Αδελφή Ελληνίδας πολιτικού πήρε 600.000 ευρώ μέσω ΜΚΟ για σχολείο στην Αιθιοπία
19/02/2014 12:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδελφή Ελληνίδας πολιτικού πήρε 600.000 ευρώ μέσω ΜΚΟ για σχολείο στην Αιθιοπία

Σοκ προκαλούν οι αποκαλύψεις για τις ΜΚΟ. Ο πρέσβης επί τιμή, Νικόλαος Μάτσης, ο οποίος διετέλεσε αναπληρωτής γενικός διευθυντής στην Υπηρεσία Διεθνούς Αναπτυξιακής Συνεργασίας (ΥΔΑΣ), η οποία διένειμε τα χρήματα στις ΜΚΟ, επί υπουργίας του Σταύρου Λαμπρινίδη το 2011 μιλώντας στο Ε TV ανέφερε τα εξής:

1. Καθηγητής Πανεπιστημίου, στενός φίλος της οικογένειας Παπανδρέου, διατηρούσε 50 ΜΚΟ μόνο από το υπουργείο Εξωτερικών, ενώ δεν γνωρίζει αν στην κατοχή του υπάρχουν και άλλες ΜΚΟ από άλλα υπουργεία. Μάλιστα, όπως τόνισε, οι Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις είναι τόσες πολλές, που κανείς δεν μπορούσε να υπολογίσει τον πραγματικό τους αριθμό.

2. Αδελφή πολύ γνωστής Ελληνίδας πολιτικού πήρε 600.000 ευρώ μέσω ΜΚΟ, προκειμένου να φτιάξει στην Αιθιοπία ένα σχολείο 100 τ.μ. με χωμάτινο δάπεδο. Όταν ζητήθηκε από τον πρέσβη της περιοχής να επιβεβαιώσει την ύπαρξη του έργου και το πραγματικό της κόστος, εκείνος αρνήθηκε να το πράξει.

Για τον Γ. Παπανδρέου και τους εντιμότατους φίλους του είμαστε σίγουροι για το… έργο που προσέφεραν. Όμως, πάει ο νου σας μήπως σε ποια πολιτικό και ποια αδερφή εννοεί ο κ. Μάτσης; Κι αν ισχύει κάτι τέτοιο μήπως κάποιοι πρέπει να δώσουν εξηγήσεις; 600 χιλιάρικα για ένα σχολείο με χωμάτινο δάπεδο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 19/02/2014 12:25:11

    Πιθανοτατα η αδερφη θα ειναι πολιτικου της ΝΔ. Εαν δεν το εχετε καταλαβει πανε μια μια, ΠΑΣΟΚ ΝΔ, οι αποκαλυψεις για σκανδαλα. Εσπασε η ομερτα και αλληλοκαραφωονται.

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/02/2014 12:26:12

    Καταλαβαμε, καταλαβαμε... Συμβουλη προς οσους μπορουν ακομα και βοηθουν: Μη δινετε σε μεγαλες γνωστες φιλανθρωπικες διεθνεις οργανωσεις. Υπαρχουν δεκαδες μικρες που επιτελουν εργο.Οπως πχ ενωσεις πολυτεκνων, ιδρυματα για παιδια με ειδικες παθησεις, στεγες γεροντων. Αλλωστε εκει που εχουμε καταντησει σημερα υπαρχουν διπλα μας πολλες οικογενειες που δοκιμαζονται, δινεις και βλεπεις οτι αξιοποιουνται με τα ιδια σου τα ματια, οχι να βασιζομαστε σε ανεξακριβωτες, δαιδαλωδεις και αμφιλεγομενες οργανωσεις....Ας ξυπνησουμε καποτε. Ισως να φταιει και η τεμπελια μας, γιατι αυτες οι οργανωσεις εχουν ετοιμα τα ταχυδρομικα δελταρια και χωρις κοπο το ριχνεις. Αλλα η φιλανθρωπια για να ειναι ευαρεστη θελει και τον λιγο κοπο της. Να συσκευασεις, να ψαξεις, να ερευνησεις, να πας. Το να ριξεις στο Ταχυδρομειο ακοπα ενα δελταριο απο το περισσευμα σου δε συνιστα φιλανθρωπια.

  3. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 19/02/2014 13:04:56

    Η οικογέννεια δεν κάνει τέτοια .... απλά όλοι γέροι, νέοι και παιδιά θέλουν να σώσουν τον τόπο !!! Ο Παπαμιμίκος δεν είχε ΜΚΟ ????

  4. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 19/02/2014 13:19:21

    Ικανοποιημένη από το επίπεδο των σχολείων ανά την επικράτεια, είπε να κάνει τα αντίστοιχα για ην Αιθιοπία.... Τι να πεις για τα κριτήρια της φιλανθρώπου!!!! Τα πήρε που τα πήρε τα λεφτά, χάθηκε να βοηθήσει να συμμορφωθεί το χάλι που έχουν οι κτιριακές εγκαταστάσεις των ελληνικών δημόσιων σχολείων !!! ...ή, τόσα λείπαν από την οικογένειά της!

  5. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 19/02/2014 13:31:28

    Μεγάλο ξενοδοχείο πολυτελείας της Πελοπονήσου χρεώνει αυτόματα 1 ευρώ υπερ μίας πολύ γνωστής ΜΚΟ από κάθε λογαριασμό (εκτός αν κάνεις opt-out - κάτι σαν την κρατικοποίηση των οργάνων μας δηλαδή για τις μεταμοσχεύσεις όταν σε κρίνουν εγκεφαλικά "νεκρό"). Οι περισσότεροι, επειδή είναι "άρχοντες", και στο ξενοδοχείο αυτό για μία-δυό βδομάδες θα αφήσεις ενάμιση δύο χιλιάρικα το λιγότερο δεν το κάνουν θέμα. Εγώ επειδή είμαι Ρομά, τους πήρε και τους σήκωσε.

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 19/02/2014 13:34:32

    Για πρώτη φορά αισθάνομαι ότι κάτι αλλάζει. Η μια αποκάλυψη διαδέχεται την άλλη και τα λαμόγια ψάχνουν τρύπα να κρυφτούν. Συνελήφθη ο πρόεδρος της ΕΤΕΚΑ και του Ατρομήτου καθώς και 15 ακόμη για λαθρεμπόριο καυσίμου.

  7. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 19/02/2014 13:55:00

    Μήπως η περί ης ο λόγος αδελφή κυκλοφορεί με γαλλικό επώνυμο λόγω Γάλλου συζύγου; Ο πατέρας της τυγχάνει πρώην πρωθυπουργός; Πάντως η ΜΚΟ « Κέντρο Ερεύνης κ΄Δράσεως για την Ειρήνη» ανήκει στην πρωθυπουργική μητέρα Μάργκαρετ με τ΄ όνομα! Υπάρχει ΜΚΟ «Μπαχάι-Κοινότης Ελλάδος». Δεν είδα για κοινότητα των Σιχ. «Ελληνοαλβανικός Σύνδεσμος Φιλίας «Σωκράτης». Που κολλάει το Σωκράτης;Πιο δόκιμο το «Αλή Πασάς & Γιουσούφ Αράπ» Είδαν να.... μοιράζωνται χρήματα και πλάκωσαν και οι Γύφτοι. «Επιστημονικός Σύνδεσμος ελλήνων Ρομά»! Actionaid Ελλάδος. Μήπως σχετίζεται με την αδελφή της γνωστής πολιτευομένης;

  8. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 19/02/2014 14:03:36

    Δεν έχει τέλος αυτό το πράγμα, δεν ντρέπονται καθόλου, τσίπα δεν έχει κανένας τους? Αλήθεια τι νομίζουν ότι μαθαίνουμε τα κατορθώματά τους και συνεχίζουμε να τους χειροκροτούμε?

  9. ιεραξ avatar
    ιεραξ 19/02/2014 14:35:27

    Στην action aid πρόεδρος είναι η κ. Αλεξάνδρα Μητσοτάκη του Κωνσταντίνου

  10. Xμμμμμμ avatar