#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2011 20:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακίνητα: η αθλιότητα της κυβέρνησης δεν έχει τέλος

Ακόμη και οι άνεργοι πληρώνουν το χαράτσι στα ακίνητα



(Ανανεωμένο) Ευτυχώς η κυβέρνηση ... δεν είναι ανάλγητη. Εξαίρεσε από τον έκτακτο φόρο στα ακίνητα τα νεκροταφεία, τις εκκλησίες και τις στάνες. Από εκεί και πέρα δεν έχει τέλος η αθλιότητα και η ανικανότητα του οικονομικού επιτελείου.

Με άλλα λόγια παράλληλα με την τηλεδιάσκεψη του ΓΑΠ με τους δανειστές άρχισαν τα όργανα με το έκτακτο χαράτσι που επιβάλλει η κυβέρνηση στα ακίνητα και μάλιστα με μια απίστευτη εξαπάτηση του ελληνικού λαού από τον Ευ. Βενιζέλο.

Προφανώς η τροπολογία για το φόρο θα κατατεθεί αύριο στη Βουλή και για τα μάτια του κόσμου μπορεί να κάνουν και καμιά αλλαγή.

Η ουσία που μένει όμως είναι ότι πρόκειται για ένα ακόμη δυσβάσταχτο φόρο που έρχεται για τα ελληνικά νοικοκυριά και που μάλιστα εφαρμόζεται υπό την απειλή να κοπεί το ρεύμα, ένα κοινωνικό αγαθό για τον κόσμο. Αν δηλαδή ένας κακόμοιρος συνταξιούχο ή μισθωτός με παιδιά δεν έχει να πληρώσει το χαράτσι θα κόψουν το ρεύμα από το παιδιά του.

Αυτά τα πράγματα δε γίνονται ούτε στη... Λιβύη με τον «φίλο» δικτάτορα Καντάφι.

Μόλις την περασμένη Κυριακή ο Ευ. Βενιζέλος ανακοίνωνε ότι ο έκτακτος φόρος θα κυμαίνεται από 0,5 ευρώ έως 10 ευρώ ανά τετραγωνικό, ανάλογα με την τιμή ζώνης. Ξαφνικά, τρεις ημέρες μετά αποφασίζουν και βάζουν κλίμακες από 0,5 ευρώ έως και 16 ευρώ/τ.μ. Μάλιστα, όταν το ακίνητο είναι νεόδμητο θα πρέπει να υπολογίζεται και ο συντελεστής 1,25 γεγονός που το ποσό πάει στα 20 ευρώ/τ.μ. Κι αν το προηγούμενο είχε χαρακτηριστεί δυσβάσταχτο, το καινούργιο σενάριο δε χωνεύεται με τίποτε.

Επίσης, διευκρινίζεται ότι θα κόβεται το ρεύμα μέχρι να πληρωθεί το χαράτσι. Οσο για τους ανέργους που έχουν την ατυχία να έχουν και σπίτι, ε κι αυτοί θα πληρώσουν 0,5 ευρώ/τ.μ.

Οσο για του χρόνου, θα πάρουν φωτιά τα μπατζάκια μας. Με αύξηση των αντικειμενικών αξιών θα εκτοξευτεί το χαράτσι.

Η διευκρινιστική ανακοίνωση βγήκε πριν από λίγο και προβλέπει μεταξύ άλλων ότι μπαίνει και συντελεστής παλαιότητας. Επίσης:

-      Επιβάλλεται ειδικό τέλος διάμεσου ύψους 4 ευρώ ανά τ.μ. στις ηλεκτροδοτούμενες δομημένες επιφάνειες.
- Το τέλος αυτό θα εισπραχθεί μέσω των επόμενων λογαριασμών της ΔΕΗ προκειμένου να επιτευχθεί άμεση εισπραξιμότητα και η υλοποίηση των στόχων του προϋπολογισμού του 2011.
- Αφορά 5,079 εκατομμύρια οικιακές και εμπορικές παροχές που αφορούν δομημένες επιφάνειες συνολικού εμβαδού 562 εκατομμυρίων τετραγωνικών μέτρων αντικειμενικής αξίας, σύμφωνα με τα στοιχεία της φορολογικής διοίκησης, 560 δισ. ευρώ και εμπορικής αξίας 1 τρισ. ευρώ κατά τις εκτιμήσεις της Τράπεζας της Ελλάδος.
- Το επιβαλλόμενο, συνεπώς, τέλος αντιστοιχεί σε 2‰ (δύο τοις χιλίοις) της πραγματικής αξίας των ακινήτων, επιβάρυνση απολύτως ανεκτή και αναλογική σε σχέση με την πραγματική αξία της ακίνητης περιουσίας την οποία σκοπεί να διασφαλίσει. Για την αναλογικότητα του μέτρου, τα νεόδμητα κτίρια επιβαρύνονται περισσότερο σε σχέση με τα παλαιότερα και σε βάθος 25ετίας. Πρέπει να σημειωθεί ότι το 64% των κατοικιών στην Ελλάδα έχει ηλικία μεγαλύτερη από 25 έτη και μόνο 2% έχουν δομηθεί κατά την τελευταία πενταετία.
Για τον υπολογισμό του τέλος λαμβάνεται υπόψη το ύψος της τιμής ζώνης (με βάση τα οποία λογίστηκε το τέλος ακίνητης περιουσίας στο ακίνητο), το εμβαδό του ακινήτου, συντελεστής προσδιορισμού του τέλους σε ευρώ ανά τ.μ., καθώς και συντελεστής προσαύξησης αντιστρόφως ανάλογος προς την παλαιότητα του ακινήτου. Συγκεκριμένα:
Συντελεστής ειδικού τέλους (€/τ.μ.) Τιμή ζώνης Παλαιότητα Συντελεστής

0,5 για ευπαθείς ομάδες έως 26 έτη 1

3 έως € 500 25-20 έτη 1,05

4 € 501-1000 19-15 έτη 1,1

5 € 1001-1500 14-10 έτη 1,15

6 € 1501-2000 9-5 έτη 1,2

8 € 2001-2500 4-0 έτη 1,25

10 € 2501-3000

12 € 3001-4000

14 € 4001-5000

16 € 5001 και άνω

-      Το ειδικό έκτακτο τέλος συνεισπράττεται από τη ΔΕΗ και τους εναλλακτικούς προμηθευτές ηλεκτρικού ρεύματος ως εξής:

- για το 2011 σε δύο ισόποσες δόσεις από τον Οκτώβριο του 2011 μέχρι τον Ιανουάριο του 2012,

- για το 2012 σε τέσσερις ισόποσες δόσεις από τον Μάιο μέχρι τον Δεκέμβριο 2012.

Σε περίπτωση που δεν καταβληθεί το τέλος, η ΔΕΗ και οι εναλλακτικοί προμηθευτές ηλεκτρικού ρεύματος προβαίνουν στη διακοπή του ρεύματος και δεν το επαναχορηγούν μέχρι την εξόφλησή του. Αν δεν ζητηθεί η επαναχορήγηση ρεύματος, η ΔΕΗ και οι εναλλακτικοί προμηθευτές, αφού διαγράψουν τον υπόχρεο συνδρομητή ενημερώνουν το Ελληνικό Δημόσιο, ώστε να μεριμνήσει για την είσπραξη του οφειλόμενου τέλους, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα για την Είσπραξη Δημοσίων Εσόδων (ΚΕΔΕ) Η αλλαγή προμηθευτή ηλεκτρικού ρεύματος δεν επιτρέπεται αν δεν εξοφληθεί προηγουμένως το ειδικό τέλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 14/09/2011 20:32:42

    ειναι απιστευτοι φορομπηχτες.δημευουν τα σπιτια του κοσμου.περιμενω αντισταση απο ολους.κομματα συνδικατα,λαο.δεν παει αλλο,ουτε επι τουρκοκρατιας δεν γινονταν αυτα.

  2. tak avatar
    tak 14/09/2011 20:34:56

    Ο υπαρκτός σοσιαλισμός στην Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Ο ιδιότυπος "κομμουνισμός" του ΓΑΠ, θα ξεσπιτώσει τελικά όλους τους Έλληνες...

  3. kp8 avatar
    kp8 14/09/2011 20:35:43

    να σταματήσει αυτό το τροπάρι, ή πτωχεύουμε ή πληρώνουμε, γιατί αν δούνε αντιδράσεις από τον κόσμο πάλι θα μας τρελάνουνε με τις φήμες. Με τα ακίνητα θέλουνε να βγάλουνε ό, τι έχουν φάει οι ίδιοι και οι κολλητοί τους και ακόμα τρώνε.

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 14/09/2011 20:36:57

    ΣΤΗ ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ.
    ΤΟΥΣ ΕΠΕΒΛΗΘΗΣΑΝ ΤΟΣΟΙ ΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΑ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ
    ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ....

    ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ 25 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΤΗΣΙΩΝ
    ΦΟΡΩΝ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ,ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΤΡΙΠΛΟ ΦΟΡΟ,ΦΟΡΟ
    ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ.
    ΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ
    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΑΠΟ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ????

    ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΤΩΝ ΧΡΕΩΝ
    ΜΑΣ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ Η ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΕΒΑΙ-
    ΩΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΟΡΟΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ
    ΠΑΣΟΚΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΕΣ 24.000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ
    ΠΡΑΣΙΝΟΦΑΙΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ????

    • manos avatar
      manos @ ΣΠΥΡΟΣ 14/09/2011 20:44:02

      Οταν ο άνθρωπος έχει μια στέγη δική του, ακόμα και άνεργος να είναι θα βρει κάποιο τρόπο να επιβίωσει.
      Οταν όμως με τους τρόπους του Ράιχ, οι πολίτες χάσουν τα σπίτια τους τότε θα είναι έρμαια της κάθε κυβέρνησης.
      Οταν θα πρέπει να μένεις στο νοίκι ή όταν θα εξαρτηθούμε από κάποια κυβερνητική αρωγή, τότε θα πρέπει να σερνόμαστε σαν σκουλήκια προκειμένου να μην μείνουμε άστεγοι.
      Τέρμα η αξιοπρέπεια, τέρμα η προσωπικότητα, τέρμα οι αγανακτισμένοι, τέρμα τα αντριλίκια. Και όποιος είναι καλό παιδί θα παίρνει και κουπονάκι σίτησης από τα έβερεστ.
      Είναι σχέδιο Ελληνες, δεν έχει να κάνει με αλληλεγγύη και πράσινα άλογα.

  5. Kargia avatar
    Kargia 14/09/2011 20:40:32

    Όταν οι πολίτες δεν τους εναντιώνονται σοβαρά αυτά θα συμβαίνουν. Φυσικά για το καλό μας. Μια αφελή σκέψη: Δύο χρόνια με τις μειώσεις στους μισθούς, τις αυξήσεις φωτιά σε ΦΠΑ, με τις έκτακτες εισφορές κάθε οικογένεια έχασε πάνω από 10000 ευρώ . Και ακόμα γεμίζουμε ένα βαρέλι δίχως πάτο. Πόσο χειρότερα θα ήταν αν είχε γίνει από την αρχή στάση πληρωμών για 2-3 μήνες ?

  6. Κώστας Κ avatar
    Κώστας Κ 14/09/2011 20:40:45

    Ντροπή. Αθλια μεθόδευση καλυμμένη απο σοσιαλιστικό μανδύα. Δήθεν θα πληρώσουν οι πλούσιοι. Ποιός τους είπε ότι κάποιος που κληρονόμησε το πατρικό του 200 τ.μ. σε μία ακριβή περιοχή, είναι σήμερα πλούσιος και ότι μπορεί να πληρώσει 16 ευρώ το τετραγωνικό = 3.200 ευρώ; Την στιγμή μάλιστα που η αγορά ακινήτων είναι νεκρή και δεν μπορεί ούτε να το πουλήσει; Διαλύουν την κοινωνία...

    • Twins avatar
      Twins @ Κώστας Κ 14/09/2011 23:52:33

      Κώστα, ειναι ακόμα χειρότερο γιατι το πάνε με το ΤΑΠ, δηλαδη βάζουν και τα υπόγεια και τις αποθήκες μέσα και μάλιστα με την ίδια αντικειμενικη με όλο το κτισμα.
      Εαν έχεις 200τμ μαζί το υπογείο κ.α. μάλλον εισαι στα 300-350τμ δηλαδή στα €5600 ...

      Θα αναγκάσουν κόσμο που ήταν πάντα συνεπής στους φόρους του να μην πληρώσει φόρους... να το θεωρούν φοροφυγά και στο τέλος να φοβάτε να μπεί και φυλακή... ή να δώσει το σπίτι για να πληρώσει μια εισφορά στην εφορία, και μόνο καποιοι φοροφυγάδες θα μπορούν τα αγοράσουν

      Ειναι το μεγαλύτερη μεταφορά πλούτου από νοικοκυραίους προς λαμόγια που έχει γίνει ποτε στην ιστορία αυτής της χώρας, ακόμα και οι τουρκοι δεν επαιρναν τα σπίτια του κόσμου..

  7. Kargia avatar
    Kargia 14/09/2011 20:47:52

    Ευτυχώς αυτό το μέτρο δεν επιβαρύνει τον νέο σκληρό πυρήνα του Πασοκιστάν. Τους " ανεπίσημους μετανάστες"....

  8. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 14/09/2011 20:53:51

    Τιραμολακο?

    Ουυυυουυυυ!

    Που είσαι χαντακωμένος βρε?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ (A)θανάσης 14/09/2011 20:56:12

      Τον στείλανε πρόξενο στη Βεγγάζη!

  9. Orestios avatar
    Orestios 14/09/2011 20:54:56

    Μα, τί περιμένατε από Σοσιαλιστές?
    Έχουν έχθρα προς την ατομική περιουσία και την ιδιοκτησία.
    Απεχθάνονται κάθε τί που μπορεί να κάνει τους ανθρώπους ανεξάρτητους από την κομματική τους σαπίλα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 14/09/2011 21:07:11

      Σου θυμίζω τον Άκη, τον Γιάννο, τον Μαντέλη και άπειρους άλλους συνέλληνες πασοκοσοσιαλιστές.
      Μιλάμε για πολύ απέχθεια στην προσωπική περιουσία. Τι να σου λέω...
      Σκέτοι μενσεβίκοι δηλαδή.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Orestios 14/09/2011 23:57:45

      Άσ'το ΠΑΣΟΚ Ορέστιε το έχουμε εμπεδώσει πλέον, ξέρουμε τι είναι.

      Η ουσία είναι το ότι ο πρόεδρος της ΝΔ πρέπει να αφιερώσει τουλάχιστον πέντε λεπτά από την ομιλία του το Σάββατο πάνω στο θέμα των χαρατσιών στα ακίνητα και στο πως επακριβώς η ΝΔ θα προστατεύσει τις περιούσιες του κοσμάκη όταν αυτή θα είναι κυβέρνηση.

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 20:54:58

    Παιδιά αντί να κλαιγόμαστε , ας πάρει κάποιος την πρωτοβουλία ( Γιατί όχι η Ν.Δ?) να δώσει στον κόσμο νομικές πληροφορίες και οδηγίες για το πώς να αρνηθούμε την καταβολή του χαρατσιού.

    Πήγαν γυρεύοντας να επεκταθεί το κίνημα "δεν πληρώνω" σε όλο το λαό, ας μήν περιμένουμε λοιπόν απο το ΠΑΜΕ να βγεί πάλι μπροστά και να το εκμεταλευτεί.

    • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 21:43:03

      Ανέκδοτα γράφεις ; Είδες πολλές πρωτοβουλίες αντίδρασης στα τόσα αίσχη του πασοκ ;;;;;;;
      Αν θες να πλήξεις τον εχθρό σου για να προστατεύσεις την κοινωνία που στοχοποιείτε ,συμμαχείς και με τον διάβολο , αυτοί επιτίθενται στον "εχθρό" του πραγματικού εχθρού τους !!!!!Η μήπως δεν είναι εχθρός τους τελικά οι κυβερνώντες δήμιοι ;;;;;;;



      "Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

      «Η θέση μας για το νέο χαράτσι στα ακίνητα είναι δεδομένη:

      Είμαστε κατηγορηματικά αντίθετοι.

      Όμως!

      Κανένας οργανισμός δεν είναι τσιφλίκι κανενός.

      Κανένας Φωτόπουλος δεν μπορεί να εμποδίζει την εφαρμογή των νόμων!»."


      http://www.nd.gr/web//guest/press/-/journal_content/56_INSTANCE_c6UH/12001/758103

      • vildanden avatar
        vildanden @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 14/09/2011 23:04:13

        Πες τα.
        Ανεξάρτητα από το ποιος είναι κομματικά ο Φωτόπουλος και τι έχει κάνει στη ζωή του, εδώ έχει 100% δίκιο.

        Ακόμα κι αν παραβλέψουμε το επιχείρημα "ρεύμα = κοινωνικό αγαθό" και το δούμε το θέμα καθαρά με όρους αγοράς, γιατί να κόψει η ΔΕΗ το ρεύμα και να χάσει από πελάτες ανθρώπους που αρνούνται να πληρώσουν κάποιον τρίτο (το δημόσιο);

        Άμα περιμένει η Νέα Δημοκρατία να κερδίσει ψηφοφόρους με αυτές τις δηλώσεις Μιχελάκη, σώθηκε.

    • kolokotronis avatar
      kolokotronis @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 21:57:32

      ΠΑΜΕ
      ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

      Αθήνα 11 Σεπτέμβρη 2011

      Το ΠΑΜΕ είχε προειδοποιήσει ότι τα αντιλαικα μετρα που παιρνονται θα φερνουν συνεχως νεα μετρα, χωρις τελος. Η νεα φοροληστεια που επιβαλλει η κυβερνηση με τον νέο φορο στα ακινητα πρεπει να απαντηθει.

      Καμμια θυσια για την πλουτοκρατια. Είναι ώρα με πρωτοβουλία των εργατικών σωματείων, των επιτροπών αγώνα των αυτοαπασχολούμενων, των λαϊκών επιτροπών στις συνοικίες να οργανωθεί μαζική αντίθεση και αντίσταση με κάθε τρόπο, οργανωμένα, μαζικά με τα σωματεία μας να επιστρέψουμε μαζικά τα εντάλματα πληρωμής, απαιτώντας την κατάργησή τους. Να οργανωθεί η αλληλεγγύη στους ανέργους, στις οικογένειες, στους μικρομαγαζάτορες που δεν μπορούν να πληρώσουν λογαριασμούς, δάνεια και φόρους.

      Η οργανωμένη αντίθεση και αντίσταση στα χαράτσια, στους εκβιασμούς, στην τρομοκρατία, είναι πράξη που σηματοδοτεί τη λαϊκή απόφαση: Τέρμα οι θυσίες για τα κέρδη και την κρίση της πλουτοκρατίας.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ kolokotronis 14/09/2011 22:18:45

        Νάτο το ΠΑΜΕ που λέγαμε!

        Και η ΝΔ τι κάνει ,μήπως θα βγάλει τον Πάκη Παυλόπουλο να κάνει δηλώσεις?

        (By the way που θα έλεγε και ο Τζέφρυ ,γιατί έφαγε ο λύκος την προηγουμενη απάντησή μου στον ΠΑΝΑΙΤΙΟ??)

  11. greekboy avatar
    greekboy 14/09/2011 20:57:14

    Το ρευμα θα κοβεται εαν δεν πληρωθεί το χαράτσι. Αυτο λεγεται τραμπουκισμός. Αντιστοιχα πρέπει να απαντησουμε ΟΛΟΙ. Σε ενα κρατος που δεν σου προσφέρει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ η απάντηση πρεπει να ειναι ΤΙΠΟΤΑ.Μην αφήνετε να μας τρομοκρατούν! Επιτέλους ξυπνήστε. ΔΗλαδή τι πρέπει να συμβεί? Να μην εχουμε να φάμε για να ακουστεί η ΟΡΓΗ μας?

  12. A.M. avatar
    A.M. 14/09/2011 21:00:54

    «Εξαίρεσε από τον έκτακτο φόρο στα ακίνητα
    τα νεκροταφεία, τις εκκλησίες και τις στάνες.»

    Να ευχαριστήσω το antinews για την πολύ καλή πληροφορία!
    Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα σπιτάκι τώρα που κάπως έχουν πέσει οι τιμές αλλά μετά την παραπάνω είδηση / πληροφόρηση το ξανασκέφτηκα:

    Θα αγοράσω ...στάνη!

    Για .. νεκροταφείο και για εκκλησία δεν με παίρνει.
    Πολλά τα λεφτά για μάρμαρα και για αγιογραφίες.
    Αλλά μια στάνη με τσιμεντόλιθους και τσίγκο .. ε μαμώτο μου!
    Θα την αγοράσω!

    Αμ' τι νόμιζε το GAP!
    Θα αγοράσουμε σπίτι για να μας τα παίρνει μια ζωή;

    • A.M. avatar
      A.M. @ A.M. 14/09/2011 21:03:41

      Και θα την μετονομάσω σε ..«ανεπίσημη βίλα»!
      μιάς και είναι της μόδας το «ανεπίσημο» τελευταία.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ A.M. 14/09/2011 21:22:30

      Άλλο ένα ΠΑΣΟΚ-ΜΠΑΤΣΟΚ-ΜΠΑΦΟΚ τρία σε ένα κόλπονομοσχέδιο!
      Από τα Νεκροταφεία δεν θα εισέπραττε, οι Στάνες μπορούν και χωρίς ρεύμα, ενώ η Εκκλησία θα γίνει κάλλιστα το τυράκι στην φάκα των κοινωνικών αυτοματιστών!
      Κοιτάξτε και διαβάστε τι έχει να γραφή και να ακουστή τώρα γι αυτή την "εξαίρεση"!

  13. Hase avatar
    Hase 14/09/2011 21:07:15

    http://www.youtube.com/watch?v=WERICDPPwgc

  14. knight rider avatar
    knight rider 14/09/2011 21:14:06

    Ελληνες ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!!! Οι πλιατσικολόγοι συμμορίτες του ΠΑΣΟΚ με τους νεοναζί συμβούλους τους, μας παίρνουνε τα σπίτια. Βγείτε στους δρόμους και κάψτετα όλα μέχρι να τσακιστούνε οι βρωμιάρηδες να φύγουν.

    ΣΑΜΑΡΑ που είσαι να υπερασπιστείς το βιός των Ελλήνων?

  15. juliet avatar
    juliet 14/09/2011 21:17:42

    Τώρα θα καταλάβουν τι σημαίνει σοσιαλισμός.Εξαθλίωση ο λαός και του κόμματος οι εκλεκτοί ,οι κυρίες είτε νόμιμες είτε κοκκότες στη χλίδα και τα παιδιά τά αρσενικά αρπάζουν ότι κινείται ,τα θηλυκά το ίδια αρκεί να έχει ζωντάνια και να δίνει ζωή.
    Εχω μια απορία ,του Ανατολικού στην αρχή τους έστελναν Σιβηρια ,μετα δημιούργησαν εξορίες εντός των συνόρων τους κάθε χώρα.Εμας που θα μας στείλουν ή σκοπεύουν να μας εξολοθρεύσουν για μειώσουν και τα κόστη;

  16. Νοήμων avatar
    Νοήμων 14/09/2011 21:22:17

    Η ΝΔ πρέπει να ξυπνήσει και να εκδώσει άμεσα ανακοίνωση και μάλιστα σκληρή και ΞΕΚΑΘΑΡΗ! για το τί θα κάνει συγκεκριμένα και ανακοινώσεις όχι του τύπου ''το μέτρο είναι άδικο κλπ κλπ''. Πρέπει να καταλάβουν ότι δεν αντέχουμε άλλο !!!! Τα μάτια, τα αυτιά και όλες οι ελπίδες μας είναι στραμμένα πάνω στον Α Σαμαρά. Τέρμα οι φιλοσοφίες και οι αερολογίες . Η υπομονή μας έχει όριο λήξης το Σ/Κύριακο στη ΔΕΘ.

  17. alex avatar
    alex 14/09/2011 21:24:54

    ρε ολοι στους δρόμους

  18. crass avatar
    crass 14/09/2011 21:25:54

    Λυπάμαι που το ύφος της πρώτης μου δημοσίευσης, σε αυτο τον ιστοχωρο που παρακολουθώ καιρο, θα ειναι δεικτικο, αλλά το βρίσκω θλιβερό που κανένας υποστηρικτής του αντιπάλου δέους των πασοκων, δεν βρίσκει εξοργιστική την (ακομη μία) εξαίρεση του παπαδαριού και της μονίμως αφορολογητης Εκκλησίας Α.Ε.

    Μάλιστα, ο συντάκτης ανακουφιστηκε κιόλας που δεν την πειραξαν.
    Δεν υπάρχει σωτηρία.

    • factorx avatar
      factorx @ crass 14/09/2011 21:39:55

      Ε οχι και ανακουφιστήκαμε, ερμήνευε σε παρακαλω την κυβέρνηση ...οχι εμας

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ crass 14/09/2011 21:43:02

      Δηλαδή πιστεύεις ότι αν συμπεριλάμβαναν και την εκκλησία, θα πλήρωνε κανένας τίποτα; Χα χα...

  19. juliet avatar
    juliet 14/09/2011 21:29:01

    Ας κάνουμε υπομονή λίγες μέρες έμειναν ,αν και αυτοί είναι ικανοί κάθε μιά ώρα να μας λένε τι νέους φόρους θα πρέπει να πληρώσουμε ,πόσοι θ΄απολυθούν, πόσοι θα χάσουνε τη δουλειά τους και απο την πίσω πόρτα με το αίμα μας θα φτιάχνουν τον νέο στρατό τους ,τις νέες προσλήψεις και τις νέες ελληνοποιήσεις,προσέχτε το τελευταίο,δεν θα παραδοθούν ,θα κάψουνε ,θα λεηλατησουν ,θα παραδόσουν και μετά θα χαθούν αλλά όσοι μείνουν δεν γίνεται να φύγουν όλοι θα τους κρεμάσουμε .

  20. juliet avatar
    juliet 14/09/2011 21:32:02

    και το πίστεψε;;;;;;;;;;;;;;

  21. ierofantis avatar
    ierofantis 14/09/2011 21:55:04

    Προφέσσσορες ΠΑΣΟΚΟΙ...

    Αφού βγάζουν με διαρροές το σχέδιο εγκυκλίου μιας μη ψηφισμένης ακόμη διάταξης (ως γνωστόν η εγκύκλιος ισχύει μόνο αφού έχει υπάρξει προηγουμένως νόμος), βάζουν σε αυτή παραμέτρους που σχεδόν υπερδιπλασιάζουν το βάρος του χαρατσιού.

    Οι ιθαγενείς και οι λοιποί θα γκρινιάξουν, και η Κυβέρνηση, αφουγκραζόμενη την κοινωνική ανάγκη, θα μετριάσει το αποτέλεσμα της διάταξης, με το να περικόψει ελαφρώς τα βάρη.

    Και έτσι θα ψηφιστεί μια διάταξη που θα είναι ευνοϊκότερη του σχεδίου της εγκυκλίου αλλά σκληρότερη από τις ανακοινώσεις Βενιζέλου...

    Υ.Σ. Τρόπος του κυβερνάν για σεμινάριο. Ας μαθαίνουν στη Συγγρού...

    • ΝΟΗΜΩΝ avatar
      ΝΟΗΜΩΝ @ ierofantis 14/09/2011 21:59:15

      ΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!
      Η Συγγρού ΚΟΙΜΑΤΑΙ.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/09/2011 21:57:54

    Απορία: Τα αυθαίρετα υποχρεούνται σε έκτακτο τέλος;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Strange Attractor 14/09/2011 21:59:32

      Αν έχουν ρεύμα...

  23. factorx avatar
    factorx 14/09/2011 22:03:06

    Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομικών της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Κυκλάδων, κ. Ιωάννης Βρούτσης, προέβη στην ακόλουθη δήλωση:


    «Μόλις τρεις μέρες μετά τις ανακοινώσεις του για το νέο, έκτο κατά σειρά χαράτσι στα ακίνητα -το οποίο προφανώς έγινε … ”στο πόδι”- ο κ. Βενιζέλος αυτοδιαψεύδεται.
    Από την ανακοίνωση, που εξέδωσε σήμερα το υπουργείο, προκύπτουν, τουλάχιστον, τρία ψέματα:
    • Οι επιβαρύνσεις είναι έως και διπλάσιες σε σχέση με όσα ο ίδιος είπε στη Θεσσαλονίκη.
    • Οι συντελεστές αυξάνονται έως και τα 16 ευρώ ανά τετραγωνικό και όχι έως τα 10 ευρώ ανά τετραγωνικό που είχε δηλώσει.
    • Επιβάλλεται χαράτσι 3 ευρώ ανά τετραγωνικό στις λαϊκές γειτονιές, αντί των 0,5 ευρώ που είχε πει ο ίδιος.
    Απόλυτη αναλγησία και αναξιοπιστία, μιας κυβέρνησης, που επιβάλλει αυτό το απαράδεκτο χαράτσι σε άνεργους, αλλά και σε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες. Και μάλιστα, αν δεν έχουν να το πληρώσουν, θα τους τιμωρούν κόβοντάς τους το ρεύμα.
    Πρόκληση και εμπαιγμός για τον κόσμο που βρίσκεται σε απόγνωση και δεν αντέχει άλλο».

    • Νοήμων avatar
      Νοήμων @ factorx 14/09/2011 22:09:01

      ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ Κε ΒΡΟΥΤΣΗ. ΟΧΙ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΙΔΕΩΝ.
      Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα!!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ factorx 14/09/2011 22:14:09

      Ποιός "αναπληρωτής υπεύθυνος τομέα" ρε παιδιά ,τρελοί είσαστε??

      Εδώ βράζει όλος ο λαός ,και και η αντίδραση είναι σε επίπεδο "αναπληρωτή υπεύθυνου τομέα"??

      Καί οταν την ίδια στίγμή προσλαμβάνουν παράνομα 40.000 πρασινοφρουρούς??

      Προσέξτε μήν υποτιμήσετε το μέγεθος του ζητήματος!

      Αν ήταν ο Ανδρέας Παπανδρέου στην αντιπολίτευση θα είχε κάνει διάγγελμα κηρύσοντας .."ανένδοτο αγώνα απέναντι στους κλέφτες" ή κάτι τέτοιο.

      Δεν διδαχτήκαμε τίποτα 30 χρόνια στην αντιπολίτευση ,πρεπει να μείνουμε άλλα 30 ?

      • kp8 avatar
        kp8 @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 22:47:21

        Ετσι μπράβο πέστε τα αδέλφια, κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο εγώ την είδα χλιαρή τη δήλωση. Επίσης ξαναδιαβάζοντας το ανανεωμένο κεντρικό άρθρο πρόσεξα την εξής επεξήγηση (προφανώς από το ίδιο το Υπουργείο) : " Το επιβαλλόμενο, συνεπώς, τέλος αντιστοιχεί σε 2‰ (δύο τοις χιλίοις) της πραγματικής αξίας των ακινήτων, επιβάρυνση απολύτως ανεκτή και αναλογική σε σχέση με την πραγματική αξία της ακίνητης περιουσίας την οποία σκοπεί να διασφαλίσει." Απολύτως ανεκτή από ποιόν? Από την τρόικα? Και βλέποντάς το από ποια σκοπιά ? Του έχοντος ? Να τη διασφαλίσει δε από ποιον ? Μήπως να την εξανεμίσει εννοούν ?

  24. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 22:04:46

    Συμφωνώ. Ο Σαμαράς πρέπει να προσέξει παρα πολύ το θέμα του χαρατσιού ,γιατί αγγίζει ,ΑΜΕΣΑ, ολόκληρο τον Ελληνικό λαό. (καί όσοι δεν κατάλαβαν , θα καταλάβουν και θα εξοργισθούν μόλις έρθει ο λογαριασμός της ΔΕΗ. Και τότε θα ψάξουν να δούν ποιός στάθηκε στο πλευρό τους.

    Αν συνεχίσει η Ν.Δ την νερόβραστη αντίδραση τύπου δηλώσεων Μιχελάκη, ο Σαμαράς κινδυνεύει να χάσει άμεσα ότι έχει κερδίσει μέχρι τώρα.

    Αντίθετα, μια δυναμική στάση ( πχ. με δέσμευση προσαγωγής σε είδικό δικαστήριο των υπευθύνων,και στη Δικαιοσύνη όσων διοικητικών επιχειρήσουν να εφαρμόσουν το μέτρο, ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ για τη Ν.Δ.

    Ελπίζω ο Αντώνης Σαμαράς και οι συνεργάτες του να μην κάνουν λάθος εκτίμηση σχετικά με το μέγεθος του ζητήματος . Για το λαό δέν είναι "ενα θέμα ακόμα ,είναι ΤΟ θέμα!

    Και ,βλέποντάς το και κυνικά σε τελευταια ανάλυση, να συνειδητοποιήσουν στην Ν.Δ το ουρανοκατέβατο δώρο που τους έκανε η ανίκανη κυβέρνηση ,και να το αξιοποιήσουν.

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 23:43:16

      +1000

  25. Νοήμων avatar
    Νοήμων 14/09/2011 22:05:32

    Ακόμα περιμένουμε ανακοίνωση απ τη ΝΔ.

  26. The Saint avatar
    The Saint 14/09/2011 22:09:11

    Θα έλεγα τώρα εγώ με βάση το τί διαβάζω παραπάνω, σε κάποιους ότι ΠΡΕΠΕΙ επιτέλους να βγάλουν τις κομματικές πλερέζες απο τα μάτια τους....

    “Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Η θέση μας για το νέο χαράτσι στα ακίνητα είναι δεδομένη:

    Είμαστε κατηγορηματικά αντίθετοι.

    Όμως!

    Κανένας οργανισμός δεν είναι τσιφλίκι κανενός.

    Κανένας Φωτόπουλος δεν μπορεί να εμποδίζει την εφαρμογή των νόμων!».”

    Αμ έτσι ΔΕΝ γίνεται αντιπολίτευση φίλε μου.....

    σ.σ. Αμα το διαβάζετε αυτό, σημαίνει ότι κάποιος φούρνος έπεσε... μόλις έμαθε τα νέα χαράτσια του ΠΑΣΟΚ

  27. kp8 avatar
    kp8 14/09/2011 22:12:10

    Καλή η ανακοίνωση του κ. Βρούτση, αλλά δεν ξέρω ήθελα κάτι πιο αγωνιστικό ν' ακούσω. Ισως είμαι και σε αναβρασμό με αυτά που συμβαίνουν και προφανώς θα έχω τρελαθεί πολύ πριν έρθουν οι λογαριασμοί προς πληρωμή. Τίποτα πιο αποτελεσματικό δεν υπάρχει να κάνουμε? Ας πούμε να γλιτώσουμε με κάποιο τρόπο από αυτούς? Και ακόμη καλύτερα να αντιστρέψουμε τους όρους, ας πούμε να μην μπορούν να γλιτώσουν αυτοί από μας που θα τους κυνηγάμε μέχρι να πληρώσει και ο τελευταίος ....

  28. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2011 22:12:27

    Οι τράπεζες θα πλήρώσουν για το πλήθος των κατασχεμένων ακινήτων που διαθέτουν? Θα πληρώσουν επίσης ως ιδιοκτήτες των ακινήτων για τα οποία έχουν δώσει στεγαστικά δάνεια?

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2011 22:16:36

      Μάλλον όχι. Αν πληρώνει ο ιδιοκτήτης, ιδιοκτήτης παραμένει ο οφειλέτης, έστω και αν ο δανειστής έχει πάνω στο ακίνητο εμπράγματο δικαίωμα όπως η προσημείωση υποθήκης.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ierofantis 14/09/2011 22:18:58

        Τα δε κατασχεμένα δεν ανήκουν κατά κυριότητα στην Τράπεζα. Αποτελούν αντικείμενο πλειστηριασμού με σκοπό από το πλειστηρίασμα να ικανοποιηθούν οι χρηματικές απαιτήσεις των δανειστών.

  29. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/09/2011 22:18:43

    Ζωγραφίζει το γυφτάκι μια μύγα στον πίνακα. Την βλέπει ο δάσκαλος και νομίζει ότι ήταν αληθινή αφού ήταν τέλεια ζωγραφισμένη. Προσπαθεί να την διώξει, τη βαράει με το χάρακα αλλά αυτή εκεί, ακάθεκτη. Μόνο αφού άρχισαν να γελάνε τα παιδιά, κατάλαβε ότι κάτι τρέχει. Παρατηρώντας την καλύτερα λοιπόν, διαπιστώνει ότι είναι....ζωγραφιά.
    -Ποιός έκανε αυτή την τέλεια ζωγραφιά;
    -Εγκώ ντάσκαλο, λέει το γυφτάκι.
    -Μπράβο αγόρι μου! Τέλεια ζωγραφιά. Αύριο πες του πατέρα σου να έρθει, θέλω να του μιλήσω.Την επόμενη μέρα πάει ο μπαμπάς.
    -Συγχαρητήρια κύριέ μου. Ο γιος σας έχει πραγματικό ταλέντο...
    -Ντείρτου ντάσκαλε... Ντείρτου...
    -Μα καλά! Εγώ σας λέω ότι το παιδί έχει ένα σπάνιο χάρισμα..
    -Βρε ντείρτου που σε λέω. Ντείρτου.
    -Μα ακούστε. Εχθές ζωγράφισε μια μύγα στον πίνακα, τόσο τέλεια που την πέρασα για αληθινή.
    -Ντείρτο πολύ σε λέω. Ξέρω... Ξέρω. Τις προάλλες ζωγκράφισε ένα μ##νί στη σόμπα. Παππούς έκαψε γκλώσσα του και εγκώ τσουτσούνα μου. Ντείρτου που σε λέω...!


    ....όπου

    δάσκαλος=τρόικα
    γύφτος=κυβέρνηση
    ζωγραφιές =τα μέτρα

    και τα παιδιά (πολίτες) όλοι εμείς που γελάμε (μάλλον να κλαίμε θα έπρεπε) με τις ...........ζωγραφιές τους

  30. Solution avatar
    Solution 14/09/2011 22:33:07

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ; Ε; ΠΟΥ;

    Οι δε δηλώσεις της ΝΔ είναι σκέτη αποκάλυψη. Είμαι σίγουρος ότι, αυτή τη στιγμή, οι ψεύτες και οι ανάλγητοι στους οποίους αναφέρθηκε ο Κ. Βρούτσης τρέχουν να κρυφτούν από την ντροπή τους. Περιμένω μάλιστα την παραίτηση της κυβέρνησης μέσα στις επόμενες ώρες και την ανάκληση του χαρατσίου, η επιβολή του οποίου υποθέτω ότι βρίσκει αντίθετη τη ΝΔ...

    Το γνωρίζαμε και εμείς οι ταπεινοι, Κύριοι, ότι πρόκειται για ανάλγητους, ψεύτες κ.λπ. Πολιτική λύση θέλουμε από εσάς για να γλιτώσουμε από τον εφιάλτη επιτέλους! Αλλιώς πολύ σύντομα θα αρχίζουν να ξυπνούν τα αργέχονα ένστικτα αυτοσυντήρησης....αναπόφευκτα μαζί με την πείνα και την εξαθλίωση.

  31. Twins avatar
    Twins 14/09/2011 22:38:56

    Αυτός ο νέος ΦΟΡΟΣ ειναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΤΕΙΑ από την κυβέρνηση.

    Ειδικα τραγικός ο φόρος ειναι για συνταξιούχους που τυχαίνει να μένουν σε ακριβές περιοχές, ακόμα και εαν είχαν το σπίτι πριν γίνει μια περιοχή ακριβή.

    Π.χ. Συνταξιουχος των 600 ευρώ με μονοκατοικία στην πχ. Ροδόπολη από παλιά με 120τμ σπιτι και 120τμ υπόγειο να αναγκαστεί να δώσει €4000 ευρώ φόρο....
    Στο τέλος θα τον βάλουν και φυλακή ως φοροφυγά...

    Καλύτερα δραχμή και φτωχοί παρά
    στο δρόμο χωρίς ευρώ στην τσέπη !

    • tpe avatar
      tpe @ Twins 15/09/2011 10:24:00

      Μα καλά δεν βλέπεις πως αυτό ακριβώς θέλουν να πεις;
      ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.

  32. Οργισμένος πολίτης avatar
    Οργισμένος πολίτης 14/09/2011 22:45:32

    Κύριοι:
    Υπάρχει, επί τέλους, περίπτωση να υψώσει τους τόνους ο κ. Σαμαράς και η Ν.Δ.; Να σταθούν ουσιαστικά στο πλευρό του χειμαζόμενου λαού; Να τον ξεσηκώσουν να βγει στους δρόμους, όπως θάπρεπε να έχει κάνει εδώ και πολύ-πολύ καιρό;
    Ας μη περιμένουν δημιουργία πλειοψηφικού ρεύματος και ουσιαστική δυναμική νίκης όσο κοιτάνε αλλού... Με τα λόγια, ούτε τα προβλήματα του λαού λύνονται ούτε το Κόμμα πείθει ότι έχει άλλη πολιτική κατά νου!..

  33. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 14/09/2011 22:50:53

    NA ειμαστε ευχαριστημενοι εαν κυβερνουσε η επαρατος κατηραμενη δεξια θα επαιρνε και τα σπιτια και τα ασημικα , τωρα τη βγαζουμε μονο με το 2 τοις χιλιοις επι της αξιας των.Αχαριστοι και αντιδραστικοι που ειμαστε . ΟΙ κυβερνωντες κανουν υπερανθρωπες προσπαθειες να μας σωσουν και εμεις αδυνατουμε να το αντιληφθουμε. Ισως γι αυτο δεν γιναμε Πασοκ.

  34. lotofagos avatar
    lotofagos 14/09/2011 22:53:07

    Αυτο που δεν καταλαβαινει ομως κανενα τζινι, απο αυτα που το σκαρφιστηκαν, ειναι οτι εαν μου παρουν εμενα λχ 1000 ευρω, αυτα τα 1000 θα φυγουν απο την αγορα, τα εστιατορια, τα μαγαζια, ...
    οποτε τα χιλια απο εμενα θα εχουν πολλαπλασια ζημια στη κοινωνια, γιατι η υφεση θα μεγαλωσει ακομα περισσοτερο...

  35. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 22:58:12

    Επιμένω πως θα είναι τραγικό λάθος αν ο Αντώνης Σαμαράς δεν εκτίμήσει σωστά το μέγεθος του ζητήματος "χαράτσι ΔΕΗ".

    Γιά εκατομύρια ¨Ελληνες είναι ΤΟ ΘΕΜΑ.

    Δύναμική ,ΣΚΛΗΡΗ και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ στάση απο τον Σαμαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και ΑΜΕΣΑ, είναι ο δρόμος προς την αυτοδυναμία της Ν.Δ.

    Αντίθετα , αερόβραστη στάση θα είναι καταστροφική, και θα γκρεμίσει σε λίγες μέρες ότι έχτισε ο Σαμαράς τόσον καιρο. Ο κόσμος έχει αρχίσει ήδη να απογοητεύεται.

    Εγώ προσωπικά, μιά ζωή Ν.Δ (και απο γονείς ΕΡΕ!) ,μιά ζωή αντικομουνιστής ,δηλώνω πως αν σε αυτή την απόπειρα ληστείας μου σταθεί δίπλα μου το ΠΑΜΕ (και όχι η δική μου παράταξη) ,ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΚΚΕ!

    • Kargia avatar
      Kargia @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2011 23:58:15

      Μα δυστυχώς και το ΚΚΕ Στελάρα μου νερόβραστο έχει καταντήσει. Σαν να είναι (πως μου ήρθε τώρα) και αυτό στην συννενόηση. Και η αλήθεια είναι ότι τελευταία είδα το δεξί αυτάκι της Αλέκας λίγο ξεχυλωμένο και κόκκινο. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη (όχι Βελουχιώτη) όταν είσαι με τους δυνατούς έστω και στο background. Που είναι οι δυναμικές κινητοποιήσεις του ΚΚΕ? Μόνο να καπελώνει ξέρει και να λειτουργεί σαν χύτρα που εκτονώνει απρόσκοπτα τις όποιες αντιδράσεις. Κοίτα γι απαράδειγμα το κίνημα "δεν πληρώνω διόδια". Μπήκε το ΠΑΜΕ και έφυγε αυτό (το κίνημα) και ο κόσμος.

  36. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2011 23:10:49

    Όπως πολύ σωστά προανέφεραν και άλλοι συσχολιαστές, δεν θα έπρεπε να μας εκπλήσσουν όσα έγιναν απόψε. Για όλα αυτά, είμαστε ΕΜΕΙΣ συνυπεύθυνοι. Ή μάλλον, οι κύριοι υπεύθυνοι.

    ΟΤΑΝ:
    -δεν κατεβαίνουμε στο δρόμο γιατί "δεν είναι της ιδεολογίας μας"
    -δεν ξεσηκωνόμαστε γιατί "είμαστε νοικοκυραίοι"
    -δεν τα κάνουμε λαμπόγυαλο γιατί δεν το επιτρέπει η "αστική αβρότητα"
    -δεν πάμε καν στην πλατεία γιατί "οι αγανακτισμένοι είναι faux"
    -πάμε για μπάνιο αντί για την κάλπη όταν ο εθνοπροδότης "πρωθυπουργός" μάς έχει ήδη πετάξει κατάμουτρα τον πρώτο του εκβιασμό
    -η ομοσπονδία των ιδιοκτητών βγάζει μια... παρακλητική ανακοίνωση, όπου... διαπραγματεύεται το χαράτσι και ικετεύει την κυβερνητική ληστοσυμμορία να... μην περιλάβει σ' αυτό τους κοινόχρηστους χώρους
    -το κατ' εξοχήν κόμμα που φύσει και θέσει (οφείλει να) προστατεύει την ατομική ιδιοκτησία, κάνει άνευρες δηλώσεις μετά την πρώτη ανακοίνωση των χαρατσιών και εξίσου χλιαρές σήμερα, ενώ θα έπρεπε να είχε κατεβάσει κιόλας τους ιδιοκτήτες στους δρόμους.

    ΤΟΤΕ
    αυτά και άλλα θα συμβαίνουν και εμείς θα καθόμαστε να περιμένουμε τους επιβήτορές μας, σαν τις κυρίες στις "βιτρίνες" του Άμστερνταμ. (Αυτές τουλάχιστον βγάζουνε και κάτι, ενώ εμείς πληρώνουμε!)

  37. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/09/2011 23:20:08

    Σε τι ποσοστό επιτρέπεται ένα αστικό κόμμα να αντιστοιχίζεται με την λαϊκή οργή;
    Προφανώς μέχρι 40% το πολύ.
    Η πλάκα ξέρετε ποια είναι;
    Η ΝΔ πασχίζει να το παίζει αστικό κόμμα , σε μια χώρα που η ανύπαρκτη δήθεν αστική της τάξη , στηρίζει με τα μπούνια την σοσια Ληστρική εκκαθάριση της.!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/09/2011 23:50:20

      Πάντως, είμαι σίγουρος ότι θα ρίχνουν πολύ γέλιο κάτω απ' τα (ανύπαρκτα) μουστάκια τους τα χατζηδάκια και τα χατζηγάκια, διαβάζοντας την ανακοίνωση του Βρούτση...

      • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
        ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ Αυριανιστής 15/09/2011 00:04:14

        Ναι , τελικά τα κάθε λογής -άκια κάνουν την δουλειά τους καλύτερα απ΄ ότι περιμέναμε.

  38. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 14/09/2011 23:29:44

    Εχω κάνει το antinews "σπίτι" μου τον τελευταίο ενάμισι χρόνο. Αν και δεν είμαι ιδιεολογικά ΝΔ, ο Σαμαράς με έπεισε σε αυτά που έλεγε. Τώρα τελευταία όμως είναι πολύ χλιαρός. Ελπίζω να μη μπήκε στη λογική, άσε το ΠΑΣΟΚ να τα κάνει κι εγώ μετά να πω ότι δε γίνεται να μην τιμήσω υπογραφές. Ευελπιστώ να ακούσω ξεκάθαρες κουβέντες στην συνέντευξη τύπου στη ΔΕΘ. Οσο για το χαράτσι στα ακίνητα, οτιδήποτε άλλο από το να υποσχεθεί επιστροφή στο ακέραιο των χρημάτων στους ιδιοκτήτες, για μένα ισοδυναμεί με συναίνεση στο ΠΑΣΟΚ.

  39. xzetta avatar
    xzetta 14/09/2011 23:35:28

    οι φορολογικοι συντελεστές διαμορφώνονται καθημερινά αναλογα με την διακύμανση του spread του 10ετους. αυτό είναι πραγματική οικονομία της αγορας!

  40. giorgos avatar
    giorgos 15/09/2011 00:07:26

    θελω να πιστευω οτι η πραγματικη αντιδραση της νδ οπως και των αλλων κομματων και φορεων θα γινει αυριο.αλλωστε μεσα στη νυχτα ποιος σε ακουει.αλλιως ειμαστε για κλαμματα.

  41. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/09/2011 00:12:21

    Να μην ξεχνάμε και τις μαζικές απολύσεις από τις επιχειρήσεις του, επικαλούμενο την κρίση, τη στιγμή που έχει ως κεντρικό μόττο το "δεν θα πληρώσουμε εμείς την κρίση ΤΟΥΣ".

  42. anonymous avatar
    anonymous 15/09/2011 00:18:38

    Δεν είδα να γράφεται πουθενά και αν κάνω λάθος συγχωρείστε με για την επανάληψη.
    Προκειμένου να αποφύγει κάποιος τη διακοπή της παροχής του ρεύματος μπορεί άραγε το ποσό που αντιστοιχεί στην έκτακτη "εισφορά" να το καταθέσει στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων; (αν υπάρχει ακόμα κάτι τέτοιο!) Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που κάποιοι αρνούνταν να πληρώσουν την εισφορά στην ΕΡΤ μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ και το έκαναν συστηματικά. Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να εισπραχθεί από το κράτος αυτό το ποσό; επειδή το βασικό είναι να μη μας κόψουν το ρεύμα αλλά και να μην εισπράξουν όσα παράνομα και φορομπηχτικά υπολογίζουν να μας πάρουν.
    Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας διαφωτίσει;

  43. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/09/2011 00:21:10

    Μπροστά σε ένα τέτοιο χαράτσι, η "πραγματική" (όπως τη λες) αντίδραση δεν θα έπρεπε να περιμένει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ. Να θυμίσω κάτι που ίσως δεν θυμούνται οι περισσότεροι. Το 1992, οι πασόκοι είχαν βγει στους δρόμους και είχαν κάνει πορείες ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΤΗ ΝΥΧΤΑ, αμέσως μετά την ανακοίνωση της απόφασης του Ειδικού Δικαστηρίου για τη δίκη Ανδρέα, Τσοβόλα και λοιπών, και μολονότι η απόφαση ήταν αθωωτική για τον αρχηγό τους. Κάνοντας τη θλιβερή σύγκριση στα... αντανακλαστικά, αναρωτιέμαι: είναι δυνατόν, η ΝΔ ως κόμμα που προασπίζεται την ιδιωτική περιουσία, να αρκείται σε δύο εντελώς άνευρες ανακοινώσεις, μία με την πρώτη ανακοίνωση του χαρατσιού και άλλη μία μετά τον εξωφρενικό διπλασιασμό του;

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Αυριανιστής 15/09/2011 01:48:51

      Να θυμηθούμε επίσης τα ξεβρακώματα των οδηγών της τότε ΕΑΣ, με ηγέτες τον Κολλά και τον (μακαρίτη) Σταμούλο εν έτει 1992. Και όχι μόνο αυτά βέβαια!
      Ας αφήσουν λοιπόν εκεί στη ΝΔ τις νερόβραστες ανακοινώσεις και ας αρθρώσουν λόγο στιβαρό. Είναι ζήτημα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ των πολιτών!!!!

  44. γιωργος avatar
    γιωργος 15/09/2011 00:31:54

    ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΩΜΕΡΟ ΚΟΜΜΑ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΕΣ.
    ΤΣΟ ΚΑΙ ΛΟ....

  45. kolokotronis avatar
    kolokotronis 15/09/2011 00:36:49

    Εμ βέβαια! Και για το χαράτσι στα ακίνητα, που συζητάμε, πάλι το ΚΚΕ φταίει! Τέλος πάντων, ας μην μαλώσουμε και για αυτό το θέμα, εξάλλου το συγκεκριμένο παραμυθάκι δεν πολυπουλάει τώρα πιά. Φίλε Στέλιο και όσοι υπόλοιποι θέλετε, πήγαινε στο σωματείο σου ή στο σύλλογο της γειτονιάς σου βρες κάποιον ΠΑΜίτη και συζήτησε μαζί του, Η ΑΡΝΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΗΔΗ ! Διάβασε εδώ, στα γρήγορα: http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6435507 Αναφέρεται στην οργανωμένη άρνηση πληρωμής της έκτακτης εισφοράς, που έρχεται τώρα και προφανώς θα συνεχιστεί και με το φοροχαράτσι στα ακίνητα. Να συγκεντρώσουμε χιλιάδες ειδοποιητήρια και λογαριασμούς της ΔΕΗ και να τους τα στείλουμε πίσω με ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ! Μην φοβάστε! Τι θα κάνουν; Θα κόψουν το ρεύμα στους μισούς Έλληνες και θα θέλουν να συνεχίσουν να κυβερνάνε μετά; Αντισταθείτε! Αυτοί πρέπει να μας φοβούνται!

  46. geosid avatar
    geosid 15/09/2011 00:52:20

    ΜΑΣ ΜΑΜΑΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ!!!!!!!!ΜΑΣ ΜΑΜΑΕΙ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ!!!!!!!!!!!Α, ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΤΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΑΚΗ ΥΠΟΥΡΓΟ.
    ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

  47. abyssus avatar
    abyssus 15/09/2011 01:11:36

    Για μας θα ήταν αφάνταστα καλύτερα, θα ήμασταν τώρα σε τροαχιά ανάπτυξης. Και δε θα είχαν χρειαστεί καν 2-3 μήνες και πιθανότατα και ούτε καν να ακουστεί η λέξη "χρεωκοπία". Όμως έτσι μας στίβουν και μας τσακίζουν. Πολύ καλύτερα γι αυτούς και κυρίως πολύ σημαντικό ως πείραμα καταστολής και καταλήστευσης και παράδειγμα για τους υπόλοιπους.

  48. Orestios avatar
    Orestios 15/09/2011 01:13:57

    Των άλλων SA.
    Των άλλων

  49. Orestios avatar
    Orestios 15/09/2011 01:15:03

    Το ΠΑΣΟΚ είναι καθαρό και ατόφιο Σοσιαλιστικό κόμμα.
    Εφαρμόζει τον Σοσιαλισμό.

  50. abyssus avatar
    abyssus 15/09/2011 01:26:37

    Και τώρα τι θα γίνουμε χωρίς ηλεκτρικό; και κατά συνέπεια και χωρίς internet; Φοβάμαι ότι μπορεί μερικοί να αναγκαστούμε να βγουμε έξω...
    Γαμώτο αν ήμουν λίγο περισσότερο πατριώτης θα έκανα ότι ο Μπουαζίζι. Ομολογώ όμως ότι ακόμη ελπίζω. Τί; δεν ξέρω...

  51. crass avatar
    crass 15/09/2011 01:42:12

    Οχι, πιστεύω οτι για λόγους αρχής θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται. Το αν πρεπει να επιβληθεί απο την κυβέρνηση ή αν πρεπει να καταβληθεί απο τον φορολογούμενο, ειναι άλλη υπόθεση.
    Αλλά το γεγονός οτι οι πασόκοι τολμάνε να το επιβάλλουν σε ολοκληρη την κοινωνία πλην του παπαδαριού, δείχνει πόσο καλή αβάντα κάνουν οι χρήσιμοι ηλίθιοι (πιστοί/πελάτες), στους κηφηνες με τα μαύρα.

  52. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/09/2011 01:59:49

    Τώρα, αν σας πω και το άλλο το διεστραμμένο που μου πέρασε από το μυαλό, τι θα πείτε;

    Πάνω στο χαράτσι αυτό, θα υπολογιστεί και 13% ΦΠΑ, όπως υπολογίζεται 23% ΦΠΑ στο χαράτσι της κινητής τηλεφωνίας;

  53. λαλακης avatar
    λαλακης 15/09/2011 02:24:22

    Φωναζετε αλλα οταν πεταξει το Πασοκ το κοκκαλακι του διορισμου στο δημοσιο-εστω και με την προοπτικη της εφεδρειας , τοτε μαζικα η ψηφος
    στην πασοκαρα.
    Το εχω ξαναδει το επεισοδιο, και με την εξαθλιωση που ερχεται το δημοσιο
    θα φανταζει Νεα Ιερουσαλημ

    Α ρε αθανατη Πασοκαρα!!

  54. Απορία avatar
    Απορία 15/09/2011 02:37:25

    Αλήθεια δεν θα έχουν άλλες περικοπές οι βουλευτές στις αποδοχές τους; Αυτό ήταν τόσο θα "συνεισφέρουν";

    Απολύσεις σε αυτούς δεν θα γίνουν;

    Αλήθεια τι τους θέλουμε 300 βουλευτές των 80.000+ ευρώ το χρόνο; Τι προσφέρουν;

    200 βουλευτές των 50.000 ευρώ το χρόνο αρκούν και πολλοί είναι πάλι και πολλά παίρνουν.

  55. Orestios avatar
    Orestios 15/09/2011 02:43:40

    Στα βήματα του Τσαουσέσκου ο Παπανδρέου.
    Όλα πηγαίνουν θαυμάσια.

    Περιμένετε το σοκ με το πετρέλαιο θέρμανσης.

  56. Απορία avatar
    Απορία 15/09/2011 02:47:58

    To best seller του φετινού χειμώνα:
    ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
    h--p://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/

    Πάνω στις σελίδες του φέτος θα κλάψουν μάνες και παιδιά, θείες και πατεράδες...

  57. olakala avatar
    olakala 15/09/2011 08:05:26

    Σας επισυνάπτω την κοινοτική οδηγία με την οποία σαφώς αναφέρεται ότι δεν επιτρέπεται η αποσύνδεση από την παροχή ηλεκτρικής ενέργειας για κοινωνικούς λόγους.
    Τα κράτη μέλη πρέπει να διασφαλίζουν σε όλους τους πολίτες μια ελάχιστη πρόσβαση στο κοινωνικό αγαθό της ηλεκτρικής ενέργειας.

    http://www.rae.gr/old/europe/sub3/Directive_54_2003_el.pdf

    Άρθρο 3, παρ.5
    Υποχρεώσεις παροχής υπηρεσιών κοινής ωφέλειας και προστασία των πελατών

    «5. Τα κράτη µέλη λαµβάνουν κατάλληλα µέτρα για την προστα-
    σία των τελικών πελατών και, ειδικότερα, µεριµνούν ώστε να υπάρ-
    χουν επαρκείς διασφαλίσεις για την προστασία των ευάλωτων κατα-
    ναλωτών, συµπεριλαµβανοµένων µέτρων που τους βοηθούν να απο-
    φύγουν την αποσύνδεση.

  58. kameni avatar
    kameni 15/09/2011 14:52:40

    Είναι ....ευσεβείς οι άνθρωποι τι τους κακολογάτε!! Οι bisnessmen μοναχοί δεν θα πληρώσουν εισφορά για τα κάστρα τους, γιατί το ζεστό τους χρήμα το έχουν σε off shore.
    Πως αλλιώς θα κάνουν τριτοκοσμική με θεοκρατική αντίληψη τη κατακαυμένη αυτή χώρα. Με τον εκβιασμό και τον νεοφασιμό

  59. ΣΠΙΡΟΣ avatar
    ΣΠΙΡΟΣ 16/09/2011 12:56:11

    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ 18 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΗΚΩ Κ. ΥΠΟΥΡΓΕ ΣΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ ?