#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2011 18:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αιφνίδιες αλλαγές στην ηγεσία της Αστυνομίας



Με απόφαση του ΚΥΣΕA και μετά από πρόταση του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη, κ. Χρήστου Παπουτσή, επελέγησαν ως αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ, ο Αντιστράτηγος Νικόλαος Παπαγιαννόπουλος και ως αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος, ο Αντιστράτηγος Παναγιώτης Μπονάτσος.

Επίσης, με κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και του υπουργού Χρήστου Παπουτσή, νέος Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Τάξης του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, ορίζεται ο κ. Ελευθέριος Οικονόμου, μέχρι σήμερα αρχηγός της ΕΛΑΣ.

Ο μέχρι σήμερα Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Τάξης Γρηγόρης Τασούλας είχε προηγουμένως υποβάλει την παραίτησή του για προσωπικούς λόγους. Ο Χρήστος Παπουτσής ευχαρίστησε τον κ.  Τασούλα για τη μέχρι σήμερα συνεργασία και συμβολή του στο έργο του Υπουργείου.

Η είδηση είναι βεβαίως ότι δεν έκαναν αρχηγό τον Ιωάννη Ραχωβίτσα τον τίτλο του, αλλά τον απομάκρυναν με τον τίτλο του ... επιτίμου υπαρχηγού της ΕΛ.ΑΣ, καθώς ήταν αρχαιότερος αξιωματικός του επιλεγέντος αρχηγού.

Αναμένεται να γίνει της ....κ. Πόπης στην Αστυνομία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pilot avatar
    Pilot 17/10/2011 18:49:19

    ΠΑΠΑΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Αλλος ενας χαρτογιακας που καθε μερα πολεμουσε με το μπλανκο εγινε Αρχηγος.
    ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ. Δικαιώνεται η ρήση ότι όποιος δεν κάνει τίποτα δεν κάνει και λάθη !!

    • Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) avatar
      Αψήφιστος (ή am με κεφαλαία) @ Pilot 17/10/2011 21:14:40

      «...όποιος δεν κάνει τίποτα δεν κάνει και λάθη !!»

      και όχι μόνον!

      ... και πάει ψηλάααα!!! πολύ ψηλάααα!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/10/2011 18:49:20

    Τα παιδία παίζει (τα στρατιωτάκια τους) την ώρα που κεηλαδάνε παντού τα καλάσνικοφ.
    Σοβαρευτείτε.

  3. TED avatar
    TED 17/10/2011 18:51:04

    Διαβάζοντας τον τίτλο είχα έτοιμο το σχόλιο: "Στα τσακίδια ο Οικονόμου, δε θα μας λείψει".

    Αλλά δυστυχώς βλέπω πως έφυγε για να παραμείνει.

  4. Απροσάρμοστος avatar
    Απροσάρμοστος 17/10/2011 20:39:13

    Το δυστύχημα είναι ότι έδιωξαν τον Ραχωβίτσα που είναι ο μοναδικός ανώτατος αξιωματικός που δεν ήταν χαρτογιακάς....Προφανώς για να προωθηθούν ημέτεροι

  5. seraios avatar
    seraios 17/10/2011 21:15:26

    ο νέος σύμβουλος θα κάνει την δουλειά!!!!!!!!! ξέρει αυτός!!!!!!!!

    • fantomas avatar
      fantomas @ seraios 17/10/2011 21:51:18

      Επειδη ο Μπαμπης (βαζεχα) ειναι εδω και καιρο συμβουλος και ψιλιαστικε οτι τα ΜΑΤ θα ''ανοιξουν'' στον φραγμο στο συνταγμα εφερε τις μπαρες!! αλλαξε και τον Κοζι (που απο παλια δεν τον παει) να εχει το κεφαλη του ησυχο!!

      • Απροσάρμοστος avatar
        Απροσάρμοστος @ fantomas 17/10/2011 22:49:52

        Και από ότι ξέρω ο Βαζέχα ούτε με τον μουστάκια τα είχε καλά..Για αυτό άλλωστε τον έφαγε κι έφαγε και αξιωματικούς του κύκλου του..Εκτός αν κάνω λάθος

        • fantomas avatar
          fantomas @ Απροσάρμοστος 17/10/2011 22:58:15

          Αυτο που κανει αισθηση ειναι οτι τον Μουστακια τον παει η εμπαση και παρολα ταυτα ο βαζεχα τον καθαρησε στεγνα !!
          Αυτο παει να πει οτι αρχισαν να υπαρχουν κυματα !!

  6. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 17/10/2011 22:40:04

    Κρίμα για τον Ραχωβίτσα...Εξαιρετικός, μάχιμος αξιωματικός και όχι κουραμπιές...Ήταν η πιο λογική και ορθή επιλογή για Αρχηγός, αλλά η πολιτική ηγεσία είχε άλλες σκέψεις κι επιθυμίες...Βέβαια, τι να ξέρει ο Ραχωβίτσας για την ασφάλεια και την καταπολέμηση της εγκληματικότητας μπροστά στον " γίγαντα" Παπουτσή; Ελπίζω τώρα που φεύγει ούτως ή άλλως να του ρίξει κανα μπινελίκι " βλάχικο" του ανεπάγγελτου παλ(α)ιοπασόκου...

  7. antanistimi avatar
    antanistimi 17/10/2011 23:07:47

    ο ραχωβιτσας ο πλεον δουλευταρας με ικανοτητες και τον διωχνουν ετσι
    δυστυχως στην Ελλαδα συνεχιζεται η αχαριστια σε αυτους που εδωσαν τα παντα γι αυτη

  8. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 17/10/2011 23:43:09

    O γειτονας μου Γερμανος αστυνομικος με βαθμο αρχηφυλακα, μεγαλος φιλελληνας
    και με πολλα μακροσκελη ταξιδια στην Ελλαδα, παντα μου ελεγε πως θαυμαζε τους Ελληνες αστυνομικους απο το παρουσιαστικο τους και μονο δειχναν αυτο που εχει γενικα ο Ελληνας πανω του η αυτο που βλεπουν οι Γερμανοι σ αυτον.
    Την Ελληνικη υπερυφανεια.
    Το σωμα της Αστυνομιας στην Ελλαδα εδω και χρονια περναει κριση.
    Εχει ξεδοντιαστει, εχει γινει σκουπιδοτοπος και χωρος ρουσφετολογικων προεκλογηκων υποσχεσεων.
    Ενας ανθρωπος απο τη στιγμη που φοραει τη στολη του αστυνομικου, σε ορισμενες περιπτωσεις και του στρατιοτικου, και μετα εχει εναντιον του ολοκληρη την κοινωνια χωρις καμια εξαιρεση. Οι αξιοι αντρες της ΕΛΑΣ δεν βρησκουν ποτε την αναγνωρηση που τους αρμοζει.
    Πως αλλωστε; Τη στηγμη που γιναν εραια της πολιτικης λελαπας.

  9. Δεξιός Πολίτης avatar
    Δεξιός Πολίτης 18/10/2011 01:27:19

    Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει για τον σύμβουλο ή Μπάμπη ή Βαζέχα? Who is he?

  10. fantomas avatar
    fantomas 18/10/2011 08:33:18

    πρωην Αντιστρατηγος της Αστυνομιας που ειναι κουμπαρος του Γειτονα.

  11. factorx avatar
    factorx 18/10/2011 12:40:50

    ΕΘΝΟΣ: Πληροφορίες αναφέρουν ότι η παραίτηση του Γ. Τασούλα από τη θέση του γενικού γραμματέα του εν λόγω υπουργείου σχετίζεται με τις επιθέσεις που είχε δεχτεί για επέκταση της σύμβασης πυροσβεστικού ελικοπτέρου.