#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2010 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδιακρισίες



Ο αδερφός του Πρωθυπουργού ο κ. Νίκος Παπανδρέου,  παρασκηνιακά,  φαίνεται να αναμειγνύεται σε επιχειρηματικά deals χωρίς μάλιστα καμιά θεσμική θέση. Το κάνει για να …εξυπηρετήσει την κυβέρνηση και τον αδερφό του, από συγγενικό καθήκον δηλαδή, ή επειδή συνεργάζεται επαγγελματικά με κάποιες επιχειρήσεις;

Αν συμβαίνει το δεύτερο, δεν πρέπει  να ξέρουμε; Για φανταστείτε να  έκανε παρόμοιες δουλειές ο αδερφός του κ. Καραμανλή;

Η Βουλευτής  Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ,  η κα. Μάγια Τσόκλη, παράλληλα με τα κοινοβουλευτικά της καθήκοντα θα συνεχίζει με το …σακκίδιο στο ώμο να ταξιδεύει με έξοδα της πολύπαθης ΕΡΤ;   Και μάλιστα έναντι  αδράς αμοιβής. Νόμιμο μάλλον είναι; Ηθικό;

Ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος κ. Πεταλωτής, φιλοξενεί μια κουστωδία δημοσιογράφων, με όλα τα έξοδα πληρωμένα από το ελληνικό δημόσιο, οι περισσότεροι από τους οποίους εργάζονται σε ΜΜΕ της εκλογικής του περιφέρειας; Είναι καιρός για τέτοια έξοδα εν μέσω κρίσης;

Τέλος, ο Πρωθυπουργός μάθαμε ότι προσέλαβε και τον υιό Πάλμε, ως Σύμβουλο του. Ουδέν μεμπτόν. Προφανώς δεν υπάρχει Ελληνας με τα ανάλογα προσόντα για να συμβουλεύει τον κ. Παπανδρέου. Επειδή, όμως, έχουμε χάσει τον λογαριασμό με τους συμβούλους του Πρωθυπουργού, μπορεί επιτέλους να μας ενημερώσει το Γραφείο του,  πόσοι τέλος πάντων είναι  οι σύμβουλοι  του και κυρίως πόσο κοστίζουν στον  έλληνα φορολογούμενο;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 22/10/2010 11:22:20

    Φαντάζομαι ότι κάποιοι από την ΝΔ την ψάχνουν την δουλειά. Ισχυρό όπλο προεκλογικά για την ...ΝΔ θα είναι ο Νίκος. Πρέπει να ανακατεύεται σε πολλά ο τύπος. Πολλά και δύσοσμα.

    • zackii avatar
      zackii @ Tassos 22/10/2010 12:59:37

      SWISS CREDIT SWITZERLAND

      • zackii avatar
        zackii @ zackii 22/10/2010 13:01:06

        αξιόπιστη & σίγουρη

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ zackii 22/10/2010 13:01:07

        + SWISS CREDIT (Luxembourg) s.a.

      • zackii avatar
        zackii @ zackii 22/10/2010 13:54:41

        Τα τούβλα επί Κοσκωτά ήταν 5000χίλιαρα. Φανταστείτε τώρα στην ίδια συσκευασία χ 340.75..κόλαση...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2010 11:24:21

    Οι σύμβουλοι είναι για lobbying. Και έμμεσο λάδωμα σε αυτούς που συμβουλέυουν "άλλους".

    Όσο για τους αδελφούς.. Μα το μοντέλο της Δημοκρατικής μας Κυβέρνησης, έχει ίχνη από το ..Δημοκρατικό κόμμα στις ΗΠΑ, αλλά η ουσία είναι το κόμμα της οικογένειας Καντάφι. Family business. Φεουδο-φυλαρχική αντιμέτωπιση με νεο-σοσιαλιστικά συνθήματα.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/10/2010 11:27:25

    Τα μόνο "κοινονουλευτικά καθήκοντα" της ταξιδεύτρας είναι να ψηφίζει "ναι σε όλα" στα νομοσχέδια της κυβέρνησης. Τι θέλετε να τη φορτώσετε και με άλλα, κουραστικά πράγματα; Αφήστε τη να κάνει το διαλογισμό της στα σοκάκια της Κατμαντού και στις καλύβες των Τουαρέγκ...

  4. loretta avatar
    loretta 22/10/2010 12:02:50

    αλλη μια αποδειξη ποσο βαθια ριζωμενο ειναι το συστημα πασοκ..!! και τι καναμε η κανουμε εμεις για να το ξεριζωσουμε??

    Ολοι αυτοι που ψηφισαν το ΓΑΠ ταυτιζονται μαυτες τις επιλογες??? και αν οχι γιατι δεν το δειχνουν?γιατι το ανεχονται??

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ loretta 22/10/2010 12:32:43

      loretta

      Δεν δικαιούνται να αποποιηθούν των ευθυνών τους πλέον.
      Είναι τόσο μεγάλη η ζημιά που έκανε αυτό το συγκεκριμένο κόμμα στον τόπο μας και την ψυχή μας που πρέπει -αφού το ξεριζώσουμε- να κάνουμε 10 χρόνια μαζική ψυχανάλυση για να ισορροπήσουμε το συλλογικό υποσυνείδητο σε επίπεδα πνευματικής διαύγειας.

      Ένας νοήμων άνθρωπος, κάθε μέρα που ξυπνάει βλέπει τον Μπράντον Γουωλς και το Μαστόδοντο και από την μια θέλει να ξεράσει κι από την άλληνα σπάσει ότι βρει μπροστά του.
      Πλήρης ανικανότητα παντρεμένη με την αίσχιστη μορφή εθελοδουλείας.
      Άνθρωποι οι οποίοι δεν θα επιζούσαν ΠΟΤΕ σε συνθήκες επιβίωσης μεταφορικά ή κυριολεκτικά.

      Είναι το ΠΑΣΟΚ το μεγαλύτερο παράσιτο στην ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας.
      Ο θεσμός που εξεφτέλισε κάθε έννοια κοινωνικής σύμπνοιας, εθνικής συλλογικότητας και αξιοπρέπειας.

      Ένοχοι είναι πλέον όσοι επιμένουν να στηρίζουν την επιβίωση του παράσιτου εις βάρος του ξενιστή.

      προσωπικά δεν με νοιάζει τόσο πολύ το γενικό αποτέλεσμα των δημοτικών (έτσι κι αλλιώς θα ερμηνευτεί κατά βούληση) όσο το να δω ΠΟΣΑ ΓΙΔΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΝ!!

      Να μετρηθούμε δλδ...κατάλαβες;;;

      Να βγω την επόμενη μέρα και να πω στην συνείδησή σου ότι "Χ Έλληνες είναι εχθροί μου και εχθροί της πατρίδας μου".

      Κι από τα λεφτά και την χαμένη ανάπτυξη και τις μίζες που άρπαξαν τόσα χρόνια θεωρώ πιο σημαντικό από όλα αυτό το σίχαμα...αυτήν την αηδία...αυτήν την ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΚΗΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ:

      "κοίτα να βολευτείς εσύ παιδάκι μου και μην ασχολείσαι με τους άλλους"...

      !!!

      Το στίγμα του Ευκαιριακού.
      Το στίγμα του απάνθρωπου.
      Το στίγμα που ανάγκασαν γιαγιάδες να μεταδώσουν στα εγγόνια και μανάδες να μαρκάρουν τα παιδιά τους σαν τα μοσχάρια.
      Το στίγμα του "ΞέρειςΠοιοςΕίμαιΕγώΡε;;".
      Το στίγμα των χαμένων ζωών επειδή άνθρωποι έκαναν λάθος επιλογές στη ζωή τους γιατί πίστεψαν σε αυτήν την μέγιστη Μ-Α-Λ-Α-Κ-Ι-Α.

      Όχι άλλο ρε σεις...φτάνει.

      Δεν καταλαβαίνετε ότι σπρώχνετε τον κοσμάκη στην αυτοδικία;;;
      Δεν καταλαβαίνετε ότι μπροστά στην χαμένη του ζωή ο άνθρωπος θα ορμήσει εναντίον δίκαιων και αδίκων;;;

      Να "πεθάνει" το ΠΑΣΟΚ και ούτε κηδεία να μην του κάνουμε.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ tsilivithras 22/10/2010 13:11:33

        Είναι πολύ επικίνδυνο για το σύστημα, "να πεθάνει το ΠαΣοΚ".

        Διότι το ΠαΣοΚ έχει εγκλωβισμένο, τρεις δεκαετίες τώρα, πολύ κόσμο. Και μάλιστα κόσμο με "ειδική" νοοτροπία. Εχει φυσικά και τους πάρα πολλούς εθισμένους στην διαφθορά, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι έτσι.

        Αν πεθάνει το γνωστό "καλό" ΠαΣοΚ, που είναι "εκ των βάσεων του καταστήματος" του κοινοβουλευτισμού, το ΠαΣοΚ που μαγεύει τον λαό με προοδευτικές ιδέες και μετά τις κάνει γαργάρα, τι θα προκύψει στη θέση του; Ε;

        Που θα πάει όλος αυτός ο κόσμος, που θεωρεί τον εαυτό του φορέα προοδευτικών κοινωνικών αιτημάτων; Που θα στεγαστεί;

        Οχι φίλε μου. Ούτε οι ηγεσίες των αντιπάλων κομμάτων επιθυμούν τον θάνατο του ΠαΣοΚ. Μην περιμένεις φυσικά να το μολογήσουν.

        Αλλά ένας τέτοιος θάνατος θα απελευθέρωνε ένα τσουνάμι που κανείς δεν ξέρει πως να το διαχειριστεί.

        Το ΠαΣοΚ ήταν πάντα το ανάχωμα που πάνω του έσπαγαν τα κύματα των λαϊκών διεκδικήσεων. Και από κύματα γινόταν "νερό στον μύλο" του συστήματος.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • loretta avatar
        loretta @ tsilivithras 22/10/2010 13:43:57

        tsilivithra

        ποσο δικιο εχεις...!!! συμφωνω απολυτα με την θεση σου.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 22/10/2010 13:56:42

        Θράκα με νοιάζει η γνώμη των "αντίπαλων κομμάτων" στο βαθμό που έχουμε το ίδιο κριτήριο και τον ίδιο στόχο.
        Αν ΔΕΝ έχουμε καρφί, δε με καίγεται.

        Επίσης αδιαφορώ για την ψυχική ανασφάλεια των συμπολιτών μου ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ ως προς το που θα βρουν να στεγαστούν οι ιδέες τους (αχα-καλό-ε).

        Αδιαφροώ παντελώς για το ότι η ΝΔ, ως το έτερο κομμάτι του δίπολου, κινδυνεύει ΕΠΙΣΗΣ να κατακρημνιστεί μέσω του "θανάτου" του ΠΑΣΟΚ.

        Τόσα χρόνια πλήρωνα εγώ.
        Τώρα να πληρώσουν αυτοί το τίμημα της Ύβρεως απέναντι σε έναν λαό ολόκληρο.
        Να πάνε στον αγύριστο ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ.
        Κυριολεκτικά και μεταφορικά.
        Τσουνάμι-ξετσουνάμι θα πληρώσουν το τίμημα.

        Ανάχωμα το ΠΑΣΟΚ δεν ήταν ποτέ...ήταν και είναι η μεγαλύτερη και χειρότερη προπαγάνδα στην χώρα μετα την Κατοχή.
        Ποτέ δεν λειτούργησε ως ανακούφιση κοινωνικής αναταραχής παρά μόνο δημιούργησε και ΕΞΕΘΡΕΨΕ διαφθορά ατομική ΚΑΙ κοινωνική.
        Εξ αιτίας της διαφθοράς αυτής δεν θα μπορούσε ΠΟΤΕ να παίξει το "ανάχωμα".

        Απεναντίας...ΚΑΠΕΛΩΝΕ ανέκαθεν όλο το γνήσιο λαϊκό συναίσθημα με λαικισμούς και "δωροδοκίες" μιας κοινωνίας ώστε να την αποκοιμίσει και να υφαρπάξει τον πλούτο της και το δυναμικό της!!

        Κανένα λαϊκό ξέσπασμα δεν έσπαγε πάνω στο ΠΑΣΟΚ γιατί απλούστατα Ο ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ λειτουργούσε προς όφελος του κόμματος και της παράταξης καπελώνοντας τον εργάτη και τον πολίτη.
        Μόνο βραχυπρόθεσμα μπορεί να κέρδισε ο πολίτης απο αυτούς και ΠΑΝΤΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ της μακροπρόθεσμης επιβίωσής του.

        Ουστ...μακριά...φτάνει τόσο.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ tsilivithras 22/10/2010 14:48:17

        "Απεναντίας…ΚΑΠΕΛΩΝΕ ανέκαθεν..."

        ε, αυτό εννοούσα με το ανάχωμα.
        Μάλλον δεν το είπα καλά.

        Θραξ Αναρμόδιος

  5. salmonellas avatar
    salmonellas 22/10/2010 12:02:54

    Η συνεργασία Ελλάδας - Τουρκίας για την κλιματική αλλαγή στο επίκεντρο της ομιλίας του πρωθυπουργού μας λεει φιλοκυβερνητικη ιστοσελιδα. Φυσικα θα μιλησουν για την κλιματικη αλλαγη στην Κυπρο, τη Θρακη, το Αιγαιο κοκ. Τρεχατε παιδια, οτι προλαβετε, ο χρονος σας τελειωνει και σας περιμενει ο μεγαλος καλαθος αχρηστων τς Ιστοριας.

  6. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 22/10/2010 12:11:09

    Στο χτεσινό φύλλο της "Καθημερινής" ανέγνωσα την ακόλουθη δήλωση του κ. Παμπούκη: "ο κ. Νίκος Παπανδρέου έχει πει ότι θα έκανε και “κωλοτούμπες” για να φέρει επενδύσεις στην Ελλάδα. Και εγώ λέω ότι πολύ καλά θα έκανε, διότι η χώρα τις χρειάζεται περισσότερο από ποτέ".

    Τι εννοούσε ο κ. Παμπούκης λέγοντας "η χώρα τις χρειάζεται περισσότερο από ποτέ";
    Τις "κωλοτούμπες" ή τις επενδύσεις;

    Διότι αν στα πλαίσια της γραμματικής επιείκειας με την οποία μας κάλεσε από Βουλής ο κ. Παμπούκης να ερμηνεύουμε τη Σοσιαλιστική διάλεκτο (εξηγώντας ότι το "λεφτά υπάρχουν" ερμηνευόμενο με γραμματική επιείκεια σήμαινε "πού πήγαν τα λεφτά;") θα πρέπει να δεχτούμε ότι αναγορεύει την "κωλοτούμπα" σε επιδέξια μέθοδο προσέλκυσης επενδύσεων.

    Βεβαίως και τη φράση του Νίκου Παπανδρέου αδυνατώ να δεχτώ. Πώς είναι δυνατό ένα μέλος της οικογένειας που έφερε τη Λαοκρατία, έδιωξε τις Βάσεις και μας έκανε "Δανία του Νότου" να κάνει "κωλοτούμπες";

  7. ataktos avatar
    ataktos 22/10/2010 12:11:09

    αφού ακόμα δεν παραδέχονται ότι ..το ενεργειακό κατέρρευσε !!!1.. ασχολούνται με προπαγάνδα της κλιματικής αλλαγής .. αίσχος

  8. liotsos avatar
    liotsos 22/10/2010 12:29:44

    Η αμοιβη, για τις εκπομπες που η κ. Τσοκλη παραγει, δεν γνωριζω και δεν μπορω να κρινω αν ειναι μεγαλη η αν ειναι χαριστικη, η βουλευτικη ομως αποζημιωση δινεται επειδη ο βουλευτης σταματα την εργασια του και ασχολειται με τα κοινοβουλευτικα του καθηκοντα. Γιαυτον ακριβως τον λογο δεν αποκαλειται μισθος αλλα αποζημιωση καθοσον καλυπτεται ετσι η απωλεια των εισοδηματων απο την προηγουμενη εργασια.
    Σε τετοιες περιπτωσεις που ο βουλευτης εξακολουθει να εχει εισοδημα απο την εργασια του για ποιο λογο αποζημιωνεται?
    Κατι αλλο ομως που με εντυπωσιαζει ειναι γιατι δεν μας ενοχλει που η συγκεκριμενη βουλευτης αντι να ασκει κοινοβουλευτικο ελεγχο θα κανει ταξιδια σε ολο τον κοσμο για επαγγελματικους λογους.
    Δηλαδη της παραχωρηθηκε ενας πολυ μεγαλος μισθος, αυτος του βουλευτη, τον οποιο εισπραττει ενω δεν θα βρισκεται καν στην Ελλαδα.
    Αναρωτιεμαι αν ο κ.Παπανδρεου, που οπως η ιδια λεει ηταν προσωπικη του επιλογη ,ειχε καποιο ιδιαιτερο λογο που την επελεξε και ποιος ηταν αυτος.
    Και κατι ακομη που θεωρω οτι ειναι σημαντικο. Οταν βρισκεται στο εξωτερικο για επαγγελματικα ταξιδια, ειναι βουλευτης? Κανει χρηση αυτης της ιδιοτητας? Ωφελειται οικονομικα απο την θεση της? Αν συμβει κατι που σχετιζεται με την προσωπικη της ασφαλεια θα προστεξει το υπουργειο εξωτερικων για να σωσει την ελληνιδα βουλευτη η θα αδιαφορησει?
    Ηταν τοσο αναγκαια για την χωρα η επιλογη της η απλως ειναι ενα ακομη ατομο που απλα πηγαινε στο ιδιο γυμναστηριο με το κ. Παπανδρεου?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ liotsos 22/10/2010 17:26:09

      Σωστά όσα λες. Να προσθέσεις όμως και μιαν αντίρρηση για την "αποζημίωση" των όποιων επί μονίμου βάσεων άνεργων και ανεπάγγελτων, που καταλαμβάνουν τα έδρανα του κοινοβουλίου, λύνοντας έτσι δια παντός το βιοτικό τους πρόβλημα, χωρίς άλλα προσόντα ή ικανότητες, πλην της πολιτικής τους διασύνδεσης!

  9. Katsis avatar
    Katsis 22/10/2010 12:55:07

    Αν ο μέσος πολίτης ήξερε το κλέψιμο που πέφτει και τις αδικίες που επιβάλλουν οι πράσινοι κομματικοί γλίφτες εντός του δημοσίου θα έκαμνε επανάσταση. Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν μιλανε γιατί έτσι έμαθαν και το θεωρούν φυσιολογικό. Για αυτό, ποιος Νίκος και ποιά Μάγια; Γκρέμισμα σε όλα και χτίσιμο από την αρχή χρειάζεται. Και να τεθεί εκτός νόμου το πασόκ ως κοινοί κλέφτες του ποινικού δικαίου.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2010 13:29:37

    κακά παιδιά που λέτε τέοια πάγματα. Θα σας το απαγορέψουμε με ανοιχτές δημοκρατικές διαδικασίες.

    Ποιός τολμάει να μιλάει κατά του αδερφού του Muammar Abu Minyar al-Gaddafi και της Ευρωπαϊκής άρχουσας τάξης που εκπροσωπεί;

  11. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 22/10/2010 13:37:06

    Τον Νόμο περί μεσαζόντων του Δημοσίου τον ξέρουν;

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/10/2010 14:52:52

    Χαζα παιδια χαρα γεματα.. να δουμε το εσχες τους σε 5 χρονια !!

    ΠΠ

  13. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 22/10/2010 15:22:18

    ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΛΕΤΑΙ Ο ΚΟΣ ?
    ΤΙ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΩΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ?
    ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ?
    ΙΔΟΥ ΠΕΔΙΟΝ ΔΟΞΗΣ ΛΑΜΠΡΟΝ !

    • Misha avatar
      Misha @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 22/10/2010 17:37:58

      AΦΟΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ & CIA ΕΠΕ

  14. δρόμος avatar
    δρόμος 22/10/2010 17:30:34

    ο υιός Πάλμε, η κόρη του Τζεμ, τα 26άχρονα κοριτσάκια που συμβουλεύουν τον πρωθυπουργό θα φέρουν νέα πνοή στις αραχνιασμενες σοσιαλιστικές του ιδέες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ δρόμος 22/10/2010 17:34:02

      Δρόμε,

      Αυτό με την κόρη του Τζέμ, ισχύει όντως;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Κώστας Ροδινός 22/10/2010 17:35:26

        το συγκεκριμένο το διάβασα, δεν το έχω πιστοποιήσει. Τα άλλα, ναι.

  15. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 17:43:39

    @ Ροδινε,
    το διαβασα χτες στο ΠΟΝΤΙΚΙ,εχει και ολο το βιογραφικο της,και επισης εχει και καποια εταιρεια επενδυσεων,συμβουλων,τελος παντων,ολη την παγκοσμια σαβουρα εχουμε μαζεψει,και πληρωνουμε.

  16. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 17:47:13

    @ Ροδινε,
    δεν ξερω αν σας χρησιμευει ,οτι ειναι εβραια τουρκαλα,οπως ο μπαμπας.
    , εχουν μια ονομασια ειδικη πως τους λενε οι Τουρκοι αλλα δεν την θυμαμαι τωρα.
    Παντως χωρις ναχω τιποτα με τους ανθρωπους οι περισσοτεροι συμβουλοι του ειναι Εβραιοι,τι δαιμονα κανα χριστιανο,ναχουμε να βριζουμε και να μας καταλαβαινει.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 22/10/2010 17:52:06

      Κική,

      Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
      Ομολογώ οτι τα αγνοούσα.

    • Εν Κρυπτώ avatar
      Εν Κρυπτώ @ kiki 22/10/2010 18:05:06

      donme τους λένε

    • loretta avatar
      loretta @ kiki 22/10/2010 22:42:01

      οι τουρκοι εβραιοι ειναι οι σεφαρντικ και εσκεναζι...

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 22/10/2010 23:27:38

        Ορθά, γι' αυτό οι πρώτοι έφαγαν σούτι από την Ιβηρική σαν συνεργάτες των μουσουλμάνων μαυριτανών.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 22/10/2010 22:48:44

      Οι Ντονμέδες είναι (επίσημα) μουσουλμάνοι πρώην εβραίοι που αλλαξοπίστησαν (ακολουθώντας έναν Σμυρνιό "προφήτη και μεσσία" τους, μετανάστη στη Θεσσαλονίκη).
      Οι Σεφαραδίτες είναι Εβραίοι με καταγωγή από Ισπανία, Πορτογαλία, με γλώσσα ladino ("παγωμένα" Μεσαιωνικά ισπανικά, χωρίς πολλά θ και χ, περίπου σαν τα σημερινά λατινοαμερικάνικα).
      Οι Ασκεναζίμ, Εβραίοι με καταγωγή από Γερμανία, Ρωσία, Πολωνία, Ουγγαρία κτλ, μιλούν yiddish, μια Γερμανική διάλεκτο.

  17. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 17:52:28

    @ Τασσο,
    αν αρχισετε και σκαλιζετε ,για τον αδελφο,για τον οποιο εδω και καιρο φωναζω οτι αυτος ειναι ο εγκεφαλος,αρχιστε απο λιγο πριν το σκανδαλο Κοσκωτα,απο τους Νεους Επιχειρηματιες,ποιοι μετειχαν σαυτην την ομαδα ,τις δραστηριοτητες τους,και που βρισκονται τωρα,και ποιες θεσεις εχουν.
    Ανατρεξτε στις εφημεριδες της εποχης,γιατι ειχαν γραφτει ολα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 22/10/2010 17:58:22

      Κική,


      "Νέοι Επιχειρηματίες".
      Ονόματα θυμάστε;

  18. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 18:22:05

    @ Ροδινε,
    Χαραλαμποπουλος,γιος του Χαραλαμποπουλου,Τρεπεκλης,Σεφερτζης,Πετσαλνικος( αυτο δεν το θυμομαστε καλα ,παντως το αγαπημενο παιδι της Μαγκη),Γιαννης Παπακωνσταντινου,στο περιβαλλον μετεχουν Σαλλας, και βεβαιως βεβαιως Νικος.
    Παπακωνσταντινου Γιαννης-τραπεζα Κεντρικης ελλαδος ,ιδιοκτητης κυπριος τις απατεων,Φειδιας δουκαρης,την ριχνει εξω,και τοποθετειται κυβερνητικος επιτροπος ο Παπακωνσταντινου,και με παρεμβαση παντα της Μαγκη.Μια μερα την πουλα χωρις να ρωτησει κανενα,στον Κοσκωτα,το μαθαινει ο Αντρεας και τον απολυει νυχτα και ακυρωνεται η πωληση.τον τοποθετουν Γενικο διευθυντη στον ΕΒΕΑ,και επι σημιτη στο Ταμειο εθνικης Οδοποιιας.Αγοραζει δομημενα ομολογα με τα χρηματα του ταμειου ,μετεχει δηλαδη στο σκανδαλο των δομημενων,και ενω ειναι Γενικος Διευθυντης στο ΠΑΣΟΚ,επι ΓΑΠ,τον διωχνουν.
    Τρεπεκλης,τοποθετειτει επι Αντρεα Γενικος Γραμματεας του ΕΟΤ,φυγοστρατος,απολυεται τον στελνουν στο στρατο για θητεια.Παντρεμενος με την κορη Τριτση,μετεχει στο σκαναλο με την Ζημενς για το C4I,και μετεχει στο σκανδαλο των δομημενων.
    Πετσαλνικος δικηγορος -νομικος συμβουλος με τον Παμπουκη στην ελληνικη εταιρεια συμπραξης με το ΚΑΤΑΡ,που ακυρωθηκε,Δοξα τω Θεω.
    Επισης ,και η συζυγος εχει καποια σκοτεινα επιχειρηματικα στην περιοχη Γυθειου,επαγγελμα δικηγορος.
    Αλλους δεν θυμαμαι.

  19. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 18:34:59

    @ Ροδινε
    αυτον μην ξεχασω,κουμπαρος της Σοφιας,αλλο ιδιοφυες μελος της οικογενειας,ο μιστερ Κοντος,τοποθετηθηκε στην ΕΛΛΙΝΤΑ,προβληματικη,ΠΙΤΣΟΣ-ΙΖΟΛΑ,που ειχαν κλεισει,για να την συνεφερει,και την εθαψε,ενα ψυγειο καναμε και εμεις παει.Τωρα τον βαλανε στην ΔΩΔΩΝΗ,και κανει οτι του περναει απο το χερι να την κλεισει.Δεν ειναι λεει κερδοφορα,αγοραζει ακριβο γαλα εκτος Ηπειρου,το βαζει στην φετα την πουλαει πιο φτηνα,απο το γαλα σιγουρα θα κλεισει.Αντιπαλος της ΔΩΔΩΝΗΣ συνεταιριστικης και πολυ πετυχημενης βιομηχανιας,η λαμπρη ΙΝΤΡΦΕΤ-ΗΠΕΙΡΟΣ του Κοκκαλη,οχι δεν λεγεται ΙΝΤΡΑΦΕΤ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 22/10/2010 18:37:21

      Kική,

      Εσυ ξέρεις πρόσωπα και πράγματα!

  20. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 18:40:22

    @ ροδινε
    Αλλοτε καλο αλλοτε κακο.
    Εχω διπλα μου και το ζωντανο αρχειο,το οποιο εχει μνημη ελεφαντα,και ξερει πολλα γιαυτο ηρθαμε στα ξομονια.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 22/10/2010 18:43:06

      Πάντως αυτή η ιστορία με τους ..."νέους επιχειρηματίες" είναι άκρως ενδιαφέρουσα κυρίως αν σκεφτεί κανείς που βρίσκονται σήμερα.

  21. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 19:36:41

    @ Ροδινε,
    ειναι σαν την λερναια υδρα,κοβεις κεφαλι ξεπεταγεται αλλο ,αλλου.
    Αν η ΝΔ,θελει να τσακισει το Πασοκ,να ψαξει τον Νικο,συστηματικα,με στοιχεια,που ειναι σε ποια ΔΣ δεν ειναι απλως συγγραφεας,ειναι ο εγκεφαλος,και η ηγετικη ομαδα παντου χωμενη,αλλα θελει ψαξιμο μεθοδικα και οχι στον αερα ,σαν το 89.