18/11/2009 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακίνδυνη αποδεικνύεται η νέα γρίπη;



Οι αρχικοί φόβοι των ειδικών, πως η γρίπη των χοίρων οφείλεται σε έναν ολοκαίνουργιο ιό, τον οποίο το ανοσοποιητικό μας σύστημα δεν μπορεί να αντιμετωπίσει, αποδεικνύονται λανθασμένοι. Σύμφωνα με μια νέα επιστημονική μελέτη, τα ανοσοποιητικά συστήματα όσων ανθρώπων είχαν προηγούμενη επαφή με άλλους ιούς γρίπης, αναγνωρίζουν τον Η1Ν1 και τον αντιμετωπίζουν κατάλληλα, επιτιθέμενα εναντίον του μέσα στο αίμα καθώς και στα ήδη μολυσμένα κύτταρα. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η νέα γρίπη δεν έχει αποδειχθεί ο μεγάλος δολοφόνος που όλοι νόμιζαν. Η επικινδυνότητα των μολύνσεων από τον Η1Ν1, είναι μέχρι στιγμής στο ίδιο επίπεδο με αυτήν της κοινής εποχικής γρίπης.

Οι ερευνητές εκμεταλλεύτηκαν μια τεράστια βάση δεδομένων περιστατικών γρίπης, προκειμένου  να ερευνήσουν τον τρόπο με τον οποίο τα κυτταρικά αντισώματα αντιδρούν στον ιό. Μόλις το 17% των κυττάρων Β, που προλαμβάνουν τη μόλυνση, αναγνώρισαν τον Η1Ν1, κάτι που εξηγεί και τη ραγδαία εξάπλωσή του. Το 69% όμως των κυττάρων Τ, που πολεμούν τον ιό μετά τη μόλυνση, τον εντόπισαν και τον αντιμετώπισαν επιθετικά. Όπως δηλώνουν οι επιστήμονες που πραγματοποίησαν την έρευνα: «Βρήκαμε την εξήγηση για την ηπιότητα των μέχρι τώρα κρουσμάτων της νέας γρίπης… μπορεί τελικά  να είναι πιο ακίνδυνη και από την απλή εποχική γρίπη».

Health Day News

ΣΧΟΛΙΑ

  1. whataboutmexico avatar
    whataboutmexico 18/11/2009 11:51:14

    Και γιατί ο ιός σκότωσε τόσους πολλούς στο Μεξικό;

    • leon avatar
      leon @ whataboutmexico 18/11/2009 15:00:54

      Οταν ο Κολομβος και οι Ευρωπαιοι συνοδοιποροι του πατησαν ποδι στην νεα γη, οι αυτοχθονες αποδεκατιστηκαν μεσα σε ελαχιστα χρονια λογω των καινουριων ασθενειων που κουβαλησαν οι κατακτητες. Ισως κατι αναλογο να συμβαινει ακομα και τωρα και απλα οι Μεξικανοι να μην εχουν τα αντισωματα για να πολεμησουν μια (κατα πως λεγεται στο κειμενο) απλη γριπη.

  2. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/11/2009 13:03:09

    Δυστυχώς αν επρόκειτο ΜΟΝΟ για την αγορά των εμβολίων (τη μπάζα δηλαδή) θα μας είχαν αφήσει ήσυχους... Πρόκειται όμως για κάτι μεγαλύτερο, και γι αυτό λυσσάξανε για την μαζικοποίηση του εμβολιασμού...

  3. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/11/2009 13:03:27

    Εγώ πάντως πιο πολύ από τη γρίππη φοβήθηκα την κυρία Γιαμαρέλλου. Τρομακτική μορφή. Το κατάλληλο πρόσωπο στην κατάλληλη θέση.

  4. Xrhsto_s avatar
    Xrhsto_s 18/11/2009 13:07:02

    @whataboutmexico

    για πόσους ξέρεις πραγματικά αν σκότωσε ο ιός? Αφού στην αρχή, ακόμα και τώρα, αν πέθαινε κάποιος απο κοινή γρίππη τον έβαζαν στην ομάδα του Η1Ν1. Δεν είσαι 100% σίγουρος/η αν μετρούσαν σωστά τα δείγματα. Γιατί να τους εμπιστευτείς? Επειδή το είπαν τα media? Και οι περισσότεροι που πέθαναν είχαν ήδη άλλα προβλήματα υγείας.

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ Xrhsto_s 18/11/2009 16:14:37

      Ἐπὶ πλέον δέ, κανεὶς δὲν εἶπε πόσοι πεθαίνουν κάθε χειμῶνα στὸ Μεξικό ἀπὸ τὴν κοινή γρίππη, ὥστε νὰ συγκρίνουμε...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/11/2009 14:13:03

    Αν τα κανάλια πρόβαλλαν καθημερινά τον κάθε θάνατο από φυματίωση,μηντγγίτιδα, κοινή γρίπη ή δεν ξέρω τι άλλο, θα μας έπιανε πανικός για εκείνη τη συγκεκριμένη πάθηση. Τώρα τα ΜΜΕ επικεντρώθηκαν στα κρούσματα της νέας γρίπης και στους θανάτους οπότε και ο πανικός.
    Θυμάμαι που κάποτε έμεινε παράλυτος ο Σέρβος(;) μπασκετμπολίστας που χτύπησε το σβέρκο του στη μπασκέτα. Όλοι μείναμε άφωνοι από τη μοναδική τραγωδία. Βγήκαν όμως γιατροί του ΚΑΤ και είπαν πως κάθε ημέρα έχουν 2-3 παρόμοια περιστατικά από τροχαία, μόνο στο δικό τους νοσοκομείο, που κανένας μας δεν λάμβανε καν υπόψη. Έτσι είναι δυστυχώς. Μάλλον λοιπόν, μούφα η ΝΕΑ ΓΡΙΠΗ!

    ΥΓ- Τι θυμήθηκα; Τι σου είναι η γυναίκα; Μετά από 2 χρόνια η γυναίκα του τον παράτησε τον παράλυτο αθλητή. Όσο ήταν φίρμα και πλούσιος αγάπες και λουλούδια.... μόλις έμεινε σέκος αριβεντέρτσι!

  6. tk avatar
    tk 18/11/2009 16:05:32

    Έβγαλαν το εμβόλιο στο μπα μπαμ και έφιαξαν ολόκληρη προπαγάνδα για να το πάρουν όλοι αν γίνεται, έχει γίνει σχεδόν χάος με την παρα-πληροφόρηση και φυσικά οι δημιουργοί και κάτοχοι αυτής της "πατέντας" γίνονται ζάμπλουτοι σε χρόνο ρεκόρ.
    Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουν,πριν λίγο καιρό ήταν τα κοτόπουλα τώρα φταίνε τα γουρουνάκια. όλοι στο game της κονόμας και φυσικά με τις ευλογίες των δικών μας πολιτικών "σωτήρων"..αλλά αυτοί μόνο για παλαμάκια είναι οι άνθρωποι...και μετά.. το γιαούρτι μαζί με το πήλινο..
    Πάντως τόση υποκρισία μαζεμένη σχεδόν σε όλα τα επίπεδα, δεν έχει ξαναγίνει, η εποχή μας δε χτυπάει απλά κόκκινο αλλά το έχει ξεπεράσει κατα πολύ...

  7. Krik avatar
    Krik 18/11/2009 16:19:19

    Μην κάνετε το εμβόλιο!!! Έχει παρενέργειες. Ειδικότερα, στα μικρά παιδιά μέχρι 8 ετών υπάρχει κίνδυνος για το ήπαρ και τα νεφρά.

    Η μόνη πρόληψη είναι η ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ και να αποφεύγεται η παρουσία σε περιβάλλον υψηλού κινδύνου, δηλαδή λεωφορεία, μετρό, κλπ.

    Οι αεροπορικές πτήσεις δυστυχώς μόνο εάν είναι ανάγκη να πετάξετε...

  8. silegav avatar
    silegav 19/11/2009 00:15:36

    Το πλήρες άρθρο είναι εδώ:
    http://www.healthday.com/Article.asp?AID=633156

    Το καλύτερο το γράφει στο τέλος:
    "The U.S. Centers for Disease Control and Prevention estimates that there were between 14 million and 34 million cases of H1N1 infection between April and October in the United States this year, with as many as 153,000 hospitalizations and between 2,500 and 6,000 deaths. In a normal flu season, there are more than 200,000 hospitalizations and 36,000 deaths, the CDC estimates."

  9. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 20/11/2009 01:26:27

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ! ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ !

    παρακατω γραφει το σημαντικο, που κανεις δεν δεν ελαβε υποψη

    The results of this method confirm previous epidemiological data indicating that this disease primarily affects people

    younger than 65 year old, with the number of cases, hospitalizations and deaths overwhelmingly occurring in people 64 years and younger.

    This is very different from seasonal influenza, where about 60 percent of seasonal flu-related hospitalizations and 90 percent of flu-related deaths occur in people 65 years and older.

    The proportion of younger people being impacted by 2009 H1N1 is much greater than what occurs during seasonal flu and people 65 and older are much less affected by this virus than what routinely occurs with seasonal influenza.

    The results generated by this method also underscore the continued importance of the 2009 H1N1 vaccination program and support the recommended target groups for vaccination.


    http://www.cdc.gov/h1n1flu/estimates_2009_h1n1.htm


    Αν κανεις επιθυμει εγκυρη ενημερωση, μπορει να απευθυνθει στα τμηματα επιδημιολογιας (ιατρικης στατιστικης) των ιατρικων σχολων

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Giorgos_T 20/11/2009 10:13:07

      Giorgos T το άρθρο επίσης λέει ότι:

      The research, published in this week's Proceedings of the National Academy of Sciences, helps in understanding why the swine flu pandemic is not as deadly as was originally feared, Sette said. "We provide an explanation for observations that the disease severity is not greater," he said. "Maybe it is even less than ordinary seasonal flu."
      In a normal flu season, there are more than 200,000 hospitalizations and 36,000 deaths...

      Το άλλο που αναφέρεις είναι διαφορετικό άρθρο από άλλη ιστοσελίδα. Δεν είναι το ίδιο άρθρο όπως αφήνεις να ενοηθεί. Υπάρχουν δεκάδες αντικρουόμενες απόψεις επί των εμβολίων σε χιλιάδες διαδικτυακές σελίδες. Η ανάρτηση του ΑΝΤΙ αναφέρει τα συμπεράσματα ενός άρθρου που βασίζονται σε μια επιστ. μελέτη. Από κει και πέρα υπάρχουν και άλλες απόψεις.

    • Ψώνιο avatar
      Ψώνιο @ Giorgos_T 20/11/2009 11:18:45

      Άλλο το ένα πόστ άλλο το άλλο. Το έψαξα. Μη παραπλανάς το κόσμο για να πουλήσεις εμβόλια. Φαρμακείο έχεις;

      • Giorgos_T avatar
        Giorgos_T @ Ψώνιο 20/11/2009 13:57:14

        Η παρατηρηση μου αφορουσε στο τμημα αρθρου που αναfeροταν στις εκτιμησεις του CDC και οχι στο αρθρο του ΑΝΤΙ

        Για αυτο εχω απευθειας το κειμενο στα αγγλικα, διοτι ειναι συνεχεια του αγγλικου αρθρου του CDC, οχι του HEALTHTODAZ

        http://www.cdc.gov/h1n1flu/estimates_2009_h1n1.htm

        Επισης, τα στατιστικα του αρθρου του PNAS για τιο οποιο μιλαει το αρθρο του ΑΝΤΙ, ειναι στατιστικα του CDC και οντως ειναι μικροτερα.

        Το θεμα ειναι οτι οι θανατοι απο τον ιο ειναι συγκεντρωμενοι στο νεαροτερο τμημα του πληθυσμου κια μαλιστα στις ευπαθεις ομαδες.

        Αρα, το θεμα ειναι,

        1. Ποσοι νεοι ανθρωποι θα πεθαιναν απο την κοινη εποχιακη γριππη σε σχεση με την νεα γριππη (αναλογικα);

        2. Ποσοι νεοι ανθρωποι θα νοσησουν απο τη νεα γριππη και -αρα - ποσοι θα πεθανουν (τελικη ΠΡΟΒΛΕΨΗ)

        3. Ποσοι απο αυτους ανηκουν σε ομαδες υψηλου κινδυνου με βαση τα δεδομενα που ηδη υπαρχουν;

        4. ποσοι απο αυτους μπορουν να εντοπιστουν ανα χωρα και ποσοι οχι;

        5. Ο αριθμος αυτων απο τους 4 δεν θα εντοπιστει και με βαση την ερευνα που δηυμοσιευεται -και αλλες- και κινδυνευει, ειναι ετ5τοιος που να δικαιολογει το ΡΙΣΚΟ του μαζικου εμβολιασμου του πληθυσμου;

        Επειδη Η/Ο Ψώνιο, ειπε κάτι για φαρμακειο, οχι δεν εχω φαρμακειο. Ειμαι γιατρος, εχω περασει τη νεα γριππη απο το καλοκαιρι και εχω μεγαλο προβλημα με το γεγονος οτι δεν εχω τα δεδομενα που θα ηθελα σχετικα με την ασθενεια.

        Αυτο σημαινει οτι δεν συμβουλευω κοσμο να το κανει η οχι. διοτι δεν ειμαι λοιμωξιολογος, αλλα οτι προσπαθω να δω μια πληρη εικονα.

        Το θεμα δεν ειναι αν η γριππη σκοτωνει αλλα αν , πχ μια επιδημια της, που σε καθε χωρα εχει αλλα χαρακτηριστικα, στην Ελλαδα θα μπορουσε να σκοτωσει νεαρα ατομα περα απο το "αναμενομενο" απο την εποχικη γριππη και απο οσα μπρουμε να εντοπισουμε (διοτι εχει και νεα ατομα σε ομαδες υψηλου κινδυνοθυ).

        Σε αυτο, ειμαι μαζι με οποιον θελει ακομα περισσοτερη και καλυτερη ερευνα χωρις περιορισμου εμπορικου τυπου

        Ο νοων νοειτω.

        Τελος, υπαρχουν νεα στοιχεια σχετικα με τα εμβολια, απο τον Ευρωπακιο ΕΟΦ που ειναι πιο αυστηρος απο τον Αμερικανικο. λεγεται ΕΜΕΑ (με λατινικα) και οποιος θελει βλεπει

        • Ψώνιο avatar
          Ψώνιο @ Giorgos_T 20/11/2009 14:39:30

          Τώρα τα μπαλώνεις. Όμως στην αρχή άφησες να εννοηθεί πως το πόστ του Αντινιούζ λέει μόνο τα μισά. Δεν μας είπες ότι ή άλλη άποψη που αναφέρεις είναι άλλου και εντελώς διαφορετικού άρθρου.Και Εγώ μπορώ να σου βρω δεκάδες άρθρα το καθένα με διαφορετική άποψη για το εμβόλιο. Σημαίνει κάτι;

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Giorgos_T 21/11/2009 02:36:13

          "silegav says:
          19/11/2009 at 12:15 am

          Το πλήρες άρθρο είναι εδώ: ...."

          "Giorgos_T says:
          20/11/2009 at 1:26 am

          ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ! ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ !

          παρακατω γραφει το σημαντικο, που κανεις δεν δεν ελαβε υποψη..."

          Βρίσκεις νοηματική ασυνέχεια;

          Αν θες, ναι , έπρεπε να το δώσω ως απάντηση και όχι ως ξεχωριστό post.

          Αν θες, ναι, μπορείς να παραθέσεις πολλά και διαφορετικά άρθρα. Αυτό όμως είναι δουλειά ειδικού. Και, με αυτό σου το σκεπτικό, μπορείς απλά να τα αναφέρεις. Όχι όμως να προτείνεις το μη εμβολιασμό. Διότι, αυτή τη δουλειά, το "ξεσκαρτάρισμα" των άρθρων το κάνουν ειδικοί.

          Που να έχεις υπόψη σου δεν είναι όλοι μισθοφόροι εταιρειών . Απλά, η διάκριση προυποθέτει εξοικείωση με το αντικείμενο και απαιτεί προσεκτικές αναγνώσεις, ολόκληρων των άρθρων καθε φορα.

          Αυτο συνέστησα και επίσης την προσοχή στις ομάδες υψηλού κινδύνου, κάτι που γίνεται πάντα, σε όλες τις γρίππες.

  10. Caligari avatar
    Caligari 20/11/2009 13:06:19

    νομίζω οτι μόνο η ενημέρωση μπορεί να βοηθήσει καθέναν από μας να μειώσει τον πανικό και να ρυθμίσει τη στάση του.
    http://gripi.iatronet.gr/