22/05/2009 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδικαιολόγητη αυστηρότητα για τον Σταυριανό


______________________________________________________________________________________________
Με καρδιακό πρόβλημα νοσηλεύεται στην κλινική των φυλακών Κορυδαλλού ο προφυλακισθείς χθες το βράδυ για την υπόθεση της Ζήμενς Εμμανουήλ Σταυριανός, πρώην διευθυντικό στέλεχος της εταιρείας.

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, ο Εμμανουήλ Σταυριανού ταυτίζεται με την κωδική ονομασία «Νίκος» και το 1998 μεταφέρθηκε στον λογαριασμό του ένα εκατομμύριο μάρκων.

Είναι επίσης γνωστό ότι ο κ. Σταυριανός - εκτός της μεγάλης ηλικίας του και των χρόνιων παθήσεων που αντιμετωπίζει - ήταν τριτοκλασσάτο της Ζήμενς και δεν ασχολείτο με σοβαρές υποθέσεις.

Σε αυτόν βρήκαν λοιπόν να εξαντλήσουν όλη την αυστηρότητά τους οι δικαστικές αρχές;  Για να αντισταθμιστεί η φυγή Χριστοφοράκου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/05/2009 15:04:18

    Μιλαμε για μεγαλη ξεφτιλα και για χασιμο της ψυχραιμιας,μεγαλο.
    Θυμαστε και την παλια υποθεση με τους κουμπαρους,τους οποιους εδειχναν σιδηροδεσμιους,να πηγαινουν στη φυλακη,ο δε Ζαγοριτης,το σαινι αυτο της πολιτικης,που επαιρετο, "ειδατε τις χειροπεδες";
    Κι αυτα,οταν λιγο πιο πριν,μας ειχαν ταραξει για την ευαισθησια τους στα προσωπικα δεδομενα.
    Τα ιδια και με την 35χρονη,που την κλεισανε φυλακη,και την ξεφτιλισαν,επειδη ειχε παρει δυο πιπες στο Ζαχοπουλο,οταν απο την αλλη,ειχαν γινει ΤΑ οργια,πασης φυσεως.
    Για τους εαυτους τους ομως,ΚΑΙ προσωπικα δεδομενα,ΚΑΙ παραγραφη τακα τακα.
    Μα καλα μας κανουν,αφου αποδεικνυομαστε στην πραξη,οτι ειμαστε τοοοσο μαλακες.

  2. φωτης avatar
    φωτης 22/05/2009 15:12:09

    Εν τω μεταξύ η Λιάνα Κανέλλη συνεχίζει να αποκαλύπτει το μεγαλύτερο σε έκταση σύστημα χρηματισμού, με το οποίο κανείς δεν τολμάει να ασχοληθεί: το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.
    ηττπ://tolimeri.blogspot.com/2009/04/blog-post_8385.html
    "Η Λιάνα Κανέλλη παρέδωσε στον πρόεδρο της επιτροπής θεσμών και διαφάνειας της Βουλής κ. Αναστάσιο Καραμάριο μια λίστα 1.200 ατόμων, οι οποίοι έχουν κερδίσει υπέρογκα ποσά στο στοίχημα. ...

    Στον κατάλογο, σύμφωνα πάντα με τη Λιάνα Κανέλλη, φέρονται να βρίσκονται πολλοί άνθρωποι του ποδοσφαίρου και, μάλιστα, η γνωστή δημοσιογράφος έκανε ειδική αναφορά στον επικεφαλής της Θύρας 7. Ο επικεφαλής της Θύρας 7 φέρεται ότι έχει κερδίσει 5,7 εκ. ευρώ, ενώ επίσης στη λίστα περιλαμβάνονται παράγοντες του ποδοσφαίρου, διαιτητές, προπονητές, ποδοσφαιριστές, επιχειρηματίες, δημοσιογράφοι και άνθρωποι της νύχτας.

    Στον κατάλογο, μάλιστα, δεν εμφανίζονται μόνο τα συγκεκριμένα πρόσωπα, αλλά και τα μέλη των οικογενειών τους. Τα 1.200 αυτά άτομα κέρδισαν συνολικά 186 δισεκατομμύρια δραχμές στο διάστημα αυτών των ετών, ενώ όπως έκανε γνωστό η κ. Κανέλλη, υπήρξε παίκτης που αποκόμισε οικονομικά οφέλη της τάξης των 900 εκατομμυρίων δραχμών, μέσα σε έναν μόλις χρόνο.

    Όλα τα άτομα που περιλαμβάνονται στην λίστα, φαίνεται να έχουν άμεση ή έμμεση σχέση με το ποδόσφαιρο. ...

    Η λίστα των 1.200 ονομάτων περιλαμβάνεται σε πόρισμα της Υπηρεσίας Ειδικών Ερευνών, η οποία κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης κατέγραψε όλους τους τυχερούς, που έχουν κερδίσει περισσότερα από 100.000 ευρώ, όπως και εκείνους που κέρδιζαν μικρότερα ποσά αλλά για μεγάλο χρονικό διάστημα..

    Ο κατάλογος είχε καταρτιστεί με ευθύνη της επικεφαλής της υπηρεσίας, εισαγγελέως Πρωτοδικών κ. Μαλούχου. Αυτό δεν σημαίνει ότι και τα 1.200 άτομα έχουν ποινική ευθύνη ή αναμειγνύονται σε παράνομες ενέργειες.

    Όσον αφορά την έρευνα για την υπόθεση, αυτή έχει ξεκινήσει από το καλοκαίρι του 2004 και σε ό,τι αφορά ποδοσφαιριστές, διαιτητές και παράγοντες του ποδοσφαίρου, οι αρχές κοιτούν και την περίπτωση των στημένων αγώνων. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχουν διαρρεύσει, οι εισαγγελείς που έχουν αναλάβει την υπόθεση, έχουν ζητήσει το πόθεν έσχες των εμπλεκόμενων προσώπων, καθώς και την άρση του τραπεζικού απορρήτου. ... Θέμα των ημερών, ο Κατάλογος νικητών του «Πάμε Στοίχημα» που παρέδωσε στη Βουλή η Βουλευτής Λιάνα Κανέλλη. Σύμφωνα με όσα υποστήριξε η Βουλευτής, οι άνθρωποι αυτοί κέρδισαν από το 2002 έως το 2005 το ιλιγγιώδες ποσό των 186 δισεκατομμυρίων δραχμών από το «Πάμε Στοίχημα», χάρη σε παρεμβάσεις στο λογισμικό του ΟΠΑΠ, το οποίο ανήκει στην Ιντραλότ του Σ. Κόκκαλη, μετά τη διεξαγωγή των αγώνων

    (σσ: Αλλά και το ψηφιακό πεδίο στο οποίο στηρίζει την τεχνολογία του ο ΟΤΕ, αγοράστηκε και εγκαταστάθηκε από εταιρείες συμφερόντων του ιδίου ατόμου. Ενδεχομένως να εκκρεμούν ακόμη καταγγελίες που αφορούσαν σκανδαλώδεις «απ' ευθείας» αναθέσεις των εργασιών αυτών από τις τότε διοικήσεις του ΟΤΕ προς την Ιντρακόμ. Θα το ερευνήσουμε και θα επανέλθουμε). ...

    (σσ: Να ληφθεί υπ' όψιν ότι και οι μηχανές των πρακτορείων έχουν - συμπτωματικά - αγοραστεί από εταιρεία συμφερόντων του ιδίου ατόμου. Μάλιστα, λίγο καιρό μετά την προμήθεια των χιλιάδων αυτών μηχανών, ο ΟΠΑΠ αποφάσισε να τις αντικαταστήσει λόγω ακαταλληλότητας. Τις ξανά-αγόρασε από τον ίδιο επιχειρηματία. Οι παλαιές σαπίζουν σε αποθήκες κάπου στην Παλλήνη.. Οι αποθήκες αυτές ενοικιάζονται από τον ΟΠΑΠ έναντι αδράς αμοιβής. Πληροφορίες που θέλουν τις αποθήκες αυτές να ανήκουν στον Σ. Κόκκαλη δεν έχουν διασταυρωθεί και κρίνονται μη ασφαλείς) ...

    Όλα τα άτομα που περιλαμβάνονται στην λίστα, φαίνεται να έχουν άμεση ή έμμεση σχέση με το ποδόσφαιρο. Σε ό,τι αφορά την κ. Σταματίνα Μαρμαρά, σύζυγο του στενού συνεργάτη του Σωκράτη Κόκκαλη, Γιώργου Σαλονίκη, που βρέθηκε στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ για ξέπλυμα χρήματος, προκύπτει ότι τον Οκτώβριο έλαβε από τον ΟΠΑΠ δυο νέες βεβαιώσεις για κέρδη 700.000 ευρώ.

    Υπενθυμίζεται ότι η κ. Μαρμαρά μέσα σε μια διετία εξασφάλισε κέρδη 11 εκατομμυρίων ευρώ, χωρίς να ελεγχθεί το πόθεν έσχες, αλλά και η σύνδεση του συζύγου της με την Ιντραλότ και τα αθλητικά δρώμενα. ...


    στορικό λάθος!(SportDay/ Αντώνης Πανούτσος) ...Εδώ και πέντε μέρες η συζήτηση στα δημοσιογραφικά γραφεία ήταν «Υπάρχει ένα Φίτσος, ένας ήρωας να δημοσιεύσει πρώτος τη λίστα της Κανέλλη για να ξεκινήσει η συζήτηση στα σοβαρά;». Η λίστα ή αποσπάσματά της ήταν από καιρό γνωστά. Από τον περασμένο Νοέμβριο, όταν η Αριστέα Μπουγάτσου είχε αποκαλύψει στο Σκάι ότι η Σταματίνα Σαμαρά, σύζυγος του Γιώργου Σαλονίκη, εμφανιζόταν να έχει κερδίσει 4,7 εκατ. ευρώ. ...

    Οσο για τον «Ηλία Σπάθα», που στη λίστα έχει κερδίσει 141 χιλ. ευρώ, δεν είναι ο πρώην θρυλικός πρόεδρος των διαιτητών Πειραιά Γιάννης Σπάθας. Ο Γιάννης όμως έχει έναν γιο που είναι διαιτητής και ονομάζεται Ηλίας. Μπορεί λοιπόν να μην είναι το «Γουρούνι», αλλά το «Γουρουνάκι». Αλλά εδώ είναι εύκολο να βγει άκρη. Εχουν τα δελτία λεκέδες από σάλτσα ψητού; Αν ναι, ο Γιάννης είναι ένοχοs".

  3. Πανος avatar
    Πανος 22/05/2009 15:12:53

    ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΟΣ

  4. Δρ avatar
    Δρ 22/05/2009 15:18:22

    Παντα στην Ελλαδα οι μικροι την πληρωναν. Γιατι να αλλαξει τωρα κατι; Οι πολιτικοι εχουν φροντισει να την βγαζουν καθαρη. Τελικα μονο εμεις φταιμε αφου τους ανεχομαστε και δεν τους διαολοστελνουμε.

  5. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 22/05/2009 15:22:13

    Ποιοι όλοι; και ο Τσουκάτος; Από το ΠΑΣΟΚ που πήρε τα λεφτά "ως κόμμα" ποιος θα πάει μέσα;

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 22/05/2009 15:28:08

    Η Ελληνική "Εργκένεκον" αντέχει ακόμα καλά...

    Σε αντίθεση όμως τη Τουρκική ο σκοπός της Ελληνικής δεν είναι ούτε εθνικιστικός ούτε καν ιδεολογικός, αλλά σκοπός "Κόζα Νόστρα". Καθαρά υλικά τα κίνητρα δηλαδή.

    Να είστε βέβαιοι ότι θα την πληρώσουν και πάλι τα κατώτερα στελέχη άντε και κανάς "μεσαίος".

  7. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/05/2009 15:41:15

    Ακριβώς όπως τα λέει ο Dubai , υλικά κίνητρα μιας φατριάς 2000-3000 ατόμων τα οποία τρώνε τρώνε τρώνε και ποτέ δεν χορταίνουν τα παχύδερμα.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/05/2009 15:56:37

    Τα κελύφη είναι διασφαλισμένα.

  9. Ανιδεος avatar
    Ανιδεος 22/05/2009 16:06:46

    Απαράδεκτοι!!!!!! Δηλαδή η προφυλάκηση τι νόημα έχει σε αυτόν........ είναι ύποπτος φυγής??????????????????????????????????????????? 70 ετών??????????????????????????Απαράδεκτος ο ανακριτής!!!!!!!!!!!!!παντελώς!!!!! Παντελώς παράνομη προφυλάκηση!!! Διαβαστε τον νόμο περί προφυλακήσεως και θα καταλάβεται!!! Μετά λέμε για δικαιοσύνη

  10. Face avatar
    Face 22/05/2009 18:10:20

    Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη η προφυλάκιση για κανέναν εκτός του Χριστιφοράκου λόγω διπλού διαβατηρίου. Όλοι αυτοί έαν ήθελαν θα ήταν κάνει εδώ και 1 χρόνο. Πόσο μάλλον για εκέινους του 1998 που και να αποδειχθεί η δωροδοκία έχει παραγραφεί. Ως εκ τούτου η προφυλάκιση του Σταυριανού ή όποιου άλλου τώρα πλέον είναι θέμα καθαρά εντυπώσεων και τίποτα άλλο.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/05/2009 21:25:54

    Όλοι μέσα...

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/05/2009 23:32:51

    Ανιδεε,δεν καταλαβες τι εγινε;Εσφιξε ο κωλος τους απο τις εκλογες που ερχονται,και ειναι ικανοι να βαλουν μεσα και τις γατες.
    Ο ανθρωπος,εχει ζαχαρο,καιεχεικανει επεμβαση καρδιας,και ο λογαριασμος του,δεν ειχε καμια κινηση,αλλα τραβα να τα πεις στους δικαστες.

  13. Ανιδεος avatar
    Ανιδεος 22/05/2009 23:58:11

    Προβοκατωρ εγώ σε καταλαβαίνω αλλά όταν βλέπεις άτομα σαν τον Strange Attractor καταλαβαίνεις σε τι χώρα ζούμε.........και μετά σου λένε ανεξάρτητη δικαιοσύνη!!! Τραμπούκοι του κερατά που κάνουν ότι τους ψιθυρίζουν στο αυτοί οι κυβερνήσεις!!!!Αυτή είναι η Ελλάδα!!! Αυτό μας αξίζει

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2009 00:23:07

    Βρε μέσα όλοι σου λέω.... μέσα μέσα.

    Παρεμπιπτόντως, Ανίδεε, το αφτί γράφεται: αφτί ή αυτί. Όχι αυτοί!