειωμένα χαρτονομίσματα. Σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε αμέσως μετά, στο γραφείο, από αστυνομικούς της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων, βρέθηκε το προσημειωμένο χρηματικό ποσό και ο γιατρός συνελήφθη.
    Ο αγγειοχειρουργός οδηγήθηκε σήμερα στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.''

    Ας πιασουμε πρωτα αυτους που πινουν πραγματικα το αιμα του καθε ασθενη και μετα θα βρεθει τροπος να ερθουν και τα 600 δις.

    • anideos avatar
      anideos @ anideos 01/03/2012 00:12:42

      Ξεχασα να πω πως το αρθρο σου ειναι οπως παντα εξαιρετικο.

    • Y. avatar
      Y. @ anideos 01/03/2012 01:00:25

      Η μεν δικαιοσύνγ θα κάνει πέντε χρόνια να τελεσδικήσει, και το πειθαρχικό του ΙΣΑ θα το αναβάλλει μέχρι τότε
      Αφαίρεση άδειας, επί τόπου

  27. ΚΠ avatar
    ΚΠ 01/03/2012 01:53:19

    Κε Κρανιδιώτη, κατέχετε άριστα το σπορ της γραφής, φεύ, αυτά που γράφετε είναι ανέφικτα. Κατ' αρχήν οι Ελβετοί και οι λοιποί κλεπταποδόχοι δεν είναι λαλάκες, θα αγωνιστούν με κάθε τρόπο (βλ. επιτόκιο plus παροχές σε είδος) να κρατήσουν τα γκαφρά στα τοκογλυφεία τους. Κατά δεύτερον, οι Έλληνες αστοί και "αστοί" δεν πρόκειται να ξαναεπενδύσουν εδώ, μπούχτισαν κρατισμό και συνδικαλισμό/ εκβιασμούς και λίστες "ημέτερων" για πρόσληψη στην ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη του Περάματος. Κατά τρίτον, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή. Δυστυχώς καταστράφηκε το brand name "Ελλάς". Ο μύθος. Και για να μην μπερδευόμαστε, ποτέ δεν μας έβλεπαν ως Κίνα ή ως το κράτος που αυτοονομάζεται "Τουρκία", ήτοι φθηνά και αρκετά αξιόπιστα "χέρια". Είμασταν οι Δάσκαλοι και οι Ήρωες τους που ακόμη και μέσα στον 20ο αίωνα "ξελασπώσαμε" την Ευρώπη ουκ ολίγες φορές. Τώρα μας βλέπουν ως παρακμιακούς ζήτουλες. Ίσως γι' αυτό και μόνο να άξιζε να διαολοστείλουμε το 2ο μνημόνιο, παρά την πείνα και τις σφαγές στους δρόμους που νομοτελειακά θα ακολουθούσαν. Όσον αφορά την οικοδομή, επίσης διαφωνώ. Το ζήτημα είναι αν κάποια στιγμή έχουμε ξανά ρευστότητα, να αρχίσουμε επιτέλους να ΕΞΑΓΟΥΜΕ. Τι; Αυτά στα οποία είμαστε ήδη δυνατοί, κατά την ρικαρντιανή συλλογιστική: τρόφιμα, ποτά, πολεμικά υποσυστήματα υψηλής τεχνολογίας (όσο κι αν φαίνεται "κουφό"), κατασκευαστικές υπηρεσίες (κατσαπλιάδες μεν, πατεντιάρηδες δε συν του ότι στην ενδοχώρα του Αίμου και στην Αραβία παραδοσιακά γ@μ@με), Πολιτισμό (από κλασσική γραμματεία ως Καβάφη σε έντυπη και ψηφιακή μορφή), Παιδεία (το μεγαλύτερο στοίχημα είναι η καλή λειτουργία των Πανεπιστημιακών μας Ιδρυμάτων και η προσέλκυση των συναδέλφων που διαπρέπουν στα top-100 διεθνώς) και επιτέλους, καράβια. Μέγιστη ξεφτίλα το χάρισμα τους σε Ιάπωνες, Κορεάτες και λοιπούς τούρκους. Η οικοδομή μπορεί να βοηθήσει στην επανεκκίνηση μόνο ως αγορά παραθεριστικών οικιών για πολίτες της ΕΕ αλλά με μέτρο (η σπανιότητα κρατά την τιμή ψηλά).

    Το βασικό πάντως είναι να βγει η ΝΔ από το κάδρο της συγκατοίκησης με Big Ben και τραπεζοϋπάλληλο, όσο το δυνατόν συντομότερα. Στο τέλος δεν θα πείθουμε ούτε τους εαυτούς μας._Κ.Π.

  28. however avatar
    however 01/03/2012 08:45:53

    Αγαπητέ κ.Κρανιδιώτη, to the point! Είσαστε ακριβώς στο σημείο-τομή, στην παράμετρο που θα κρίνει τη διατήρηση (ή τη μη διατήρηση) της κοινωνικής συνοχής. Η οικονομική ασφυξία "ανακατεμένη" με το αίσθημα της αδικίας / ατιμωρησίας δημιουργεί ένα ακαριαίο εκρηκτικό μίγμα, μία κοινωνική βόμβα. Αν βγάλεις την ασφυξία τότε μένει οργή. Αν βγει η αδικία, μένει η κατάθλιψη. Δυστυχώς (σε ότι αφορά τη δυσκολία της πρόκλησης) πρέπει να αντιμετωπιστούν και τα δύο. Ταυτόχρονα. Και αυτό δεν αναγγέλεται, δεν διαγγέλεται. Απλά γίνεται. Και μπορεί να γίνει, υπάρχουν τρόποι, όπως έδειξαν οι αμερικάνοι που εντόπισαν τις ροές χρηματοδότησης της διεθνούς τρομοκρατίας και του οργανωμένου εγκλήματος. Και απο που, και απο ποιά διαδρομή και σε ποιό προορισμό και τι ποσά.
    Τέλος, σε ότι αφορά τον θίασο που περιγράφετε, απλά να επισημάνω ότι έχετε παραλείψει κάποιους άλλους γίγαντες της παράστασης που είδαμε τα δύο τελευταία χρόνια, όπως τον ανιψιό του υπουργού με θητεία στην κοινωνία της πληροφορίας και μετά της παραπληροφόρησης και τελικά της παραοικονομίας... αυτόν που στοίβαξε συνταξιούχους, μισθωτούς, επαγγελματίες και όσους έβρισκε μπροστά του στα τρένα της οικονομικής εξαέρωσης και άλλους αρκετούς παρόμοιους κομπάρσους. Και να υπενθυμίσουμε ότι όλοι τους υπάρχουν ελέω ψηφοφόρων, δηλαδή των επιβατών αυτών των τρένων...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ however 01/03/2012 17:12:30

      "Σκοτώνεις"!