#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2011 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδικημένος από την ... διαπλοκή το παίζει τώρα ο ΓΑΠ



Έχουμε την εντύπωση ότι ο Γ. Παπανδρέου είναι αδικημένος, παρεξηγημένος και άτυχος. Διότι όλοι εμείς φαίνεται ότι δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε, να μπούμε στο μυαλό του και να το χαρτογραφήσουμε.

Μιλώντας στη Βουλή μόνο που δεν μας μάλωσε που δεν καταλάβαμε το μεγαλείο της ιδέας του για το δημοψήφισμα. «Το δημοψήφισμα ποτέ δεν ακύρωσε τις αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής όπως έλεγαν διάφορα κέντρα, αντίθετα η απόφαση του λαού θα ήταν αυτή που θα επικύρωνε ή θα ακύρωνε. Ακούσαμε τα παράδοξα ότι εγώ αμφισβήτησα την συμφωνία της 26ης και μάλιστα το έλεγαν όσοι την αμφισβητούσαν έως τότε», είπε, μεταξύ άλλων

Εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή. Διότι εκτός από τον ίδιο και δύο – τρία παπανδρεϊκά ντελίβερι μπόις κανείς άλλος δεν κατάλαβε το νόημα της κίνησής του. Φανταζόμαστε ούτε κι ο ίδιος.

Έτσι όπως πάει, πάντως, θα μας κατηγορήσει και για το ότι δεν καταλάβαμε τη μεγάλη του ιδέα για τα λεφτά που υπάρχουν.

Κατά τα άλλα ήταν εμφανής η  αγωνιώδης προσπάθεια του πρώην Πρωθυπουργού να πείσει για την ορθότητα της πολιτικής του. Και μπορεί ένα μέρος των βουλευτών του να τον χειροκρότησε, αλλά έμοιαζε περισσότερο με «κατευόδιο» παρά με παρότρυνση να συνεχίσει. Ο ίδιος, εμφανώς καταβεβλημένος έψαξε να βρει δικαιολογίες για την πτώση του. Και την βρήκε στα κατεστημένα και τα ΜΜΕ στα οποία και επέρριψε την ευθύνη. «Το δημοψήφισμα φόβισε πολλά κατεστημένα και εντός και εκτός  Ελλάδας"

Κατά την ομιλία του ο Γ. Παπανδρέου έθεσε θέμα αλλαγής του εκλογικού νόμου λέγοντας ότι «αυτή η κυβέρνηση μπορεί να προωθήσει και αλλαγές στο εκλογικό σύστημα ακόμα και μέσα στα στενά χρονικά περιθώρια που έχει».

Έκανε επίσης λόγο και για κρίσιμα εθνικά θέματα που θα προκύψουν τους επόμενους μήνες λέγοντας «Η τοποθέτηση δύο στελεχών  της ΝΔ σε δυο υπουργεία ευθύνης δείχνει την ειλικρινή πρόθεση συνεργασίας στα εθνικά ζητήματα.  Οι δυο πλευρές να κατανοήσουμε ότι πρέπει να λύσουμε τα προβλήματα με τους γείτονες».

Ειδικότερα για το θέμα των Σκοπίων ο πρώην πρωθυπουργός εξήγησε πως « Είναι ευκαιρία αυτή η κυβέρνηση να παρει πρωτοβουλίες για την επίλυσή του… Ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό και χρήση έναντι όλων». 


Η Γ.Γ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα αναφέρθηκε στην επιστολή εγγυήσεων που ζητούν οι Βρυξέλλες και το ΔΝΤ από τους αρχηγούς της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ καταγγέλλοντας «εκβιαστές που δεν υποχωρούν». Σχολιάζοντας την κυβέρνηση συνεργασίας, είπε ότι έγινε για φρενάρει το λαϊκό κίνημα και κατηγόρησε το ΛΑΟΣ ότι θα κάνει «τη βρόμικη δουλειά» για λογαριασμό του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ. «Και ο Μεταξάς και ο Μουσολίνι κοινοβουλευτικά ξεκίνησαν» είπε…

 

«Τι ακριβώς ζητά η κυβέρνηση σας από τον ελληνικό λαό να αυτοκτονήσει για μία συμφωνία που έχει γίνει κουρελόχαρτο. Πολύ φοβάμαι ότι σκοπίμως αποφύγατε να μιλήσετε με ειλικρίνεια για το τι συμβαίνει στην Ευρώπη» ανέφερε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλ. Τσίπρας καταγγέλλοντας παράλληλα τον «νοσταλγό του Μεταξά Μ. Βορίδη» προτρέποντάς τον «αλλού να παραδίδει μαθήματα δημοκρατίας». Και κατέληξε λέγοντας: «Ένας νέος συνασπισμός εξουσίας θα αναλάβει σύντομα αυτή τη χώρα και δεν θα αναγνωρίσουμε καμία συμφωνία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 15/11/2011 22:45:19

    Με κείνη την έρευνα που ανακοίνωσε πριν λίγες μέρες η Κομισιόν ότι θα ξεκίναγε, για τους σορτάκιδες σε συνάλλαγμα την εβδομάδα της πολιτικής κρίσις, τι έγινε? Ξεκίνησε?

  2. drider avatar
    drider 15/11/2011 22:57:55

    Κάποιοι μουτζαχεντίν... παπανδρεϊκοί πατάνε στο θέμα της Λε Μοντ για να "πουλήσουν" αντίσταση στα συμφέροντα:

    Η δικαίωση του Γιώργου Παπανδρέου, έρχεται από τη LE MONDE και τη Μέρκελ που ετοιμάζει δημοψήφισμα!
    h**p://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=8426

    Τώρα αυτό για δημοψήφισμα στην Γερμανία που το είδαν;;;

  3. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 15/11/2011 23:00:05

    Τη διαπλοκή την εγκαινίασε (ερασιτεχνικά και άτσαλα) ο τρισκατάρατος πατέρας του. Την εγκαθίδρυσε ( επαγγελματικά και κυριλέ) ο σημίτης. Την τελειοποίησε (κερδοσκοπικά και υπόγεια) ο τραγικός γκούφυ, χρησιμοποιώντας όλα τα σύγχρονα εργαλέια των χρηματαγορών.
    Και μην με ρωτήσετε αν έχω αποδείξεις. Κάθε του κίνηση δημιουργούσε "σκαμπανεβάσματα" στις αγορές και προφανέστατα, όσοι γνώριζαν εκ των προτέρων τις "πολιτικές " κινήσεις του, δρούσαν ανάλογα και προκαταβολικά στις αγορές.
    ΟΥΣΤ!

  4. BlueSky avatar
    BlueSky 15/11/2011 23:26:58

    Ρε τι θα γίνει επιτέλους, πότε θα απαλλαγούμε από τα μούτρα του. Επιτέλους θα βγει κανείς μπόγιας να μαζέψει αυτό το αδέσποτο να ησυχάσουμε!;;
    Πίσω μου σ' εχω σατανά, παλιοσατανά!!!!

  5. restart avatar
    restart 15/11/2011 23:45:27

    κοιταξτε ειδηση που αναρτηθηκε σε μεγαλο χρηματοοικονομικο site

    Τηλεφωνική επικοινωνία με τον Πρόεδρο των ΗΠΑ, Barack Obama είχε σήμερα το βράδυ ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπανδρέου.
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα συζητήθηκαν οι διεθνείς οικονομικές εξελίξεις,
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    καθώς και τα νέα δεδομένα που διαμορφώνονται μετά την Αραβική Άνοιξη.
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα
    Τέλος, ο Barack Obama, ζήτησε από τον Γιώργο Παπανδρέου να διατηρήσουν τακτική επικοινωνία. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ερωτηση

    ειναι μια απλη συνιθησμενη ελεινη πασοκικη προπαγανδα?

    ή

    εγινε στα αληθεια μια τετοια επαφη?


    γιατι αν ισχυει το δευτερο τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα

    παει να πει οτι δε τελειωσε τη δουλεια του

    παει να πει οτι δε θα τον ξεφορτωθουμε ετσι ευκολα

  6. aggelosview avatar
    aggelosview 16/11/2011 00:25:38

    Ή είναι πολύ μπροστά και οι υπόλοιποι δεν είμαστε σε θέση να τον παρακολουθήσουμε ή έχει βαλθεί να δικαιώσει όσους τον λέγαμε "χαζούλη". Πάντως έχει την αίσθηση ότι τον αγαπάμε και δε λέει να την κοπανήσει. Πού θα βρει καλύτερα άλλωστε.
    @Φάκτορα: Τα άρθρα σου την περίοδο των διαβουλεύσεων εξαιρετικά. Ειδικά αυτό για τα διλήμματα του Σαμαρά. Να συμπληρώσω μόνο ότι το 1995 όταν είπε ναι στη συναίνεση για Πρόεδρο της Δημοκρατίας και όχι στις εκλογές, το μιντιακό καττεστημένο τον χειροκρότησε στην αρχή και να τον ανταμείψει στη συνέχεια με το 2,9% στις εκλογές.

  7. drider avatar
    drider 16/11/2011 00:38:36

    Βρήκα αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά στο Spiegel:

    Ο Σόιμπλε πιστεύει ότι ένα εθνικό δημοψήφισμα περί του Γερμανικού συντάγματος θα ήταν απαραίτητο για την αναμόρφωση της ΕΕ - και δικαίως, καθώς οι συνταγματικοί δικαστές της Karlsruhe έχουν πλέον καταστήσει σαφές σε αρκετές περιπτώσεις ότι το Γερμανικό σύνταγμα αφήνει ελάχιστα περιθώρια για την μεταφορά επιπρόσθετων αρμοδιοτήτων στις Βρυξέλλες...

    h**p://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,797584,00.html

  8. ataktos avatar
    ataktos 16/11/2011 12:56:17

    αυτο και αν δεν ειναι...χαρτομαντιλο μιας χρησης !!!

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 16/11/2011 18:13:01

    ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ Ο ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ

  10. pipis avatar
    pipis 16/11/2011 18:52:35

    Δηλαδή ο Ομπάμα περιμένει ενημέρωση απο ενα gap!!!