15/12/2009 21:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακάκιε, να μην ξεχάσεις τον Κυριάκο

Και ξαφνικά η όψη της Όλγας Τρέμη άλλαξε. Με ένα μειδίαμα αγαλλίασης,  ύστερα από ένα δύσκολο δελτίο, προαναγγέλλει μια «ενδιαφέρουσα» συνέντευξη με τον Κώστα Μητσοτάκη.

 «Ο  Κυριάκος ο γιος μου, βρήκε μόνο 13 βουλευτές να υπογράψουν τότε στη Συνταγματική Αναθεώρηση για την αλλαγή του Νόμου περί Ευθύνης Υπουργών. Ο Καραμανλής φοβήθηκε να προχωρήσει . Αυτά που λένε σήμερα οι αρχηγοί  είναι λόγια, ξέρουν ότι δεν γίνεται  αυτή η αλλαγή χωρίς Συνταγματική Αναθεώρηση»

 Με λίγες κουβέντες έκανε  τη δουλειά του απόψε ο Κ. Μητσοτάκης. Πρόβαλε το γιό του, έθαψε τον Καραμανλή, κάρφωσε με σκουριασμένες  ταβανόπροκες τους πολιτικούς αρχηγούς. Όλα τα άλλα φλογερά νεοφιλευθερικά, υπέρ αγορών και ξένων  ήταν ο γνωστός μανδύας που ρίχνει πάνω του κάθε φορά που κάνει την εμφάνιση του ο Μέντορας στα κανάλια.

 Ξεζαλίστηκε φαίνεται από το «χαστούκι» της νίκης Σαμαρά και ξανά προς τη δόξα τραβά.

 Κουβέντα για τη Ντόρα, άχνα για τον Σαμαρά. Με ελαφρά κατάποση χαλκέντερου κατάφερε μόνο να ψελλίσει: «είναι νωρίς ακόμα. θα δείξει», αλλά   με φανερή ανυπομονησία έσπρωξε την κουβέντα  στο διά ταύτα.

 Είμαι κι εγώ εδώ. Ναι στη συγκυβέρνηση, αρκεί να μην ξεχάσετε ..τον Κυριάκο.

 Ε.Λ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ident avatar
    ident 15/12/2009 22:01:05

    Καλή εμφάνιση, από έναν πολύ έμπειρο πολιτικό.

  2. nicholas avatar
    nicholas 15/12/2009 22:20:32

    Το μίσος δεν εχει ορια . Η εχθρα δεν εχει τέλος.

    • ident avatar
      ident @ nicholas 15/12/2009 22:35:33

      Άν ο Μητσοτάκης δεν είχε χρησιμοποιήσει (και) τον Σαμαρά για να ηγεμονεύσει της Νέας Δημοκρατίας και ο δεύτερος δεν είχε στηριχθεί στην εύνοια του πρώτου για να εκτιναχθεί στην πρώτη γραμμή, ίσως τα αισθήματα και των δύο να ήσαν περισσότερο χλιαρά. Όμως ό ένας θυμίζει στον άλλο το τι ακριβώς είναι και αυτό δεν μπορούν εύκολα να το συγχωρήσουν.

  3. Kalesanos avatar
    Kalesanos 15/12/2009 22:28:15

    Μην δινετε σημασια στα λογια του.Ο λαος τον καταδικασε δια μεσου της κορης του.Δεν επροσωπει και δεν εκφραζει κανενα παρα μονο τον αρρωστο ευατο του.

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/12/2009 22:49:09

    Αν οντως στρωνει το χαλί στον Κυριακο σημαινει οτι την κορη του την θεωρει οριστικα καμμενο χαρτι.Κατι βγηκε απο τη σημερινη συνεντευξη.

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/12/2009 22:59:04

    Βγήκε ο δράκουλας παγανιά εμ τόσες μέρες κλειστό τον είχανε τώρα πρέπει να ρουφήξει μεδούλια.

    Για τα τηλέφωνα του Κούλη από την Siemens δεν είπε τίποτα; Τα πλήρωσε ξέρω αλλά...

  6. ident avatar
    ident 15/12/2009 23:01:54

    Ο Κυριάκος θα παραμείνει και θα ανελιχθεί στη Νέα Δημοκρατία αναλαμβάνοντας σημαντικά πόστα υπό τον Σαμαρά και η Μπακογιάννη θα ακολουθήσει το δικό της δρόμο, αρχικά οιονεί παροπλισμένη στη Νέα Δημοκρατία, ώστε να διαθέτει ελευθερία κινήσεων, όταν οι γενικότερες πολιτικές εξελίξεις το επιτρέψουν.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ident 15/12/2009 23:14:58

      Είναι ηδη μεγαλοκοπέλα. Και πολιτικά εξαιρετικα φθαρμένη. Οι εξελίξεις να επιτρέψουν τί? Μετά απο χρόνια να γίνει αρχηγός της παράταξης? Αστεία λέμε? Ο Κυριάκος έχει πολύ δρόμο. Ούτε υπουργός δεν έχει γίνει ακόμη. Τώρα θα κλείσει τα 42. Είναι τελείως διαφορετική περίπτωση από τη αδερφή του.

      • ident avatar
        ident @ ΓΙΑΝΝΗΣ 15/12/2009 23:22:59

        Άμα γνωρίζαμε τι μπορούν να επιτρέψουν οι εξελίξεις τότε δεν θα τις επιτρέπαμε να συμβούν. Ο Μητσοτάκης το '74 παρακαλούσε εις μάτην τον Καραμανλή να τον συμπεριλάβει στα ψηφοδέλτια της ΝΔ και μόλις 10 χρόνια αργότερα από αποσυνάγωγος βρέθηκε αρχηγός της και λίγα χρόνια αργότερα πρωθυπουργός με 48%. Ποτέ μη λες ποτέ.

  7. loretta avatar
    loretta 15/12/2009 23:28:15

    εγω παντως αυτο που ειδα ηταν ενας ανθρωπος γερασμενος να διορθωνει επανηλλημενος τα λαθη του και τελος με σπασμενο τσαμπουκα!!
    Η νικη ΣΑΜΑΡΑ τελικα εχει σπασει το τσαμπουκα του μητσοτακη και φανηκε σημερα γιατι αυτος ο ΔΡΑΚΟΣ ποτε δεν μασουσε τα λογια του την χολη του την εβγαζε και δεν τον ενοιαζε τιποτα.

    Ισα ισα φανηκε οτι μονο τον Κυριακο στηριξε...την ντορα την θεωρει καμενο χαρτι.

  8. kanis avatar
    kanis 15/12/2009 23:31:23

    Οι κρητικοί ξέρουν από "βεντέτες".
    Οι κρητικοί τα "κοπέλια" προωθούν.
    Οι κρητικοί τις μεγαλοκοπέλες τις χρησιμοποιούν.

    Η κουμπάρα απόψε, έσπασε το μπότοξ για χάρη τους και χαμογέλασε!
    Ο μπουκαλορίχτης έσταξε μέλια στη θέα του αντίχριστου.

    Το κάρμα του Ελληνα δεν ανέχεται άλλους εφιάλτες!

  9. lagolpi avatar
    lagolpi 15/12/2009 23:45:43

    Εχεις "διορατικότητα", ή....καλες "πηγές"
    Συμφωνω .
    Η "αγια οικογένεια" χωρισμενη στα τρια (οπως το σημα της mercedes).
    H Ντόρα με τις "κρίσεις" της, (δικαιολογημένα εδω που τα λέμε,δυο φορες ειναι αυτες,αποτυχία στο τετράγωνο).
    Ο Κούλης να κάνει τα πρώτα του "σόλα" (απογαλακτισμένος ή..?)
    Και ο πατερ φαμίλιας στη μέση, (δεν τον γλύφω,αλήθεια..σήμερα δεν ξερω αλλά ...τον είδα στο ισόγειο να μιλά με τον "Καραμπακάλη"που περιμενε το ασανσερ για τον δευτερο και μου εκανε ενα κλικ..το "ουμανιστικό" μου βλέπεις)
    Δύσκολη η ζωή για τους "νυχτάλωπες"....
    Οι αρχηγοί αποφάσισαν νυχτερινή ζωή με ΦΠΑ και περιορισμένη. "Παραγεγραμμένα σκανδαλα" τέλος!
    "Πλασματα" της νύχτας δώστε το αίμα του κόσμου πίσω,η ημέρα της κρίσης ερχεται....(εδώ γελάμε)

  10. aris avatar
    aris 15/12/2009 23:49:34

    Οσο αρνητικά και να έχουμε να καταλογίσουμε στον Μητσοτάκη προσωπικά με εντυπωσίασε η διαύγεια του και η σαφήνεια με την οποία εξέφρασε τις σκέψεις του. Διαφωνώ εντελώς με τον χαρακτηρισμό γερασμένο..Σκεφτείτε ότι πρόκειται για έναν άνθρωπο περίπου 95 ετών...ο οποίος στάθηκε με άνεση στο δελτίο ειδήσεων και εξέφρασε τις απόψεις του που πάντα έχουν ενδιαφέρον. Ειδικά δε η διαφορά ήταν καταλυτική με τον χθεσινό λόγο του Πρωθυπουργού (κοινοτοπίες περί πράσινης ανάπτυξης, δυσκολία διατύπωσης των λεγομενών του, ασάφειες κ.α.) Εχοντας καιρό να δω τον Μητσοτάκη θεωρούσα ότι μάλλον δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση αλλά με εξέπληξε. Πρόκειται αναμφισβήτητα περί ενός πολύ προικισμένου ανθρώπου που όμως δεν μπόρεσε να χρησιμοποιήσει με τον δέοντα τρόπο τις τεράστιες του ικανότητες. Πάντως θεωρώ ότι και με αυτήν την εμφάνιση αποδεικνύεται η υπεροχή των ηγετών της κεντροδεξίας σε σχέση με εκείνους του ΠΑΣΟΚ. Πλην του Ανδρέα Παπανδρέου τόσο ο Σημίτης όσο και ο ΓΑΠ είναι χαρακτηριστικά πολύ λίγοι σε σχέση με τους αρχηγούς της Ν.Δ (με την εξαίρεση του Μιλτιάδη Εβερτ).

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ aris 16/12/2009 09:10:57

      Θεωρείς τον Κωστάκη ηγέτη; Είναι κρίμα που τον προώθησε τότε ο Βαρβιτσιώτης λόγω ονόματος, ή μάλλον τον αλίευσε από την αφάνεια, γιατί στη θέση του πολύ πιθανό να είχε βρεθεί ο Σταύρος Δήμας και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ Δήμα και Κώστα Καραμανλή του Νεώτερου.

  11. man8os avatar
    man8os 16/12/2009 01:38:09

    Δεν εχει αναγκη ο Μητσοτακης να γλειψη κανεναν. Ηπαρουσια του στην Ελληνικη πολιτικη σκηνη εχει ηδη καταγραφει στην ιστορια. Ειμαι σιγουρος οτι ολοι συμφωνειτε οτι ηταν ενας σημαντικος Ελληνας προθυπουργος που επηρεασε την ιστορια της Ελλαδας. Οπως επισης παρατηρησατε τον σεβασμο που του εδειξε ο Πρετεντερης ( η Τρεμη ηταν ως συνηθως καπως αγενης).Επισης ο Κυριακος εσπευσε γραηγορα να δηλωσει τα σεβη του στον νεο αρχηγο και αυτη η σπουδη του πρεπει να ανταμειφθει. Ξερετε ολοι οτι εχει ειδικο βαρος η πραξη του. Η Ντορα πρεπει τωρα να δειξει συνεση και να αρκεστει σε ρολο αντιστοιχο με αυτο του Βενιζελου. Θα φερει σε πραματικα δυσκολη θεση των πατερα της εαν παει να ανοιξει το κομμα των φιλελευθερων.

  12. Tasos avatar
    Tasos 16/12/2009 01:43:48

    Ας το ξαναγράψω για να το εμπεδώσουν κάποιοι. Ο Αντώνης έθαψε τον πατέρα (πολιτικά εννοείται) το 93 και την Ντόρα το 09. Οσο για τον Κυριάκο αυτός κι αν είναι καμμένο χαρτί. Κάθε Κυριακή θα κρέμεται στα μανταλάκια από τις εφημερίδες με συνεχείς αποκαλύψεις για το σκάνδαλο Siemens. Θλίψη προκαλούσε ο γέρων σήμερα. Ας υπενθυμίσουμε ότι επαγγέλονταν ιδιωτικοποιήσεις μαζί με τον άλλο χάνο τον Ανδριανόπουλο και το μόνο που πούλησε ήταν τα τσιμέντα στη ... Μαφία.

    • man8os avatar
      man8os @ Tasos 16/12/2009 02:03:44

      Αν τον ειχε θαψει δε θα εβγαινε μεχρι σημερα στις τηλεωρασεις, δε θα τον σεβοταν ο Πρετεντερης... Ακομα και η Τρεμη που δεν αφηνει τον αλλο να μηλησει σιωπησε. Ισως φιλε Τασσο εννοεις οτι τελικα ο Σαμαρας καταφερε και επιβιωσε του Πατερα πολιτικα, και περιμενε μεχρι να ερθει ο καιρος υστερα απο πολλα χρονια για να του την φερει... Πραγμα που καταφερε. Οχι ομως οτι ο Μητσοτακης καηκε πολιτικα το 93... Αλλα για την Ντορα εχεις απολυτο δικιο.Δε θα γινει αρχηγος της ΝΔ.

  13. Tasos avatar
    Tasos 16/12/2009 02:48:10

    Δηλ. τί κατάφερε πολιτικά ο Μητσοτάκης μετά το 93? Είδε αρχηγούς τον Εβερτ , τον Καραμανλή και τον Σαμαρά όλοι τους ορκισμένοι εχθροί του άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο. Η ιδεολογία του είναι εξοβελιστέα από την ΝΔ, η τριετία του μας καταδίκασε σε 20ετή ΠΟΛΙΤΙΚΗ περιθωριοποίηση. Τώρα για το ποιόν σέβεται ο Πρετεντέρης, πλάκα κάνεις. Οποιον αβαντάρει ο Πρετεντέρης είναι για να φεύγεις μακριά.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Tasos 16/12/2009 02:59:37

      να προσθέσουμε κι εκείνο το 111% του δημόσιου χρέους επί του ΑΕΠ παρακαλώ. Γιατί μόνον οι αριθμοί μπορούν να είναι το τελευταίο μας καταφύγιο στην λαίλαπα της "λογικής" τους....

  14. man8os avatar
    man8os 16/12/2009 03:10:08

    Ενταξει, ειπαμε. Δεν εννουσα οτι ειναι ο τρισμεγιστος, ο απιθανος δημοφιλης πολιτικος που τον θελει ολη η Ελλαδα... Αλλα σιγουρα ειναι ενας πολυ ισχυρος παραγωντας στη ΝΔ και καθορισε σε σημαντικο βαθμο την πορεια της ΝΔ την τελευταια πενταετια. Σκεψου μονο οτι εβαλε την κορη του ΥΠΕΞ (γιατι αποκλειετε αυτο να συνεβη αποκλειστικα με την αξια της).

  15. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 16/12/2009 05:38:13

    Το νόμισμα έχει δύο όψεις. Αν φύγει, ούτε αυτή θα γίνει Πρωθυπουργός. Επίσης, θα απωλέσει το επιχείρημα του "αποστάτη" Σαμαρά και στη συνείδηση του κόσμου θα συνεχίσει την οικογενειακή αποστασιακή παράδοση για προσωπικό όφελος.

  16. aris avatar
    aris 16/12/2009 07:00:05

    Ενδιαφέρουσα συζήτηση άνοιξε..Εύκολα εμείς οι Νεοδημοκράτες ξεχνάμε. Στην προσπάθεια μας για την εσωτερική κυριαρχία απαξιώνουμε εύκολα τις κυβερνήσεις μας και χαρίζουμε το πολιτικό πλεονέκτημα στο ΠΑΣΟΚ. Θεωρώ ότι η κυβέρνηση Μητσοτάκη αλλά και η κυβέρνηση Καραμανλή είναι ασυγκρίτως καλύτερες από τις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ. Ως ελεύθερος επαγγελματίας που νομίζω ότι μου δίνει την δυνατότητα αντίληψης της αγοράς ακόμα και τα οικονομικά είναι καλύτερα αυτών περιόδων ειδικά δε αν διαγράψουμε τα καθοδηγούμενα πρωτοσέλιδα του τύπου τότε βλέπουμε μια διαφορετική κατάσταση. Η κυβέρνηση Μητσοτάκη μέσα σε μια τριετία και έχοντας βαρίδι μια οκταετία ΠΑΣΟΚ προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα και το πέτυχε σε έναν σημαντικό βαθμό. Ξεκίνησαν μεγάλα έργα, ξεκίνησαν οι ιδιωτικοποιήσεις (έστω αυτά τα τσιμέντα..αλλά και τα αστικά λεωφορεία -μια πολύ σημαντική κίνηση έστω και αν στη συνέχεια απαξιώθηκε από τους συνδικαλιστές..). Η αγορά κινούνταν σε καλά επίπεδα ύστερα από μια φοβερή τελμάτωση της οκταετίας ΠΑΣΟΚ για να ακολουθήσει στη συνέχεια μια φοβερή ύφεση με την επανάκαμψη του ΠΑΣΟΚ...Οσο για την κυβέρνηση Κ.Κ θεωρώ ότι σε μια πολύ δύσκολη παγκόσμια κατάσταση έγιναν πολύ θετικά πράγματα τα οποία έχουν αναφερθεί και σε άλλες συζητήσεις. Η σύγκριση δε με την δεύτερη τετραετία Σημίτη είναι καταλυτική. Για πρώτη και τελευταία φορά μέχρι σήμερα επί κυβέρνησης Σημίτη έγινε υφαρπαγή χρήματος από απλούς πολίτες (Χρηματιστήριο) και ακόμα συζητάμε περί δήθεν καλύτερου πρωθυπουργού. Αν είναι δυνατόν...

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ aris 16/12/2009 09:07:13

      Πραγματικά, η υφαρπαγή τεράστιων ποσών από απλούς πολίτες και η συσσώρευση κερδών σε ελάχιστους, ελαχιστότατους επιτήδειους μέσω του Χρηματιστηρίου είναι ένα άγος της κυβέρνησης Σημίτη, για το οποίο δεν έχει γίνει καμία κουβέντα μέχρι τώρα. Και έχουν το θράσος μερικοί καλοπληρωμένοι παπαγάλοι του ΠΑΣΟΚ να λένε ότι το Βατοπέδι ήταν το μεγαλύτερο σκάνδαλο της Μεταπολίτευσης! Έλεος! Σαφώς και ήταν σκάνδαλο, αλλά τί ήταν μπροστά στον όγκο του σκανδάλου του Χρηματιστηρίου, που άγγιξε εκατομμύρια πολίτες και εξανέμισε τις οικονομίες τους

  17. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 16/12/2009 08:43:59

    Αυτό θα "κάψει" τον εθνικιστικό λόγο του Καρατζαφέρη, που δεν θα μπορεί πια να το παίζει πατριώτης.

    Ο Καραμανλής ήταν μορφή τελικά, την έβαλε ΥΠΕΞ και την έκαψε για πάντα.

  18. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 16/12/2009 08:51:24

    Ο Σαμαράς δεν θα πρέπει να ξεχάσει ότι το ζήτημα δεν είναι μόνον το να αποφύγει σήμερα την υπονόμευση από τους Μητσοτάκηδες, αλλά κυρίως το να την αποφύγει αύριο. Η Οικογένεια έχασε το σημαντικότερο άνθρωπό της με την ήττα της Ντόρας, αλλά δεν θα παύσουν να προβάλλουν τον Κυριάκο ως δελφίνο. Έχει λόγο ο Σαμαράς, εξαιτίας της διαχείρισης του σήμερα, να κάνει τον Κυριάκο δελφίνο; Ας το σκεφτεί αυτό καλά. Υπάρχουν ικανότεροι για δελφίνοι.

    Ο Κυριάκος μόνος του χωρίς τον πατέρα του μπορεί να αποδειχθεί καλό παιδί (ίσως βοηθάει και η φάτσα του), αλλά με δεδομένη την καταλυτική παρουσία του πατέρα, χαϊρι δεν υπάρχει. Αν είχε πεθάνει ο πατέρας, ίσως να ήταν διαφορετικά, αλλά τη δεδομένη στιγμή που η Οικογένεια βάζει μπροστά τον Κυριάκο και αναλαμβάνει να καθαρίσει πάλι ο Πατέρας στα δύσκολα, στην πολιτική επιβίωση δηλαδή, ίσως να μην τους έχει τελικά και τόσο ανάγκη.

    Καλά θα ήταν να είχαμε όμορφο κόσμο, αγγελικά πλασμένο, αλλά το Σαμαρά θα τον περιμένουν στη γωνία να του τη φέρουν όταν μπορέσουν. Αυτό πρέπει να είναι το κριτήριό του.

    Και κάτι ακόμη. Να τελειώνουμε με την πολλή συναίνεση. Είναι παγίδα του ΓΑΠ. Αποδεικνύεται λάθος του Σαμαρά η συνάντησή του με τον ΓΑΠ την πρώτη μέρα μετά την εκλογή του στην ηγεσία της ΝΔ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Blimblomblim 16/12/2009 09:23:26

      Ποτε αυριο;αμαν πια.Ο Μητσοτακης εχει φθασει 95 ετων και μιλαμε για υπονομευση που θα κανει στο μελλον.Το καλυτερο φαρμακο για την υπονομευση και τα παρομοια ειναι ο καθαρος πολιτικος λογος και οι θεσεις σε ολα τα ζητηματα.Οποιος τα εχει δε φοβαται τιποτα εφο οσον ειναι σωστες.
      Τη συναινεση με το ΠΑΣΟΚ λυπαμαι αλλα δεν θα την αποφυγεις.Οι διαφορες ΓΑΠ και Σαμαρα στην οικονομικη πολιτικη ειναι πολυ μικρες αφου ο Σαμαρας δεν ειναι νεοφιλελευθερος και ο ΓΑΠ ειναι πολυ μετριοπαθης σοσιαλιστης.Πως θα διαφοροποιειται λοιπον και θα ειναι αξιοπιστος;

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Blimblomblim 16/12/2009 10:30:48

      Κάνεις λάθος σ΄αυτό που είπες για τη συναίνεση Σαμαρά προς ΓΑΠ. Στην πολιτική συνήθως γίνονται πράγματα που δεν φαίνονται και αυτά που φαίνονται δεν γίνονται. Πολύ καλή η στρατηγική Σαμαρά μέχρις τώρα. Αποκοιμίζεις τον αντίπαλο με συναίνεση , αποκομίζεις την έξωθεν καλή μαρτυρία ως προς το καλό της πατρίδας και όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή, η εντονη διαφοροποίησή σου γίνεται ακόμα περισσότερο εκκωφαντική και κυρίως , ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ στο να καταφέρεις την χαριστική βολή στον αντίπαλο! Κι αυτό είναι το ζητούμενο στην απο δώ και πέρα πορεία της ΝΔ προς την εξουσία.

      Οσο για τον κ. Μητσοτάκη, αν θα δείτε τις κατά καιρούς βαρύγδουπες ρήσεις του για το πολιτικό γίγνεσθαι, ΟΥΔΕΠΟΤΕ έπεσε μέσα. Απλώς, έχει μείνει ο τελευταίος από τους πολιτικούς της παλιάς κοπής και νομίζει ότι παίζει τον ρόλο του Σοφού....Αφήστε τον στην νιρβάνα του.

      Για δε τους δημοσιογράφους του Μεγκα, αυτοί εάν λάβουν άνωθεν εντολή να "ξεσκίσουν" τον Μητσοτάκη ή τον οποιοδήποτε , σας διαβεβαιώ ότι δεν ορρωδήσουν προ ουδενός. Οπως και αν λάβουν εντολές να τον αγιοποιήσουν......Κινούμενα είναι. Ο δε μπουκαλοεκσφενδονιστής στοχεύει να γίνει και το Νο 2 του συγκροτήματος......

  19. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 16/12/2009 09:03:30

    Πάντως, δεν ήταν λάθος αυτό που είπε ο Μητσοτάκης, δηλ. ότι μόνο 13 βουλευτές βρέθηκαν να υπογράψουν για την αλλαγή του Νόμου περί Ευθύνης Υπουργών. Αν ήθελε ο Καραμανλής, δεν θα βρίσκονταν περισσότεροι;
    Αλλά και στα όσα επισήμανε για την ευθύνη των κυβερνήσεων του Ανδρέα Παπανδρέου για τα σημερινά χάλια της οικονομίας - και της νεοπλουτίστικης νοοτροπίας, θα προσέθετα - είχε δίκιο ο Μητσοτάκης.
    Ποτέ μου δεν τον πολυσυμπάθησα, αλλά για να λέμε του στραβού το δίκιο, ως πολιτικός είναι σαφώς ανώτερος του Κώστα Καραμανλή του Νεώτερου. Και οπωσδήποτε πιο αποφασιστικός και οπωσδήποτε δεν μιλάει με ξύλινη γλώσσα, σαν αυτή που είχε κοπιάρει από την Αριστερά ο Λούλης και την είχε μάθει και στον Κωστάκη.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Μάρκο Τ 16/12/2009 18:12:20

      Το διαχρονικό πρόβλημα του Μητσοτάκη είναι η ανεντιμότητά του.

  20. Aggelos avatar
    Aggelos 16/12/2009 10:39:21

    ο Μητσοτακης μιλησε πολυ καλα για τον Γαπ..οτι δειχνει σε ολα αναβλητικοτητα..και αυτο το οσμιζονται οι αγορες.
    εγω παντα τον σεβομουν και και τωρα που τον ειδα τον σεβομαι..δεν εχει τον ψευτικο ξυλινο λογο της Ντορας..ειναι ο μεγαλυτερος σε βαρος πολιτικος εν ζωη..
    Οι παπανδρεου και ο Σημιτης ουτε στο δαχτυλακι δεν τον φτανουν....
    απιστετο κυρος και μυαλο σε τεοια ηλικια..

    και συγκριτικα με την ντορα ισως να ειναι πιο ακινδυνος και παραγωγικος ο Κυριακος..δεν ξερω... προχθες τον ειδα σε καναλι και τα ειπε ωμα και σταρατα για το πασοκ...(λετε να τον βαλει περιβαλλοντος ο Σαμαρας οπως λενε οι εφημεριδες?) η μονη χαμενη πια ειναι η ντορα.... μπορει βεβαια σε μελλοντικη Κυβ ΝΔ να παρει κανα υπουργειο..

  21. kstamos avatar
    kstamos 16/12/2009 11:18:48

    Είναι φοβερό σε αυτή τη χώρα να λέει ο Μητσοτάκης 20 χρόνια τώρα το προφανές, ότι δεν είναι λογικό να ζούμε με δανεικά, και να πρέπει να χρεωκοπήσουμε για να καταλάβει ο κόσμος ότι έχει δίκιο. Και πάλι όχι όλοι, πολλοί είναι ακόμα στην κοσμάρα τους: για αυτούς ο Μητσοτάκης είναι ο κακός, ο δράκουλας, η Κασσάνδρα. Αυτοί θα ξυπνήσουν μάλλον όταν έρθει το ΔΝΤ και αρχίσει το σφαγείο αλλά και τότε θα τους φταίνε οι κακοί νεοφιλελεύθεροι.

    • Pyros avatar
      Pyros @ kstamos 16/12/2009 12:55:14

      Συμφωνωώ με την άποψή σου. Σε όλα αυτά που είπε για την οικονομία έχει απόλυτο δίκιο. Το πρόβλημα είναι πως είναι τόσο γνωστό το ποιόν του που φαίνεται αναξιόπιστος ακόμα και όταν δε μιλά υστερόβουλα. Σαν το βοσκό που φώναζε ΄λυκος - λύκος΄ για να κάνει πλάκα και όταν το φώναξε στ΄αλήθεια δεν τον πίστευε κανείς.

  22. Sonia avatar
    Sonia 16/12/2009 13:21:55

    Καλα τα ειπε χθες ο Μητσοτακης, αλλα σορρυ βρε παιδια, ολοι τα ιδια δε λεμε? Στις καφετεριες, στα σπιτια, στο ιντερνετ..Χρειαζομασταν αυτην την....βαρυγδουπη συνεντευξη χθες για να τα μαθουμε?

    Και επισης, αν θυμαμαι καλα, εδω στα Αντινεα προ ολιγου καιρου, ολοι διαβασαμε ενα σημαντικο αρθρο για την πολιτικη πορεια του Μπαμπα... Το πως πλουτισε ξαφνικα και αλλα τετοια ομορφα παρανομα..
    Και βγηκε χθες να πει σε ΕΜΑΣ για την ντροπη του Ελληνικου κρατους..
    Αν αυριο καλεσει η Δικαιοσυνη τη Ντορα, τον Κυριακο και τον ιδιο για τη SIEMENS θα επαναλαβει το ρητο που ειπε χθες βραδυ?

    Απορια...

    • Tasos avatar
      Tasos @ Sonia 16/12/2009 18:06:22

      Πες τα ρε φίλε γιατί έχουν μετατρέψει σε ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ έναν αποτυχημένο δικηγόρο που δεν δούλεψε ποτέ του (Μητσοτάκη). Με αναλύσεις καφενειακού επιπέδου.