#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2012 16:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αιφνιδιαστική επίσκεψη Σαμαρά στην Ομόνοια



(Ανανεωμένο) Αιφνιδιαστική επίσκεψη στην περιοχή της Ομόνοιας έκανε το πρωί του Σαββάτου ο Αντώνης Σαμαράς συνοδευόμενος από τον υπουργός Δημόσιας Τάξης, Ν. Δένδια. Ο πρωθυπουργός θέλησε να δει την κατάσταση που επικρατεί στο κέντρο κι αν το σχέδιο Ξένιος Ζευς για τους λαθρομετανάστες έχει αποτελέσματα. Περπάτησε στην πλατεία και στους γύρω δρόμους, συνομίλησε με καταστηματάρχες, ήπιε καφέ με τον υπουργό Δημόσιας Τάξης Νίκο Δένδια -που τον συνόδευε- και τους συνεργάτες του σε δύο καταστήματα της περιοχής.



«Κοιτάξτε, εδώ κάποτε ήταν πολύβουη περιοχή της Αθήνας. Ένα διάστημα έγινε επίκεντρο παρανομιών και ανομίας. Τώρα πρέπει να παραδώσουμε την Αθήνα τόπο ασφαλή, γιατί δεν μπορεί να ζήσει ο Έλληνας διαφορετικά. Κι αυτό πρέπει να γίνει σε όλη την Ελλάδα», σημείωσε ο Πρωθυπουργός. «Το προχωράμε [...] αλλά πρέπει να γίνουν ακόμα πολλά», πρόσθεσε. «Αφού έχουμε τη δική σας κάλυψη, εντάξει», του απάντησε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης.

Πράγματι πολύ ωραία όλα αυτά, και επικοινωνιακά ακόμη καλύτερα. Αλλωστε, αν ανατρέξουμε στην ιστορία αμφιβάλλω αν θα βρούμε άλλον πρωθυπουργό να ξέρει κατά που πέφτει η Ομόνοια. Ελπίζουμε μόνο να μην «σκούπισαν» το κέντρο για να το δει ο πρωθυπουργός, όπως έκαναν στα στρατόπεδα πριν από κάθε επέτειο ή επίσκεψη προσεκλημένων. Καθάριζαν το χώρο, γυάλιζαν τα όπλα και τα οχήματα, έλαμπαν τα πάντα για τη γιορτή και την παρέλαση, αλλά μόλις έπεφταν τα φώτα, έμενε μόνο ο ασβέστης αφού τα όπλα ήταν χαλασμένα και τα οχήματα δεν έπαιρναν ούτε καν μπροστά.



Ελπίζουμε, λοιπόν, μην έγινε έγινε κάτι τέτοιο και στην Ομόνοια, αν και εκεί όσο και να συμμαζέψεις, πάλι το χάλι της θα έχει. Αν θέλουμε να κάνουμε ορισμένες διαπιστώσεις μπορούμε να πούμε ξεκάθαρα ότι:

·         Ο Ξένιος Ζευς έχει αποτελέσματα. Χιλιάδες λαθρομετανάστες έχουν φύγει από το κέντρο και το κέντρο έχει πάρει ανάσα. Αυτό είναι μια πραγματικότητα αλλά πρέπει να συνεχιστεί η προσπάθεια και στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις.

·         Σε πείσμα και αντίδραση των «ευαίσθητων» αριστερών που ζουν στο Κολωνάκι, την Εκάλη ή την Πολιτεία και των Χρυσαυγιτών που χάνουν το προνομιακό τους πεδίο, η κυβέρνηση για πρώτη φορά κάνει μια σοβαρή προσπάθεια να αλλάξει τα πράγματα. Ελλειπής, με τα προβλήματά της, αλλά είναι τουλάχιστον μια προσπάθεια και αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε και να το στηρίξουμε. Οποιος έχει ζήσει έστω και μια ώρα στο κέντρο καταλαβαίνει ότι κάτι πάει να γίνει. Γι’ αυτό και απαιτείται πολιτική και κοινωνική στήριξη της προσπάθειας.

·         Τα κέντρα κράτησης πρέπει να υλοποιηθούν, ίσως ήταν το μόνο σοβαρό έργο που ξεκίνησε ο Χρυσοχοϊδης. Σε πείσμα ορισμένων δημάρχων που ουρλιάζουν για ένα κέντρο στην περιοχή τους, αλλά κάνουν τις… κότες για τους εκατοντάδες μετανάστες που περιφέρονται άσκοπα στους δρόμους.

·         Η μεταναστευτική πολιτική πρέπει να αλλάξει άμεσα με έναρξη διαπραγματεύσεων με τις άλλες χώρες της ΕΕ ώστε να αναδειχθεί το μείζον πρόβλημα της Ελλάδας και της Ευρώπης. Και πρέπει να ενταθούν οι προσπάθειες να σταματήσουν οι μεταναστευτικές ροές από το Αιγαίο, τώρα που ο Εβρος έχει μερικώς «φράξει» και οι δουλέμποροι αναζητούν θαλάσσιες εισόδους προς την Ελλάδα.

Ο Αντώνης Σαμαράς έκανε μια συμβολική κίνηση στήριξης στην προσπάθεια που γίνεται από την Αστυνομία. Όμως, απαιτείται ευρύτερη πολιτική στήριξη διότι το πρόβλημα ανήκει σε όλους. Ναι στην αντιμετώπιση του θέματος με ανθρωπιστικούς τρόπους, όχι στην αδράνεια στην οποία θέλουν κάποιοι να περιέλθει το κράτος ώστε να εμφανίζονται οι ίδιοι αυτόκλητοι σωτήρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 01/09/2012 16:46:36

    AYTO χρειάζεται ο κόσμος της αγοράς!
    όποτε μπορεί, τα σάββατα, να περιδιαβαίνει τα αστικά κέντρα, και όχι μόνον την Αθήνα. Να είναι κοντά στον κόσμο, και αυτός και όλη η κυβέρνηση. Να ακούνε, να αφουγκράζονται! Να τους βλέπουμε ένα με εμάς! Η ψυχολογία μας είναι η τελευταία μας ελπίδα.... Όλα τ΄ άλλα φροντίσαν κάτι καλόπαιδα εδώ και τρία χρόνια να μας τα κατακρημνύσουν....

    • Κώστας τουρίστας. avatar
      Κώστας τουρίστας. @ B.K.Σ. 01/09/2012 18:56:29

      Έχετε δίκαιο! Επειδή φαίνεται οτι είστε και ευγενής, γράψατε το..."καλόπαιδα" λάθος(;)

      • h avatar
        h @ Κώστας τουρίστας. 01/09/2012 20:33:33

        Να γίνει δημοψήφισμα σ’ όλους τους ”Δήμους”, γιά να αποφανθούν οι Δημότες αν θέλουν: i. τον ”Καλλικράτη”, ή ii. τον ”Καποδίστρια”, ή iii. τα ”συμβούλια περιοχής, του Άκη Τσοχατζόπουλου”.

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ B.K.Σ. 01/09/2012 21:41:18

      @Να τους βλέπουμε ένα με εμάς!

      Γράψε καμιά ...επιθεώρηση, που χαραμίζεσαι με σχόλια!

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Nietzsche 02/09/2012 21:01:11

        Νίτσε που δεν κατάλαβες τί εστί τραγωδία, αλλά και μήτε κωμωδία κατάλαβες, άραξε στα κυβικά σου! Ο Σαμαράς για να περάσει τα μέτρα που θέλουν οι κάφροι πρέπει να είναι στους δρόμους μαζί με τον κόσμο! Να μιλάει, να δίνει κουράγιο! Και πάμε στοίχημα πως σε τρεις μήνες που θα έρθουν τα πάνω κάτω στην Ευρώπη, τα μισά απο αυτά τα μέτρα θα είναι παρελθόν;!

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/09/2012 17:08:08

    Καλή κίνηση. Ας ελπίσουμε ότι τώρα που είδε την κατάσταση με τα μάτια του θα κάνει κάτι για τα άσχημα, κτήρια στην ομόμοια, για την εμετική διαμόρφωση της πλατείας, για την βρωμιά που υπάρχει παντού.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/09/2012 17:12:34

    Προεδρε δεν πας και καμια βολτα στο Μενιδι που εχει παραδοθεί στους τοξικομανείς ; Τα λεωφορεία του ΟΑΣΑ ανεβοκατεβάζουν καθήμερινα ¨ δωρεαν " δέκαδες ναρκομανείς οι οποιοι πανε στους αθιγγανους για να παρουν τη δοση τους . Ναρκουπολη εχει γινει το Μενιδι κ Προεδρε .
    Ερωτ : Το αβατο του Μενιδιου - Ζεφυριου θα το αγγιξει κανεις ;

  4. panos avatar
    panos 01/09/2012 17:27:08

    Ας παει βραδυ ο Αντωνης και να βγει και απο το μετρο να δουμε τι θα δουν τα ματια του.

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/09/2012 17:28:10

    Ναί, ὑπάρχει βελτίωση. Τὸ ὁμολογοῦν οἱ πάντες, καὶ πάντα ρωτάω τοὺς ταξιτζῆδες. Ὅμως εἶναι ἀκόμα κόλαση ἡ κατάσταση. Χρειάζεται πολὺ βελτίωση ἀκόμα γιὰ νὰ εἶναι βιώσιμη.

  6. never give up avatar
    never give up 01/09/2012 17:29:55

    το παν ειναι η διάρκεια

    • GO avatar
      GO @ never give up 01/09/2012 19:19:57

      Θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η τεχνική.

  7. GO avatar
    GO 01/09/2012 19:47:02

    Πολύ καλή κίνηση, ουσία και σημειολογία.
    Να διαρκέσει ο "Ξένιος Δίας", και να αναπτυχθεί σχέδιο και για τους "ασθενείς" της περιοχής. Κάθε στιγμή της ημέρας οι εκατοντάδες βραστήρες (κουτάλια - αναπτήρες) παράγουν θάνατο.
    Ανακατάληψη της ευρύτερης περιοχής, το ταχύτερο.

  8. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 01/09/2012 20:38:38

    ...Τα εύσημα στον Πρωθυπουργό που βγήκε στο λαό .Μόνον με τέτοιε ουσιαστικές εφόδους, μπορεί να πιάσει κανείς το σφυγμό και τον παλμό του λαού .Αυτό το έλεγα χρόνια τώρα ότι, τα υψηλά ιστάμενα δημόσια πρόσωπα, πρέπει να αφουγκράζονται την κοινωνία για να έχουν σωστή και δίκαιη κρίση .Να το συνεχίσετε κύριε Πρωθυπουργέ .Τραβήξτε εσείς μπροστά, να ακολουθήσουν και οι άλλοι και μη κοιτάτε πίσω, παρά μόνο μπροστά .Κάντε τους μέρος της πολιτικής σας της δικής σας πολιτικής .

  9. nik avatar
    nik 01/09/2012 21:13:33

    Εχουν γίνει κάποιες κινήσεις προς τη σωστή κατεύθυνση που πρέπει όλοι να στηρίζουμε.
    Έχω να προτείνω και τα εξής και αν το antinews τα θεωρεί σοβαρά ας τα προβάλει.
    1. Το άβατο των Εξαρχείων. Προχθές πάλι επιτέθηκαν σε αστυνομικούς των ΜΑΤ με πέτρες και μολότωφ. Κάθε τόσο και κάποιος αστυνομικός τραυματίζεται. Πότε θα καθαρίσουν τα Εξάρχεια από τους "αντιεξουσιαστές"; Πότε θα τους κατεβάσει ο κ. Σαμαράς τις κουκούλες όπως υποσχέθηκε;
    2. Η αθλιότητα των συνθημάτων, των αφισσών και των γκραφίτι. Βρωμίζουν τοίχους, παράθυρα, ρολλά, κολώνες. Κάποιος δεν πρέπει να μαζέψει και να τιμωρήσει όλους αυτούς που βρωμίζουν παντού;
    3. Οι ναρκομανείς και οι πρεζέμποροι που υπάρχουν σε όλο το κέντρο. Χτυπάνε ενέσεις μπροστά στα σκαλιά του Υπουργείου Ανάπτυξης, στην Κάνιγγος μέρα μεσημέρι. Μπροστά στα μάτια του κόσμου. Χωρίς κανείς να τους ενοχλεί. Αυτή η άθλια εικόνα στο κέντρο πρέπει να τελειώσει κάποτε.
    Η απομάκρυνση των κέντρων απεξάρτησης από το κέντρο ήταν θετική, αλλά πρέπει κάποιος φορέας να τους αντικαταστήσει ώστε να κάνουν χρήση σε χώρους εκτός πεζοδρομείων και πλατειών μέσα στον κόσμο.
    Αρα φίλοι μου δεν είναι μόνο οι λαθρομετανάστες και η μικροεγκληματικότητα. Είναι πολλά ακόμη που πρέπει να γίνουν.

  10. Enzo avatar
    Enzo 01/09/2012 21:28:32

    εδω ρε παιδια πιο κατω απο το σπιτι του Σαμαρα εχουμε πηξει στους πακιστανους στα φαναρια, πλακα μου κανετε?
    ειδικα ο ενας ειναι ιδιος ταλιμπαν.
    100 μετρα απο το σπιτι του πρωθυπουργου!
    αρ γιου πλακινγκ?

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/09/2012 21:33:41

    Πήγε ο Σαμαράς στην Ομόνια?!!
    Και μάλιστα αιφνιδιαστικά!!
    Πω πω!!
    Κι εμείς δηλαδή που πηγαίνουμε καθημερινά εκεί, τι είμαστε ?
    Παρακατιανοί?
    Εμ βέβαια, όταν η καθημερινή διαδρομή αυτού του κυρίου είναι Μαξίμου- Βουλή, το ότι πήγε στην Ομόνοια και συγχρωτίστηκε με το πόπολο, αποτελεί είδηση!

  12. Nietzsche avatar
    Nietzsche 01/09/2012 21:46:36

    Πόσοι μπάτσοι τους συνόδευαν;

    αυτά τα επικοινωνιακά κόλπα είναι αντάξια βλακών, ή ψηφοφόρων ανυποψίαστων, πριν την Κρίση.

    αφού οι άνθρωποι δεν γίνεται να εξαερώθηκαν, και αφού οι συλλήψεις δεν ήταν ΟΥΤΕ 2500, μπορεί να μας πει ο Δένδιας πού πήγαν οι υπόλοιποι;

    Μ'ήπως, από την Ομόνοια μοιράστηκαν στα πέριξ στενά; Χα, χα, χα!

  13. Κλέων avatar
    Κλέων 02/09/2012 00:22:11

    Κάτι μου θυμίζουν αυτές οι εμφανίσεις....αιφνιδιαστικά αλλά με κανάλια....

  14. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 02/09/2012 02:00:07

    Καλά έκανε το κέντρο είχε γίνει χαβούζα τόσα χρόνια και το κοινοβούλιο δεν απέχει μακριά απο εκεί. Η εμφάνιση εκεί είναι συμβολική και εξάλλου το κέντρο έδιωξε πολύ τουρισμό τα τελευταία 20 χρόνια απο τις πολιτικές που έχουν παρθεί κατά καιρούς.

  15. GreekInLux avatar
    GreekInLux 02/09/2012 02:12:55

    Φάτε τα λυσσακά σας ορισμένοι. Σας πονάει γιατί δεν έχετε ξαναδεί πρωθυπουργό να ξαναεπισκέπτεται έτσι το κέντρο της Αθήνας και μάλιστα την Ομόνοια. Πείτε ότι θέλετε, ότι είχε αστυνομικούς, το Θεό τον ίδιο. Ας το έκανε ο ΓΑΠ πριν μας αφήσει και θα βλέπατε γιούχες, αλλά σας τσούζει που δεν είπε μια κανένας εκεί για το Σαμαρά όπως σας τσούζει και για τη δημοσκόπηση που παρόλα τα τερατολογήματα και τη σπέκουλα που γίνεται από ορισμένους και πάλι μπροστά είναι και αρχίσατε τα "μόνο 2 μονάδες;" και τα "εγώ περίμενα παραπάνω". Κάντε υπομονή, θα σας περάσει.

  16. Sidiropoulos Dimitrios avatar
    Sidiropoulos Dimitrios 02/09/2012 04:24:30

    Πήγε ο Σαμαράς στην Ομόνια αιφνιδιαστικά; αλλά... συνοδευόμενος με κανάλια, δέκαδες αόρατους αστυνομικούς (... των ΜΑΤ ), τον υπουργό Δημόσιας Τάξης Νίκο Δένδια -που τον συνόδευε- και τους συνεργάτες του σε---> δύο <-- καταστήματα της περιοχής!!!!! ήπιε καφέ!
    Σκούπισαν το κέντρο για να το δει ο Σαμαράς!
    Ναί, βέβαια ὑπάρχει βελτίωση. Ο Ξένιος Ζευς έχει φερει αποτελέσματα. Χιλιάδες λαθρομετανάστες έχουν φύγει από το κέντρο και το κέντρο έχει πάρει ανάσα.
    Πού πήγαν οι υπόλοιποι;
    Oι υπόλοιποι... εκατοντάδες, πρέπει να αφουγκράζονται στους γύρω δρόμους
    και τα στενά, για να ξαναεμφανιστούν αμέσως μετά όταν θά έχουν φύγει όλοι.
    Κάτι πάει να γίνει!!!!
    Dr. Mitsos

  17. Ίωνας avatar
    Ίωνας 02/09/2012 12:07:06

    Ωραία τα επικονωνιακά τρικ τελικά αποδείχθηκε ότι οι δημοσιογράφοι κάνουν καλά την δουλειά τους αφού δεν ακούστηκε τίποτα για την αιφνιδιαστική επίσκεψη του πρωθυπουργού στην ομόνοια με καμιά σαρανταριά κάμερες και κάποιες δεκάδες ανδρών Μ.Α.Τ. Οι επισκέψεις αυτές μάλλον πρέπει να γίνονται αυθόρμητα και ξαφνικά για να πειστεί ο κόσμος ότι κάτι αλλάζει, αλλιώς απλά εκνευρίζουν περισσότερο αυτούς που μπορούν ακόμη να σκέφτονται.

  18. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 02/09/2012 12:44:44

    Ολα καλά και ωραία !
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ο αρμόδιος υπουργός χαμογελάει και δείχνει χαρούμενος ?
    Ειναι ευχαριστημένος από τα έργα του ?
    Αυτό το επαγγελματικό χαμόγελο των αρμοδίων μόνο την αναισθησία τους δείχνει...
    Και μην μου πεί κάποιος ότι είναι από ευγένεια, όταν ο λαός έχει κατσουφιάσει από τα έργα τους...

  19. TasosC avatar
    TasosC 02/09/2012 13:36:59

    Δεν θέλω να κάνω τον επικριτή για όλα αφού από τη μια λέμε ότι κρύβουν τον Σαμαρά (π.χ εγώ για την ΔΕΘ) και από την άλλη ότι είναι επικοινωνιακά παιχνίδια , αλλά αυτό που μου έμεινε από την χθεσινή επίσκεψη (εκτός φυσικά από τους δεκάδες μυστικούς & φανερούς αστυνομικούς που τον φυλάγανε), είναι η τεράστιας πολιτικής και επιστημονικής βαρύτητας φράση- δήλωση του (Δ)ένδ(ε)ια : ΄΄κύριε Πρόεδρε η κατάσταση στο κέντρο παρουσιάζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ βελτίωση΄΄.
    Πραγματικά απίθανος (και καλοξυρισμένος).

  20. gram avatar
    gram 02/09/2012 13:53:34

    Φοβαμαι οτι ο Δενδιας εχει υποτιμησει τη δυσκολια της αποστολης, εχει γινει υπερκινητικος και προκαλει τη Μοιρα... ευκολο να κερδιζεις στο αδειο γηπεδο Αυγουστιατικα και ωραιες εικονες βγαζει. Μακαρι στην πραγματικοτητα του Οκτωβριου τα πραγματα να εξελιχθουν οπως στο virtual reality των περασμενων εβδομαδων

  21. EL CID avatar
    EL CID 02/09/2012 14:32:52

    Σπουδαία! Αιφνιδιαστική επίσκεψη με τις κάμερες παραμάσχαλα και με 200 αστυνομικούς (άλλους με μηχανές και άλλους με πολιτικά) που δίνουν το σύνθημα στους λαθρομετανάστες να... την «κάνουν» α λα γαλλικά, για να επιστρέψουν και πάλι... αύριο. Αυτό το σκηνικό μου θυμίζει λίγο από την ταινία "ο μικρός Βούδας" του Μπερτολούτσι, όπου ζήτησε ο πρίγκηπας Σιντάρτα από τον Μάχα-Ράτζα πατέρα του (Μαχαραγιάς επί το ελληνικότερο) να βγει από το παλάτι, ούτως ώστε να διαπιστώσει ιδίοις όμμασι το πώς περνούσε ο λαός. Ο μεγάλος Ράτζα, προκειμένου να μην στεναχωρηθεί ο διάδοχος υιός του, έστησε μια εκπληκτική απάτη, με αυλικούς ενδεδυμένους ρούχα χωρικών, οι οποίοι έλαμπαν από ευτυχία και έρεναν τον πρίγκηπα με ροδοπέταλα. Παράλληλα, είχε διατάξει όπως οι στρατιώτες «καθαρίσουν» προσεκτικά τους γύρω δρόμους από κάθε ζητιάνο, κάθε ανάπηρο και γενικά κάθε δυστυχισμένο άνθρωπο, τα σπίτια είχαν στολιστεί με φανταχτερά λουλούδια και κάθε παρευρισκόμενος φορούσε ακριβά κοσμήματα από το βασιλικό θησαυροφυλάκιο. Ο Σιντάρτα χαιρόταν με την ευτυχία των υπηκόων του και θα παρέμενε σίγουρα στην πλάνη του, εάν κατά τύχη δεν έβλεπε με την άκρη του ματιού του έναν ζητιάνο, ο οποίος είχε ξεφύγει από τα μάτια των στρατιωτών, να περιπλανάται αμέριμνος μέσα στο πλήθος. Η συνέχεια της ιστορίας είναι γνωστή... Γνωστή είναι και η απάτη των πολιτικών εις βάρος των Ελλήνων. Να το πω λίγο ωμά και ας παρεξηγηθώ: Δέν τα χάφτουμε πια τα επικοινωνιακά παραμύθια! Θέλουμε χειροπιαστά αποτελέσματα και γρήγορα μάλιστα.

  22. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 02/09/2012 17:20:57

    Δινεται εμφαση στο κεντρο της Αθηνας καθως και στην φυλαξη του Εβρου,εκει υπαρχουν καποια θετικα αποτελεσματα.Ομως υπαρχει μια μετατοπιση του μεταναστευτικου ρευματος προς την επαρχια και κυριως τα νησια του αιγαιου και αυτο το προβλημα θα φανει μελλοντικα εαν δεν παρθουν μετρα.Θα πρεπει να ληφθει υποψη οτι το προβλημα δεν θα λυθει εαν επικεντρωθει η κυβερνηση μονο στην Αθηνα,την πολη των πολλων ψηφοφορων...
    θα πρεπει να αξιοποιηθει το πολεμικο ναυτικο και ο στρατος προκειμενου να φυλασσονται τα σημεια οπου επιβιβαζονται οι λαθρομεταναστες στην νησια του Αιγαιου.Οι δουλεμποροι δυσκολευονται τωρα στον Εβρο και προσπαθουν μεσα απο την νησια του Αιγαιου να κανουν την δουλεια.
    Ειναι φανερο οτι τα διαφορα κυκλωματα εχουν επικεντρωθει εκτος Αθηνων.
    Ας μην επιτρεψει η κυβερνηση να γινουν τα νησια και η επαρχια η νεα ομονοια...

  23. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/09/2012 17:39:56

    Μάλλον εγώ πρέπει να ζω σε άλλη πόλη...... εσείς που τα γράφεται αυτά ποτε κατεβήκατε τελευταία φορά Ομόνοια και γύρω και όταν λέω κατεβείκατε δεν εννοω με συνοδεία 200 αστυνομικών και αντικρίσατε αυτήν την ειδυλλιακή εικόνα της Ομονοίας;;;;;

  24. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/09/2012 10:28:20

    Να φύγουν από το Κέντρο αλλά να μην μας έρθουν (και άλλοι) στις δυτικές συνοικίες.
    Και τι θα γίνει με τις "νομιμοποιήσεις"; Τα μαγαζιά τους είναι νόμιμα; Τα διάφορα ταλιμπανο-σκουπίδια που βλέπω να κυκλοφορούν με μούσια και κελεμπίες, είναι νόμιμοι; Πήραν βίζα από το ελληνικό προξενείο της Καμπούλ και δεν το ξέρουν ούτε οι ίδιοι; Ο νόμος για το άσυλο πότε θα αλλάξει; Το ξέρετε ότι καταθέτουν όλοι τους αιτήσεις ασύλου και δεν μπορεί να τους απελάσει κανείς, κατά τον νόμο της Ντόρας; Από πού και ως πού τα ταλιμπανοειδή που είναι έτοιμα να σφάξουν τους αλλόθρησκους δικαιούνται ασύλου;
    Οσο για την "ανθρωπιστική αντιμετώπιση" του θέματος, η μόνη ανθρωπιστική αντιμετώπιση που αναγνωρίζω στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αυτή της Συνθήκης της Γενεύης που αφορά αιχμαλώτους πολέμου. Διότι για εμένα, όλα αυτά τα ταλιμπανοειδή είναι ισλαμιστές εισβολείς, εχθροί της χώρας και του πολιτισμού της. Όλοι τους!