#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2012 14:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακατάλληλος για τις διαπραγματεύσεις ο Βενιζέλος, λένε υπουργοί της Ευρωζώνης !!!



Όπως γράψαμε ήδη η χθεσινή μαραθώνια τηλεδιάσκεψη των υπουργών οικονομικών της Ευρωζώνης με τον Βενιζέλο κατέληξαν σε αδιέξοδο λόγω κυρίως των απαιτήσεών για  το τσεκούρωμα  του 13ου και 14ου μισθού και την μείωση του κατώτατου μισθού. Οι υπουργοί Οικονομικών της Ευρωζώνης διαμήνυσαν επίσης στην Αθήνα ότι δεν θα προχωρήσουν στην επικύρωση της συμφωνίας για το PSΙ και του νέου πακέτου βοήθειας αν δεν εξασφαλισθεί η επιβολή των νέων μέτρων που προτείνει η Τρόικα.

Σήμερα όμως το Reuters δίνει και μια άλλη σημαντική διάσταση στο ναυάγιο. Ούτε λίγο ούτε πολύ μεταδίδει ότι υπουργοί της Ευρωζώνης είναι δυσαρεστημένοι με τον Βενιζέλο καθώς θεωρούν ότι τον ενδιαφέρουν περισσότερο η εσωκομματικές διαδικασίες στο ΠΑΣΟΚ και το προσωπικό του μέλλον,εν όψει των εκλογών του Απριλίου, παρά οι διαπραγματεύσεις για τις μεταρρυθμίσεις και το μέλλον της Ελλάδας!!!

"Υπάρχει μεγάλος εκνευρισμός με τον κ. Βενιζέλο , ο οποίος δυσκολεύεται ιδιαίτερα να αντεπεξέλθει στις διαπραγματεύσεις διότι είναι ιδιαίτερα απασχολημένος με την εκστρατεία του για την εκλογή του στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚκαι δεν είναι διαθέσιμος να συναντηθεί με τα μέλη της Τροϊκα" δήλωσε στο Reuters αξιωματούχος της Ευρωζώνης

"Προετοιμάζει το πολιτικό του μέλλον, αντί για το μέλλον της χώρας.  Οι διαπραγματευτές είναι πολύ δυσαρεστημένοι με αυτήν την συμπεριφορά και του το κατέστησαν σαφές (χθες) το απόγευμα" πρόσθεσε ο ίδιος.

"Υπάρχει έντονος εκνευρισμός επειδή δεν γίνεται εμείς να αναλαμβάνουμε το βάρος που μας αναλογεί και η Ελλάδα να δείχνει ότι δεν ενδιαφέρεται και τόσο" κατέληξε.

Αυτά μεταδίδει το διεθνές πρακτορείο:http://www.reuters.com/

Και το μεγάλο ερώτημα που προκύπτει είναι ...απλό: Μπορούν να συνεχιστούν οι διαπραγματεύσεις με έναν υπουργό που οι Ευρωπαίοι ομόλογοί του θεωρούν ... ακατάλληλο; Με έναν υπουργό που νοιάζεται περισσότερο για το πολιτικό του μέλλον παρά για την Ελλάδα; Σωστά λοιπόν γράψαμε πολλές φορές ότι στόχος του Βενιζέλου στις διαπραγματεύσεις είναι κυρίως να υπονομεύσει την διακυβέρνηση Σαμαρά με σκληρά μέτρα για να λέει μετά ως αρχηγός του ΠΑΣΟΚ "όλοι ίδιοι είναι"!!!

Αυτές οι διαπραγματεύσεις δεν έχουν πλέον κανένα νόημα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/02/2012 15:08:10

    Χα! ξέρει τι κάνει ο Μπεν Εζέλ. Θα μας "σώσει" πιο αποτελεσματικά αν εκλεγεί χαλίφης στη θέση του χαλίφη.

  2. Tabachaniotika avatar
    Tabachaniotika 05/02/2012 15:10:13

    ,,βουλωμένο γράμμα διαβάζουν οι ..υπουργοί οικονομικών της Ευρωζώνης!
    πότε ο Μπένι συζήτησε σοβαρά μαζί τους ; το μόνο που απαιτούσε από αυτούς ήταν να ..υπογράψουν Σαμαράς και Καρατζαφέρης για να μην έχει μόνος την ευθύνη και να μπορεί στις εκλογές να κουνάει το χαρτί με τις υπογραφες και να λέει όλοι ιδιοι ειμαστε.
    ο Μπένι ενδιαφέρεται μόνο για να γίνει προθυπουργός , γιατί άλλο να ενδιαφερθεί ; 2500000 έχει μόνο στον τραπεζικό του λογαριασμό, φανταστείτε τι υπάρχει στην αλήθεια. Ο κόσμος να κλαίει ,αυτός χε@#%^, ,πτώχευση συντεταγμένη ή ασυντακτη αυτός καλά θα περνά , ο φτωχός και ανήμπορος που θα πεθάνει σαν σκυλί στ'αμπέλι!!!

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ Tabachaniotika 05/02/2012 22:13:50

      Αφού ο κόσμος αποδέχεται πάμπλουτοι να κυβερνάνε πάμπτωχους.....καλά να πάθουν !!! Τι να καταλάβει ο πάμπλουτος για το πως θα επιβιώσει ο πάμπτωχος.... Τώρα είναι πολύ αργά....Απλά προς γνώση και συμμόρφωση, τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον.....

  3. Νίκολαος avatar
    Νίκολαος 05/02/2012 15:22:26

    Όλα δείχνουν ότι η θητεία της κυβέρνησης θα παραταθεί επί μακρόν και η χώρα δεν θα οδεύσει σύντομα σε εκλογές. Για το θέμα φαίνεται ότι υπάρχει ήδη συμφωνία, αφού οι πολιτικοί αρχηγοί που στηρίζουν την κυβέρνηση, αντιλαμβάνονται ότι οι συνθήκες δεν ευνοούν την εκλογική τους «έκθεση» αφού τα κόμματά τους θα κινδύνευαν με πανωλεθρία…

    • anonymous avatar
      anonymous @ Νίκολαος 05/02/2012 21:36:19

      Μα έχουμε εγγράψει ήδη 2,5 χρόνια στο κοντέρ. Αν σκεφτείς ότι εκλογές γίνονται πάντα στα 3-3,5 χρόνια είναι φυσιολογικό να τις κάνουμε κατά το φθινόπωρο. Το θέμα ήταν να έπεφταν πολύ νωρίς για να μη φτάναμε εδώ που φτάσαμε. Αφού φτάσαμε όμως μικρή σημασία έχει το πότε θα πάμε σε εκλογές.
      Ο ελληνικός λαός ας πρόσεχε.

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ Νίκολαος 05/02/2012 22:18:21

      Αυτοί όλοι οι ΒΟΛΕΥΤΕΣ, ξέροντας ότι το 99% δεν πρόκειται να επανεκλεγούν, παίζουν τα ρέστα τους προκειμένου να τσεπώσουν τα τελευταία αργύρια και τα τελευταία συντάξιμα άρα θα επιδιώξουν να παραμείνουν όσο παραπάνω γίνεται.......

  4. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 05/02/2012 15:25:06

    Ας προσεχαν οταν ετρεχαν να στησουν δοτη κυβερνηση!
    Τωρα καιρος να τα λουστουν.
    Το κακο ειναι οτι τα λουζομαστε πρωτοι εμεις!

    ποσο κακο εχουν κανει στη χωρα μας ολοι αυτοι οι αγυρτες!
    ποσο χειροτερος ειναι ο Βενιζελος απο τον ΓΑΠ;
    το δικο του βαρελι ανικανοτητας δεν εχει πατο!

    στειλτους στον αγυριστο Προεδρε!!

  5. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 05/02/2012 15:52:46

    Δείτε πως μεταδίδει την ειδηση το λόμπυ του Βενιζελου

    Reuters: "Απογοητευμένη η Ευρωζώνη με την Ελλάδα"

    Η ευρωζώνη χάνει την υπομονή της με την Ελλάδα, αναφέρει σε δημοσίευμά του το πρακτορείο Reuters, τονίζοντας πως χθες στο απόγευμα οι υπουργοί Οικονομικών της ευρωζώνης τόνισαν στη χώρα ότι θα πρέπει να δεσμευτεί για την υλοποίηση των μεταρρυθμίσεων που χρειάζονται.

    Σύμφωνα με το πρακτορείο, οι υπουργοί ήλπιζαν να συναντηθούν τη Δευτέρα για ολοκληρώσουν το δεύτερο πακέτο διάσωσης, το οποίο πρέπει να είναι έτοιμο μέχρι τα μέσα Μαρτίου. Αλλά η συνάντηση αναβλήθηκε «εξαιτίας της ελληνικής απροθυμίας για δεσμεύσεις επί των μεταρρυθμίσεων».

    Αντίθετα, διεξήχθη teleconference μεταξύ των υπουργών για να γίνει απολογισμός της προόδου για το β΄ πακέτο χρηματοδότησης.

    «Υπήρξε ένα ξεκάθαρο μήνυμα στην τηλεδιάσκεψη προς τους Έλληνες… ως εδώ και μη παρέκει. Επικρατεί μεγάλη απογοήτευση. Θα πρέπει να κινηθούν άμεσα και να αρχίσουν να μιλούν με ειλικρίνεια, αποφασιστικά και γρήγορα με την Τρόικα για τις πτυχές του προγράμματος που πρέπει να ολοκληρωθούν, για τις δημοσιονομικές μεταρρυθμίσεις και αυτές στην αγορά εργασίας», ανέφερε αξιωματούχος της ευρωζώνης.

    Δεύτερος αξιωματούχος τόνισε πως το κύριο ζήτημα είναι η απουσία μεταρρυθμίσεων ή αντίστοιχων προηγουμένων κινήσεων.

    http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=175078

  6. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 05/02/2012 16:45:07

    Ορέ κάτι ζαριές γυρίσματα που έρχονται .Περιμένετε και θα δείτε το γάιδαρο να ανεβαίνει στην καρυδιά κατά τη Λαϊκή ρήση ,με το συμπάθιο.Καλά δεν παίζεσαι με τίποτα .Είστε χιλιόμετρα μπροστά .Να δεις που η χελώνα θα περάσει το λαγό. Εμ' ήθελες πρωταθλητισμό ,τώρα χόρευε .Ορέ παπάκι πάει στην ποταμιά .

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/02/2012 17:54:02

    Μεγάλη απάτη,ποιό το έργο του μέχρι τώρα , περιμένω έναν σοβαρό οικονομολόγο
    να αναλύση την απόλυτη αποτυχία του που την πληρώνουμε κάθε μέρα.
    Είναι εθνική αποτυχία.
    Νομίζει ότι με τα νομικίστικα εφυολογήματα που λέει ότι τον πιστεύουν τον ανίκανο βολεμένο.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 06/02/2012 00:34:09

      Καλά τα λες, αλλά βρες άλλο ψευδώνυμο. Το ΠΗΛΕΑΣ είναι "κατηλλειμμένο" από διετίας.

      • Αριστέα avatar
        Αριστέα @ ΠΗΛΕΑΣ 06/02/2012 17:50:38

        > είναι "κατηλλειμμένο" από διετίας

        Προφανώς εννοείτε "κατειλημμένο", μετοχή παθητικού παρακειμένου του "καταλαμβάνω".

  8. factorx avatar
    factorx 05/02/2012 19:55:07

    «Καμία επαφή με την πραγματικότητα» δεν έχουν τα όσα αναφέρονται στο δημοσίευμα του Reuters για τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και υπουργό Οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο, φέρεται να δήλωσε ο J.C. Juncker, με τον οποίο επικοινώνησε το ελληνικό υπουργείο με αφορμή το εν λόγω δημοσίευμα.


    Σε επιστολή του προς το πρακτορείο Reuters το ελληνικό υπουργείο τονίζει ότι η ανώνυμη αυτή πηγή είναι «γελοία αν όχι ύποπτη, για όλους αυτούς που έχουν μια βασική γνώση του καθημερινού προγράμματος του υπουργού και των μακρών συναντήσεών του με την τρόικα, των επαφών του με τους ομολόγους του και τους επικεφαλής των οργανισμών που συμμετέχουν στην τρόικα, των συνεχών συναντήσεων με τον πρωθυπουργό, των τηλεδιασκέψεων, των αλλεπάλληλων επαφών με το IIF για το PSI και γενικώς της υπεράνθρωπης προσπάθειας που καταβάλλεται 24 ώρες το 24ωρο από μια μικρή ομάδα ανθρώπων με επικεφαλής των Έλληνα υπουργό Οικονομικών.

    Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος επικοινώνησε με τον πρόεδρο του Eurogroup και πρωθυπουργό του Λουξεμβούργου, Jean-Claude Juncker για να τον πληροφορήσει για το δημοσίευμα του Reuters. Ο κ. Juncker εξουσιοδότησε τον Έλληνα υπουργό να δηλώσει πως αυτό το δημοσίευμα δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα».

    • factorx avatar
      factorx @ factorx 05/02/2012 20:10:06

      Το Reuters τι λέει; Περιμένουμε

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/02/2012 16:08:23

    Συγνώμη ΠΗΛΕΑ.

  10. beethoven avatar
    beethoven 07/02/2012 17:03:53

    Η επιθεση στο Βενιζελο,εμενα σαν απλο αναγνωστη,που δινει την εντυπωση,οτι θα προτιμουσαν εναν Παπακωσταντινου,για να περνανε ολα χωρις συζητηση.
    Θεωρω οτι δεν ειμαστε τοσο αφελεις,για να πιστεψουμε οτι τους ενδιαφερει το μελλον της Ελλαδας και λυπουνται που ο δηθεν απασχολουμενος με το ΠΑΣΟΚ Βενιζελος , δεν τους αφιερωνει το χρονο που θα επιθυμουσαν.
    Καποιο αγορασμενοι δημοσιογραφοι,οπως ισως μπορει να συμβαινει και στην Ελλαδα,πηραν γραμμη να τον καψουν,για να ερθει καποιος μουγγος,που θα κουναει σε ολα το κεφαλι,οπως το προηγουμενος σωτηρας,που ειχαμε.
    Με ενοχλει να μας θεωρουν ηλιθιους,επειδη το γραφει ενα πρακτορειο.