#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αθλιότητες εξ ….Αγγλίας



Διάβασα αυτό το επαίσχυντο άρθρο των Times με το Πωλητήριο στο Παρθενώνα.

Προφανώς και δεν είναι αστείο. Ούτε καν  χοντροκομμένο.

Πρόκειται για τον ορισμό της χυδαιότητας..

Καλά ποτέ μου  δεν περίμενα ευγένειες από τους Άγγλους, και ας λένε το αντίθετο.

Όταν,  ως  κλεφταποδόχοι, χωρίς αιδώ, εισπράττουν επί δεκαετίες εισιτήριο για τα Ιερά Μάρμαρα του Παρθενώνα, που βάναυσα απέσπασε, ακρωτηριάζοντας το Μνημείο, ο Ελγιν, τι να πεί κανείς..

Αλήθεια πόσα  έχει ….οικονομήσει  το Μουσείο τους από τους επισκέπτες;

Πολύ θα ήθελα να βρεθεί ένας …τρελός δικηγόρος και να τους τραβήξει μια αγωγή για πνευματικά δικαιώματα!

Αλλά θα μου πείτε, ποιο δικαστήριο να τα επιδικάσει;

Θυμάμαι και εκείνη τη δημοσιογράφο του Guardian, που λίγους μήνες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες  της Αθήνας, μπήκε δήθεν κρυφά στο Ολυμπιακό Στάδιο ανακαλύπτοντας “security gaps”.  Και μας συκοφαντούσε διεθνώς!

Και τρέχαμε, μέχρι την  τελευταία στιγμή,  να αγοράζουμε πρόσθετα συστήματα ασφαλείας!

Δεν θα βρεθεί ένας δαιμόνιος ρεπόρτερ, να τους κάνει του χρόνου το ίδιο καψόνι;

Μήπως να το σκεφτούμε ψύχραιμα, αν πρέπει να τους δώσουμε και τη Ολυμπιακή Φλόγα για τους Αγώνες του 2012;

Τέλος, μήπως πρέπει να απαντάμε σ’ όλες  αυτές τις κακοήθειες που γράφουν εναντίον μας;

Όφις  Ιοβόλος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:02:58

    ''Μήπως να το σκεφτούμε ψύχραιμα, αν πρέπει να τους δώσουμε και τη Ολυμπιακή Φλόγα για τους Αγώνες του 2012;"

    ΕΙΧΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ Οφι.... :)

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:04:39

      και οχι μονο το 2012!!!
      ποτέ σε κανέναν.... αν δεν.........
      να πανε ν αναψουν με σπιρτα.
      Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΦΛΟΓΑ "ΚΟΣΤΙΖΕΙ" !!! χαχαχαα

      Μ εφτιαξες ! ! ! !

      ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 12:36:13

        Έχει ξανατεθεί, σοβαρά τώρα, τότε για να μας έδιναν τα μάρμαρα (έστω για λίγο) για τους Ολυμπιακούς τους δικούς μας.
        Δεν παίρνετε φλόγα.
        Ελληνική Διαμαρτυρία. Για όοοοολα αυτά τα ωραία εξώφυλλα. Δεν μπορείτε να ξεφτιλίζετε τον Παρθενώνα, την Αφροδίτη της Μήλου και μετά να ζητάτε φλόγα από την Ολυμπία.
        Αξιοπρεπέστατη διμαρτυρία και πονάει και φτάνει στα πέρατα της γης.

        Τη μέρα της κηδείας της Μελίνας ήμασταν κάποια παρέα στο Βρετανικό Μουσείο, αφήσαμε λουλούδια και είπαμε τον εθνικό ύμνο. Ήταν οι σεκιουριτάδες εκεί, αλλά δεν μας σταμάτησαν, τους είπαμε "αυτά εδώ είναι δικά μας". Θα μου πείτε ε, και; Ε, εγώ το θυμάμαι πάντως. Ίσως και όσοι επισκέπτες ήταν εκεί εκείνη τη μέρα.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ victoria (true) 21/06/2011 12:50:28

          Victoria,
          σε κάτι παρόμοιο ήμουν παρόν μπροστά από τη Νίκη της Σαμοθράκης στο Λούβρο, το 2004.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Κώστας Ροδινός 21/06/2011 13:53:10

            Νίκη- Αφροδίτη στο Παρίσι,
            Παρθενώνας- Καρυάτιδες στο Λονδίνο,
            Πέργαμος στο Βερολίνο...

            Από παλιά το κάνανε αυτό με το πλιάτσικο, τώρα που το σκέφτομαι ε.. Ουφ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 14:54:38

      ΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΤΟ 2012 ,ΣΑΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΛΑΦΤΕ.
      ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΩΝ ΕΛΓΙΝΕΙΩΝ
      ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΕΚΠΟΙΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ,

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 21/06/2011 11:06:36

    Πολύ θα ήθελα να βρεθεί ένας …τρελός δικηγόρος και να τους τραβήξει μια αγωγή για πνευματικά δικαιώματα! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΕΛΛΑΣ 21/06/2011 11:13:36

      ΓΙΑΤΙ?? ειμαστε υποχρεωμενοι να τη δωσουμε?
      Απο ποιον? την παρεα της ΔΟΕ ?? χαχαχα
      Απο ποιον? απο τα ηθη και εθιμα? χαχαα

      ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ! Θελουμε και τη δινουμε.-

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:12:01

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ Η «ΝΤΡΟΠΗ» ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ.

    ΠΠ

    • siakkas avatar
      siakkas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 12:09:17

      Ο σύγχρονος Εφιάλτης της Ελλάδας.

  4. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 21/06/2011 11:15:44

    Αν δεν τους δώσουμε την Φλόγα, θα την ανάψουν μόνοι τους με Zippo που θα τους δώσουν οι αμερικάνοι...

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/06/2011 11:18:04

    Εκτός από την αθλιότητα των Times, χθές ο Δήμαρχος του Λονδίνου πρότεινε να βγούμε απ' το ευρώ και ο Guardian έγραφε για τον κίνδυνο να ...καεί η Αθήνα.
    Με τον καλό το λόγο...

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Κώστας Ροδινός 21/06/2011 11:43:57

      Aυτά φίλε Κώστα να τα βλέπουν όλοι αυτοί που μας είχαν πρήξει με το βασιλικό καρναβάλι τον προηγούμενο μήνα.Οι Αγγλοι διαχρονικά είναι εναντίον των συμφερόντων μας,μη ξεχνάς τι είχε γίνει στην Κύπρο.Μιλάνε και αυτοί που κατέστρεψαν το Ιράκ χωρίς λόγο,μάλλον ο λόγος ήταν τα πετρέλαια του Σαντάμ.Για τις ευθύνες της BP για τη διαρροή στον κόλπο του Μεξικού έχουνε να μας πούνε κάτι....

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Dee Jay Stelios 21/06/2011 14:00:09

        Μα το πανηγυράκι του γάμου αυτό ακριβώς δείχνει, και αυτό λέγαμε μερικοί, ότι εκμεταλεύονται τα πάντα για να βγάλουνε χρήμα. Δεν τους νοιάζει αν θα βγάλουν σε δημοπρασία έθιμα, πολιτισμούς, λαούς ή το περιβάλλον. (Απλά επειδή κι εγώ θεωρούσα μαγκιά το πως χειρίστηκαν το γάμο, από οικονομικής απόψεως πάντα, για αυτό...μυγιάστηκα να απαντήσω.)

  6. ifer avatar
    ifer 21/06/2011 11:19:34

    Δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα με το άρθρο; Την αλήθεια δεν λέει; Το χιούμορ του μπορεί να είναι μαύρο και πικρό αλλά αυτό που εννοεί δεν ισχύει;
    Ή μήπως διαφωνείς με την διαπίστωση ότι «Από τις βουτηγμένες στη βότκα ημέρες του Μπόρις Γιέλτσιν στη Ρωσία έχει να γίνει μία τέτοια κρατική δημοπρασία».

    Γιώργος Παπανδρέου, ο "έλληνας" Γιέλτσιν. Σε fit version.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ifer 21/06/2011 13:55:20

      Ωπ, απ' τους καλύτερους χαρακτηρισμούς που έχω διαβάσει. Να καταγραφεί και επισήμως!

  7. Κτησιας avatar
    Κτησιας 21/06/2011 11:21:13

    Πονάει περισσότερο, όταν αυτά που λέγονται είναι αλήθεια !!

  8. George avatar
    George 21/06/2011 11:21:37

    Το Βρετανικό μουσείο δεν έχει εισητήριο είναι ΔΩΡΕΑΝ ... Δεν βγάλανε λεφτα από τα μάρμαρα . Απλα ειναι πιό έξυπνοι και πονηροί απο εμάς και έχουν την τύχη να διαθέτουν την Πόλη κέντρο του΄σύγχρονου κόσμου (Λονδίνο) Αυτά . Ας κάνουμε εμείς καλά την δουλειά μας για να μην μας λένε τέτοια !

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ George 21/06/2011 13:56:40

      Δεν έχουν για αυτήν (Κλεμμένα από Ακρόπολη) και μερικές άλλες πτέρυγες, για κάποια άλλα σημεία-ατραξιον του Μουσείου έχουν.

  9. Χρήστος avatar
    Χρήστος 21/06/2011 11:41:18

    "Όταν, ως κλεφταποδόχοι, χωρίς αιδώ, εισπράττουν επί δεκαετίες εισιτήριο για τα Ιερά Μάρμαρα του Παρθενώνα, που βάναυσα απέσπασε, ακρωτηριάζοντας το Μνημείο, ο Ελγιν, τι να πεί κανείς..

    Αλήθεια πόσα έχει ….οικονομήσει το Μουσείο τους από τους επισκέπτες;"

    Το Βρετανικό Μουσείο είναι δωρεάν. Καλό είναι να ψάχνουμε και λίγο πρώτα πριν γράψουμε οτιδήποτε γιατί εκτιθέμεθα.

  10. Παύλος avatar
    Παύλος 21/06/2011 11:59:48

    Πετάξτε αυτή την κ*λοκυβέρνηση επιτέλους. It's a disgrace!

    Από Αγγλία.

  11. Chris avatar
    Chris 21/06/2011 12:04:43

    "Αλήθεια πόσα έχει ….οικονομήσει το Μουσείο τους από τους επισκέπτες;"

    Χμ, στο Βρετανικό μουσείο μπαίνεις δωρεάν...

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/06/2011 12:23:30

    Τα Μουσεία δεν κερδίζουν μόνο απο τα εισιτήρια.
    Αν θυμάμαι καλά το χώρο όπου εκτίθενται τα γλυπτά του Παρθενώνα τον είχαν παραχωρήσει και για ....δεξιώσεις!

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Κώστας Ροδινός 21/06/2011 12:37:18

      Αν θυμάσαι καλά να μας δώσεις την πηγή.

      Το μουσείο, και κάθε μουσείομ όντως κερδίζει (και) από αλλού αλλά δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτό. Επιπλέον, πράγματι μπορείς να διοργανώσεις ένα συνέδριο στο μουσείο αλλά στους συνεδριακούς του χώρους. Και για να μην πολλυλογώ μπες στην ιστοσελίδα τους και δες: http://www.britishmuseum.org/

      Δόξα τω Θεώ είναι πολύ καλά οργανωμένη.

      • Κτησιας avatar
        Κτησιας @ Χρήστος 21/06/2011 15:34:28

        Το ότι είναι κλεμμένα δεν το βρίσκεις …. μεμπτόν?

        • Χρήστος avatar
          Χρήστος @ Κτησιας 21/06/2011 15:51:01

          Προφανώς ναι Κτησία αλλά η κριτική μου δεν εστίασε εκεί.
          Απλά όταν προσπαθείς να γράψεις ένα τέτοιο κείμενο θα πρέπει να χρησιμοποιείς επιχειρήματα που ευσταθούν. Πώς αλλιώς περιμένεις να σε πάρει ο άλλος στα σοβαρά;

          Εκτός αν αρκούμαστε στο να γράφουμε και να αναπαράγουμε ότι αρλούμπα διαχέεται στο διαδίκτυο χωρίς καμμία διασταύρωση.

  13. Παύλος avatar
    Παύλος 21/06/2011 13:43:31

    To μουσείο αυτό όφειλε να ονομάζεται 'Διεθνές Μουσείο των Πολιτισμών' απο που κι ως που Βρετανικό. Κλεψιμέικα είναι τα περισσότερα εκθέματα. Δωρεάν είσοσδο έχει όντως, δεν είναι το μόνο εξάλλου, και τα άλλα μεγάλα μουσεία ελέυθερη είσοδο έχουν (Natural History, Science Museum).

    Με τέτοια μη-κυβερνήτικη οργάνωση για ''κυβέρνηση'' πως να μην πάρουν φόρα οι κακές/κάκιστες γλώσσες.

  14. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 21/06/2011 14:08:43

    Δωρεάν είσοδο έχει γενικά, αλλά κάποιες πτέρυγες ή σημεία πληρώνεις για να τα επισκεφτείς (συνέχεια ή ενίοτε, δε μπορώ να το πω με ακρίβεια).

    • Chris avatar
      Chris @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/06/2011 15:09:54

      Τα ελληνικά εκθέματα τα βλέπεις δωρεάν.

      Δεν σώζεται με τίποτα η προσπάθεια του γράφοντος να λαϊκίσει...

  15. ARNAOUTOGLOU ELENI avatar
    ARNAOUTOGLOU ELENI 21/06/2011 14:49:53

    G' afto prepei na mathenoume sta pedia mas tin istoria mas opos prepei me kathe tropo kai na min afisoume kanena perithorio sta sholeia , kai oi idioi na stamatisoume na vlepoume tis geleiotites tis tileorasis prepei nata kanoume eupatrides kai gnostes sto ti mas anikoun kai na agonizomaste oi idioi kai ohoi oi ypotithemenoi ellines .

  16. ARNAOUTOGLOU ELENI avatar
    ARNAOUTOGLOU ELENI 21/06/2011 15:00:51

    meno sto exoteriko hronia kai akouo kai vlepo afto pou fovomoun oti ellines hreiazetai na dioxoun apo pano tous <> loipon na mi xegeliomaste oi hamiles taxeis se plisiazoun oi ypsiles koinonies to proto pragma pou sou lene giati irthes stin xora mas? pote tha xanagirisete gia monima? exoun agnoia se polla kai einai ligoi aftoi pou xeroun pragmatika gia emas

  17. Φειδίας avatar
    Φειδίας 21/06/2011 15:26:54

    «Το Βρετανικό μουσείο δεν έχει εισητήριο είναι ΔΩΡΕΑΝ»

    Σωστό.

    «Δεν βγάλανε λεφτα από τα μάρμαρα»

    Φυσικά, ΛΑΘΟΣ.

    Ἀφήνω τὸ ὅτι στὴν εἴσοδο τοῦ Μουσείου φάτσα-φάτσα ἔχει μιὰ μεγάλη γυάλια γιὰ ἐθελοντικὲς προσφορὲς καὶ ἂν δὲν ρίξῃς χαρτονόμισμα σὲ κοιτοῦν ὅλοι σὰν γύφτο. Τὰ εἰσιτήρια φυσικὰ καὶ δὲν εἶναι κύρια πηγὴ ἐσόδων. Πωλητήρια, δικαιώματα ἐκμεταλλεύσεως, παραγωγές, τουρισμός, καί, καί. Ἐδῶ μέχρι καὶ δεξιώσεις μὲ τσιμπούσια ὀργάνωναν μέχρι πρόσφατα οἱ ἀγγλόγυφτοι στὴν αἴθουσα τοῦ Παρθενῶνος.

    «Δεν σώζεται με τίποτα η προσπάθεια του γράφοντος να λαϊκίσει…»

    Οὔτε τοῦ σχολιαστοῦ νὰ δείξῃ τὶ φρόνιμος ραγιάς εἶναι.

    • Chris avatar
      Chris @ Φειδίας 21/06/2011 21:24:46

      Όταν πρόκειται για τέτοια ζητήματα περιμένω κάτι παραπάνω από ένα
      "Αλήθεια πόσα έχει ….οικονομήσει το Μουσείο τους από τους επισκέπτες;"
      που δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από μια άκρατη μορφή λαϊκισμού.

      Ομολογώ πως δεν ήξερα για τις δεξιώσεις που λαμβάνανε χώρα μέσα στην αίθουσα.
      Το άρθρο έκανε αναφορά σε επισκέπτες. Και η κοινή λογική λέει
      επισκέπτες->είσοδος->εισιτήρια->έσοδα. Κάτι που είναι αναληθές.

      Αναφέρεις
      " Πωλητήρια, δικαιώματα ἐκμεταλλεύσεως, παραγωγές, τουρισμός, καί, καί. "

      Και πάλι, δείξε μου κάτι χειροπιαστό. Δεν έχω απολύτως κανένα λόγο να τα
      αμφισβητώ όλα αυτά.


      "Οὔτε τοῦ σχολιαστοῦ νὰ δείξῃ τὶ φρόνιμος ραγιάς εἶναι."

      Από τι αλήθεια έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; Επειδή είπα πως ο συγγραφέας
      του άρθρου λαϊκίζει;
      Και αν σου πω επίσης, πως για μένα ο Σαμαράς είναι τίποτα άλλο πέρα από μια
      φαρσοκωμοδία τι χαρακτηρισμούς θα μου προσάψεις;
      Κομμούνι; Αντιδραστικό στοιχείο;

      Ο χαρακτηρισμός Φρόνιμος ραγιάς επειδή έχω αντίθετη άποψη δεν είναι
      καν υποτιμητικός, είναι άτοπος.

  18. Green St avatar
    Green St 21/06/2011 16:15:43

    Δεν καταλαβαίνω τις αντιδράσεις σας. Το άρθρο αυτό επουδενί δεν είναι προσβλητικό για την Ελλάδα και τον Ελληνα.
    Την αλήθεια λέει. Δίνει στεγνά τον ΓΑΠ, ότι ξεπουλάει την χώρα του, τους πολίτες τη και δεν έχει κάνενα ηθικο φραγμό που θα φτάσει μέχρι και στο ξεπούλημα του Παρθενώνα.

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ Green St 21/06/2011 17:16:02

      Συμφωνω απολυτα.
      Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το λαθος με το αρθρο αυτο.
      Αντικατοπτριζει την σκληρη πραγματικοτητα των συνεπειων της διανειας που μας κυβερνα.

  19. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 21/06/2011 18:32:43

    Kανετε μεγαλο λαθος ολοι σας τον ΓΑΠ και καθε ΓΑΠ εμεις τον φεραμε και μεις εχουμε την ευθυνη να τον κρινουμε και να τον απομακρινουμε και οχι μεσα απ αυτον να μας παιρνουν στο στομα τους και να λενε οτι θενε και να δικαιολογουν καθε διεθνη παρανομια τους.

  20. δημης avatar
    δημης 21/06/2011 22:55:30

    ΟΙ...ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΟΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ...".ΟΠΙΣΘΕΝ"
    -ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ;;;;
    -ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ..ΚΥΠΡΟ....;;;;;;
    -ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ....ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ;;;;
    -ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ...
    -ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ...
    ΟΧΙ......ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΠΡΟΚΟΠΗ" ΣΑΣ.... ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ...ΑΙΜΑ...

    • Παστός Αστός avatar
      Παστός Αστός @ δημης 22/06/2011 00:11:35

      Τον πρώτο βιολογικό πόλεμο στην ιστορία, με δωρεά κουβέρτες μολυσμένες από ευλογιά προς τους Ινδιάνους;
      Το λιμό της πατάτας στην Ιρλανδία;
      Την παρουσία επί 100 χρονια στο Αφγανιστάν για τη εξαγωγή οπίου και τη δηλητηρίαση και υποταγή της Κίνας;

      Ατελείωτος ο κατάλογος.