#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2012 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αι Ειδοί του Μαρτίου και του ... ΠΑΣΟΚ



Η Ιστορία συνήθως αρέσκεται στον παραλληλισμό γεγονότων της πορείας μεγάλων ανδρών: ένας πεθαίνει, ένας άλλος μεγαλύτερος γεννιέται!!

Αι Ειδοί, στο ρωμαϊκό ημερολόγιο δήλωναν την 15η του μηνός Μαρτίου, του Μαΐου, του Ιουλίου, του Οκτωβρίου και την 13η μέρα των άλλων μηνών. Πέρασαν στα ελληνικά από τον Πλούταρχο και άλλους αρχαίους συγγραφείς που έγραψαν για τη Ρώμη. Ειδικά αι Ειδοί του Μαρτίου (Idus Martii) ήταν αργία αφιερωμένη στο Θεό Άρη και γιορταζόταν με στρατιωτική παρέλαση.

Αι Ειδοί ταυτίστηκαν με τον μήνα Μάρτιο γιατί σαν σήμερα στις 15 Μαρτίου του έτους 44π.Χ. , περίπου 2000 χρόνια πριν, δολοφονήθηκε ο Ιούλιος Καίσαρας από τους Μάρκο Βρούτο και Γάιο Κάσσιο στο Πεδίο του Άρεως, μέσα στο Βουλευτήριο και πλάι στον ανδριάντα του Πομπήιου.

Ένας προφήτης είχε προειδοποιήσει τον Ιούλιο Καίσαρα «να φοβάται τις ειδούς του Μαρτίου». Την ίδια ημέρα, στις 15 Μαρτίου, ο Αρτεμίδωρος είχε προσπαθήσει να τον προειδοποιήσει με ένα σημείωμα για το σχέδιο δολοφονίας του από τους Βρούτο και Κάσσιο. Ο Καίσαρας στο απόγειο της δόξας του δεν άκουσε κανένα.

Λέγεται μάλιστα ότι την ίδια μέρα ο Καίσαρας, πορευόμενος προς τη Σύγκλητο, συνάντησε κατά τύχη το μάντη, και προσπερνώντας τον με υπεροψία και ειρωνεία του είπε: «Έφθασαν οι ειδοί»! «Ναι άλλα δεν πέρασαν» του απάντησε ο μάντης.

«Μόλις κλείσει ο κύκλος των εσωκομματικών διαδικασιών στο ΠΑΣΟΚ, έχω την υποχρέωση να οδηγήσω το κόμμα στις εκλογές με τις καλύτερες προϋποθέσεις» επεσήμανε ο κ. Βενιζέλος σε συνεντεύξη του.

«Νομίζω δε, ότι η παρουσία μου στο Υπουργείο Οικονομικών, τα έφερε η τύχη έτσι και κυρίως τα έφερε η επιθυμία του ελληνικού λαού να επωμιστεί θυσίες, ή η ανοχή του, ή η συμπαράστασή του, η αγωνία του, έτσι ώστε να κλείσει ο κύκλος αυτός με ένα πολύ σημαντικό γεγονός, με την αλλαγή των όρων του δημοσίου χρέους, με την ελάφρυνση των νέων γενιών από ένα τεράστιο βάρος» πρόσθεσε, «αναλαμβάνοντας τις δάφνες» της επιτυχίας ενός αμφιλεγόμενου τροπαίου!

Η Κυριακή θα είναι μια γιορτή δημοκρατίας και συμμετοχής, ανέφερε ο υποψήφιος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Ευάγγελος Βενιζέλος, στην εισαγωγική του τοποθέτηση, στην εν εξελίξει συνέντευξη Τύπου που παραχωρεί στα κεντρικά γραφεία του Κινήματος.

Ταυτόχρονα ο κ. Βενιζέλος χαρακτήρισε τις εκλογικές διαδικασίες της Κυριακής ως "ευκαιρία έναρξης της πορείας μας στον λαό, ενόψει των εθνικών εκλογών.
Το ΠΑΣΟΚ θέλει να επικοινωνήσει με όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες που βιώνουν την κρίση, αποφεύγοντας επιμελώς να αναφέρει ότι ήταν πρωτίστως το ΠΑΣΟΚ που προκάλεσε την κρίση!

Το Κίνημα πρέπει να ξαναγίνει αξιόπιστο, αξιοκρατικό και άξιο του ρόλου του, είπε. Πρέπει να ενώνει την Κεντροαριστερά! Στόχος του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές είναι "η νίκη, η πρωτιά", ώστε το Κίνημα να έχει καθοριστικό λόγο στις πολιτικές εξελίξεις.

Και να κάνει ακόμη μεγαλύτερο κακό, συμπληρώνω εγώ, ο Αρτεμίδωρος ο Δαλδιανός, ο ονειροκρίτης!

Πολύ γρήγορα σε περίπου τρεις εβδομάδες προκηρύσσονται πρόωρες εκλογές.

«Έφθασαν οι ειδοί του ΠΑΣΟΚ»!

Σαν μεθαύριο λοιπόν, στις 18 Μαρτίου του σωτηρίου έτους 2012 μ.χ., περίπου 2000 χρόνια μετά, ένας νέος Καίσαρ στεφανώνεται.

Η παρακάτω ωδή του Αλεξανδρινού είναι εξαιρετικά αφιερωμένη στον μελλοντικό Καίσαρα του ΠΑΣΟΚ, Ευάγγελο Βενιζέλο!

Μάρτιαι Ειδοί. 
Τα μεγαλεία να φοβάσαι, ω ψυχή.
Και τες φιλοδοξίες σου να υπερνικήσεις
αν δεν μπορείς, με δισταγμό και προφυλάξεις
να τες ακολουθείς. Κι όσο εμπροστά προβαίνεις,
τόσο εξεταστική, προσεκτική να είσαι.

Κι όταν θα φθάσεις στην ακμή σου, Καίσαρ πια·
έτσι περιωνύμου ανθρώπου σχήμα όταν λάβεις,
τότε κυρίως πρόσεξε σαν βγεις στον δρόμον έξω,
εξουσιαστής περίβλεπτος με συνοδεία,
αν τύχει και πλησιάσει από τον όχλο
κανένας Αρτεμίδωρος, που φέρνει γράμμα,
και λέγει βιαστικά «Διάβασε αμέσως τούτα,
είναι μεγάλα πράγματα που σ’ ενδιαφέρουν»,
μη λείψεις να σταθείς·μη λείψεις τους διαφόρους
που χαιρετούν και προσκυνούν να τους παραμερίσεις
(τους βλέπεις πιο αργά) ας περιμένει ακόμη
κ’ η Σύγκλητος αυτή, κ’ ευθύς να τα γνωρίσεις
τα σοβαρά γραφόμενα του Αρτεμιδώρου.
Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1911)

Για την αντιγραφή

Αρτεμίδωρος ο Δαλδιανός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 15/03/2012 18:48:36

    et preterea censeo Carthago delenda est

    Και για τα πνευματικά δικαιώματα
    Κάτων

  2. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 15/03/2012 19:02:39

    Σε διορθώνω : deleta est. Κόντεψα να κλάψω εκεί που ο Μπένυ έλεγε πόσο πολύ συμπάσχει με τους ανέργους, τους χαμηλοσυνταξιούχους και αναξιοπαθούντες έλληνες. Πραγματικά ο χοντρός ξεπέρασε το δίδυμο Βούρτση - Ξανθόπουλου.

    • Φαέθων avatar
      Φαέθων @ EΛΛΗΝΑΣ 15/03/2012 19:40:04

      delenda est

  3. The Saint avatar
    The Saint 15/03/2012 19:12:20

    H αλήθεια πάντως είναι πώς αν ήταν τόσο αδύνατος όσο στη φωτό παραπάνω, ίσως και να δούλευε λιγο καλύτερα το μυαλό του...
    Γιατί με αυτά που διαβάζω στην ομιλία του...

    • airman avatar
      airman @ The Saint 15/03/2012 19:35:54

      Με το μυαλό που κυβερνάει ''έχτισε'' και το υπόλοιπο σώμα! Αν και σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες στο στομάχι έχει το (πολύ) μυαλό που δεν χωράει στο κεφάλι του!

  4. Κατερινα avatar
    Κατερινα 15/03/2012 19:20:58

    εγώ πάλι θέλω να δω ποιός θα είναι ο Βρούτος του!

    • juliet avatar
      juliet @ Κατερινα 15/03/2012 19:39:17

      Δεν φαντάζεσαι;

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ juliet 15/03/2012 19:40:05

        ειλικρινά οχι!

        • Κατερινα avatar
          Κατερινα @ Κατερινα 15/03/2012 19:40:38

          εκτός και αν εννοεις τον Λοβερδο...

          • juliet avatar
            juliet @ Κατερινα 15/03/2012 19:48:37

            Ο Λοβέρδος ; Βρούτος ο άνθρωπος που το λοβ απαπα.
            Χρυσοχοΐδης ;σκέτο μάλαμα
            Παπουτσής ; μεγάλη ψυχή ,γουρουνοτσάρουχο.
            Γιώργος ; όπου Γιώργος και μάλαμα ,αλλά έχει μια μάνα και τι μάνα...έχει έναν αδελφό και τι αδελφό....
            Ε,ρε γλέντια....
            Ασχετο,ο Νικήτας κατεβαίνει τελικά;διάβασε στον Τσιλιαδόρο του κάνει εγκώμιο!

          • airman avatar
            airman @ juliet 15/03/2012 19:54:00

            Άμα τολμήσει και κατέβει, ας του ετοιμάσει καλού-κακού και την ''εξώδειο''!

          • juliet avatar
            juliet @ airman 15/03/2012 20:25:06

            Noμίζεις ότι έχει πρόβλημα;Ξέρω ότι τηλέφωνα που έγιναν δεν ήτανε και κολακευτικά αλλά συνεχίσε .

          • Κατερινα avatar
            Κατερινα @ juliet 15/03/2012 19:59:52

            ναι κατεβαίνει! το ανακοίνωσαν χθες!
            όλη η αφρόκρεμα στα ψηφοδέλτια!

          • juliet avatar
            juliet @ Κατερινα 15/03/2012 20:30:25

            Το κόμμα το ανακοίνωσε; γιατί η τακτική του είναι ν΄ανακοινώνει για να φέρνει τους άλλους μπροστά σε τετελεσμένα γεγονότα ,παλιά τακτική.Δεν ξέρω αν ο Σαμαράς κάνει το λάθος σημαίνει ότι ξέχασε ,αλλά δεν ξεχνάμε εμείς.Αν μου έλεγες τι θες Ψυχάρη ή Νικήτα ίσως απαντούσα Ψυχάρη .Ο βιός και η πολιτεία κάποιων έδωσαν τροφή για σχόλια στην κάθε φυλλάδα.

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 15/03/2012 20:59:20

            Είπα ίσως ....αν είχα να διαλλέξω ,αλλιώς συμφωνώ μαζί σου.
            Είπε το περιβάλλον ότι θέλει να προσφέρει ,χιχιχι τι ακριβώς δεν ξέρω.

          • Β.Κ.Σ. avatar
            Β.Κ.Σ. @ juliet 17/03/2012 00:22:52

            Χεχε Βρούτα θα ´ναι...

          • Heaven avatar
            Heaven @ Β.Κ.Σ. 17/03/2012 00:51:39

            τελικά έτσι νομίζω και γώ!
            Αννα-Αννούλα, Αννιώ....

  5. karenin avatar
    karenin 15/03/2012 19:30:23

    Δεν έχει τον θεό του ο χοντρός. Ακου γιορτή της Δημοκρατίας με έναν υποψήφιο.

  6. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 15/03/2012 19:56:54

    Πολύ λεπτός δεν είναι ο Βενιζέλος στην φωτογραφία;

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Γιώργoς Αχαιός 15/03/2012 20:10:29

      για να μοιάσει στον Καισαρα, θα λεπτύνει!!

    • juliet avatar
      juliet @ Γιώργoς Αχαιός 15/03/2012 20:12:45

      Το άγχος του δημιούργησε ανορεξία και αδυνάτισε ,γιατί ο Γιώργος απαγόρευσε στον γυμναστή να τον προπονήσει .

  7. hagan avatar
    hagan 15/03/2012 20:02:49

    delenda est αδέλφια,γερουνδιακό είναι.Καταστρεπτέα εστίν η Καρχηδών,ήτοι η Καρχηδόνα πρέπει να καταστραφεί.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ hagan 15/03/2012 22:02:30

      Πέστα ντε.
      Α ρε κλασικό αθάνατο...

  8. ΤΣΕ avatar
    ΤΣΕ 15/03/2012 20:47:15

    Κανε σωστα το λογαριασμο.Πριν 2056 χρονια πεθανε ο Καισαρας.Μην κανεις καμμια δημοσκοπηση.....θα μας καταστρεψεις....... Λιγο χιουμορ δεν βλαπτει.

  9. android.K avatar
    android.K 15/03/2012 20:51:28

    σε παρακαλώ Ιουλιετα!
    τον Φουφουτο και οχι τον Κακλαμάνη η τον Ψυχαρη!!!
    τον Κανένα, τον Ουτι!!!
    PLEASE!!!!