#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2012 22:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδιανόητο: Το ΔΝΤ υπερασπίζεται την αξιοπρέπεια της Ελλάδος, αντί της κυβέρνησης !!!

 Αν αληθεύουν αυτά που λέει το ΔΝΤ Παπαδήμος - Βενιζέλος πρέπει να πάνε σπίτι τους



Αν είναι δυνατόν!

Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο υπερασπίζεται την αξιοπρέπεια της Ελλάδος!

Σύμφωνα με όσα μεταδίδει ο Μιχάλης Ιγνατίου από την Ουάσιγκτον, τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου τάχθηκαν εναντίον της αναθεώρησης του Ελληνικού Συντάγματος και την ένταξη σ’ αυτό διάταξης που θα προβλέπει την προνομιακή μεταχείριση των δανειστών της Ελλάδος. Υπογράμμισαν ότι κάτι τέτοιο συνιστά «αυθάδη παρέμβαση» στις εσωτερικές υποθέσεις της Ελλάδος!

Στο ΔΝΤ φαίνεται να υπάρχουν αντιρρήσεις και για την άλλη ευρωπαϊκή επιμονή, τη δημιουργία δηλαδή του ειδικού δεσμευτικού λογαριασμού στον οποίο θα κατατίθενται τα χρήματα της βοήθειας σύν μελλοντικά έσοδα από  τον ελληνικό προϋπολογισμό,  πάλι για την εξόφληση των πιστωτών μας. Το ΔΝΤ λέει ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από το καταστατικό του!

Τέλος, μέλη του ΔΝΤ τόνισαν ότι «δόθηκε στην Ελλάδα λίγος χρόνος για να ανταποκριθεί στα αιτήματα της τρόϊκα»!

Είναι προφανές, ότι εγείρεται μείζον πολιτικό ζήτημα για τον κ. Βενιζέλο που είναι και Συνταγματολόγος, αλλά και για τον πρωθυπουργό! Θα μπορούσαν να οχυρωθούν πίσω από την επιχειρηματολογία του ΔΝΤ και να αποκρούσουν τις απαιτήσεις της ΕΕ.

Μήπως, αμφότεροι,  πάσχουν από την ασθένεια του   «κουρασμένου διαπραγματευτή», ο οποίος μπροστά στην ανάγκη να παρουσιάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα αποδέχεται κάθε αποτέλεσμα ως θετικό;

Κ.Ρ.

 Ο Τόμσεν στην ...γωνία

Αλλά ιδού τι γράφει ο κ. Ιγνατίου στην ανταπόκρισή του 

Για πρόβλημα λόγω της αποδοχής από την ελληνική κυβέρνηση της αναθεώρησης του ελληνικού Συντάγματος μίλησαν μέλη του διοικητικού συμβουλίου του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, στη διάρκεια χθεσινής ανεπίσημης συνεδρίασης που συγκάλεσε η γενική διευθύντρια Κριστίν Λαγκάρντ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, τονίστηκε ότι η επιβολή από την τρόικα αλλαγών στο ελληνικό Σύνταγμα, όπως και αυτό καθαυτό το πρόγραμμα, αποτελεί «αυθάδη παρέμβαση» στις ελληνικές εσωτερικές υποθέσεις, για να απαντήσει ο Πολ Τόμσεν, που βρίσκεται στην Πορτογαλία και συμμετείχε μέσω τηλεδιάσκεψης, ότι «το ίδιο έκανε και η Ισπανία».

Ο Τόμσεν

Η δικαιολογία του αξιωματούχου του ΔΝΤ δεν ικανοποίησε τα μέλη του Δ.Σ., ενώ σύμφωνα με βάσιμες πληροφορίες και η κ. Λαγκάρντ τάχθηκε εναντίον της αναθεώρησης του Συντάγματος.

Η εξέλιξη αυτή προκάλεσε ερωτηματικά στα μέλη για τους λόγους για τους οποίους η Αθήνα αποδέχθηκε τον εκβιασμό της Ευρωπαϊκής Ενωσης και ειδικά της Γερμανίας.

Πάντως, τα μέλη του Δ.Σ. εξέφρασαν αρνητική θέση και για τον ειδικό λογαριασμό, επειδή δεν καλύπτεται από το καταστατικό του Ταμείου.

Η ενημέρωση της κ. Λαγκάρντ για τη συνεδρίαση και τις αποφάσεις του Eurogroup χαρακτηρίστηκε «στεγνή», καθώς περιορίστηκε στα γεγονότα χωρίς να εκφράσει γνώμη. Επίσης, απέφυγε κάθε συζήτηση για το ποσοστό συμμετοχής του ΔΝΤ στη νέα δανειακή σύμβαση, κάτι το οποίο προκάλεσε αρνητικές συζητήσεις μετά το τέλος της συνεδρίασης.

Τα μέλη του Δ.Σ. αναμένουν να παραλάβουν την έκθεση του κ. Τόμσεν την πρώτη εβδομάδα του Μαρτίου, η οποία θα συζητηθεί στη διάρκεια επίσημης συνεδρίασης το δεύτερο δεκαήμερο του επόμενου μήνα. Ένα άλλο θέμα που συζητήθηκε ήταν οι υποχρεώσεις (prionactions) που ανέλαβε να φέρει σε πέρας η Ελλάδα μέχρι την 29η Φεβρουαρίου.

Ενστάσεις

Τα μέλη του Δ.Σ. τόνισαν ότι δόθηκε λίγος χρόνος στην Αθήνα για να υλοποιήσει τα αιτήματα της τρόικας, για να απαντήσουν αξιωματούχοι του Ταμείου ότι «αυτό αποτελεί απαίτηση των Ευρωπαίων», επειδή στις 2 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί η σύνοδος των ηγετών της Ε.Ε.

Τονίστηκε επίσης ότι η κ. Λαγκάρντ, με προσωπική της παρέμβαση στον κ. Λουμιέ, «κέρδισε» το 53% του κουρέματος του ελληνικού χρέους. Η παρέμβαση έγινε στην πιο κρίσιμη στιγμή της διαπραγμάτευσης, όταν ο κ. Νταλάρα αρνούνταν επίμονα «να ξεφύγει από την οροφή του 50%».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 23/02/2012 22:45:33

    Τίποτε πιά δεν είναι αδιανόητο...

  2. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 23/02/2012 22:50:28

    "κουρασμένοι διαπραγματευτές" ή πουλημένοι διαπραγματευτές;;;;

    • nero avatar
      nero @ Ηφαιστίωνας 24/02/2012 00:18:27

      like it !

    • Ades avatar
      Ades @ Ηφαιστίωνας 24/02/2012 02:28:44

      σωστοοοοοοοοοοοό!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ηφαιστίωνας 24/02/2012 09:15:04

      Προσυπογραφω !Ο δοτος Παπαδημος και ο αποκρουστικα αυθαδης Βενιζελος καταγραφονται ως ναινεκοι νεας κοπης στην ιστορια της Ελλαδας!

    • madprof avatar
      madprof @ Ηφαιστίωνας 24/02/2012 12:25:07

      Οι κατηγορίες κατά της νύφης ή του γαμπρού (sic!) και του κουμπάρου, μετά τον γάμο, είναι υποκριτικές!
      Ο λαός θα συνεχίσει να πληρώνει την πολυτελή διαβίωση του ζεύγους και των αυλικών του!

  3. Anestis avatar
    Anestis 23/02/2012 22:51:01

    Με συχγωρείτε αλλά στην κυβέρνηση συμμετέχει στηρίζοντας και η ΝΔ του Α. Σαμαρά...
    Αλλά...σιωπή. Όπως σώπασε στην χτεσινή νέα (πολύ επικίνδυνη) μπούρδα του, επαγγελματία μπουρδολόγου Πάγκαλου. Ο οποίος τυγχάνει αντιπρόεδρος της κυβέρνησης που στηρίζει η ΝΔ. Και το κόμμα δεν έβγαλε άχνα. Ενώ το λιγότερο που έπρεπε να κάνει ήταν να απαιτήσει την παραίτηση αυτού του ηλίθιου. Πραγματικά έχει χαθεί το πολιτικό μέτρο. Κι εγώ αδυνατώ (ως άλλος Μ. Καψής) να καταλάβω γιατί αυτή η εκκωφαντική σιωπή της Συγγρού, την οποία εκτιμώ ότι θα πληρώσει πολύ ακριβά.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Anestis 24/02/2012 09:27:27

      Οταν βλεπεις τον εχθρο να κανει λαθος,ειναι αγενες να τον επαναφερεις στον σωστο δρομο.Τα ψωμια τους ειναι λιγα.Ας μην τους συσπειρωσουμε.
      Υπομονη.

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 23/02/2012 23:04:12

    Φαίνεται ότι τους ανθέλληνες, πρέπει να τους αναζητούμε πρωτίστως και κυρίως ,εντός των τειχών......

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Diamond Angel 23/02/2012 23:08:37

      Με πρόλαβες...οι Έλληνες του ΔΝΤ ξεμπροστιάζουν την κυβέρνηση της Ελλάδος...

      • Dal avatar
        Dal @ ΕΥΑ 24/02/2012 00:09:46

        Θα τους αποκαλέσουν και αυτούς Ελληναράδες.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Dal 24/02/2012 00:23:42

          ..με δόξες και τιμές..

  5. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 23/02/2012 23:17:53

    Ηφαιστίωνα,μάλλον είναι και τα δυο όπως στα σαμπουάν(2 σε 1).
    Αλλά πριν πάνε ο Παπαδήμιος και ο Μπένυ σπίτι τους,προηγούνται κάποιοι άλλοι,Πάγκαλος και Γερουλάνος.
    Είναι τόσοι, που η καηνενούλα η Ν.Δ,έχει πελαγώσει και δεν ξέρει ποιά παραίτηση να πρωτοζητήσει.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ αλλήθωρος 24/02/2012 09:19:38

      Για στακατε πατριωτες μην σπευδετε να καταδικασετε τοσο ακριτα την σταση της ΝΔ !Περιμενετε λιγο να κλεισει αυτο το ερημο PSI να εγκριθουν απο τα κοινοβουλια των ΕΕ το δανειο των 130 δισ ευρω και μετα οσονουπω αρχες Μαρτιου θα δειτε αυτο που λεει ο λαος που σε πονει και που σε σφαζει το ανηλεες σφυροκοπημα των πασοκολαμογιων της δοτης κυβερνησης Παπαδημου !Λιγη υπομονη ακομη !

  6. airman avatar
    airman 23/02/2012 23:20:11

    Το δυσάρεστο συμπέρασμα είναι ότι ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ παίζουν παιχνίδια στην πλατη μας γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει κανένας να τους αντιταχθεί με σθένος. Και αυτή την κατάσταση επιδιώκουν να την παρατείνουν όσο περισσότερο μπορούν. Καμιά αξιοπρέπεια δεν υπερασπίζεται το ΔΝΤ. Απλά ανακινεί ζητήματα για να δίνει τροφή στην εγχώρια ''κατανάλωση'' και να ρίχνει ''νερό στο μύλο'' που μας αλέθει εδώ και καιρό!

  7. Σουσλώφ avatar
    Σουσλώφ 23/02/2012 23:26:39

    Αυτά παθαίνουν οι οπαδοί του καπιταλισμού...

    • Σουσλώφ avatar
      Σουσλώφ @ Σουσλώφ 23/02/2012 23:50:39

      h***://www.youtube.com/watch?v=hPw81uC2mMw

  8. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 23/02/2012 23:27:20

    Παπαδήμος...Το απόλυτο μηδενικό.

  9. cobalt avatar
    cobalt 23/02/2012 23:39:45

    Θέλω κι άλλες τέτοιες ειδήσεις. Όσο γρηγορότερα πιάσουμε πάτο, τόσο καλύτερα.

  10. aurora3363 avatar
    aurora3363 24/02/2012 00:01:28

    παίδες το παιχνίδι είναι χοντρό..και δεν δικυβαίβεται το μέλλον της Ελλάδας μόνο, αλλά και της Ευρώπης και του Ευρώ! Οι Αμερικανοί του ΔΝΤ δεν κόπτοντε βέβαια για τα συμφέροντα της Ελλαδίτσας αλλά για τα συμφέροντα του δολλαρίου..

  11. aurora3363 avatar
    aurora3363 24/02/2012 00:12:49

    Βρέ παιδιά βολιότικα..μου πέρασε μια ιδέα..(sic) λέτε μετα την επίσημη χρεωκοπία μας να περάσουμε στο δολάριο σαν ενδιάμεσο νόμισμα;

    • Nick avatar
      Nick @ aurora3363 24/02/2012 00:56:09

      Μάλλον μας βλέπω στην ανταλλακτική οικονομία, αφού στην κοινωνία τύπου Mad Max τα χαρτιά θα είναι για κανά προσάναμα...

  12. drider avatar
    drider 24/02/2012 00:20:08

    Έχετε ακούσει την τακτική "καλός μπάτσος - κακός μπάτσος";
    Τί στο καλό μόνο εγώ βλέπω αστυνομικά;

  13. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 24/02/2012 00:28:12

    Πόσες φορές θα πρέπει να επαναλάβω Ότι οι πολιτικοί μας πλέον δεν αγαπούν
    Την Ελλαδα και τους Έλληνες ;

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ A.m.a.n. 24/02/2012 09:48:48

      Αλλαξε nick.

  14. Joao avatar
    Joao 24/02/2012 01:20:16

    Κύριες και Κύριοι μέχρι να να γίνουν εκλογές(ομαλά) να βγει ο Σαμαράς να διαπραγματευτή να ξεκινήσει η ανάπτυξη...Θα έχει σκάσει όλοι η Ελλάδα.. θεωρείτε τόσο ανάξιος ο Ελληνικός λαός ώστε να αποφασίσει τη θέλει ΠΡΙΝ ακόμα δεσμευτεί;;

  15. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 24/02/2012 01:49:57

    Χμ.... Ὅτι θὰ ζοῦσα νὰ τὸ δῶ κι αὐτό...

  16. xp avatar
    xp 24/02/2012 02:04:44

    Η αποτυχία της τρόικας είναι η μήτηρ όλων των ενεργειών πιστεύω.!Απλά δοκίμασαν την συνταγή σε ευρωπαικό έδαφος και απέτυχαν!Προσπαθούν βέβαια και να σώσουν σκελετους ισχυρών χωρών ,στον τραπεζικό τομέα,αλλά σε μας απέτυχαν! Η αποτυχία φαίνεται στην ύφεση και στην μη εκλήρωση στόχων.Πολύ μιλάμε για το τίποτε ,με πολιτικούς γιουσουφάκια !

  17. Πανος avatar
    Πανος 25/02/2012 02:15:11

    Παίζεται ένα γεωστρατηγικό παιχνίδι με κέντρο την Ελλάδα. Πολύ απλά αυτό που μπορώ να καταλάβω ως απλός αναγνώστης είναι ότι η Ελλάδα όντως έχει πολλούς φυσικούς πόρους στους οποίους θέλει να βάλει χέρι η Γερμανία η οποία δεν έχει ενεργειακή επάρκεια. Αυτό όμως το βλέπει η Αμερική και όπως είναι φυσικό δεν θέλει την αυτάρκεια της Γερμανίας διότι εκτώς των άλλων θα αποκτήσει και στρατηγικό πλεονέκτημα στην περιοχή με αυτή την κίνηση, έτσι τώρα έχει αρχίσει ένα παιχνιδάκι για να μοιραστεί διαφορετικά η πίτα.