07/11/2008 02:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδιόρθωτες και ανάλγητες οι ελληνικές Τράπεζες

Ενώ οι κεντρικές τράπεζες προσπαθούν να στηρίξουν την ευρωπαϊκή οικονομία  και τα επιτόκια πέφτουν σε ολόκληρη την Ευρώπη, στην Ελλάδα προαναγγέλλεται αύξηση των επιτοκίων των νέων δανείων, ενώ μέσα σε λίγους μήνες το μέσο επιτόκιο στις πιστωτικές κάρτες αυξήθηκε από 16% στο 18% και στα στεγαστικά από 5% στο 6,4%.

Ο πρόεδρος της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών και διοικητής της Εθνικής Τράπεζας Τάκης Αράπογλου δήλωσε χθες  ότι «μπορούμε να προχωρήσουμε μονομερώς σε αλλαγές επιτοκίων, αλλά να παράσχουμε ταυτόχρονα και άλλες διευκολύνσεις στους δανειολήπτες. Τυχόν αύξηση των επιτοκίων θα επιβαρύνει νέα δάνεια και δάνεια κεφαλαίων κίνησης και όχι στεγαστικά».

Αυτά, ενώ χθες η ΕΚΤ μείωσε κατά μισή ποσοστιαία μονάδα το παρεμβατικό επιτόκιο ευρώ στο 3,25% και ταυτόχρονα υποχώρησε κατά 7 μονάδες βάσης στο 4,592%, το διατραπεζικό επιτόκιο euribor τριμήνου. Πρόκειται για το χαμηλότερο επίπεδο από τις 10 Μαρτίου του 2008, σύμφωνα με ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία που επικαλούνται στοιχεία της Ένωσης Ευρωπαϊκών Τραπεζών.  Αντίστοιχα το euribor μηνός μειώθηκε κατά 8 μονάδες βάσης, στο 4,249%, από 4,327%.

Οι μειώσεις αυτές, όμως,  ελάχιστα επηρεάζουν το κόστος χρήματος και δανεισμού για τους ιδιώτες και τις επιχειρήσεις στην Ελλάδα όπου παρατηρείται το φαινόμενο, τα διατραπεζικά και τα παρεμβατικά επιτόκια να μειώνονται ενώ τα τραπεζικά επιτόκια που αντανακλούν το κόστος χρήματος στην πραγματική οικονομία να αυξάνονται για τους νέους δανειολήπτες.  

Επισημαίνεται ότι παρά την κρατική προίκα των 28 δισ. ευρώ οι ελληνικές τράπεζες στέλνουν τελεσίγραφα σε δανειολήπτες για να αποδεχθούν αυξήσεις στα επιτόκια., ενώ εξωθούν στην καταστροφή χιλιάδες νοικοκυριά επιμένοντας στην ανάλγητη πολιτική των κατασχέσεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/11/2008 08:08:28

    αναλγησία;...Κανείς δεν ξέρει τι κάνουν, εσωτερικά οι ελληνικές τράπεζες, αλλά εγώ τουλάχιστον ξέρω τι κάνουν προς τα εξω.

    Τα δάνεια σε εταιρίες δίνονται δυσκολότερα, ακριβότερα και λιγότερα. Φούσκα με ακίνητα σίγουρα έχουμε και εδώ, αλλά εδώ πρόκειται για κρίση διατραπεζικής που πειραξε την σχέση των μελών του καρτέλ.

    Αυτό συνοδεύεται από την αναποφευκτη προσπάθεια μαζέματος του κεφαλαίου κίνησης είτε λέγεσαι περίπτερο, είτε μεγάλη βιομηχανία. Με συνέπεια περαιτέρω επιβράδυνση και δημιουργία δευτερου κύματος προβλημάτων για τράπεζες, οικονομία απασχόληση κλπ.

    Ο πρώτος μήνας της «κρίσης» στην Ελλάδα αναλώθηκε με την προσπάθεια απόκρυψης του ποια ή ποιες τράπεζες στην Ελλάδα είχαν πρόβλημα. Θέατρο και παρασκήνιο. Συνοδευόμενο από αδυναμία του αρμόδιου Υπουργού να επιβάλει κατι που ούτε ξέρει με βεβαιότητα, ούτε μπορεί να επιβάλει, γιατι απευθύνεται σε πρόσωπα με μεγαλύτερη πολιτική δύναμη από αυτόν.

    Που βλέπεις Μαρξ; Ελληνική κουτοπονηριά βλέπω.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/11/2008 08:29:47

    2

    Ακριβως! Κρατικος ραγιαδισμος και αποφυγη καταμερισμου ευθυνης μην τυχον και ...

  3. KaryID avatar
    KaryID 07/11/2008 08:34:41

    Τραπεζικό Άουσβιτς
    Ωμός εκβιασμός των ελληνικών τραπεζών για αντιπερισπασμό στις προτάσεις των κομμάτων και το καθολικό κοινωνικό αίτημα για στοιχειώδες πάγωμα δανείων.
    Η κινηματική δυναμική της κοινωνίας έχει προ πολλού εξαντληθεί στις "τυφλές" απεργίες. Ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος αντίδρασης θα ήταν η καθολική μη προσέλευση στα γκισέ για πληρωμή δόσεων μέσα στο χειμώνα. Αφού όλοι μελλοθάνατοι είναι, τι τώρα τι μερικούς μήνες αργότερα - σαν να σύρεται άβουλος ο ελληνικός λαός στο τραπεζικό Άουσβιτς μου φαίνεται, όπως τότε.

  4. silegav avatar
    silegav 07/11/2008 09:22:43

    Το γεγονός πως το επιτόκιο των (προθεσμιακών) καταθέσεων είναι 6,2% μήπως θα έπρεπε να μπει στις παραμέτρους του προβλήματος?

  5. Ακόλουθος avatar
    Ακόλουθος 07/11/2008 10:10:26

    Το εφάπαξ δεν είναι μονομερής παροχή του Δημοσίου στους δημοσίους υπαλλήλους. Όποιος επικαλείται κάτι τέτοι είναι -επιεικώς- αδαής...Αντίθετα, χρηματοδοτείται από κρατήσεις επί του μισθού, τις οποίες χρησιμοποιεί το Κράτος -βραχυπρόθεσμα- για τις ανάγκες και -με τη συνταξιοδότηση- τις αποδίδει στους δικαιούχους τοκισμένες επί συναπτά έτη με γελοιωδώς χαμηλό επιτόκιο.

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/11/2008 10:25:09

    Ακουσα σημερα τον Ανδρουλακη στη ΝΕΤ,και ελεγε, οτι δεν ειναι αληθεια οτι τα επιτοκια των Τραπεζων, και οχι της ΕΚΤ,πεφτουν.
    Αντιθετα ειναι ακομα ψηλα και στην Ευρωπη, γιατι εκτος απο το οτι δε βρισκουν λεφτα οι Τραπεζες για να δανειστουν οι ιδιες, και οταν το βρουν, ειναι πολυ ακριβο.
    Υπαρχει δε ακομα και αυξημενο ρισκο, λογω της καταστασεως που υπαρχει σημερα, και ετσι, αυτο μπαινει μεσα στο επιτοκιο, σαν αυξηση.
    Και μετα, το να δωσει λετα ή εγγυησεις το κρατος, εδω στην Ελλαδα εννοω, με το τεραστιο χρεος ου εχουμε, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο, ουτε ευκολοτερο.
    Θυμηθειτε οτι το spread που πληρωνει το κρατος, αυξηθηκε τις τελευταιες μερες, κατα 172 μοναδες βασεως.
    Και στο φιναλε, θεωρω ολυ λαικιστικο, να φωναζουμε ολοι, για τους καυμενους, ου (συνηθως), δεν εκαναν τα κουμαντα τους και ανοιχτηκαν ικονομικα, και να μη σκεφτομαστε καθολου, εκεινους, που μαζευαν μερικα λεεφτα, για τα γεραματα τους, και που ριχνοντας εξω τις τραπεζες, θα χασουν τα λεφτα, που τα δουλεψαν και κανενας δεν τους τα χαρισε.
    Και μη μου πειτε οτι πιστευετε σ αυτα που ελεγε ο Αλογομουρης οτι οι καταθεσεις ειναι εγγυημενες, γιατι θα γελασω.

  7. e avatar
    e 07/11/2008 10:36:46

    εθνικοποιηση των τραπεζων τωρα

  8. e avatar
    e 07/11/2008 10:42:00

    και το θεμα δεν ειναι αν παιρνουν εφαπαξ οι δημοσιοι υπαλληλοι αλλα να παιρνουν ολοι καθως και να αυξηθουν οι συνταξεις και οι μισθοι. εισφορα υπερ των φτωχων ας παρουν απο τους αστυνομικους και τα αφεντικα τους (μυτιληναιους,βαρδινογιαννηδες κλπ)

  9. ataktos avatar
    ataktos 07/11/2008 11:02:07

    ego avto ton kero taksidevo stin kentriki evropi .Lene oti i benzini se mas ine akribi ola ine shetika Ouggaria 1,5 Euro to litro ,Cechia 1,5 ,Slobakia 1,38, Polonia 1,38 ke i piotita asigrita kaliteri to avtokinito kei 15% ligoteri benzini . Milame gia nefos edo igrasia ,mouhla alla ohi avto to nefos tis Salonikis ke Athinas .Na i fori .

  10. sovokai avatar
    sovokai 07/11/2008 11:30:07

    Το σωστό να λέγεται δανειζόμαστε για κατανάλωση αρκετες φορες αχρηστη. Νομίζω πως αν δεν εδιναν δανεια οι τράπεζες ο κόσμος θα χρωστούσε λιγότερο αλλα και ο τζιρος των μαγαζιων θαταν μικρότερος . Φαυλος κύκλος . Καλό ειναι να κάνουμε λιγο κρατει γιατί οι τραπεζες μαγαζιά είναι δεν κανουν κοινωνική πολιτική

  11. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 07/11/2008 11:52:55

    Για να μπορέσει να σταθεροποιηθεί το σύστημα χρειάζεται ισορροπία μεταξύ οικονομίας και κοινωνικού τομέα, πράγμα που σήμερα δεν υπάρχει.


    Οι τράπεζες είναι οφθαλμοφανές οτι πιέζουν για να επιβάλουν τους δικούς τους όρους, το ευτύχημα για το τραπεζικό σύστημα είναι ότι έχει συμμάχους στην κυβέρνηση.

    ΤΤ και ΑΤΕ αν πράγματι ενδιαφέρεται το κράτος να δημιουργήσει νέες ισορροπίες θα πρέπει να αναγγείλουν διαφορετική πολιτική, στην αντίθετη κατεύθυνση, από αυτή που διαρρέουν οι ιδιωτικές τράπεζες, είναι σίγουρο οτι θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι, επειδή θα χάσουν, αν επιμείνουν, τεράστιο μερίδιο στην αγορά , όλα τα άλλα είναι λόγια για κατανάλωση.

  12. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 07/11/2008 11:53:17

    Anonymous Says:
    November 7th, 2008 at 11:00 am

    ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

    ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ''ΠΗΓΕΣ'' ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΕΠΙ ΤΗς % ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΚΥΡΙΕΣ ΠΗΓΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ, ΔΕΗ, ΝΕΡΟ , ΤΗΛ, ΝΟΙΚΙ ?

    ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΚΑΡΤΕΣ ΟΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΕΩΝΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΜΠΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΓΙΑ 6 Ή 12 ΜΗΝΕς ΣΕ ΑΛΛΕς ΠΙΣΤΩΤΙΚΕς ΚΑΡΤΕς ΜΕ 0% !!!!!

    ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΔΙΟΤΙ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ (ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΦΤΩΧΟΓΥΤΟΝΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗς ΠΟΛΗΣ) ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΥς ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!

    ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑ (ΕΚΤΟς ΚΑΜΙΑς ΞΑΝΘΙΑΣ ΜΠΙΜΠΟ-ΚΟΚΟΤΑς )ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΟΓΥΡΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΗς!!

    ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑς ΠΟΣΟ ΤΗς % ???

  13. Skoko :-) avatar
    Skoko :-) 07/11/2008 12:20:02

    Αδιόρθωτες? ΝΑΙ πάντα έτσι ήταν!
    Ανάλγητες? ΝΑΙ πάντα έτσι ήταν!

    Περιμένω κάποιον να μου δώσει μια εξήγηση του φαινομένου -μαρξιστική, νεοφιλελεύθερη, ή οτιδήποτε άλλο- ότι ανεβαίνουν τα επιτόκια στην Ελλάδα ενώ πέφτουν πανευρωπαϊκά και παγκόσμια...

    Μήπως για αυτό δεν ήθελε "ενίσχυση" ο Βγενόπουλος;
    Μήπως ότι τα "σπασμένα" θα τα πληρώσουν οι δανειολήπτες;
    Μήπως πιστεύουν ακόμα στο φιλελευθερισμό; (λιγότερος έλεγχος, αύξηση κερδών κλπ); Τόσο πίσω έχουν μείνει;

    Υ.Γ. Σε όσους υποστηρίζουν ότι καλά κάνουν οι Τράπεζες, έχουν πάρει δάνειο;

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/11/2008 12:47:50

    @Skoko

    Καρτέλ, με τις πλάτες του Κράτους και σε βάρος της Εθνικής.

    Ή λαϊκά, τόσα τους λέιπουν τόσα χρεώνουν και σιγά μη τους πει Υπουργός ή οποιοσδήποτε ή Εκδότης κιχ.

    (η άποψή μου είναι αυτή, δεν πρέπει να εκληφθεί σαν επενδυτική ή αλλη συμβουλή, και όπως πάντα, μπορεί να κάνω λάθος)

  15. KAVAR avatar
    KAVAR 07/11/2008 13:15:42

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ...ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΞΙΚΑ....ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΟΛΕΜΑΝΕ.

  16. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 13:22:55

    Anonymous 13 Says:

    Από την άλλη, ξέρετε τι είναι να δουλεύεις σε Τράπεζα, να αποπερατώνεις τις Κάρτες, να βγάζεις το μηνιαίο μπονάκι και να βλέπεις (στη διάρκει ενός μηνός):

    - Καλογήρου Α.Ε (παπούτσια)= 279,99
    - Cosmote = 192,31
    - Holmes (γυμναστήριο, SPA)= 1.999,99 (Εγγραφή
    για ένα έτος)
    - Hondos Center A.E = 107,75
    - Hondos Center A.E = 99,29 (μετά από δύο
    εβδομάδες)
    - Hondos Center A.E = 45,09 (μετά από μία
    εβδομάδα)
    - Starbucks = γύρω στο 15άρι ανά
    τετραήμερο)
    - ΑΒ Βασιλόπουλος = σύνολο 237,46
    - Διάφορα μαγαζιά με ρούχα = 228,65
    - Δόση για αυτοκίνητο = 270,50
    - Πάγια εντολή για ενοίκιο = 420

    Προσέξτε, βλέπω τώρα πόσα μπαίνουν κάθε μήνα απο τον Εργοδότη και μένω έκπληκτος = 790,81 !!!!!!!!!

    Αγαπητοί φίλοι του μπλογκ, εάν νομίζετε οτι αυτή η εικόνα πελάτου είναι μοναδική σας πληροφορώ μετά λύπης οτι πλανάσται πλάνην οικτράν…

    Και γιατί δεν της παίρνετε την κάρτα της Κυρίας? Προφανώς διότι ή έχει πλούσιο μπαμπά ή έχει πλούσιο σύζυγο ή δουλεύει με πολλάααααααααα μαύρα ή κάνει βίζιτες που είναι κι αυτά μαύρα. Εγώ αν ήμουν δικαστής όταν θα ερχόσασταν και θα ζητούσατε επιτόκιο 18% δε θα σας έδινα ούτε το κεφάλαιο διότι ενώ τα βλέπατε παγιδέψατε τον άλλο που είναι βλάκας για να του φάτε το σπίτι.

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/11/2008 13:39:59

    Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.
    Ενημερωθειτε για τους Καταχρηστικους ορους των συμβασεων με τις Τραπεζες και τις ΔΙκαστικες Αποφασεις καθως επισης και για την ευθυνη τηε ΤτΕ η οποια κανει την παπια και δεν πιεζει να εφαρμοστουν οι Δικ Αποφασεις !

    Μη σπαταλουμε φαια ουσια τα δεδομενα ειναι μπροστα μας.

    Φακτωρ, βαλτα !

    ΠΠ

  18. salmonellas avatar
    salmonellas 07/11/2008 14:52:52

    Να δουμε ποτε θα παρει χαμπαρι η Επιτροπη Ανταγωνισμου οτι λειτουργει καρτελ στις τραπεζες. Ισως ποτε, διοτι καποιοι δεν το επιτρεπουν. Εμας παντως κοντευουν να μας βγουν τα ματια απο την εξοφθαλμως καταχρηστικη συμπεριφορα και τις εναρμονισμενες πρακτικες. Ακουσατε κ. Καραμανλη? Μπορειτε σεμνα και ταπεινα να μας εξασφαλισετε οτι οι θεσμοι λειτουργουν? Ευχαριστουμε.

  19. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 07/11/2008 16:11:32

    εξάκτινο

    βάλε και κίνηση κάρτας, που να ανήκει στο άρρεν φύλο!

    εκτός του ότι,
    στο Holmes υπάρχει περίπτωση να πηγαίνει ο υιός της κυρίας, από τον Βασιλόπουλο να τρώει τετραμελής οικογένεια και Η Καλογήρου πουλάει και αντρικά παπούτσια.

    Επειδή σε θεωρώ αξιοσέβαστο, αξιόπιστο και σεβαστό.

  20. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 07/11/2008 16:15:01

    Εξάκτινο,

    θα σε βοηθήσω κι άλλο

    μισθός μου 915 φαίνεται στο εκκαθαριστικό μου με το οποίο έβγαλα κάρτα.

    Πραγματικά μηνιαία έσοδα 2.500,00 ευρώ.

    ΟΧΙ ΜΑΥΡΑ, σύνταξη + επικουρικό η οποία βγήκε αργότερα και δεν υποχρεούμην να την δηλώσω στο προηγούμενο έτος.

    Πραγματικό γεγονός. Ας είμαστε λίγο πιο ελαστικοί στην κρίση μας.

  21. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/11/2008 19:25:16

    22 Εξακτινος

    Ν αγιασει το στομα σου...Αλλα που τετοιος δικαστης?

  22. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/11/2008 19:49:41

    Η με αριθ. 1219/2001 απόφαση του Αρείου Πάγου που εκδόθηκε επί συλλογικής αγωγής που είχε ασκήσει η Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. κατά της CITIBANK.

    Παράνομοι και καταχρηστικοί είναι επίσης οι όροι που:

    * Προβλέπουν προμήθεια της τράπεζας για την ανάληψη δανείου μέσω της πιστωτικής κάρτας,
    * Μετακυλύουν στον κάτοχο της κάρτας την ευθύνη για κάθε παράνομη χρήση της πιστωτικής κάρτας που έγινε εξαιτίας κλοπής ή απώλειάς της, δίχως να εξαρτούν την ευθύνη αυτή από υπαιτιότητα του καταναλωτή ,
    * Προβλέπουν την δυνατότητα της τράπεζας να μεταβάλει (αυξάνει) μονομερώς το επιτόκιο, δίχως να αναφέρονται στην σύμβαση συγκεκριμένα και εύλογα κριτήρια με βάση τα οποία θα γίνει η αύξηση,
    * Καθορίζουν ως αποκλειστικά αρμόδια για την εκδίκαση των διαφορών μεταξύ της τράπεζας και των πελατών τα δικαστήρια των Αθηνών με αποτέλεσμα να επιβαρύνονται και να δυσχεραίνονται στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων τους οι καταναλωτές από άλλες πόλεις,
    * Προβλέπουν ότι αν ο καταναλωτής δεν αντιδράσει σε ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, σημαίνει ότι ο καταναλωτής έλαβε το μηνιαίο λογαριασμό από την τράπεζα και δεν μπορεί να τον αμφισβητήσει.
    * Στερούν σε κάθε περίπτωσης την δυνατότητα του καταναλωτή να προβάλει κατά της τράπεζας ενστάσεις που έχει κατά του προμηθευτή,
    * Προβλέπουν την δυνατότητα μονομερούς αναπροσαρμογής της συνδρομής.


    Ως καταχρηστικοί κρίθηκαν στην ίδια υπόθεση ( από το Πολυμελές Πρωτοδικείο και το Εφετείο, ενώ η καταχρηστικότητά τους δεν αμφισβητήθηκε ενώπιον του Αρείου Πάγου), και οι γενικοί όροι που προβλέπουν την δυνατότητα της τράπεζας:

    * Να τροποποιεί μονομερώς τους όρους της σύμβασης,


    Να καταγγέλλει την σύμβαση ή να διακόπτει την χρήση της κάρτας χωρίς σπουδαίο λόγο ή την τήρηση ορισμένης προθεσμίας


    ΠΠ

  23. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 22:29:14

    Οι κάρτες της Εθνικής είναι σκέτη ληστεία και γι αυτό τους την έδωσα πίσω και δεν την έπαιρναν κιόλας. Προσωπικά τις πιστωτικές κάρτες τις χρησιμοποιώ μόνο για ώρα ανάγκης και για αγορές μέσω ίντερνετ κι εξοφλούνται πλήρως μόλις έρθει ο λογαριασμός. Βασικά δηλ. χρησιμοποιούνται μόνο ως χρεωστικές αν δε μπορώ να κάνω διαφορετικά. Έχω μία από citibank που μου την έδωσαν χωρίς ετήσια συνδρομή επειδή άνοιξα λογαριασμό. Βγάζουν άλλωστε αρκετά από τις προμήθειες που παίρνουν από τους εμπόρους.

    Τώρα οι τράπεζες δε θέλουν το κράτος συνεταίρο και για να μη γίνει αυτό δε θέλουν να πάρουν τα 28 δις και να το διοχετεύσουν στην αγορά αλλά προτιμούν να κλείσουν τις κάνουλες του χρήματος και να γδάρουν τον κόσμο για να την βγάλουν καθαρή. Επειδή έχουν πολλή ρευστότητα θα την χρησιμοποιήσουν για εξαγορές και τα συναφή μερικών πνιγμένων για μπιρ παρά μόλις ηρεμήσουν τα πράγματα.